Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-01-11, 23:41
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile Σκεψεις για ξεκίνημα θαλασσινου

για σας παιδια..
εχω ενα 60λιτρο το οποιο ειναι γλυκου νερου και δε μου αρεσει και θα πρεπει να το ξεστησω και να το ξαναστησω..πανω στο ξεστημα σκεφτηκα να το ξαναστησω αλλα θαλασσινο και οχι γλυκου μιας και θα θελα να βαλω κιαλους μπελαδεσ στο κεφαλι μου
λοιπον.το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα.εχω θερμοστατη,και ενα εσωτερικο φιλτρο eheim 600λ/ω.
εχω σκοπο να βαλω μονο ΖΒ και αραγωνιτη και οχι ΝΒ και βιολογικα.
το ενυδρειο εχει φωτισμο λαμπες Τ5 48w.
θα θελα να το κανω mini reef με κοραλια και ενα ζευγαρι κλοουν(μαλλον).
θα χρειαστω 6-7 κιλα ζωντανο βραχο,αλατι,τεστ νιτρικων , αμμωνιας , ρεφρεκτομετρο, σκιμερ,εναν κυκλοφορητη περιπου 2000 λ/ω , αραγωνιτη(ποσο?)
...
θα χρειαστω κατι αλλο?
τι σκιμερ,κυκλοφορητη, θα μου προτεινατε?
θα μπορουσα να παραγγειλω ζωντανο βραχο? ι θα ερθει εντελως νεκρος?
ευχαριστω εκ των προτερων.διαβαζω εδω και 2-3 μερες και μου αρεσει πολυ η ιδεα..ξερω οτι θα ναι κατι οχι ευκολο..αλλα παλευω μονος μου 3 ενυδρεια+ σχολειο(με οτι αυτο συνεπαγεται) με σχετικα καλα αποτελεσματα και πιστευω θα τα καταφερω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-01-11, 00:23
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

καλή αρχή μιμη εκτός από αραγωνίτη πολύ ψιλο μπορείς να πας και σε ποιο χοντρη κοκομετρία ,περίπου 3-4 εκ. ύψος είναι εντάξει πιστεύω,ζ.β. όσο ποιο πορώδης και ελαφρής σε σχέση με τον όγκο και με οσμή θάλασσας τόσο ποιο καλος ,τεστ po4,ca,mg,kh,ph,no3 τα χρειάζεσαι καθώς και μια α.ο. από λάμπες(κοίτα για ατι) οριακά (ανακλαστήρες έχει,κυκλοφοριτές καλύτερα 2 των 1000λ τύπου κοράλϊα για να έχει ποιο απαλή ροή σε όλο το ενυδρείο όμως μαζί με το φιλτράκι(άνθρακα και αντιφώσφορο)θα είσαι στο 50χ πολύ καλά πιστεύω, σκίμμερ (h&s,shuran,deltek,atb)διάλεξε ένα για τα τριπλά σου λίτρα και μην το τσιγκουνευτείς,χτύπα και ένα θερμόμετρο
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-01-11, 00:49
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

υποθετω οτι θα ειναι ανοιχτο απο πανω...καθως μαλλον θα θελεις πατεντα για να εχεις και σκιμερ και καπακι. συνηθως τα κλειστα ειναι εργοστασιακο πακετο.
αν ειναι ετσι λοιπον θα εχεις εξατμιση εντονη και θα πρεπει να την αναπληρωνεις ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ . σου το λεω γιανα εχεις κατα νου οτι σε αυτα τα λιτρα δε θα μπορεις να λειψεις ουτε 2-3 μερες απο το σπιτι αν δεν εχεις καποιον δικο σου να αναπληρωνει ή αν δε παρεις αυτοματη αναπληρωση.
οταν ειχα το 60λιτρο ριφ..αυτη ηταν και η μεγαλυτερη δυσκολια που αντιμετωπισα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-01-11, 15:49
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλή αρχή μιμη εκτός από αραγωνίτη πολύ ψιλο μπορείς να πας και σε ποιο χοντρη κοκομετρία ,περίπου 3-4 εκ. ύψος είναι εντάξει πιστεύω,ζ.β. όσο ποιο πορώδης και ελαφρής σε σχέση με τον όγκο και με οσμή θάλασσας τόσο ποιο καλος ,τεστ po4,ca,mg,kh,ph,no3 τα χρειάζεσαι καθώς και μια α.ο. από λάμπες(κοίτα για ατι) οριακά (ανακλαστήρες έχει,κυκλοφοριτές καλύτερα 2 των 1000λ τύπου κοράλϊα για να έχει ποιο απαλή ροή σε όλο το ενυδρείο όμως μαζί με το φιλτράκι(άνθρακα και αντιφώσφορο)θα είσαι στο 50χ πολύ καλά πιστεύω, σκίμμερ (h&s,shuran,deltek,atb)διάλεξε ένα για τα τριπλά σου λίτρα και μην το τσιγκουνευτείς,χτύπα και ένα θερμόμετρο
η αο ειναι υποχρεωτικη? δε μπορω να βαζω νερο βρυσης?
το ΖΒ αμα τον παραγκηλω απο μεγαζι αθηνας (αν δε βρω απο χομπιστα) που θα ξερω αν ειναι καλος και πορωδες?ο φωτισμος μου δηλαδη δεν κανει?
σ ευχαριστω για τις απαντησεις

