Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas > Αναπαραγωγή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-12-04, 02:24
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή αναπαραγωγή με μεγάλη διαφορά μεγέθους?

έχω ετοιμάσει τα ψάρια μου για αναπαραγωγή,αλλά με προβληματίζει η μεγάλη διαφορά μεγέθους τους.ο μονομάχος μου είναι τεράστιος και η μονομαχίνα μου αρκετά μικρή.θα την κάνει αυτή η διαφορά εύκολο "στόχο" και θα αυξήσει τις πιθανότητες να χτυπηθε'ι πολύ άσχημα απ'τον μονομάχο μου?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-12-04, 15:26
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

εγώ δεν μπορώ να πώ ότι έχω και την φοβερή εμπειρία επάνω στους μονομάχους. άρχισα να ασχολούμε με αυτά τα ψάρια πριν λίγο καιρό και έβγαλα και μια αναπαραγωγή απο την οποία αυτή την στιγμή μεγαλώνω γύρω στα 10 μικρά. εγώ το μόνο που είχα κάνει ήταν να βάλω έναν αρσενικό μαζί με 2 θυληκές, όταν είδα την μια θυληκιά να έχει κάθετες γραμμές έβγαλα την άλλη απο μέσα και τα άφησα. είχα και ένα πήλινο με τρύπες για να μπορεί να κρύβεται η θυληκιά και ένα φυτό ψεύτικο. ο αρσενικός και η θυληκιά είχαν το ίδιο μέγεθος. επι 5 μέρες ο αρσενικός δεν την άφησε σε υσηχία. μιλάμε οτι την σακάτεψε. δεν της άφησε πτερύγειο όλα κομένα ήταν. την πρώτη μέρα την λυπήθηκα και ήθελα να την βγάλω απο μέσα αλλα έβλεπα ότι είχε κάθετες ρίγες και ότι ζευγάρωνε και τα άφησα(βρήκα και μπελά με την κοπέλα μου την οποία την έπιασε το φεμινηστικό της και εκεί που συμπαθούσε τους μονομάχους ,τις είχα χαρίσει και ένα,άρχισε να τους μισεί . σε 5-6 μέρες γεννήθηκαν τα αυγά με έναν φοβερό τρόπο,το έχω και σε βίντεο(όποιος θέλει ας στείλει π.μ. να του το στείλω), και κατάλαβα ότι έτσι είναι η φύση αυτών των ψαριών και έτσι ζευγαρώνουν. τώρα τα δικά μου ήταν ίδια στο μέγεθος και την θυληκιά την "έκανε με τα κρεμμυδάκια" φαντάζομαι πώς θα γίνει αν η θυληκιά είναι κατα πολύ μικρότερη όπως η δικιά σου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-12-04, 18:24
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

έχω διαβάσει ένα κόλπο για να γλυτώσει το θηλυκό το πολύ "ξύλο".βάζεις τα ψάρια στο ενυδρείο της αναπαραγωγης το πρωί μόλις ξυπνήσεις.το βράδυ πριν σβήσεις τα φώτα και αφού τα ταίσεις ελευθερώννεις το θηλυκό(αυτό εμποδίζει το αρσενικό να μαδήσει το θηλυκό το βράδυ.μέχρι το άλλο απόγευμα(νωρίς το απόγευμα)θα ζευγαρώνουν.εγώ τελικά είμαι τρομερά άτυχη,γιατί μία μέρα πριν βάλω μαζί το ζευγάρι,θόλωσε το μάτι του αρσενικού μου και τώρα του κάνω θεραπεία...έχεις όλη τη διαδικασία της αναπαραγωγής σε βίντεο?πολύ θα'θελα να τη δω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-12-04, 21:26
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

έχω τραβήξει 6-7 λεπτά. έχω χωρίσει ένα σημείο και το έχω συμπιέσει γύρω στα 200kb ,μπορώ σε όποιον θέλει να το στείλω με e-mail. όποιος θέλει ας στείλει πμ. να του το στείλω.
ξέχασα να πώ πως το θυληκό που γέννησε είναι μια χαρά τώρα. έχουν ξαναβγεί τα πτερύγεια. ενώ το αρσενικό πριν 4-5 μέρες ψόφησε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-01-05, 00:25
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΑΝΙΔΗ ΜΑΡΙΕΛ
έχω διαβάσει ένα κόλπο για να γλυτώσει το θηλυκό το πολύ "ξύλο".βάζεις τα ψάρια στο ενυδρείο της αναπαραγωγης το πρωί μόλις ξυπνήσεις.το βράδυ πριν σβήσεις τα φώτα και αφού τα ταίσεις ελευθερώννεις το θηλυκό(αυτό εμποδίζει το αρσενικό να μαδήσει το θηλυκό το βράδυ.μέχρι το άλλο απόγευμα(νωρίς το απόγευμα)θα ζευγαρώνουν.
στο ΒC BETTA COM που προτεινες σε αλλο ποστ εχει ενας απο του ποιο συνηθησμενους τροπους που χρησιμοποιουμε για ζευγαρωμα. ο οποιος ειναι και απο τους ποιο ασφαλης θα ελεγα για να μην εχουμε πολλους τσακωμους στο ζευγος....
βασικα ολη η υποθεση ειναι να αφησουμε το θυληκο μαζι με το αρσενικο την καταληλη στιγμη....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-01-05, 01:18
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

εκεί διάβασα αυτόν τον τρόπο.είναι βασικά ο πιο συνηθισμένος απ'ό,τι κατάλαβα κι ο πιο ανώδυνος για τα ψάρια.το ανέφερα γιατί κάποια παιδιά δεν τον είχαν ξανακούσει
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-01-05, 01:22
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΑΝΙΔΗ ΜΑΡΙΕΛ
εκεί διάβασα αυτόν τον τρόπο.είναι βασικά ο πιο συνηθισμένος απ'ό,τι κατάλαβα κι ο πιο ανώδυνος για τα ψάρια.το ανέφερα γιατί κάποια παιδιά δεν τον είχαν ξανακούσει
παρα πολυ καλα εκανες..
αν και εχουμε αναφερθει και σε παλιοτερα ποστ στην αναπαραγωγη, αλλη μια δεν βλαπτει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04020 seconds with 12 queries