Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-11-12, 11:05   #1
Πρόβλημα και δεν ξέρω γιατί...
antricos
Member
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος 20-11-12, 11:05
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα,

Από χτες έχω ένα μεγάλο πρόβλημα και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί. Τελείως προσωρινά εδώ και μια εβδομάδα έχω βάλει τα ψαράκια σε ένα 30-40 λίτρα ενυδρείο μέχρι να τελειώσω το 160λιτρο που ετοιμάζω. Με τις ετοιμασίες για το μεγάλο είχα αμελήσει λίγο τις αλλαγές που κανονικά τις κάνω ανά εβδομάδα και προχτές αντί να κάνω αλλαγή συμπλήρωσα λίγο νερό που έλειπε γιατί είχα μεταφέρει κάποια ψαράκια και είχα πάρει νερό για την σακούλα. Το επόμενο πρωί βλέπω όλα τα σαλιγκάρια ψηλά στο ενυδρείο! Η αλλαγή έγινε στον +1 βαθμό C. Επειδή είχα μικρο θερμοστάτη 25W και η θερμοκρασία ήταν 21 βαθμούς νόμιζα ότι εφτεγε αυτό και έτσι κάνω αμέσως μια αλλαγή 50% και βάζω έναν άλλο θερμοστάτη πολύ μεγάλο βέβαια αλλά τον μόνο που είχα 150W και σταδιακά σταθεροποιώ την θερμοκρασία στους 25C. Όλη την μέρα μέχρι και που κοιμήθηκα στις 2 το πρωί ήταν όλα καλά σήμερα που ξύπνησα πάλι τα ιδία... Να πω ότι είναι αρκετά ψαράκια για αυτό το ενυδρείο 7 tetra 2 cory 3 kuhli και αμέτρητα helena αλλά το φίλτρο είναι εξωτερικό στρωμένο και είναι για 80-150 λίτρα και είναι προσωρινή λύσει πιθανά μέχρι τέλος της βδομάδας. Μετρήσεις είναι όλες εντάξει αμμωνία κτλ δεν είχα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί... Καμιά ιδέα ? Τι να κάνω?
Εμφανίσεις: 2053
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-11-12, 11:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν καταλαβα,το θεμα σου ειναι με τα σαλιγκαρια που επιπλεουνε?τι σαλιγκαρια ειναι αυτα που επιπλεουνε?τα helena?η εχεις και apple?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-11-12, 13:25
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Δεν επιπλεουνε ανεβαινουνε ψηλα στο τζαμι προς την επιφανεια ολα. Helena ειναι ναι....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-11-12, 13:31
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ταιζεις κανονικα τα ψαρια τωρα που ταχεις στο μικρο η τοχεις κοψει για την αμμωνια;και ποσα σαλιγκαρια εχεις;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-11-12, 13:50
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Κατά πάσα πιθανότητα υπάρχει έλλειψη οξυγόνου.

Έλεγξε και με δεύτερο θερμόμετρο την θερμοκρασία σου, έχεις πολλά φυτά μέσα στο ενυδρείο; Τα βρίσκεις ψηλά μόνο το πρωί και όταν ανάβουν τα φώτα κατεβαίνουν;
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-11-12, 19:09
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Ταΐζω κανονικά και δεν μένουν υπολοιματα καθώς επίσης δεν ανεβαίνει η αμμωνία καθόλου! Την ημέρα με την λάμπα παίζει και μια τρόμπα αέρα... Από φυτά έχει μέσα κερατοφυλο μπόλικο καθώς επίσης και moss που έχει αναπτυχθεί πολύ. Ξέχασα να πω ότι έχει και 10 red cherry. Τα helena είναι πολλά δεν ξέρω πόσα 80+ από γέννες. Έχω βάλει 2 θερμόμετρα γιατί είχα και εγώ απορία το ένα δείχνει 25,5 και το άλλο 26,5. Τώρα δεν ξέρω αν κατεβαίνουν με το που ανάβουν τα φώτα αλλά σίγουρα τώρα που γύρισα σπίτι από το πρωί χωρίς να αλλάξει τίποτα στο ενυδρείο τα βρήκα όλα κάτω και μια χαρά.

