Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-05-06, 22:59
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Καχεκτικά φυτά

Καλησπέρα σε όλους!!!

Πριν 2 εβδομάδες είχα κάνει ένα ταξιδάκι αστραπή στην Αθήνα για να προμηθευτώ κάποια πραγματάκια για το ενυδρείο μου, τα οποία δεν μπορούσα να τα βρω με τίποτα στην Χαλκίδα. Πήγα σε ένα από τα καλά μαγαζιά του χώρου, και είδα κάποια φυτά τα οποία έχω και εγώ στο ενυδρείο μου σε εντελώς διαφορετική κατάσταση από τα δικά μου. Τα φυτά του μαγαζιού ήταν σαφώς πιο τονωμένα και πιο...ογκώδη. Έτσι κι αλλιώς τα λιπάσματα που έριχνα μέχρι τώρα ήταν κάποια...νεράκια της hagen, και γι'αυτό αγόρασα seachem flourish, θειϊκό κάλιο και νιτρικό κάλιο. Τα χρησιμοποιώ εδώ και 2 εβδομάδες αλλά διαφορά μεγάλη δεν είδα.
Τα φυτά μου παραμένουν γατσιασμένα και χωρίς έντονα χρώματα. Η limnophila sessiliflora που έχω έχει πολύ λεπτό κοτσάνι,μικρά σε μήκος φύλλα,μεγάλη κάθετη απόσταση μεταξύ των φύλλων και τα κάτω φύλλα έχουν χρώμα προς το καφέ(σαν να σαπίζουν) και βγάζει πολλές ριζούλες από τα πάνω φύλλα προς τα κάτω.
Παρόμοια είναι και κατάσταση στην hygrophila polysperma. Τα παλιότερα φύλλα είναι μικρά και κιτρινίζουν. Τα πιο πάνω που είναι καινούρια είναι μεγαλύτερα(σαν ανάποδη πυραμίδα) και πιο ντελικάτα.
Επίσης ένα κερατόφυλλο που έβαλα σάπισε σε λιγότερο από 1 μέρα(το έχω γράψει και σε ένα άλλο post).
Φωτισμό έχω 0.75w/L, ο οποίος δουλεύει για 10 ώρες και 30 λεπτά την ημέρα.
Διοξείδιο έχω DIY που κρατάει τα επίπεδα στο νερό περίπου στο 15ppm.
Γιατί τα φυτάκια μου είναι έτσι?
Έχω απογοητευτεί!
(Η bacopa monnierii που έχω φαίνεται να αναπτύσσεται καλά και με ντελικάτα φυλλαράκια. Το ίδιο και το echinodorus rose)
Παραθέτω 2 φωτό μήπως βοηθηθείτε στην "τηλεδιάγνωση".

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  p4.jpg
Εμφανίσεις:  443
Μέγεθος:  70,2 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  p5.jpg
Εμφανίσεις:  453
Μέγεθος:  66,6 KB

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη genetix : 29-05-06 στις 00:24
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-05-06, 08:41
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Δεν μας είπες πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου και τι λάμπες έχεις.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-05-06, 10:53
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Ουπς, σόρρυ.
Καθαρά λίτρα ενυδρείου: 40L
Λάμπες: 1*15w Nirox colour bright
1*15w Philips daylight(μέχρι πριν 1 εβδομάδα μία λάμπα aqua-glo υπήρχε στη θέση της philips)
Και οι δύο με ανακλαστήρες.
Η hygrophila δεν είναι φυτό που τα καταφέρνει και σε χαμηλό φωτισμό?
Στο κατάστημα που αγοράζω φυτά στην περιοχή μου δεν έχει κάποιο τρελό φωτισμό, αλλά όταν αγοράζω τα φυτά είναι σε καλή κατάσταση.
Τι κάνω τόσο λάθος?
Μήπως είναι τόσο μάπα οι λάμπες που έχω βάλει?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη genetix : 31-05-06 στις 09:47
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-05-06, 09:47
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Δεν υπάρχει κάποιος χριστιανός(και να μην είναι χριστιανός δεν έχω κανένα πρόβλημα) να βοηθήσει και μένα βρε παιδιά?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη genetix : 31-05-06 στις 09:52
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-05-06, 10:32
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genetix
Δεν υπάρχει κάποιος χριστιανός(και να μην είναι χριστιανός δεν έχω κανένα πρόβλημα) να βοηθήσει και μένα βρε παιδιά?
Βεβαίως και υπάρχει αρκεί να μην εισαι βιαστικός

