Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-11-12, 19:22  
Γεια σας...!!! Νεος στο forum
aristotelis13
Junior Member
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: N.Irakleio
Μηνύματα: 17

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
aristotelis13 Ο χρήστης aristotelis13 δεν είναι συνδεδεμένος 10-11-12, 19:22
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα κ απο μενα... ειμαι νεος στο forum αλλα κ στο χωρο των ενυδρειων... Εχς ενα 60αρι ... Εχω ενα φιλτρο μεσα σε αυτο κ ενα θερμοστατη... Ολα μεχρι στιγμης πανε καλα..!! Εχς μεσα μονο για αρχη 3 ψαρακια "Χηρες" και εχω ενα θεμα... Μολις αναβω το φως στο ενυδρειο τα ψαρακια τρομαζουν κ κρυβονται!! Μηπως γνωριζεται τι μπορει να φταιει?
Εμφανίσεις: 6123
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 11-11-12, 00:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλε κερια η καμια δαδα
χαχαχαχα!!! aristoteli σου απαντησα στο δευτερο μου ποστ για το φωτισμο αλλα μαλον διαβαζεις επιλεκτικα οτι σε βολευει.
δεν θα απαντησω αλλο στο θεμα σου,θα κατσω να φαω μια μηλοπιτα που εχω εδω φρεσκια.καλο βραδι
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-11-12, 00:59
aristotelis13 Ο χρήστης aristotelis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: N.Irakleio
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχαχα!!! aristoteli σου απαντησα στο πρωτο μου ποστ για το φωτισμο αλλα μαλον διαβαζεις επιλεκτικα οτι σε βολευει.
δεν θα απαντησω αλλο στο θεμα σου,θα κατσω να φαω μια μηλοπιτα που εχω εδω φρεσκια.καλο βραδι

Ναι οκ....Διαβαζω πολυ καλα.. Πιστεψε με!!! Καληνυχτα φιλαρακο...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-11-12, 01:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aristotelis13 Εμφάνιση μηνυμάτων

μα πηρα την απαντηση πριν απο λιγο!!! Το εγραψα πιο πανω!
και τους δυο τροπους η μονο τον εναν?


κοιτα να βρεις κανα μπολι οσο ειναι νωρις και ασε τα εξειδικευμενα περι φωτισμου για αργοτερα και κατσε και διαβασε.
Αν ξεκινας με την αναγνωριση οτι εισαι αρχαριος ολα θα πανε καλα, αν παλι διατηρησεις αυτη την ψευτικη πεποιθηση οτι τα ξερεις ολα -και λιγο περισσοτερα απο ολα- θα εχεις προβληματα με τα ψαρια σου.
Απο κει και περα η επιλογη ειναι δικη σου
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 11-11-12, 01:05
aristotelis13 Ο χρήστης aristotelis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: N.Irakleio
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
και τους δυο τροπους η μονο τον εναν?


κοιτα να βρεις κανα μπολι οσο ειναι νωρις και ασε τα εξειδικευμενα περι φωτισμου για αργοτερα και κατσε και διαβασε.
Αν ξεκινας με την αναγνωριση οτι εισαι αρχαριος ολα θα πανε καλα, αν παλι διατηρησεις αυτη την ψευτικη πεποιθηση οτι τα ξερεις ολα -και λιγο περισσοτερα απο ολα- θα εχεις προβληματα με τα ψαρια σου.
Απο κει και περα η επιλογη ειναι δικη σου
Δεν ξερω τιποτα κ προσπαθω να μαθω!!! Αλλα ειναι κριμα να κρινουμε ανθρωπους που δεν ξερουμε (πετσοπα) ! Ουτε να το παιζουμε οτι τα ξερουμε ολα!! Δεν χρειαζεται να πω κατι αλλο! Καλη συνεχεια στο forum !
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 11-11-12, 01:10
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Η κριτικη στον πετσοπα γινεται με βαση αυτα που μας ειπες οτι σου ειπε περι στρωσιματος ενυδρειου και βαση στατιστικων που αποδεικνυουν οτι οι περισσοτεροι ενδιαφερονται για τις πωλησεις τους και οχι για σενα.
Τα παιδια στα ειπανε αποτομα για να σε ταρακουνησουν και να αρχισεις σωστα και οχι για να σε προσβαλουν.Βεβαια τι θα κανεις εσυ οπως ειπαν ειναι δικο σου θεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-11-12, 01:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλη συνεχεια και σ'εσενα
και για να μην φανω αγενης,η κριτικη στον πετσοπα ξεκινησε απτο γεγονος οτι αρχικα δεν μας ειπες ακριβως τι σου ειπε,αλλα μας το ξεφουρνισες αργοτερα οτι σου ειπε και τους δυο τροπους,και εσυ διαλεξες τον χειροτερο.και ενω προσπαθησα επανειλημενα να σου δωσω να καταλαβεις οτι αυτος ο τροπος ειναι λαθος και βαρβαρος,γυρνας και μας τη λες κιολας γιατι θιξαμε τον πετσοπα και το φιλο σου με τις τσιπουρες!πηγαινε λοιπον στον πετσοπα να σου λυσει ολα τα προβληματα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-11-12, 01:17
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aristotelis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω τιποτα κ προσπαθω να μαθω!!!
θετικο, φτανει να το εννωεις κι οχι να ειναι φαρισαικου - χριστιανικου τυπου ταπεινοφροσυνη αλλα οντως αναγνωριση του level 0 απο το οποιο ολοι μας ξεκινησαμε

