Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-02-11, 20:45
ntoris Ο χρήστης ntoris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2011
Περιοχή: trikala
Μηνύματα: 7
Question Help!Χανω το χελωνάκι μου

Καλησπέρα σας. Ειμαι καινουργια στο φορουμ και ασχολουμαι πρωτη φορα με χελωνακια νερου. Τον Νοεμβριο αγόρασα ένα χελωνάκι νερού (αυτό με τα κόκκινα μάγουλα) και εδώ και αρκετό νερό το καβούκι του έχει μαλακώσει τόσο πολύ που είναι σαν δέρμα. Το χρώμα του έχει αλλοιωθεί και γενικώς δεν έμενε πολύ ώρα στο νερό και προτιμούσε να είναι έξω. Τις τελευταίες μέρες μου φαινόταν σαν να είχε ψοφίσει αφού δεν κουνιόταν καθόλου και έχει συνέχεια τα μάτια κλειστά. Το είχα βάλει στην άκρη αλλά πίστευα οτι είχε ψοφίσει. Προχθές το πήρα στα χέρια μου και είδα οτι κουνιόταν και άνοιξε λίγο τα μάτια του. Το άλλαξα πάλι νερό το έβαλα σε πιο ζεστό μέρος αλλά πάλι τα ίδια. Εχει πέσει χειμερία ναρκη ή πεθαίνει??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-02-11, 20:52
Το avatar του χρήστη kaneda
kaneda Ο χρήστης kaneda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2010
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 12
Send a message via Skype™ to kaneda
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα παρατηρήσετε ότι τους χειμερινούς μήνες η χελώνα σας θα τρώει πολύ λιγότερο απ’ότι το καλοκαίρι ή κάποιες μέρες και καθόλου. Μη σας ανησυχήσει αυτό, είναι απόλυτα φυσιολογικό, δεδομένου ότι έχει αποθηκεύσει αρκετό λίπος για το χειμώνα, προκειμένου να πέσει σε χειμερία νάρκη αν χρειαστεί. Όσο μεγαλώνει, αυτό το φαινόμενο θα το παρατηρείτε όλο και περισσότερο.
Μάλλον επειδή είναι χειμώνας, είναι σε χειμέρια νάρκη.

Για πάρα πολλές πλροφορίες δες αυτό->Redearslider.com :: All about Red Ear Sliders and the Turtle Talk forum
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-02-11, 13:59
ntoris Ο χρήστης ntoris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2011
Περιοχή: trikala
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την ιστοσελίδα ελπίζω να με βοηθήσει. Χθες που πήγα να το ξαναδώ ήταν πάλι στα ίδια χέρια πόδια έξω από το καβούκι και το κεφάλι δεν το βάζει μέσα. Το νερό παρόλο που το αλλάζω μυρίζει..Μηπως τελικά έχει ψοφίσει??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-02-11, 13:06
ntoris Ο χρήστης ntoris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2011
Περιοχή: trikala
Μηνύματα: 7
Question Help!Χανω το χελωνάκι μου

