Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-05-09, 23:35
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή Σύνδεση ανεμιστήρων

Καλησπέρα συνχομπίστες...

σήμερα παρήγειλα από το e-shop ανεμιστήρες τους οποίους θα προσαρμόσω στο καπάκι μου.

πήρα 4 από δαύτους :
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805775 (2 για εισαγωγή + 2 για εξαγωγή αέρα)

και 1 από δαύτο :
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805131 (για εισαγωγή επίσης)
...η επιλογή έγινε καθαρά λόγω μεγέθους και διαθέσιμου χώρου...

η ερώτησή μου είναι.:

1. λογικά θα χρειαστώ ένα μετασχιματιστή 12ν, σωστά???

2. θα συνδεθούν παράλληλα?δλδ όλα τα κόκκινα καλωδιάκια μαζί στον ένα πόλο του μετασχηματιστή και όλα τα μαύρα στον άλλο? ή κάπως αλλιώς???

3.υπάρχει περίπτωση ένας μετασχηματιστής να μην "σηκώνει" όλους τους ανεμιστηρες μαζί???

4. επειδή οι ανεμιστήρες θα κάτσουν στο πλάι(κάθετα στο νερό) μήπως θα πρέπει κάπως να τους δώσω κλίση ώστε να βαράνε προς το νερό(λοξά δλδ)???


τα φώτα σας...ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-05-09, 23:53
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dizio Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα συνχομπίστες...

σήμερα παρήγειλα από το e-shop ανεμιστήρες τους οποίους θα προσαρμόσω στο καπάκι μου.

πήρα 4 από δαύτους :
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805775 (2 για εισαγωγή + 2 για εξαγωγή αέρα)

και 1 από δαύτο :
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805131 (για εισαγωγή επίσης)
...η επιλογή έγινε καθαρά λόγω μεγέθους και διαθέσιμου χώρου...

η ερώτησή μου είναι.:

1. λογικά θα χρειαστώ ένα μετασχιματιστή 12ν, σωστά???

2. θα συνδεθούν παράλληλα?δλδ όλα τα κόκκινα καλωδιάκια μαζί στον ένα πόλο του μετασχηματιστή και όλα τα μαύρα στον άλλο? ή κάπως αλλιώς???

3.υπάρχει περίπτωση ένας μετασχηματιστής να μην "σηκώνει" όλους τους ανεμιστηρες μαζί???

4. επειδή οι ανεμιστήρες θα κάτσουν στο πλάι(κάθετα στο νερό) μήπως θα πρέπει κάπως να τους δώσω κλίση ώστε να βαράνε προς το νερό(λοξά δλδ)???


τα φώτα σας...ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Καλησπέρα !

1. Σωστά

2. Ακριβώς όπως τα λες, παράλληλα...

3. Δες πόσα mA είναι ο κάθε ανεμιστήρας και πάρε τον ανάλογο μετασχηματιστή (πρόσθεσέ τα όλα μαζί, βάλε και ένα 20% τουλάχιστον παραπάνω και είσαι οκ)

4. Χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία νομίζω ότι καλό είναι να τους δώσεις μία μικρή κλίση. Η ροή του αέρα θα "ανοίγει" όσο απομακρύνεται από τους ανεμιστήρες και θα κάνει δουλειά ακόμα και αν δε τους δώσεις κλίση, αλλά όσο περισσότερος αέρας χτυπάει το νερό τόσο καλύτερη απόδοση θα έχεις...

FYI, οι ανεμιστήρες αυτοί (και ιδιαίτερα ο 6άρης) γυρνάνε πολύ γρήγορα και κάνουν αρκετό θόρυβο... Επίσης εκεί που θα τους στηρίξεις βάλε ένα δαχτυλίδι από κάποιο μαλακό υλικό (λάστιχο ή σιλικόνη πχ) γιατί λόγω της ταχύτητας περιστροφής θα συντονίζουν (αν όχι από την πρώτη μέρα, θα αρχίσουν πολύ σύντομα)

Καλή επιτυχία με την κατασκευή !!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-05-09, 00:06
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση φίλε μου.