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
υποθετω οτι θα ειναι ανοιχτο απο πανω...καθως μαλλον θα θελεις πατεντα για να εχεις και σκιμερ και καπακι. συνηθως τα κλειστα ειναι εργοστασιακο πακετο.
αν ειναι ετσι λοιπον θα εχεις εξατμιση εντονη και θα πρεπει να την αναπληρωνεις ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ . σου το λεω γιανα εχεις κατα νου οτι σε αυτα τα λιτρα δε θα μπορεις να λειψεις ουτε 2-3 μερες απο το σπιτι αν δεν εχεις καποιον δικο σου να αναπληρωνει ή αν δε παρεις αυτοματη αναπληρωση.
οταν ειχα το 60λιτρο ριφ..αυτη ηταν και η μεγαλυτερη δυσκολια που αντιμετωπισα.
το ενυδρειο τωρα ειναι ανοιχτο με το φωτιστικο που πηρα απο σενα..βεβαια εχω το καπακι που ειχε αρχικα το ενυδρειο αλλα εχει μονο μια λαμπα 18watt.
αμα το εχω ανοιχτο,αναπληρωνω λιγο καθε μερα και ΑΜΑ καποτε φυγω να βαλω το καπακι?
ή αν κανω καμια πατεντα και βαλω στο καπακι αλλες 2 18αρες ή εστω μια?
επειδη εχω ενα 60 λιτρο που δεν εχω τι να το κανω ειπα να το κανω nano reef με κανα ζευγαρακι κλουν και κοραλια.δεν εχω περιθοριο για μεγαλυτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-01-11, 16:05
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μίμης Εμφάνιση μηνυμάτων
η αο ειναι υποχρεωτικη? δε μπορω να βαζω νερο βρυσης?θεωρω την ΑΟ υποχρεωτικη σε καθε θαλασσινο. καποιοι διατηρουν FO με νερο βρυσης και με το αναλογο ρισκο.
για κοραλια ειδικα ομως οπωσδηποτε ΑΟ.
το ΖΒ αμα τον παραγκηλω απο μεγαζι αθηνας (αν δε βρω απο χομπιστα) που θα ξερω αν ειναι καλος και πορωδες?ψαχνεις να βρεις μαγαζι "εμπιστοσυνης" η ζητας ενα συγχομπιστα να σου διαλεξει βραχο και το μαγαζι να τον στειλει.
αληθεια πως θα τον στειλει?? με κουριερ 6-7 κιλα θα σου βγουν τσουχτερα...
το ενυδρειο τωρα ειναι ανοιχτο με το φωτιστικο που πηρα απο σενα..βεβαια εχω το καπακι που ειχε αρχικα το ενυδρειο αλλα εχει μονο μια λαμπα 18watt.
αμα το εχω ανοιχτο,αναπληρωνω λιγο καθε μερα και ΑΜΑ καποτε φυγω να βαλω το καπακι?δε γινεται να αλλαζει φωτισμους καθε τοσο...τα κοραλια θα στρεσσαρονται.
ή αν κανω καμια πατεντα και βαλω στο καπακι αλλες 2 18αρες ή εστω μια?
επειδη εχω ενα 60 λιτρο που δεν εχω τι να το κανω ειπα να το κανω nano reef με κανα ζευγαρακι κλουν και κοραλια.δεν εχω περιθοριο για μεγαλυτερο.
με αλλες 2 18αρες θα εισαι πολυ καλα.
αλλα και το δικο μου φωτιστικο για τα λιτρα σου ειναι μια χαρα. απλα θα πρεπει να βρεις μια λυση για την αναπληρωση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-01-11, 16:18
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

