Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-07-13, 12:24
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή edler+γαριδες

γειας παιδια γραφω μετα απο καιρο, δυστηχως λογω οικονομικων πουλησα το ριφ μου και λεω να στησω ενα 40λτ φυτεμενο με μοςς ισως μια ανουβια νανα και καποιο φυτο επιφανειας.θελω να βαλω μεσα γαριδες και εντλερακια αυτο που θελω να μαθω ειναι πρωτον τα λτ κανουν για εντλερ τι συνθηκες θελουν και με τι γαριδες μπορω να τα συνδιασω εκτος της ρεντ τσερρυ που νομιζω οτι μπαινουν.επισης εαν εχετε να προτηνετε καποια αλλη ψαροσυνθεση ειμαι ολος αυτια,γενηκα θελω κατι ευκολο και ομορφο ισα ισα να μην ξεχναω την μυρωδια
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-07-13, 12:58
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Εγώ δεν θα έβαζα γαρίδες με τπτ άλλο,γτ πιστεύω πωσ είναι μέχρι να δοκιμάσουν οι συγκάτικοι..μετά θα τις ψάχνεισ τι γαρίδες στισ γωνίες,θα είναι όλη την ώρα κρυμένες και στρεσαρισμένες!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-07-13, 14:20
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν θα έβαζα γαρίδες με τπτ άλλο,γτ πιστεύω πωσ είναι μέχρι να δοκιμάσουν οι συγκάτικοι..μετά θα τις ψάχνεισ τι γαρίδες στισ γωνίες,θα είναι όλη την ώρα κρυμένες και στρεσαρισμένες!

Εχεις ιδια εμπειρια απο ψαρια με γαριδες? Αν να με τι ψαρια τις ειχες?

Τα εντλερς ειναι πολυ μικρα ψαρακια και το πολυ πολυ να φανε γονο γαρδας.
Προσωπικα κραταω γαριδες με white cloud minnow και cpd σε ενυδρειο με πολλα φυτα και κρυψωνες. Ισως να μου τρωνε λιγο γονο αλλα ποτε δε πειραξανε ενηλικη γαριδα και σε καμια περιπτωση δε βλεπω στρεσαρισμενες γαριδες.





__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-07-13, 14:52
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Οχι δεν έχω προσωπική εμπειρία,είπα απλώς την άποψή μου!Ξλερω πως είναι πολύ μικρά ψαράκια τα συγκεκριμένα,αλλά και μόνο γόνο να τρώνε δν βλέπω τον λόγο,είναι αμαρτία Όμως έχουν γίνει πολλέσ συζητήσεις για γαρίδες και συγκατοίκους,και οι απόψεις και οι συγκυρίες διαφέρουν και διείστανται!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-07-13, 15:06
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Γενικως και εγω θα συμφωνησω οτι οι γαριδες καλο ειναι να ειναι μονες τους σε ενα ενυδρειο. Ακομα και να μην τις πειραξει τελικα καποιο ψαρι, παντα θα υπαρχει μια "ανησυχια" απο την πλευρα τους, η οποια μου φαινεται πολυ φυσικη. Ακομα και αν εχουν παρει τον αερα στα ψαρια και κυκλοφορουν παντου, παντα θα θελουν να εχουν κρυψωνες για να νοιωθουν ασφαλεις, γεγονος που πιστοποιει οτι απολυτα ασφαλεις δεν ειναι με ψαρια στο ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-07-13, 15:08
Το avatar του χρήστη nireas
nireas Ο χρήστης nireas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Σε 100άρι φυτεμένο έχω endlers, red cherry, και caridina babaulti blue. Τρέχει τρία χρόνια και ο αριθμός των red cherry είναι απροσδιόριστος. Οι babaulti είναι επίσης πολλές, αλλά σαφώς λιγότερες από τις cherry. Τα endlers αναπαράγωνται με τους γνωστούς ρυθμούς... Έχω πετύχει δύο με τρεις φορές τα τελευταία δύο χρόνια μεγάλα θηλυκά endlers να τραβολογάνε γαρίδα. Σε όλες τις περιπτώσεις η γαρίδα ήταν ακίνητη οπότε υπέθεσα ότι ήταν ήδη νεκρή. Δεν είναι καθόλου εύκολο για τα endler άλλωστε να πιάσουν γαρίδα. Γενικά πιστεύω ότι η συμβίωση των παραπάνω (+ 5 vampire shrimp και 5 corydoras sterbai) έχει σαν αποτέλεσμα ένα πολύ ζωντανό ενυδρείο με πόλυ ενδιαφέρον και χαμηλές απαιτήσεις συντήρησης. Μεγάλη σημασία όμως πιστεύω ότι παίζει ο χώρος που έχουν στη διάθεσή τους οι κάτοικοι του ενυδρείου, έτσι ώστε να αναπτυχθο'υν σε αριθμούς που θα τους παρέχουν την αίσθηση της ασφάλειας και τη δυνατότητα άνετης μετακίνησης. Τα 40 λίτρα νομίζω ότι είναι λίγα για να πετύχεις ανάλογες συμπεριφορές. Ποιές είναι οι διαστάσεις του ενυδρείου;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-07-13, 19:24
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

