Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-09-06, 09:07
Το avatar του χρήστη hobbyman
hobbyman Ο χρήστης hobbyman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 24
Question Πριγκιπικες Αναζητησεις !!!

Μετά από ένα 4μηνο περίπου ασχολίας με χρυσόψαρα, την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα τον πρώτο μου μονομάχο. Τον Πρίγκιπα (ονομασία της κόρης μου. Που θα πάει θα την περάσει αυτή την ηλικία ).

Πρώτα από όλα θέλω να σας ευχαριστήσω όλους στο φόρουμ γιατί διαβάζοντας εχθές σχεδόν ΟΛΑ τα θέματα, έμαθα πολλά περισσότερα από όσα θα μπορούσα. Όπως π.χ αυτές οι φυσαλίδες (εικόνα 3) στη μια γωνία του ενυδρείου ΔΕΝ είναι βρωμιά αλλά φωλιά (Please Μην γελάτε οι μυημένοι)!!!

Το νέο μέλος της οικογένειας το έχω σε ένα ενυδρείο 8 lt τετράγωνο (20χ20χ20) με απλό φίλτρο, χαλίκι κάτω με ένα ψεύτικο (ο θεός να το κάνει) κοράλλι και μερικά όστρακα (τα έχω πάνω από 3 μήνες στο ενυδρείο). Έμαθα εχθές και το κόλπο με το καθρεφτάκι για flare και τον είδα για 1η φορά σε όλο του το μεγαλείο. Όλα αυτά φαίνονται στην εικόνα 3. Ο φιλαράκος φαίνεται πολύ χαρούμενος,

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :
  • Τελικά πόσο φαί να του δίνω (blood worms αποξηραμένα) 4-5 ακόμα και 2 φορές την ημέρα (έτσι μου είπαν στο κατάστημα) ή 3-4 μία φορά όπως αν θυμάμαι καλά διάβασα εδώ
  • Χρειάζεται να βάλω θερμόμετρο και πιθανόν και θερμάστρα ?????
  • Τι φυτά προτείνεται δεδομένου του είδους αλλά και του μεγέθους του ενυδρείου ?
  • Και από παρέα (όχι μόνο γυναίκες… γενικότερη παρέα.. φιλαράκι/α)??? μοναχούλης θα είναι ο κακομοίρης. Έστω ένα κάτι τις να μην αισθάνεται τελείως μόνος του ???? δυστυχώς προς το παρόν δεν μπορώ να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο.
  • μπορείτε να με βοηθήσετε στο τι είδος είναι ο μονομάχος μου. Αν κατάλαβα καλά από παρόμοιες φωτογραφίες πρέπει να είναι veiltail (ελπίζω να μην το σκότωσα)
  • Αν προσέξατε στις φωτογραφίες (ειδικότερα στις 1&2) το παλικάρι έχει ειδικότερα στο τελείωμα τις ουράς άσπρη απόχρωση σχεδόν διάφανη. Αντίστοιχα άσπρες περιοχές έχει και στο κάτω πτερύγιο αλλά και στη μουσούδα. Αυτό έχει να κάνει με διαβάθμιση του χρώματος λόγω των διαφόρων αναπαραγωγών ή είναι καμιά αρρώστια ??? ή σημάδια γήρατος ???
Αυτά προς το παρόν. Ελπίζω να μην σας κούρασα πάρα πολύ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

HobbyMan
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  eikona 1.JPG
Εμφανίσεις:  277
Μέγεθος:  52,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  eikona 2.JPG
Εμφανίσεις:  254
Μέγεθος:  51,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  eikona 3.JPG
Εμφανίσεις:  261
Μέγεθος:  32,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  eikona 4.JPG
Εμφανίσεις:  312
Μέγεθος:  59,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-09-06, 09:24
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Καλωσορισες

