Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-06-03, 16:17
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή Ricia Fluitans & το νέο μου απόκτημα ;-)

1ον ....
Ηδου ο λογος που χάθηκα τον τελευταίο μήνα ..


Οπως καταλαβαίνετε όλα μου τα ενυδρεία μπήκαν στην αναμονη και συντηρηση (γκουχ γκουχ... ας είμαι ειλικρινης..τα παράτησα για ένα μηνα... μονο φαι επεφτε και top off στο reef).
και έκ των πραγμάτων είχαμε ορισμένες απώλειες (παει το ενυδρείο του "κουβα" το φαγε η αποτομη αμμωνία) ...οποτε...


2ον ...
Ρε παιδια ξερετε που θα βρώ καμποσες ρίζες ricia ? Σε μαγαζι ή και σε χομπιστα. Το μποστανι μου ξανακτιζεται απο την αρχή και το μονο που μου λείπει ειναι αυτο....


----------------------------------
Ο Χαζομπαμπας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-06-03, 16:42
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Να σου ζησει!!! (να το ταιζεις καλης ποιοτητας artemia και να του κανεις συχνες αλλαγες νερου )

Riccia εχω πολυ λιγη αυτη τη στιγμη - περιμενε λιγο μηπως βρεθει κανενα μελος με περισσοτερη, αλλιως σου δινω εγω αλλά θα περιμενεις αρκετα μεχρι να αυξηθει...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-06-03, 21:35
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Τελευταία είδα riccia στο petstop στην Τατο'ί'ου(αμέσως πριν τη γέφυρα βαρυμπόμπης) της τρόπικα,δεμένη πάνω σε βράχο,αλλά και αρκετά τσουχτερή(τρόπικα γαρ!) γύρω στα 30 ευρώ Η δική μου βρίσκεται στην επιφάνεια,αλλά έχει και αρκετή άλγη!
Να σου ζήσει!μπέμπα,ή μπέμπης;Συχνές αλλαγές.........πάνας σε βλέπω να του κάνεις
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-06-03, 00:06
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τελευταία είδα riccia στο petstop στην Τατο'ί'ου(αμέσως πριν τη γέφυρα βαρυμπόμπης) της τρόπικα,δεμένη πάνω σε βράχο,αλλά και αρκετά τσουχτερή(τρόπικα γαρ!) γύρω στα 30 ευρώ Η δική μου βρίσκεται στην επιφάνεια,αλλά έχει και αρκετή άλγη!
Εειικκκ!!!!!
30!!!!

Τοσο δεν πληρώνω ουτε για τα κοραλια μου!

ΕΕεεεμμμ Αυτα συμβαίνει αμα έχεις πιασει την διεθνη αγορα απο τα "οικογενιακα κοσμήματα". Και απο ότι μου έλεγε και ένας φίλος επαγγελματιας του χώρου θελουν τουλαχιστον 180 ριζες απο 5 διαφορετικα είδη για να σου στείλουν παραγγελεια . Και παλι δεν είναι σίγουρο ότι θα σου στείλουν αυτο που ζήτησες .

(ααα και μια διευθυνση μαγαζιου μια και τον θυμηθηκα
"Κοραλι" Πλαστηρα 14 Νεα Σμύρνη (παραληλη συγγρου)
Ειδικευεται στις κιχλιδες αλλα έχει μια καλη μεση συλλογη απο ψαρακια. και το ώραιο.... Αν πατε με το ετερον ημιση να της πειτε να βάλει παντελονι. Τα πλακακια του δεν αστειονται... )

χμμμμ την ρικια την έχουν πανω σε βραχο;;; εχουν αρκετα κομματια;;

αν οχι.... τοτε καλοδεχουμενη και η δικια σου με την άλγη.... χοχοχοχο πριν απο 1 εβδομαδα πηρα 10 cardina japonica απο τον Ωκεανο....ήδη γυαλισανε το 1 ενυδρείο....ελπιζω ότι κατι θα κανουν και σε αυτο....


Οσον αφορα το νεο μου Ηομο Sapiens Neognus είναι γένους θυλικού (χμμμ απεριοριστες δυνατοτητες να εγκαθυδρισω την δικια μου γενετικη γραμη.... για να δω αν θα της βρώ ενα αρσενικο με τα καταλληλα γενετικα χαρακτηριστηκα...-Σπιτι , καλο αμαξι, πολα λεφτα χμμμμμ- ) με 3600 γρμ προς το παρον... Το μονο προβλημα που έχω μαζι της μεχρι τώρα είναι ότι απαιτει ταϊσμα ανα 3-4ώρο και ανεβάζει έυκολα αμωνια καθώς και στερεα υπολοιπα ...