όταν λές θα συντονίζουν τί εννοείς???οτι θα ξελασκάρουν και θα χτυπάνε στο καπάκι???????????
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-05-09, 00:19
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Είτε θα λασκάρουν και θα χτυπάνε στο καπάκι, είτε θα κουνάνε όλο το καπάκι και θα χτυπάει με το υπόλοιπο ενυδρείο... Όχι βέβαια με τη μορφή του χτυπήματος, απλώς με ένα ελάχιστο τρέμουλο... Απλώς λόγο του μικρού τους μεγέθους, και για να έχουν ικανοποιητική ροή αέρα, αναγκαστικά γυρνάνε με πάρα πολλές στροφές...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-05-09, 00:24
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

α, και κατι που ξέχασα,έχει σημασία η πολικότητα ώς προς τον μετασχηματιστή???δλδ έχει σημασία σε ποιόν από τους 2 πόλους θα συνδεθούν τα κόκκινα ας πούμε???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-05-09, 00:30
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Ναι, μεγάλη

Το κόκκινο με τον θετικό, το μαύρο με τον αρνητικό....

Ανάλογα με τον ανεμιστήρα, υπάρχει περίπτωση να δουλεύει και με ανάποδη πολικότητα (και επομένως να γυρνάει ανάποδα) αλλά αυτό θα τον καταστρέψει πολύ πιο σύντομα από τον χρόνο ζωής του (και θα έχει και πολύ μικρή απόδοση), οπότε προσοχή μη τον βάλεις ανάποδα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-05-09, 00:32
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

Συνήθως όχι. Αν όμως είναι κανένας περίεργος θα στο δείξουν οι άκρες του, που θα είναι διαφορετικό χρώμα (καλώδια) ή θα σημειώνεται η πολικότητα αν έχει μόνο επαφές.
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-05-09, 00:38
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

ευχαριστώ παίδες,δεν υπάρχει περίπτωση να καεί κάτι πάντως,έτσι???
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-05-09, 00:45
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για να τους κάψεις
Πρόσεξε μόνο μη βραχυκυκλώσεις κάποιο καλώδιο, και όλα θα πάνε καλά...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-05-09, 07:41
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αναποδα καιγονται ευκολα, ειδικα αν ειναι πιο καινουργιοι....
Και για την ακριβεια δεν θελεις μετασχηματιστη αλλα τροφοδοτικο, οχι ομως σταθεροποιημενο.
(εξαλλου οι μετασχηματιστες ΔΕΝ εχουν πολικοτητα...)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-05-09, 11:59
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναποδα καιγονται ευκολα, ειδικα αν ειναι πιο καινουργιοι....
Και για την ακριβεια δεν θελεις μετασχηματιστη αλλα τροφοδοτικο, οχι ομως σταθεροποιημενο.
(εξαλλου οι μετασχηματιστες ΔΕΝ εχουν πολικοτητα...)
τροφοδοτικό?????δλδ???κάτι έτοιμο εννοείς ή κατασκευή που θα κάνω χρησιμοποιόντας πχ μπάλλαστ???
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-05-09, 12:03
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οτι βγαζει συνεχες λεγεται τροφοδοτικο οτι βγαζει εναλλασομενο λεγεται μετασχηματιστης.
Ως τροφοδοτικο το ζητας, μη σταθεροποιημενο, κατα προτιμηση ρυθμιζομενο, 1Α η λιγο λιγοτερο, σε καταστημα ηλεκτρονικων εξαρτηματων. Κοστος γυρω στα 2-3 ευρω.
Το balast ειναι τελειως αλλο πραγμα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-05-09, 13:32
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

α,δλδ λεγαμε ακριβώς το ίδιο πράγμα τόση ώρα, απλά εγώ το έλεγα λάθος ευχαριστώ για τη συμβουλή!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-04-10, 22:47
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

