Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-05-08, 11:17
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή Τα Ζωα μου

Λοιπόν μια παρουσίαση των ενυδρείων και των ζώων μου.Αυτά τα ζώτα τα φυλωξενώ στο σπίτι μου μεσα εκτος απο τα πουλιά που τα έχω στον χώρο εργασίας μου{εκεί που κάνω διάφορες κατασκευές}και στο μπαλκόνι τις ζεστές ημέρες βέβαια.Πρωτη φωτο με τον μονομάχο μου τον Legolas.Αυτόν τον έχω αρκετούς μήνες μια μερα μετα απο τον θάνατο του Μιχαήλ Αγγελου{ο παλιος μας κοκκινος μονομάχος}.

Δευτερη με τον Σιμπάκο μου πανω στο κρεβάτι μου{Μαζί κοιμόμαστε}

Τριτη με το αρσενικό μου κοκατιλ τον Τόλη

4η με την θυληκιά μου την Luisana

5η με τον Camila το καναρινάκι μου

Τελευταίο το ενυδρείο μου:

Επειδή η χελώνα μου η μεγάλη δεν ξυπνησε και αποτι πιστευώ δενθα ξυπνήσει ποτε ξανα δυστιχώς δεν θα βάλω φωτο απο τις χελώνες.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
TI Εργασια και τι κατασκευες?
Επεισκευάσω τα ενυδρεία μου,τα φίλτρα μου και φτιάχνω κλουβιά[προσπαθώ] για να βάλω και το ζευγος κοκατιλ και το καναρινάκι μου μαζί.
-------------------------
Tελικά η χελώνα μετα απο 3,5 χρονια με άφησε.Ας ειναι καλά εκει.Είχα δεθει μαζί της.Ηταν μικρό χελωνάκι το τάιζα στο στομα.Έχω ακομα στον αλλο υπολογιστή φωτο απο οταν ήταν μικρή.Κρίμα.Δεν πιστευα τοσο οτι θα κλάψω για χελώνα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00894.jpg
Εμφανίσεις:  501
Μέγεθος:  75,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00095.jpg
Εμφανίσεις:  423
Μέγεθος:  49,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00113.jpg
Εμφανίσεις:  444
Μέγεθος:  55,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00112.jpg
Εμφανίσεις:  424
Μέγεθος:  66,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00111.jpg
Εμφανίσεις:  395
Μέγεθος:  57,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00105.jpg
Εμφανίσεις:  442
Μέγεθος:  64,0 KB  
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 24-05-08 στις 11:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-05-08, 11:22
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Η αφίσα με τα απίστο τι σχεση έχει με τον μονομάχο?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-05-08, 11:29
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Tην είχα βρει και επιδη μου άρεσε η φωτο είπα να την κάνω background.
Το κακο ειναι οτι την αλλάζω κάθε 2 μέρες επιδή γεμίζει με νερά.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-05-08, 12:06
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Και καλά έκανε που το άλλαξε.
Τισ φωτογραφίες θα έπρεπε να τις έιχες ανεβάσει σε ένα ενιαίο μύνημα γιατί ήταν και κουραστικό.
Γιατί δεν βάζεις και κανέναν φυτό στον μονομάχο σου?
Φως φίλτρο θερμοστάτη έχει το ενυδρείο?
Η πέτρα είναι ασβεστολιθική?
Ωραία έιναι τα πουλιά σου.
Είχα και εγώ παλιά ένα κόκατιλ αλλά το έδωσα στο ατικό πάρκο γιατί δεν ταιριάζει σε αυτά τα πουλιά η ζωή στην πόλη πιστεύω

Τι επισκυές έχεις κάνει μέχρι τώρα στα ενυδρεία σου και στα φίλτρα σου μαστρο-westie?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-05-08, 13:44
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Για το ενυδρείο φτιάχνω δηλαδή προσπαθώ ένα επιπλο με ντουλάπι για να έχω το εξωτ.φίλτρο.Για τα πουλιά φτιάχνω ένα μεγάλο κλουβί μηκος 1,50 πλάτος 60 και ύψος 2,25 για να βάλω τα πουλιά.

