Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-02-08, 18:35
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Γεμισε το κοντρες πανω κατω(οριζοντιες κ καθετες) και πιστεψε με μετα και να θες δεν προκειτε να ανοιξει!!!Μου φενεται καπως κουλο σε ενυδρειο ετοιμο 350 λιτρα να μην υπαρχουν κοντρες.Οσο καλη και να ναι η κολληση και οι ραφες του ,οι κοντρες θα πρεπε να υπαρχουν.Σε κανουν να νιωθεις μια ασφαλεια!
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-02-08, 18:44
mpourmpoulithras Ο χρήστης mpourmpoulithras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεμισε το κοντρες πανω κατω(οριζοντιες κ καθετες) και πιστεψε με μετα και να θες δεν προκειτε να ανοιξει!!!Μου φενεται καπως κουλο σε ενυδρειο ετοιμο 350 λιτρα να μην υπαρχουν κοντρες.Οσο καλη και να ναι η κολληση και οι ραφες του ,οι κοντρες θα πρεπε να υπαρχουν.Σε κανουν να νιωθεις μια ασφαλεια!

Πράγματι εμάς μας κάνουν να νιώθουμε μια ασφάλεια. Αλλά τις εταιρίες μια μικρή ανασφάλεια ( λόγο κόστους ) παντός έχω δει και δεν το πίστευα ενυδρείο 330lt χωρίς κόντρες από μέσα, το δέσιμο το είχε από έξω!!!! που ουσιαστικά ήταν η διακόσμηση του. Κουλό όμως το είδα σε μια έκθεση στη Ιταλία .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-02-08, 19:16
Το avatar του χρήστη knik
knik Ο χρήστης knik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2008
Περιοχή: Ερμύπολη Σύρος
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpourmpoulithras Εμφάνιση μηνυμάτων
Πράγματι εμάς μας κάνουν να νιώθουμε μια ασφάλεια. Αλλά τις εταιρίες μια μικρή ανασφάλεια ( λόγο κόστους ) παντός έχω δει και δεν το πίστευα ενυδρείο 330lt χωρίς κόντρες από μέσα, το δέσιμο το είχε από έξω!!!! που ουσιαστικά ήταν η διακόσμηση του. Κουλό όμως το είδα σε μια έκθεση στη Ιταλία .
Θα σας ενημερώσω για την αντιμετώπιση απο την εταιρεία αύριο που θα γίνει ο χαμός για να μου το αλλάξουν Μηπως ξέρει κανείς την αντιπροσωπεία της aquatlantis στην ελλάδα?
γιατι εγώ το πήρα απο petshop αλλα θέλω να ειμαι προετοιμασμένος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-02-08, 19:32
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

στατιστικα παντως πλεον δεν κινδυνευεις να σου ξανασυμβει ποτε σου
(αν υποθεσουμε οτι στατιστικα μια τετοια στραβη θα σου συμβει μονο μια φορα, εσυ ξεμπλεξες )

τα juwel δεν εχουν κοντρες (μεχρι 400λιτρα) και ομως η πλαστικη γεφυρα αντεχει μια χαρα το βαρος, οποτε πρεπει να αρχισουμε να σκεφτομαστε οτι ισως να ειμαστε και λιγο υπερβολικοι μερικες φορες σε καποια θεματα (καλα κανουμε γιατι αν γινει το κακο στο δικο μας σπιτι θα αδειασει το νερο απλα καλο ειναι να εχουμε και επιγνωση)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-02-08, 02:09
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Τα juwel ναι μεν δεν έχουν τις γνωστές κόντρες έχουν όμως τα πλαστικά τελάρα τα οποία κατα κάποιον τρόπο λειρουργούν ως κόντρες!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-02-08, 15:27
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

δεν επιμενω και δεν ξερω
αλλα νομιζω οτι το πλαστικο που εχουν γυρω-γυρω ειναι μονο για να ακουμπαει το καπακι και τιποτε αλλο, ετσι και αλλιως ειναι πλαστικο παχους 3 χιλιοστων και μηκους 120 εκατοστων

πιστευω οτι ολη την δουλεια την κανει η πλαστικη γεφυρα που εχουν κολημενη στην μεση (που ειναι παλι απο πλαστικο, αλλα πολυ γερης κατασκευης)


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα juwel ναι μεν δεν έχουν τις γνωστές κόντρες έχουν όμως τα πλαστικά τελάρα τα οποία κατα κάποιον τρόπο λειρουργούν ως κόντρες!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-02-08, 21:17
Το avatar του χρήστη knik
knik Ο χρήστης knik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2008
Περιοχή: Ερμύπολη Σύρος
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Απλα για ενημέρωση η εταιρεία του aquatlantis δεν έφερε καμμία αντίρρηση να μου το αλλάξει μεσω του petshop που το αγόρασα.
Και για την ιστορία του είπαν να στείλει και μια φωτογραφία έτσι ώστε να μην χρειαστεί να τους το στείλει καν πίσω για να αποφύγουν τα μεταφορικά
p.s Πιθανόν να έχουν κάποια σχετική ασφάλεια έτσι ώστε να τους καλύπτει
για ενδεχόμενες ΄τετοιες καταστάσεις.
Τελικά μόνο έγω την πλήρωσα με την στεναχώρια μου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-02-08, 09:15
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τελος καλο ολα καλα λοιπον..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα νομιζω οτι το πλαστικο που εχουν γυρω-γυρω ειναι μονο για να ακουμπαει το καπακι και τιποτε αλλο, ετσι και αλλιως ειναι πλαστικο παχους 3 χιλιοστων και μηκους 120 εκατοστων

πιστευω οτι ολη την δουλεια την κανει η πλαστικη γεφυρα που εχουν κολημενη στην μεση (που ειναι παλι απο πλαστικο, αλλα πολυ γερης κατασκευης)

Στα συγκεκριμενα ενυδρεια το πλαστικό τελαρο στις γωνιες υποκαθιστά τις κόντρες. Στη μέση οντως τη δουλεια την κανει η γεφυρα (γιατι αλλιως καμπυλωνει πολυ..) Οι κοντρες θεωρουνται μονοδρομος στα diy ενυδρεια καθοτι ειναι ενας ευκολος και αξιοπιστος τροπος ενισχυσης. Αν παμε σε βιομηχανική κατασκευή, (με ακριβειες και ανοχες κατω απο 1/10 του χιλιοστου) τότε είναι εφικτό να γινουν πολλές αλλες "πατέντες" χωρις κανενα πρόβλημα (οπως τσερκια, φορετά καπάκια κλπ.) Σε "σπιτικές" κατασκευές αυτά δεν ειναι συνηθως εφικτά (εκτος αν καποιος διαθετει καλούπια, πρεσσες, μηχανες cnc και αλλα τετοια....)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση ενυδρείου roti Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 14 14-02-07 16:26
Παρατήρηση ενυδρείου spetzouras Γλυκό νερό - Γενικά 3 15-12-06 12:51
βάση ενυδρείου CASPER Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 28-02-06 13:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04827 seconds with 14 queries