Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-03-09, 10:46
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή Tρελη καταστροφη...

Χθες το βράδυ πήρα και έβαλα στο ενυδρείο έναν διαχυτη DENNERLE diffusor για την μπουκάλα του διοξειδίου, το ρύθμισα χωρίς buble counter (μεγάλη πατάτα) και μέχρι να κοιμηθώ έλεγχα το co2 indicator Που έχω και ήταν μπλε δηλαδή πολύ χαμηλή συγκέντρωση co2 ε και λέω σιγά αν το αφήσω το βράδυ δεν παίζει να ανέβει πολύ, έλα μου όμως που αυτός ο διαχυτης έκανε μάλλον πολύ καλή δουλεία και ξύπνησα πριν καμία ώρα και τα βρήκα όλα σχεδόν στην επιφάνια και αλλά είχαν πεθάνει! Κοιταω το indicator και ήταν κατακίτρινο! άλλαξα 50% νερό σιγά σιγά μην τα στρεσάρω κάλλο και έβαλα μέσα αεραντλία και αέρα από το φίλτρο να χτυπαει στην επιφάνεια. Τι άλλο μπορώ να κάνω για να οξυγονώσω γρήγορα το νερό?? πφφφφ έχω ξενερώσει την ζωή μου help
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-03-09, 10:51
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν μπορεις να κανεις κατι παραπανω. Καποια ψαρια ισως ψοφησουν και αργοτερα, εχε το νου σου να τα βγαλεις.
Το Co2 θελει προσοχη και μια σχετικη πειρα...(ειδικοτερα οταν ΔΕΝ εχεις ph-controller)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-03-09, 10:59
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Mαλιστα. Απλα τοσο καιρο το ειχα στην εισοδο του φιλτρου που προφανως δεν εκανε και τοση καλη διαχυση οποτε δεν ειχα προβλημα, ε και δεν περιμενα να υπαρχει τοσο δραματικη διαφορα με το διαχυτηρα που πηρα! Γενικα για μην ξαναγινει αυτο το πραγμα επειδη Ph-controller λογο κοστους δεν μπορω να παρω ακομα τι πρεπει να κανω?Να το φτιαξω την ημερα στην τιμη που θελω και το βραδυ να κλινει η παραχη μαζι με τα φωτα?
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-03-09, 11:09
STAMATIA Ο χρήστης STAMATIA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: KYΨΕΛΗ
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucky13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χθες το βράδυ πήρα και έβαλα στο ενυδρείο έναν διαχυτη DENNERLE diffusor για την μπουκάλα του διοξειδίου, το ρύθμισα χωρίς buble counter (μεγάλη πατάτα) και μέχρι να κοιμηθώ έλεγχα το co2 indicator Που έχω και ήταν μπλε δηλαδή πολύ χαμηλή συγκέντρωση co2 ε και λέω σιγά αν το αφήσω το βράδυ δεν παίζει να ανέβει πολύ, έλα μου όμως που αυτός ο διαχυτης έκανε μάλλον πολύ καλή δουλεία και ξύπνησα πριν καμία ώρα και τα βρήκα όλα σχεδόν στην επιφάνια και αλλά είχαν πεθάνει! Κοιταω το indicator και ήταν κατακίτρινο! άλλαξα 50% νερό σιγά σιγά μην τα στρεσάρω κάλλο και έβαλα μέσα αεραντλία και αέρα από το φίλτρο να χτυπαει στην επιφάνεια. Τι άλλο μπορώ να κάνω για να οξυγονώσω γρήγορα το νερό?? πφφφφ έχω ξενερώσει την ζωή μου help
Τι μου θυμίζεις!!! Το ίδιο μου συνέβη και έχασα όλα μου τα ψάρια με την μία. Ημουν δουλειά όταν ειδοποιήθηκα μέχρι να πάω σπίτι όλα ήταν στον αφρό ψόφια. Ειλικρινά ένιωσα ότι λιποθυμώ.... Η τέλεια καταστροφή. Αν έχεις αλλο ενυδρείο η γνώμη μου πάντα, πάρε όσα είναι ακόμα ζωντανά και βάλτα μέσα. Το έκανα την δεύτερη φορά όταν ξανασυνέβη και τα έσωσα ήμουν εκεί... Την ίδια μέρα ηταν σαν μεθυσμένα την επομένη συνήλθαν. Εκτοτε κατήργησα το διοξείδιο και έβαλα απιονισμένο και ησυχασα. Ποτέ πια ΔΙΟΞΕΙΔΙΟ. Βεβαια εφταιγε που ο κύριος Χ που μου εβαλε το διοξείδιο δεν μου είχε βάλει ρυθμιστή ροής και εγώ λόγω άγνοιας το έμαθα όταν ήταν πια πολύ αργα.
-------------------------
Ρυθμισε το σε χαμηλή ροή τον μικρορυθμιστή και βάλε ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα για να κλείνει το βράδυ. Η καλύτερα καταργησε το ΤΕΛΕΙΩΣ πάρε μία οσμωση βάλε και ιχνοστοιχεία και όλα καλά. Τα ψάρια σου σίγουρα καλύτερα και τα φυτά το ίδιο. Και σε τελική αν θελεις διοξείδιο βάλε excel ή ταμπλετίτσες και καθάρισες. Ειλικρινά. Τώρα έχω φυτά και ψάρια σούπερ.... και μάλιστα ΥΓΙΕΣΤΑΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ. Φιλικά και μην στενοχωριέσαι συμβαίνουν αυτά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη STAMATIA : 04-03-09 στις 11:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-03-09, 11:13
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Ναι δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα εκει που εισαι απο πανω ολη την ωρα με μετρισεις και ολα να ξυπνας ενα πρωι με την τσιμπλα στο ματι και να βλεπεις ολα τα ψαρια αναποδα! Παντως οσα προλαβα κυριως τα gourami τα danio και τα lemon tetra μετα απο αυτα που εκανα εχουν ψιλοπαρει τα πανω τους και συμπεριφερονται μαλλον κανονικα τωρα..για να δουμε Απλα τα fire neon ξεκλιριστικαν κανονικα!