Και φυσικα τρελαινει την μανα της και μενα και φυσικα την λατρεύουμε....

χεχεχεχεχεεχεχε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-06-03, 00:17
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Riccia μου την δινει η Riccia.
Eιναι παντού στο ενυδρείο μπλεγμένη με όλα εχω όση θέλεις αλλά ειμαι Πάτρα.
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-06-03, 11:21
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Nooooυ Πρρομπλεμμμ Σααά'χίμπ!!!

Αν και δεν θα είχα καμιά αντιρηση για ένα ταξιδάκι ώς την όμορφη πόλη σας (σιγα την αποσταση.... Νεα Σμυρνη - Κηφησια απο την Κηφησίας μεσημερι Τριτης , θες λίγο παραπανω χρόνο να την κάνεις). Κολυώμαι όμως λόγο της Μπουμπους.

Αλλα με το που διαβασα το μυνημα σου στο γραφείο (χεχεχεχεχε ναι τους έχω μεταδώσει και εδω το μικροβίο... θα φταίει το μικρο 20λιτρο μποστανι πανω στο γραφειο μου ) αρχίσαν για καποιο λόγο να φωνάζουν ολοι μαζι "Ρι-κι-α , ρι-κι-α, ρι-κι-α, ρι-κι-α" και να ανάβουν κερια στον βωμο της Αγιας DHL . (Εχει βάλει και λίγο το χεράκι του ο Αϊ Αμανο με τα βιβλια του) .

Αν βρείς εσυ τρόπο να την πακεταρεις υδατοστεγώς με λίγη υγρασία , εγω πληρώνω τους κουριερ

Ουγκ!
To Καθιστο Χαζομπαμπα μίλησε!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-06-03, 14:41
athos54 Ο χρήστης athos54 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 10
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην athos54 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην athos54
Προεπιλογή

Ta riccia einai gia mena vre soultane tis dekaras ......................
filakia stin mpoumpou tin mia kai stin mpoumpou tin alli......kai se euxaristo pou prospatheis na mou vreis riccia

tora pou to skeftomai ypoxreosi sou einai afou me emplekses me ta enydria kai me ton Amano....(etsi den grafetai?).........

Filakia pollaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-06-03, 15:08
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

θα κουρέψω riccia αυτες τις μέρες...
λογικά θα σου φτάσει να καλύψεις ενα ξύλο μεσαίου μεγέθους περίπου 20 εκατοστά μακρύ ...

στειλε e-mail ή pm όποτε θες

Γλύκα είναι η μικρή να σου ζήσει.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-06-03, 18:20
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από athos54
Ta riccia einai gia mena vre soultane tis dekaras ......................
filakia stin mpoumpou tin mia kai stin mpoumpou tin alli......kai se euxaristo pou prospatheis na mou vreis riccia

tora pou to skeftomai ypoxreosi sou einai afou me emplekses me ta enydria kai me ton Amano....(etsi den grafetai?).........
Ναι ρε ... Βγαλε την σκουφια σου και βάρα μας ...
"Τραβατε με και ας κλαιω" και εσυ....

Ποιος νομιζεις ότι έιχε πρώτος το μικροβιο;;;;;;
και απο ποιον το κολλησες εσυ;;;;

Ασε κοπέλα μου ...
Σου ρίχνω τουλάχιστον 20 χρόνια!
χεχεχεχεχεχεχεχε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-06-03, 15:19
athos54 Ο χρήστης athos54 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 10
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην athos54 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην athos54
Προεπιλογή

Auto eipa vre lalimeno......oti apo esena to kollisa opote kalos kai psaxneis gia riccia.....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-06-03, 15:23
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

ναι ψαχνω ricia για το "μποστανακι" που ξαναέστησα.....

Αντε αν είσαι καλο νινι θα σου δώσω και σενα

(εννοείται..!)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-06-03, 15:26
athos54 Ο χρήστης athos54 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 10
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην athos54 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην athos54
Προεπιλογή

Tha se tsakiso katharmataki ......akous ekei kalo ****.....ksereis oti milas ston 'vaggeli' e?