Παράθεση:
Αλλα ειναι κριμα να κρινουμε ανθρωπους που δεν ξερουμε (πετσοπα) !
Κρινουμε αυτα που ΕΣΥ μας μετεφερες, και εχουμε καθε δικαιωμα να το κανουμε.
Αν διαβασεις ολα τα μυνηματα ως εδω το μονο που μας εχεις πει για το συγκεκριμενο ατομο ειναι οτι σου ειπε να στρωσεις με χηρες και πως κι αυτος εκανε το ιδιο.
Δε μας ειπες ουτε αν ειναι ψηλος, κοντος, φαγας, καχεκτικος, τι μουσικη ακουει, αν ειναι καλος ανθρωπος η κακος, αν ειναι νευρικος η ηρεμος κτλ κτλ κτλ οποτε δεν τον κρινουμε για κατι αλλο απο αυτο που ΕΣΥ μας μετεφερες, και αυτο ειναι ενα χοντροειδεστατο λαθος.

Παράθεση:
Ουτε να το παιζουμε οτι τα ξερουμε ολα!!
ξερουμε πολυ περισσοτερα απο σενα, κι αυτο ειτε το παραδεχεσε ειτε οχι και μονο που μπηκες να ρωτησεις σημαινει πως το κατανοεις, και φυσικα δεν το λεω καθολου προσβλητικα. Απλα ειτε το θελουμε ειτε οχι ετσι ειναι.

Παράθεση:
Δεν χρειαζεται να πω κατι αλλο! Καλη συνεχεια στο forum !
Μεινε "κουρτινα" και διαβασε, καλο θα σου κανει. Ριξε και μια ματια στο λινκ που σου εδωσα (δεν το εβαλα για μενα) θα καταλαβεις πολλα πραγματα για τον κυκλο του αζωτου και για τη χημεια του νερου
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 11-11-12, 10:18
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αριστοτελη, αυτο που σου λενε τα παιδια ειναι οτι το στρωσιμο με ψαρια δεν ειναι η σωστη μεθοδος, ως προς τα φιλοζωικα αισθηματα για τα ψαρια. Οι βλαβες που προκαλουνται στα ψαρια με τη συνεχη εκθεση στην αμμωνια και κυριως στην πολυ εντονη εκθεση στην περιοδο του στρωσιματος, ειναι ανεπανορθωτες για τον οργανισμο των ψαριων.
Εχοντας πεσει "θυμα" αυτης της μεθοδου μετα απο υποδειξη του πετσοπα οταν πρωτοξεκινησα το χομπυ πριν εναμιση χρονο, βρισκομαι τωρα να προσπαθω να κρατησω στη ζωη το μονομαχο μου, που αθελα μου του προκαλεσα τεραστιο προβλημα στρωνοντας το ενυδρειο με αυτον. Δεν ηξερα περι στρωσιματος με αμμωνια, φορουμ, ομως, απλα ακολουθησα τις συμβουλες καποιου που νομιζα πως ηξερε.

