Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-05-06, 19:50
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή Durso Standpipes.To χει κανει καποιος?

Ζητω την βοηθεια του φορουμ σχετικα με αυτη την μεθοδο που διαβασα στο αντιστοιχο site.Εχω αρκετες αποριες σχετικα με την κατασκευη.Ποιο συγκεκριμενα..Για ενυδρειο 350 λιτρω τι τρυπες θα χρειαστουν?Απο θορυβο?Τι χωρο πρεπει να χει ο θαλαμος υπερχειλησης?Χρειαζομαι επειγοντως την βοηθεια σας διοτι απο βδομαδα θα παραγγελθουν ολα τα τζαμια.. .(Σημ.Εχω διαβασει τα σχετικα λινκ)Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-05-06, 21:17
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Δεν βάζεις και για εμάς τους υπόλοιπους τα "σχετικά λινκ" μπας και καταλάβουμε για τι πράγμα μιλάς ;;;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-05-06, 08:13
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ναι τo έχω κατασκευάσει – λειτουργήσει το συγκεκριμένο.
Όλα είναι συνυφασμένα με το πόσα λίτρα επιστροφή θέλεις να έχεις. Επίσης μπορείς να φτιάξεις και δυο για μεγαλύτερη ασφάλεια.
Τα δικά μου τα έφτιαξα με σωλήνα PVCκαι ακριβώς σύμφωνα με τα σχέδια στο πρώτο linkπου σου έδωσε ο lasal.
Θέλει αρκετή προσοχή στην κατασκευή και υπομονή με τις ρυθμίσεις εισόδου αέρα, για να μην έχεις πρόβλημα στον θόρυβο. Αν και βέβαια θόρυβος πάντα θα υπάρχει.
Ο θάλαμος υπερχείλισης δεν χρειάζεται να είναι και πολύ μεγάλος. Πολλοί τον κάνουν πίσω στο κέντρο του ενυδρείου ή κάνουν δύο στις πίσω πλευρές.
Καλή κατασκευή.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-05-06, 19:08
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt
.
Όλα είναι συνυφασμένα με το πόσα λίτρα επιστροφή θέλεις να έχεις. Επίσης μπορείς να φτιάξεις και δυο για μεγαλύτερη ασφάλεια.
Τα δικά μου τα έφτιαξα με σωλήνα PVCκαι ακριβώς σύμφωνα με τα σχέδια στο πρώτο linkπου σου έδωσε ο lasal.
Θέλει αρκετή προσοχή στην κατασκευή και υπομονή με τις ρυθμίσεις εισόδου αέρα, για να μην έχεις πρόβλημα στον θόρυβο.
Kαταρχας ευχαριστω.
2ον:Λογω χωρου και κατασκευης του ενυδρειου θα υπαρχει μια μονο ορθια σωληνα (οπως στην εικονα).Απο την αλλη πλευρα θα ειναι το σαλονι οπου το ενυδρειο θα ειναι και χωρισμα.Η διατομη της κατω τρυπας ειναι 1'' ενω η σωληνα ειναι 1 1/4''.Θα μου γυρναει 350 λιτρα?Η επιστροφη απο το sump ειναι 1/2''
3ον:Η τρυπα στο καπακι της σωληνας τη διαμετρο εχει?Μικρη να φανταστω?
Περιμενω με αγωνια απαντησεις...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Image3__3D.jpg
Εμφανίσεις:  660
Μέγεθος:  36,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Overflow.jpg
Εμφανίσεις:  727
Μέγεθος:  32,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-05-06, 08:40
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Στο δεύτερο σχέδιο τι είναι αυτός ο ασημένιος σωλήνας? Τι ρόλο παίζει?

Οι τρύπες αυτές τις υπερχείλισης υπάρχουν? Δεν είναι και τόσο σωστή αυτή η κατασκευή. Θα έπρεπε το τζάμι να είναι όλο κομμένο σε αυτό το σημείο και για να μην πάει και κάποιο ψάρι κάτω να φτιάξεις από plexi ένα χτενάκι. Δες πως το έχω κάνει εγώ.


