Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας Παρουσιάσεις ενυδρείων Ασίας, συζητήσεις για διακόσμηση

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #7  
Παλιά 26-12-09, 20:34
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Αν και αργα ας κάνω και μια ενημερωση. Το ενυδρειο μέχρι πριν αρχίσουν οι μεγαλες ζέστες και οι καυσωνες του καλοκαιριού πήγαινε πολύ καλα. Δυστυχώς αντιμετώπισα πολύ μεγαλο πρόβλημα με την ζέστη με αποτελεσμα να μου "κάψει" όλα τα φυτά. Κατόπιν λόγω αναγκαστηκης παραταιταμένης απουσιας το καλοκαίρι στο ενυδρειο μετακόμοισε και το ένα μου χρυσοψαρο που αποτελείωσε οτι φυτό είχε μείνει. Κόντεψα να χάσω και ένα γκουράμι από την ζέστη, αλλα ευτυχώς το έσωσα.

Αυτή την στιγμή έχω τα 2 γκουραμια που τα εγκατέστησα τελικά στο μικρό 60λιτρο ενυδρειο στο οποίο μπορώ να ελέγχω καλύτερα τις σκληρότητες του νερού και να φερνω τις τιμές σε κανονικά για τα ψαρια επίπεδα. Στο μεγάλο ενυδρείο κατοικούν και χαίρουν άκρας υγείας τα 2 πλέον μου χρυσόψαρα. Στα 320 λίτρα είναι βασιλιάδες και αυτές τις μέρες είμαι σε σκέψη να προσθέσω ακόμα 1-2 χρυσόψαρα για να ολοκληρώσω τους κάτοικους του ενυδρείου. Όπως καταλάβατε το Ασιατικό μεταράπηκε σε ενυδρείο κρύο νερού με χρυσόψαρα που τα βρίσκω εξαιρετικά ομορφα και ενδιαφέροντα ψάρια.

Η ιδέα του Ασιατικού δεν έχει φύγει τελείως από το μυαλό μου. Θα το επιχείρισω ξανά αργότερα. Και μόνο που καταφερα όσα καταφερα, άσχετα από την τελική εξέλιξη, για μένα υπήρξε μεγάλη εμπείρια και πιστευω η δευτερη προσπάθεια όταν αυτή έρθει θα γίνει με σαφώς λιγότερα λάθη και θα φέρει καλύτερα αποτελεσματα. Το σίγουρο είναι πως η μελέτη και το διαβασμα που έριξα, αλλά και η εμπειρία που αποκόμισα δεν πήγαν χαμένες.

Επίσης χαίρομαι που κανένα ψαράκι μου δεν έπαθε τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψάρια για βιοτοπικό Αμαζονίου & Ν.Ασίας aquaristas Γλυκό νερό - Γενικά 1 16-02-09 16:36
Λευκή άμμος σε βιοτοπικό ενυδρείο δίσκων ή όχι; mikele Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 26 12-12-08 23:35
Βιοτοπικό με δίσκους poseidonbc Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 27 02-12-08 22:44
Βιοτοπικό Νότιας Ασίας Iann_is Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 22 20-04-08 17:53
Βιοτοπικά Ενυδρεία pani Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 12 07-08-07 17:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05185 seconds with 14 queries