Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-12-10, 20:57
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Question Προβλημα με μπολιασμα!!!

Καταρχας χρονια πολλα σε ολους κ καλες γιορτες.Ειπα λοιπον κ γω να ξεκινησω ενα μικρο ενυδρειο συγκεκριμενα το moby dick 25l κ να βαλω μεσα 7-8 καρδιναλιους που μου αρεσουν απιστευτα μιας κ στο μεγαλο καραδοκουν τα σκαλαρια!μπολιασα λοιπον το φιλτρο,εβαλα νερο απτο μεγαλο το ενυδρειο κ τους εβαλα μεσα.μεχρι εδω καλα,απο προχθες αρχισα να μαζευω ψοφιους κ σε μετρησεις που εκανα βρηκα οτι υπαρχει αμμωνια στο νεο!το αιτιο ειναι οτι το παλιο χαλικι που ειχα δεν το ξεπλυνα καλα απο προηγουμενη χρηση σε αλλο ενυδρειο που ειχε αμμωνια κ μαλλον μεταφερθηκε στο νεο.αυτο που με προβληματιζει ειναι γιατι δεν πετυχε η βιολογια,επισης το εσωτερικο φιλτρο του ειναι πανω στο καπακι κ ειναι τριων σταδιων κ εχω βαλει απο κει που φερνει το νερο το φιλτρο τις βιομπαλες κ μετα μπλε σφουγγαρι.ειναι σωστο ετσι;υπενθυμιζω οτι επειτα απο τις πρωτες απωλειες ξεπλυνα το χαλικι κ μετα μηδενιστηκε η αμμωνια μετα απο σημερινο θανατο ξαναεχω παλι λιγη αμμωνια.τι παιζει κ τι πρεπει να κανω;;; Υ.Γ το μεγαλο μου ενυδρειο δεν εχει καθολου αμμωνια σε επανειλημμενες μετρησεις κ ουτε ειχα ποτε,το λεω γιατι πολυ λογικα αυτο ειναι το πρωτο που θα σκεφτητε κ με το δικιο σας
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-12-10, 20:59
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Οταν λες μπολιασες το φιλτρο ,δηλαδη τι εκανες?
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-12-10, 21:13
alex_mar Ο χρήστης alex_mar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Αθηνα (Αχαρνες)
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

και εγω ειχα δοκιμασει να μπολιασω ενα 25λιτρο απο το μεγαλο μου και δεν ειχε πετυχει ο λογος μαλλον οτι στο μεγαλο υπαρχουν ποσοτητες απο νιτρωδη και νιτρικα που δεν μπορει να τα "διαχηριστει το μικρο"
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-12-10, 21:17
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν λες μπολιασες το φιλτρο ,δηλαδη τι εκανες?
Εβαλα λιγο απο τον υαλοβαμβακα με την μακα που εχει κ βιομπαλες απο το μεγαλο το φιλτρο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex_mar Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω ειχα δοκιμασει να μπολιασω ενα 25λιτρο απο το μεγαλο μου και δεν ειχε πετυχει ο λογος μαλλον οτι στο μεγαλο υπαρχουν ποσοτητες απο νιτρωδη και νιτρικα που δεν μπορει να τα "διαχηριστει το μικρο"
αν ισχυει αυτο τοτε τι γινεται;;;στρωσιμο απτην αρχη;;;δεν θαντεξω να περιμενω παλι 2μηνες!!!
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnbaz : 25-12-10 στις 21:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-12-10, 21:28
alex_mar Ο χρήστης alex_mar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Αθηνα (Αχαρνες)
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnbaz Εμφάνιση μηνυμάτων
Εβαλα λιγο απο τον υαλοβαμβακα με την μακα που εχει κ βιομπαλες απο το μεγαλο το φιλτρο.
-------------------------
αν ισχυει αυτο τοτε τι γινεται;;;στρωσιμο απτην αρχη;;;δεν θαντεξω να περιμενω παλι 2μηνες!!!
εγω αυτο που εκανα ηταν να αγορασω απο waterinn ζωντανα βακτιρια τα εχουν σε ψυγειο και ειναι κατι μαυρα μπαλακια που λιωνουν σιγα σιγα μεσα στο φιλτρο.
Τα εβαλα και την επομενη μερα δεν ειχε καθολου αμωνια και το φιλτρο απο τοτε τρεχει ρολοι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-12-10, 21:30
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Ποσο κοστιζουν αυτα;
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-12-10, 21:31
alex_mar Ο χρήστης alex_mar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Αθηνα (Αχαρνες)
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnbaz Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσο κοστιζουν αυτα;
αν θυμαμαι καλα γυρο στα 6 με 8 ευρω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-12-10, 21:35
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex_mar Εμφάνιση μηνυμάτων
αν θυμαμαι καλα γυρο στα 6 με 8 ευρω
Σευχαριστω πολυ φιλε μου.θα δω πως θα παει κ αυριο κ αν συνεχιζει μαλλον θα παω την δευτερα.σχετικα με την διαταξη των υλικων στο φιλτρο εχεις καμια ιδεα;;;
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-12-10, 21:44
alex_mar Ο χρήστης alex_mar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Αθηνα (Αχαρνες)
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnbaz Εμφάνιση μηνυμάτων
Σευχαριστω πολυ φιλε μου.θα δω πως θα παει κ αυριο κ αν συνεχιζει μαλλον θα παω την δευτερα.σχετικα με την διαταξη των υλικων στο φιλτρο εχεις καμια ιδεα;;;
εγω φιλε μου εχω βαλει ενα γωνιακο φιλτρο της denerle και καταλαβαινεις οτι δεν μπορει να "παιξεις" με πολλα υλικα το εχω γεμισει με mini simporax (ειναι ιδανικο για μικρα φιλτρα) και μια πολυ μικρη στρωση γυαλοβαμβακα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-12-10, 21:49
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Δηλ η σειρα δεν παιζει ρολο;εμενα ειναι οριζοντια απο πανω δηλ ρουφαει απο αριστερα στην μεση τα υλικα κ χυνονται δεξια απο ενα νερομυλο.εχω απο αριστερα προς δεξια βιομπαλες κ μπλε σφουγγαρι
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-12-10, 22:04
alex_mar Ο χρήστης alex_mar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Αθηνα (Αχαρνες)
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

