Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 17-08-05, 22:02
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

μια ερώτηση και απο μένα. μπορεί να μας πεί κάποιος τί τρώνε οι δίσκοι στο φυσικό τους περιβάλον??
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-08-05, 23:29
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Φιιλε george το προβλημα ειναι οτι δεν εχεις καταλαβει ακομα τη διαφορα I'm keeping discus and i'm breeding discus.

Την απορεια σου σχετικα με την ξηρα τροφη(για εμενα προσωπικα flakes)στην ελυσε ο thediscusman.
Η λογικη μου στο θεμα της διαβιωσης(που περιλαμβανει ποιοτητα νερου και διατροφης) ειναι να προσπαθουμε να φερουμε τον δισκο οσο το δυνατον γινεται στο φυσικο του περιβαλλον.Αυτος για εμενα ειναι χομπιστας.

Dim..μια ερώτηση και απο μένα. μπορεί να μας πεί κάποιος τί τρώνε οι δίσκοι στο φυσικό τους περιβάλον??
Αν και δεν εχω παει στον Αμαζονιο απ'οσα γνωριζω,οι δισκοι ειναι παμφαγα ψαρια.Μπορουν να φανε ακομα και φυτα αν προκειται να πεθανουν απο την πεινα.Συνεπως τρωνε οτι τους ειναι πιο ευκολο να βρουν στο φυσικο τους περιβαλλον.
Το σιγουρο ειναι οτι δεν τρωνε καρδιες μοσχαριου,σκορδα κτλ...εκτος κι αν καμια φυλη εκει κατω εχει τοσα πολλα μοσχαρια και σκορδα που τα πεταει στο ποταμι(οποτε τακη επεσες μεσα).
Αυτες ειναι ταρζανιες των ανθρωπων.

Ελπιζω να μην ξεφυγουμε απο το θεμα(απο αυριο ειμαι αδειουχος)και να συνεχισουμε καποια στιγμη στο μελλον το θεμα της διατροφης ωστε να ακουστουν ολες οι αποψεις.