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-06-03, 23:30
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παιδια καλο ειναι να μενουμε "on topic".....
Δηλαδη riccia και "νεο αποκτημα" (να σου ζησει επ'ευκαιριας ahar)........
Τα υπολοιπα λεγονται ανετα σε pm.......

Athos54 μπηκες λιγο αποτομα..... ...Καλυτερα να κανουμε μια πρωτη παρουσιαση στη σελιδα με τα "Καλωσορισματα"......
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-06-03, 16:30
athos54 Ο χρήστης athos54 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 10
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην athos54 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην athos54
Προεπιλογή

Γιατί ποιανού τα νερά τάραξα; Λυπάμαι εαν σας τάραξα όλους με το απότομο της εμφανισής μου αλλά δεν ήξερα ότι για να πεις κάτι εδώ μέσα πρέπει πρώτα να κάνεις παρουσίαση. Εγώ δεν έχω τίποτα αξιόλογο πιστέψε με να παρουσιάσω οπότε και δεν ασχολούμαι περαιτέρω. Όσο για τον ahar, είναι καλός φίλος και συνάδελφος και αυτήν την στιγμή βρίσκεται πίσω μου. Μπήκα απλά να τον ευχαριστήσω που ψάχνει να μου βρει riccia γιατί η αλήθεια είναι ότι εγώ τον έπρηξα να μου βρει και αυτό γιατί μου άρεσαν φωτογραφίες με ενυρδεία που περιέχουν αυτό το φυτό. Και πάλι Alex σε ευχαρσιτώ και ευχομαι σε όλους καλή συνέχεια. Απλα μην έχετε τέτοιου είδους προκαταλήψεις. Το ότι δεν με ξέρει κανείς δεν μου αφαιρεί το ελεύθερο δικαίωμα να απαντήσω στον φίλο μου και μόνο αυτό χωρίς περαιτέρω λεπτομέρειες για μένα.

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-06-03, 18:08
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Κομματάκι ευέξαπτο σε κόβω, δεν σου είπε δα και τίποτα.

5 πληροφορίες αν ήθελες να δώσεις
γιατί εδω συνηθίζουμε να ανταλλάσουμε ψάρια και φυτά συνήθως δωρεάν και με καλή θέληση μεταξύ μας (ακόμα και σε κάποιον που συναντούμε πρώτη φορά και δεν έχουμε καν ανταλλάξει μήνυμα μεταξύ μας), οπότε καλό είναι να ξέρει ο ένας τι έχει ο άλλος.

Δεν σε υποχρέωσε κανένας να κάνεις παρουσίαση, ούτε έχουμε προκαταλήψεις.

Ελπίζω η Riccia να πάει μια χαρά στο ενυδρείο σου και στου Αλέξανδρου και να μεγαλώσει.

Αλλωστε τη φρόντιζα πολύ καλά όσο ήταν στο δικό μου.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-06-03, 18:34
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Γραμμη του board (οπως και ολων των φορουμ συζητησεων απανταχου) ειναι να μενουμε εντος θεματος. Ειναι ενοχλητικο για πολλους, που μπαινουν μια φορα την μερα ή τις δυο μερες, να βλεπουν οτι υπαρχει καινουργιο μηνυμα σε ενα θεμα, να κανουν τον κοπο να το ανοιξουν, για να δουν οτι προκειται περι πλακας μεταξυ δυο φιλων - κι οχι μια , αλλά πεντε φορες.

Η (ευγενεστατη) παρεμβαση του moderator εγινε γιατι επι 5 ποστς γινοτανε διαλογος μεταξυ του ahar και του athos54 εκτος θεματος.
Θα μπορουσε καλλιστα να γινει σε PM.

Η προτροπη για μια παρουσιαση ειναι κατι που συνηθιζεται, δεν ειναι ουτε διαταγη, ουτε υποχρεωτικη...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-06-03, 18:36
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Η αγαπητη συναδελφος και φίλη συνήθως είναι πολυ πιο γλυκομιλητη και ηρεμη (προγραμματιστρια γαρ σε ένα ανδροκρατουμενο τμημα ΙΤ) και συνηθως βγαζει το μαστιγιο μονο όταν προσπαθει να γράψει κώδικα για deadline και εμεις οι βάρβαροι ουρλιαζουμε στον αιώνιο καυγα των Μαϊκροσοφτάδων (προϊσταμενος) και Λινουξαδων (se moi) . Κοινώς αναλαμβάνει τον ρολο της μαμας του λόχου (μοιραζει αντιστοιχα και τις αγγαρίες) και ήρεμει τα πνευματα (ειδικα όταν συγκρίνουμε τα.... χομπυ μας - ο αλλος ασχοληται με μοντελα τραινων) με τάκτ και διπλωματια.
"Γ**ω το κ****ο σας κ***παιδα. Θα με αφησετε ησυχη να γράψω την γ***εφαρμογη ή θα σας κλείσω και τους 2 στο κ***ντουλαπο με τα κ***rack και θα βάλω το aircondition στους 35 βαθμους! ΑΑΡΡΡΓΓΓΚΚΚΚΚΚΚ!!!!!!!"