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genetix
αγόρασα seachem flourish, θειϊκό κάλιο και νιτρικό κάλιο. Τα χρησιμοποιώ εδώ και 2 εβδομάδες αλλά διαφορά μεγάλη δεν είδα.
Τα φυτά μου παραμένουν γατσιασμένα και χωρίς έντονα χρώματα. Η limnophila sessiliflora που έχω έχει πολύ λεπτό κοτσάνι,μικρά σε μήκος φύλλα,μεγάλη κάθετη απόσταση μεταξύ των φύλλων και τα κάτω φύλλα έχουν χρώμα προς το καφέ(σαν να σαπίζουν) και βγάζει πολλές ριζούλες από τα πάνω φύλλα προς τα κάτω.
Παρόμοια είναι και κατάσταση στην hygrophila polysperma. Τα παλιότερα φύλλα είναι μικρά και κιτρινίζουν. Τα πιο πάνω που είναι καινούρια είναι μεγαλύτερα(σαν ανάποδη πυραμίδα) και πιο ντελικάτα.
Απο φωτισμό πας πολύ καλά.
Αρα το πρόβλημα ειναι στην ποσότητα των λιπασμάτων που ρίχνεις και κυρίως στο co2 που ειναι λίγο.
Σιδηρο ρίχνεις?
Κάνε μια αρχή ξεκινώντας το διάβασμα εδώ
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=5033
και μετά εδώ
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8327
και εδώ είμαστε πάλι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-06-06, 01:29
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ lasal για την απάντησή σου.

Σίδηρο ρίχνω. Χρησιμοποιώ ένα διάλυμμα που έχω φτιάξει με χηλικό σίδηρο με το σκεύασμα Nutrifer G11(όπως έχω γράψει σε ένα άλλο post που άνοιξα).
Απλά ήμουν λίγο φειδωλός στην δοσολογία του. Οι λόγοι είναι 2:
1)Φοβάμαι τυχόν υπερδοσολογία για άλγη, και κυρίως για τυχόν βλάβη στα ψαράκια.
2)Από ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα στο forum τα τεστ σιδήρου δεν είναι και τόσο αξιόπιστα,οπότε δεν μπορώ να στηρίζομαι σε αυτά για να διατηρώ τα επίπεδα σιδήρου στο 0.1mg/L

Ειδικά τώρα που πρόσθεσα και 5 ρίζες valisneria americana και κερατόφυλλο θα αυξήσω τη δοσολογία σε σίδηρο και κάλιο.
Επίσης χτες πρόσθεσα και μία δεύτερη μπουκάλα DIY CO2 και ελπίζω ειδικά η limnophila να μου δείξει τον καλό της εαυτό.

Ερωτήσεις:
1)Μήπως υπάρχει κάποιος μπούσουλας στη δοσολογία σιδήρου σε (σχεδόν)full planted ενυδρείο?
2)Στο φαρμακείο το κλύσμα που βρήκα() έχει φωσφορικό νάτριο και όχι φωσφορικό κάλιο. Αυτό χρησιμοποιείτε και εσείς? Σε μία γρήγορη αναζήτηση στο internet είδα ότι η συγκεκριμένη ουσία είναι ψιλοτοξική. Μήπως δεν υπάρχει πρόβλημα για τα ψαράκια?
3)Επίσης κάπου διάβασα ότι οι λάμπες που εκπέμπουν πιο πολύ στο κυανό φάσμα ενισχύουν την αργή αλλά πλούσια σε βλαστούς ανάπτυξη των φυτών. Οι λάμπες που παράγουν πιο πολύ στο κυανό είναι οι daylight ή κάνω λάθος? Υπάρχει κάτι άλλο σε φθορίου(όχι όμως ακτινικές) που να εκπέμπει πιο πολύ στο κυανό?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-06-06, 02:05
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genetix