Αυτός ο τρόπος είναι πολύ καλύτερος γιατί επιπλέον επιτρέπει μεγαλύτερη ποσότητα νερού από την επιφάνεια (με τις περισσότερες βρωμιές), να καταλήγει στο sump.

Επίσης προσοχή χρειάζεται στο ύψος του σωλήνα Durso. Η στάθμη του νερού μέσα στο θάλαμο υπερχείλισης θα βρίσκεται πάντα στο ύψος της γωνίας του σωλήνα και στο κέντρο της. Έτσι αν την έχεις έτσι όπως είναι στο σχήμα σου, θα έχεις μεγάλο θόρυβο από τον καταρράκτη της υπερχείλισης. ¶λλωστε έτσι το έχεις σχεδιάσει. Στην δικιά μου περίπτωση η γωνία του σωλήνα είναι μόνο 2-3 πόντους κάτω από την υπερχείλιση, αν και από ότι θυμάμαι αν ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες κατασκευής μπορείς να «παίξεις» με το ύψος.

350 λίτρα τα έχει για πλάκα…. Εμένα μου γυρνούσε χωρίς το φαινόμενο «καζανάκι» 2.000 λίτρα. Από κει και πέρα ήθελε έξτρα ρυθμίσεις.
Όμως γιατί θα έχεις μόνο 350 λίτρα επιστροφή? Για ενυδρείο 350 λίτρων θα έχεις μόνο 350 λίτρα? Η προσωπική μου γνώμη είναι τουλάχιστον 1500 λίτρα.

Η τρύπα για την εισροή αέρα στον σωλήνα πρέπει να είναι πολύ μικρή. Θα την αφήσεις για το τέλος. Όταν είσαι έτοιμος για τις τελικές δοκιμές θα ανοίξεις μια πολύ μικρή και ανάλογα με το αποτέλεσμα την μεγαλώνεις ή όχι.
Μπορείς όμως να βάλεις και ένα σωληνάκι που στην κορυφή του να έχει ένα ρυθμιστή (βάνα) και έτσι να μπορείς ανά πάσα στιγμή να ρυθμίζεις την εισροή του αέρα.