(Σνιφ .. Σκουπιζω δακρια συγκινησης και περηφάνιας όταν ακουώ το καθαρα στρατιωτικο-λιμανιώτικο-κομπιουτεριστικο λεξιλογιο να βγαίνει απο το στομα αυτης της λεπτεπιλεπτης υπαρξης και ξερω ότ όλες οι προσπαθειες μου και τα μαθηματα μου δεν έχουν πάει στράφι)

Ναι αγαπητε Αννιβα το θεμα βγηκε εντελως off topic αλλα πιστευω ότι έγω ξεκινησα να το βγαζω (ποτε δεν μπορώ να αντισταθω σε μια καλη ανταλλαγη πειραγμάτων και "τσιγκλησματων") όποτε και η ευθύνη είναι δικια μου.

Νομιζω ότι είναι ώρα να το κλειδώσουμε το συγκεκριμενο thread...


Αλεξανδρος

Υ.Γ. Χμμ δεν θυμαμαι να έκανα και εγω επισημη παρουσίαση......
Εκτος και αν λαβεί κανεις υπόψη του το περιφημο κουβα......
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-06-03, 19:09
athos54 Ο χρήστης athos54 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 10
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην athos54 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην athos54
Προεπιλογή

θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Χριστοφορο για τα κοματια ricia που προμηθευσε τον Αλέξανδρο και να τον διαβεβαιώσω ότι ήδη μερος απο αυτα (οσα καταφερα να του βουτηξω δηλαδη ) είναι ηδη μέσα στο "μποστανι" που έχω στήσει με την βοήθεια του ahar και ναι Χριστοφορορε Εχω και CO2! (ηταν αδαμαντινος ο ahar σε αυτο ).

Ελπιζω να τα πουμε καποια φορα και απο κοντα...

Φιλικα
Κέλλυ

Υ.Γ. Μην πιστευετε οτι γραφει ο ahar για μενα......
Τις καλές βρισιές μου τις εμαθε ο παπους μου ο Στρατηγος !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-06-03, 16:41
Maria Ο χρήστης Maria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Tο πρώτο που προσέχει κανείς σε αυτό το topic, είναι η πληθώρα των θεμάτων που θίγονται, οπότε θα είναι δύσκολο μία απάντηση να είναι εκτός θέματος!!!!

Θα ξεκινήσω με το πιο σημαντικό, κατά τη γνώμη μου, και θα καλωσορίσω την athos54 ή Κέλλυ, στην παρέα του board!
καλώς ήρθες λοιπόν και καλώς να μείνεις! Εφόσον - όπως δηλώνει ο ahar-εργάζεσαι σε ένα ανδροκρατούμενο τμήμα, γνωρίζεις εκ των έσω τι θα πει να ανήκεις σε μειονότητα! Μείνε λοιπόν μαζί μας γιατί ο γυναικείος πληθυσμός του χόμπι αλλά και του board δεν αντέχει την παραμικρή απώλεια! (Αν και καλοδεχούμενες... παραμένουμε - αριθμητικά - λίγες!) Εκτός αυτού οι αξιόπιστες πληροφορίες κλπ κλπ, η καλή διάθεση και η συμπαράσταση των μελών κλπ κλπ , το ωραίο κλίμα και διάφορα άλλα ωραία κλπ κλπ που θα δεις με τον καιρό, θα σε κερδίσουν!