Το θεμα ειναι οτι οι μαγαζατορες ειναι επαγγελματιες και αυτο που θελουν, ειναι να πουλησουν. Και καλα κανουν. Αν σου ελεγε στρωσε το ενυδρειο σωστα με τη μεθοδο της αμμωνιας και ελα μετα απο ενα μηνα να παρεις ψαρια, οταν πια θα ειναι μη επιβλαβεις οι συνθηκες, το πιθανοτερο ειναι να σε εχανε απο πελατη. Οπως θα εχανε απο πελατη και καθε πατερα που τον τραβαει το παιδακι απο το χερι για να του παρει ενα χρυσοψαρο σε μια γυαλα 3 λιτρων, αν του ελεγε οτι το χρυσοψαρο για να ζησει σχετικα σωστα, χρειαζεται ενυδρειο τουλαχιστον 100 λιτρων ανα ψαρι και πολυ καλη φιλτρανση επειδη προκαλει πολλους ρυπους στο νερο, γιατι απλα θα πηγαιναν σε αλλο καταστημα που θα επαιρναν αυτο που ζητουσαν. Και μετα θα ελεγαν οτι τα χρυσοψαρα ειναι ευαισθητα και πεθαινουν σε ενα μηνα. Τα χρυσοψαρα ζουν εως και 30 χρονια με σωστες συνθηκες.

Τελειωνοντας (πολυ ευφραδεια ο πρωινος καφες ), απλα να σου πω οτι κανενα απο τα παιδια που σου απαντησαν (εστω και παιρνοντας σε απο τα μουτρα) δεν εχουν να κερδισουν τιποτα απο εσενα, σε αντιθεση με καποιον καταστηματαρχη. Αυτο μπορεις να το διαπιστωσεις με τον καιρο, οπως εκανα και εγω οταν μπηκα στο χομπυ.

Καλο διαβασμα, υπαρχουν πολλα στοιχεια στον τομεα των αρχαριων που θα σε κανουν να διαπιστωσεις πραγματα που δεν φανταστηκες οτι ισχυουν, οπως ολοι οταν αρχισαν.

Καλημερες και καλως ηρθες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 11-11-12, 15:56
aristotelis13 Ο χρήστης aristotelis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: N.Irakleio
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

αλλη μια φορα που μπαινω σε ενα forum που ολοι ειναι παντογνωστες ... ξερει αυτος για ποιον λεω... Ευχαριστω ολους του υπολοιπους για τις συμβουλες τους...!!!θα ηθελα να κλεισει εδω το θεμα απο τους admin του forum!!! Ετσι κ αλλιως ηταν "off topic" εδω και ωρα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 11-11-12, 17:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