Μια τελευταία συμβουλή. Ακολούθα πιστά τις οδηγίες.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  iperxilisi.jpg
Εμφανίσεις:  690
Μέγεθος:  24,3 KB  
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-05-06, 00:25
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Καλε μου φιλε το σχεδιο ειναι ενα προχειρο σκαρηφημα.Οντως το κομμενο τζαμι θα ναι καλυτερα πιστευω και γω απλως φοβαμαι οτι επειδη θα λειπει μεγαλο μερος του τζαμιου(22Χ7 διοτι η σταθμη του νερου θα ειναι 7 ποντους και το μηκος του θαλαμου υπερχειλησης θα να 22εκ.)μην εχει προβλημα στην αντοχη του.Οταν ελεγα να γυρναει 350 λιτρα ενοουσα τα λιτρα του ενυδρειου και οχι τη δυναμη της αντλιας.Σκεφτομαι μια αντλια γυρω στα 2000 λιτρα.επισης απο τη μερια που θα ειναι κομμενο το τζαμι θα περναει η κοντρα..αυτη που θα παει?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-05-06, 07:51
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Για να αποφύγεις λοιπόν όλα αυτά, μπορείς τον θάλαμο υπερχείλισης να τον κατασκευάσεις μέσα στο ενυδρείο. Απλά θα πρέπει να κάνεις μια τρύπα στον πάτο του ενυδρείου σου και στη σωστή θέση. Και βέβαια το μειονέκτημα είναι ότι «τρως» χώρο από το ενυδρείο.
Αποφασίζεις και παίρνεις….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-05-06, 14:29
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Φιλε μου Accnt πιστευω οτι εσωτερικα του ενυδρειου μαλλον απιθανο καθως το ενυδρειο θα φενεται και απο τις 2 μεριες και ασε που σε μια τετοια περιπτωση φοβαμαι πολυ τα τρυπηματα του πατου καθως θα ειναι ηδη επιβαρυμενος απο τα κιλα που θα χουν πανω απο πετρες κλπ.Θα δοκιμασω με τις τρυπες στο πλαινο τζαμι.Πιστευεις οτι με τρυπες 2 εκ ανα 2 εκ (5 τρυπες και οχι 3) δεν θα χω καλη ροη προς το θαλαμο υπερχειλησης??
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-05-06, 15:31
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Τουλάχιστον κάνε τις μεγαλύτερες. Δυο πόντοι είναι πολύ μικρές. Τέσσερις πόντοι μου ακούγονται καλύτερα. Θα πρέπει όμως να βάλεις χτενάκι μπροστά για να μην ψάχνεις κάνα ψάρι. Και υπόψη, ακόμα και το χτενάκι μειώνει την ροή.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-05-06, 16:19
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Υτο το χτενακι που λες το ειδα και στη φωτο που μπορω να το προμηθευτω?Και κατι αλλο ο δικος σου θαλαμος υπερχειλησης ειναι οσο και το μηκος της πλευρας του πλαϊνου σου τζαμιου?(σχημα 1).Και η κοντρα?Αν οχι ο τζαμας πως το εκοψε λιγοτερο(σχημα 2).Εγω ηθελα να το κανω οπως στο σχημα 2 αλλα ο τζαμας μου πε πως λιγο δυσκολο...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  OVERFLOW2.jpg
Εμφανίσεις:  711
Μέγεθος:  21,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-05-06, 23:58
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Τελικα σκεφτηκα τη λυση που δειχνω στο παρακατω σχημα.Δηλ η μια πλευρα του ενθδρειου να γινει ολοκληρη υπερχειληση.Αλλα αναρωτιεμαι θα προλαβαινει να ρουφαει ο σωληνας?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Overflownew.jpg
Εμφανίσεις:  712
Μέγεθος:  22,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-05-06, 07:51
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Έξοχα…. Έτσι το έχω κάνει και εγώ (σχεδόν βέβαια γιατί στο δικό μου το δοχείο αναπλήρωσης είναι το …sump -σε άλλο ενυδρείο-). Ένας φίλος το έκανε όπως σου πρότεινα (και είναι και η καλύτερη λύση) εσωτερικά και σε μια γωνία του ενυδρείου. Μη φοβάσαι για την τρύπα στον πάτο. Χρόνια τώρα αρκετοί κάνουν τρύπες (και για άλλους λόγους) χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Σκέψου το καλύτερα ακόμα και μη βιάζεσαι…

Ρε παιδιά κανένας άλλος δεν έχει να προτείνει κάτι εδώ στον φίλο μας???

Η επιστροφή του νερού θα γίνει περιμετρικά έτσι? Και στην απέναντι πλευρά του ενυδρείου. Γιατι το σχήμα δείχνει ότι θα γίνει μέσα από το δοχείο!!

Ο σωλήνας θα προλαβαίνει να ρουφάει αν τον κάνεις σωστά. Μη φοβάσαι.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-05-06, 14:03
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

[quote=accnt]

Η επιστροφή του νερού θα γίνει περιμετρικά έτσι? Και στην απέναντι πλευρά του ενυδρείου. Γιατι το σχήμα δείχνει ότι θα γίνει μέσα από το δοχείο!!

quote]
οχι δυστυχως αυτο ειναι ανεφικτο διοτι απο την αλλη μερια δεν μπορω να βγαλω σωληνα εξωτερικα γιατι εκεινη η μερια θα ειναι εμφανη στο σαλονι(σχεδον στη μεση του σαλονιου) και το ενυδριο θα ειναι κατι σαν χωρισμα οποτε φαντασου πως θα φενετε μια σωληνα εξωτερικη.Σκεφτηκα να επιμικυνω το σωληνα και να τον φτασω μεχρι την αλλη μερια του ενυδρειου(φωτο).Παρολα αυτα αν το αφησω να τρεχει απο την ιδια μερια οπως στο σχημα θα υπαρχει προβλημα?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Overflownew2.jpg
Εμφανίσεις:  636
Μέγεθος:  23,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-05-06, 08:08
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25
Σκεφτηκα να επιμικυνω το σωληνα και να τον φτασω μεχρι την αλλη μερια του ενυδρειου(φωτο).
Έτσι είναι καλύτερα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Greek Aquarist's Boards Suggestions Tolis Greek Aquarist's Boards 0 11-12-02 23:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06185 seconds with 14 queries