Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-03-15, 18:46
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή απορια για προιον

καλησπερα
θα ηθελα να ρωτησω αν εχει χρησιμοποιησει κανεις το προιον
Easy Life Voogle
και τι αποτελεσματα εχει δει, εχω ακουσει οτι ειναι ενας μικροϊος ο οποιος βοηθαει στο ανοσοποιητικο τα ψαρια και κανει και πιο εντονα τα χρωματα τους
το εχει χρησιμοποιησει κανεις?
http://www.easylife.nl/en/freshwater/voogle
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-03-15, 20:09
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

εχεις λογο να το δουλεψεις αυτο το προιον?πιστευω οτι κανει αυτο που λεει αλλα εσυ τι το θες?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-03-15, 20:29
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις λογο να το δουλεψεις αυτο το προιον?πιστευω οτι κανει αυτο που λεει αλλα εσυ τι το θες?
Για βελτίωση του ανοσοποιητικου των ψαριών και για να ενταχθούν τα χρώματα τους.... Είναι και σαν βιταμίνη
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-03-15, 20:35
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

προληπτικα δηλαδη?εγω αν δεν δω κατι παραξενο δεν βαζω ζουμια..μια φορα που ειδα κατι σκισμενα πτερυγια απο τσακωμους,εβαλα το εσκαρλιν της τροπικαλ και τα εκανε καινουρια!!δεν το περιμενα τοσο αμεσο..
τωρα αν εχεις θεμα ανοσοποιητικου και χρωματων,μαλλον τα ψαρια δεν νιωθουν ανετα..αρα η λυση ειναι αλλου..εκτος κι αν θες να το βαλεις ετσι για ενισχυση,που εκει διαφωνω..πιστευω οτι το καθαρο νερο αρκει(με σωστες συνθηκες)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-03-15, 21:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εχω διαβασει κιεγω γιαυτο αρκετες φορες απο ανθρωπους που λενε πως μεινανε ευχαριστημενοι σε σελιδες του εξωτερικου.

το κακο ειναι οτι δεν ξερουμε και πολλα για τα ενυδρεια τους,οποτε δεν μπορω να ειμαι και σιγουρος αν ειχε πραγματι αποτελεσματα και ποια ηταν αυτα.(ο καθενας γραφει οτι θελει).

αν βρεις καποια πηγη που να περιγραφει εστω τι περιεχει βαλτο εδω να το διαβασουμε.γιατι η σελιδα της εταιρειας δεν λεει και πολλα.
γραφει οτι περιεχει κατα κυριο λογο φυτικα εκχυλισματα και δεν ειναι τοξικο για ψαρια η βιολογια,αλλα αυτα μπορεις να τα προσφερεις και χωρις σκευασματα.
ειτε με φυσικα προσθετα στο νερο που μπορεις να τα βρεις η να τα φτιαξεις μονος σου, η/και με σωστη διατροφη στα ψαρια σου.

και φυσικα και με καθαρο νερο οπως εγραψε και ο Tyrinthos.
-------------------------
βρηκα κατι εδω,αν και δεν ειναι αρκετο...

στο tab "more info"

"Contains Glucomannans, Beta Carotene, Ascorbic Acid, Thiamine, Choline, Folic Acid and other Vitamins and Natural and Synthetic Concentrates solved in Purified Water. Completely biodegradable. "


και εξακολουθω να πιστευω πως δεν προσφερει κατι που δεν μπορεις να το προσφερεις με σωστη διατροφη(ποιοτητα,ποικιλια, και ποσοτητα)

δεν αμφιβαλω πως μπορει να ειναι πραγματι σουπερ προιον.
αλλα μονο το γεγονος πως δεν μπορω να βρω ευκολα ακριβως τι περιεχει,θα με εκανε να μην το αγορασω.
θα μου πεις αυτο ισχυει για ολα τα προιοντα γιατι ειναι πατεντες.
αλλα,δεν χρησιμοποιω προιοντα

εκτος απτο Prime και κανα δυο ακομα που τα εχω να βρισκονται για ωρα αναγκης.