Καλες διακοπες για οσους δεν εχουν παει ακομα και καλο χειμωνα για οσους επεστρεψαν.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-08-05, 23:43
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kroud
Αν και δεν εχω παει στον Αμαζονιο απ'οσα γνωριζω,οι δισκοι ειναι παμφαγα ψαρια.Μπορουν να φανε ακομα και φυτα αν προκειται να πεθανουν απο την πεινα.Συνεπως τρωνε οτι τους ειναι πιο ευκολο να βρουν στο φυσικο τους περιβαλλον.
Το σιγουρο ειναι οτι δεν τρωνε καρδιες μοσχαριου,σκορδα κτλ...εκτος κι αν καμια φυλη εκει κατω εχει τοσα πολλα μοσχαρια και σκορδα που τα πεταει στο ποταμι(οποτε τακη επεσες μεσα).
Όταν λέω δεν πρέπει να την αποκλείσουμε, δεν εννοώ την πιθανότητα να τρώνε οι δίσκοι μοσχάρια στην φύση, αλλά την καρδιά σαν τροφή.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-08-05, 00:11
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kroud
Το σιγουρο ειναι οτι δεν τρωνε καρδιες μοσχαριου,σκορδα κτλ...εκτος κι αν καμια φυλη εκει κατω εχει τοσα πολλα μοσχαρια και σκορδα που τα πεταει στο ποταμι(οποτε τακη επεσες μεσα).
Αυτες ειναι ταρζανιες των ανθρωπων
Να ρωτήσω κάτι: Αμαζόνιος είναι, ζούγκλα δλδ, ιαγουάροι ζουν, λιοντάρια, πύθωνες, αλιγάτορες, ιθαγενείς και δεν ξέρω και τι άλλο. Όλα αυτά είναι σαρκοφάγα που ζουν και κυνηγούν γύρω από τον ποταμό όπου τα θηράματα συγκεντρώνονται για να πιουν νερό. Είναι λοιπόν πολύ πιθανό πολλά από τα πτώματα να καταλήγουν στον ποταμό και να γίνονται τροφή για τους δίσκους. Τώρα αν είναι καρδιά ή μπουτάκι δεν το ξέρω, αλλά υποπτεύομαι ότι το τρώνε το κρεατάκι τους. Θα πω ένα άσχετο παράδειγμα για να δείξω ότι το κρέας δεν πρέπει να είναι άσχετο με τη διατροφή των δίσκων: ο σκύλος που δεν τρώει χόρτα όσο και να πεινάσει, ό,τι και να του κάνεις, από μικρό να προσπαθείς να τον ταΐζεις μόνο ζαρζαβάτια δε θα τα φάει. Απλά δεν είναι στη φύση του, δεν είναι vegetarian! Οι δίσκοι από ότι έχω παρατηρήσει, και από την αναπαραγωγή που είχα κάνει, τρώνε πολύ εύκολα καρδιά (κρέας δλδ) άρα έχω την αίσθηση ότι δεν είναι και πολύ μακριά από τις διατροφικές τους συνήθειες. Τώρα το σκόρδο μάλλον δεν το βρίσκουν αλλά μπορεί να τρώνε τους καρπούς των καφεόδεντρων! Αυτό σημαίνει ότι τους ταΐζουμε καφέ? Επειδή κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος τι ακριβώς γίνεται στη φύση (εκτός αν έχει ξοδέψει ατελείωτες ώρες παρακολούθησης δίσκων...) ας μην είμαστε απόλυτοι στις απόψεις μας!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-08-05, 11:56
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Κι ομως υπαρχουν ανθρωποι που εχουν ξοδεψει πολλες ωρες παρατηρωντας ψαρια στο φυσικο τους περιβαλλον.
Οι δισκοι απο την φυση τους δεν ειναι ειναι πρωτευοντα αρπακτικα (οπως πχ τα πιρανχας ή μικροτερα ειδη της οικογενειας tetra) κι ουτε το φυσικο τους σχημα (και στομα) δειχνει κατι τετοιο - ακομα κι αν ενα πτωμα επεφτε στο νερο θα τρωγοταν πολυ γρηγορα απο αλλου ειδους αρπακτικα που ζουν στα ιδια ποταμια.
Η καρδια μοσχαριου ειναι μια καλη τροφη πλουσια σε συστατικα που βοηθουν τους δισκους (ειδικα τους νεους) να μεγαλωσουν γρηγορα και να παρουν καλα χρωματα, αλλά με τον καιρο γεμιζει τον οργανισμο τους με τοξινες κι αλλα συστατικα που (απο την φυση τους) τα ψαρια δεν μπορουν να αφομοιωσουν. Οι περισσοτεροι χομπιστες (κι οχι επαγγελματιες breeders) δεν την συνιστουν.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-08-05, 13:05
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
ο σκύλος που δεν τρώει χόρτα όσο και να πεινάσει, ό,τι και να του κάνεις,
Οταν αρρωστήσει τρώει χόρτο.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 22-08-05, 13:47
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Οταν αρρωστήσει τρώει χόρτο.
Στα φυσιολογικά του δεν τρώει, και όταν τρώει αυτό είναι ένα συγκεκριμένο και μόνο που τον βοηθάει στο στομάχι του. Μην μπούμε και σε λεπτομέρειες, ένα παράδειγμα ήταν για τις διατροφικές συνήθειες και προτιμήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 22-08-05, 17:54
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

υπάρχουν ζώα που είναι παμφάγα π.χ. άνθρωπος, γουρούνι και υπάρχουν και ψάρια απ ότι ξέρω που άλλα είναι παμφάγα άλλα φυτοφάγα και άλλα σαρκοφάγα. οι δίσκοι πού ανοίκουν ? σε πια κατηγορία? δεν νομίζω ότι θα πρέπει να πάει κανείς στον αμαζόνιο για να παρατηρήσει ο ίδιος το κάθε ψάρι που θέλει, ούτε πρεπει να πάς εκεί για να τους αγοράσεις. υπάρχουν και άλλοι τρόποι! π.χ. τα βιβλία και επειδή ενδιαφέρομαι να βάλω δίσκους έκανα μια ερώτηση για να απαντήσει κάποιος που ξέρει ή έχει διαβάσει κάπου για την διατροφή τους.
και τις αγελάδες που είναι φυτοφάγες τις ταΐζανε τροφές που περιείχαν κρέατα αλεσμένα και τα τρώγανε και μεγαλώνανε γρήγορα αλλα είδαμε τα αποτελέσματα..... άρχισαν να τρελαίνονται.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 22-08-05, 23:24
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dim
και τις αγελάδες που είναι φυτοφάγες τις ταΐζανε τροφές που περιείχαν κρέατα αλεσμένα και τα τρώγανε και μεγαλώνανε γρήγορα αλλα είδαμε τα αποτελέσματα..... άρχισαν να τρελαίνονται.
Οι αγελάδες τρελάθηκαν επειδή τις τάιζαν παλιά καμένα λάδια αυτοκινήτων και μηχανών γενικά. Πλούσια σε υδατάνθρακες...

