Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-08-09, 08:33
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μένα το τελευταίο πράμα που θα με απασχολούσε σε ένα Βιοτοπικό ενυδρείο θα ήταν, το αν η πέτρες μοιάζουν πολύ η λίγο. (σαν μορφολογία και ίσως λίγο στο χρώμα)
Πιστεύω στο θέμα συστατικών θα έπρεπε να είναι σχεδόν τα ιδία.
(νομίζω ότι ένας χομπιστας δε θα γίνει και επιστήμονας για να βάλει μερικές πέτρες.)

Θεωρώ ότι υπάρχουν βασικότερα πράγματα που θα έπρεπε να δίνετε προσοχή.
Όπως να ταΐζουμε ζωντανή τροφή και όχι συνεχεία αποξεραμένη.
Αν υπάρχουν φυτά στην πραγματική λίμνη, από οπού προέρχονται τα ψαριά ,θα έπρεπε να μπαίνουν τα ιδία και όχι ότι μας αρέσει μέσα στο ενυδρείο.
Η χλωρίδα σε ένα σύστημα επηρεάζει την εξέλιξη η την μετάλλαξη ενός είδους.
Κοιτα φιλε μου απο τι στιγμη που ενα ενυδρειο το χαρακτιριζεις malawi-βιοτοπικο θετεις αυτοματα και καποια ορια μεσα στα οποια πρεπει να κινηθεις και αυτα ειναι τα ψαρια, οι παραμετροι νερου, το περιβαλλον (πετρες, φυτα), ειδεμει εχουμε χασει τη μπαλλα.
Τα παντα πρεπει να σε απασχολουν και δεν καταλαβαινω πως απο τη μια ενω θετεις θεμα φυτων, και πολυ σωστα, που ειναι και αυτα μερους του περιβαλλοντος, αλλα οχι το κυριαρχο και το βασικοτερο οπως λες, απο την αλλη δειχνεις αδιαφορος για το ειδος και την μορφολογια της πετρας που μαζι με το νερο ειναι τα κυριαρχα και πιο βασικα στοιχεια της λιμνης αρα και του ενυδρειου σου.
Εχουν επωθει πολλα μεσα στο φορουμ, και θα ειπωθουν και αλλα για την χρηση αυτων των πετρων (φεγγαροπετρες , ξυλοπετρες, λαβα, βαλσατης κ.α) και εχουν γραφτει αλλα τοσα για να δικαιολογησουν την χρηση τους.
Το θεμα για μενα ειναι πιο απλο, οι πετρες αυτες αρεσουν και επειδη ο ελληνας κατα γενικη ομολογια ειναι φιακας, εφετζης του αρεσει το φαντεζι το υπερβολικο και οχι το απλο, τις χρησιμοποιει, και για να ειναι και in γραφει και ενα ενυδρειο malawi στο τιτλο.
Τα πραγματα εχουν αλλαξει μεσα σε δυο χρονια, υπαρχει μια χαλαροτητα, και δεν ειναι λογω καλοκαιριου, να φανταστεις οτι στη παρουσιαση του ενυδρειου μου "The Black Malawi" περα απο το χρωμα της αμμου (μαυρο εχει αλλαξει τωρα) μου εγινε κριτικη ακομα ακομα και για το χρωμα της πετρας!!!
Θα περιμενα οι moderators αλλα και οι πιο παλιοι να υπενθυμιζουν αυτα τα ορια που και που, μπορει να εχουν ειπωθει και γραφτει πολλες φορες αλλα μαλλον οι νεοι δεν εχουν χρονο για διαβασμα ετσι δεν ειναι απιθανο να δουμε σε λιγο και πιο extreme παρουσιασεις σε ενυδρεια malawi.
Υπαρχουν ορια, υπαρχουν πρωτυπα η κανουμε οτι μας αρεσει????
Διαβαστε και τη λεζαντα παρακατω, μην τη περνατε στο ντουκου.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-08-09, 11:25
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Δε ξερω ποσο θα βοηθουσε να απαντησω σε ολα αυτα... Ουτε και εγω ημουν ποτε "αφρικανος" ... Σε πολλα ομως απο οσα γραφονται ... θα ηθελα να σου πω και τη δικη μου αποψη για να μη παραπονιεσαι οτι δεν απαντανε πολλοι!
Οσο αφορα το "βιοτοπικο" του πραγματος καλο θα ειναι να προσπαθησουμε να αναπαραστησουμε το βιοτοπο των ψαριων που φιλοξενουμε ... Υπαρχει και ο παραγοντας της δικιας μας οπτικης και αυτου που μας αρεσει. Ο καθενας εχει το ενυδρειο του οπως του φαινεται καλητερα στο ματι! Με την ενασχοληση και την αποκτηση πειρας σιγα σιγα εξαφανιζονται καραβακια και αρχαια ερειπια, πλαστικα φυτα, δυτες, μπαουλα κ.ο.κ. Αυτο (γνωμη μου) γινεται σταδιακα με βηματα και ... συνειδητοποιοντας την "αναγκη" που εχουν τα ψαρια... Φυσικα ειναι σημαντικο τουλαχιστον οι παραμετροι στο νερο μας να ειναι αυτες που "απαιτουν" τα ειδη που φιλοξενουμε! Ενταξει σαν Ελληνες ενθουσιαζομαστε με τα περιπλοκα, εξεζητημενα και κοιταμε την ευκολια μας ... Ζητας να κανουμε ενα τεραστιο αλμα και να "ενηληκιωθουμε" σε οτι αφορα τους βιοτοπους και πως μπορουμε να τους αντιγραψουμε στο ενυδρειο μας. Αυτο ειναι πολυ δυσκολο και χρειαζεται αρκετος χρονος ωστε να το κανουμε.. Μη ξεχνας οτι σαν Ελληνες αντιδρουμε σε κανονες και θεωριες
Βλεποντας ενα ενυδρειο με καραβακι (μη τοξικο και σε γηηνα χρωματα οπως αναφερθηκε) που εχει σκαλαρια η πρωτη μου σκεψη ειναι οτι αυτα τα ψαρια "απαιτουν" μαλακο & οξυνο νερο και θα προτεινω να χαμηλωσει τις σκληροτητες και Ph... Με το διαβασμα και με το να ψαξουμε να δουμε που ζουν αυτα τα ψαρια συνειδητοποιουμε οτι θα ηταν πιο "ανετα" αν προσπαθουσαμε να φτιαξουμε τη διακοσμηση με φυτα, ξυλα, πετρες ... Ολα αυτα απαιτουν χρονο και δε γινονται απο τη μια μερα στην αλλη... Και καποιος "εμπειρος" (σε εισαγωγικα γιατι δε πιστευω οτι υπαρχει καποιος αρκετα εμπειρος -- ολοι μαθαινουμε καθε μερα κατι καινουργιο) δε μπορει να αποθαρρυνει καποιον κατευθειαν (να τον πιασει απο τα μουτρα) ... Ενα ενα ... σιγα ... σιγα ... με μεγαλυτερη βαρυτητα στις παραμετρους νερου!
Στην Ελλαδα υπαρχουν πολλα υλικα (πετρες - ξυλα - αμμος - χαλικια κ.λ.) και δε βλεπω καποιο λογο να μη χρησημοπουνται - αφου τα ελενξουμε να μην επιβαρυνουν το νερο με μη επιθυμητες ουσιες!
Το 90% των χρηστων που γραφονται ως αρχαριοι ηδη εχουν καποιο ενυδρειο και ψαρια... Κανεις δε μπορει να πεισει τον αλλο με κανονες, θετοντας ορια και "πρεπει" και "μη"... Οσο και να θυμηζει καποιος αυτα τα ορια ...