αν ομως αποφασισεις να το δοκιμασεις,γραψε τι παρατηρησες,να ξερουμε κιεμεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 05-03-15 στις 21:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-03-15, 21:42
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

επισης βλεπω οτι ζητας κερατοφυλλο λογο υψηλων νιτρικων.αρα το προβλημα του ανοσοποιητικου δεν θα λυθει με κανενα υγρο παρα μονο με τον ελενχο των νιτρικων..αληθεια τι νουμερο μετρας και με τι ρουτινες?
σαν το καθαρο νερο να ξερεις δεν ειναι κανενα φαρμακο!!οταν εριξα τα νιτρικα μου πολυ χαμηλα,ειδα αλλα ψαρια στην αναπτυξη..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-03-15, 21:47
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Ζητάω τα φυτα γτ πέραν ότι μου αρέσουν έχω και νιτρικα 35-40 γιατί έχω δίσκους και ταιζω κατεψυγμένες αρτεμια και γενικά ταιζω 7-8 φορές την ημέρα... Αλλαγές κάνω 30% κάθε 6 ημέρες... Δεν έχω κάποιο πρόβλημα, απλά είπα α το δοκιμάσω, δεν είπα ότι έχω πρόβλημα με τα χρώματα αλλά αν μπορούν να γίνουν πιο έντονα, γτ όχι?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-03-15, 21:50
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

θα σε στεναχωρησω πολυ αν σου πω πως θες πιο συχνες αλλαγες?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-03-15, 21:53
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Συμφωνώ ότι θέλω ειδικά τώρα που είναι μικρά και ταιζω πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-03-15, 22:17
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ ότι θέλω ειδικά τώρα που είναι μικρά και ταιζω πολύ
δυστυχως δεν υπαρχει αλλη λυση.με τοσο ταισμα πρεπει να αναλαβεις δραση!!εγω κανω καθε 3 μερες πλεον...αλλα ριχνω χουφτες μεσα 1 κουτι τροφη πελετ την εβδομαδα+γαριδα κατεψυγμενη+φρεσκα ψαρια ολοκληρα(μαριδακι).αν αμελησω μια αλλαγη το νερο θα γινει βοθρος
ξεκινα κι εσυ πιο συχνες αλλαγες και θα δεις βελτιωση στα ψαρια σου.θεωρω πολλα τα 40 νιτρικα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-03-15, 23:46
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Όπως πολλές φορές σου έχω πει (αλλά αρνείσαι πεισματικά να καταλάβεις)... με λάθος τρόπο προσπαθείς να λύσεις τα προβλήματα σου.
1. Το θέμα ΔΕΝ είναι ΑΝ αρέσουν σε σένα τα φυτά αλλά... τι θέλουν οι δίσκοι. ΑΝ είχες πχ. αφρικάνες θα τις έβαζες φυτεμένο... επειδή σου αρέσουν τα φυτά;
2. Όταν έχεις ΝΟ3 35-40... κάνεις τις αλλαγές κάθε 2η μέρα όχι κάθε 6... και μετά περιμένεις "φως" από τα φυτά και τα "ματζούνια".
3. Όταν με το καλό ρίξεις το Voogle... βγάλε ένα video να δούμε κι εμείς το "θαύμα".-
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-03-15, 00:05
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