Καλα τα εχεις κανει μεχρι στιγμης. Καλο θα ειναι να βγαλεις τα κοχυλια αμεσα, μιας και σκληραινουν το νερο. Βγαλε και το πλαστικο κοραλι, δεν εχει καμμια θεση σε ενα ενυδρειο γλυκου νερου - θα δειχνει πολυ καλυτερα αισθητικα με μερικα αληθινα φυτα. Αυτο το τετραγωνο πραγμα ψηλα ειναι φιλτρακι?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-09-06, 09:42
Το avatar του χρήστη hobbyman
hobbyman Ο χρήστης hobbyman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Tolis ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Το τετραγωνο που βλέπεις όντως φίλτρο είναι χεχεχε
Το κοράλι είναι πέτρινο αλλα θα πεταχτεί έτσι και αλλιώς. Τι είδη φυτών να βάλω ?? θα πρέπει να αλλάξω και το χαλίκι που έχω κάτω με κάτι άλλο ή όχι ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-09-06, 09:57
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Ο λεβέντης σου είναι υπέροχος

Για φυτά, εγώ θα εβγαζα οπωσδήποτε το μπλέ χαλικάκι (αν με ΄φηνε η κόρη μου βέβαια ) θα έβαζα κάποιο πιο φυσικό και ίσως ένα μικρό ξύλο με μια ανούμπια δεμένη. Και λίγο κερατόφυλλο να επιπλέει.

Και μια ερώτηση: το φίλτρο τι μάρκα και μοντέλο είναι? Πόσο και από πού το πήρες?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-09-06, 10:01
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!

Το χρώμα (αν και δεν είναι πολύ καθαρές οι φωτο) μου φαίνεται μάλλον φυσιολογικό.

Θα σου πρότεινα να βγάλεις τα διακοσμητικά και το μπλε χαλίκι και να βάλεις φυσικό χαλίκι και κάποιο/α αληθινά φυτά. Για τα φυτά ρίξε μια ματιά και εδώ. Ένα πολύ όμορφο ενυδρειάκι με τέτοιου τύπου διακόσμηση θα δεις εδώ. Δεν είναι πιο όμορφο το φυσικό περιβάλλον? Πίστεψέ με, ο μονομάχος σου θα το εκτιμήσει πολύ!

Επίσης πολύ βασικό: βλέπω σωστά ότι δεν έχεις καπάκι? Αν ναι, φρόντισε να βάλεις άμεσα! Αν δεν θέλεις να βρεις τον φίλο σου στο πάτωμα... (Πηδάνε έξω χωρίς καπάκι)

Ο θερμοστάτης θα χρειαστεί οπωσδήποτε (επομένως και θερμόμετρο για να ξέρεις που βρίσκεσαι). Ρύθμισέ τον περίπου στους 26. Εκτός και αν βρίσκεται σε σημείο που δεν πέφτει η θερμοκρασία πιο κάτω τον χειμώνα.

Όσο για την παρέα... Δεν έχουν κανένα πρόβλημα να μένουν μόνα τους. Και επειδή δεν είναι και πολλά τα λίτρα σου, θα έλεγα να τον αφήσεις μόνο του. (Εκτός αν θέλεις να βάλεις καμια Caridina japonica ή apple snail).
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xotikouli : 19-09-06 στις 10:03
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-09-06, 10:03
Το avatar του χρήστη hobbyman
hobbyman Ο χρήστης hobbyman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 24
Talking

Thanks για τα σχόλια Zorba

Για το φίλτρο μπορώ να σου φώσω πολύ λεπτομερείς πληροφορίες !!!
Δεν έχω ιδέα τι μάρκα είναι, πόσο ακόμα την τιμή του ( )γιατι το έκαναν δώρο στην κόρη μου (όλο το ενυδρείο) πριν από 4-5 μήνες.

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-09-06, 10:08
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hobbyman
Thanks για τα σχόλια Zorba

Για το φίλτρο μπορώ να σου φώσω πολύ λεπτομερείς πληροφορίες !!!
Δεν έχω ιδέα τι μάρκα είναι, πόσο ακόμα την τιμή του ( )γιατι το έκαναν δώρο στην κόρη μου (όλο το ενυδρείο) πριν από 4-5 μήνες.

Ησουν πολύ αναλυτικός ευχαριστώ

Δεν γράφει τίποτα επάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-09-06, 10:13
Το avatar του χρήστη hobbyman
hobbyman Ο χρήστης hobbyman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ Xotikouli για τις πληροφορίες

όσον αφορά στο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Xotikouli

Επίσης πολύ βασικό: βλέπω σωστά ότι δεν έχεις καπάκι? Αν ναι, φρόντισε να βάλεις άμεσα! Αν δεν θέλεις να βρεις τον φίλο σου στο πάτωμα... (Πηδάνε έξω χωρίς καπάκι)
Ευτυχώς έχει καπάκι (τζάμι και για αυτό δεν φαίνεται) με 1-2 εκατοστά κενό να παίρνει αέρα ο φιλαράκος. Πάντως thanks anyway.