(για να μην ανηξω νεο θεμα) επανερχομαι σε αυτο το παλιο θεμα να ρωτησω το εξης:
θελω να παρω ενα ανεμηστιρακι να βαλω, ενα απο περσυ που ειχα ταχει παιξει.
Απλα το παλιο βγαζει δυο καλωδια ενα μαυρο και ενα κοκκινο , κοκινο+ , μαυρο-.Αυτο που θα παρω και ειναι το παρακατω βγαζει 3 καλωδια , μαυρο, κακκινο και κιτρινο.
Για να μην το καψω την ιδια συνδεση θα κανω , το κιτρινο το αφηνω ανενεργο ?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?...92MM-QUIET-FAN
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-04-10, 23:09
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

....ναι
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-04-10, 07:20
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Νομίζω ότι 33dB που βγάζει θα κάνει πολύ θόρυβο..
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-04-10, 08:21
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι 33dB που βγάζει θα κάνει πολύ θόρυβο..
...πραγματι αλλα αυτο μπορει να "διορθωθει" αν ριξει τα volt (θα γυριζει με λιγοτερες στροφες -> μικροτερος θορυβος),αλλωστε τα 54 CFM που παραγει σε πληρη ισχυ ειναι πολλα
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-04-10, 10:03
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Nα πω και εγω την γνωμη μου πανω στο θεμα αυτο.
Εαν μπουνε 4 ανεμιστηρακια τα 2 θα βαζουν αερα και τα 2 θα βγαζουν. Οποτε θα πρεπει να δεις τις συνδεσεις βασικα κατα την αγορα τους ρωταμε εαν μπορουν να λειτουργησουν με αναποδη πολικοτητα. Δηλαδη το + και το - να αλλαξουν θεση. Εαν θελεις να κανεις ποιο σωστη δουλεια μπορεις να βαλης ενα ροοστατη μετα την μπριζα των 220v οποτε θα μπορεις να ανεβοκατευαζεις στροφες αναλογα με τις αναγκες σου. κατοπιν μπαινει το τροφοδοτικο οπως σου ειπαν οι προηγουμενοι και μπορεις πριν καταληξης πανω στις συνδεσεις στα ανεμιστηρακια να τοποθετησεις και μια ασφαλεια για το καθε ενα. Ετσι θα εχεις ανεβοκατευασμα στροφων για να αποφυγης το σημειο συντονισμου που σου προανεφεραν οι φιλοι και πληρη ασφαλιση των κυκλωματων σε περιπτωση που εχεις υπερθερμανση και βραχυκυκλωμα σε καποιο μοτερ.Υπαρχει και η δυνατοτητα να βαλης 2 διακοπτες στα δυο μοτερ που το ενα βγαζη και το αλλο θα βαζη αερα και να τα σταματας κατ επιλογην σου ωστε αντι να δουλευουν 4 να δουλευουν δυο και να μπορεις να ανεβοκατεβαζεις στροφες σε ολα.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-04-10, 11:43
Το avatar του χρήστη christrd
christrd Ο χρήστης christrd δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2010
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

καλημερα φιλε μου,εγω εχω κανει αυτη την πατεντα στο ενυδρειο μου.Οσο αφορα τον μετασχιματιστει καλο θα ειναι να αγορασεις ενα που να ρυθμιζει τα volt απο 12v πχ εως 3v,με αυτον τον τροπο θα μπορεσεις να ρυθμησεις τις στροφες τον ανεμιστηρων,στο δικο μου 120λ εγω εβαλα ενα 8cmx8cm και ειναι υπερ αρκετο σε σημειο που κατεβαζω τις στροφες για να μην το παγωνει πολυ το νερο,σε θερμοκρασια 38βαθμους μου το κατεβαζει στους 29 με τα volt να τα εχω στο 4,5.Το αλλο θεμα που εχει αυτη η τεχνικη ειναι οτι καθε 2-3 ημερες εξατμιζονται περιπου 15-20λιτρα,τωρα με 4 μοτερακια δεν ξερω τι θα κανεις με αυτα τα θεματα.παρακολουθα νερο και θερμοκπασια και βλεπεις!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-04-10, 12:52
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Απλά να πω ότι ο τρόπος που λέει ο φίλος ippomas είναι πολύ πιο ακριβός και ίσως λάθος από το να χρησιμοποιήσει ένα ροοστάτη μετά τον μετατροπέα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-04-10, 13:36
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