οι βιομπαλες ειναι μεγαλες για εσωτερικα φιλτρα και χανεις σε συνολικο "ογκο-εμβαδο" που μπορουν να αποικισουν τα βακτηρια.
Αν σε περνει σε χωρο βαλε πρωτα (εισοδο) λιγο μπλε σφουγγαρι μετα mini simporax (θα σου προτεινα) και στο τελος (εξοδο) λιγο γυαλοβαμβακα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-12-10, 09:49
Το avatar του χρήστη haf_k
haf_k Ο χρήστης haf_k δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-09-2009
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 219
Προεπιλογή

Σχετικά με την διαταξη των υλικων στο φιλτρο στο ιδιο ενυδρειο που ειχα και εγω γiα την βιολογια χρησιμοποιουσα κατα σειρα στην ροη του νερου πρωτα το μπλε σφουγγαρακι και μετα στο βαθουλωμα που ειχε εβαζα το siporax
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-12-10, 12:52
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Απο χθες ετσι ειναι η διαταξη αλλα αντι για siporax εβαλα γιατι αυτο ειχα substrat.φιλε σχετικα με την βλακεια που εχει να εχουν σε μια πριζα φιλτρο φωτισμο τι εκανες;;;στο λεω για τον χρονοδιακοπτη,τα χωρισες;
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-12-10, 13:38
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

εγω στα χρυσοψαρα μου εβαλα filterstart της jbl
μετα απο 30 λεπτα εκανα τεστ με χαρτακι
ολα οκ!!
εβαλα τα ψαρια μεσα
μετα απο μια βδομαδα παλι τεστ
και παλι ολα οκ!
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-12-10, 13:56
Το avatar του χρήστη haf_k
haf_k Ο χρήστης haf_k δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-09-2009
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 219
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnbaz Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο χθες ετσι ειναι η διαταξη αλλα αντι για siporax εβαλα γιατι αυτο ειχα substrat.φιλε σχετικα με την βλακεια που εχει να εχουν σε μια πριζα φιλτρο φωτισμο τι εκανες;;;στο λεω για τον χρονοδιακοπτη,τα χωρισες;
Ανοιξα το καπακι και τα χωρισα με ξεχωριστη τροφοδοσια για λάμπα- φιλτρο.
Ειναι πολυ ευκολο το μονο που χρειαζεσαι ειναι ενα καλωδιο ρευματος και καποια κλεμα η θερμοσυστελομενο μακαρονι για τις ενωσεις (καλυτερα αν εχει κολλητηρι να κανεις κολλησεις βεβαια)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-12-10, 14:37
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Βρε παιδιά συγνώμη, ακόμη κι αν το μπόλιασμα έγινε σωστά, εγώ βλέπω αρκετά λάθη στην όλη διαδικασία που ακολουθήθηκε:

1. Όταν μπολιάζουμε (όπως άλλωστε και σε οποιαδήποτε άλλη μορφή στρωσίματος), πρώτα κάνουμε μετρήσεις και μετά βάζουμε ψάρια, όχι το ανάποδο.