Τωρα που θα παω χωριο{καλοκαιρι}θα τραβήξω φωτο με την Λουλου{την κεραμιδόγατά μου}.Έχει ένα προβλημα είναι πολυ κοντή και δεν νιαουριζει.
Να και μια φωτο απο τον Ροκι.Τον φιλοξενώ προσωρινά μέχρι να του βρω σπίτι.Έχει χτυπημένο ποδι απο ενα αυτοκινητο και περπαταει με 3:

Και απο τον Σίμπα οταν ήταν μωρό:

Έχει μια λάμπα 20w και θερμοστάτη 50w.Φίλτρο δεν βρίσκω για τοσο μικρά ενυδρεία κι κανω αλλαγές καθε 2 μέρες.Φυτό θα βάλω ανούμπια.Η πέτρα είναι ασβεστολιθική αλλά το pH είναι σταθερα στο 7.0
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00102.jpg
Εμφανίσεις:  326
Μέγεθος:  49,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00103.jpg
Εμφανίσεις:  348
Μέγεθος:  34,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00025.jpg
Εμφανίσεις:  315
Μέγεθος:  62,4 KB  
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-05-08, 13:50
Το avatar του χρήστη blondi
blondi Ο χρήστης blondi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2007
Περιοχή: ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

να εισαι καλα να τα χαιρεσαι, εκτιμω την αγαπη σου προς τα ζωα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-05-08, 14:04
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Έχω φέρει στο σπίτι μου και στην αιθουσα κατασκευών μου άπειρα άρωστα και χτυπημένα ζωα.Τελευταία είχα κατι δεκαοχτούρες μεχρι που μεγάλωσαν και τις εδωσα στον παππού μου που έχει περιστερώνα.Την μητέρα τους την έχω τραβήξει φωτο αφού κάποιοι απο τον Δήμο Χα****** βάζουν φόλες κοντά στη ΔΕΗ και καθε μέρα δεκάδες δεκαοχτουρες είναι νεκρές.Να η φωτο της μάνας.Οσο ανατριχιαστική και αν είναι αυτή είναι η αλήθια.Και αν δεν μπορέσουμε να το αντιμετωπίσουμε κάποιος θα μας ρίξει και σε μας φολα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00100.jpg
Εμφανίσεις:  372
Μέγεθος:  103,9 KB  
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-05-08, 14:29
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Αυτά τα ζώτα τα φυλωξενώ στο σπίτι μου μεσα εκτος απο τα πουλιά που τα έχω στον χώρο εργασίας μου{εκεί που κάνω διάφορες κατασκευές}
[/quote]

-Δε βαζεις καμια φωτο απο το χωρο εργασιας σου, να δουμε και 'μεις?
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-05-08, 14:32
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

To απόγευμα.Τώρα βαριέμαι.Μην φανταστείς τίποτα μαγαζί ήταν παλια και τωρα ειναι σαν αοθήκη.Εκεί περνάω αρκετές ωρες την ευδομάδα.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-05-08, 18:44
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Αγαπας τα ζωα παρα πολυ ,αλλα αυτη η εικονα που βλεπω στις φωτο σου

(με το κοκατιλ σε κλουβι για καναρινι,στρεσαρισμενο ,ξεπουπουλιασμενο.Να θελεις να βαλεις στο ιδιο κλουβι καναρινι και κοκατηλ,οσο μεγαλο και να ειναι δεν μπαινουν μαζι.) να εχεις τα ψαρια σου σαν διακοσμητικα λουτρινα (δεν μ αρεσει εδω να το παω εκει,οχι δεν θελω το πρασινο θελω το κοκκινο,οχι αυτο να το βαλω ψιλα και εκεινο χαμηλα....)

δεν νομιζω να τους κανει και πολυ καλο.

Εχεις απο οτι φαινεται απο τα γραπτα σου πολυ ενθουσιασμο και απο οτι νομιζω σου γινονται και ολα τα χατηρια.
Καλο ειναι να περνας απο ολες αυτες τις φασεις ,αλλα δυσκολευονται πολλοι να σε παρακολουθησουν εδω μεσα και να σε βοηθησουν οπως πρεπει για να χαιρονται και τα ζωακια σου.

Ελπιζω οπως αλλαζεις ετσι γρηγορα γνωμη να μην αλλαξεις και για τον σκυλακο σου.Αν και δεν το νομιζω.

Προσπαθησα να στα πω με τον λιγοτερο αυστηρο ,αλλα κατανοητο τροπο που μπορουσα ,γιατι δεν εχω και το δικαιωμα να σε κρινω για τις πραξεις σου.