1)Μήπως υπάρχει κάποιος μπούσουλας στη δοσολογία σιδήρου σε (σχεδόν)full planted ενυδρείο?
2)Στο φαρμακείο το κλύσμα που βρήκα() έχει φωσφορικό νάτριο και όχι φωσφορικό κάλιο. Αυτό χρησιμοποιείτε και εσείς? Σε μία γρήγορη αναζήτηση στο internet είδα ότι η συγκεκριμένη ουσία είναι ψιλοτοξική. Μήπως δεν υπάρχει πρόβλημα για τα ψαράκια?
Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις φωσφορικό κάλιο..... για το Κ
Ενα καλο ποστ για FE υπάρχει εδω
http://www.greekaquarist.com/vb/show...8412#post58412
To Fe=0,1 ανήκει πλέον στο παρελθόν απο τις ερευνες Conlin και Sears σαν το ελάχιστο για την μη υπαρξη άλγης όμως.......μόνον οταν το Fe ήταν υπεύθυνο.
Συνεχίζουμε αύριο
ΥΓ.
Οσο για το κλύσμα δες τι περιέχει εδώ
http://www.drugs.com/pdr/Fleet_Enema.html
Κανε και μια αναζητηση για fleet enema στο φορουμ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-06-06, 09:17
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genetix
....
Η limnophila sessiliflora που έχω έχει πολύ λεπτό κοτσάνι,μικρά σε μήκος φύλλα,μεγάλη κάθετη απόσταση μεταξύ των φύλλων και τα κάτω φύλλα έχουν χρώμα προς το καφέ(σαν να σαπίζουν) και βγάζει πολλές ριζούλες από τα πάνω φύλλα προς τα κάτω.
Παρόμοια είναι και κατάσταση στην hygrophila polysperma. Τα παλιότερα φύλλα είναι μικρά και κιτρινίζουν. Τα πιο πάνω που είναι καινούρια είναι μεγαλύτερα(σαν ανάποδη πυραμίδα) και πιο ντελικάτα.
.....
Η περιγραφή μου κάνει ανάμεσα σε έλλειψη (αρκετου) φωτισμού (ή) και υψηλής θερμοκρασίας.
Στο δεύτερο κομμάτι νομίζω ότι είναι έλλειψη καλίου.
Νιτρικά θυμάμαι ότι είχες πεις ότι έχει 15ppm. Προς το παρόν δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.
Πάρε ένα test ΡΟ4 (και μέτρα) πριν αρχίζεις να προσθέτεις φωσφορικά.

Με την αύξηση του co2 + δόσης καλίου και μερικές αλλαγές νερού (από τις photo βλέπω ότι χρειάζονται) πιστεύω να ξυπνήσουν τα φυτά σου.

Όταν κάνουμε αλλαγές στην ρουτίνα εκτός από τον τρόπο (σιγά-σιγά) δίνουμε χρόνο ώστε να αντιδράσει το σύστημα. (Λένε για ~3 εβδομάδες και τον μισό περίπου χρόνο για τα γρήγορης ανάπτυξης φυτά).

Αλάτι βάζεις ακόμα στο ενυδρείο ; (και πόσο)
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-06-06, 14:09
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

@lasal:

Μία ημέρα μετά το post σου εμφανίστηκαν σημάδια χλώρωσης στην hygrophila και στην valisneria.Αύξησα τη δοσολογία του σιδήρου και του καλίου και έβαλα επιπλέον DIY CO2. Μετά από 2 ημέρες οι κίτρινες κοιλίδες εξαφανίστηκαν από την hygrophila. Επίσης η ανάπτυξή της ήταν απίστευτη μετά από την αύξηση δοσολογίας σιδήρου-καλίου-CO2. To κερατόφυλλο επίσης μετά από την προσθήκη των συγκεκριμένων αναπτύσσεται σαν τρελό. Το μόνο που μου φαίνεται κάπως περίεργο είναι ότι τα φύλλα του κερατόφυλλου έχουν μία ελαφριά κλίση προς τα κάτω(το έχω αγκιστρωμένο σε ένα driftwood στον βυθό). Επίσης το μεσοδιάστημα(κοτσάνι) μεταξύ των φύλλων του μου φαίνεται μεγάλο. Η limnophila δεν λέει να συνέλθει. Συνεχίζει να αναπτύσσεται με μεγάλα μεσοδιαστήματα και μικρά φύλλα.