Παρε παραδειγμα τη δικη σου περιπτωση ... σου προτειναν αλλο χρωμμα αμμο και τωρα αλλο χρωμα πετρας! Ειναι λογικο να αντιδρας αλλα οταν εκθετεις τις φωτογραφιες σου να εισαι ετοιμος να δεχτεις και το σχολιασμο τους... Φυσικα εσυ μπορεις να πεις (σαν Ελληναρας) δεν ακουω κανενα και τα αφηνω ολα ετσι... ... Το ενυδρειο ειναι δικο σου ... εσυ το βλεπεις οταν ξυπνας και οταν πας για υπνο... Θα ειναι οπως το γουσταρεις εσυ! Ολοι οι υπολοιποι απλα σου τονιζουν τον βιοτοπο τους! Αν θες εσυ τον αντιγραφεις! Μια που το ονομαζεις και βιοτοπικο ενα περισσοτερο!! Η αληθεια ειναι καπου στη μεση διαβασε - ακου - συζητησε - και κανε αυτο που θεωρεις εσυ σωστο! Η απαντηση στο αν πρεπει να κανουμε οτι μας αρεσει ειναι αυτη!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-08-09, 14:15
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε ξερω ποσο θα βοηθουσε να απαντησω σε ολα αυτα... Ουτε και εγω ημουν ποτε "αφρικανος" ... Σε πολλα ομως απο οσα γραφονται ... θα ηθελα να σου πω και τη δικη μου αποψη για να μη παραπονιεσαι οτι δεν απαντανε πολλοι!
Οσο αφορα το "βιοτοπικο" του πραγματος καλο θα ειναι να προσπαθησουμε να αναπαραστησουμε το βιοτοπο των ψαριων που φιλοξενουμε ... Υπαρχει και ο παραγοντας της δικιας μας οπτικης και αυτου που μας αρεσει. Ο καθενας εχει το ενυδρειο του οπως του φαινεται καλητερα στο ματι! Με την ενασχοληση και την αποκτηση πειρας σιγα σιγα εξαφανιζονται καραβακια και αρχαια ερειπια, πλαστικα φυτα, δυτες, μπαουλα κ.ο.κ. Αυτο (γνωμη μου) γινεται σταδιακα με βηματα και ... συνειδητοποιοντας την "αναγκη" που εχουν τα ψαρια... Φυσικα ειναι σημαντικο τουλαχιστον οι παραμετροι στο νερο μας να ειναι αυτες που "απαιτουν" τα ειδη που φιλοξενουμε! Ενταξει σαν Ελληνες ενθουσιαζομαστε με τα περιπλοκα, εξεζητημενα και κοιταμε την ευκολια μας ... Ζητας να κανουμε ενα τεραστιο αλμα και να "ενηληκιωθουμε" σε οτι αφορα τους βιοτοπους και πως μπορουμε να τους αντιγραψουμε στο ενυδρειο μας. Αυτο ειναι πολυ δυσκολο και χρειαζεται αρκετος χρονος ωστε να το κανουμε.. Μη ξεχνας οτι σαν Ελληνες αντιδρουμε σε κανονες και θεωριες
Βλεποντας ενα ενυδρειο με καραβακι (μη τοξικο και σε γηηνα χρωματα οπως αναφερθηκε) που εχει σκαλαρια η πρωτη μου σκεψη ειναι οτι αυτα τα ψαρια "απαιτουν" μαλακο & οξυνο νερο και θα προτεινω να χαμηλωσει τις σκληροτητες και Ph... Με το διαβασμα και με το να ψαξουμε να δουμε που ζουν αυτα τα ψαρια συνειδητοποιουμε οτι θα ηταν πιο "ανετα" αν προσπαθουσαμε να φτιαξουμε τη διακοσμηση με φυτα, ξυλα, πετρες ... Ολα αυτα απαιτουν χρονο και δε γινονται απο τη μια μερα στην αλλη... Και καποιος "εμπειρος" (σε εισαγωγικα γιατι δε πιστευω οτι υπαρχει καποιος αρκετα εμπειρος -- ολοι μαθαινουμε καθε μερα κατι καινουργιο) δε μπορει να αποθαρρυνει καποιον κατευθειαν (να τον πιασει απο τα μουτρα) ... Ενα ενα ... σιγα ... σιγα ... με μεγαλυτερη βαρυτητα στις παραμετρους νερου!
Στην Ελλαδα υπαρχουν πολλα υλικα (πετρες - ξυλα - αμμος - χαλικια κ.λ.) και δε βλεπω καποιο λογο να μη χρησημοπουνται - αφου τα ελενξουμε να μην επιβαρυνουν το νερο με μη επιθυμητες ουσιες!
Το 90% των χρηστων που γραφονται ως αρχαριοι ηδη εχουν καποιο ενυδρειο και ψαρια... Κανεις δε μπορει να πεισει τον αλλο με κανονες, θετοντας ορια και "πρεπει" και "μη"... Οσο και να θυμηζει καποιος αυτα τα ορια ...
Παρε παραδειγμα τη δικη σου περιπτωση ... σου προτειναν αλλο χρωμμα αμμο και τωρα αλλο χρωμα πετρας! Ειναι λογικο να αντιδρας αλλα οταν εκθετεις τις φωτογραφιες σου να εισαι ετοιμος να δεχτεις και το σχολιασμο τους... Φυσικα εσυ μπορεις να πεις (σαν Ελληναρας) δεν ακουω κανενα και τα αφηνω ολα ετσι... ... Το ενυδρειο ειναι δικο σου ... εσυ το βλεπεις οταν ξυπνας και οταν πας για υπνο... Θα ειναι οπως το γουσταρεις εσυ! Ολοι οι υπολοιποι απλα σου τονιζουν τον βιοτοπο τους! Αν θες εσυ τον αντιγραφεις! Μια που το ονομαζεις και βιοτοπικο ενα περισσοτερο!! Η αληθεια ειναι καπου στη μεση διαβασε - ακου - συζητησε - και κανε αυτο που θεωρεις εσυ σωστο! Η απαντηση στο αν πρεπει να κανουμε οτι μας αρεσει ειναι αυτη!!
Τα δεχομαι λιγο πολυ αυτα που λες αλλα θα ηθελα τις παρεμβασεις σας και πιο συχνες και πιο εντονες, δηλ οταν ρωτα καποιος μεσα στο φορουμ απο που να αγορασει πετρες και καποιος του προτεινει τον Ερμη, εδω θ'αθελα την δικη σας παρεμβαση, γιατι αυτος εκανε στραβη αρχη.
Αν καποιος εχει ηδη ενα ενυδρειο καλο ειναι απο την αρχη να του πειτε πχ. η συνθεση των ψαριων ειναι λαθος και οι φεγγαροπετρες η η λαβα καμια σχεση με τη λιμνη δεν εχουν, τι θα πει σιγα σιγα, τωρα αν σου προτασσει το ετσι μ'αρεσει και το ετσι γουσταρω προφανως παυεις καθε συζητηση μαζι του.
Κανονες και πρεπει υπαρχουν παντου ακομη και εδω στο φορουμ ποσο μαλλον σ'ενα ενυδρειο, διαβαθμησεις, το δεχομαι, πρωτα το νερο με τις παραμετρους και μετα οι πετρες.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 18-08-09, 14:38
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Οταν ΟΛΑ ειναι λαθος ... τοτε κοιτας το πιο σημαντικο .... και μετα σιγα σιγα τα υπολοιπα!! Αν τα επισημανεις ολα απο την αρχη ο αλλος θα μπλοκαρει, θα τσαντιστει, θα απογοητευτει και θα τα παρατησει ... η απο αντιδραση θα τα αφησει ολα ετσι και οσο αντεξουν!!