επρεπε να πω και μπραβο που απτους δυο τροπους που σου προτεινανε διαλεξες τον πιο βαρβαρο.και οχι μονο τον διαλεξες ενω ηξερες,αλλα οταν σου εξηγησαμε και γιατι ειναι λαθος επανειλημενα,μας την ειπες κιολας.δεν ειναι κανεις παντογνωστης,εγω σιγουρα δεν ειμαι,αλλα τουλαχιστον ενδιαφερομαι αρκετα ωστε να μην βασανιζω τα ψαρια που φιλοξενω. και αν το κανω εν αγνοια μου,οταν μαθω το σωστο εχω την ευαισθησια να το διορθωσω.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 11-11-12, 17:19
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ρε KGF αστον τον ανθρωπο, αφου ειπε ετσι κι αλλιως οτι σε ολα τα φορουμ που μπαινει εχει τα ιδια προβληματα...
Ξερεις το ανεκδοτο με τον τυπο που οδηγουσε το αντιθετο ρευμα και νομιζε οτι ολοι οι υπολοιποι ειναι μουρλοι και οδηγανε αναποδα?
Το μονο κακο με την ολη ιστορια ειναι το τι θα τραβηξουν τα κακομοιρα τα ψαρακια του οσο ζησουν...
Ελπιζω το επομενο χομπυ του να ειναι κατι σε συλλογη γραμματοσημων η τηλεκαρτες που δεν εχει να κανει με ζωες η να κατσει να διαβασει και να δωσει στο συγκεκριμενο χομπυ τη σοβαροτητα που επιβαλλεται.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-11-12, 17:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αυτο λεω κιεγω,κριμα για τα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 11-11-12, 19:15
aristotelis13 Ο χρήστης aristotelis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: N.Irakleio
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε KGF αστον τον ανθρωπο, αφου ειπε ετσι κι αλλιως οτι σε ολα τα φορουμ που μπαινει εχει τα ιδια προβληματα...
Ξερεις το ανεκδοτο με τον τυπο που οδηγουσε το αντιθετο ρευμα και νομιζε οτι ολοι οι υπολοιποι ειναι μουρλοι και οδηγανε αναποδα?
Το μονο κακο με την ολη ιστορια ειναι το τι θα τραβηξουν τα κακομοιρα τα ψαρακια του οσο ζησουν...
Ελπιζω το επομενο χομπυ του να ειναι κατι σε συλλογη γραμματοσημων η τηλεκαρτες που δεν εχει να κανει με ζωες η να κατσει να διαβασει και να δωσει στο συγκεκριμενο χομπυ τη σοβαροτητα που επιβαλλεται.
To αστειο ειναι οτι υπηρξα δημιουργος forum... αλλα ευτυχος δεν υπηρχαν τετοιες συμπεριφορες ουτε ηρωνιες... τωρα τι εχουν δει τα ματακια μου ειναι αλλο θεμα... ευτυχος που εχω το μυαλο να κρινω ! και ενα παραδειγμα για τα forum ειναι κατι που ειχα δει... ενας εκανε κατι στο αμαξι του που του ειπαν μεσα στο forum το αποτελεσμα ηταν να καει το μοτερ του αμαξιου!!! Ο μηχανικος του ειχε πει αλλα...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 11-11-12, 19:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Το αστειο ειναι οτι τα ψαρια σου υποφερουν και εσυ ασχολεισαι με την συμπεριφορα των αλλων!
Παρε ενα τεστακι αμμωνιας να διαπιστωσεις τι γινεται στο ενυδρειο σου ... Αν διαπιστωσεις με τα ματια σου οτι σου λενε ολοι #$@#$%$ τοτε θα ξερεις ποιος σου λεει αληθεια και ποιος ψεμματα! Και απο εκει και περα ακολουθεις αυτα που νομιζεις καλυτερα!
Αν θεωρεις οτι εχεις ευθυνη για τα ψαρια που επελεξες να φιλοξενησεις τοτε θα πρεπει να το ψαξεις και να διαπιστωσεις τι συμβαινει αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο σου! Υπαρχει και πλουσια βιβλιογραφια μαλιστα απο επιστημονες οποτε μπορεις να διαβασεις ανετα .... το μονο προβλημα ειναι οτι ο χρονος περναει εις βαρος των ψαριων ... δυστυχως!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 11-11-12, 19:50
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ψαξε για μηχανικο τοτε...