Τώρα για το τι τρώνε ακριβώς οι δίσκοι, να τους ρίχνεις tetrabits που είναι σίγουρα τροφή τους και τα αλλα τα ξανασυζητάμε!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 22-08-05, 23:54
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

ο λόγος που έπαθαν οι αγελάδες την συγκεκριμένη νόσο είναι επειδή ότι έμενε απο τα ζώα που σφάζανε τα αποξυρένανε, τα αλέθανε και αυτό το πράμα γινόταν τροφή, τα κρεατάλευρα. συγκεκριμένα αν θές να μάθεις η πάθηση αυτή έγινε γνωστή πρίν κάμποσα χρόνια(50+) και πήρε το όνομα αυτουνού που την ανακάλυψε, και ήταν ακόμη γνωστό ότι η πάθηση αυτή ανακαλύφθηκε σε ανθρώπους ανθρωποφάγους στην Αφρική και εμφανίζετε λόγο κανιβαλισμού. το επειχείρημα ξεκίνησε επι θάτσερ στην αγγλία και υπήρχε μεγάλο κέρδος στην όλη ιστορία τότε και τεράστια ζημιά μετά.!
αυτά για τις τρελές αγελάδες, όσο για τα λάδια που λές έχουν να κάνουν με τις διοξίνες και όχι με αυτήν την νόσο. Μπερδέυτηκες λιγάκι αλλα δεν πειράζει.
εγώ θα ταΐζω και tetrabits αλλα επειδή δεν ξέρεις την απάντηση που ζητάω εσύ αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άτομα που ξέρουν. δεν ξέρω πόσο και πόσα γνωρίζεις, μπορεί και πάρα πολλά μπορεί και πολύ λίγα(και να νομίζεις πολλά). απλά η μία απάντηση που έδωσες ήταν λάθος και στην άλλη μπορεί να βρεθεί απάντηση, μην το αποκλείεις. καμιάφορα δεν τα ξέρουμε όλα, ας κρατάμε και καμιά πισινή.
Αυτά όλα φιλικά.
ΥΓ: Τώρα πως έφτασε η συζήτηση απο τους δίσκους στις αγελάδες είναι άλλο θέμα! στο ζωϊκό βασίλειο είμαστε πάντος δεν φύγαμε.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 23-08-05, 00:18
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Να ηρεμησουμε λιγο.

Μην μπερδευουμε τα πραγματα και μην κανουμε συγκρισεις με άλλα ζωα. Τα θερμοαιμα - θηλαστικα εχουν εντελως διαφορετικο τροπο μεταβολισμου απο τα ψαρια. Μην προσπαθουμε να βγαλουμε θεωριες δικες μας, τοχουν κανει οι βιολογοι δεκαετιες πριν. Προφανως οι δισκοι δεν τρωνε tetra bits στο φυσικο τους περιβαλλον, αλλά τα διαφορα bits-flakes κλπ παρασκευαζονται με βαση τις διατροφικες αναγκες των ψαριων. Η καρδια του μοσχαριου οχι. Ειναι χρονια γνωστο οτι δεν ειναι καλο να ταιζουμε τα ψαρια με φαγητο που προερχεται απο θερμοαιμα ζωα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 23-08-05, 00:23
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Αστειευόμενος το έγραψα dim, επειδή διαπίστωσες ότι καθένας με τη γνώμη του και την εμπειρία του κρίνει και αποφασίζει!