@Juan:

Θερμοκρασία έχω 26 βαθμούς. Άρα δεν πιστεύω να φταίει αυτό.
Για το αν ο φωτισμός 0.75w/L που έχω δεν επαρκεί θέλω τα φώτα σας(όχι τις λάμπες, την εμπειρία εννοώ). Απ΄ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα επαρκεί για τα φυτά που έχω.
Αλάτι έχω κάτω από 0.1%(δεν προσθέτω στις αλλαγές καθόλου για να δω πως ανταποκρίνονται τα φυτά σε χαμηλότερη αλατότητα)
Γιατί λες πως χρειάζομαι αλλαγές νερού???
Νερό αλλάζω 30% κάθε εβδομάδα,μπορεί και συχνότερα.
Αν εννοείς την μούργα που φαίνεται στην φωτό κάτω από την hygrophila προήλθε μετά από το ανακάτεμα του υποστρώματος λόγω του ξεφυτέματος ενός τεράστιου echinodorus rose.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-06-06, 20:37
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Προτείνω τις αλλαγές, γιατί τώρα που δεν έχεις συγκεκριμένη ρουτίνα και αλλάζουν οι τιμές των στοιχείων στο νερό, είναι εύκολο να γίνει λάθος.
Δηλαδή δεν ξέρουμε ποτέ, στην φάση που βρίσκεσαι (αλλαγών), να πετύχουμε την ακριβή δοσολογία (λιπάσματα0 που καταναλώνει το σύνολο των φυτών.
Με την αλλαγή νερού έχεις μια βάση (γνωρίζεις τις τιμές) και πράττεις ανάλογα. (αφαιρείς τυχόν υπερδοσολογία)
Αυτή είναι μια γνώμη που για εμένα υπάρχει λογική...
Κάποιοι θα σου πουν ότι ΔΕΝ είναι απαραίτητο.
Ίσως χρειάζεται περισσότερη εμπειρία για να πετύχεις μακρινές αλλαγές χωρίς πρόβλημα και δεν τα καταφέρνω ακόμα

Για την έλλειψη φωτισμού..., αυτό πήγε στο μυαλό μου όταν είδα την περιγραφή των φυτών σου. Είδα και .75W και ναι, είναι αρκετά για τα φυτά σου.
Τώρα που ξαναδιάβασα το θέμα, είδα ότι έχουν γίνει πολλές αλλαγές σε λίγο χρόνο (λάμπα, λιπάσματα, co2).
Τα λιπάσματα μπορούμε να τα χωρίσουμε σε 'βασικά' και 'δευτερέοντα'. Γιαυτό και προτείνουμε πρώτα αυτά (NPK), και μετά Fe και τα υπόλοιπα.
Πριν απ'όλα αυξάνουμε το co2 όπως σωστά έκανες και είδες αποτελέσματα.

Αφού βλέπεις απίστευτη ανάπτυξη βρήκες τι κλειδί τις επιτυχίας. Μην αυξήσεις για κάμποσο καιρό τα λιπάσματα και προσπάθησε να κρατήσεις αυτή την ρουτίνα.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-06-06, 23:17
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genetix
Επίσης η ανάπτυξή της ήταν απίστευτη μετά από την αύξηση δοσολογίας σιδήρου-καλίου-CO2.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-06-06, 01:03
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Μετά από μία εβδομάδα σχεδόν με την καινούρια ρουτίνα παρατήρησα τα εξής:
-Η χλώρωση αρχίζει να εξαλείφεται και από τα αργής ανάπτυξης φυτά(microsorum pteropus)
-Η ανάπτυξη των φυτών είναι ικανοποιητικότατη(τουλάχιστον με τα δεδομένα που μέχρι τώρα είχα συνηθίσει).
-Δεν βλέπω εμφανή σημάδια φωτοσύνθεσης(φυσαλίδες κάτω από τα φύλλα)
-Το πρόβλημα είναι ότι τώρα εκτός από την limnophila παρουσιάζει και η hygrophila σημάδια leggy ανάπτυξης. Η limnophila για παράδειγμα έχει μέση απόσταση από κάθε στεφάνι από φύλλα με το επόμενό του γύρω στα 5 εκατοστά. Αυτό δεν μου φαίνεται καθόλου φυσιολογικό. Διάβασα ότι μπορεί να οφείλεται σε έλλειψη φωτός(όπως ανέφερε και ο Juan παραπάνω). Παρ΄όλα αυτά ο φωτισμός μου δεν είναι λίγος(0.75w/L).