οκ θα παρω αο αφου ειναι πολυ χρησιμη και απαρσιτητη για κοραλια.
σκεφτομουν να παραγγειλω απο waterinn που τα στελνουν με καραβι και τα μεταφορικα δεν αλλαζουν κατα πολυ(10 ευρω ή λιγο παραπανω λογο βαρους)
με κουριερ θα ναι πανακριβα σιγουρα.
και μια πατεντα που σκεφτηκα..θα μπορουσα να εχω το φωτιστικο σου και να βαλω ενα κομματι πλαστικο(διαφανη ενοειται) στην επιφανεια του ενυδρειου που ειναι ανοιχτο? ετσι θα περναει το περισσοτερο φως καιδε θα εχω εξατμιση παρα ελαχιστη. γινεται κατι τετοιο?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-01-11, 18:05
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ναι αρκει να το καθαριζεις συχνα απο τα αλατα και τη σκονη...και γνωριζοντας πως ενα μερος του φωτος θα "χανεται"..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 12-01-11 στις 00:57
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-01-11, 22:36
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι αρκει να το καθαριζεις συχνα απο τα αλατα και τη σκονη...και γνωριζοντας πως ενα μερος του φωτος θα "χανεται"..
αμ εχω το δικο σου φωτιστικο(48 βαττ) θα εχω περιπου 1 βαττ αλα λιτρο. δηλαδη αυτο που θα "παιρνω θα να περι τα 0.9 ? ή πολυ λιγοτερο?
και κατι ακομα..πιστευεις θα αντεξει ο ΖΒ ταξιδι απο καραβι Αθηνα-μυτιλήνη? ή τσαμπα λεφτα?
σ ευχαριστω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 12-01-11 στις 00:57
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-01-11, 23:12
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Βλεπω Μιμη ξανοιγεσαι πολυ....
Καλα κανεις....Καλη επιτυχια στο νεο σου project.
Οσο για το βραχο εχω ακουσει απο ατομο που του ηρθε απο το εξωτερικο οτι ηταν μια χαρα....
Αλλα γιατι δεν βγαζεις εσυ κανενα κομματι βραχο εκει που βουτας????
Χειμωνας εεεεεε??
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-01-11, 22:24
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beat89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλεπω Μιμη ξανοιγεσαι πολυ....
Καλα κανεις....Καλη επιτυχια στο νεο σου project.
Οσο για το βραχο εχω ακουσει απο ατομο που του ηρθε απο το εξωτερικο οτι ηταν μια χαρα....
Αλλα γιατι δεν βγαζεις εσυ κανενα κομματι βραχο εκει που βουτας????
Χειμωνας εεεεεε??
Ξανοιγομαι ρε Δημητρη το ξερω...το αν κανω καλα ή οχι θα φανει
σ ευχαριστω αν και το project θα αργησει να ολοκληρωθει γιατι θελει λεφτα που δε εχω.. λιγα λιγα θα τα κατεφρω ομως.
να βγαλω απο δω βραχο?? καμια τραγανα..μωρε λες?
μωρε ξερεις το προβλημα ειναι οτι δε βουτω για βραχια αλλα για κοχυλες..κατα τα αλλα ακοα ζεστη ειναι η θαλασσα και θα πηγαινα ανετα (απο καλοκαιρακι παλι.. θα σου στειλω καμια καινουρια καλυτερη με κουριερ..)
δηλαδη μου λες οτι μαλλον δε θα χει προβλημα ο βραχος απο Αθηνα ε? ας το επιβεβαιωσουν και κανα δυο ακομα να σιγουρευτω αν και γω νομιζω οτι δε θα χει προβλημα.
-------------------------
ο ΖΒ λετε θα αντεξει απο Αθηνα-μυτιληνη?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μίμης : 11-01-11 στις 22:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-01-11, 23:04