Οποιος μπορεί ας με βοηθήσει. Εχω ένα χελωνάκι το οποίο τον τελευταίο καιρό το καβούκι του άρχισε να είναι πολύ μαλακό σαν δέρμα και ήταν συνέχεια πάνω σε μια πέτρα έξω από το νερό και κοιμόταν. Εδώ και μια βδομάδα δεν κουνιέται καθόλου και δεν ξέρω αν έχει πέσει σε χειμερία νάρκη αφού χέρια, πόδια και κεφάλι τα έχει έξω και δεν αντιδράει σε τίποτα. Μου φαίνεται οτι έχει ψοφίσει. Αλλά αν μια στα 1000 ζει τι να κάνω. Το έχω βάλει σε μια άλλη νεροχελώνα γιατί στην κανονική έχω ένα άλλο. Πρέπει να το έχω στο νερό?? Και το νερό που αλλάζω μυριζει άσχημα(δειγμα οτι έχει ψοφίσει???)Αν μπορεί κάποιος ας με προσανατολήσει γιατί δεν ξέρω τι να κάνω........
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-02-11, 13:11
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ntoris Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποιος μπορεί ας με βοηθήσει. Εχω ένα χελωνάκι το οποίο τον τελευταίο καιρό το καβούκι του άρχισε να είναι πολύ μαλακό σαν δέρμα και ήταν συνέχεια πάνω σε μια πέτρα έξω από το νερό και κοιμόταν. Εδώ και μια βδομάδα δεν κουνιέται καθόλου και δεν ξέρω αν έχει πέσει σε χειμερία νάρκη αφού χέρια, πόδια και κεφάλι τα έχει έξω και δεν αντιδράει σε τίποτα. Μου φαίνεται οτι έχει ψοφίσει. Αλλά αν μια στα 1000 ζει τι να κάνω. Το έχω βάλει σε μια άλλη νεροχελώνα γιατί στην κανονική έχω ένα άλλο. Πρέπει να το έχω στο νερό?? Και το νερό που αλλάζω μυριζει άσχημα(δειγμα οτι έχει ψοφίσει???)Αν μπορεί κάποιος ας με προσανατολήσει γιατί δεν ξέρω τι να κάνω........
φιλαρακι μου δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα μαλλον το χελωνακι σου πεθανε...σε τι θερμοκρασια το εχεις...αν ειναι σε κρυο υπαρχει μια περιπτωση να εχει πεσει σε χειμερια ναρκη αν και δεν το νομιζω γιατι δεν θα ηταν καγκελο αλλα μαζεμενο στο καβουκι του,.,,

τεσπα σε περιπτωση που ειναι στο κρυο ανεβαζεις την θερμοκρτασια και μετα απο λιγο ξυπναει...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-02-11, 15:00
ntoris Ο χρήστης ntoris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2011
Περιοχή: trikala
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Πριν 2-3 μέρες πήγα να το δω και το πιασ αρχισε να κουνιέται άνοιξε τα μάτια του και χάρηκα που τελικά ήταν ζωντανό. Του άλλαξα νερό έβλα πιο ζεστό αλλά μετά πάλι τα ίδια....Επιπλέει και στο νερό....και γω νομίζω οτι δεν αξίζει άλλο να το κρατάω.......
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-02-11, 15:54
mixalis p Ο χρήστης mixalis p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 473
Προεπιλογή

οι χελωνες που πουλανε στ πετ, ειναι τροπικες κ δεν πεφτουν σε χειμερια ναρκη. αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-02-11, 16:04
ntoris Ο χρήστης ntoris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2011
Περιοχή: trikala
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Είμαι λίγο άχετη με αυτά οπότε δεν ξέρω τι να σου πω. Π΄νατως το ένα χελωνάκι μου (αυτό που ψόφισε) ήταν με κόκκινα μάγουλα(το κλασσικό) και το άλλο είναι πιο πράσιο και έχει πιο ζωντανά χρώματα.....δεν ξέρω τι διαφορά έχουν
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-02-11, 18:11
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ntoris Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι λίγο άχετη με αυτά οπότε δεν ξέρω τι να σου πω. Π΄νατως το ένα χελωνάκι μου (αυτό που ψόφισε) ήταν με κόκκινα μάγουλα(το κλασσικό) και το άλλο είναι πιο πράσιο και έχει πιο ζωντανά χρώματα.....δεν ξέρω τι διαφορά έχουν
εχει δικιο ο μιχαλης εγραφα σκεφτομενος την δικια που που ηταν χερσαια και ελληνικη χελωνα(την αφησα αφου μεγαλωσε αρκετα παλι στο βουνο εκει που την βρηκα)


κριμα το χελωνακι...

μπορεις να κοιρταξεις ομως τι συνθηκες διαβιωσεις χρειαζονται ετσι ωστε να φροντιζεις τα χελωνακια που σου εχουν μεινει και να μην ξανα παθεις κατι
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-02-11, 19:30
ntoris Ο χρήστης ntoris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2011
Περιοχή: trikala
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Δεν το έχω σε μεγάλο ενυδρείο. Εχω αυτά τα κλασσικά τα στρόγγυλα με τισ μικρές γεφυρούλες για να ανεβαίνουν πάνω. Οπότε δεν μπορώ να βάλω τον κατάλληλο φωτισμό και το φιλτρο...Τι χω όσο μπορώ κοντά σε ζεστό μέρος και αλλάζω νερό κάθε μέρα.....Δεν ξέρω τι μπορεί άλλο να φταίει που ψόφισε....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-02-11, 20:42
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

βρομικο νερο(πολυ αμμωνια ).