Παράλληλα το νερό έχει πάρει ένα ελαφρώς ροζέ προς κόκκινο χρώμα από τον chelated iron που προσθέτω καθημερινά. Και λέω τώρα εγώ υποθέτωντας....
Μήπως λόγω του κόκκινου χρώματος του νερού φιλτράρεται ανάλογα και το φώς που φτάνει στα φυτά? Και όπως διάβασα κάπου το κόκκινο φως ενισχύει την γρήγορη, αλλά με μεγάλα μεσοδιαστήματα στα κοτσάνια, ανάπτυξη των φυτών. Λέτε να φταίει αυτό? Μήπως να αλλάξω λάμπες και να βάλω κάτι σαν philips aquarelle που έχουν 10.000K θερμοκρασία(κατά συνέπεια τονισμό του κυανού φάσματος εκπομπής) μπας και δω συμπαγή ανάπτυξη επιτέλους? Τι κάνω τόσο λάθος και μεγαλώνουν τόσο περίεργα τα φυτά μου???
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-06-06, 02:40
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Ενυδριακά δεν μπορώ να σου απαντήσω, ας το κάνουν οι εμπειρότεροι.
Ως φυσικός έχω να πω ότι εφόσον το νερό σου έχει πάρει κοκκινοπό χρώμα αυτό σημαίνει ότι απορροφά όλα τα χρώματα ΕΚΤΟΣ του κόκκινου. Το κόκκινο ανακλάται.
[Το post το κάνω γιατί ίσως η πληροφορία αύτη βοηθήσει κάποιους πιο έμπειρους!]
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-06-06, 07:16
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αν εχεις ριξει τοσο πολυ σιδηρο που να εχει αλλαξει χρωμα το ενυδρειο, το μικροτερο προβλημα σου ειναι το τι φιλτραρει. Προσοχη με το σιδηρο, σε μεγαλες ποσοτητες προκαλει εξαρση αλγης.

Παντως με τοσο πολυ φως (και λιπασματα) το διοξειδιο σου ειναι μαλλον χαμηλά στα 15ppm, και γιαυτο μαλλον δεν βλεπεις φυσαλιδες φωτοσυνθεσης.
Θα ελεγα οτι θες γυρω στα 30.
Φυσικα ετσι θα αρχισουν να τρεχουν ολα πολυ γρηγορα....
Ετσι ομως θα εχεις την ευκαρια να βλεπεις γρηγορα αντιδρασεις και να αποκτησεις μια σχετικη πειρα στη διατηρηση της ισσοροπιας.
Οταν φτασεις εκεί, μπορεις μετά να μειωσεις λιπασματα φως και co2 ωστε να φερεις το ενυδρειο (και τη συντηρηση του) εκει που το θες..
Και επειδη τα 40 λιτρα ειναι λίγα, θέλει πολυ προσοχή και ακρίβεια στις ποσότητες που ριχνεις.
Φτιαξε αραια διαλυμματα Κ2SO4, KNO3, σιδηρου και φωσφορικων και βαζε απο εκει.