Μια παρένθεση μόνο να κάνω: επειδή το "παίζουμε" αν θέλετε ότι μας νοιάζουν πολύ τα ψάρια μας και πρέπει να τα ταΐζουμε ακριβώς ότι τρώνε στη φύση, και μιας και καρδιά δεν τρώνε στη φύση δεν τους ρίχνουμε και εμείς κλπ. Αυτό είναι μεγαλύτερη ταρζανιά, που το χαρακτήρισε ένας φίλος, από το να κρατάμε σε ένα χρυσό κλουβί 5-10 καημένα ψαράκια? Θέλω να πω δηλαδή, πως μπορώ να λέω ότι προσέχω πολύ τα ψάρια μου τι τα ταΐζω σαν να είναι στο φυσικό τους περιβάλλον από τη στιγμή όμως που δεν είναι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george hmmy : 23-08-05 στις 00:32
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 23-08-05, 00:33
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

δεν υπάρχει θέμα george hmmy. εγώ ήρεμος είμουνα και ήρεμος είμαι δεν νομίζω να παρεξηγήθηκα με αυτά που έγραψα. φιλικά τα έγραψα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 23-08-05, 00:39
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ενδιαφερον θεμα προς συζητηση george hmmy, αλλά το θεμα εδω (παιρνοντας ως δεδομενο οτι κραταμε ψαρια σε ενυδρεια) ειναι η διατροφη (που πρεπει να ειναι οσο πιο σωστη γινεται) - αν θες ανοιξε ενα καινουργιο θεμα στα γενικα..
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 23-08-05, 08:49
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Έτσι και είχε αποδειχθεί αυτό θα κατέρεε το σύμπαν! Η γη βασικά, αλλά τέσπα. Θα έπρεπε να σταματήσει κάθε είδους τηλεπικοινωνία και με τα διεθνή δικαστήρια θα είχαν κλείσει όλες οι εταιρείες, τηλεοπτικοί σταθμοί κλπ.
Αγαπητοι συνδρομοι μολις ηρθα απο διακοπες οπου ανανεωθηκα ταμαλα. Να προσθεσω λοιπον και εγω τα εξης:
Δεν εχει βεβαια σχεση με το ταισμα των δισκων αλλα εχει αποδειχθει επιστημονικα σε εγκυροτατα περιοδικα ότι η μικροκυματικη ακτινοβολια (αναλογου του μηκους κυματος της και της ισχυς της) επιδρα αλλοιώνοντας τα εγκεφαλικα κυταρα. Αυτο που δεν εχει αποδειχθει διοτι απλα δεν υπάρχει ιστορικο προηγουμενο ειναι ο βαθμος αλληλεπιδρασης. Αλλα και να ειχε αποδειχθει (οπως εχουν αποδειχθει τοσα αλλα επιβλαβη για τον ανθρωπο) δεν θα ειχε ανοιξει μυτη. Money comes first........

Τωρα οσον αφορα τη χρηση σκορδου εντός του ενυδρειου υπαρχουν πολλες αντικρουομενες αποψεις απο σοβαρους ΙΜΟ χομπιστες και breeders περι αυτου του θεματος χωρις να εχουν καταληξει καπου. Το σιγουρο ειναι ότι σε καθε περιπτωση θα πρεπει να προσεχουμε τι βαζουμε μεσα στο ενυδρειο μας διοτι οσο ευκολα προστιθεται κατι τοσο δυσκολα αφαιρειται.

Τωρα για την παρατεταμενη χρηση beefheart στην διατροφη των δισκων συμφωνω με τον Τακη. Οι συνταγες τυπου Wattley και Degen με χρηση καρδιας μοσχαριου και κοτοπουλου στην διαρκεια του χρονου μαλλον κανουν πρισσοτερο κακο παρα καλο αφου πουσαρουν τον δισκο με πρωτεινες και τον γεμιζουν με τοξινες και λιπος. Μια ισσοροπημενη διατροφη που περιλαμβανει ενα μεγαλο πληθος τροφων ειναι η καλυτερη λυση.

