Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-06-21, 09:10   #1
Ενυδρειο ΒΟΗΘΕΙΑ
ak3524
Junior Member
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος 02-06-21, 09:10
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα. Είμαι καινουργιος στο φορουμ. Εχω ενα ενυδρειο 30 λιτρων περίπου χωρις ψαρια ακομα το φιλτρο εχει στρωσει μαλλον μετα από εναμησι μηνα περιπου ακολουθωντας τις συμβουλες απο το φορουμ σας και με τα τεστ που εχω κανει να ειναι σε νορμαλ τιμες (0 αμμωνια και νιτρωδη και καποια νιτρικα) Είχα μεσα καποια πλαστικα διακοσμητικα τα οποια εχω βγαλει και ενα χαλικι με χρωμα. Το χαλικι το αλλαξα με χαλαζιακη αμμο βγαζοντας το νερο απο το ενυδρειο και τοποθετωντας το σε ενα κουβα μαζι με το φιλτρο στην συνεχεια επλυνα την αμμο και την τοποθετησα στο ενυδρειο και μετα εβαλα ξανα το νερο του ενυδρειου μεσα. Πριν βαλω ψαρια μεσα θα ηθελα να τοποθετησω ενα φυσκο ξυλο και πετρα και πανω τους να δεσω-κολλησω καποια φυτα όπως μος ή ανουμπιες. Οι ερωτησεις μου είναι οι εξης:
1) Με την αλλαγη που εκανα αλλαξε η βιολογια του νερου μου και αν ναι τι πρεπει να κανω απο εδω και περα.
2) αφου βαλω τα φυτα με το ξυλο και την πετρα μπορω να βαλω ψαρια κατευθειαν ή πρεπει να κανω καποια διαδικασια πριν βαλω τα ψαρια.
Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.
Εμφανίσεις: 6898
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-06-21, 15:07
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε μου

Λογικά μετά απο ενάμιση μήνα, αν έχει γίνει σωστά ο κύκλος του αζώτου το ενυδρείο πρέπει να έχει στρώσει. Συνήθως στο μήνα ολοκληρώνεται το στρώσιμο.

Με προβληματίζουν οι μετρήσεις σου... Χρησιμοποιείς υγρά τεστ ή sticks;
Στο τελευταίο στάδιο του κύκλου, οταν έχει στρώσει το φίλτρο, τα νιτρικά πρέπει να έχουν πάρει φωτιά (πάνω απο 20-30, ενδέχεται να εμφανιστούν τιμές μέχρι και 70-80)), όχι λίγα όπως γράφεις (εκτός αν ερμηνευσα λάθος το κάποια που έγραψες). Αν κάνεις τις μετρήσεις με τις ταινίες, θα σε απογοητεύσω αλλά βαδίζεις στα τυφλά. Μόνο τα υγρά τεστ σου προσφέρουν αξιόπιστες μετρήσεις. Είναι απαραίτητα στο ξεκίνημα.

Όταν τα νιτρικά φτάσουν στο κόκκινο (με μηδενικές τιμές αμμωνίας και νιτρωδών) κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού (70-80%) και τότε είσαι έτοιμος.

Πρέπει να είσαι πρώτα καλυμμένος με τις μετρήσεις πριν προχωρήσεις σε ψάρια, για αυτό σε ρώτησα αν μετράς με υγρά τεστ.

Και στο ερώτημα σου, όχι οι αλλαγές νερού κατά τη διαρκεια του στρωσιματος, δεν επηρεάζουν τη βιολογία. Ισα ίσα που την ωφελούν, σε συχνότητα πχ ανα 10 μέρες. ¶λλωστε αυτή είναι η πιο σημαντική ρουτίνα του χόμπι που θα έχεις μπροστά σου. Σε μικρες αλλαγές της τάξεως του 20-30% αναφέρομαι. Πάντα σε συνάρτηση με τις τιμές των νιτρικών που μετράς.