Μεγαλωνοντας θα καταλαβεις τι εννοουν πολλοι απο αυτους που σου γραφουν και ελπιζω να εχεις αλλαξει τον τροπο που σκεφτεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-05-08, 19:00
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Ελπιζω οπως αλλαζεις ετσι γρηγορα γνωμη να μην αλλαξεις και για τον σκυλακο σου.Αν και δεν το νομιζω.

Τι εννοείς;Τα κοκατιλ θα τα δώσω.Τα είχα σε μεγαλύτερο κλουβί αλλά τσακονώνουσαν συνεχως και επειδή ήταν χαμηλά τα έβαλα στα κλουβιά.
Θα παω να πάρω ενα μεγάλο αφου δεν μπορώ να φτιάξω.Αλλά μπορώ και να τα αφήνω ελέφθερα να γυρίζουν αφού δεν υπάρχει περίπτωση να φύγουν.Τωρα για τον σκύλο δεν κατάλαβα.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-05-08, 19:15
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φιλε westie.. οι παπαγαλοι σου θελουν αμεσα πιο μεγαλο κλουβι και αν δε μπορεις να φτιαξεις οπως ειπες να τους παρεις το συντομοτερο ενα...τα κοκατιλ πρεπει να ειναι μονα τους για να δεθουν με αυτον που τα προσεχει...αν εχεις 2 πρεπει να τα εχεις μαζι και να μη μπαινουν στη διαδικασια να επικοινωνουν απο μακρια....εστω και διπλα να ειναι τα κλουβια αποζητουν το ενα το αλλο και θελουν την επαφη....το καναρινι ουτε λογος να το βαλεις μεσα.....
αν ειναι αρσενικο θηλυκο θα τα βρουν σιγουρα αργα η γρηγορα και σαν ζευγαρι...αλλα και του ιδιου φιλου να ειναι δε πιστευω πως θα μαλλωσουν ποτε...ειναι πολυ κοινωνικα πουλια και κατα καιρους ειχα μαζι του ιδιου φυλου...γινονται φιλοι και δεν εχουν κανενα προβλημα...
το καναρινακι ειναι πιο ανεξαρτητο πουλι και δε χρειαζεται απαραιτητα παρεα του ιδιου ειδους..αρκει να του αφιερωνεις χρονο κι αυτου να ασχολεισαι μαζι του....
να προσεχεις τα ζωακια σου και να τους δινεις το καλυτερο..και να μη θεωρεις κανενα καλυτερο η υποδιεστερο του αλλου...γιατι αυτα θα σου χαριζουν συντροφια για πολλα πολλα χρονια...φτανει να τα προσεχεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-05-08, 19:38
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Θα τα αφήνω να κάνουν βόλτες στο μαγαζί{εκει τα έχω}-αποθήκη-εργαστίριο και θα τους πάρω μεγαλύτερο κλουβί.Τα είχα 4 χρονια μαζί και κατα καιρούς τσακονώντουσαν.Να τα αφήσω ελεύθερα σ'αυτόν τον χώρο μπορώ και θα τους αφήνω ανιχτή την πόρτα για να τρώνε και να πίνουν.
Ποσο μεγάλο σε μηκος υψος πλάτος πρέπει να είναι το κλουβί για να τα βάλω;
-------------------------
Σκέφτομαι να κάνω οτι εκανε ο Alexinio ή να τα ανταλάξω με ένα ζευγάρι καναρίνια.
Τι βλακεία πέταξα ο άνθρωπος.Συγνώμη παιδιά.
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 24-05-08 στις 19:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-05-08, 19:39
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μιλας για ψαρια? η για τα κοκατιλ και αντι να πεις κλουβι ειπες ενυδρειο??
αν μιλαμε για κλουβι για 2 κοκατιλ...ενα καλο κλουβι-γιγας εχω παρει απο τα καρφουρ με 80 ευρω....εμπαινα κι εγω μεσα (ειμαι 185 υψος..)...μηκος δεν εχει πολυ αλλα παλι μπορουν και πετανε...θελουν μεγαλο κλουβι....αν φτιαξεις εσυ τοτε καντο ενα μετρο τουλαχιστον σε μηκος ωστε να μπορουν να πετουν...