Πολλες φορες πρεπει να λεμε "μπραβο" και ας μη το εννοουμε ... Σκεψου στα μικρα παιδια πως λειτουργει .... μπραβο αλλα ... να κανουμε και αυτο??
Απο οτι εχω δει οι ανθρωποι μενουν παιδια εκει που πρεπει να μεγαλωσουν ... και μεγαλωνουν σε αυτα που πρεπει να μεινουν παιδια (καπου εδω το εχω διαβασει και συμφωνω απολυτα)!!
Ο στοχος ειναι κοινος ολων να φτιαξουμε κατι καλητερο ... και βλεπω να γινεται πολυ δουλεια σε αυτο το τομεα... Εκει που βλεπουμε μονομαχο σε ποτηρακι στο πετσοπ ... τον παιρνει καποιος το βαζει σε γυαλα ... μετα κατι τον "τρωει" και ψαχνεται περισσοτερο. Βλεπει στο ιντερνετ και γραφεται εδω ... μετα μαθαινει για το φιλτρο, για το ενυδρειο ... για τις παραμετρους του νερου και τα φτιαχνει ... εχω δει πολλες περιπτωσεις που εχουν φτιαχτει πολυ ομορφα ενυδρεια (ακομα και πιο ομορφα απο τους "εμπειρους"). Ολα αυτα απο ανθρωπους που χωρις οικονομικο ωφελος η καποιο αλλο ωφελος που καθονται και ασχολουνται με τα προβληματα καποιων αλλων ανθρωπων που νοιωθουν οτι χρειαζονται βοηθεια! Πραγμα παραξενο και σπανιο στον κοσμο μας! Ετσι πρεπει να πουμε ενα μπραβο στους mods καθως και πανω απο ολα στον Τολη που μας εδωσε αυτη τη δυνατοτητα μεσα απο εδω να προσπαθουν ολοι προς το καλητερο!
Απο τα παραπανω εγω βλεπω μια γραμμη κατω απο το 0 και να αυξανει θετικα! Θα σε παρακαλουσα να τα βλεπεις και εσυ με αυτο το τροπο και θα δεις οτι δεν χωρανε διαφωνιες μεταξυ μας! Ο στοχος ειναι ο ιδιος!!! Ο καθενας βοηθαει με το δικο του τροπο!! Ακομα και οι "αρχαριοι" νοιωθουν αργοτερα αυτη την αναγκη να βοηθησουν καποιον που ηταν καποτε στην ιδια θεση αλλα ... κανενας δε νοιαστηκε ... Σου μιλαει ενας απο αυτους!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 18-08-09, 15:15
svasilis Ο χρήστης svasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Επειδή κάποιοι σου κάνανε σκληρή και ίσως άδικη κριτική δεν είναι λόγος να προσπαθείς να πάρεις το αίμα σου πίσω με επιθετικότητα. Μπορεί και να έχεις δίκαιο... εγώ είμαι της άποψης της δικιάς σου όσο αναφορά τα βιοτοπικά ενυδρεία... διαφορετικά παύουν να είναι τέτοια. ¶λλα να χαρακτηρίζεις όλον τον κόσμο εφετζή και για το θεαθήναι δεν νομίζεις ότι αδικείς πάρα πολύ κόσμο. Θα μπορούσες απλός να πεις την άποψή σου με ευγένεια και ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να γινόταν η δουλειά σου (δηλ, να αναφέρεις τα στραβός κείμενα κατά την άποψη σου χωρείς να δημιουργηθεί αρνητικό κλίμα). Τέλος πάντων θεωρώ πως έχεις δίκαιο και πας να το χάσεις.
Καλή συνέχεια σε όλους
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 18-08-09, 15:46
Το avatar του χρήστη Σωτος
Σωτος Ο χρήστης Σωτος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2009
Περιοχή: κως
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Και εγω κιχλιδας ειμαι αλλα βλεποντας μια τετοια σταση, δεν βρισκω τον λογο να πω την αποψη μου.Αφου εισαι απολυτος.........
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-08-09, 16:37
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από svasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή κάποιοι σου κάνανε σκληρή και ίσως άδικη κριτική δεν είναι λόγος να προσπαθείς να πάρεις το αίμα σου πίσω με επιθετικότητα. Μπορεί και να έχεις δίκαιο... εγώ είμαι της άποψης της δικιάς σου όσο αναφορά τα βιοτοπικά ενυδρεία... διαφορετικά παύουν να είναι τέτοια. ¶λλα να χαρακτηρίζεις όλον τον κόσμο εφετζή και για το θεαθήναι δεν νομίζεις ότι αδικείς πάρα πολύ κόσμο. Θα μπορούσες απλός να πεις την άποψή σου με ευγένεια και ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να γινόταν η δουλειά σου (δηλ, να αναφέρεις τα στραβός κείμενα κατά την άποψη σου χωρείς να δημιουργηθεί αρνητικό κλίμα). Τέλος πάντων θεωρώ πως έχεις δίκαιο και πας να το χάσεις.
Καλή συνέχεια σε όλους
Κατ'αρχας η κριτικη αυτη μου εγινε πριν δυο χρονια και φυσικα δεν περιμενα δυο χρονια να βγαλω την επιθετικοτητα μου, οπως λες και δεν νομιζω με ενα γενικο χαρακτηρισμο που κανω να γινομαι αγενης.
Δεν ηταν ουτε αδικη ουτε σκληρη, απλως ειχα μαυρη αμμο.
Σαφως με παρεξηγησες.
Το παραπονο μου ειναι οτι αυτα που λεω και γινομαι και κακος και γραφικος περι βιοτοπικοτητας και που φυσικα τα εχω διαβασει εδω, θα επρεπε να τα λενε και να τα ξαναλενε οι παλιοι και οι πιο εμπειροι του φορουμ στις κριτικες τους.
Ομως αυτο δεν το βλεπω και ισως σ'αυτο να οφειλεται και η εξαρση ενυδρειων malawi που τελικα δεν ειναι malawi.
Παρ'εκτος και αν κρινουν και κατακρινουν με την απουσια κριτικης απο μερους τους.
Αλλη βαρυτητα εχει ο λογος τους και αλλη ο δικος μου, η μηπως μ'φηνουν να βγαλω εγω το φιδι α'π τη τρυπα και να γινω ο κακος.
Και επειδη βλεπω να χανω το δικιο μου οπως λες, σταματω να ειμαι κακος.
Η γνωμη μου για τα βιοτοπικα ειναι αυτη που ειναι.
Τελος.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 18-08-09, 18:54
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Βρε παιδιά, εγώ προσωπικά δεν ενοχλούμαι από την απόλυτη συμπεριφορά κανενός. Ανθρώποι με μυαλό είμαστε και συζητάμε για πράγματα που μας ενδιαφέρουν.