Μπορει να ειναι τροπικα αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν πεφτουν σε χειμερια ναρκη οταν η θερμοκρασια ειναι πολυ χαμηλη .
__________________
medicus curat , deus sanat .
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-02-11, 08:43
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiriles Εμφάνιση μηνυμάτων
βρομικο νερο(πολυ αμμωνια ).

Μπορει να ειναι τροπικα αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν πεφτουν σε χειμερια ναρκη οταν η θερμοκρασια ειναι πολυ χαμηλη .
αρα επεσα μεσα πριν

τα χελωνακια αυτα αγαπητη φιλη θελουν φιλτρο θερμοστατη ειναι απαραιτητα αυτα...

εχω δει και χελωνακια να ζουν σε χαλια νερο και να μην παθαινουν τιποτα αλλα παρα πολλα πεθαινουν οπως στην περιπτωση σου και ειναι κριμα για τα ζωντανα...

και φυσικα θελουν και μεγαλυτερο ενυδρειο

αυτο θα σε βοηθησει πολυ διαβασε το
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-02-11, 11:52
ntoris Ο χρήστης ntoris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2011
Περιοχή: trikala
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Ναι πρέπει να φροντἰσω να αλλάξω το ενυδρείο για να αποφύγω παρόμοιπεριστατικά....Μπορούν όμως τα χελωνάκια να κολυμπίσουν σε τόσο πολύ νερό όπως είναι στα ενυδρεία έστω και τα μικρά για τα ψάρια?? Είμαι λίγο άσχετη από αυτά γι αυτό ρωτάω....Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστική.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-02-11, 11:53
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ntoris Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι πρέπει να φροντἰσω να αλλάξω το ενυδρείο για να αποφύγω παρόμοιπεριστατικά....Μπορούν όμως τα χελωνάκια να κολυμπίσουν σε τόσο πολύ νερό όπως είναι στα ενυδρεία έστω και τα μικρά για τα ψάρια?? Είμαι λίγο άσχετη από αυτά γι αυτό ρωτάω....Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστική.
καλα κανεις και ρωτας...σε αυτο που σου εδωσα να διαβασεις τα λεει ολα αναλυτικα...!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-02-11, 20:31
daron Ο χρήστης daron δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2010
Περιοχή: Χαλκιδικη
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

λοιπον η χελωνιτσα σου εχει αναγκη απο βιταμινες!πιο συγκεκριμενα d3 η οποια ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ για την σωστη αναπτυξη του καβουκιου της.Υπαρχει στο εμποριο σε μορφη σκονης(με αυτην πασπαλιζεις την τροφη της).Την εχεις βαλει λαμπα UVB?επισης απαραιτητη!ουσιαστικα αντικαθιστα την ηλιακη ακτινοβολια(που θα επερνε εαν ηταν στην φυση).Επισης πρεπει να παρεις φιλτρο και θερμοστατη.οι θερμοκρασιες στο νερο να ειναι στουε 25-28 βαθμους.Στην στερια χρειαζεσαι κανονικα ακομα μια λαμπα (απλη ,φθοριου)η οποια θα ζεσταινει το περιβαλλον της στεριας.Αυτα.Δες ΕΔΩ -->
Κώδικας HTML:
http://www.reptilesgreece.com/red_ear_slider_caresheet.htm
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το χελωνάκι μου..κλείνει το μάτι! water_turtle_lover Άλλα ζώα 10 23-02-11 08:46
Ελληνικό χελωνάκι στο Κέιμπριτζ!! Βοήθεια! polyvios2004 Άλλα ζώα 9 06-12-10 18:10
Μπορεί να μπει χελωνάκι μέσα σε ενυδρείο? JENI Γλυκό νερό - Γενικά 2 21-03-08 12:45
Άλατα σε χελωνάκι... John T Άλλα ζώα 8 25-01-07 00:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05537 seconds with 13 queries