Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-01-10, 14:58
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή BGA pffff ..

Μου έδωσε ένας φίλος κάτι φυτά για το καινούργιο aquascape που στήνω και χωρις να το δω ειχαν πάνω bga προφανώς γιατι απο την στιγμη που τα εβαλα μεσα σε 1-2 μερες ειχαν γεμισει τα συγκεκριμένα και λίγο στο βυθο.. επειδή δεν με εχει ξανα επισκεφτεί η συγκεκριμένη αλγη δεν εχω ιδεα πως φευγει..διαβαζα για τους τροπους αλλα δυστυχώς ειναι αρκετα δυσκολο να εφαρμοσω καποιους απο αυτους. Για συσκότιση λιγο δυσκολο γιατι ειναι με Overtank φωτιστικό το ενυδρειο οποτε δεν μπορω να φανταστω πως θα γινει και για ερυθρομυκίνη δεν θελω να το ρισκαρω γιατι αυτην την στιγμη το ενυδρειο ειναι αρκετα πουσαρισμενο με διοξείδια φωτα λισπατα οποτε μια αλλαγη στην βιολογια πιστευω θα μου φερει αρκετα νεα ιδη αλγης! Εντομεταξυ μου κανει εντλυπωση πως αναπτυχθηκε τοσο γρηγορα μεσα σε 2 μερες γιατι εχω αρκετα νιτρικα τα φυτα πανε αρκετα καλα και απο κυκλοφορια εχω πολυ μεγαλη,ισως ειναι λιγο λιγοτερη στο σημείο που αναπτύχθηκε .. Εχετε κατι να προτείνετε? Υπαρχει περίπτωση να φύγει μόνη της οπως αλλα ειδη αλγών?
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-01-10, 19:27
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Θανο, οσες φορες μου εμφανιστηκε BGA εφυγε μονη της με λιγο περισσοτερη κυκλοφορια και προσοχη στην ισορροπια λιπανσης. Πραγματικα την θεωρω πολυ ευκολη στην αντιμετωπιση αλγη αν εχεις καποια εμπειρια οπως εσυ.
Πριν δοκιμασεις λοιπον τις κλασσικες μεθοδους οπως συσκοτιση και ερυθρομυκινη, αφαιρεσε οσο περισσοτερη μπορεις με σκουπα βυθου,( ή κατα τις αλλαγες νερου), προσεξε να ειναι λιγο ανεβασμενα τα ΝΟ3 και αυξησε την κυκλοφορια στο σημειο που εμφανιστηκε. Κανε κανονικα τις αλλαγες νερου και υπομονη και παρατηρηση. Πιστευω θα φυγει μονη της..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-02-10, 12:06
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

ευχαριστω αλεξανδρε αυτο περιμενα να ακούσω γιατί δεν είμαι τωρα να καταφεύγω σε αυτες τις λυσεις. ξεκινάω με ανέβασμα no3 γιατι τελικα ηταν λιγο χαμηλά τωρα που εκανα test και βλέπουμε
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-02-10, 18:20
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Πως το βλεπεις; θα εισαι ετοιμος για τον IAPLC τελη Μαιου; αμα ειναι να κανονισουμε για την φωτογραφιση..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-02-10, 18:24
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...συγνώμη, όταν συζητάτε να ανεβάσετε τα ΝΟ3 για τί ακριβώς μιλάτε, για μιά τιμή κοντά στο 20 πχ ή κοντά στο 40???....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-02-10, 18:30
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Γύρω στο 20.και εμένα μόνη της έφυγε αυτή η άλγη.το μόνο που έκανα ήταν να αφαιρέσω μια φορά όσο μπορούσα με το χέρι μου και Αυτό ήταν!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-02-10, 18:32
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Κοντα στα 17-25 ppm ειναι καλα. Δεν συνισταται η μειωση των NO3 γιατι η ελλειψη τους δινει το πανω χερι στην BGA η οποια λεγεται οτι ως βακτηριο εχει την ικανοτητα να συνθετει δικα του ΝΟ3. Στερωντας του λοιπον αυτο το πλεονεκτημα , βοηθαμε τα φυτα (και τις αλγες) να το ανταγωνιστουν καπως στην διαθεση των υπολοιπων θρεπτικων.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-02-10, 18:36
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

με τροφη θα ανεβασουμε no3?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-02-10, 19:05
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως το βλεπεις; θα εισαι έτοιμος για τον IAPLC τελη Μαιου; αμα ειναι να κανονισουμε για την φωτογραφιση..
Δςν ξερω αλεξανδρε, αυτο σκοπεύω αλλα μου εχει ξεκινήσει πολυ στραβά αυτο το καινούργιο aquascape, κατι βλακείες που εκανα στην αρχη που το έστησα χωρις πολλα φυτα και εριχνα λιπάσματα full, και αυτο με την bga τωρα, ειμαι σε μια φαση που παλεύω καταρχήν να διώξω ολες τις αλξες..οσο περνάει βεβαια ο καιρος (2-3 εβδομαδες το εχω) παει ολο και καλύτερα, ελπιζω να προλάβω ετσι απλα για την συμμετοχή.

Για να φτασεις στις τιμες που λεμε giannisqq σχεδον δεν γινετε με τροφη, πας η σε λιπασμα KNO3 ή σε ετοιμο σκεύασμα no3 οπως της seachem το nitrogen.
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03993 seconds with 14 queries