περιπου 40χ40χ40 αλλα μαλλον θα κανω διπλη πλατη ακομα το σκεφτωμαι αυτο βασηκα δεν με τρελαινουν η γαριδες απλα να εχω κινηση στον βυθο και πιστευω οτι τα λτ δεν χωρανε 5 κορυ ενηλικα.εαν αντι για εντλερ εβαζα ενα κοπαδακι καρδιναλιους ή νεον?η μπλεκω μετα πολυ με της παραμετρους?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-07-13, 21:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
γειας παιδια γραφω μετα απο καιρο, δυστηχως λογω οικονομικων πουλησα το ριφ μου και λεω να στησω ενα 40λτ φυτεμενο με μοςς ισως μια ανουβια νανα και καποιο φυτο επιφανειας.θελω να βαλω μεσα γαριδες και εντλερακια αυτο που θελω να μαθω ειναι πρωτον τα λτ κανουν για εντλερ τι συνθηκες θελουν και με τι γαριδες μπορω να τα συνδιασω εκτος της ρεντ τσερρυ που νομιζω οτι μπαινουν.επισης εαν εχετε να προτηνετε καποια αλλη ψαροσυνθεση ειμαι ολος αυτια,γενηκα θελω κατι ευκολο και ομορφο ισα ισα να μην ξεχναω την μυρωδια
Εγω ειχα 50λιτρο με red cherry και επειδη εβγαιναν κατι μικροσκοπικα detritus worms στο τζαμι, πηρα δοκιμαστικα δυο χαρεμακια endlers για να τα καθαρισουν.
Μαζι με τα σκουληκακια κοντεψαν να εξαφανισουν και την αποικια των γαριδων μου.
Εκτος αυτου, μεσα σε μερικους μηνες ειχε στουμπωσει στο ψαρι το ενυδρειο απο τις γεννες και καθε τρεις και λιγο εψαχνα να βρω να τα δωσω, ραντεβου αποχες, παγιδες, στο ενυδρειο να πιασω τα ψαρια, μπαχαλο τα φυτα.
Τα εδωσα ολα τα endlers και ησυχησα και θεριεψε παλι η αποικια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-07-13, 22:03
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τον Νίκο
Το ενυδρείο μου φαινεται μικρο για εντλεράκια

Μια μικρή ομάδα cpds ίσως????
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-07-13, 23:01
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

cpds??γαριδες δεν ειναι αυτες?δεν θελω να κανω γαριδαδικο σκετο,για να κοπαδακι καρδιναλιους ή νεον τι λετε?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-07-13, 23:09
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

cpd


crs
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-07-13, 23:29
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
cpd


crs
+1!!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
cpds??γαριδες δεν ειναι αυτες?δεν θελω να κανω γαριδαδικο σκετο,για να κοπαδακι καρδιναλιους ή νεον τι λετε?
Τα νέον θέλουν μήκος, δεν νομίζω να τους αρέσει σε "μικρο" ενυδρείο

Τα cpds ή αλλιως galaxy rasbora, εχουν αρκετή κίνηση και δεν γίνονται μεγάλα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 27-07-13 στις 23:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-07-13, 00:10
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

μπραβω ρε παιδια ωραια τα ρασμπορα και για κινηση στον βυθο?
-------------------------
χμχμχμχμ καμια αποψη για 2 παφερακια? εαν υπαρχει καλητερη κατηγορια καποιος μοντ ας κανει τον κοπο να το μεταφερει καθως ξεφευγουμε απο την κατηγορια αυτη....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maxmike : 28-07-13 στις 00:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-07-13, 00:11
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Σαλιγκαρακια, γαριδες αμανο. Εγω οπως σου ειπα εχω και red cherry γαριδες. Αν εχει μπολικα φυτα και moss τοτε βαλε δοκιμαστικα 4-5 για αρχη. Αντι για cpd κοιτα και για αυτα

Σημερα τα ειδα Θεσσαλονικη σε μαγαζι. Ειναι μια σταλια.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-07-13, 00:26
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Τα Boraras brigittae, θέλουν σχετικά χαμηλό ph. Κάτω απο 7. Κοντά στο 6.5

Δεν έχω ιδέα πως είναι το νερό της Κρήτης, ωστόσο μπορείς να το ρίξεις με τις γνωστές μεθόδους...

