Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-08, 18:36
Jimmy996s Ο χρήστης Jimmy996s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: χολαργος
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Νεο ενυδρειο-την αποψη σας για εξοπλισμο

Γεια σας θαλλασολυκοι, θα ηθελα πραγματικα την γνωμη σας για τον εξοπλισμο που σκεφτομαι να αγορασω.
καταρχας μπορει να εχω να γραψω καιρο αλλα σας διαβαζω πολυ συχνα.
το ενυδρειο που τελικα φτιαχτηκε με την βαση του και σχεδον ειναι ετοιμο..(περιμενω αυτην την βδομαδα να τελειωσει ο μαραγκος την βαση για να μπει επιτελους η δεξαμενη) το ενυδρειο που φτιαχτηκε ειναι:
220μηκος * 50πλατος * 70υψος με υπερχειληση και σαμπ
90 ¨¨ * 45¨¨ * 45¨¨
απο μηχανηματα δεν εχω παρει τιποτα και σκευτομουν τα εξεις
αντλια επιστροφης Eheim compact 5000 λ/ω
εσωτερικους κυκλοφορητες 2 tunze 6060 συνολο 12000 λ/ω
10λιτρα siporax
Skimmer Aqua medic turboflotor3000
Φωτισικο 2 Aqua medic ocean light 150w+2*24W t5
θερμανση 2*300w
Aραγωνητη 80κιλα νεκρο της seachem;
Ζωντανο βραχο 70κιλα
Πως σας φαινονται οι επιλογες μου;το ενυδρειο το προοριζω για μελλοντικα reef με soft corals και οσο το δυνατον ευκολα κοραλλια χωρις τρελες απαιτησης φωτισμου/ κυκλοφοριας;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-08, 22:14
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Γεια χαρα φιλε ,

Καλη αρχη στο νεο σου ενυδρειο.

Τα φωτα που σκεφτεσαι δεν ειμαι σιγουρος οτι θα σε καλυψουν ...φοβαμαι οτι δυο 150αρες HQI θα αφησουν σκοτεινους τομεις στα 2,20 μετρα και ο φωτισμος θα ειναι ανομοιογενης.

Και η κυκλοφορια θα χρειαστει καποια ενισχυση ...ωστε να κρατησεις το βραχο καθαρο.
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-01-08, 01:41
Jimmy996s Ο χρήστης Jimmy996s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: χολαργος
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Tricky σε ευχαριστω για την απαντηση σου, αλλα ερωτηση.... αλλον ενα κυκλοφορητη 6060 δλδ συνολο 18000 λιτρα συν την επιστροφη η αλλους 2 νανο? Για τα φωτα το σκεφτομαι και γω αλλα ειναι πολυ ακριβα τα ατιμα... και πολλα watt, κατι αλλο ισως που εχεις δει ? λεω για δυο νησακια μεσα ξερεις αριστερα δεξια...απο skimmer,αραγωνητη,επιστροφη κτλπ πως τα ακους πιστευεις οτι ειμαι οκ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-01-08, 08:00
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

IMO , σε βασικο συστημα HQI , θες τουλαχιστον 3 χ 150 watt (μια λαμπα ανα 70 εκατ. μηκους) . Αν σκεφτεσαι για πολυ ευκολα κοραλια , δες και τις Τ5 οπου εκει θα μπορουσες να πετυχεις ενα πολυ καλυτερο αισθητικο αποτελεσμα με 3 x 54 watt + 3 x 39 watt (3 γραμμες λαμπων , μια 54αρα και μια 39αρα διπλα-διπλα ωστε να καλυψεις το 2.20 μετρα μηκος).Αν πιανουν τα χερια σου , μπορεις να κατασκευασεις μονος σου το φωτιστικο με πολυ λιγα χρηματα.

Γενικα , παντα ΙΜΟ, ολος ο εξοπλισμος που προτεινεις ειναι οριακος : πχ η επιστροφη απο το sump θα ηθελα να ειναι 4500-5.000 λτρ/ωρα αλλα πραγματικα (εννοω εχοντας λαβει υποψη το μανομετρικο).Φοβαμαι οτι σε τοσο υψος , η compact θα ανεβαζει πολυ λιγοτερο νερο. (υπολογισε το υψος απο το sump μεχρι το ενυδρειο και ψαξε για το διαγραμμα ροης της compact ωστε να δεις ποσο νερο ανεβαζει σε αυτο το υψος - υπολογισε και τις απωλειες λογω στουμπωματος/αλατων)

Το σκιμερ επισης οριακο αλλα σε αυτα τα λεφτα δεν υπαρχουν πολλες επιλογες.