Για τη riccia τώρα: πολλοί την θεωρούν μπελά, άλλοι πάλι... όχι! Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Από τη δική μου εμπειρία γνωρίζω πως αν δεν την πειράξεις δεν θα σε πειράξει, που σημαίνει ότι δεν θα διαλύεται και δεν θα χώνεται ακόμα και στις πιο απίστευτες μεριές του ενυδρείου. Είτε την δέσεις πάνω σε κάποιο διακοσμητικό ή την κάνεις χαλί πέρσικα, αφησέ την στην ησυχία της. Τάιζε την κανονικά, βάλε την στην μεριά του ενυδρείου που δέχεται το περισσότερο φως και αυτή σίγουρα θα σε ανταμείψει για την καλή σου φροντίδα! Το να μεγαλώνεις riccia στην επιφάνεια του νερού θεωρείται ένα από τα πιο εύκολα πράγματα στον κόσμο, όταν όμως αποφασίσεις να την βυθίσεις αλλάζεις επίπεδο και βαθμό δυσκολίας. Καλή επιτυχία!

Όσο για την προαιρετική παρουσίαση: οι περισσότεροι από εμάς, είτε ως νέα μέλη στο board είτε ως νέοι χομπίστες, έχουμε υποφέρει από το σύνδρομο του " τίποτα αξιόλογο να παρουσιάσω, πιστέψτε με" Δεν είναι όμως έτσι... όλοι κάτι έχουμε να πούμε ή να παρουσιάσουμε - αν θέλουμε φυσικά- και σίγουρα ακόμα και πράγματα που μπορεί να φαίνονται αστεία, ανούσια ή άνευ αξίας, πολύ συχνά δεν είναι. Αποτελούν αφορμές γόνιμης συζήτησης- συνήθως- και γίνονται συχνάκις μόνιμος εφιάλτης των μοντερατόρων που και αυτοί με τη σειρά τους πάσχουν από το σύνδρομο του " stay on topic please" - όχι αδίκως σε κάποιες περιπτώσεις.
Επιπροσθέτως... μην υποτιμάς την περιέργεια του συμπορντιανών σου!

Φιλικά, με χαμόγελο, και με αγωνιστικούς χαιρετισμούς!

ΥΓ. Και φυσικά, γνωρίζω ήδη ότι πολλά από αυτά λέγονταν άνετα και σε pm.......
__________________
MaREIANi
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-06-03, 01:33
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Γ***το μου......τι τιτλο να βαλω τωρα σ'αυτο το topic.....
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-06-03, 12:59
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

xmmmm "πως η Ρικια γίνεται περι ανέμων και υδάτων & και εγγονων Στρατηγων" , ίσως....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-07-03, 11:16
athos54 Ο χρήστης athos54 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 10
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην athos54 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην athos54
Προεπιλογή Ιδέες για τα Riccia στον βυθό

Όποιος έχει ιδέες για το πως μπορώ να κρατήσω τα riccia στον βυθό και να αρχίσουν να απλώνονται σας παρακαλώ ας μου δανείσει τα φώτα του. Αυτα που μας προσέφερε ο Fighterfish μεγαλώνουν υγειέστατα αλλά ακόμα επάνω τα έχω και πιστεύω πως είναι καιρός να τα προσγειώσω σιγά σιγά

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-07-03, 15:28
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Με δυο τουλάχιστον τρόπους
α) δεσιμο σε ξύλο ή πέτρα
β) άλλους τρόπους (που έχει εφαρμόσει με επιτυχία η Maria δες στο site της, νομίζω τα έχει γράψει)

Απο τα δεσίματα τώρα, το καλύτερο είναι με ψιλή πετονιά, δεν διαλύεται, δεν φαίνεται στο νερό. Θελει αρκετά πυκνό δέσιμο, καi αρκετά σφικτό, χωρίς όμως να καταστρέφονται τα φυλλαράκια της Riccia.

Επίσης υποθέτω οτι κατάλαβες οτι η Riccia είναι floating plant, μην περιμένεις να βγάλει ρίζες. Το άλλο είναι οτι αν θέλεις να καλύψεις μια επιφάνεια, πρέπει να έχεις την ανάλογη Riccia. Μην περιμένεις δηλαδή να αρχίζει να εξαπλώνεται οριζόντια.

Τη δένεις, μεγαλώνει, την κουρεύεις, και την ξαναδένεις σε άλλο μερος.
Προσοχή στο κούρεμα, συνήθως δεν αφήνουμε παρα πολύ να μεγαλώσει γιατί η Riccia που είναι δεμένη ακριβως στην επιφάνεια του ξύλου/ πέτρας, δεν παίρνει πολύ φως (αφού σκιάζεται απο τα μεγαλύτερα κομμάτια απο πάνω της ) και χαλάει.