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Μιμη πολλοί είναι αυτοι που έχουν χρησιμοποιήσει μεσογειακό βράχο για το reef τους.Γιατί να μην το δοκιμασεις και συ?Οπως πολλοί είναι αυτοί που κάνουν αλλαγές νερού από τη θάλασσα διωρθώνοντας λίγο την αλατότητα.Σε νησί είσαι....¨Οσο για τον βράχο δεν χρειάζεται να βουτήξεις πας σε μια τράτα...Τα 48 βατ του φωτιστικού σου είναι υπέρ αρκετά για ένα reefακι σαν το δικό σου.Το σκίμμερ αν κάνεις συχνές αλλαγές δεν το χρειάζεσαι,και αν θελήσεις για τα λίτρα σου υπάρχουν πολλές επιλογές και φθηνές..Την αυτόματη αναπλήρωση μπορείς να την κάνεις με υλικά από το σπίτι σου με κόστος υλικών κάτω από 10 ευρώ..το θέμα είναι βέβαια να κρατηθείς και να μην βάλεις ένα σκασμό ψάρια μέσα σε 60 λίτρα...όπως και να κάνεις υπομονή στο στοκάρισμα του ενυδρείου σου..Αυτά και καλή αρχή...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-01-11, 23:17
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgebruno Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιμη πολλοί είναι αυτοι που έχουν χρησιμοποιήσει μεσογειακό βράχο για το reef τους.Γιατί να μην το δοκιμασεις και συ?Οπως πολλοί είναι αυτοί που κάνουν αλλαγές νερού από τη θάλασσα διωρθώνοντας λίγο την αλατότητα.Σε νησί είσαι....¨Οσο για τον βράχο δεν χρειάζεται να βουτήξεις πας σε μια τράτα...Τα 48 βατ του φωτιστικού σου είναι υπέρ αρκετά για ένα reefακι σαν το δικό σου.Το σκίμμερ αν κάνεις συχνές αλλαγές δεν το χρειάζεσαι,και αν θελήσεις για τα λίτρα σου υπάρχουν πολλές επιλογές και φθηνές..Την αυτόματη αναπλήρωση μπορείς να την κάνεις με υλικά από το σπίτι σου με κόστος υλικών κάτω από 10 ευρώ..το θέμα είναι βέβαια να κρατηθείς και να μην βάλεις ένα σκασμό ψάρια μέσα σε 60 λίτρα...όπως και να κάνεις υπομονή στο στοκάρισμα του ενυδρείου σου..Αυτά και καλή αρχή...
φιλε μου πολυ ενδιαφερον αυτα που μ λες.αν μπορω να δοκιμασω βραχο μεσωγειακο εχεις δικιο,απο τρατες θα μπορουσα να βρω..αρκει να εχει κρατηθει ζωντανος.να κανω αλλαγες απο θαλλασα μια στο τοσο ναι..αλλα για καθε μερα αλλαγη νερου απο θαλασσα δε γινεται.και αφου ειναι καλος ο φωτισμος για να μην εχω μεγαλη εξατμηση λες να κανω την πατεντα με το πλαστικο? με συχνες αλλαγες δε χρειαζομαι σκιμμερ? δε το ξερα αυτο..ειναι και κατι που δε μ αρεσε αισθητικα ..βεβαια αν εχω το σκιμμερ θα κανω πιο αραια αλλαγες?
για πες και τη πατεντα για την αναπληρωση με 10 ευρω..μ αρεσε
σκοπευω να βαλω αρκετα κοραλια,2 clown και κανενα μανδαρινο ή τετοιο στυλ μικρου ψαριου. τιποτα αλλο.
σ ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-01-11, 23:39
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Μην τρελαίνεσαι τόσο με το θέμα του ζωντανού..Για την ακρίβεια εγώ θα ξεκινούσα στην θέση σου με νεκρη τραγάνα και κανα κιλό πολύ καλά ψαγμένου τροπικού βράχου..Αυτό θα το έκανα για να ξέρω ακρίβώς τι βάζω μέσα στο ενυδρείο μου,και να αποφύγω οργανισμούς που δεν θέλω.Μπορείς να τονώσεις εξάλλου την βιολογία σου και με άλλα σκευάσματα βακτηριδίων.Στα 60 λίτρα εγώ θα έβαζα το πολύ 2 κλοουνάκια αντε και κανα μικρό goby οταν ώρίμαζε το ενυδρείο μου.μανδαρίνο όχι γιατί δεν θα εχεις αρκετά κοπιποδα για να τον συντηρήσεις.Μετά θα κοιτούσα σε σαλιγκαράκια και γαριδούλες.Αλλαγή νερού μπορείς να κάνεις 1 φορά την βδομάδα ή στις 10 μέρες,ανάλογα βέβαια και με το πόσο ταιζεις,μετρώντας πάντα την αλατότητα,την θερμοκρασία και παίρνοντας νερό από σημείο που εμπιστεύεσαι..Το ενυδρείο σου μπορείς να το κλείσεις από πάνω με πλεξι(όχι τελείως φυσικά) και μια πατέντα που είδα στον βασιλάκι και μου αρεσε με ένα κομμάτι σελοφάν.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-01-11, 00:00
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