Ίσα-ίσα που πιστεύω κιόλας ότι η συζήτηση αυτή οδηγεί σε καλό δρόμο. Μέχρι σήμερα, νόμιζα ότι είμαι ο μοναδικός που πίστευε στην αυθεντικότητα του ασβεστίλιθου ως γνήσιο πέτρωμα του ενυδρείου Μαλάουι και ας είναι πολύ απλό στην όψη και όχι νταμάρια, χαλαζίες, γρανίτες κ.λ.π. Να που τώρα βλέπω να έχουν και άλλοι ακουαρίστες τις ίδιες ανησυχίες με εμένα.

Τελειώνω και πάλι λέγοντας ότι δεν θέλω να είμαι απόλυτος και δεν πιέζω κανένα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 19-08-09, 13:10
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εμενα μια χαρα μου φαινεται η συζητηση και ας συνεχιστει.

Η οσο πιο πιστη αναπαρασταση ενος βιοτοπου εχει σαν σκοπο να "προμηθευσει" τα ειδη που θα φιλοξενηθουν εκει, με τα απαραιτητα στοιχεια που χρειαζονται για να "νιωσουν" οπως στη φυση, πραγμα που θα τα κανει να ειναι ασφαλη, χωρις στρες, υγιη, και να συμπεριφερθουν οπως στην φυση, συμπεριφορα δε που ειναι απο παρα πολυ ενδιαφερουσα εως να σου κοβει την ανασα, και που χωρις αυτα τα στοιχεια δεν θα τη δουμε ποτε.

Παιρνοντας παντα ως δεδομενο οτι οι φυσικο-χημικες παραμετροι του νερου (pH θερμοκρασια σκληροτητες) θαναι οι σωστες, τα στοιχεια αυτα συνηθως μπορει να ειναι αδρανη, εκτος λιγων περιπτωσεων που συμβαλλουν κι αυτα στη συσταση του νερου, οπως πολλα ξυλα ή στρωματα ξεραμενων φυλλων που βοηθουν λιγο στο μαλακωμα του νερου και του δινουν το καταλληλο χρωμα για συγκεκριμενους βιοτοπους. Και τα στοιχεια αυτα μιας και δεν μπορουμε να τρεχουμε στους βιοτοπους και να τα μαζευουμε, μπορουν μια χαρα να αντικατασταθουν με ομοια τους σε μικρο η μεγαλο βαθμο, αρκει να κανουν τη δουλια που χρειαζεται - κι αυτο, το ξερουμε μονο μελετωντας τι χρειαζεται το καθε ειδος και προσφεροντας του το πλησιεστερο αντιστοιχο. Πχ για τις μικρες κιχλιδες της ταγκανικα που ζουν στα νεκρα κελυφη σαλιγκαριων του ειδους Neothauma (που ειναι ενδημικο στη λιμνη και δεν βρισκεται αλλου), τα νεκρα κελυφη απο χοχλιους που τους δινουμε κανουν μια χαρα τη δουλια τους, Οι κιχλιδες της λιμνης μαλαουι που ζουν, αναπαραγονται, τρεφονται, σε αμεση συναρτηση με πετρες, θελουν πετρες και σπηλιες, και λιγη σημασια εχει αν θαναι πετρες φερμενες απο τη λιμνη, αγορασμενες απο τον Ερμη, μαζεμενες απο την υπαιθρο, η ακομα και τουβλα με τρυπες, αρκει να πληρουν τις προυποθεσεις που ζητανε αυτα τα ειδη, δλδ ναναι πολλες, να σχηματιζουν περιοχες μικρες και μεγαλες και καταφυγια αφθονα.
Και επι του θεματος, δειτε τα βιντεο που ανεβασε ο δελτας, ειναι πολυ κατατοπιστικα ως προς την ποικιλια διαταξης, μεγεθους, σχηματος και χρωματος των πετρων, αναλογα της περιοχης που βρισκονται, του βαθους και κατα ποσο ειναι καλυμμενες με αλγες η οχι - αλλου ειναι τετραγωνες, αλλου στρογγυλες, αλλου κατασπρες κλπ. Δειτε κι ενδεικτικα μερικες φωτο (σορρυ για το "@" που εχουν στο κεντρο αλλά ειναι κομματια απο βιντεο που εχει δωσει ο Ad Konings στο συλλογο για το σεμιναριο και δεν μπορω να τις δημοσιευσω "καθαρες").
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  010malawinsitu_0002.jpg
Εμφανίσεις:  221
Μέγεθος:  153,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  010malawinsitu_0002a.jpg
Εμφανίσεις:  237
Μέγεθος:  165,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  010malawinsitu_0002b.jpg
Εμφανίσεις:  222
Μέγεθος:  162,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  010malawinsitu_0002c.jpg
Εμφανίσεις:  214
Μέγεθος:  158,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  010malawinsitu_0002d.jpg
Εμφανίσεις:  224
Μέγεθος:  106,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  010malawinsitu_0002e.jpg
Εμφανίσεις:  200
Μέγεθος:  101,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  010malawinsitu_0002f.jpg
Εμφανίσεις:  208
Μέγεθος:  88,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  010malawinsitu_0002g.jpg
Εμφανίσεις:  210
Μέγεθος:  95,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-08-09, 15:23
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα μια χαρα μου φαινεται η συζητηση και ας συνεχιστει.
Οι κιχλιδες της λιμνης μαλαουι που ζουν, αναπαραγονται, τρεφονται, σε αμεση συναρτηση με πετρες, θελουν πετρες και σπηλιες, και λιγη σημασια εχει αν θαναι πετρες φερμενες απο τη λιμνη, αγορασμενες απο τον Ερμη, μαζεμενες απο την υπαιθρο, η ακομα και τουβλα με τρυπες, αρκει να πληρουν τις προυποθεσεις που ζητανε αυτα τα ειδη, δλδ ναναι πολλες, να σχηματιζουν περιοχες μικρες και μεγαλες και καταφυγια αφθονα.
Και επι του θεματος, δειτε τα βιντεο που ανεβασε ο δελτας, ειναι πολυ κατατοπιστικα ως προς την ποικιλια διαταξης, μεγεθους, σχηματος και χρωματος των πετρων, αναλογα της περιοχης που βρισκονται, του βαθους και κατα ποσο ειναι καλυμμενες με αλγες η οχι - αλλου ειναι τετραγωνες, αλλου στρογγυλες, αλλου κατασπρες κλπ. Δειτε κι ενδεικτικα μερικες φωτο (σορρυ για το "@" που εχουν στο κεντρο αλλά ειναι κομματια απο βιντεο που εχει δωσει ο Ad Konings στο συλλογο για το σεμιναριο και δεν μπορω να τις δημοσιευσω "καθαρες").
Απ'οτι καταλαβαινω υπαρχει μια διαφωνια μεταξυ εσου και του mikenuke οσον αφορα το διακοσμο με πετρες για τα βιοτοπικα ενυδρεια malawi.
Αν τωρα εσεις διαφωνειτε καταλαβαινεις τι θολο τοπιο δημιουργεις λεγοντας για τουβλα, και πετρες απο ΕΡΜΗ.
Με απογοητευσες τα μαλλα.
-------------------------
Τωρα που το σκεφτομαι, πιο ψυχραιμα δεν ειναι κακη, δεν ειναι καθολου κακη ιδεα του Τολη με τα τουβλα.
Σκεφτομαι στο επομενο ενυδρειο και γιατι οχι σ'αυτο που εχω, θα το διαλυσω και θα αναπαραστησω τους ουρανοξυστες της Νεας Υορκης κολλωντας το ενα τουβλο πανω στο αλλο με σιλικονη, και σε διαφρετικα υψη, βαζοντας κατω τα πιο μεγαλα τουβλα.
Και φυσικα θα βαλω τους διδυμους πυργους, ουτε λογος, μετα θα φραξω τις τρυπες με σιλικονη για να γινουν ανεξαρτητες φωλιες, πολλες φωλιες τοσες που θα τρελλαθουν οι κιχλιδες μου.
Μιλαμε οτι καθε μερα θα αλλαζουν και οροφο.
Θα φυγουv οι κιχλιδες μου απο το neaterdal περιβαλλον, φτανει πια με τις πετρες και τις σπηλιες, και θα πανε στο πολιτισμο.
New York Cichlidae's. Μιλαμε για πολυ high περιβαλλον.
Καλα δεν πιστευω να κλεψει κανεις την ιδεα μου, ετσι?
Σιγουρα μια κριτικη καλη την εχω.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeFior : 19-08-09 στις 15:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 19-08-09, 16:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Φίλε GeFior, δεν μπορείς να κρίνεις κανενός την άποψή του για το πως αντιλαμβάνεται το ακουασκέϊπ του ενυδρείου του ή τελος πάντων τι υλικά θα χρησιμοποιήσει. Προσωπικά όπως είπα και πριν, συμφωνώ με την προσέγγυση σου στο καθαρά υλικό κομμάτι, αλλά διαφωνώ με τον τρόπο που θέλεις να ακούσεις τους άλλους όπως επιθυμείς εσύ ή να επιβάλεις την άποψή σου. Όλες οι απόψεις είναι ορθές, φτάνει να μην φτάνουμε στα άκρα, δημιουργώντας με αυτόν τον τρόπο προβλήματα στα ψάρια. ¶λλως-πως αντιλαμβάνεσαι και θέτεις τα πράγματα εσύ και άλλως-πως ένας άλλος ακουαρίστας.