εσυ βεβαια αρκεισαι και στις "συμβουλες" του μαντρά

Φιλικη συμβουλη (ειλικρινα δεν ξερω τι με εχει ποιασει, εχω μαλακωσει παντως πολυ για τα δεδομενα μου) κατσε διαβασε και μετα -οταν καταλαβεις τι τουβλα εχεις αμολησει- ζητα να σου αλλαξουν το nickname ή φτιαξε νεο λογαριασμο (τους λογους θα τους καταλαβεις οταν θα εχεις διαβασει και θα εχεις κατανοησει ποσο ακυρα ειναι αυτα που εσυρες στον kgf) και εμεις εδω ειμαστε για οποια τυχον απορια η προβλημα εχεις.
Αν παλι επιμενεις να ζητας τις συμβουλες του "μαντρά" τοτε η δραση σου στο φορουμ δεν εχει να προσφερει τιποτα ουτε βεβαια σε μας αλλα ουτε και σε σενα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 11-11-12, 20:13
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Εγώ πιστεύω ότι ο λόγος ανοίγματος και συνέχισης ενός τέτοιου thread από τον νεοφερμένο είναι καθαρά εκτόνωση νεύρων.Αν όπως λέει είχε διαβάσει έστω και λίγα threads αρχάριων θα ήξερε την αντίδραση των γραφόμενών του.Το να παίρνουμε ζωντανούς οργανισμούς και να τους τυρανvάμε μόνο και μόνο για να στρώσουμε ένα ενυδρείο ενώ υπάρχουν καλύτεροι τρόποι χωρίς να τα καταπονούμε μου θυμίζει ανθρώπους που παίρνουν ένα ζωάκι και το χτυπούνε γιατί νομίζουν τους ανήκει και έχουν το δικαίωμα να το κάνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 11-11-12, 22:10
aristotelis13 Ο χρήστης aristotelis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: N.Irakleio
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αστειο ειναι οτι τα ψαρια σου υποφερουν και εσυ ασχολεισαι με την συμπεριφορα των αλλων!
Παρε ενα τεστακι αμμωνιας να διαπιστωσεις τι γινεται στο ενυδρειο σου ... Αν διαπιστωσεις με τα ματια σου οτι σου λενε ολοι #$@#$%$ τοτε θα ξερεις ποιος σου λεει αληθεια και ποιος ψεμματα! Και απο εκει και περα ακολουθεις αυτα που νομιζεις καλυτερα!
Αν θεωρεις οτι εχεις ευθυνη για τα ψαρια που επελεξες να φιλοξενησεις τοτε θα πρεπει να το ψαξεις και να διαπιστωσεις τι συμβαινει αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο σου! Υπαρχει και πλουσια βιβλιογραφια μαλιστα απο επιστημονες οποτε μπορεις να διαβασεις ανετα .... το μονο προβλημα ειναι οτι ο χρονος περναει εις βαρος των ψαριων ... δυστυχως!
σ' ευαχριστω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ψαξε για μηχανικο τοτε...

εσυ βεβαια αρκεισαι και στις "συμβουλες" του μαντρά

Φιλικη συμβουλη (ειλικρινα δεν ξερω τι με εχει ποιασει, εχω μαλακωσει παντως πολυ για τα δεδομενα μου) κατσε διαβασε και μετα -οταν καταλαβεις τι τουβλα εχεις αμολησει- ζητα να σου αλλαξουν το nickname ή φτιαξε νεο λογαριασμο (τους λογους θα τους καταλαβεις οταν θα εχεις διαβασει και θα εχεις κατανοησει ποσο ακυρα ειναι αυτα που εσυρες στον kgf) και εμεις εδω ειμαστε για οποια τυχον απορια η προβλημα εχεις.
Αν παλι επιμενεις να ζητας τις συμβουλες του "μαντρά" τοτε η δραση σου στο φορουμ δεν εχει να προσφερει τιποτα ουτε βεβαια σε μας αλλα ουτε και σε σενα
Δεν ειμαι κανενα παιδακι να αλλαξω ονομα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aristotelis13 : 11-11-12 στις 22:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 11-11-12, 22:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τελικα τι εξηγηση δωθηκε απο τον ιχθυολογο; γιατι κρυβονται τα ψαρια;
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 11-11-12, 23:05
aristotelis13 Ο χρήστης aristotelis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: N.Irakleio
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα τι εξηγηση δωθηκε απο τον ιχθυολογο; γιατι κρυβονται τα ψαρια;
Λεει οτι ειναι πολυ δυνατο το φως.... μου ειπε να αλλαξω λαμπα!!! θα το ψαξω βεβαια οσο μπορω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 11-11-12, 23:56
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ποσα watts ειναι η λαμπα και ποσα λιτρα το ενυδρειο σου? Διακοσμηση, φυτα, κρυψωνες υπαρχουν στο ενυδρειο για να κοβουν το φως?

Δυσκολο να ειναι λογω της εντασης. Εγω στο 60αρι εχω 48w φωτισμο και δεν τρομαζουν καθολου τα ψαρια οταν αναβουν οι λαμπες.