δηλαδη μου λες να παρω κανα 2 κιλα για αρχη τροπικου ε? καλη ιδεα..αλλα ετσι νομιζω θα αργησω ΠΟΛΥ ,ενοω ο νεκρος για να ζωντανεψει δε θελει αρκετο καιρο?
και οι αλλγες νερου καθε βδομαδα αν υποθεσουμε οτι εχω ή οτι δεν εχω σκιμμερ?
ναι και γω αυτο σκεφτομουν 2 κλοουνακια και ενα ειδος goby.(καθως και καμια γαριδουλα)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-01-11, 00:09
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Παράθεση:
δηλαδη μου λες να παρω κανα 2 κιλα για αρχη τροπικου ε?
ναι..δεν θα αργήσεις τόσο πολύ,ειδικά αν χρησιμοποιήσεις και τιποτα βακτηρίδια..Αλλά στο θαλασσινό δεν πρέπει να σκεφτεσαι το αν θ΄αργησω...ειπαμε υπομονή θέλει.Με λογική υχθιοφόρτιση μια αλλαγή στις 10 μέρες (χωρίς σκιμμερ) θα είναι οκ!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-01-11, 00:15
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

ναι βρε συ δε βιαζομαι..αλλα σου λεω μην καθομαι και περιμενω 5-6 μηνες για να βαλω ψαρια...
απο υπομονη αλλο τιποτα..εχω 3 γλυκου νερο και το ενα "high tech" λεμε τωρα
αμα την βγαζει 7-10 μερες χωρις σκιμμερ κομπλε..μια χαρα.και μπορω να κανω και πιο συχνα αναπληρωσεις.
και κατι ακομα.απο ταυλανδη που πηγα πριν 2 χρονια ταξιδι εγω και ο πατερας μου βγαλαμε απο τη θαλασσα κατι κοραλια,διαφορα ειδη. αυτα μπορω να τα βαλω?
υπαρχει περιπτωση να ζωντανεψουν?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-01-11, 00:20
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Αν δεν τα έχεται επεξεργαστεί με κάποιο χημικό τρόπο(πχ βερνίκη)ναι μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις.Θα ζωντανέψουν όπως ο βράχος(θα πιάσουν βιολογία),αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα γίνουν τα κοράλια που ήταν.(να βγάλει πολύποδες κτλ)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-01-11, 22:21
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

ααα καταλαβα..οχι δεν εχουμε βαψει τιποτα..απλα τα εχουμε ξερανει.οκ θα δω αν ταιριαζουν να τα βαλω
σ ευχαριστω
-------------------------
Πανο εσυ συμφωνεις με οσα ειπαμε? ή οποις αλλος δει το θεμα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μίμης : 12-01-11 στις 22:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-01-11, 22:28
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ειπατε πολλα ομως...
συγκεκριμενες ερωτησεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-01-11, 22:54
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ειπατε πολλα ομως...
συγκεκριμενες ερωτησεις?
σωστα
λοιπον θα μπορουσα να μη βαλω σκιμερ?
να βαλω λιγο ζωντανο και πολυ νεκρο και σε λιγο καιρο να ζωντανεψει ο νεκρος?
θα αντεξει ο ζωντανος το ταξιδι απο την Αθηνα?(αληθεια εσυ απο που πηρες?)
αν βαλω ενα πλεξιγκλας(οχι σε ολη την ανοιχτη επιφαβεια?) να κανω αλλαγες καθε 10 μερες θα ναι οκ?
αυτα τα ολιγα
Γιωργο μη νομιζεις οτι δε πιστευω αυτα που λες αλλα ρωταω και μια δευτερη γνωμη
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-01-11, 01:09
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