Αυτα τα ολίγα... good luck.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-07-03, 00:48
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Εκτός απο την μπετονιά μπορείς ακόμη να βάλεις και πυκνό δίχτυ.
Σαν την κουνουπόσιτα.
Το ράβεις με την μπετονιά.
Κάποια στιγμή θα καλυφθεί το δίχτυ τελείως.
Ειναι και το καλύτερο στην περίπτωση που θέλεις να κάνεις καρπέτο.
Το έχω δοκιμάσει με επιτυχία.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-07-03, 10:19
athos54 Ο χρήστης athos54 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 10
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην athos54 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην athos54
Προεπιλογή Thanks

Ευχαριστώ πολύ, ξεκινάω τις δοκιμές και θα σας ενημερώσω πως πήγε
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-07-03, 11:02
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Εκτός απο την μπετονιά μπορείς ακόμη να βάλεις και πυκνό δίχτυ.
Σαν την κουνουπόσιτα.
Το ράβεις με την μπετονιά.
Κάποια στιγμή θα καλυφθεί το δίχτυ τελείως.
Ειναι και το καλύτερο στην περίπτωση που θέλεις να κάνεις καρπέτο.
Το έχω δοκιμάσει με επιτυχία.
χμμμμ εννοείς την σίτα που μπαίνει στα παράθυρα ή το τούλι που βάζουμε πχ στην κούνια της κόρης μου;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-07-03, 13:42
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μαλακή σιτα ή φιλέ μαλλιων ή διχτυ αποχης με μεγαλο ανοιγμα (απο τις πρασινες αποχες).
Αν και κατα τη γνωμη μου ενα καλο τυλιγμα με λεπτη πετονια κανει μια χαρά την δουλεια μας χωρις την δυσκολια και το μπλεξιμο και την παραπανω δουλεια που θελουν οι σιτες: http://users.otenet.gr/~tolibra/plant2.htm

Επισης αν υπαρχει ματσακι riccia καλα μπλεγμενο, μπορουμε να το χωσουμε κατευθειαν μεσα στο χαλικι, σε τοποθεσια που να εχει φως - θα μεγαλωσει με ευχαριστο αποτελεσμα, ειτε τοπικά http://users.otenet.gr/~tolibra/diag1.JPG (κεντρο μπρος δεξια), ειτε καλυπτοντας μεγαλες επιφανειες οπως στο ενυδρειο της Μαριας: http://tsamis.aaquaria.com/riccia_fluitans.htm
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-07-03, 10:49
athos54 Ο χρήστης athos54 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 10
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην athos54 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην athos54
Προεπιλογή H Riccia μεγαλώνει :)

Καλησπέρα,

Ο φίλος μου ο Άλεξ φωνάζει μπες και γράψε!!!!!!! ΓΡΑΨΕ!!!!!!!!

Να γράψω τι βρε; ρωτάω η κακομοίρα

Οτι η Riccia έχει μεγαλώσει και είναι καιρός να την δέσω κάτω, ότι έχει ένα υπέροχο φωσφοριζέ πράσινο χρώμα που μου αρέσει πάρα πολύ, και ότι περιέργως η Anubia Barteri Var. Nana, Άνθισε Ναι, ναι η μικρόυλα μου, εκτός του ότι χωρίστηκε στα δύο και μου έβγαλε και δεύτερη μικρούλα την οποία έβαλα δίπλα μου έβγλαλε και ένα γοητεύτικότατο ανθάκι το οποίο θα βγάλω σήμερα φώτο να σας το δείξω Δεν ήξερα ούτε οτι αυτά τα φυτά ανθίζουν ούτε πως δείχνουν τα λουλουδάκια τους, και ερχόμενη το πρωί ρώτησα τον Άλεξ μήπως αυτό το κοτσανάκι που είδα έχει να κάνει με λουλουδάκι, και μου λέει ΝΑΙ!!!!!! ΒΓΑΛΤΟ ΦΩΤΟ!!!!!!!
Άλεξ: "Πέντε μηνών ενυδρείο και άνθισε η Anubia!!, βγάλτο φώτο".....χάρηκα και εγώ που λέτε ελπίζω όχι αδίκως και είπα να μοιραστώ την χαρά μου μαζί σας

Αυτά τα ολίγα, πολλά φιλιά σε όλους και πάω να συνεχίσω να γράφω queries.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09092 seconds with 12 queries