Το κλυσμα fleet enema ειναι δοκιμασμενο σε ενυδρεια ως πηγη φωσφορικων και δεν υπαρχει απολυτως κανενα πρόβλημα τοξικοτητας
Οι ποσοτητες που θες σε 40 λιτρα ειναι ΜΙΑ-ΔΥΟ σταγονες.
Δες εδώ
http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_p...osage_calc.htm
και εδώ
http://www.aquaticplantcentral.com/f...fertilator.php
(το δευτερο εκτος απο υπολογισμο για fleet enema εχει και μερικα bugs... οποτε προσοχη..)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-06-06, 07:35
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
(το δευτερο εκτος απο υπολογισμο για fleet enema εχει και μερικα bugs... οποτε προσοχη..)
To fertilator έχει αρκετά bugs και δυστυχώς δεν μπήκαν στον κόπο εδω και ενα χρονο να τα διορθώσουν του chuck όμως δουλεύει άψογα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-06-06, 00:58
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους και σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

@ DimmyF:
Πολύ χρήσιμη νομίζω η πληροφορία σου! Λέγοντας ότι απορροφά όλα τα χρώματα εκτός από το κόκκινο το οποίο ανακλάται, εννοείς ότι είναι σαν να μην φωτίζεται καθόλου το ενυδρείο στο κόκκινο του φάσματος???

@netblues:

¶λγη έχω ελάχιστη(αμελητέα) και γενικά ποτέ δεν είχα πρόβλημα άλγης(πράγμα που αρχίζει να με ανησυχεί κάπως.Ούτε η άλγη δεν βρίσκει πρόσφορο έδαφος στο ενυδρείο μου!!). Όταν απορροφηθεί ο σίδηρος από τα φυτά κανονικά πρέπει να αποχρωματιστεί το νερό? Πάντως ξέρω ότι γενικά τα σκευάσματα που περιέχουν σίδηρο χρωματίζουν έντονα με καφε-κόκκινο χρώμα το νερό, ακόμη και με μικρές ποσότητες.
Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι και ο χρωματισμός δεν φεύγει(μόνο με τις αλλαγές νερού γίνεται κάτι) και άλγη δεν έχω(αν τυχόν δηλαδή έχω περίσσεια σιδήρου).
Διπλασίασα εδώ και σχεδόν 2 εβδομάδες την παροχή CO2 και τώρα είμαι περίπου στα 30ppm. Όντως όλα τρέχουν τώρα πολύ γρήγορα!! Αλλά η ανάπτυξη της limnophila sessiliflora είναι τώρα πολύ πιο leggy(και πολύ πιο γρήγορη...), το φυτό έχει γίνει μία αηδία, γύρω στα 7 εκατοστά κοτσανιού μεταξύ των φύλλων.
Fleet enema θα αγοράσω αύριο και θα το αραιώσω περισσότερο (1:2) για να μπορώ να έχω καλύτερο έλεγχο της δοσολογίας. Τα υπόλοιπα(KNO3, K2SO4, chelated iron) τα έχω ήδη και προσθέτω.

Έκανα ένα πείραμα και αύξησα σταδιακά(μέσα σε 3 μέρες περίπου) την ποσότητα των νιτρικών από το 10ppm που ήμουν στο 50ppm για να δω αν θα έχω έξαρση άλγης. Δεν είχα τελικά έξαρση άλγης, αλλά ακόμα πιο leggy ανάπτυξη των φυτών,ειδικά της limnophila και του κερατόφυλλου. Το κερατόφυλλο αναπτύσσεται σαν τρελό, αλλά τα νέα κοτσάνια που βγάζει είναι πολύ λεπτά και τα φύλλα τους είναι κοντύτερα. Επίσης τα νέα φύλλα που βγάζει το microsorum pteropus(undulata) δεν αναπτύσσονται περισσότερο από 3 εκατοστά σε μήκος.

Είμαι σίγουρος ότι κάτι κάνω πολύ λάθος στο ενυδρείο μου, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι. Και είναι κρίμα, γιατί του αφιερώνω κάποιες ωρίτσες καθημερινά για να το φροντίζω(και να το παρατηρώ).