αα ρε φίλε δεν έχω το καλώδιο να σου βάλω μια φωτό από αυτό που έχει μαζέψει το σκίμμερ μου από χτες για να καταλάβεις γιατί είναι τόσο απαραίτητο ,αν δεν βάλεις πως σκοπευεις να κρατας χαμηλά νιτρικα-φωσφορικά με αλλαγές;; θα λειώσεις στην αλλαγή νερού ..μπορείς να ξεκινήσεις και με νεκρό βράχο 50-50 ή και με νεκρό μόνο ή και μόνο ζωντανό όλα δούλεύουν,αλλαγές νερού 10% την εβδομάδα ή 20% ανά δύο αλλά θα το δεις και από τις μετρήσεις που θα έχεις ,λογικά ο βράχος αντέχει το ταξίδι
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-01-11, 01:09
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μίμης Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστα
λοιπον θα μπορουσα να μη βαλω σκιμερ?ναι αλλα το νερο σου δε θα εχει την ιδια ποιοτητα και οι αλλαγες σου θα πρεπει να ειναι μεγαλυτερες-συχνοτερες. σε βαθος χρονου δηλαδη περισσοτερα θα δωσεις στο αλατι που θα πετας απο το να επαιρνες ενα σκιμερ.
να βαλω λιγο ζωντανο και πολυ νεκρο και σε λιγο καιρο να ζωντανεψει ο νεκρος? οικονομικη λυση αλλα και λυση της.....υπομονηηηηηης!!!!
θα αντεξει ο ζωντανος το ταξιδι απο την Αθηνα?(αληθεια εσυ απο που πηρες?)εγω τον πηρα απο αλεξ-πολη και απο θεσσαλονικη. πολλοι εδω τον εχουν παρει απο αθηνα. σωστα συσκευασμενος αντεχει.
αν βαλω ενα πλεξιγκλας(οχι σε ολη την ανοιχτη επιφαβεια?) το πλεξι θα κοβει λιγο φως. θα δεις πως συμπεριφερονται τα ζωντανα σου. να κανω αλλαγες καθε 10 μερες θα ναι οκ?οι αλλαγες αναλογα με τις μετρησεις σου.
αυτα τα ολιγα
Γιωργο μη νομιζεις οτι δε πιστευω αυτα που λες αλλα ρωταω και μια δευτερη γνωμη
ο χρονος ειναι περιορισμενος για να διαβασω ολο το ποστ απο την αρχη γιαυτο ζητησα "σκονακι"
καλα κανεις και ρωτας και να ρωτησεις και παραπερα...κι εγω εδω λεω απλως τη γνωμη μου και φυσικα δεν ειναι απολυτη..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-01-11, 19:06
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

ωραια..οποτε συμεφωνειτε πανω κατω με το Γιωργο..
λυση της υπομονηηηηης! ποσο χρονο μπορει να παρει αμα βαλω 2 κιλα ζωντανο και 4-5 νεκρο?
αν ειναι πια τοοσο πολυ προτιμω να δωσω κατι παραπανω.
σκεφτομαι το ΖΒ να τον παραγγειλω απο waterinn.πιστευω θα ναι καλα ε? οσα εχω παρη μεχρι στιγμης ηρθαν αψογα.
και απο οτι διαβσα ειναι χρησιμο στην ποιοτητα και καθαρισμου του νερου το σκιμερ και οχι απλα ενα φτηνο αλλα ενα πολυ καλο σε γλυτωνει απο πολλα λεφτα.
αν θελετε το διαβασα απο εδω:http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=43372
ενα ακριβο σκιμερ για το ενυδρειο μου ποσο δηλαδη μπορει να κυμαινεται? κανενα 50αρι?
ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-01-11, 00:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

απο συζητησεις που εχω ακουσει μεταξυ εμπειρων στο χωρο...λενε πως ζωντανευει ο νεκρος μετα απο 6-8 μηνες...ειναι ενα ευλογο διαστημα.
δεν το εχω δοκιμασει και δε το γνωριζω.....
το ποιο μαγαζι θα σου στειλει καλο βραχο.....ενας Αθηναιος μπορει ισως να σε διαφωτισει περισσοτερο.
τα σκιμερ εχουν τσουχτερες τιμες...αλλα παντα υπαρχουν και οι αγγελιες. εγω και τα 2 τα πηρα μεταχειρισμενα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος και απο την αποδοση τους και απο τη δουλεια που κανουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-01-11, 23:47
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