Πάντως μην περιμένεις να δεις τρελές βόλτες απ τις γαρίδες (ρεντ τσερι), εφόσον στο ενυδρείο θα υπάρχουν συγκάτοικοι
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-07-13, 00:46
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Εγω θα ξαναπω οτι στο ενυδρειο με cpd και white cloud οι γαριδες σουλτσαρουν και κολυμπανε παντου.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-07-13, 08:38
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike
χμχμχμχμ καμια αποψη για 2 παφερακια? εαν υπαρχει καλητερη κατηγορια καποιος μοντ ας κανει τον κοπο να το μεταφερει καθως ξεφευγουμε απο την κατηγορια αυτη....
Πλακα κανεις, ετσι?
Θα ειναι καλη λυση, βεβαια, να τα βαλεις με τις red cherries, γιατι για καμια εβδομαδα δεν θα θελουν ταϊσμα. Δεν εχουν κανενα μελλον οι red cherries με dwarf puffers...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-07-13, 11:30
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Πλακα κανεις, ετσι?
Θα ειναι καλη λυση, βεβαια, να τα βαλεις με τις red cherries, γιατι για καμια εβδομαδα δεν θα θελουν ταϊσμα. Δεν εχουν κανενα μελλον οι red cherries με dwarf puffers...
Respect...(ως προς το διαιτολόγιο)!!!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-07-13, 11:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν το κανεις γαριδαδικο μετα απο λιγο καιρο θα εχεις κινηση παντου απτις γαριδες και οχι μονο στο βυθο.

για ψαρια μου φαινεται πολυ μικρο το ενυδρειο παντως.να ηταν 60αρι τουλαχιστον,θα συμφωνουσα για ενα κοπαδακι cpd.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-07-13, 11:39
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

τα παφερακια τα χω δει με αμανο και πανε καλα....το ψαρακι φιλε ειναι πανεμορφο αλλα οι συνθηκες του ειναι περιεργες και θελει και κοπαδακι ωστε να ειναι ανετα.θα μπορουσα να βαλω 2 παφερ και μερικους βορνεο σακερ.μαζι με 2 αμανο σε φουλ φυτεμενο τι λετε?το θεμα ειναι η διατροφη τον παφερ νασγκουλ τι προτηνεις καθως οπως ειπα δεν θελω να με ανχωνει το ενυδρειο κααι φυσηκα δεν ειμαι διατεθημενος σε αυτη την φαση να κανω καλλιεργειες...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-07-13, 11:42
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
θα μπορουσα να βαλω 2 παφερ και μερικους βορνεο σακερ.μαζι με 2 αμανο σε φουλ φυτεμενο τι λετε?
τα βορνεο θελουν ροη,τα παφερ οχι.
http://www.seriouslyfish.com/species...yzon-farragus/

http://www.seriouslyfish.com/species...travancoricus/
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-07-13, 11:55
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Βάλε ένα μονομάχο παρέα με ένα σαλιγκάρι (πχ zebra nerite)

Παρόλο που κι εγώ συντηρώ γαρίδες με ψάρια, πλέον έχω καταλήξει πως το ιδανικό είναι είτε να έχεις αποκλειστικά γαριδάδικο είτε αποκλειστικά "ψαράδικο".

Τα παφεράκια...εφόσον δεν θέλεις να αγχωθείς και δεν θέλεις να μεγαλώνεις σαλιγκαρια...νομίζω πως τα ξεχνάς
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....t=Dwarf+Puffer
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-07-13, 11:55
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike
τα παφερακια τα χω δει με αμανο και πανε καλα....το ψαρακι φιλε ειναι πανεμορφο αλλα οι συνθηκες του ειναι περιεργες και θελει και κοπαδακι ωστε να ειναι ανετα.θα μπορουσα να βαλω 2 παφερ και μερικους βορνεο σακερ.μαζι με 2 αμανο σε φουλ φυτεμενο τι λετε?το θεμα ειναι η διατροφη τον παφερ νασγκουλ τι προτηνεις καθως οπως ειπα δεν θελω να με ανχωνει το ενυδρειο κααι φυσηκα δεν ειμαι διατεθημενος σε αυτη την φαση να κανω καλλιεργειες...
Σε εμενα εχεις δει amano με dwarf puffers
Αλλα αλλο οι amano, αλλο οι cherries. Η μια η amano η δικια μου ειναι μεγαλυτερη απο bamboo και παλι υπαρχει παντα ο φοβος να γινει η αρχη και να τις καθαρισουν ολες, εστω και αν συγκατοικουν για 1.5 χρονο.