ευχαριστω για τις συμβουλες

αν καποιος το εχει χρησιμοποιησει, θα το εκτιμουσα να μου πει αν εχει δει καποια δαφορα(που ειναι και η αρχικη απορια μου) θετικη ή αρνητικη...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-03-15, 00:19
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Χρωματα στα ψαρια θα δεις απο τις πολλες και συχνες αλλαγες νερου,απο τις σωστες τιμες στο νερο σου και απο το σωστο ταισμα και την ποικιλια τροφων.Κανενα σκευασμα δεν αντικαθιστα τα παραπανω.Αν θες να προσθεσεις βιταμινες στην διατροφη των ψαριων σου βαζε τες στην τροφη.
Aν κανεις αυτα τοτε το ανοσοποιητικο των ψαριων σου θα ειναι παντα ισχυρο και δεν θα χρειαζεσε κανενα Voogle για να το ενισχυσεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-03-15, 11:01
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Συμφωνώ στο ότι κανένα σκευάσμα δεν αντικαθιστά αυτά που λέτε, απλά είχα απορία αν το έχει χρησιμοποιήσει κάνεις για να μου πει εντυπώσεις, γενικά μιας και το ανέφερα τα νιτρικα μου είναι σε γενικές γραμμές κάπου 20-25 άλλο αυτή τη φορά έχασα μια αλλαγή νερού και έφθασαν στο 35 περίπου, απλά δεν θεωρώ καλό να αλλάζω το νερό μέρα πάρα μέρα γιατί τα ψάρια καταστρεσρονται, εδώ μια αλλαγή κάνω στις 5-6 μέρες και τρομάζουν για όλη την ημέρα πόσο μάλλον να τους δημιουργήσω τέτοια ψυχολογία
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-03-15, 11:07
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ στο ότι κανένα σκευάσμα δεν αντικαθιστά αυτά που λέτε, απλά είχα απορία αν το έχει χρησιμοποιήσει κάνεις για να μου πει εντυπώσεις, γενικά μιας και το ανέφερα τα νιτρικα μου είναι σε γενικές γραμμές κάπου 20-25 άλλο αυτή τη φορά έχασα μια αλλαγή νερού και έφθασαν στο 35 περίπου, απλά δεν θεωρώ καλό να αλλάζω το νερό μέρα πάρα μέρα γιατί τα ψάρια καταστρεσρονται, εδώ μια αλλαγή κάνω στις 5-6 μέρες και τρομάζουν για όλη την ημέρα πόσο μάλλον να τους δημιουργήσω τέτοια ψυχολογία
Καλημέρα
Αν μπορείς να αλλάζεις το νερο ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, τότε να το κάνεις
Τα ψάρια δεν στρεσάρονται (δεν μιλαω μονο για τους δισκους, μιλαω γενικα) από τις αλλαγές νερού
Στρεσάρονται (ίσως) από τον τρόπο που κάνεις τις αλλαγές (αν θες μας περιγράφεις τον τρόπο)

Οσο πιο συχνά κάνεις αλλάγές, τόσο πιο υγιή ψάρια (δεν μιλαω για τους δίσκους, γενικά μιλαω) θα έχεις!

Ουτε τα φυτά επιφάνειας αποτελούν λύση (αναφέρομαι στην αγγελία σου) για τη μείωση των νιτρικών. Οι συχές αλλαγές ειναι η λύση

Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης - επειδή έχω διαβάσει τα θέματα σου, νομίζω πως 1ον κρίνεις βιαστικά 2ον βιάζεσαι 3ον κάνεις λιγοοοοοο του κεφαλιού σου (χωρίς να λαμβάνεις υπόψη αυτά που σου λένε, άτομα πολύ πιο έμπειρα)
πχ αυτό με τα κοκκινα γραμματα : Ειναι τελειως βιαστικο & λανθασμένο συμπέρασμα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-03-15, 12:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα
Αν μπορείς να αλλάζεις το νερο ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, τότε να το κάνεις
Τα ψάρια δεν στρεσάρονται (δεν μιλαω μονο για τους δισκους, μιλαω γενικα) από τις αλλαγές νερού
Στρεσάρονται (ίσως) από τον τρόπο που κάνεις τις αλλαγές (αν θες μας περιγράφεις τον τρόπο)

Οσο πιο συχνά κάνεις αλλάγές, τόσο πιο υγιή ψάρια (δεν μιλαω για τους δίσκους, γενικά μιλαω) θα έχεις!

Ουτε τα φυτά επιφάνειας αποτελούν λύση (αναφέρομαι στην αγγελία σου) για τη μείωση των νιτρικών. Οι συχές αλλαγές ειναι η λύση

Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης - επειδή έχω διαβάσει τα θέματα σου, νομίζω πως 1ον κρίνεις βιαστικά 2ον βιάζεσαι 3ον κάνεις λιγοοοοοο του κεφαλιού σου (χωρίς να λαμβάνεις υπόψη αυτά που σου λένε, άτομα πολύ πιο έμπειρα)
πχ αυτό με τα κοκκινα γραμματα : Ειναι τελειως βιαστικο & λανθασμένο συμπέρασμα
Συμφωνώ απόλυτα, οι τακτικές αλλαγές μόνο καλό κάνουν, αρκεί να γίνονται ήρεμα.
Για τους δίσκους μάλιστα έχουν γίνει συζητήσεις για το θέμα αυτό, και συγκεκριμένα για ένα βίντεο που εκτροφέας άλλαζε σχετικά απότομα το νερό, και οι απόψεις έμπειρων ήταν πως αυτό δεν ενοχλεί τα ψάρια γιατί στη περίοδο των βροχών αυτό συμβαίνει και στα ποτάμια που ζουν, εσύ όμως κάλλιστα μπορείς να κάνεις τις αλλαγές σου ήρεμα.
(Ψάχνω να βρώ αυτό το θέμα και δεν το βρίσκω )
-------------------------
Τη βρήκα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....changing+water
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 06-03-15 στις 12:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-03-15, 13:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ανακαλυφθηκε επιτελους ο μαγικος ζωμος για να φρεσκαρεται το νερο χωρις αλλαγες??

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-03-15, 13:44
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ στο ότι κανένα σκευάσμα δεν αντικαθιστά αυτά που λέτε, απλά είχα απορία αν το έχει χρησιμοποιήσει κάνεις για να μου πει εντυπώσεις, γενικά μιας και το ανέφερα τα νιτρικα μου είναι σε γενικές γραμμές κάπου 20-25 άλλο αυτή τη φορά έχασα μια αλλαγή νερού και έφθασαν στο 35 περίπου, απλά δεν θεωρώ καλό να αλλάζω το νερό μέρα πάρα μέρα γιατί τα ψάρια καταστρεσρονται, εδώ μια αλλαγή κάνω στις 5-6 μέρες και τρομάζουν για όλη την ημέρα πόσο μάλλον να τους δημιουργήσω τέτοια ψυχολογία
Και 20-25 πολλα ειναι τα νιτρικα.καντα 5 με 10 και θα δεις..
Και για τις πολλες αλλαγες νερου θα σου πω οτι τα δικα μου τις απολαμβανουν!!δε βρισκω το λογο να μην αρεσει στους δισκους.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-03-15, 14:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

συμφωνω.δεν βρισκω το λογο να στρεσαρονται τα ψαρια με τις αλλαγες,εκτος αν γινεται σε "πολεμικο κλιμα" η αλλαγη

αν κανεις αλλαγη με προετοιμασμενο νερο και την κανεις αργα και μεθοδικα,δεν θα πρεπει να υπαρχει κανενα προβλημα.ισα ισα,που θα τους αρεσει κιολας.

για τα νιτρικα συμφωνω με 1000.κατω απο 15-20 οπωσδηποτε.

εσυ θα εμπαινες να κολυμπησεις σε πισινα με 20-25ppm ούρα κ σκ...α?
ποσο μαλλον να ζησεις εκει μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-03-15, 14:10
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Η αλλαγή που κανω ειναι η εξής βάζω 30%του νερού βρύσης το οποίο το βάζω κατευθείαν στο ενυδρείο ρίχνω αντιχλωριο και στη συνέχεια βάζω το υπόλοιπο ΑΟ, η όλη διαδικασία είναι πάρα πολύ αργή κρατάει κανένα 4ωρο, υπάρχουν φορές που τα ψάρια είναι μια χαρά, αλλά υπάρχουν και άλλες που είναι και οι περισσότερες, που μόλις βάζω χέρια μέσα τρομάζουν και καθονται στις γωνίες και αργούν να βγούνε....
Όσον αφορά τα νιτρικα, είχα ανοίξει ένα θέμα παλαιότερα και είπαν ότι μια χαρά είναι τα νιτρικα μου στο 30 μιας και ρίχνω κατεψυγμένη
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-03-15, 14:19
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσον αφορά τα νιτρικα, είχα ανοίξει ένα θέμα παλαιότερα και είπαν ότι μια χαρά είναι τα νιτρικα μου στο 30 μιας και ρίχνω κατεψυγμένη
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79457
Ξαναδιάβασε το θέμα που εσύ άνοιξες