Αυτα!!!!!!!
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 23-08-05, 13:01
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Λοιπόν,

Ας υποθέσουμε ότι θέλουμε να κρατήσουμε δίσκους για μεγάλο χρονικό διάστημα και μας ενδειαφέρει περισσότερο η μακροζωία τους από το να έχουμε τον ταχύτερα αναπτυσόμενο/μεγαλύτερο δίσκο Ανατολικής Αττικής (Αν και το τελευταίο έχει να κάνει με την συχνότητα των αλλαγών νερού περισσότερο)

Την καρδιά (mix) την χρησιμοποιούν οι breeders που θέλουν ταχεία ανάπτυξη στους δίσκους που αναπαράγουν.

Είναι σωστό να προσθέτουμε όσο μεγαλύτερη ποικιλία στην διατροφή των δίσκων μας. Μέρος αλλά όχι βάση αυτής της ποικιλίας μπορεί να είναι και η καρδιά (mix).

Αν το mix καρδιάς είναι μέρος της διατροφής μας μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και σκόρδο. Υπάρχουν ενδείξεις ότι το σκόρδο διαλύεται στο νερό πριν την κατανάλωση του από τους δίσκους. Υπάρχουν επίσης αμφιβολίες για το εαν μεταβολίζουν οι δίσκοι τα λαχανικά του μίγματος μας.

Μέρος την ποικιλίας μας μπορούν να είναι και κατεψυγμένα αλλά θέλουν προσοχή επειδή βρομίζουν το νερό.