Το θέμα με την Νέα Υόρκη είναι ομολογουμένως πρωτότυπο και θα στο αντιγράψω.... να' σαι σίγουρος!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 19-08-09, 16:56
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα με την Νέα Υόρκη είναι ομολογουμένως πρωτότυπο και θα στο αντιγράψω.... να' σαι σίγουρος!
Αν σου αρεσει τοσο πολυ, αυτο που μπορω να κανω για σενα, γιατι σε συμπαθησα, εναι να φτιαξεις αλλη πολη.
Η Αθηνα πως σου φαινεται, Θ'αχει και τον Παρθενωνα, Αρχοντας!!!
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 19-08-09, 19:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μηπως χασαμε λιγο τη μπαλα?? αλλο να ειναι οκ τα ψαρια μας και αλλο να θελουμε να κανουμε ενα αυστηρα βιοτοπικο ενυδρειο...
π.χ. οπως ξαναειπα δεν αναφερω οτι εχω πιστα βιοτοπικο ενυδρειο αλλα λεω οτι ειναι τυπου αμαζονιου..και ξερω οτι τα ψαρια μου δεν ενδιαφερονται αν ειναι κληματαρια η mopani η αλλο ξυλο αυτο που εχω μεσα....
ετσι και καποιοι χομπιστες κανουν ενυδρεια malawi και τα παρουσιαζουν οχι για να δειξουν οτι εκαναν πιστη αντιγραφη βιοτοπου αλλα γιατι πρεπει σαφως και να υποδειξουν τι ειδους ενυδρειο ειναι...

προσωπικα το βρισκω παιχνιδι με τις λεξεις...αν καποιος εχει στοχο να αντιγραψει οσο καλυτερα μπορει το βιοτοπο..τοτε το λεει..και φυσικα τοτε δεχεται μεγαλυτερη ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗ κριτικη για διορθωσεις απο καποιον που απλως θελει να εχει κιχλιδες μαλαουι και να περνουν καλα...χωρις να τον νοιαζει η πιστη αντιγραφη της λιμνης..απλα η σωστη διαβιωση των ψαριων.
καθενας μπορει να προσεγγισει το βιοτοπο λιγοτερο η περισσοτερο....προσωπικα με ενδιαφερει τα ψαρια του χομπιστα που βλεπω να ζουν οσο πιο καλα γινεται. οποτε να εχουν σεβαστει καποιοι κανονες.....τωρα οπως λεει ο Τολης αν το θεμα ειναι ξυλοπετρα ...η χοχλιος....αυτα τα αφηνω για οσους "ψαγμενους" θελουν να κανουν κατι ακρως βιοτοπικο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 19-08-09, 19:56
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αν ο Παρθενωνας ειναι απο ασβεστολιθικο υλικο και ανεβαζει το Ph μια χαρα ειναι για Malawi ψαρια...
Οπτικα ομως δεν ειναι και οτι καλυτερο για malawi.
Το ιδιο ομως ισχυει για το γυαλι του ενυδρειου (που δεν ειναι made in Malawi) και το νερό που είναι της ΕΥΔΑΠ και οχι της Malawi waterworks..... (αυτη φτιαχτηκε με το 1 τετραδιο 5 εμβολια..)
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 19-08-09, 22:43
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Πιστευω οτι ειναι αρκετα γνωστες οι αποψεις μου για το ποσο πιστα θελω να αναπαριστανται οι βιοτοποι, και ομολογω οτι με εκπλησσει η ειρωνια (η οποια ειναι αστοχη τελειως). Δεν λυπαμαι που σε απογοητευσα γιατι δεν καταλαβες τιποτα απο οτι φαινεται.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 19-08-09, 23:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Νομιζω πως οι "στοχοι" του καθε χομπυστα ειναι διαφορετικοι.
Το αν ειναι "σωστοι" ειναι ισως το θεμα που θα επρεπε να συζητειται.
Ειναι κατι απο τα παρακατω μη αποδεκτο? ή κατι θα επρεπε να προωθειται περισσοτερο?

Υπαρχουν α) αυτοι που τους ενδιαφερει απλα να βλεπουν πολυχρωμα ψαρια να κολυμπανε σε ενα ενυδρειο με διαφορα ομορφα διακοσμητικα μεσα που θα μπορουσαν να κοσμουν το χωρο εξισου καλα και εκτος ενυδρειου, χωρις να "καιγονται" και τοσο για τις συνθηκες, β) αυτοι που τους ενδιαφερει περισσοτερο να εχουν απλα σωστες συνθηκες στα ψαρια τους ασχετα τι υλικα θα χρησιμοποιησουν, και γ) αυτοι που τους ενδιαφερει εκτος απο τις σωστες συνθηκες να βλεπουν και μια προσωμοιωση του βιοτοπου, ισως και αυτος να ειναι ο κυριοτερος σκοπος τους, με τα ψαρια να ειναι απλα ενα μερος του τοπιου (και καπου εκει νομιζω ειναι ο GeFior).

