Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-05-04, 17:49
koko Ο χρήστης koko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην koko
Προεπιλογή ΦΙΛΤΡΟ

Καλημέρα/καλησπέρα σε όλους.... Είμαι νέος στον χώρο και προσπαθώ σιγά σιγά να βρω κάποιες απαντήσεις. Μου έφτιαξαν ένα ενυδρείο 120χ50χ60 (δώρο από έναν φίλο) και τώρα ψάχνω να βρω εξοπλισμό ικανό για το μέγεθος του ενυδτείου και όσο γίνεται και οικονομικό. Έψαξα στο net και βρήκα για φίλτρο το ecco 2235 της EHEIM (εξωτερικό φίλτρο), το οποίο έρχεται μαζί με filter media. Διάλεξα αυτό διότι έχει μέσα τα φίλτρα και μιας και δεν γνωρίζω και πολλά δεν θα χρειαστεί ψάξιμο γι αυτά. Θα ήθελα την γνώμη σας αν είναι καλός ο μηχανισμός για το μέγεθος του ενυδρείου για να προχωρήσω στην αγορά του και επίσης να ρωτήσω αν μαζί με το εξωτερικό φίλτρο χρειάζεται να πάρω και pump για να δουλέψει το φίλτρο ή αυτή είναι ενσωματωμένη πάνω τού; Κάτι ακόμα, θα φτιάξω και καπάκι για το ενυδρείο. Το φώς πρέπει να βρίσκεται στο μπροστινό μέρος του ενυδρείου ή πίσω; Φαντάζομαι μπροστά για να μη δημιουργούνται σκιές στο μπροστινό τζάμι. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-05-04, 01:53
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Καταρχάς καλωσόρισες.
Το ενυδρείο σου έχει όγκο 360 λίτρα. Αν δεν κάνω λάθος το ΕΗΕΙΜ ecco αποδίδει παροχή 600l/h η οποία κατά την άποψη μου είναι οριακή για ενυδρείο τέτοιου όγκου. Βέβαια αν στο μέλλον δεν το παραφορτώσεις με ψάρια θα είσαι καλυμμένος μια χαρά με το φίλτρο αυτό (το οποίο έχει ενσωματωμένη την αντλία - όπως όλα τα εξωτερικά φίλτρα).
Θα σου πρότεινα όμως να σκεφτείς την αγορά ισχυρότερου φίλτρου όπως πχ το ΕΗΕΙΜ 2217 ή το EHEIM professionel II 2028 τα οποία αποδίδουν ~1000l/h. (Το 2028 δίνεται κι αυτό με filter media στο www.aquaristikshop.de)
Ένα φως δεν θα φτάσει σε καμία περίπτωση για το ενυδρείο σου. Ούτως ή άλλως για αισθητικούς λόγους θα χρειαστεί να βάλεις φως και μπροστά αλλά και πίσω.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-05-04, 02:17
koko Ο χρήστης koko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην koko
Προεπιλογή

Είδα τα φίλτρα που είπες Γιώργο και μάλλον θα καταλήξω σε ένα από αυτά που πρότεινες. Η διαφορά στην μεταξύ τους τιμή είναι αρκετά μεγάλη. Αν και είμαι τις άποψης ότι ότι δίνεις παίρνεις, παρόλα αυτά όμως μιας και καινούργιος στον χώρο δεν μπορώ να καταλάβω τις μεταξύ τους διαφορές έτσι ώστε να αιτιολογήσω και την διαφορά στην τιμή. Θέλω να πω ότι στην περίπτωση που προμηθευτώ τον Proffessionel II 2028 να ξέρω για ποιον λόγο τον προμηθεύτηκα. Αν από την άλλη δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές θα είναι πιο συνετό να πάρω τον άλλο που προτεινες (2217) της EHEIM πάλι. Νιώθω να έχω πάθει brainstorm με τόσα που διάβασα στο Internet πάνω στο θέμα του ενυδρείου τελευταία και ότι πάω με κλειστά μάτια στα petshops.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-05-04, 03:30
koko Ο χρήστης koko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην koko
Προεπιλογή

Βασικά μπήκα στην σελίδα της Eheim και στα τεχνικά χαρακτηριστικά των 2 φίλτρων δεν βρήκα και κάποια σπουδαία διαφορά. Ίσως βέβαια αυτό να οφείλεται και στην έλειψη γνώσεων. Οπότε έτσι όπως το βλέπω μάλλον θα καταλήξω στον 2217 χωρίς βέβαια να είμαι ακόμα σίγουρος. Περιμένω την άποψη σας.