Γενικως, αν θελεις να ασχοληθεις με puffers, δυστυχως η φραση " δεν θελω να με αγχωνει το ενυδρειο" δεν παει μαζι. Για τα puffers πρεπει να εισαι συνεχως πανω απο το ενυδρειο, ειτε για να ειναι σταθερες οι συνθηκες και χαμηλα τα νιτρικα, ειτε για τη διατροφη τους, που ειναι επισης απαιτητικη. Θελει πολυ σκεψη πριν παρεις την τελικη αποφαση για να τα φιλοξενησεις.

Για ολα τα υπολοιπα, δες αυτο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-07-13, 12:29
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

αρα ξεχναμε τα παφερ απο κει και περα για τους βορνεο επειδη ειχα 3 χρονια δεν ειναι καθοριστηκος παραγοντας η δυνατη ροη.αρα ξαναγυρναμε κατι σε ρασμπορα αλλα απο οτι διαβασα ειναι αρκετα φοβιτσιαρικα ψαρια και παρολο που δεν ειναι κοπαδοψαρα νιωθουν μεγαλητερη ασφαλεια σε κοπαδι οπως ειπανε και καποιο γηραιοτεροι....τι λετε για ραμ?απο ενυδρειο σκεφτωμαι κατι τετοιο τι λετε?φυσηκα για φιλτρανση θα παρω ενα εξωτερικο φιλτρο μαλλον το φλουβαλ το 106 με σιμβιοντ μεσα.
http://www.petsupermarket.gr/4188/%C...E%BF-30lt.html
http://www.petsupermarket.gr/4184/%C...lack-23lt.html
http://www.petsupermarket.gr/4189/%C...hite-46lt.html
http://www.petsupermarket.gr/4128/%C...0%9A-70lt.html
http://www.petsupermarket.gr/6958/%C...BF-kw-450.html
http://www.petsupermarket.gr/4225/%C...E%B7-40lt.html
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-07-13, 12:45
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Βρε Μike μπερδευτηκα. Αρχισες το θεμα με στησιμο 40λιτρου και τωρα βαζεις λινκ για αγορα ενυδρειου της ταξης των 200¤. Αν προκειται να διαθεσεις τοσα λεφτα γιατι δεν παιρνει τουλαχιστον ενα 60αρι πολυ φτηνοτερο που μπορεις να κανεις πολλα πραματα? Σε ενδιαφερει ενυδρειο design?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-07-13, 13:02
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

λογω χωρου φιλε μου....τα περρισοτερα απο αυτα που εβαλα κανουν γυρο στα 70¤ και ολα τα βρισκω και χωρις μηχανηματα το σχημα και τα λτ με ενδιαφερουν για να καταλαβεις,η επιφανεια που εχω ειναι 30βαθος 45πλατος για το κυριος ενυδρειο εξ.φιλτρο ή ενα σαμπ 25λτ δεν εχω θεμα που θα μπει,οπως επισης δεν εχω θεμα υψους.ελπιζω να απαντησα στην απορια σου και να ξεμπερδευτηκαμε
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-07-13, 13:17
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Δες κάποια στον cumulus πχ
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2332

Γενικά είμαι της άποψης, των "αδειων" ενυδρείων - Στην ουσία καλύτερα να αγοράσεις γυάλα και να επιλέξεις εσύ τα παρεκλόμενα της, παρά να πάρεις πλήρες ενυδρείο και μετά από 1-2 μήνες να ψάχνεις για φίλτρο, θερμαντήρα και φωτισμό απ τη αρχή!!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-07-13, 13:31
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

ναι δεν ειναι κακο....αλλα θα προτημουσα κατι με υψος για να καταλαβεις θα μπει στο κομοδινο μου οποτε τα παντα πρεπει να ειναι αθορυβα και φυσηκα να μην εξαφανηστει το ενυδρειο..
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-07-13, 14:06
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι δεν ειναι κακο....αλλα θα προτημουσα κατι με υψος για να καταλαβεις θα μπει στο κομοδινο μου οποτε τα παντα πρεπει να ειναι αθορυβα και φυσηκα να μην εξαφανηστει το ενυδρειο..
Τότε δες και τον 60λιτρο κύβο της dennerle (38Χ38Χ43)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64842
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-07-13, 15:18
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

δεν ειναι κακος θα το δω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
60lt με edler pigasosaek Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Κ. Αμερικής 14 17-06-13 16:43
γαριδες nickos13 Γαρίδες 6 26-06-11 07:41
γαριδες στο 125 platy Αρχάριοι γλυκού νερού 6 10-11-09 17:29
γαριδες η .. naupaktos84 Ζωοτόκα 13 02-12-07 22:20
γαριδες rockxk Γαρίδες 10 16-11-07 18:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08787 seconds with 13 queries