Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-07-10, 12:43
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή Γιατι θελουμε κοκκινακια-κιτρινακια?

To περασμενο Σαββατο στο συλλογο, καθομουν και χαζευα πολλη ωρα τους δισκους (αγριας μορφης) στο δισκοενυδρειο, κι εβλεπα πως "αναβοσβυναν" τις μπαρες τους, αλλοτε σιγα σιγα, αλλοτε γρηγορα, ποτε ο ενας, ποτε ο αλλος, αναλογα τα "κεφια", αναλογα τις μικρο επιδειξεις εντυπωσιασμου του ενος προς τον αλλον, αποφυγης της προκλησης κλπ. Ηταν κατι που με κρατησε παρα πολλη ωρα (ειδικα για μενα που δεν τρελλαινομαι για δισκους) μπρος στο ενυδρειο, προσπαθωντας να καταλαβω γιατι αναψε τις μπαρες αυτος, γιατι μετα ο αλλος, προσπαθωντας να μαντεψω, τωρα θα τις αναψει εκεινος γιατι του την ψιλοεπεσε αυτος κλπ.
Ξεροντας την χρηση που κανουν οι κιχλιδες (και οχι μονο) στα χρωματα, χρησιμοποιωντας τα σαν μεσο επικοινωνιας (τωρα σου επιτιθεμαι, τωρα αποφευγω την προκληση ασε με ησυχο, τωρα καμουφλαρομαι να περασει ο κινδυνος, τωρα θελω να σε γοητευσω να κανουμε παιδακια κλπ), και περνωντας πολλη ωρα (ξαναλεω παρα πολλη ειδικα για μενα) παρατηρωντας τους δισκους εκεινη την μερα, αναρωτηθηκα, συγκρινεται αυτη η παρατηρηση της συμπεριφορας τους (οπως κι η παρατηρηση του ολικου "σκοτεινιασματος οταν αναπαραγονται για να τους αναγνωριζουν τα μικρα τους), με το "φιμωμα" αυτης της γλωσσας των χρωματων, χαριν της επιλεκτικης αναπαραγωγης με σκοπο να τονισουμε το κοκκινακι-πρασινακι-κιτρινακι και να βγουν οι διαφοροι ντιαμοντ-μαρλμπρορο-καρελια τυποι, που πολλοι εχουν σβυσμενα αυτα τα χαρακτηριστικα (μπαρες, σκοτεινιασμα στην αναπαραγωγη) τελειως, κι αλλοι κατα το ημισυ?
Βασικα δεν αναρωτηθηκα αν συγκρινεται, λεω προφανως δεν συγκρινεται, αναρωτηθηκα τι αναρωτιεστε εσεις οι υπολοιποι...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-07-10, 12:48
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Σιγουρα καθε τι εχει τον σκοπο του.Οπου παρενεβει ο ανθρωπος τα εχει κανει μανταρα.Επιτελους ας αφησουμε την φυση στην ησυχια της.....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-07-10, 13:00
Το avatar του χρήστη White Diamond
White Diamond Ο χρήστης White Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Μιλαμε για μια τεραστια διεθνη<<βιομηχανια>>.
Η παραγωγη ειναι αναλογη της ζητησης.
Απλα πρεπει να βρισκοντε νεα <<προιοντα>> προς οφελος των παραγωγων.
Η επιλεκτικη αναπαραγωγη βεβαια δεν με αφηνει καθολου αδιαφορο, αντιθετως.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-07-10, 13:05
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν αναφερομαι τοσο στις αιτιες, τα ξερουμε για την διεθνη βιομηχανια - αναφερομαι πιο πολυ σε οσους κρατουν τετοιους δισκους και ηθελα την γνωμη τους.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-07-10, 13:20
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Και για να πεισω την γυναικα μου να στησω το 600αρι τον Γεναρη της υποσχεθηκα οτι θα εβαζα τους snow white που τους ειδε σε ενα μαγαζι στο Βελγιο και τους λατρεψε...
Αντε τωρα να της εξηγησεις αυτο που ειπε ο Τολης!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-07-10, 13:52
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μετα απο αρκετα χρονια εχω κανει κι εγω μια στροφη σε ατομα της αγριας μορφης. οχι αγρια πιασμενα ...αλλα στο φυσικο χρωματισμο. για τους λογους που εξηγεις Τολη. δεν ερχομαι σε αντιπαραθεση αν και πολλες φορες με χαρακτηρισαν υπερβολικο και φυσικα δεν βγαινει πορισμα απο τις ατερμονες συζητησεις πανω στο θεμα.....απλα ειναι και μια δικη μου προσωπικη σταση. πλεον εχω δωσει ολα τα ειδη που ειχα σε μη φυσικους χρωματισμους και ευτυχως οι δισκοι που μου δοθηκαν "αγριοφερνουν".
θεωρω πως ειναι καθαρα θεμα marketing η δημιουργια νεων χρωματικων ποικιλιων. και φυσικα οτι εντυπωσιαζει ...πουλαει.
κλεινω με την προταση ενος φιλου που ειδε το ραμιρεζι που μου χαρισε ο Αλεξανδρος: "ειναι το ομορφοτερο ψαρι που εχω δει στο ενυδρειο σου" ειπε (αναμεσα σε περουβιανα σκαλαρια και δισκους)...και φυσικα προκειται για ψαρι στη φυσικη του χρωματικη μορφη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-07-10, 13:45
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ειναι ολα θεμα αισθητικης αλλα πιο πολυ ... το τι εχει δει ο καθενας!... Ολοι ενθουσιαζονται με τα εντονα και παραξενα χρωματα των δισκων εκτροφης ... αλλα οταν δουν στα αγρια η αγριοφανη δισκακια οτι το πραγματικο τους χρωμα και οι μπαρες εναλλασσονται ταχυτατα με την διαθεση τους η οταν μαυριζουν σχεδον για να τους βλεπουν τα παιδια τους ... τοτε καποιος καταλαβαινει ... οτι η φυση εχει προνοησει για τα παντα ... Αλλωστε για αυτο και η αναπαραγωγη των pigeon πχ ειναι απο τις πιο δυσκολες αφου τα μικρα δε βρισκουν τους γονεις αφου δε μπορουν να σκουρηνουν και πεθαινουν απο ασιτια! Αλλη μια αποδειξη οτι αν και ακουσια μεταλλαξη (μερικες χρωματικες ποικιλιες των δισκων) .. στο dna τους ειναι ολες οι πληροφοριες που εχουν απο το ειδος τους και μετα απο χροοοονια πολλα αναπαραγωγης σε ενυδρεια ... η ... εξελιξη των ειδων δεν συντελειται τοσο γρηγορα οπως πολλοι υποστηριζουν ... κλπ κλπ ... μη ξεφυγουμε παλι για παραμετρους κλ ... η απαντηση ειναι στα ενυδρεια ολων ... αυτο που πρεπει να τα παρατηρουμε ... και ισως τοτε απο "ποτε δισκας" ... μπορεις να γινεις και "παλι δισκας"