Υγ αν ξεχασα καποιους συμπληρωστε
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 19-08-09, 23:12
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

απο τις 2 τελευταιες κατηγοριες που λεει ο Σπυρος ας επιλεγει ο καθενας οτι θελει...δε μπορει να ειναι ολοι τρελλαμενοι με τους βιοτοπους....αν τα ψαρια περνανε καλα τοτε για μενα ειναι ολα οκ....οποιος θελει να το ψαξει παραπανω για να κανει βιοτοπο τοτε μπραβο του και το ενθαρρυνω..αλλα ποτε δε θα κριτικαρω καποιον επειδη δεν εκανε πιστη αναπαρασταση...
αυτο που δε θα ηθελα να συμβαινει ειναι η πρωτη κατηγορια..

gefior ειδες αληθεια τις βιοτοπικες καταδυσεις?? μπορει να εβλεπες τα τουβλα με αλλο ματι....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 19-08-09, 23:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Συμφωνω.
Απο τη στιγμη που δεν κανει κακο καποιος στα ζωντανα, η διακοσμηση κλπ του ενυδρειου του ειναι δικο του θεμα.
Θα πρεπει να ειναι ετοιμος ομως και για αρνητικα σχολια (λογω ακριβως αυτης της ιδιοτυπης εμφανισης) οταν ζηταει δημοσια τη γνωμη αλλων, για το θεαμα του ενυδρειου του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 19-08-09, 23:22
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Συμφωνω και εγω.....
Σαφως και θα πρεπει να παροτρυνεται το "βιοτοπικο" ενυδρειο.....ομως δεν γινεται και να του το επιβαλλουμε με το ζορι....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 19-08-09, 23:27
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
gefior ειδες αληθεια τις βιοτοπικες καταδυσεις?? μπορει να εβλεπες τα τουβλα με αλλο ματι....
Ασε Πανο, τωρα που το σκεφτομαι νιωθω λιγο αβολα με τα τουβλα μια και ειναι ιδεα του Τολη.
Εχω σκεφτει ομως μια αλλη σουπερ τρουπερ γα...τη ιδεα.
Λεπτομερειες δεν λεω απλως σας λεω οτι ειναι αιωρουμενη κατασκευη, δηλ τα ενυδρεια aquatlantis εχουν δυο κοντρες πανω δεξια και αριστερα αρκετα φαρδιες και εκει θα στηριξω την κατασκευη μου, η οποια δεν θα ειναι πανω απο 5-6 κιλα.
Φυσικα θα καταλαβατε απο το βαρος οτι δεν ειναι απο πολυουρεθανη, τωρα ο πατος του ενυδρειου μου θα ειναι ολος pure sand, θα παιζουν μπαλλα οι κιχλιδες μου, οχι σαν το ΠΑΟ.
Εννοειται οτι τα πλακακια η το φελιζολ η το daw ειναι περιττα και αχρηστα.
Αν μπορειτε να φανταστειται τη λιμνη Malawi αναποδα αλλα σε Dada-ιστικη εκδοχη, καπως ετσι θα μοιαζει το ενυδρειο μου.
Να'σαι καλα Tolis μου εβγαλες το καλλιτεχνικο μου, και πανω απ'ολα γηινα χρωματα και πολλες τρυπες.
Τελος δεν προκειται να αποκαλυψω κανενα αλλο μυστικο και ουτε σε pm θ'απαντησω.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 20-08-09, 00:33
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Θεωρώ ότι όλο και πάντα θα υπάρχει κάποιος ποιο απαιτητικός-αυστηρός χομπιστας από έναν άλλων.
Αν γυρίσω και πω εγώ ότι βιοτιοπικό μπορεί να είναι μονό μια εσωτερική λίμνη μερικών χιλιάδων λίτρων!!!.
Και όλα τα ενυδρειακια είναι απλά κουβάδες με μερικές πέτρες!!!!
Νομίζω ότι θα το σεβαστούν κάποιοι.. Και κάποιοι θα πουν ένταξη ρε φίλε έχουμε λίγα λίτρα αλλά προσπαθούμε για το καλύτερο όσο γίνετε.
Ο καθένας έχει αλλά κριτήρια του βιοτόπου στο μυαλό του.

Νομίζω ότι όσοι κάνουν βιοτοπικό προσπαθούν για το καλύτερο, και δεν επαναπαύονται.


Αν κάποιος βαριετέ να αναζητήσει βιντεακια από τους βιοτόπους και αρκείτε να αντιγραφή ένα στήσιμο ενυδρείου από κάποιων άλλων , μετά ένας άλλος θα αντιγράψει το αντίγραφο και πάει λέγοντας. Εν τω μεταξύ για χιλίους λογούς, ο κάθε ένας θα έχει βάλει την δικιά του πινελιά. Οπότε μετά από μερικές αντιγραφές το αποτέλεσμα θα είναι πολύ διαφοροποιημένο από το αρχικό.

Το φόρουμ είναι εργαλείο αλλά δεν είναι και μαγικό κουτί.

Συμβουλή μου είναι.
1 μπαίνεις σε ένα φόρουμ ρωτάς ψάχνεις αποφασίζεις τι ψαριά θες να πάρεις.
2 ψάχνεις είτε για βίντεο είτε για εικόνες να δεις πως είναι τα ψαριά στη λίμνη που ζουν στην φύση.
3 ξανά γυρνάς στο φόρουμ και ρωτάς ότι απορίες σου έχουν δημιουργηθεί από τα βίντεο που ειδές.

Το (2) δε το κάνει σχεδόν κανείς.
Και ο λόγος είναι ότι ………είμαστε άνθρωποι (παπαγάλοι) που ότι βλέπουμε αντιγραφούμε αδιαφορώντας αν είναι σωστό.

Τόπε τοπε ο παπαγάλος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 20-08-09, 02:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το (2) δε το κάνει σχεδόν κανείς.
Και ο λόγος είναι ότι ………είμαστε άνθρωποι (παπαγάλοι) που ότι βλέπουμε αντιγραφούμε αδιαφορώντας αν είναι σωστό.
εδω δε μπορω να συμφωνησω....πολλοι χομπιστες εχουν παρακολουθησει η εχουν στην κατοχη τους βιντεο και εικονες απο βιοτοπους.
επισης η πορεια των "βιοτοπικων καταδυσεων" επισφραγισε οτι πολλοι διψουν να μαθουν κατι παραπανω για τους βιοτοπους των ψαριων-οπως επισης και τα υπολοιπα σεμιναρια που γινονται καθε τοσο.
τελος τα ολοενα και σωστοτερα στημενα ενυδρεια δειχνουν την εξελιξη στην κατευθυνση αυτη. φυσικα δεικτης δεν ειναι οι εντελως αρχαριοι που μαθαινουν το στρωσιμο..αλλα οι λιγο πιο εμπειροι χομπιστες. και φυσικα και οι αρχαριοι λιγο αργοτερα αν δεν αφησουν το χομπυ θα ακολουθηουν την ιδια πορεια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 20-08-09, 07:15
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω πως οι "στοχοι" του καθε χομπυστα ειναι διαφορετικοι.
Το αν ειναι "σωστοι" ειναι ισως το θεμα που θα επρεπε να συζητειται.
Ειναι κατι απο τα παρακατω μη αποδεκτο? ή κατι θα επρεπε να προωθειται περισσοτερο?