Ευχαριστω Σταματια, θα συνεχισω με co2 μαλλον απλα τωρα που επαθα τετοια νιλα θα ειμαι αρκετα πιο προσεκτικος απο εδω και περα
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-03-09, 12:08
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Εμενα αυτο μου ετυχε με κοντρολερ......
Λογω ελαττωματικου ηλεκτροδιου κολλησε και το πρωι ολα τεζα.....
Γενικα θελει προσοχη και η ροη του CO2 να ειναι χαμηλη ακομα και αν εχεις κοντρολερ....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-03-09, 12:10
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Εκεινο που δεν σου ειπε κανεις ειναι οτι αυτο το indicator οπως το ειπες οσπου να αντιδρασει και να αλλαξει χρωμα θελει χρονο αρκετο χρονο ωστε καμια φορα να ειναι αργα
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-03-09, 14:09
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το διοξειδιο οπως εχει ξαναγραφτει πρεπει να ειναι ρυθμισμενο ωστε γενικα να ειναι ανοιχτο την περισσοτερη ωρα της ημερας και να κλεινει μονο οταν παει να πεσει πολυ το ph... Αυτο προσθετει απο μονο του μια σχετικα καλη δικλιδα ασφαλειας.
Δυστυχως αν υπαρχουν πολλα φυτα και φως ειναι μονοδρομος.
Τωρα χωρις βελονοειδη βαλβιδα τι να λεμε? Δεν φταει το διοξειδιο αλλα αυτος που το βαλε. Τωρα για δισκους δεν υπαρχει λογος να βαλει κανεις διοξειδιο. Το διοξειδιο ειναι μεν ενας τροπος να ριξει κανεις το Ph, αλλα συνηθως τα ψαρια που θελουν χαμηλο Ph θελουν και μαλακο νερό, οποτε η αντιστροφη οσμωση ειναι η ενδεδειγμενη μεθοδος.
Η φυαλη διοξειδιου ειναι για να ταιζουμε τα φυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-03-09, 15:06
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucky13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mαλιστα. Απλα τοσο καιρο το ειχα στην εισοδο του φιλτρου που προφανως δεν εκανε και τοση καλη διαχυση οποτε δεν ειχα προβλημα, ε και δεν περιμενα να υπαρχει τοσο δραματικη διαφορα με το διαχυτηρα που πηρα! Γενικα για μην ξαναγινει αυτο το πραγμα επειδη Ph-controller λογο κοστους δεν μπορω να παρω ακομα τι πρεπει να κανω?Να το φτιαξω την ημερα στην τιμη που θελω και το βραδυ να κλινει η παραχη μαζι με τα φωτα?
Δεν ξερω για τι κοστος μιλας αλλα εγω εχω παρει εναν κινεζικο απο το εβαυ με 80 ευρω με τα εξοδα!!! και κανω μια χαρα την δουλεια μου δες και εδω...http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29550
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-03-09, 16:27
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκεινο που δεν σου ειπε κανεις ειναι οτι αυτο το indicator οπως το ειπες οσπου να αντιδρασει και να αλλαξει χρωμα θελει χρονο αρκετο χρονο ωστε καμια φορα να ειναι αργα
Σε αυτο ακριβως σημειο την πατησα..Νομιζα οτι θα ειχε σχετικα γρηγορη αποκριση..σε μισαωρο δηλαδη θα ανταποκρινοταν αλλα ουτε καν.Θελει παραπανω συγουρα.. Τελοσπαντων απο εδω και περα μεχρι να παρω ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα να κλινει μαζι με τα φωτα θα το κλεινω μονος μου το βραδυ.Το ψιλοθετικο ειναι οτι ως διαμαγειας εκει που φενονταν οτι δεν θα την εβγαζαν καθαρη τα ψαρια στο ενυδριο πεθαναν 5 fire neon και ολα τα αλλα τα βλεπω φυσιολογικα,μολις τα ταισα κιολας και εφαγαν κανονικα.Παιζει να ειμουν πολυ τυχερος που ξυπνισα χωρις λογο νωρις σημερα γιατι καμια ωρα παραπανω δεν παιζει ναχε ζησει κανενα νομιζω..
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-03-09, 16:36
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ο drop checker εχει αποκριση 2-4 ωρες αλλα και παλι δεν πρεπει κανεις να τον εμπιστευεται αφου επιρρεαζεται και απο την διαφορετικη συγκεντρωση του CO2 σε διαφορετικα σημεια του τανκ. Απλως σου δινει εναν μπουσουλα, τιποτ αλλο.
Τα Gurami δεν επαθαν τιποτα γιατι εχουν την ικανοτητα να αναπνεουν αερα απο την επιφανεια, αντιθετα τα neon που κινουνται χαμηλα την πληρωσαν πρωτα. Κριμα , λυπαμαι για την ατυχια σου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καταστροφη Tricky Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 11 05-10-08 17:54
καταστροφη ολοκληρωτικη ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΣ Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 0 19-03-08 12:58
Καταστροφη :( Mitsos Malawi 22 05-09-06 08:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05598 seconds with 13 queries