τα καναρινακια δεν εχουν προβλημα σε αρκετα μικροτερο κλουβι...αλλα και γιαυτα μην ξεχνας πως ισχυει..οσο πιο μεγαλο τοσο πιο καλα....ομως τα καναρινια θα τα βαζεις μαζι μονο την περιοδο του ζευγαρωματος...ενω τα κοκατιλ θα τα εχεις μαζι ολο το χρονο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-05-08, 20:01
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Ο παππούς μου που έχει πολλά μου έδωσε το θυληκό με ενα αρσενικό και καταλαθως αφού καναν οτι αναν συνέχεια αντι να πεθάνει το θυληκό απο την εξάντληση πεθανε ο Σοφοκλής.Τα πήγα και τα μωρά πίσω στον παππού μου και κράτησα μονο την Camila.Θα το φτιάξω το κλουβί απο αυτο το προστατευτικο[πράσινο] πλαστικό.Έχω και ηλεκτρικό συραπτικό οπότε θα το φτιάξω 1,90 2,00 μέτρα.Αν δεν φτιάξω ή θα πάρω αυτό απο καρφούρ ή θα τα στείλω σε έναν κύριο Πάνο που μένει στην Αλεξανδρούπολη και έχει κόλιμα με τα ενυδρεία.Ρε παιδιά μήπως τον ξέρεται;
-------------------------
Βρήκα τι θα τα κάνω.Θα τα ανταλάξω με ενα ενυδρείο 50lt.
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 24-05-08 στις 20:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-05-08, 20:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
.Θα το φτιάξω το κλουβί απο αυτο το προστατευτικο[πράσινο] πλαστικό.Έχω και ηλεκτρικό συραπτικό οπότε θα το φτιάξω 1,90 2,00 μέτρα.Αν δεν φτιάξω ή θα πάρω αυτό απο καρφούρ ή θα τα στείλω σε έναν κύριο Πάνο που μένει στην Αλεξανδρούπολη και έχει κόλιμα με τα ενυδρεία.Ρε παιδιά μήπως τον ξέρεται;
χαχα.....λοιπον το πρασινο πλαστικο ειναι λιγο επιφοβο για παπαγαλους....ομως μεχρι μεγεθους κοκατιλ νομιζω οτι δε θα το μασουλησουνε μεχρι να το ανοιξουν...αν το κλουβι ειναι μεγαλο δε θα εστιαζουν σε ενα σημειο και πιστευω οτι μπορεις και με πλαστικο....απλα δε το εχω δοκιμασει και θα παρατηρεις....μη το ανοιξουν...και αν συμβει να ειναι σε κλειστο χωρο ωστε να τα πιασεις και να τα βαλεις σε κλουβι....
ο κυριος Πανος εχει αυγα απο τα κοκατιλακια του (και μωρα που ηδη πετανε απο αλλο ειδος)..οποτε σου δινει κινητρο να τα κρατησεις να δεις αν οντως ειναι αρσενικο θηλυκο να τους βαλεις ανετο κλουβι και μια φωλια και να προσπαθησεις να τα αναπαραγεις....ειναι υπεροχο να βλεπεις τη διαδικασια και τα μωρα να μεγαλωνουν και να μαθαινουν να πετανε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-05-08, 20:53
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Eμέτα κύριε Πανο για ζευγάρι της αγίας Παρασκευής που τα δώσανε.Μάλλον είναι ζευγαρι Μυκονιάτικο.Θα το φτιάξω έτσι.Δεν θα το φάνε.Και δεν ξερουν να πετάνε.Είναι σαν κότες{τα δικά μου}.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-05-08, 21:05
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Eμέτα κύριε Πανο για ζευγάρι της αγίας Παρασκευής που τα δώσανε.Μάλλον είναι ζευγαρι Μυκονιάτικο.Θα το φτιάξω έτσι.Δεν θα το φάνε.Και δεν ξερουν να πετάνε.Είναι σαν κότες{τα δικά μου}.
παρατηρησε ποιο απο τα 2 κελαιδαει...οχι να φωναζει...να τραγουδαει λιγο χαμηλοφωνα...αυτο ειναι αρσενικο..αν κελαιδουν και τα 2 εχεις 2 αρσενικα κι αν κανενα τοτε 2 θηλυκα....επισης τα θηλυκα εχουν οριζοντιες κιτρινες γραμμες στα φτερα της ουρας....
δε ξερουν να πετανε ισως γιατι δε τα αφηνεις να εξασκηθουν...σε ενα μεγαλο κλουβι να δεις πως θα πηγαινουνε σφαιρα....