Υπαρχουν α) αυτοι που τους ενδιαφερει απλα να βλεπουν πολυχρωμα ψαρια να κολυμπανε σε ενα ενυδρειο με διαφορα ομορφα διακοσμητικα μεσα που θα μπορουσαν να κοσμουν το χωρο εξισου καλα και εκτος ενυδρειου, χωρις να "καιγονται" και τοσο για τις συνθηκες, β) αυτοι που τους ενδιαφερει περισσοτερο να εχουν απλα σωστες συνθηκες στα ψαρια τους ασχετα τι υλικα θα χρησιμοποιησουν, και γ) αυτοι που τους ενδιαφερει εκτος απο τις σωστες συνθηκες να βλεπουν και μια προσωμοιωση του βιοτοπου, ισως και αυτος να ειναι ο κυριοτερος σκοπος τους, με τα ψαρια να ειναι απλα ενα μερος του τοπιου (και καπου εκει νομιζω ειναι ο GeFior).

Υγ αν ξεχασα καποιους συμπληρωστε
Συμφωνω με την κατηγοριοποιηση που εκανες, γιατι ετσι μπορουμε μονο να συνεννοηθουμε.
Αυτοι τις τελευταιας κατηγοριας, οι τυποι ειναι απολυτοι και καταπιεστικοι, ειδικα αυτος ο Gefior πολυ απαιτητικος, θελει ακουσον ακουσον να κανουμε τα ενυδρεια μας βιοτοπικα, μας δινει μαθηματα πως και τι πετρες να βαλουμε
στα ενυδρεια μας, λες και μεις δεν ξερουμε.
Όλες οι πέτρες κάνουν για malawi. ειπε ο Yannis K στον giannisqq, δηλ εγω δεν μπορω να βαλω το τουβλακι μου, ο Φινλανδος τη πετρα απο πολυουρεθανη.
Τι κλισε ειναι αυτα.
Ασε το αλλο με το πυχη, θελει λεει να ανεβασει το πυχη, μας ρωτα εμας αν μπορουμε να πηδησουμε, αλλα καλα του εκανε ο Τολης και του κατεβασε τον πυχη στο εδαφος, τι στο εδαφος, τον εχωσε μεσα στο χωμα.
Προτεινω να καταργηθει ο ορος βιοτοπικο, βιοτοπος και ολα τα σχετικα και να τιμωρειται οποιος τον χρησιμοποιει.
Ο καθενας θα κανει το ενυδρειο του οπως θελει, δεν υπαρχουν κανονες και οροι, πληρης ελευθερια, η καλυτερα αναρχια.
Ζητω η αναρχια στο φορουμ!!!
Ωχ!!! Εχουμε και δικτατωρες εδω!!!!!
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 20-08-09, 07:24
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
εδω δε μπορω να συμφωνησω....πολλοι χομπιστες εχουν παρακολουθησει η εχουν στην κατοχη τους βιντεο και εικονες απο βιοτοπους.
επισης η πορεια των "βιοτοπικων καταδυσεων" επισφραγισε οτι πολλοι διψουν να μαθουν κατι παραπανω για τους βιοτοπους των ψαριων-οπως επισης και τα υπολοιπα σεμιναρια που γινονται καθε τοσο.
τελος τα ολοενα και σωστοτερα στημενα ενυδρεια δειχνουν την εξελιξη στην κατευθυνση αυτη. φυσικα δεικτης δεν ειναι οι εντελως αρχαριοι που μαθαινουν το στρωσιμο..αλλα οι λιγο πιο εμπειροι χομπιστες. και φυσικα και οι αρχαριοι λιγο αργοτερα αν δεν αφησουν το χομπυ θα ακολουθηουν την ιδια πορεια...

Από υλικό στην κατοχή μας, άλλο τίποτε....! Δόξα το Θεό, το διαδίκτυο είναι εδώ και αγοράζεις ότι θέλεις. Αγγλικά να γνωρίζεις μόνο και είσαι Κύριος με κεφαλαίο.

Αλήθεια Βασίλη, τόσο καιρό εδω μέσα, αυτό πιστεύεις για τα φόρουμ?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 20-08-09, 07:28
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευω οτι ειναι αρκετα γνωστες οι αποψεις μου για το ποσο πιστα θελω να αναπαριστανται οι βιοτοποι, και ομολογω οτι με εκπλησσει η ειρωνια (η οποια ειναι αστοχη τελειως). Δεν λυπαμαι που σε απογοητευσα γιατι δεν καταλαβες τιποτα απο οτι φαινεται.
Αν αυτο γραφοντας το "Οι κιχλιδες της λιμνης μαλαουι που ζουν, αναπαραγονται, τρεφονται, σε αμεση συναρτηση με πετρες, θελουν πετρες και σπηλιες, και λιγη σημασια εχει αν θαναι πετρες φερμενες απο τη λιμνη, αγορασμενες απο τον Ερμη, μαζεμενες απο την υπαιθρο, η ακομα και τουβλα με τρυπες, αρκει να πληρουν τις προυποθεσεις που ζητανε αυτα τα ειδη, δλδ ναναι πολλες, να σχηματιζουν περιοχες μικρες και μεγαλες και καταφυγια αφθονα."
νομιζεις οτι προτρεπεις του νεους σε πιο βιοτοπικα ενυδρεια τοτε σαφως και δεν μιλαμε την ιδια γλωσσα._
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 20-08-09, 07:50
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeFior Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν αυτο γραφοντας το "Οι κιχλιδες της λιμνης μαλαουι που ζουν, αναπαραγονται, τρεφονται, σε αμεση συναρτηση με πετρες, θελουν πετρες και σπηλιες, και λιγη σημασια εχει αν θαναι πετρες φερμενες απο τη λιμνη, αγορασμενες απο τον Ερμη, μαζεμενες απο την υπαιθρο, η ακομα και τουβλα με τρυπες, αρκει να πληρουν τις προυποθεσεις που ζητανε αυτα τα ειδη, δλδ ναναι πολλες, να σχηματιζουν περιοχες μικρες και μεγαλες και καταφυγια αφθονα."
νομιζεις οτι προτρεπεις του νεους σε πιο βιοτοπικα ενυδρεια τοτε σαφως και δεν μιλαμε την ιδια γλωσσα._
Φίλε, πάλι εγώ! Μην επιμένεις τόσο πολύ, γιατί στην πραγματικότητα κανένας μας δεν μπορεί να δώσει τις ακριβείς συνθήκες της λίμνης. Όταν μιλάμε για ενυδρεία, μιλάμε πάντα ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ λίτρα που σίγουρα δεν μπορόυν σε καμία περίπτωση να αντιγράψουν τη λίμνη Μαλαόυι, με τις τεράστιες ασβεστολιθικές πέτρες/βράχους και τις τεράστιες εκτάσεις καθαρού άμμου.

Ναι, πιστεύω και εγώ ότι η λύση του Τόλη για τα τούβλα, μπορεί να δουλέψει πολύ καλά, όταν μιλάμε για mbouna σε ένα πολύ μικρό ενυδρείο όπου δεν μπορούν να μπουν όσες πέτρες χρειάζεται. Το τούβλο παίρνει λιγότερο χώρο, προσφέρει την απαιτούμενη ασφάλεια στους κυνηγημένους και βασικά λίγη σκέψη και φαντασία χρειάζεται, ώστε να μετατρέψεις το "ξένο" τούβλο σε μέρος του βιότοπου.