(Καλά ε, έχω πορωθεί και έχω περάσει άπειρες ώρες στο site)

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-05-04, 03:46
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

εγω θα προτημουσα την 2028 εχει μια διαφορα στην τιμη αλλα γλιτωνεις απο τις βανες που πρπει να βαλεις στο παλιο μοντελο .... αν δεν υπαρχουν απο την μανα τους ...και και ειναι και ποιο ευχρηστη απο το παλιο μοντελο....και εχει και 3 χρονια εγγυηση,, και μεγαλυτερο μοτερ
τι να πω εσυ διαλεγεις
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-05-04, 10:43
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Το 2028 όπως και δήποτε .Για το ενυδρείο σου είναι επιβεβλημένο+ τα πλεονεκτήματα που είπε ο Μάνθος .Μην πάς με κλειστά μάτια στα pet shop-θα πικραθείς .Μη σου πώ οτι για τόσα λίτρα θα χρειαστείς και ένα καλό εσωτερικό(της fluval ας πούμε ή το aquaball της EHIEM).Το φιλτράρισμα είναι τα πάντα μέσα στο ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-05-04, 12:32
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το φώς πρέπει να βρίσκεται στο μπροστινό μέρος του ενυδρείου ή πίσω;
Μια μπροστα και μια πίσω. Ομοιομορφία.

Παράθεση:
να πάρω και pump για να δουλέψει το φίλτρο?
Όλα τα εξωτερικά φίλτρα έρχονται με ενσωματομένη αντλία. Αρα δεν χρειάζεσαι νέα αντλία.