Μπράβο σου που έβγαλες τα ψεύτικα διακοσμητικά. Θα δεις πως με τα φυσικά υλικά και τα φυτακια θα απογειωθεί η εικόνα του ενυδρείου σου.

Δυστυχώς στα 30 λίτρα, είναι πολύ περιορισμένες οι επιλογές σε ψαράκια. Στο αναφέρω προκαταβολικά, ίσως και να το γνωρίζεις ήδη. Η καλύτερη λύση είναι να φιλοξενήσεις ένα μονομάχο και κάνε τη γυάλα ζούγκλα απο φυτά. Μπορείς εναλλακτικά μερικά αρσενικά guppy. Λίγα το τονίζω (2-3 max), με σύμμαχο τις μετρήσεις πάντα. Και γαρίδες (στο τρίμηνο με στρωμένο βυθό) και σαλιγκάρια μπορείς να βάλεις, αν σου αρέσουν. Οτιδήποτε άλλο θα σε φέρει αντιμέτωπο με δυσάρεστες καταστάσεις.

Προσοχή στα ξύλα και τις πέτρες απο τη φύση, μην είναι αιχμηρά, ειδικα τα ξύλα καλό τρίψιμο και βράσιμο πριν τα βυθίσεις. Καλύτερα ρώτα εδώ να σου πουν, να είσαι καλυμμένος. Μερικά υλικα της φύσης δεν κάνουν για τα ενυδρεία μας.

Καλή συνέχεια εύχομαι και όλα να σου πάνε καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-06-21, 17:54
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Η αμμωνια και τα νιτρωδη ειναι μετρημενα με υγρα τεστ ενω τα νιτρικα δυστυχως με στικς διοτι δεν βρηκα διαθεσιμα σε καποιο κοντινο μου καταστημα (θα παραγγειλω ομως). Οι τιμες παντως που μου εδωσαν για τα νιτρικα τα στικς ειναι κοντα στο 25 . Ελπιζω να έχουν παει ολα καλα και να μην εχω καποιο προβλημα. Οσο για τα ψαρια και εγω δεν εχω αποφασισει ακομα αλλα ολοι μου ελεγαν οτι μονο γκαμπι και γαριδες. Ειδα επισης ενα βιντεο στο youtube με ενα ενυδρειο 30 λιτρων οπου τοποθετησαν εμπερ τετρα λιγα ομως. Επισης να αναφερω ότι η αμμωνια κατα την διαρκεια του στρωσιματος καποια στιγμη έπεσε αρκετα χαμηλα ( απο σκουρο πρασινο που ηταν πηγε προς το λαχανι) εγω συνεχισα να βαζω τροφη αλλα διαφορα δεν ειδα το τεστ παρεμενε κοντα στο λαχανι πρασινο και προς κιτρινο.Υπαρχει πιθανοτητα να μην εχει στρωσει το φιλτρο; Τι θα μπορουσα να κανω για να διορθωσω την κατασταση;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-06-21, 19:24
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Πως έκανες το στρώσιμο; Πόση τροφή περίπου έβαζες και κάθε πότε την αντικαθιστούσες; Έριχνες και βακτήρια;

Δυστυχώς, πρέπει να μετρήσεις με υγρά τεστ τα νιτρικά, δε μπορείς να βασιστείς στα στικς. Είναι σημαντική μέτρηση, για να γνωρίζεις αν έστρωσε το φίλτρο.

Η αμμωνία μηδένισε τελικά; Αυτό διάβασα στο πρώτο σου ποσταρισμα. Έγραψες ότι έχεις μηδέν NH4 και NO2. Είναι φυσιολογικό που είδες μειωμένη τιμή στην αμμωνία, μην ανησυχείς.

Αν μπορεις πήγαινε σε ένα pet shop με νεράκι του ενυδρείου, να μάθουμε και την τιμή των νιτρικών,. Δε θέλω να κάνω υποθέσεις, αλλά μετά απο ενάμιση μήνα πρέπει να είσαι οκ. Πες τους να σου μετρήσουν και την αμμωνία.