δεν θελω να μπω στη διαδικασια πολλων συνδεσεων , ενα ανεμιστιρακι μου αρκει, αλλωστε θα λειτουργει με τον συγκεκριμενο ελεκτη που εχω ( http://www.lae-electronic.com/scheda...d=AD2-5/key=58 )
Περσυ το καλοκαιρι με ενα ανεμιστιρακι απλο (1 ευρο το πηρα απο ηλεκτρονικα) δεν ειχα προβλημα, μια χαρα μου ταν η θερμοκρασια και σταθερη
Οσον αφορα τον θορυβο θα κοιταξω μην βρω κανενα με λιγοτερα dB
Απλα για την συνδεση με τον 12v μετασχιματη ρωτησα επειδη το παλιο εβγαζε δυο καλωδιο (κοκκινο-μαυρο) ενω αυτο ακομα ενα κιτρινο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-04-10, 14:02
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christrd Εμφάνιση μηνυμάτων
στο δικο μου 120λ εγω εβαλα ενα 8cmx8cm και ειναι υπερ αρκετο σε σημειο που κατεβαζω τις στροφες για να μην το παγωνει πολυ το νερο,σε θερμοκρασια 38βαθμους μου το κατεβαζει στους 29 με τα volt να τα εχω στο 4,5.Τ
Με τι θερμοκρασία περιβάλλοντος γίνεται αυτό;

Το νερό με χρήση μόνο ανεμιστήρα, χωρίς να ψύχεται σε αυτό κανένα μοτέρ (όλες οι αντλίες των φίλτρων ψύχονται μέσα στο νερό), χωρίς λάμπες, βάση θερμοδυναμικής, αφού δεν του δίνεις ενέργεια για να χαμηλώσεις την θερμοκρασία του, ΔΕΝ μπορεί να πάει κάτω από την θερμοκρασία του αέρα.

Με σβηστές αντλίες και φώτα, αν το δωμάτιο έχει 29 το πολύ να φτάσει 29. ΔΕΝ μπορεί να πάει πιο κάτω αν δεν προσφέρεις ενέργεια για να το ψύξεις.

Για να πηγαίνει σε εσένα 29, πάει να πει, ότι το δωμάτιο έχει 29 και ότι τα μοτέρ σου με τις λάμπες ανεβάζουν 9C τη θερμοκρασία των 120lt νερού, πράγμα αδύνατο..
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-04-10, 14:26
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

εγω περσυ παντως διατηρησα μα χαρα την θερμοκρασια μου με ενα ανεμιστιρακι, μια πατεντα που ειχα κανει ειναι οτι κατω απο τον ανεμιστιρα που ειναι στο καπακι ειχα εφαρμοσει ενα κοματι απο μπουκαλα (κοβεις μια μπουκαλα 1,5 λιτρου σε 2 μερη, να φτιαξεις σαν σωληνα) που η μια ακρη του ακουμπαγε στην επιφανια του νερου, με αποτελεσμα ο αερας που εδηνε ο ανεμιστιρας να πηγαίνει ολος πανω στο νερο και τον ειχα κοντα και στο spray bar του φιλτρου και εκανε κυκλοφορια το νερο και παγωνε αμμεσως.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-04-10, 10:24
Το avatar του χρήστη Αντάρης
Αντάρης Ο χρήστης Αντάρης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή Και λίγη θεωρία