Παράθεση:
Μη σου πώ οτι για τόσα λίτρα θα χρειαστείς και ένα καλό εσωτερικό
Το δευτερο φίλτρο ειναι απαραίτητο και για λόγους ασφάλειας. Αν έχει καποιο πρόβλημα με το ένα να μην καταρεύσει η βιολογία σου άμεσα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-05-04, 02:04
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos
Το 2028 όπως και δήποτε .Για το ενυδρείο σου είναι επιβεβλημένο+ τα πλεονεκτήματα που είπε ο Μάνθος .Μην πάς με κλειστά μάτια στα pet shop-θα πικραθείς .Μη σου πώ οτι για τόσα λίτρα θα χρειαστείς και ένα καλό εσωτερικό(της fluval ας πούμε ή το aquaball της EHIEM).Το φιλτράρισμα είναι τα πάντα μέσα στο ενυδρείο
Λοιπόν εγώ θα διαφωνήσω(sorry Τάσο). Πρώτα από όλα το 2217 έχει αντλία που βγάζει μεγαλύτερη πίεση από το 2028. Δεύτερο αυτή τη στιγμή στο πακέτο περιλαμβάνονται και βάνες. Τρίτο αν δεν θέλεις να δίνει τα λεφτά για υαλοβάμβακα τυποποιημένο και γενικά για πιο εύκολη διαχείρηση προτείνω το 2217. Το 2028 έχει το πελονέκτημα ότι έχει τρείς θήκες που είναι πιο εύκοο να διαχειριστείς ειδικά αν γεμίσεις το τελευταίο με βιολογικό. Όσο για τη διαφορά της τιμής είναι σημαντική και δεν αξίζει το κόπο.Για εσωτερικό δεν στο συνιστώ, θεωρώ ότι για τις περισσότερες συνθήκες δεν χρειάζεται ειδικά όταν έχεις το κατάλληλο εξωτερικό.
Το 2217 είναι επιπλέον αθάνατο αφού διανύει αισίως τον 7ο χρόνο σε αλατισμένο περιβάλον.
Θα σου συνιστούσα ψυχραιμία. Πριν προχωρήσεις αποφάσισε το περιεχόμενο (ζωικό - φυτικό) του ενυδρείου σου. Αν πας για απλό κοινωνικό, για κιχλίδες , για φυτά. Ανάλογα με το περιεχόμενο θα πρέπει να αποφασίσεις. Αν θέλεις ας πούμε να βάλεις oscar εκεί θέλεις πολύ καλό βιολογικό - ας πούμε φίλτρο άμμου (Τ Ο Ν Ι ΖΩ ΟΧΙ φίλτρο βυθού) - και εκεί το 2217 είναι καλύτερο από το 2028. Πάρε μία ανάσα και μην βιαστείς να παραγγείλεις.
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-05-04, 16:58
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Φιλε koko καταρχην καλος ηρθες.
Μιας και εχω το eheim 2028 profesional2 στο 400σαρι μου εχω να σου πω
να μην σκεφτεσαι την τιμη ναι μεν το 2217 ειναι καλο αλλα δεν νομιζω να πλισιαζει
το 2028.Τα λυτρα σου ειναι αρκετα μπορεις να εχεις απειρες επιλογες και συγουρα
το 2028 θα σε αφισει απολιτα ικανοπιημενο.Με αρκετο χορο για υλικα και πολυ καλη αντλια
θα εισε αρχηγος.Τωρα μην σκεφτεσαι ουτε κατα διανια το echo δεν σε καλιβει σε τιποτα
Τωρα για την λεξη ΑΘΑΝΑΤΑ του φιλου niktso ισχυει για ολα τα φυλτρα της EHEIM.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-05-04, 18:05
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TAN
Μιας και εχω το eheim 2028 profesional2 στο 400σαρι μου εχω να σου πω
να μην σκεφτεσαι την τιμη ναι μεν το 2217 ειναι καλο αλλα δεν νομιζω να πλισιαζει
το 2028.
Επιμένω (sorry) να διαφωνώ. Έχω και τα δύο και θεωρώ ότι είναι αντίστοιχα. Το 2028 έχει περισσότερο χώρο για υλικά το 2217 έχει πιο ισχυρή αντλία. Το πιο ισχυρή το λέει η ίδια η Eheim αρκεί να κυτάξεις τα χαρακτηριστικά των αντλιών.
Πιστεύω ότι κακώς συνεχίζουμε να συγκρουόμαστε για το ποιό φίλτρο θα διαλέξει όταν δεν ξέρουμε τι θα χρησιμοποιήσει στο ενυδρείο. Για φυτεμένο ας πούμε υπάρχει το ενδεχόμενο να του φτάνει και το 2215 για να μην επηρεάζει τη ροή του.
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-05-04, 18:55
koko Ο χρήστης koko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην koko
Προεπιλογή

Βλέπω οι απόψεις συγκρούονται. Ενδιαφέρομαι να κάνω κοινωνικό ενυδρείο με φύτα μέσα εάν αυτό σας βοήθησει κ εσάς κάπου!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-05-04, 18:59
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Εγώ χρησιμοποπιώ το 2217 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Είναι παλιά και δοκιμασμένα φίλτρα από πολλούς. Τώρα το πιο καινούργιο μοντέλο 2028 σίγουρα είναι εργονομικά βελτιωμένο. Κατά τη γνώμη μου όμως δεν αξίζει να δώσεις τα χρήματα της διαφοράς για να πάρεις το 2028. Άσε που είναι και πιο ισχυρό το 2217.
Όταν αγοράζεις φίλτρο καλύτερα να αγοράζεις λίγο μεγαλύτερο από αυτό που χρειάζεσαι παρά λίγο μικρότρερο. Η μεγαλύτερη ροή ελέγχεται από τις βάνες, η μικρότερη δεν αυξάνεται.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-05-04, 02:50
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Και γω Συμφωνω
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-05-04, 17:50
koko Ο χρήστης koko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην koko
Προεπιλογή

Τελικά μάλλον θα καταλήξω στον 2217 αφού οι απόψεις ήταν υπέρ του και από ότι κατάλαβα δοκιμασμένος και αξιόπιστος μηχανισμός. Επίσης και η χρηματική διαφορά δεν είναι αμελητέα.

Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν με θέμα και να είστε σίγουροι ότι θα τα πούμε σύντομα διότι είμαι γεμάτος απορίες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06011 seconds with 12 queries