Στο ερωτημα του Τολη μια ειναι η απαντηση ...
Θελουμε παραξενα χρωματακια γιατι κανεις δεν εχει δει τα πραγματικα τους χρωματακια "live" οταν τα δει καποιος ομως ... τοτε καταλαβαινει τη πραγματικη τους ομορφια!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-08-10, 10:14
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αναφερομαι τοσο στις αιτιες, τα ξερουμε για την διεθνη βιομηχανια - αναφερομαι πιο πολυ σε οσους κρατουν τετοιους δισκους και ηθελα την γνωμη τους.
Καλημέρα.Εγώ κρατάω τέτοιους δίσκους και ειληκρινά τους λατρεύω.Από άποψη αισθητικής ένα φυτεμένο (χαμηλών απαιτήσεων) μεγάλο καταπράσινο ενυδρείο με κοκκινους-κίτρινους και γαλάζιους δίσκους είναι το τέλειο δέλεαρ να ξεκινήσει κάποιος στο χόμπυ.Οσοι έχουν έρθει στο σπίτι (μιλάω για ανθρώπους που δεν είχαν ασχοληθεί ποτέ με ενυδρεία) ''έπαθαν πλάκα''.Δεν μου μιλούσαν και κοιτούσαν μαγεμένοι το ενυδρείο.Και πολλοί απ' αυτούς είναι ήδη στο χόμπυ μας πλέον.
Κάτι τέτοιο δεν θα συνέβαινε αν είχα ένα βιοτοπικό ενυδρείο με 10-12 άγριους,άχρωμους δίσκους με ρίγες που ''αναβοσβήνουν''.Δεν κόβει όλων το μάτι αγαπητέ φίλε Τόλη για το πως επικοινωνούν τα ψάρια.Είχα πολλά χρόνια θαλασσινό ενυδρείο με φανταστικά ψάρια (αγγελόψαρα-γιατρούς-βαλιστές-πεταλούδες),αλλά η ομορφιά τού φυτεμένου με πολύχρωμους δίσκους με άκανε να το γυρίσω στο freshwater.Βέβαια μιλάω για το δικό μου γούστο,που ώμως βλέπω να ταιριάζει με πολύ κόσμο που έχω δεχθεί στο σπίτι μου.Αυτά και πιστεύω να μην σας κούρασα..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-08-10, 11:21
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
αν είχα ένα βιοτοπικό ενυδρείο με 10-12 άγριους,άχρωμους δίσκους με ρίγες
E οχι και αχρωμους!!

BORKED
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλατι Foveras Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 08-02-10 14:05
Γιατι? Gianniskaz Bettas 6 11-05-09 03:20
Γιατι???!!! jimfytakis Ζωοτόκα 15 03-05-07 05:56
Γιατι ? γαυρος Θαλασσινό νερό - Γενικά 7 14-06-05 18:55
ΘΕΛΟΥΜΕ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΩ TOPIC stefanos.f Malawi 16 19-01-03 23:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05637 seconds with 13 queries