Υ.Γ. Όποιος θέλει Helena μην ντραπεί...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-11-12, 19:24
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antricos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ταΐζω κανονικά και δεν μένουν υπολοιματα καθώς επίσης δεν ανεβαίνει η αμμωνία καθόλου! Την ημέρα με την λάμπα παίζει και μια τρόμπα αέρα... Από φυτά έχει μέσα κερατοφυλο μπόλικο καθώς επίσης και moss που έχει αναπτυχθεί πολύ. Ξέχασα να πω ότι έχει και 10 red cherry. Τα helena είναι πολλά δεν ξέρω πόσα 80+ από γέννες. Έχω βάλει 2 θερμόμετρα γιατί είχα και εγώ απορία το ένα δείχνει 25,5 και το άλλο 26,5. Τώρα δεν ξέρω αν κατεβαίνουν με το που ανάβουν τα φώτα αλλά σίγουρα τώρα που γύρισα σπίτι από το πρωί χωρίς να αλλάξει τίποτα στο ενυδρείο τα βρήκα όλα κάτω και μια χαρά.

Υ.Γ. Όποιος θέλει Helena μην ντραπεί...
Δοκίμασε να αφήσεις την αεραντλία ανοικτή το βράδυ ή να αυξήσεις την ανατάραξη της επιφάνειας μπάς και έχεις πρόβλημα χαμηλής οξυγόνωσης το βράδυ που δε φωτοσυνθέτουν τα φυτά...λίγο δύσκολο αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Υ.Γ. Τα helena σου είναι απίστευτα φαγανά και καρπερά...μου έχουν ξεσκίσει τους λαθρεπιβάτες και όλο βλέπω νέα αβγά!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-11-12, 19:55
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Έχω ήδη βάλει την αεραντλία να παίξει full σήμερα και θα δω αποτελέσματα αύριο...

Πολύ χαίρομαι που σου κάναν δουλειά!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-11-12, 20:09
Το avatar του χρήστη tsag
tsag Ο χρήστης tsag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2012
Περιοχή: κοζανη - αθηνα (Περιστερι)
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antricos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ταΐζω κανονικά και δεν μένουν υπολοιματα καθώς επίσης δεν ανεβαίνει η αμμωνία καθόλου! Την ημέρα με την λάμπα παίζει και μια τρόμπα αέρα... Από φυτά έχει μέσα κερατοφυλο μπόλικο καθώς επίσης και moss που έχει αναπτυχθεί πολύ. Ξέχασα να πω ότι έχει και 10 red cherry. Τα helena είναι πολλά δεν ξέρω πόσα 80+ από γέννες. Έχω βάλει 2 θερμόμετρα γιατί είχα και εγώ απορία το ένα δείχνει 25,5 και το άλλο 26,5. Τώρα δεν ξέρω αν κατεβαίνουν με το που ανάβουν τα φώτα αλλά σίγουρα τώρα που γύρισα σπίτι από το πρωί χωρίς να αλλάξει τίποτα στο ενυδρείο τα βρήκα όλα κάτω και μια χαρά.

Υ.Γ. Όποιος θέλει Helena μην ντραπεί...
αν εχεις μεγαλα θελω μερικα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-11-12, 20:37
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Όχι μεγάλα μεγάλα δεν τα λες... είναι από 1-2 cm αλλά θα μεγαλώσουν που θα πάνε... Αν θες στείλε πμ.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-11-12, 22:45
Το avatar του χρήστη Kyriakos15
Kyriakos15 Ο χρήστης Kyriakos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-11-2012
Περιοχή: Αθήνα - Πειραιάς
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Έχω ήδη βάλει την αεραντλία να παίξει full σήμερα και θα δω αποτελέσματα αύριο...
Καλύτερα να την βάζεις βράδυ που δεν γίνεται φωτοσύνθεση. Αν έχεις χρονοδιακόπτη στην αεραντλία δοκίμασε να την βάζεις ανά μία ώρα για 15λεπτά (δεν ξέρω τι χρονοδιακόπτη έχεις) ίσα ίσα να οξυγονώνει και να μην ενοχλεί πολύ τα ψάρια.


Παράθεση:
Υ.Γ. Όποιος θέλει Helena μην ντραπεί...
Μιά και το έθεσες, δεν θα πω όχι να σε απαλλάξω από 1-2 μικρά...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-11-12, 23:34
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Pm για σαλιγκαράκια και περισσότερα αν θες...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναπτύσετε ζωή αλλα δεν ξέρω τι είναι mhxninja Θαλάσσια Βιολογία 4 19-09-11 18:38
Βοήθεια δεν ξέρω τι είναι... kapsok Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 09-01-11 16:39
Δεν ξέρω τι να κάνω με τα 20 μωρά Balloon Mollies giannis vih Ζωοτόκα 16 28-09-10 20:30
βοήθεια γέννησαν οι δίσκοι μου....δεν ξέρω ... Noni Δίσκοι 8 30-06-07 21:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05319 seconds with 13 queries