Μην τα παίρνεις όλα στραβά, γιατί μια από τις αρετές που πρέπει να επιδεικνύει ο ακουαρίστας είναι η εφευρετικότητα/φαντασία!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 20-08-09, 09:52
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, πιστεύω και εγώ ότι η λύση του Τόλη για τα τούβλα, μπορεί να δουλέψει πολύ καλά, όταν μιλάμε για mbouna σε ένα πολύ μικρό ενυδρείο όπου δεν μπορούν να μπουν όσες πέτρες χρειάζεται. Το τούβλο παίρνει λιγότερο χώρο, προσφέρει την απαιτούμενη ασφάλεια στους κυνηγημένους και βασικά λίγη σκέψη και φαντασία χρειάζεται, ώστε να μετατρέψεις το "ξένο" τούβλο σε μέρος του βιότοπου.
Μην τα παίρνεις όλα στραβά, γιατί μια από τις αρετές που πρέπει να επιδεικνύει ο ακουαρίστας είναι η εφευρετικότητα/φαντασία!
Τωρα καταλαβα το προβλημα μου.
Δεν εχω τοσο λιγη σκέψη και φαντασία ώστε να μετατρέψω το "ξένο" τούβλο σε μέρος του βιότοπου.
Αλλα θα το παλεψω, στην επομενη επισκεψη μου στη λιμνη θα κρατω μαζι μου μερικα τουβλα.
-------------------------
Θ'αθελα να μιλησουμε και να αλλαξουμε αποψεις με καποιον απο την τριτη κατηγορια κατα delta66.
Τελος παντων να μετρηθουμε.
Προς αποφυγη παρεξηγησεων ισχυει η κατωθι ισοτητα-ταυτοτητα:
ενυδρειο (malawi βιοτοπικο = malawi = κιχλιδες απο την λιμνη malawi) = ΒΙΟΤΟΠΙΚΟ
ΒΙΟΤΟΠΙΚΟ = ψαρια και νερο τα γνωστα, πετρουλες οσο το δυνατον να μοιαζουν με τις φωτος που εχω δημοσιευσει παραπανω (Κατα τον in the pond ειναι αρκετα εφικτο με τα ελληνικα πετρωματα).
Οσοι πιστοι να προσελθουν.
Υπαρχει κανεις ... κανεις καλος! (προς αποφυγη παρεξηγησεων ως γνωστον δε βαζω τονους)
----------------------
in the pond μπορω να σου στειλλω σε pm καποιες φωτο απο τετοιες πετρες να μου πεις τη γνωμη σου, μετρα για μενα.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeFior : 20-08-09 στις 09:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 20-08-09, 10:16
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω το "πρόβλημα σου".
Γιατί όλα αυτά τα σχόλια με την πολύ μεγάλη δόση ειρωνείας και "εξυπνάδες" χωρίς λόγο και αιτία.

Αυτό που οι περισσότεροι προσπαθούμε να σου πούμε είναι πολύ απλό.
Έχεις κολλήσει στο "βιοτοπικό" του θέματος παραβλέποντας έναν πάρα πολύ σημαντικό παράγοντα.
Τα ψάρια λες να νοιάζονται για το αν οι πέτρες και η άμμος είναι από την λίμνη Μαλάουι ; 'Οχι φυσικά.
Όλα τα ψάρια έχουν μέσα στο DNA τους κάποια χαρακτηριστικά τα οποία και δημιουργήθηκαν μετά από πολλά χρόνια εξέλιξης του είδους τους.
Ας πάρουμε για παράδειγμα ψάρια που γεννήθηκαν σε ενυδρεία και δεν έχουν ζήσει ποτέ στο φυσικό τους περιβάλλον.
Ένα shelldweller της λίμνης Τανγκανίκα μόλις το βάλουμε σε ένα ενυδρείο τι θα ψάξει να βρει ; ¶δεια κελύφη σαλιγκαριών !!!
Αν τα βρει λες να μας ρωτήσει αν τα αγοράσαμε από τον Βασιλόπουλο ;
'Η μήπως δεν θα είναι εντάξει αν του έχουμε δώσει τις σωστές συνθήκες διαβίωσης και τους κατάλληλους συγκατοίκους ;
Το ίδιο και με ένα mbuna.
Tι θα ψάξει ; Πέτρες,σπηλιές,τρύπες για να χώνεται και άλγη για να τσιμπολογάει !!!
Αν είναι μια στοίβα από τούβλα λες να το ενοχλήσει ; Όχι φυσικά !
Αυτά ενοχλούν εμάς γιατί η διακόσμηση δεν θα μας αρέσει.

¶ρα τι πρέπει να κάνουμε ; Σωστή επιλογή λίτρων και φίλτρανσης για τα είδη που θέλουμε να φιλοξενήσουμε καθώς και του κατάλληλου διάκοσμου που να προσομοιάζει όσο το δυνατόν περισσότερο το φυσικό τους περιβάλλον.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 20-08-09, 12:50
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αν προτρεπω κοσμο για πιο σωστα βιοτοπικα ενυδρεια ας το πει ο κοσμος (και ειναι πολυς) που εχει παρακολουθησει το σεμιναριο. Και σε μια συζητηση περι βιοτοπικων ενυδρειων δεν μπορω να μην αναφερω καποιες εναλλακτικες, επειδη θα φοβηθω μηπως το δει κανενας αρχαριος και σχηματισει λαθος εντυπωση, (γιατι η διατυπωση μου ηταν σαφεστατη) ουτε θα απολογηθω κιολας, ειδικα εγω που ειμαι εντελως της αποψης οσο πιο πιστο αντιγραφο.

Οσο για τα τουβλα, σε ενα ενυδρειο που δεν μας ενδιαφερει η αισθητικη του (ενυδρειο αναπαραγωγης, ενυδρειο σε φισρουμ κι οχι "σαλονιου"), πληρουν μια χαρα τις προυποθεσεις με τις πολλες τρυπες που εχουν, δες τη φωτο που συναπτω.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  225
Μέγεθος:  231,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 20-08-09, 13:47
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εγω παλι θεωρω πως κακως ασχοληθηκα γιατι δεν ειναι κακο να διαφωνει κανεις...αλλα οταν απαντας ευγενικα και με επιχειρηματα και ο αλλος αντι να αντεπιχειρηματολογει το ριχνει στην ειρωνια και την εξυπναδα (με την κακη εννοια φυσικα) δεν υπαρχει λογος για διαλογο....
καθενας πηρε τα μηνυματα του νομιζω....
μπραβο σε οσους κανουν αυστηρως βιοτοπικα ενυδρεια ..μπραβο και σε οσους κρατανε τα ψαρια σε σωστες συνθηκες κι ας παρεκκλινουν απο το απολυτο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
δημιουργια ταπητα thu vu Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 13-04-08 21:20
δημιουργια δημοσκοπισης orck Greek Aquarist's Boards 1 14-02-08 16:49
Δημιουργια Background spookie Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 3 28-09-07 08:47
ΑΣΦΑΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΓΙΩΡΓΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 2 03-05-04 19:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,50993 seconds with 14 queries