απο τη φωτο βλεπω οτι το πρωτο ειναι σιγουρα αρσενικο...εχει πολυ κιτρινο στο προσωπο...ειναι η αγρια μορφη του...το αλλο εχει χρωματισμο μη φυσικο και εκει πρεπει να δεις τις γραμμες που ειπα αν προκειται για θηλυκο..η να μην κελαιδαει...απο το προσωπο σε αυτη την ποικιλλια δε καταλαβαινεις το φυλο με σιγουρια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-05-08, 21:22
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Το γκρι.Το κίτρινο συνήθως τσιρίζει.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-05-08, 13:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οχι το τσιριγμα....επιασες κανενα να κελαιδαει?? να σιγοσφυριζει μελωδικα και οχι να φωναζει...και αν ναι..ποιο??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-05-08, 14:11
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Kανει το γκρι αλλα χαμηλόφωνα
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-05-08, 14:15
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Kανει το γκρι αλλα χαμηλόφωνα
αρα επιβεβαιωνεις το φυλο και με το χρωματισμο που σου ειπα....οποτε αν το αλλο δεν κελαιδαει και ειναι πανω απο ενος ετους ειναι θηλυκο.....δες τα φτερα της ουρας του αν εχει καποιες λιγο πιο εντονες κιτρινες γραμμες οριζοντιες....αν ναι τοτε εχεις ζευγαρι και καλο ειναι να τους βαλεις σε ευρυχωρο κλουβι με μια φωλια...ταιζε τα εκτος απο την κανονικη (ποικιλια απο κεχρι και ηλιοσπορο) τροφη πολλα φρουτα και λαχανικα (ειδικα καροτο )...αυγοτροφη (τη βρισκεις σε πετ-σοπ) και κοκκαλο σουπιας σαν πηγη ασβεστιου...λιγη ηρεμια και πολυ συντομα θα εχεις αυγα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-05-08, 14:31
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Σήμερα τα άφησα ελεύθερα.Δεν κάθονται παλι μαζί αλλά τουλάχιστον περπατάνε.Το κακό ομως είναι οτι τρομαζει το καναρινάκι μου αφου βλεπει 2 κότες να κάθονται πανω στο κλουβί του.Τους εχω φολιά γιατί είχαν κάνει αυγά αλλά επειδή επιτέθηκε μια γάτα στα πουλιά οπως ήταν κρεμασμένο το κουβί επεσε και μάλλονέφαγε τα αυγά.Το μικροτερο υψος ποσο να είναι;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-05-08, 14:35
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το μηκος εχει πιο μεγαλη σημασια οσον αφορα τα πεταγμα...αν εχεις χωρο και δυνατοτητες κανε ενα κλουβι 2 μετρα μηκος επι 1,5 μετρα υψος...και 1 μετρο πλατος...αν δε μπορεις...καντο απλα οσο πιο μεγαλο γινεται...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-05-08, 14:43
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Οκ.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-05-08, 19:09
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Τελικά τον σκύλο που φυλωξενούσα τον έδωσα σε μια οικογένεια που ξερω πως θα τον φροντίζει.Τώρα θα βρω και άλλα αδέσποτα για να τα φροντίσω και να τα βοηθήσω να βρουν φαμίλια
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-05-08, 22:41
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

κουκουρουκου power ranger
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-05-08, 00:12
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
κουκουρουκου power ranger
:mrgre en: Αν και δεν κατάλαβα προς τί αυτό το σχόλιο για μια τόσο αξιέπαινη πράξη παρ όλα αυτά ήταν πολύ γελοία αστείο!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
να και τα αλλα μου ζωα NIKOL Άλλα ζώα 136 26-05-08 19:41
2 απο τα καινουρια μου ζωα NIKOL Άλλα ζώα 33 20-05-08 16:39
τα χάπια μου , τα νεύρα μου.. ΔΕΝ μπορεί ! crazyio Bettas 18 13-12-06 19:43
Κάποιος μου κόβει τα φυτά μου !!! CASPER Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 16-09-06 13:20
Τα ψάρια μου τρώνε τα φυτά! akis07 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 04-04-05 00:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11921 seconds with 16 queries