Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 09-01-12, 01:15
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Exclamation Ramirezi και φυτά σε 48λτ, ζητάω συμβουλές!!!

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα τη βοήθειά σας γιατί βρέθηκα λίγο στα βαθιά, καθότι άσχετος με το μαλακό νερό και τα φυτά (μέχρι στιγμής διατηρώ μόνο Αφρικάνες).

Λοιπόν το ενυδρείο 48 λίτρων στήθηκε στα γρήγορα πριν λίγες μέρες με πολύ μπόλι από το Αφρικανικό, πολλά βακτήρια (sera), λίιιγο τάισμα ως τροφή της βιολογίας και καλές μετρήσεις εξαρχής. Γέμισε με χαλαζιακή άμμο που είχα ήδη, ξύλα που παίζαν ήδη από φίλο του φόρουμ. Χτές προστέθηκε ένα πολύ ωραίο ζευγάρι ramizeri αλλά και άλλο ένα από 2 μικρά αλγοφάγα (δε θυμάμαι το όνομά τους), και αρκετά φυτα, επίσης από φίλο του φόρουμ! Τα ξύλα έβρασαν καλού κακού, ενώ δίλπα στις ρίζες μπήκαν από μισή ταμπλέτα μέσα στη χαλαζιακή άμμο (δεν υπάρχει υπόστρωμα).

Έπειτα από 3ωρη (!!!) προσαρμογή (βρισκόντουσαν σε ph 6,5, εγώ προσπάθησα με χημικά και τύρφη στο εσωτερικό (πλάτης) φιλτράκι του ενυδρείου να κατεβάσω αλλά τελικά σήμερα είμαι στο 7,5 - χτες ήμουν περίπου στο 7) φαίνεται ότι πάμε καλά, 2η μέρα σήμερα είδα τα ramirezi να βολτάρουν και να κάνουν καλή παρέα μεταξύ τους, ενώ τα αλγοφάγα να είναι συνεχώς στο έργο τους Γενικά, αν και φάουλ καθώς βιάστηκα κάπως για όλα αυτά, έκανα πολύ πολύ προσπάθεια να προσαρμοστούν σωστά.

Οι τιμές είναι ph=7,5 , kh=6, αμμωνία/νιτρώδη σταθερά 0, νιτρικά ελάχιστα, θερμοκρασία 26, φωτισμός 9 ώρες (δε ξέρω τι λάμπα ακριβώς έχει το BOYU, βλέπω μόνο ότι έχει μια λευκή και μια κάπως γαλάζια "ακτίνα", αεραντλία για τις ώρες φωτισμού). Η φίλτρανση πλάτης έχει αρκετά σφουγγάρια, αρκετό μακαρόνι, 3 κοματάκια τύρφης σε κάλτσα (τα υπολογίζω 70ml), ενυδρειακό βαμβάκι, τον "κρυμμένο" θερμοστάτη και μια μίνι αντλιούλα 11w/400λτ/h.

Θα ήθελα τις συμβουλές σχετικά με το πως θα αντέξουν αρχικά τα ramizeri τις αλλαγές και την ταλαιπωρία που πέρασαν, και έπειτα για το πως θα μπορούσα να σταθεροποιήσω και να βελτιώσω τις συνθήκες. Για αρχή τάισα σήμερα (2η μέρα) ελάχιστα, τσίμπησε λίγο μόνο το θυλικό απ όσο είδα, ενώ μέρα παρά μέρα προσθέτω βακτήρια sera και μετράω τιμές. Επίσης, για τις ρουτίνες που θα πρέπει να ακολουθήσω, καθώς και για τις απαιτήσεις των φυτών (δυστυχώς δεν θυμάμαι ούτε τα όνόματά τους) Και κάτι για το ph, θα μπορούσα να μην κατεβάσω το ph και να το αφήσω να γίνει βρύσης (7,8 ), ή είναι απαραίτητο το χαμηλό ph για τα ramirezi? (οπότε και θα πρέπει να πάω σε A/O). Τέλος, θα ήθελα να προσθέσω και μια μικρή ομάδα Cardinal Tetras, ξέρω ότι είναι οριακά τα λίτρα αλλά έχω την πρόθεση να τα αναβαθμίσω σε δεύτερο χρόνο.

Ακολουθούν και κάποιες φωτός, αναμένω τη βοήθειά σας!









Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συμβουλές για φυτά RGPOL Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 19-02-04 19:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09165 seconds with 14 queries