Εκτός από μία απάντηση (η οποία λεει για 25 νιτρικα σε άλλα ειδη ψαριων!!!), κανείς δεν είπε πως "τα νιτρικά σου ειναι μια χαρά στο 30"!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-03-15, 14:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλλαγή που κανω ειναι η εξής βάζω 30%του νερού βρύσης το οποίο το βάζω κατευθείαν στο ενυδρείο ρίχνω αντιχλωριο και στη συνέχεια βάζω το υπόλοιπο ΑΟ,
Αυτο ειναι καλο?
(ασχετα αν ειναι γινεται αργα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-03-15, 15:26
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ στο ότι κανένα σκευάσμα δεν αντικαθιστά αυτά που λέτε, απλά είχα απορία αν το έχει χρησιμοποιήσει κάνεις για να μου πει εντυπώσεις, γενικά μιας και το ανέφερα τα νιτρικα μου είναι σε γενικές γραμμές κάπου 20-25 άλλο αυτή τη φορά έχασα μια αλλαγή νερού και έφθασαν στο 35 περίπου, απλά δεν θεωρώ καλό να αλλάζω το νερό μέρα πάρα μέρα γιατί τα ψάρια καταστρεσρονται, εδώ μια αλλαγή κάνω στις 5-6 μέρες και τρομάζουν για όλη την ημέρα πόσο μάλλον να τους δημιουργήσω τέτοια ψυχολογία
1. Καταλαβαίνεις τα Ελληνικά με δυσκολία;
Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει (και πλήθος ακόμα από σκευάσματα).
2. Τα ίδια έλεγες και για την καρδιά μοσχαριού... ότι προκαλεί ασθένειες. Γιατί όμως... μόνο σε σένα τα προβλήματα;
3. Αυτό θα έπρεπε να σε προβληματίσει περισσότερο. Δείχνει ξεκάθαρα ότι οι δίσκοι σου ενοχλούνται από κάτι και ΔΕΝ έχουν εγκλιματισθεί (όπως θα έπρεπε να συμβαίνει).
Ακόμα όμως ΔΕΝ έχεις βρει τι είναι αυτό... και προσωπικά ΔΕΝ βλέπω και να το προσπαθείς.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανακαλυφθηκε επιτελους ο μαγικος ζωμος για να φρεσκαρεται το νερο χωρις αλλαγες??










Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 06-03-15 στις 15:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-03-15, 15:58
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλλαγή που κανω ειναι η εξής βάζω 30%του νερού βρύσης το οποίο το βάζω κατευθείαν στο ενυδρείο ρίχνω αντιχλωριο και στη συνέχεια βάζω το υπόλοιπο ΑΟ, η όλη διαδικασία είναι πάρα πολύ αργή κρατάει κανένα 4ωρο, υπάρχουν φορές που τα ψάρια είναι μια χαρά, αλλά υπάρχουν και άλλες που είναι και οι περισσότερες, που μόλις βάζω χέρια μέσα τρομάζουν και καθονται στις γωνίες και αργούν να βγούνε....
Όσον αφορά τα νιτρικα, είχα ανοίξει ένα θέμα παλαιότερα και είπαν ότι μια χαρά είναι τα νιτρικα μου στο 30 μιας και ρίχνω κατεψυγμένη
λοιπον καλυτερα να μην ριχνεις απευθειας νερο απο τη βρυση και ουτε να διαρκει 4 ωρες η αλλαγη.ετοιμαζε το νερο σε ενα βαρελι με μιξη βρυσης-α/ο και κανε την αλλαγη γρηγορη.μαλλον θα το εκτιμισουν!!γνωμη μου φυσικα..
εμενα το αδειασμα-γεμισμα διαρκει 45 λεπτα και ταυτοχρονα χαιδευω τα ψαρια γιατι ειναι χαρουμενα με τη διαδικασια της αλλαγης.και φαι να ριξω εκεινη την ωρα θα φανε κανονικα και ας λειπει το 35% του νερου και τα χερια μου ειναι μεσα.