BobbyMan

ΥΓ : και τα Links πολύ χρήσιμα επίσης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-09-06, 10:28
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

καταρχην καλως μας ηρθες !θα συμφωνησω με ο,τι ειπαν τα παιδια.
ο μονομαχος σου ειναι veiltail red butterfly(δηλαδη το μισο πτερυγιο ειναι κοκκινο το μισο διαφανο,εξου και η διαφοροποιηση του χρωματος στην ουρα,ιδανικα αυτη θα επρεπε να υπαρχει σε ολα τα πτερυγια)

σκουληκια ναι,3-4 την ημερα ειναι μια χαρα.

θερμοστατης οπωσδηποτε
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-09-06, 10:56
Το avatar του χρήστη hobbyman
hobbyman Ο χρήστης hobbyman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Mariel,
και όντως έχει την απόχρωση αυτή σε όλα τα πτερύγια !!!!

Τι μαθαίνει κανείς.........
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-09-06, 13:45
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hobbyman
Τι μαθαίνει κανείς.........
Kαι τί έχεις ακόμη να μάθεις..

Κάλώς ήρθες φίλε μου στην παρέα μας....
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-09-06, 14:34
Το avatar του χρήστη melitropos
melitropos Ο χρήστης melitropos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2005
Περιοχή: Αθηνα, Ν. Σμυρνη
Μηνύματα: 158
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην melitropos
Προεπιλογή !

μου αρεσει γιατι εχει ενα μοντερνο υφος το τοπιο...εχω εναν ιδιο μονομαχο αλλα εντελως πορφυρο...
καλως ηλθες στην παρεα μας
__________________
von ...melitropos
πιάσε πέτα- σοκοφρέτα!


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-09-06, 15:12
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

πολύ όμορφος ο μονομάχος σου ....
για την διακόσμηση πιστεύω πως τα παιδία ήταν κατατοπιστικότατα ....
Όσο για το φίλτρο .... τυχαίνει να έχω 3 ίδια τέτοια στους δικούς μου μονομάχους ...
δυστυχώς δεν γράφει τίποτα απολυτος πάνω ούτε λίτρα ανα ώρα ούτε μάρκα ουτε τίποτα .....
Παντος είναι πολύ αποτελεσματικό φίλτρο για μικρά ενυδρειάκια όπως αυτό μια και δεν ρίχνει το νερό μέσα αλλά απο πάνω σαν καταράκτης .... με αποτέλεσμα να μην δημιουργεί ροή νερού που ενοχλέι τους μονομάχους ...

Πληροφοριακά εγώ τα φίλτρα αυτά τα είχα πάρει απο Αθήνα .... 11 ευρω το ένα ..
Το μαγαζί δεν το αναφέρω για να μην φανεί σαν διαφήμηση ... όποιος θέλει πληροφορίες ΠΜ .....
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-09-06, 11:35
Το avatar του χρήστη hobbyman
hobbyman Ο χρήστης hobbyman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 24
Thumbs up

Όντως δεν γράφει απολύτως τίποτε το φίλτρο....

Προχθές που πήγα πάλι στο ψαρομάγαζο (ένα εξειδικευμένο με ψάρια στην Αγ. Παρακευή) είδα πως η τιμή ήταν περίπου τόσο γύρω στα 11-13 €.

αααααα... αγόρασα και ένα φυτάκι όπως με προτρέψατε ... ενα anubia ...

τά έκανα λίγο μέχρι να το στερεώσω κάτω ... αλλα τελικά ο φιλαράκος μου φαίνεται πολύ χαρούμενος ... σε λίγες μέρες θα βάλω ακόμα μία ή κάπποιο άλλο φυτάκι ...

Δεν το πίστευα πως μέ μόλις ένα φυτάκι μπορεί να αλλάξει τόσο πολύ όλο το ενυδρείο .... Σκέψου να βάλω κι άλλο !!! νιεχ νιεχ νιεχ !!!