@almost:
Η θερμοκρασία του νερού μπορεί να πέσει κάτω από την θερμοκρασία του περιβάλλοντος για τον απλούστατο λόγο ότι τα ανεμιστηράκια δεν κάνουν απλή μεταφορά θερμότητας από το νερό στο περιβάλλον. Συμβάλλουν και στην εξάτμιση του επιφανειακού νερού προσφέροντας την απαραίτητη κινητική ενέργεια ώστε τα μόρια του νερού να εγκαταλείψουν την υγρή φάση και να μεταβούν στην αέριο. Αυτή η μετάβαση ρίχνει την θερμική ενέργεια του συστήματος, καθώς φεύγουν τα πιο ενεργητικά μόρια νερού με την εξάτμιση, οπότε και το νερό του ενυδρείου μας κρυώνει...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-04-10, 13:09
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντάρης Εμφάνιση μηνυμάτων
@almost:
Η θερμοκρασία του νερού μπορεί να πέσει κάτω από την θερμοκρασία του περιβάλλοντος για τον απλούστατο λόγο ότι τα ανεμιστηράκια δεν κάνουν απλή μεταφορά θερμότητας από το νερό στο περιβάλλον. Συμβάλλουν και στην εξάτμιση του επιφανειακού νερού προσφέροντας την απαραίτητη κινητική ενέργεια ώστε τα μόρια του νερού να εγκαταλείψουν την υγρή φάση και να μεταβούν στην αέριο. Αυτή η μετάβαση ρίχνει την θερμική ενέργεια του συστήματος, καθώς φεύγουν τα πιο ενεργητικά μόρια νερού με την εξάτμιση, οπότε και το νερό του ενυδρείου μας κρυώνει...


Συμφωνώ απολύτως !! Αν και ψιλοζαλιστικα λιγο , αλλα το αποτελεσμα μετραει
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-04-10, 13:51
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντάρης Εμφάνιση μηνυμάτων
@almost:
Η θερμοκρασία του νερού μπορεί να πέσει κάτω από την θερμοκρασία του περιβάλλοντος για τον απλούστατο λόγο ότι τα ανεμιστηράκια δεν κάνουν απλή μεταφορά θερμότητας από το νερό στο περιβάλλον. Συμβάλλουν και στην εξάτμιση του επιφανειακού νερού προσφέροντας την απαραίτητη κινητική ενέργεια ώστε τα μόρια του νερού να εγκαταλείψουν την υγρή φάση και να μεταβούν στην αέριο. Αυτή η μετάβαση ρίχνει την θερμική ενέργεια του συστήματος, καθώς φεύγουν τα πιο ενεργητικά μόρια νερού με την εξάτμιση, οπότε και το νερό του ενυδρείου μας κρυώνει...
Δεν κάνουν μεταφορά θερμότητας από το νερό στο περιβάλλον αλλά το ανάποδο: από το περιβάλλον στο νερό.

Η αυξημένη κινητική ενέργεια προκαλεί αυξημένη τριβή, δηλαδή αύξηση θερμοκρασίας.

Κάτι μας λες ανάποδα.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-04-10, 14:48
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

παιδια θα με τοση θεωρια !!
Θα βαλω ενα ουισκακι να συνελθω !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-04-10, 21:42
Το avatar του χρήστη Αντάρης
Αντάρης Ο χρήστης Αντάρης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κάνουν μεταφορά θερμότητας από το νερό στο περιβάλλον αλλά το ανάποδο: από το περιβάλλον στο νερό.
Δεν θα κολλήσουμε εδώ... αυτό που θέλω να πω είναι ότι το κόλπο δεν δουλεύει με απλή μεταφορά θερμότητας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αυξημένη κινητική ενέργεια προκαλεί αυξημένη τριβή, δηλαδή αύξηση θερμοκρασίας.
Δηλαδή με λίγα λόγια μπορώ να ανεβάσω την θερμοκρασία εάν τοποθετήσω ένα ανεμιστηράκι να χτυπά την επιφάνεια του νερού; δοκίμασέ το...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι μας λες ανάποδα.
Δε λέω τίποτα ανάποδα και ακριβολογώ. Απόδειξη οι χομπίστες (μέσα και εγώ) οι οποίοι έχουν βρει την υγειά τους με ανεμιστηράκια (με παρενέργεια ότι, λόγω εξάτμισης, χρειάζεται αναπλήρωση του εξατμιζόμενου νερού). Καταφέρνουν να κατεβάσουν την θερμοκρασία του νερού κάτω από την θερμοκρασία του περιβάλλοντος με απλά ανεμιστηράκια. Είναι κάτι που στηρίζεται στην εξάτμιση. (<--Διάβασε το άρθρο, έχει ενδιαφέρον)
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-04-10, 21:53
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντάρης Εμφάνιση μηνυμάτων