Η μόνη σίγουρη διάγνωση που έχω βγάλει εγώ για τα φυτά μου είναι ότι πάσχουν από νανισμό. Τα υπομνήματα που έχουν αναρτήσει ο lasal και ο tolis περί λιπασμάτων και διάγνωσης προβλημάτων σε φυτά τα διαβάζω ξανά και ξανά, και δεν μπορώ να καταλάβω ακόμη τι φταίει στην περίπτωσή μου.

Η μόνη μου ελπίδα είναι να προσθέσω και φωσφορικά(το μόνο που δεν προσθέτω σε λίπασμα).
Και δεν θα το βάλω κάτω, θα την βρω την άκρη.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-06-06, 07:55
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ωραια... απο αυτα που λες εχεις μπει στο νοημα, οπότε την ακρη θα την βρεις...
Με πολυ υψηλα νιτρικα 50ppm ΘΑ αποκτησεις καποια καταπληκτικη bba, αλλα οχι σε 3 μερες... Θελει καμμια 15ρια και ΔΕΝ θελεις να την αποκτησεις γιατι μετα, σε αντιθεση με τις αλλες δεν φευγει ΚΑΘΟΛΟΥ ευκολα...
Μηπως πρεπει να αποδεχθεις το γεγονος οτι η limnophila θα ειναι leggy?
(Δεν συμβαινει μονο σε σενα αυτό...)

Τωρα για τα φωσφωρικά, ειναι η επικρατουσα αποψη τα τελευταια 2-3 χρόνια οτι πρέπει να προστιθενται και αυτά. Σε παλαιότερα κείμενα θα δεις οτι ηταν εξορκισμένα ως πηγη αλγης και κανανε διαφορα για να τα απομακρυνουν..
Συνεχιζει να μου κανει εντυπωση οτι ο σιδηρος σου χρωματιζει το νερό..
Εκτος απο K2SO4, KNO3, iron και PO4 καποιο προιόν οπως flourish ή Tropica master grow δεν βαζεις?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-06-06, 09:34
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους!

Φίλε netblues,
Αυτό που είπες με τη συσχέτιση ψηλών νιτρικών και άλγης δεν το ήξερα. Τώρα που το έμαθα θα είμαι καλό παιδί και δεν θα κάνω πειραματάκια με αυξημένα νιτρικά.

Σίγουρα μία λύση θα ήταν να συμβιβαστώ με την εικόνα της limnophila. Αλλά δεν είναι μόνο αυτή που παρουσιάζει προβληματική ανάπτυξη. Και το κερατόφυλλο παρουσιάζει άσχημη εικόνα, και το microsorum pteropus είναι νάνος... Αν ήταν για ένα μόνο φυτό και τα υπόλοιπα ήταν στη φόρμα τους, μάλλον θα συμβιβαζόμουν. Απλά είμαι πεπεισμένος ότι κάτι πάει πολύ στραβά στο ενυδρείο μου. Παίζει να φταίει κάτι με την σκληρότητα? (KH=8-9 και GH=14-15)

Μήπως φταίει η μορφή του σιδήρου που προσθέτω και υπάρχει πρόβλημα απορρόφησης ή έντονου χρωματισμού?(χηλικός). Απ' ότι ξέρω οι περισσότεροι προσθέτουν γλουκονικό σίδηρο. Έχεις ιδέα που μπορώ να βρω γλουκονικό σίδηρο? Στα μαγαζί με τα γεωργικά στην Σωκράτους που ρώτησα δεν είχε(και με κοιτούσε σαν να μην τον έχει ξανακούσει τον γλουκονικό) και μου έδωσε ένα φακελάκι χηλικό σίδηρο σε σκόνη( σκεύασμα nutrifer G11).Νομίζω ότι το έχουμε συζητήσει και σε άλλο post που είχα κάνει.

Για ιχνοστοιχεία χρησιμοποιώ το flourish στις προτεινόμενες δόσεις.