για καποιο λογο τα ψαρια σου εχουν στρες.βρες αυτο πρωτα...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-03-15, 16:06
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
για καποιο λογο τα ψαρια σου εχουν στρες.βρες αυτο πρωτα...
τα νιτρικα...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-03-15, 16:12
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

το λεω ετσι για να καταλαβει μονος του.
ασε που δεν ειναι μονο τα νιτρικα.μαλλον ειναι μια αλυσιδα κινησεων και αποτελεσματων!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-03-15, 16:24
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
το λεω ετσι για να καταλαβει μονος του.
ασε που δεν ειναι μονο τα νιτρικα.μαλλον ειναι μια αλυσιδα κινησεων και αποτελεσματων!!

Όπως τα λες... ΑΚΡΙΒΩΣ.-
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-03-15, 18:33
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

γενικα τα ψαρια μου δεν εχουν στρες μονο κατα τη διαρκεια της αλλαγης και για καμια δυο ωρες μετα, πρεπει να κανω καμια πατεντα για να προετοιμαζω το νερο απο πριν για να μην εχω στρες κακα τη διαρκεια της αλλαγη
ειχα μιλησει με ενα παιδι που δουλευε σε πετσοπ και ειχε και δισκους και γενικα εχει εμπειρια και μου ειχε πει οτι με τον τροπο που αλλαζω το νερο καλο θα ηταν να μην κανω γρηγορες αλλαγες, δηλαδη να τις κανω οπω κανω τωρα για να μην εχω στρες στα ψαρια
επισης παλι ενας που εχει χρονια δισκους μου ειπε να αλλαζω το νερο μια φορα στις 7-10 μερες για να μην εχω στρες με τα ψαρια
τι να πω? οι αποψεις διιστανται
ευχαριστω και για τις συμβουλες, θα κοιταξω να το διορθωσω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Καταλαβαίνεις τα Ελληνικά με δυσκολία;
Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει (και πλήθος ακόμα από σκευάσματα).
2. Τα ίδια έλεγες και για την καρδιά μοσχαριού... ότι προκαλεί ασθένειες. Γιατί όμως... μόνο σε σένα τα προβλήματα;
3. Αυτό θα έπρεπε να σε προβληματίσει περισσότερο. Δείχνει ξεκάθαρα ότι οι δίσκοι σου ενοχλούνται από κάτι και ΔΕΝ έχουν εγκλιματισθεί (όπως θα έπρεπε να συμβαίνει).
Ακόμα όμως ΔΕΝ έχεις βρει τι είναι αυτό... και προσωπικά ΔΕΝ βλέπω και να το προσπαθείς.-
-------------------------











1.καλο το σκευασμα?
2. Mod edit:διεγράφη το link σε άλλο ελληνικό φόρουμ γιατί το ίδιο θα γινόταν κι εκεί. (συγνωμη αν αντιτιθεται στους ορους του φορουμ)
3.προσπαθω να κανω οτι μπορω αναλλογα με τον χρονο που εχω και την τσεπη μου, προσπαθω για το καλυτερο και ευχαριστω για τις συμβουλες, που προσπαθω να κανω πραξη ακομη κι αν δεν το βλεπετε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 07-03-15 στις 19:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-03-15, 18:52
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Aλλαγες καθε 7-10 μερες και τα νιτρικα στο κοκκινο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-03-15, 19:38
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
επισης παλι ενας που εχει χρονια δισκους μου ειπε να αλλαζω το νερο μια φορα στις 7-10 μερες για να μην εχω στρες με τα ψαρια
Δηλαδη, θεωρεις οτι οι περισσοτεροι δισκαδες που κανουν αλλαγες νερου ανα 2-3 μερες, δεν εχουν τιποτα καλυτερο να κανουν απο αυτο και το κανουν χωρις λογο?

Επισης, μην ξεχνας οτι το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο και σιγουρα το δικο σου δεν εχει βρει το δρομο του με τον τροπο που ακολουθεις. Μηπως θα επρεπε να δοκιμασεις τις συχνες και σωστες αλλαγες νερου καποια στιγμη, ωστε να δεις και αυτη την πιθανοτητα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γνωμες για το προιον faster80 Γλυκό νερό - Γενικά 3 30-07-12 17:21
νεο προιον -αυτοματη δοσολογια λιπασματων eheim klaz Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 23-01-06 18:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12146 seconds with 15 queries