Η κυκλοφορια φτιαχνεται και στην πορεια ...να ξερεις πχ οτι η ροη της 6060 ''σβηνει'' περιπου στο εναμιση μετρο μηκους.
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-01-08, 11:24
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Εγω απο τη σειρα μου θα σου ελεγα να παρεις σκιμερ Schuran ( μαλλον το 200 θα σε καλυψει) και απο αντλιες στο σαμπ να βαλεις 2 5000αρες eheim compact .
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-01-08, 00:59
Jimmy996s Ο χρήστης Jimmy996s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: χολαργος
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

ευχαριστω για τις απαντησεις σας,να ρωτησω κατι ,οταν λεμε απο δυο τρεις σειρες ολες οι τ5 λευκες η η μεσαια για πχ ακτινικη η πισω ,πλατη.... η αληθεια ειναι οτι για κατι τετοιο πηγαινα αλλα με συζητησεις οι μεταλ κανουν φοβερη διαθλαση στο νερο και μπηκα στην μπριζα αλλα οι τιμες τους απογοητευτικες...., πως την βλεπετε την ocean runner 6500lt?για επιστροφη ?καποιο σκιμμερ που προτεινετε το συγκεκριμενο που ειπατε 70εκ. υψος!!! 70εκ ειναι το υψος που εχει εσωτερικα η βαση, και ακριβο θα ελεγα... για αραγωνητη και αλατι της seachem πως το ακουτε,λεει τιποτα η... και απο υλικα μεσα στο σαμπ?sorry που σας ταλαιπωρω με τις απειρες ερωτησεις μου αλλα προσπαθω να ειμαι οσο πιο σιγουρος γινεται με τις επιλογες γιατι το κοστος ειναι υψηλο και δεν με παιρνει για λαθος επιλογες και μετα αποθηκη...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-01-08, 07:39
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Οπως θα εχεις δει , υπαρχουν πολλα διαφορετικα set up που δουλευουν ...
Αν κρινεις οτι το Budget ειναι πολυ σφιχτο , τοτε κινεισαι αναλογως κατανοωντας και τα σχετικα ρισκα ...αλλο πχ eheim και αλλο oceanrunner.

Για τις λαμπες , αν πας σε Τ5 , μπορεις να παιξεις και με καποιες ακτινικες.Αντι για λευκες 10.000Κ ,μπορεις να βαλεις 14.000 ή και 15.000Κ ...κοιτα τις λαμπες της aquamedic ...ειναι καλες και οικονομικες.

Αλατι seachem θα ειναι μια χαρα ...απο αμμο ποια λες ακριβως ?
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-01-08, 12:29
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Γιατι δε βαζεις 3 καμπανες ΜΗ 150 ( max 350 ¤ μαζι με τον λαμπτηρα ) ? Θα σου ερχεται λιγο παραπανω το ρευμα αλλα....
Βεβαια δε θα εχεις το "χρωματικο εφε" απο τις ακτινικες αλλα θα μπορεσεις να ανταπεξελθεις και στο μεγαλο βαθος.
Απο σκιμερ μπορεις να παρεις και αυτο http://www.aquaristic.net/shop.php/s...hparam/schuran
και να βαλεις και καποιες μακροαλγες στο σαμπ αν δεις οτι δεν τα καταφερνει μονο του που δε νομιζω.
Το σαμπ κολληθηκε? Αν οχι τρεναρε το για να γινω σωστο.
Α και με 70 κιλα ΖΒ δε θα χρειαστει κανενα αλλο βιολογικο υλικο. Το σαμπ θα ειναι μονο για να μπει ο εξοπλισμος.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-02-08, 01:10
Jimmy996s Ο χρήστης Jimmy996s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: χολαργος
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Ευχαριστω που μου δινετε τα φωτα σας γιατι πιστεψτεμε ειναι πολυτιμα...ηθικα και οικονομικα στην πορεια.... λοιπον μετα απο πολλες σκεψεις σκεφτομαι τελικα να παρω τον εξεις εξοπλισμο, αν δεν συμφωνειται με κατι παρακαλω να μου το πειτε ελευθερα...
70 κιλα Ζ.Β
80κιλα seachem Meridan η Nature's ocean aragonite sand #1 (Τι λετε?)
2 Κυκλοφορητες nano tunze 6045
1 κυκλοφορητη tunze 6101
1 controller tunze 7091 για τον 6101 (με αυτο ειμαι οκ για τον 6101 ετσι δεν ειναι? η χρειαζετε και κατι αλλο?)
2 eheim compact 5000 και τους ρυθμιζω...
2 θερμοστατες 300w sera h jagger ?εχω βρει μια καλη περιπτωση για sera με 5χρονια εγγυηση ...
αλατι της seachem και απο σκιμμερ μετρησα ακριβως το εσωτερικο υψος της βασης και ειναι 78 να παρω το schuran jetskim 200 με παιρνει για να το ανοιγοκλεινω,καθαριζω η να παρω το schuran jetskim 150? αν με καλυπτει φυσικα?
για τον φωτισμο δεν ξερω ακομα αλλα μαλλον θα παω σε diy με τ5 θα δω..
τι λετε να τα παραγγειλω η εχετε καποια αλλη αποψη στο θεμα?ευχαριστω για οποιαδιποτε γνωση μου δινεται...