λοιπον παιδια την δευτερα θα ξεκινησω τις αγορες.
ειδα τον υδατινο κοσμο να εχει ΖΒ με 10 ευρω το κιλο.εχει παει κανεις προσφατα ή ξερει κανεις αν ειναι καλος?
λοιπον θα παρω για αρχη πριν βαλω ζωντανα:
αραγωνιτη(καλυτερα χοντροκοκο? και ποσα κιλα για 60 λιτρα?)
αλατι(για αρχη ποσο κιλα να παρω?)
κυκλοφορητη
αντιφωσφορο
ανθρακα
ρεφρεκτομετρο(απο ποθ μπορω να βρω φτηνα?)
και 6 κιλα ΖΒ
αυτα ειναι καλα για αρχη ή θα χρειαστω και κατι αλλο?
μελλοντικα θα παρω σκιμερ και αμα ολα παν καλα θα αρχισω να στοκαρω.
*τεστ εχω.
-------------------------
και αλλες δυο σημαντικες αποριες.
μπορω να βαλω τραγανα αντι για ΖΒ ή εστω με μια αναλογια?
μπορω να βαλω νερο απο τη θαλασσα ή εστω σε καποια αναλογια με νερο που θα φτιαχνω(με αλατι) ?
σας ευχαριστω για τις απαντησεις

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μίμης : 16-01-11 στις 23:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-01-11, 00:15
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

πανουλη μου λατρεμενε οποτε μπορεσεις τα φωτα σου
το ξερω πολυ δουλεια και πιεση γι αυτο και σου ειπα ΟΠΟΤΕ μπορεσεις
*κυριως στις 2 τελευταιες ερωτησεις..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-01-11, 00:25
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μιμη δυστυχως τα φωτα μου δεν ειναι ουτε πολλα ουτε καλα....ειδικα στο αλατι...κυκλοφορω με φακο κι εγω.
καταρχην ειμαι αρκετα της σχολης "δεν ανακατευουμε εγχωρια και ξενα ειδη. εγκυμονουν κινδυνους"
σαφως και καποιοι το εχουν κανει να δουλεψει αλλα σαφως και καποιοι αλλοι οχι. η τραγανα αν ειναι ζωντανη δε ξερεις τι θα κουβαλαει...αν ειναι νεκρη δε ξερουμε τι ποιοτητα ειναι...η αν το θες δε ξερω εγω. αν εχεις θεματα με αμμωνια δε θα σε φαει η αμφιβολια μηπως η τραγανα δεν ειναι οτι καλυτερο??
απο την αλλη που θα βρεις τραγανα νεκρη? θα εχουν απομακρυνθει ολοι οι νεκροι οργανισμοι που σε επαφη με το νερο θα αποσυντεθουν ή θα πρεπει να μπεις σε αλλες διαδικασιες "κουραρισματος"??
στα 60 λιτρα χρειαζεσαι 5-6 κιλα ΖΒ. αν το πας λαου λαου μπορεις να βαλεις 1-2 κιλα ΖΒ και το υπολοιπο νεκρο. δεν ειναι πολλα τα χρηματα που θα γλιτωσεις για να αξιζει να το ρισκαρεις με τραγανες. αν μιλουσαμε για καμια 20-30 κιλα βραχου η διαφορα θα ηταν τεραστια τοτε.
το ιδιο και για το αλατι. θα χρειαστιες αρχικα κανα 2 κιλα αλατι...ουτε καν 10 ευρω...και μετα οι αλλαγες θα ειναι μικρες και αραιες ειδικα αν εχεις σκιμερ. δεν αξιζει να ρισκαρεις και να περνεις νερο απο τη θαλασσα. παλι θα αναφερω φυσικα οτι πολλοι το κανουν.
η τελικη αποφαση ειναι δικη σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-01-11, 00:36
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