Θα βγάλω και φωτογραφίες νέες να σας δείξω να μου πείτε τη γνώμη σας.

Και μια μικρή ερωτησούλα : μου έχει μέινει φαί από χρυσόψαρα σε νιφάδες, να δίνω στον "κολητό" μια στο τόσο για αλλαγή ή όχι ?????

¶ντε και μία 2η : αν αποφασίσω να πάρω ένα λίιιιιιιγο μεγαλύτερο ενυδρείο (μπας και βάλω ακόμα ένα τσαράκι μέσα) να προτυμήσω μεγαλύτερο σε ύψος ή σε πλάτος ?????? και πόοοοσο λίγο πιο μεγάλο ???? (τώρα 20χ20χ20)

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-09-06, 13:48
pet Ο χρήστης pet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2006
Περιοχή: ιλίσια
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Φίλε μου, βλέπω να έχεις κολλήσει την αρρώστια "ενυδρείο", σιγά σιγά η κατάσταση θα γίνεται όλο και χειρότερη, το λίιιιγο πιο μεγάλο ενυδρείο, σε κανά χρόνο θα είναι 300λτ. Στο λέω από πείρα, έτσι ξεκινάει η μόλυνση, με ένα μονομάχο και μια ανούμπια.
Επίσης θα σου πω ( είναι θέμα χαρακτήρα), ο δικός μου δεν θέλει κανέναν, στα 60 λτ, δε συζητάω τί θα γινόταν στα 20λτ. Οπότε μην πάρεις οποιοδήποτε άλλο ψάρι, αν δεν έχεις εναλλακτική που θα το βάλεις αν το αρχίσει στο κυνήγι. ¶λλοι μονομάχοι είναι πιο δεκτικοί.
Σε σχέση με την τροφή, εκτός από αποξηραμμένο σκουλήκι, δοκίμασε Attison betta pro, είναι πολύ καλή, και φυσικά κατεψυγμένο σκουλήκι, που είναι πολύ καλύτερο. (όχι καθε μέρα όμως, μια φορά τη βδομάδα)

Τον δικό μου τον ταίζω και κανά κουνούπι άμα βρω, ζωντανή αρτέμια, grindals ζωντανά. Είναι λίγο υπερβολή όλα αυτά, από την άλλη όμως είναι σε πολύ καλή κατάσταση, και τον κρατάει σε εγρήγορση, γιατί αναγκάζεται να ψάξει την τροφή του.
Ζωντανές τροφές, (αν σου φαίνεται καλή ιδέα) μπορείς να βρεις στο σύλλογο. Και κανά κλάδεμα, (ίσως το Σάββατο αν προλάβω θα φέρω κι εγώ μια σακούλα), σίγουρα θα υπάρχει.

Αυτά, κι αν πας στο σύλλογο προσοχή! Είναι εξαιρετικά εθιστικό.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-09-06, 09:54
Το avatar του χρήστη hobbyman
hobbyman Ο χρήστης hobbyman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 24
Unhappy

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pet

Τον δικό μου τον ταίζω και κανά κουνούπι άμα βρω, ζωντανή αρτέμια, grindals ζωντανά. Είναι λίγο υπερβολή όλα αυτά, από την άλλη όμως είναι σε πολύ καλή κατάσταση, και τον κρατάει σε εγρήγορση, γιατί αναγκάζεται να ψάξει την τροφή του.
κουνούπι ? κουνούπι ... κουνοιυπένιο ???? κουνούπι ΖΖΖΖ ΖΖΖΖ φαπ .. σε σκότωσα καταραμένο ... πάρτο ψαράκο και φάτο ??????

ή καλιεργούμενα ( ) σε ειδική συσκευασία κλπ κλπ κλπ

Θα με τρελένετε τελειώς εσείς εδωμέσα !!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-09-06, 10:13
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Υπάρχουν και συσκευασμένες νύμφες κουνουπιών (σε freeze-dried μορφή αλλα και κατεψυγμένες) οι οποίες έχουν πολή καλή θρεπτική αξία και οι μονομάχοι τις τρώνε με μεγάλη όρεξη. Είναι μάλιστα πολύ καλές για conditioning (πρετοιμασία) πριν το ζευγάρωμα.
Αλλά και ένα ζωντανό κουνουπάκι που θα κουνιέται στην επιφάνεια, δε θα τον χαλάσει καθόλου τον μονομάχο σου... Εγώ δεν έχω ρίξει ποτέ, αλλά μία μύγα που είχε πέσει μέσα από μόνη της, δεν έμεινε ολόκληρη για πολλή ώρα...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-09-06, 10:35
Το avatar του χρήστη hobbyman
hobbyman Ο χρήστης hobbyman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 24
Lightbulb

Μήπως να τον αμολάω ελεύθερο τα καλοκαίρια (όσα βγάλει) να κάνω οικονομία και στα αντι-κουνουπικά ????

ΜΙΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΠΡΟΣΦΡΟΡΑ ΑΠΟ ΤON HobbyMan !!!

χαχαχαχαχαχαχ

Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες !!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-09-06, 10:53
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

lol

Πάντως αρκετά είδη ψαριών (όπως το Gambusia affinis ή "κουνουπόψαρο") έχουν χρησιμοποιηθεί σε πολλές περιοχές όπου μαστίζει η ελονοσία για τον έλεγχο των πληθυσμού των κουνουπιών... Συνήθως βέβαια υπάρχουν αρνητικές συνέπειες στα οικοσυστήματα από την εισαγωγή ξένων ειδών σε αυτά...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-09-06, 15:37
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

και εγώ τάιζα με κανένα κουνούπι απο αυτά που σκότωνα το καλοκαίρι (αυτά τα ενοχλητικά που τρυγυρνάνε πάνω απο το κεφάλι σου και κατεβάζεις καντήλια )
νομίζω πως κάποις όμως μου είχε πει να μην το κάνω αυτό λογό του οτι μπορεί να μεταφέρουν κάποια ασθένεια ..
απο τότε δεν ξανα τάισα κουνούπι....
αν ισχύει αυτό ή οχι δεν ξέρω ακριβώς ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-09-06, 18:05
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Γενικά οι ζωντανές τροφές μπορεί να μεταφέρουν ασθένειες, γιαυτό είναι προτιμότερο να τις προμηθευόμαστε από κάποιο πετ σοπ ή γενικά να τις καλλιεργούμε μόνοι μας σε - σχετικά - ελεγχόμενες συνθήκες, και να μην τις παίρνουμε από λίμνες και άλλα μέρη που δεν είμαστε σίγουροι... Παρολαυτά, καμία φορά υποκύπτουμε στον πειρασμό...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-09-06, 18:17
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

μπορεις να εχεις ζωντανες νυμφες κουνουπιων ... βγαζεις ενα κουβα με νερο (καταπροτημησει ενυδρειου) βαζεις κανενα φυτο για να επιμπλεει (για να μπορεσουν οι κυριες κουνουπες να αφησουν τα αυγα τους στο νερο) και σε λιμες μερες θα εχει ετοιμη ζωντανη τροφη !
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-10-06, 10:09
Το avatar του χρήστη hobbyman
hobbyman Ο χρήστης hobbyman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Το Σάββατο πάντως … τον τάισα ένα μυγάκι … πω πω .. το ξεκατίνιασε … μια χαψιά έγινε … χχαχαχχα

Κάτι άλλο που κάνω σε καθημερινή βάση είναι να του ρίχνω το φαΐ (dried bloodworms) κοντά στο φίλτρο… έτσι ώστε ο κυματισμός και το ρεύμα που δημιουργείτε να κάνει τους μεζέδες «κινούμενους» και τον φίλο μας να παίρνει μία μικρή γεύση από κυνήγι (λέμε τώρα)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-10-06, 10:56
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

οντως,τους αρεσει πολυ η κινηση και τους τραβα την προσοχη.γι'αυτο καποια μικρα τρωνε μονο αρτεμιες
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-10-06, 12:19
Το avatar του χρήστη hobbyman
hobbyman Ο χρήστης hobbyman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 24
Talking Νέες φωτογραφίες ... από ανανεωμένη έκδοση

Ναμαστε λοιπόν με νέες φωτογραφίες από το μικρό μου ενυδρείο με αρκετές προσθήκες … έχουμε λοιπόν και λέμε …