Λοιπόν, το επόμενο πείραμα είναι: παίρνω κλαδέματα από κανα δυο φυτά (συμπεραλαμβανομένης της κυρίας limnophila...) και τα τοποθετώ σε ένα βάζο με νερό του ενυδρείου. Ως φωτισμό θα βάλω κάποια λάμπα compact fluorescent 6500k και θα περιμένω να δω τι θα γίνει... Έτσι ίσως να βγάλω άκρη αν φταίει κάτι στον φωτισμό.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-07-06, 00:05
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από κάμποσο καιρό προσεκτικής "χορήγησης" λιπασμάτων και παρατήρησης, είχα τα εξής αποτελέσματα, τα οποία παραθέτω γιατί μπορεί να βοηθηθεί κάποιος που έχει το ίδιο πρόβλημα που είχα εγώ, και τελικά το έλυσα!

1) Το μόνο που δεν πρόσθετα σε λίπασμα ήταν ο φώσφορος. Μόλις άρχισα να προσθέτω και φώσφορο(κλύσμα) είδα μεγάλη διαφορά και στην ταχύτητα ανάπτυξης των φυτών, αλλά και στο φαινόμενο του νανισμού που μερικά παρουσίαζαν. Ο σίδηρος άρχισε να απορροφάται και το νερό να αποχρωματίζεται.
2)Έκανα αλλαγή της λάμπας Nirox Colour bright με μία Osram fluora. Επίσης διαπίστωσα μεγάλη διαφορά στην ανάπτυξη των φυτών. Η Nirox Colour bright είναι μάπα για φυτεμένο ενυδρείο.

Τα φυτά αναπτύσσονται με τρελούς ρυθμούς(κάθε...3 μέρες κλαδεύω τα ταχείας ανάπτυξης, κυρίως limnophila, hygrophila και ceratophyllum). Σε αυτό βέβαια παίζει σημαντικότατο ρόλο και το CO2 που είναι πια στα 30ppm.

Σαν επόμενο βήμα σχεδιάζω την προσθήκη επιπλέον φωτισμού ώστε να φτάσω το 1.1w/L για να μπορέσω να πετύχω ακόμα πιο συμπαγή ανάπτυξη και να βάλω και κάτι σε γρασίδι(δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι, το χαλίκι μου είναι χοντρόκοκκο(5-6mm) και θέλω κάτι να πιάνει κάτω εύκολα, οποιεσδήποτε προτάσεις ευπρόσδεκτες!!). Πιθανόν να αλλάξω το χαλίκι σε πιο λεπτόκοκκο(2-3mm) και να βάλω και κάτι σε υπόστρωμα(τώρα δεν έχω τίποτα). Έχω περίσσεμα από Tetra complete substrate από έναν φίλο. Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς? Αν είναι μάπα να πάρω κάτι άλλο, μία φορά γίνεται το στήσιμο...

ΥΓ. Μήπως έχει δει κανείς ένα τύπο γρασιδιού που πουλάει τώρα τελευταία η "Άβυσσος" ? Είναι "πιασμένο" σε κάτι πράσινα ορθογώνια σφουγγαράκια. Ξέρει κανείς τι φυτό είναι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη genetix : 07-07-06 στις 14:24
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-08-06, 21:08
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αν και καπως καθυστερημενα...
Αν θες να φτιαξεις γρασιδια, βαλε ακομα πιο λεπτο χαλικι, γυρω στο 1 χιλιοστο.. Τα 3 mm θα σου δημιουργησει προβληματα στηριξης..
Μια χαρα ειναι το Tetra complete substrate.
Καλυτερο θεωρειται το power sand (by amano) αν και δεν το εχω δει πουθενα στην ελλαδα και το seachem flourite αν και σχετικα χοντροκοκο και μαλλον ακαταλληλο για γρασιδι..
Αν θυμαμαι καλα το φυτο στην Αβυσσο ηταν riccia, αλλα παει καιρος...
Μιας και θα βαλεις 1,1w/l θα σου ελεγα να δοκιμασεις γλωσσοστιγμα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λέω να δοκιμασω την τυχη μου....με φυτά. GFON Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 02-03-05 11:52
νέος στην παρέα - έκδοση με φυτά pavloukos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 03-01-03 20:15
CO2 και εσωτερικό φίλτρο Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 15-12-02 04:55
Φυσικά φυτά σε μικρό ενυδρείο Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 15-12-02 04:44
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13120 seconds with 16 queries