το καταλαβαινω και εχεις δικιο σε οσα λες..ιδιως η τργανα δεν ειναι καθολου σιγουρη...και οντως ο βραχος δεν ειναι μαγλο εξοδο αλλα εγω νομιζα οτι ενα μαγλο εξοδο θα ναι το αλατι..αλλα αφου μου λες οτι δε θελει συχνες και μεγαλες αλλαγες αν εχω σκιμερ κατι γινεται ετσι.
τωρα η ερωτηση μου οσον αναφορα το νερο απο τη θαλασσα..γιατι να ρισκαρω?
το θεμα ειναι αν ειναι περιπου ιδια η εδω αλατοτητα και το περιεχομενου της θαλασσας με τη θαλασσα που ειναι οι υφαλοι. αν ειναι δεν θα ναι οκ? που μπορει να υπαρξει προβλημα..βεβαια σε ρωταω και σενα πραγματα που οπως και ο ιδιος μου ειπες δε γνωριζεις ακομα πολυ καλα..αλλα σ ευμπιστευομαι
και κατι ακομα..θα μπορουσα πρωτου ετοιμαστει το νερο,αλλα να εχω βαλει 5-6 κιλα ΖΒ να το στοκαρω τοτε και μετα οταν ετοιμαστει να βαλω ψαρια? η πρεπει να ναι ετοιμο το νερο για να μπουν κοραλια και ψαρια?
ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-01-11, 00:49
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σε ευχαριστω για την εμπιστοσυνη..αλλα σε συμβουλευω να εμπιστευεσαι το διαβασμα περισσοτερο.. απο το συγκερασμο των αποψεων θα βγαζεις τα δικα σου πορισματα.
λοιπον εδω επειδη εχουμε κια ποταμι κοντα...κατεβαζει οτι θελεις μερικες φορες...καποιες φορες το νερο γινεται λασπη...καποιες φορες το φυτοπλαγκτον το κανει καταπρασινο...καποιες φορες τα ρευματα δε ξερεις τι μπορει να κουβαλησουν στις ακτες που να εχει πεσει στη θαλασσα. εκει βεβαια ειναι νησι αλλα...κανεις δε μπορει να δωσει εγγυηση. επισης μαζι με το νεορ παιρνεις και μικροοργανισμους. οταν παιρνω νερο για το μεσογειακο μου βρισκω πολλα αμφιποδα μεσα. μικρες οι πιθανοτητες...αλλα γιατι να μπλεξεις με καποιο πιθανο παθογονο?
αλατι περιπου να υπολογιζεις 33 γρμ στο λιτρο....ετσι οταν ξεκινησεις σε 60 λιτρα (λιγοτερα καθαρα) θα χρειαστεις λιγοτερο απο 2 κιλα αλατι. αν εχεις σιμερ και κανεις αλλαγη 10-15%...1-2 φορες το μηνα μιλαμε για 200 γρμ αλατι. (1 ευρω περιπου). για τετοια ποσα μιλαμε. θα ελεγα μιας και τα λιτρα ειναι λιγα να ξεκινησεις με το "συντηρητικο" τροπο.
την τελευταια ερωτηση δεν την καταλαβα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-01-11, 07:33
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

οκ αστο καλυτερα ας μη το ρισκαρω...αλλα εγω νομιζα πως ειναι πιο πολλα τ λεφτα και πιο πολες και συχνες οι αλλαγες..οκ το ξεχναω τοτε.
στην τελευταια ερωτηση ενοω..οτι οταν βαλω το βραχο το νερο δε θα ναι αμεσως ετοιμο θα πρεπει να περασουν μερικες μερες μερι να ναι ετοιμο και να μπορω να βαλω ψαρια. η ερωτηση μου ειναι..θα πρεπει το νερο να ναι "ετοιμο" ΚΑΙ για τα κοραλια ή μπορω να τα βαλω αμεσα μαζι με το βραχο?
φυσικα και καλυτερα ειναι να διαβαζω αλλα το θεμα με τη θαλασσα το εψαξα αρκετα αλλα δε βρηκα τιποτα..
εχω διαβασει τα ποστ των αρχαριων μεχρι πριν 1-2 χρονια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκεψεις για νεο set up Δημητρης89 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 11 31-10-10 15:45
Σκεψεις για 300 φυτεμενο... ραφαηλ10 Αρχάριοι γλυκού νερού 10 21-08-10 12:16
Σκεψεις για reef mageiras293 Θαλασσινό νερό - Γενικά 56 31-05-09 23:04
σκεψεις για Tanganyika steady Tanganyika 47 24-01-09 13:16
Σκεψεις για δισκους..... imichal Δίσκοι 8 05-05-08 10:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10188 seconds with 13 queries