2. Μετά το μπόλιασμα και αν οι μετρήσεις έβγαιναν σωστές, έπρεπε να βάλεις 2 καρδινάλιους και να προσθέτεις άλλους 2 κάθε εβδομάδα, όχι όλους μαζί.

3. Το ότι δεν ξέπλυνες το παλιό χαλίκι, σημαίνει ότι μπορεί να είχε μέσα μεγάλες ποσότητες περιττωμάτων, σάπιων φύλλων και αφάγωτης τροφής που
δημιούργησαν σε συνδυασμό με τα πολλά ψάρια, τόση αμμωνία που δεν προλάβαινε να την διαχειριστεί η νέα και μικρή αποικία βακτηρίων που μόλις είχε μεταφερθεί.

4. Τα υλικά στο φίλτρο σου ήταν ανάποδα, πρώτα έπρεπε να βάλεις το σφουγγάρι και μετά τις βιόμπαλλες, το σιποράξ ή το σάμπστρατ, αλλά αυτό είναι το λιγότερο.

Το φίλτρο σου απλά θέλει μια ενίσχυση με νέο μπόλι (δες το 4 για τους λόγους), δεν χρειάζεται να περιμένεις εβδομάδες, ούτε να ξοδευτείς για βακτήρια.
Επιστρέφεις τα ψάρια στο παλιό ενυδρείο, βάζεις τα υλικά στη σωστή σειρά όπως σου είπαν τα παιδιά, μπολιάζεις σωστά, στραγγίζοντας την μούργα από το σφουγγάρι
του παλιού ενυδρείου στο σφουγγάρι του νέου, μεταφέρεις και μια χούφτα υλικό (σιποράξ, βιόμπαλες, ότι έχεις) από το παλιό στο νέο και το βάζεις σε λειτουργία.
Μετά από 3-4 ώρες κάνεις μετρήσεις κι αν τα βρεις όλα σωστά, δηλαδή 0 αμμωνία και 0 νιτρώδη και μετρήσιμα νιτρικά, τότε βάζεις τα πρώτα λίγα (1-2) ψάρια.

Ταλαιπωρήθηκες επειδή έκανες 3 λάθη: Δεν ξέπλυνες το παλιό χαλίκι, έβαλες πολλά ψάρια με την μία και τα έβαλες πριν κάνεις μετρήσεις και σιγουρευτείς.

Τέλος φίλε Γιάννη το 25λιτρο είναι κατά τη γνώμη μου πολύ μικρό για 7-8 καρδινάλιους, τα ψάρια αυτά θέλουν πολύ χώρο (τουλάχιστον τα διπλά λίτρα).
Δεν τα λέω όλα αυτά για να σε αποπάρω, συγνώμη αν ακούγονται αυστηρά κι απόλυτα, αλλά φοβάμαι ότι τα ψάρια έφαγαν μεγάλη δόση αμμωνίας και
ακόμη κι αυτά που επέζησαν έχουν ήδη ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ, που θα είναι δύσκολο να τα σώσεις, γι' αυτό προσπάθησε να κάνεις όλα τα βήματα από την
αρχή, όσο πιο σωστά σωστά μπορείς κι αν δεν μπορείς να τους δώσεις μεγαλύτερο ενυδρείο, τουλάχιστον σιγουρέψου για τις μετρήσεις και βάζε τα λίγα-λίγα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω στα χρυσοψαρα μου εβαλα filterstart της jbl
μετα απο 30 λεπτα εκανα τεστ με χαρτακι
ολα οκ!!
...
Έφη το δικό σου ενυδρείο δεν έστρωσε κατευθείαν όπως λες, αφού βρήκες ΝΟ2= 0,3 mg/l, δες τι λέει η ίδια η jbl διαφημίζοντας το filterstart:

"Bacteria starter for all filters
• Concentrate of 15 million bacteria which break down pollutants, in particular proteins, ammonium/ ammonia and nitrite.
.......
.......
Nitrite (NO2) is a strong poison which blocks the transport of oxygen by the blood and leads to internal suffocation.
It is formed by bacterial decomposition from ammonium and is further broken down into the non-toxic nitrate NO3.
If nitrite levels exceeding 0.1 mg/l are measured, the bacterial break down of nitrogen is seriously damaged, without any doubt."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bokostas : 26-12-10 στις 14:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-12-10, 14:58
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Wink

Φιλε μου Κωστα χρονια σου πολλα κ καλες γιορτες.τιποτα,απλα respect γιατι αυτα τα τρια λαθη που μολις προανεφερες αυτα ακριβως εγιναν!κ να πω οτι δεν ταξερα να πω παει στο καλο,αυτα ακριβως μου επισημανε κ η συζυγος κ να που η βιασυνη κ ο ενθουσιασμος εφεραν αυτα τα αποτελεσματα!στεναχωρια κ προβληματισμο.δεν ξεπλυνα χαλικι(βλακεια No1),μπολιασα μια μερα πριν κ ξεχασα να μετρησω(βλακεια No2),βιαστικα να προλαβω τα χριστουγεννα κ τους αγορασα(βλακεια No3) γιατι τους εβαλα ολους μεσα παλι απο ενθουσιασμο να τους απολαυσω.ειπαμε οσο μεγαλωνω μαθαινω απλα πρεπει να μην τυφλωνομαι απο μεγαλο ενθουσιασμο!οσων αφορα το υφος σου,τι να με πειραξει ρε Κωστη;ουτε με εβρισες,ουτε με προσβαλλες,ισα-ισα με βοηθησες πραγμα που ολοι χρειαζομαστε σε τετοιες στιγμες,γιαυτο αλλωστε υπαρχουμε εδω μεσα.θελω παρα πολυ καρδιναλιους απλα δεν μπορω να τους βαλω στο μεγαλο γιατι ειναι τα σκαλαροτερατακια εκει κ θα κανουν παρτη μολις τους δουν,γιαυτο αγορασα το μικρο κ να τους ευχαριστιεμαι κ να τους εχω στο σαλονι μιας κ δεν υπαρχει χωρος για μεγαλυτερο ενυδρειο.δηλ ποσους προτεινεις να βαλω συνολο μεσα;ξερω οτι η μαγεια τους ειναι σε μεγαλο ενυδρειο.δεν ξερω,θα δειξει στο μελλον τι θα γινει.
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-12-10, 15:25
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Χρόνια πολλά Γιάννη και χαίρομαι που καταλαβαινόμαστε, τα ίδια έχω κάνει κι εγώ (κι όχι 1 φορά) από βιασύνη κι ενθουσιασμό.

Για τους καρδινάλιους έχεις δίκιο, είναι υπέροχοι. Εγώ τους έχω σε 180λιτρο μαζί με σκαλάρια, αλλά είναι μαζί εδώ κι 1,5 χρόνο, μεγάλωσαν μαζί
κι έχουν φάει τόσο γκρίνταλ που κοντεύουν τα 6-7 εκατοστά και τα σκαλάρια δεν τους ενοχλούν καθόλου, εκτός από τις περιόδους της αναπαραγωγής.
Όταν τα σκαλάρια έχουν αυγά ή μικρά, τότε τους διώχνουν από την περιοχή, αλλά δεν προλαβαίνουν ή δε θέλουν να τους χτυπήσουν κι αυτοί απλά
φεύγουν, μαζεύονται σε μια γωνιά και καιροφυλακτούν, μόλις ταΐσω, τα σκαλάρια πηγαίνουν στην τροφή κι αυτοί τους αρπάζουν αυγουλάκια και μωρά.

Αν δεν μπαίνουν στο μεγάλο και δεν έχεις χώρο για μεγαλύτερο 2ο, δοκίμασε στο 25λιτρο, και πάντα κοπάδι, είναι κρίμα να βάλεις λιγότερους από 5-6.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
help με το μπολιασμα... taspan78 Αρχάριοι γλυκού νερού 10 16-04-10 12:40
μπολιασμα? olshka Αρχάριοι γλυκού νερού 7 21-04-08 08:32
Μπολιασμα jimfytakis Γλυκό νερό - Γενικά 22 17-05-07 09:13
Μπολιασμα? Varavas Αρχάριοι γλυκού νερού 6 02-04-07 08:06
μπολιασμα απετυχε? steady Γλυκό νερό - Γενικά 9 25-01-07 20:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06783 seconds with 15 queries