Δηλαδή με λίγα λόγια μπορώ να ανεβάσω την θερμοκρασία εάν τοποθετήσω ένα ανεμιστηράκι να χτυπά την επιφάνεια του νερού; δοκίμασέ το...

Δεν μίλησα εγώ για αύξηση τις κινητικής ενέργειας. Εσύ είπες ότι αυξάνει την κινητική ενέργεια και ρίχνει τη θερμοκρασία.

Απόδειξη οι χομπίστες (μέσα και εγώ) οι οποίοι έχουν βρει την υγειά τους με ανεμιστηράκια (με παρενέργεια ότι, λόγω εξάτμισης, χρειάζεται αναπλήρωση του εξατμιζόμενου νερού). Καταφέρνουν να κατεβάσουν την θερμοκρασία του νερού κάτω από την θερμοκρασία του περιβάλλοντος με απλά ανεμιστηράκια. Είναι κάτι που στηρίζεται στην εξάτμιση. (<--Διάβασε το άρθρο, έχει ενδιαφέρον)
Α, τότε απόδειξη είμαι και εγώ.
Που είμαι μέσα στους πολλούς χομπίστες που οι ανεμιστήρες δεν κατεβάζουν θερμοκρασία κάτω από εκείνη του περιβάλλοντος.
Έχω 380lt καθαρά με 4 ανεμιστήρες Tunze Aquawind και δεν έχει πέσει ποτέ κάτω από την θερμοκρασία δωματίου.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-04-10, 22:14
Το avatar του χρήστη Αντάρης
Αντάρης Ο χρήστης Αντάρης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Έκανες τουλάχιστον τον κόπο να διαβάσεις καλύτερα αυτά που έγραψα; Αυξάνεται η κινητική ενέργεια της επιφανειακής στοιβάδας. Πόσο καλύτερα να το περιγράψω; Αυτή είναι που εγκαταλείπει την υγρή φάση. Διάβασες το άρθρο που σου παρέθεσα; Είναι ένα καθημερινό φαινόμενο το οποίο συμβαίνει... απλή φυσική είναι.

Στο δικό σου ενυδρείο δεν μπορώ να ξέρω γιατί δεν πετυχαίνει... τα 380 λίτρα ίσως; μεγάλος όγκος νερού και μικρή επιφάνεια; λίγοι ανεμιστήρες; πολλές λάμπες; άρα η εξάτμιση οπωσδήποτε θα δουλεύει αλλά όχι στον βαθμό που πρέπει.

Σε εμένα πετυχαίνει... 90 λίτρα με τέσσερα ανεμιστηράκια... θερμοκρασία περιβάλλοντος 30 βαθμοί και θερμοκρασία νερού 25-26 βαθμοί... Τι να πω...

Το φαινόμενο λειτουργεί, σε κάθε περίπτωση, απλά είναι θέμα των υπόλοιπων παραμέτρων.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σύνδεση co2 της Aqua Medic miz Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 23-08-08 10:05
Εξωτερικά φίλτρα και σύνδεση harilaos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 04-06-08 15:07
Σύνδεση PVC σωλήνων silveraro DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 02-11-05 04:57
Σύνδεση φίλτρων σε σειρά grtasos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 05-03-05 08:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09443 seconds with 14 queries