-------------------------
α το σαμπ κολληθηκε ειναι με 4 χωρισματα ,βλακεια εκανα?αν ειναι και σκεφτεστε κατι που μπορει να διωρθωθει πειτε μου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jimmy996s : 02-02-08 στις 01:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-02-08, 01:39
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Για τον αραγωνιτη φιλε μου ειναι θεμα γουστου ... καλο ειναι να ειναι πολυ ψιλης διαβαθμισης.
Απο κυκλοφορια θα σου συνιστουσα να βαλεις 3-4 κυκλοφορητες 6080 οι οποιοι θα συνδεθουν στον κοντρολερ που προειπες.
Αντλιες επιστροφης απο sump εισαι κομπλε.
Θα σου συνιστουσα να βαλεις 2 θερμοστατες τιτανιου με εξωτερικο κοντρολερ θερμοκρασιας (βλεπε elliwel) , στις 2 ακρες του ενυδρειου .
Αλατια πανω κατω ολα τα ιδια ειναι ( καλο και οικονομικο ειναι το aqualight αν ψωνισεις απο aquaristic).
Και απο σκιμερ οπως σου ειχα ξαναπει εισαι οριακα με το 150 σε 900 λιτρα . Βαλε το 200 γνωμη μου δεδομενου οτι χωραει στο επιπλο.
Το σκιμερ να εχεις υποψη οτι θα μπει στο πρωτο θαλαμο του σαμπ οποτε σε βλεπω να ξηλωνεις τζαμια . Δες στη φωτο αυτη πως ειναι του billy.



Απο δεξια προς τα αριστερα παει το νερο (1 θαλαμος σκιμερ , 2 θαλαμος refugium , 3 θαλαμος αντλιες).
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-02-08, 02:37
Jimmy996s Ο χρήστης Jimmy996s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: χολαργος
Μηνύματα: 13
Talking

ωχ, την πατησαμε δηλαδη?αυτο το σκιμμερ δεν μπαινει και εξωτερικο δηλ μεσα η αντλια και εξω το υπολοιπο?για να μην τρωει και το χωρο του σαμπ?στο υψος με παιρνει αλλα με 8ποντους αερα θα μπορω να το καθαριζω ? sorry αλλα δεν εχω επαφη με σκιμμερς καθοτι με δισκακια ασχολιομουν.. απο θαλασσα ακομα οτι διαβαζω και μου λετε........
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-02-08, 12:05
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Η αντλια στο συγκεκριμενο σκιμερ συνεεται με τον κορμο με πλαστικο σωληνα PVC και δεν μπορει να αλαχθει καθολου ευκολα (με ευκαμπτο )...
Οσο για το καθαρισμα δε θα εχεις προβλημα.
Μπορεις να μας ανεβασεις μια φωτο απο το σαμπ σου?
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-02-08, 01:19
Jimmy996s Ο χρήστης Jimmy996s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: χολαργος
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Την τεταρτη περιμενω να τοποθετησω δεξαμενη και σαμπ στην μολις σημερα ετοιμη βαση μου... αργησε αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος οπως δειχνει,αν μπλεκεις με συγγενης και φιλους τα χρονοδιαγραματα πανε περιπατο.. οποτε τοτε θα κανω και την φωτογραφηση.... απο εξοπλισμο ακομα δεν εχω παραγγειλει τιποτα οποτε με παιρνει για διορθωσεις... αν κατι εχω μαθει οσο καιρο ασχολουμε με το αθλημα ειναι το να εχεις υπομονη!!!! καιγω τοχα στο πλανο αυτο, εδω και κανα χρονο... παντος το σαμπ ειναι με 8αρι κρυσταλλο 90*45*45 με 4 διαμερισματα απο 20 ποντους αν θυμαμε καλα.. ερωτηση,αν θελω να μετακομισω τα χωρισματα, με νυστερακι σιγα σιγα η υπαρχει καποιο δυαλιτικο που να μην γινει καμια ζημια?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το ενυδρειο μου. (με την βοηθεια σας nik0s7 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 4 14-01-08 01:18
Την γνωμη σας για το πρωτο μου ενυδρειο !! abrous Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 7 10-05-07 11:58
Προτασεις Για Νεο Ενυδρειο george Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 29 19-10-05 12:16
νεο ενυδρειο για brichardi altsam Tanganyika 9 25-07-04 23:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05678 seconds with 13 queries