Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-11-17, 18:38
Naxian Ο χρήστης Naxian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2017
Περιοχή: ΝΑΞΟΣ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Και με το που έβαλα μέσα το πρώτο ζωντανό πράγμα, απέκτησα πρόβλημα.
Μεταφέρθηκε στο ενυδρείο μου βδέλλα http://www.wetwebmedia.com/fwsubwebindex/leechesfwf.htm (το λινκ είναι ενδεικτικό απλά για την εικόνα, δεν έχω διαβάσει το συγκεκριμένο άρθρο). Νομίζω ότι είναι καλό που οι βδέλλες που είδα εγώ ήτανε άσπρες, λογικά έχει πέσει πείνα... Πεθαίνουν από την πείνα;;

Με μια πρόχειρη αναζήτηση σε ξένα σάιτ (δεν ήξερα τι ακριβώς παίζει γιατί πρώτη φορά το συνάντησα) κατάλαβα ότι είναι άκρως επιβλαβές για το ενυδρείο γενικότερα και ότι σε πολλές περιπτώσεις η ζημιά είναι αδιόρθωτη... Εδώ διάβασα κυρίως για τρόπους αντιμετώπισης με φάρμακα και υπερμαγγανικό κάλιο κλπ.

Στο ενυδρείο λοιπόν έχουν μπει ramshorn και red cherry (και μερικά φυτά εννοείται). Ερωτήσεις:

1. Πέρα από τα σαλιγκαράκια, μπορούν να βλάψουν και τις γαρίδες;
2. Ξέρω ότι έχω τουλάχιστον μία που κρύβεται στο υπόστρωμα και δεν πρόλαβα να την αφαιρέσω με την τσιμπίδα (πρόλαβα μόνο δύο που είδα)
3. Παγίδες τέτοιου στυλ https://www.ebay.com/itm/Aquarium-Pe...bCheSr7r_P6xqQ έχει δοκιμάσει κανένας; Και βάζουμε για δόλωμα λίγο μπριζολάκι σωταρισμένο με σκορδάκι αφού το έχουμε περάσει και μαρινάρα με σάλτσα σόγιας;

Αυτά για αρχή...
__________________
Τα λίτρα ποτέ δεν είναι αρκετά - Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-11-17, 12:50
Naxian Ο χρήστης Naxian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2017
Περιοχή: ΝΑΞΟΣ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι παιδιά. Αφού λοιπόν παρέλαβα με αρκετή καθυστέρηση τα ledάκια που είχα παραγγείλει από Κίνα, ξεκίνησα σήμερα και βάφω τα ξύλα που θα φτιάξω το φωτιστικό.

Ερώτηση: στο μαγαζί με τα χρώματα του εξήγησα τι ακριβώς θέλω να κάνω και μου έδωσε αστάρι νομίζω και χρώμα που διαλύονται με νέφτι. Υπάρχει πρόβλημα στην χρήση του; Εννοείται ότι δεν θα μπει ούτε ένα μικρό κομμάτι στο νερό, ούτε για πλάκα, το φωτιστικό-καπάκι θα πατήσει περιμετρικά στο τζάμι.
__________________
Τα λίτρα ποτέ δεν είναι αρκετά - Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-11-17, 15:43
Το avatar του χρήστη kwstas arta
kwstas arta Ο χρήστης kwstas arta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2009
Περιοχή: Monaxo
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

κοιτα λιγο μια παγιδα απο μπουκαλι που εκανα εγω για τα πλαναρια,ισως σε http://www.aquatek.gr/vb/showthread....927&page=2.στο 37 ποστ.κανε τοσο τις τρυπες ισα ισα να περνανε,κ λιγο τροφη μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-11-17, 15:56
Naxian Ο χρήστης Naxian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2017
Περιοχή: ΝΑΞΟΣ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ Κώστα! Κάποια στιγμή πέτυχα ένα έξω από το υπόστρωμα μόλις άναψαν τα φώτα και το έπιασα με την τσιμπίδα. Από τότε δεν έχω ξαναπετύχει τίποτα, το παρακολουθώ όσο μπορώ. Τελικά παράγγειλα μια τέτοια παγίδα όπως έγραψα πιο πάνω και λογικά θα έρθει σε μερικές μέρες. Θα ενημερώσω για αποτελέσματα.
__________________
Τα λίτρα ποτέ δεν είναι αρκετά - Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03434 seconds with 13 queries