Με χρονοδιακοπτη ανοιγει η λαμπα ή την ανοιγεις εσυ? Μηπως βλεπουν και καποια κινηση απο εσενα την ωρα που την αναβεις εννοω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 12-11-12, 00:04
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω στο 60αρι εχω 48w φωτισμο και δεν τρομαζουν καθολου τα ψαρια οταν αναβουν οι λαμπες.
δεν ειναι στρεσσαρισμενα ουτε πνιγμενα στην αμμωνια, γι αυτο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 12-11-12, 00:16
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι στρεσσαρισμενα ουτε πνιγμενα στην αμμωνια, γι αυτο
+1
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 12-11-12, 10:07
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αριστοτελη, αυτο που σου λενε τα παιδια ειναι οτι το στρωσιμο με ψαρια δεν ειναι η σωστη μεθοδος, ως προς τα φιλοζωικα αισθηματα για τα ψαρια. Οι βλαβες που προκαλουνται στα ψαρια με τη συνεχη εκθεση στην αμμωνια και κυριως στην πολυ εντονη εκθεση στην περιοδο του στρωσιματος, ειναι ανεπανορθωτες για τον οργανισμο των ψαριων.
Εχοντας πεσει "θυμα" αυτης της μεθοδου μετα απο υποδειξη του πετσοπα οταν πρωτοξεκινησα το χομπυ πριν εναμιση χρονο, βρισκομαι τωρα να προσπαθω να κρατησω στη ζωη το μονομαχο μου, που αθελα μου του προκαλεσα τεραστιο προβλημα στρωνοντας το ενυδρειο με αυτον. Δεν ηξερα περι στρωσιματος με αμμωνια, φορουμ, ομως, απλα ακολουθησα τις συμβουλες καποιου που νομιζα πως ηξερε.

Το θεμα ειναι οτι οι μαγαζατορες ειναι επαγγελματιες και αυτο που θελουν, ειναι να πουλησουν. Και καλα κανουν. Αν σου ελεγε στρωσε το ενυδρειο σωστα με τη μεθοδο της αμμωνιας και ελα μετα απο ενα μηνα να παρεις ψαρια, οταν πια θα ειναι μη επιβλαβεις οι συνθηκες, το πιθανοτερο ειναι να σε εχανε απο πελατη. Οπως θα εχανε απο πελατη και καθε πατερα που τον τραβαει το παιδακι απο το χερι για να του παρει ενα χρυσοψαρο σε μια γυαλα 3 λιτρων, αν του ελεγε οτι το χρυσοψαρο για να ζησει σχετικα σωστα, χρειαζεται ενυδρειο τουλαχιστον 100 λιτρων ανα ψαρι και πολυ καλη φιλτρανση επειδη προκαλει πολλους ρυπους στο νερο, γιατι απλα θα πηγαιναν σε αλλο καταστημα που θα επαιρναν αυτο που ζητουσαν. Και μετα θα ελεγαν οτι τα χρυσοψαρα ειναι ευαισθητα και πεθαινουν σε ενα μηνα. Τα χρυσοψαρα ζουν εως και 30 χρονια με σωστες συνθηκες.

Τελειωνοντας (πολυ ευφραδεια ο πρωινος καφες ), απλα να σου πω οτι κανενα απο τα παιδια που σου απαντησαν (εστω και παιρνοντας σε απο τα μουτρα) δεν εχουν να κερδισουν τιποτα απο εσενα, σε αντιθεση με καποιον καταστηματαρχη. Αυτο μπορεις να το διαπιστωσεις με τον καιρο, οπως εκανα και εγω οταν μπηκα στο χομπυ.

Καλο διαβασμα, υπαρχουν πολλα στοιχεια στον τομεα των αρχαριων που θα σε κανουν να διαπιστωσεις πραγματα που δεν φανταστηκες οτι ισχυουν, οπως ολοι οταν αρχισαν.

Καλημερες και καλως ηρθες.
+1.000.000! (παρόλο που δεν μας έχει συνηθίσει σε "σεντόνια"!)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 22-11-12, 19:45
aristotelis13 Ο χρήστης aristotelis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: N.Irakleio
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Γειας σας κ παλι !!! Κανω συνεχεια τεστακια για την αμμωνια κ ολα πανε πολυ καλα!!! Εχω αρχισει να σκεφτομαι τι αλλα ψαρακια θα βαλω στην πορια!!! Βεβαια ειναι νωρις ακομα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΝΕΟΣ!!! mitsos1969 Αρχάριοι γλυκού νερού 12 21-03-09 10:18
νεος στο forum και νεος στο θαλασσινο makisktm Θαλασσινό νερό - Γενικά 38 17-03-07 17:38
Νεος στο θαλασσινο και στο forum johnvidras Θαλασσινό νερό - Γενικά 11 20-02-07 19:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08589 seconds with 13 queries