1) φόντο ---> σκούρο μπλε πλαστικό (ιδέα από κάποιον στο φόρουμ)
2) φυτά ---> 1 anubia, java moss και το 3ο μάλλον φακί είναι (σωστά?)
3) φιλαράκι ---> cardinoula japonicoula … η αλλιώς Samantha (κάτσε καλά!!!) αν και για αρσενικό το κόβω J

Ο πρίγκιπας (βλέπε μονομάχος) τα πάει περίφημα… μετά από τις προσθήκες άρχισε πάλι να φτιάχνει φωλιά κάτι που με χαροποίησε ιδιαίτερα…

Όσον αφορά τη συμβίωση με τη Σαμάνθα … στην προσαρμογή είχε τρελαθεί !!!! έκοβε συνέχεια βόλτες γύρω από το σακουλάκι … όταν την έβαλα μέσα στο νερό την κυνήγησε για κάνα μισάωρο αλλά μετά μια χαρούλα… 3 μέρες είναι μαζί και ο καθένας στον κόσμο του.

Το άτιμο το θυλικό (η amano) ενώ πρέπει να φέρω 10 βόλτες το ενυδρείο (και είναι μόλις 8 λ) για να δω που είναι εχ8ές μόλις πήρα τη φωτογραφική στο χέρι … πήρε θέση η κυρία … ήμαρτον !!!!!!!!

Πως σας φαίνονται οι αλλαγές (προσθήκες) ??? η εν γένει εικόνα του ενυδρείου βελτιώθηκε ??? Οποιεσδήποτε άλλες προτάσεις – παρατηρήσεις ευπρόσδεκτες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

HobbyMan

ΥΓ : από ότι βλέπετε κόλλησα μάλλον και εγώ σιγά σιγά το μικρόβιο, όπως κάποιος φίλος είχε προβλέψει… τώρα ψάχνομαι για λίγο μεγαλύτερο (15-20 λίτρα)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  AQUAR.jpg
Εμφανίσεις:  195
Μέγεθος:  192,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  AQUAR3.jpg
Εμφανίσεις:  204
Μέγεθος:  214,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01179.JPG
Εμφανίσεις:  193
Μέγεθος:  138,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PRINCE.jpg
Εμφανίσεις:  188
Μέγεθος:  93,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  samantha.jpg
Εμφανίσεις:  188
Μέγεθος:  215,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sam2.jpg
Εμφανίσεις:  178
Μέγεθος:  190,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-10-06, 12:30
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Ωραίο το έφτιαξες.

Μια παρατήρηση μόνο. Το κοχύλια, αν είναι αληθινά, πρέπει να φύγουν γιατί θα σου ανεβάσουν την σκληρότητα.

Οσο για τα 15-20 λίτρα που ψάχνεις, αν "ανεβαίνεις" με τόσο μικρά βήματα σε βλέπω σύντομα με 53 ενυδρεία
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-10-06, 13:25
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hobbyman
το 3ο μάλλον φακί είναι (σωστά?)
Φακή δεν είναι σίγουρα, αλλά για να μην πω κ βλ@...α ασε να μας πουν πιο έμπειροι. Φακή εννοούμε τη Lemna Minor ε?
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-10-06, 13:48
Το avatar του χρήστη hobbyman
hobbyman Ο χρήστης hobbyman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DimmyF
Φακή δεν είναι σίγουρα, αλλά για να μην πω κ βλ@...α ασε να μας πουν πιο έμπειροι. Φακή εννοούμε τη Lemna Minor ε?
Μωρέ έχει και καμιά 10ριά τέτοια μικρούλια αλλά νόμιζα ότι΄γίνονται σαν τα μεγάλα όταν μεγαλώνουν !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-10-06, 14:31
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

πολυ ωραιο το καινουριο σπιτι του μονομαχου σου!
ελπιζω να ελεξε οτι εβαλες μεσα με ακουαφορτε (κανει και το κεζαπ...) γιατι αν αυξανουν την σκληρωτητα ο μονομαχος σου δεν θα ειναι ευχαριστημενος...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-10-06, 23:32
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!ειμαι κι εγω υπερ των πιο "φυσικων" διακοσμητικων,αλλα κατα τ'αλλα ειναι πολυ ομορφο και ειμαι σιγουρος οτι ο μονομαχος σου κι η Σαμανθα θα λατρεψουν το νεο τους σπιτι
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14166 seconds with 15 queries