Βάση της διατροφής μας πρεπει να είναι τα flakes και bits. Καλό είναι να έχουμε φροντίσει να έχουμε και από τους δύο τύπους, και μια ποικιλία από 3-4 brands. Αν θέλουμε μπορούμε να έχουμε τα tetra/sera για το 60/70 % της βάσης μας και και κάποια άλλη ακριβότερη τροφή από πιο εξειδικευμένα brand names
__________________
Χάρης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris : 23-08-05 στις 13:06
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 29-08-05, 13:30
smoof Ο χρήστης smoof δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Γεια σας και παλι! Θελω να κανω μια ερωτηση για κατι που εγραψε στο προηγουμενο μηνυμα ο HARRIS. Ειπε οτι το ποσο γρηγορα μεγαλωνουν οι δισκοι εξαρταται απο τις αλλαγες νερου (αν καταλαβα καλα). Μπορειτε να μου το εξηγησετε;
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 29-08-05, 13:50
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Όταν εσύ φίλε smoof ζεις σε ένα καθαρό περιβάλλον, δεν είναι άμεση συνέπεια να έχεις καλύτερη και γρηγορότερη ανάπτυξη από κάποιον που ζει μέσα σε μια πόλη μεσ' στη βρώμα, το καυσαέριο και τα σκουπίδια στα πόδια του? Έτσι και τα ψάρια και ειδικά ο δίσκος, ο οποίος λόγο της καταγωγής του έχει μάθει να ζει σε πεντακάθαρα νερά. Όταν εσύ τους κάνεις συχνές αλλαγές αισθάνονται καλύτερα και αναπτύσσονται καλύτερα/γρηγορότερα. Υπάρχουν φίλοι που κάνουν και καθημερινές αλλαγές νερού της τάξης του 10% ή και περισσότερο. Σε αυτές τις περιπτώσεις τα αποτελέσματα είναι κυριολεκτικά θαυματουργά. Μην το δέσεις ότι έτσι πρέπει να κάνεις και εσύ, απλά γνώριζε τι συμβαίνει! Θα σου πω και το εξής, προσωπική άποψη, ότι είναι καλύτερα να κάνεις αλλαγή νερού κάθε Σάββατο πχ, παρά σε τυχαία χρονικά διαστήματα και πιο πυκνά. Επίσης καλή ιδέα είναι να κάνεις αλλαγή νερού καμιά ώρα μετά που έχει σβήσει το φως του ενυδρείου σου, καθότι τα ψαράκια σου δεν στρεσάρονται!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 29-08-05, 13:53
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Οι ειδικοί ισχυρίζονται ότι η βλέννα που αποβάλουν οι δίσκοι δρα ανασταλτικά στην ανάπτυξη τους καθώς και στην ανάπτυξη των υπόλοιπων δίσκων του ενυδρειου. Γιαυτό και οι αλλαγές νερου αποσκοπούν στην απομάκρυνση αυτων των ουσιών της βλέννας. Παντως στο DISCUS-L φορουμ έχω ακουσει και εντελώς διαφορετικές απόψεις από σοβαρούς χομπίστες..........
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 29-08-05, 13:54
smoof Ο χρήστης smoof δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Ευχαριστω. Κανω αλλαγες καθε κυριακη. Αυτο με το φως Φαινεται καλο!!
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 29-08-05, 14:02
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από smoof
Αυτο με το φως Φαινεται καλο!!
Κοίτα φίλε smoof, εγώ όταν έκανα αλλαγές με το φως αναμένο τα ψαράκια μου κοιτούσαν απελπισμένα θαρρείς, λες και φοβόντουσαν ότι θα αδειάσω όλο το νερό και δε θα ζήσουν. Καθόντουσαν κάτω και ούτε που κουνιόντουσαν. Με τον τρόπο αυτό δεν παίρνουν χαμπάρι τι τους γίνεται, κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου, και αν θες, δοκίμασε το κάποια φορά, τα πιάνεις στον ύπνο κυριολεκτικά! Μπορείς να τα χαιδέψεις και δεν παίρνουν χαμπάρι τίποτα! Υπό άλλες συνθήκες βούτα το χέρι σου μέσα και κάνε ότι τα πλησιάζεις να δεις πως βάζουν μπρος την εξωλέμβια και εξαφανίζονται!
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 29-08-05, 14:07
smoof Ο χρήστης smoof δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Οτι και αν ηθελα να κανω μεσα στο ενυδρειο το εκανα πολυ προσεκτικα και οσο πιο ηρεμα μπορουσα αλλα γινοταν πανικος,τρομαζαν πολυ. Θα το δοκιμασω!
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 29-08-05, 14:10
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Στην αναπτυξη τους ολα τα νεαρα ψαρια χρειαζονται πολυ περισσοτερα ιχνοστοιχεια τα οποια τους δινονται με συχνες αλλαγες νερου, οι οποιες βοηθανε και στο να διωχνουν νιτρικα (στα οποια ειναι πιο ευαισθητα τα νεαρα ψαρια) και "ανασταλτικες" ουσιες που εκκρινουν τα περισσοτερα μωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 29-08-05, 14:14
smoof Ο χρήστης smoof δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Και μια τελευταια ερωτηση για τις αλλαγες: καποιοι κανουν αλλαγες νερου 40-50%.Ειναι καλο αυτο; Αν κανω δυο τετοιες αλλαγες καθε εβδομαδα θα εχω αλλαξει το 90-100% του νερου μου.Θα κανω καλο ή κακο;
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 29-08-05, 14:41
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Κοίτα φίλε smoof, με δύο αλλαγές της τάξης του 50% δυστυχώς δεν αλλάζεις το 100% του νερού σου αλλά το 75%! Πέρα τώρα από αυτό, είναι ικανοποιητική η αλλαγή του 50% μια φορά την εβδομάδα. Εξαρτάται βέβαια από πολλούς παράγοντες, πχ ιχθυοφόρτωση, φίλτρανση που έχεις κλπ, αλλά σε γενικές γραμμές είσαι καλυμμένος με μία 50αρα την εβδομάδα. Προσωπικά αυτό κάνω και δεν έχω κανένα πρόβλημα! Τώρα για τις αλλαγές, έχεις νερό RO ή βρύσης? Επίσης, όπως μάλλον ήδη γνωρίζεις, το νερό πρέπει να το προσθέτεις πολύ-πολύ σιγά ουτώς ώστε η αλλαγή που θα νοιώσουν τα ψαράκια σου να είναι πολύ αργή. Εγώ κάνω το εξής κόλπο (ας πούμε κόλπο) το νερό της RO τρέχει κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο οπότε προσθέτω πολύ σιγά και δεν έχω θερμοκρασιακή μεταβολή ούτε γρήγορη αλλαγή σε ph ή οποιαδήποτε άλλη παράμετρο. Αυτό βέβαια είναι καλό να γίνεται σε οποιοδήποτε ψαράκι, είτε χρησιμοποιούμε RO είτε νερό της βρύσης!

Και όπως είπε ο Τόλης, μόνο καλό κάνεις, με τις συχνές αλλαγές στα μικρά ψάρια!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08462 seconds with 14 queries