Αν πάρεις μέτρηση νιτρικών πάνω απο 20 (συνήθως είναι παραπάνω) είσαι έτοιμος. Με μηδενική αμμωνία και νιτρώδη, εννοείται. Μεγάλη αλλαγή νερού, όπως σου έγραψα... Και βάζεις ψάρι.

Τα ember tetra θέλουν μαλακό νερό, με απαιτήσεις ph κοντά στο 6.5. Χρειάζεται να επεξεργάζεσαι το νερό. Αρχάριος και με τόσο μικρό ενυδρείο, λυπάμαι αλλά δεν κάνουν. Οι μονομάχοι είναι εντυπωσιακά ψάρια, δεν σου αρέσουν; Αρσενικά γκαπακια είναι εντάξει. Και γαρίδες όταν στρώσει ο βυθός.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-06-21, 20:46
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Αυτη την στιγμη οι τιμες που εχω σε αμμωνια και νιτρωδη ειναι μηδεν και νιτρικα κοντα στο 25 (σημερινα τεστ). Απλα κατα την διαρκεια του στρωσιματος οταν εμφανιστηκαν τα πρωτα νιτρωδη μειωθηκε αισθητα η αμμωνια απο σκουρο πρασινο εγινε λαχανι σχεδον κιτρινο. Τροφη εβαζα καθημερινα γιατι ειχα διαβασει στο φορουμ οτι πρεπει να κραταω την αμμωνια σταθερη. Σε ποσοτητα εβαζα περιπου 1/3 της κουταλιας του και παραπανω. Δεν ξερω αν ηταν αρκετο αλλα για τα λιτρα μου φανταζομαι δεν χρειαζοταν παραπανω. Βακτηρια οχι δεν εβαζα. Δεν εχω προβλημα οτι ψαρακια και να βαλω απλα θελω να κανω σωστη δουλεια και να εχουν οσο το δυνατον καλυτερη ζωη μεσα στο ενυδρειο. Οσο για τεστ νιτρικων εχω ηδη παραγγειλει.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-06-21, 22:24
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Μια χαρά είσαι εφόσον μηδενισαν . Κάνεις και το τεστακι των νιτρικών, όταν σου έρθει και έχεις μπει στην τελική ευθεία για να απολαύσεις το ενυδρείο...

Χαίρομαι πολύ, που γράφεις με τέτοια υπευθυνότητα για τις κινήσεις που θα κάνεις. Ένα σωστά στημένο ενυδρείο θα σου προσφέρει ξεγνοιασια και ευχάριστη ενασχόληση, μακριά απο κακοτοπιές και απογοητευσεις στο μέλλον.

Εκτός ενός μονομάχου, συνήθως δε βάζουμε κανένα άλλο ψαράκι στα 30 λίτρα. Μέχρι τρία αρσενικά guppy θεωρώ πως είναι διαχειρισιμη ρύπανση για το φίλτρο. Δε βάζεις σε καμία περίπτωση θηλυκά, γιατί γεννοβολανε και θα κλατάρει η βιολογία.

Ενημέρωσε όταν κάνεις το υγρό check των νιτρικών...

Το πας πολύ καλά, μην ανησυχείς
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΒΟΗΘΕΙΑ brown Αρχάριοι γλυκού νερού 26 29-12-15 23:20
Βοηθεια με πρωτο ενυδρειο... SOS!!! Djevan Αρχάριοι γλυκού νερού 9 04-04-14 20:18
Ενυδρειο βοηθεια MIkex24 Γλυκό νερό - Γενικά 1 28-01-09 21:41
Βοηθεια. (Ηλιος στο ενυδρειο) nondas Αρχάριοι γλυκού νερού 8 07-08-08 21:58
Το ενυδρειο μου. (με την βοηθεια σας nik0s7 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 4 14-01-08 01:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04883 seconds with 14 queries