Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-03-11, 03:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Question betta με γαριδες....γινεται?

μια ερωτηση προς οποιον εχει περισσοτερη εμπειρια απο εμενα στο θεμα εδω μεσα,(δλδ σχεδον ολοι) εχω σε 60 λιτρα 4 betta.1 αρσενικο και 3 θυληκα και μαζι υπαρχουνε μια bamboo shrimp(νομιζα οτι ητανε αμανο αλλα τελικα μαλον δεν ειναι)και 2 cherry red.μεχρι στιγμης δεν εχω παρατηρησει να δημιουργουνε προβλημα (κυνηγητο) απτα ψαρια προς τις γαριδες ειδικα με την bamboo shrimp το αντιθετο,οποτε πλησιασει καποιο betta το διωχνει.η απορεια μου ειναι με τις red cherry.αυτες ειναι μονο δυο προς το παρον και ειναι παντα κρυμμενες.η μεγαλη bamboo αλλαξε και ρουχα σημερα,απτις αλλες δυο δεν εχω δει κατι.εχει κρατησει καποιος αλλος betta με γαριδες?γινεται η θα πρεπει να βρω αλλη λυση?σκεφτομαι να βαλω αλλες πεντε τουλαχιστον red cherry γιατι μου αρεσουνε πολυ αλλα αν προκειται να ζουνε σε περιβαλλον τρομοκρατιας προτιμω να μην το κανω.απτην αλλη λυπαμαι να δωσω το μονομαχο μου μου αρεσει παρα πολυ.καταλαβαινω βεβαια οτι δε μπορουμε να ταχουμε ολα αλλα διαβαζα για ανθρωπους που δεν εχουν προβλημα και γενικα το σκηνικο ειναι "τι θα σου κατσει"δεν εχω δει ομως επιθετικη συμπεριφορα απτα betta μεχρι τωρα γιαυτο το σκεφτομαι.απτην αλλη δεν ξερω τι θα γινει αν γεννησουνε μικρα... σιγουρα θαναι καλος μεζες για τα Betta.αν ομως ζουνε τρομκρατημενες οι γαριδες θα φτασουνε να γεννησουνε?
ευχαριστω προκαταβολικα για οποια απαντηση.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-03-11, 10:03
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

φιλε μου καλημερα!
να τα παουμε τα πραγματα πο την αρχη λοιπον, γιατι φενεται πως εχεις κανει καποια λαθη.
εχεις σε 60 λιτρα 1 αρσενικο και 3 θηλυκα λες. πρεπει να κρατησεις Η τις μονομαχινες μονες τους Η τον αρσενικο μονο του...
δεν πανε χαρεμακια αυτα τα ψαρια( αν θες αναπαραγωγη ειναι αλλη διαδικασια, διαβασε τα υπομνηματα του μαβερικ).
τωρα οσο για την μπαμπου που λες, δεν ξερω, αλλα μπορει και να εχεις προβλημα, θα μας απαντησει καποιος που τις γνωριζει.
και οσο για τις ρεντ σε σχεση με τους μονομαχους, οκ το πολυ πολυ να φανε λιγο γονο απο γαριδες, αν εχεις φυτα ομως και μοσσ δεν θα εχεις προβλημα και θα ζουνε αρκετα γαριδακια σε καθε γεννα!
παντως καντες τουλαχιστον 10 τις ρεντ. γιατι ετσι θα ψοφησουν και αυτες οι δυο!
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-03-11, 11:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το προβλημα που μπορει να συναντησει με την μπαμπου ειναι οτι θελει δυνατη ροη φιλτρου (για να τρεφεται), ενω ο μονομαχος πολυ χαμηλη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-03-11, 12:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ευχαριστω για την απαντηση!(και τους δυο)μεχρι στιγμης με το μονομαχο και τα θυληκα δεν εχω δει να υπαρχει καποιο προβλημα.βεβαια δεν εχω και την τρελλη εμπειρια οποτε μπορει οντως να υπαρχει και να μην το καταλαβαινω.η λογικη με την οποια τα εβαλα μαζι ητανε γιατι μου ειπανε οτι αν βαλω θα πρεπει να βαλω τουλαχιστον 3 θυληκα αλλιως τα κυνηγαει.οταν ξεκινησα και εβαλα το πρωτο θυληκο οντως το κυνηγουσε συνεχεια και το στρεσαρε.οταν εβαλα και τα αλλα δυο μαζευτηκε ο αρσενικος αρκετα.και τωρα παει απο πισω μερικες φορες αλλα τον διωχνουνε και φαινεται να τα πανε καλα την περισσοτερη ωρα.το καθενα κανει βολτες μονο του.τωρα αυτο που λες βεβαια θα πρεπει να το παρω σοβαρα υποψιν και να το ψαξω λιγο ακομα αλλα δεν εχω δει ναχω προβλημα προς το παρον.οσο για τις γαριδες τωρα που ητανε και η ερωτηση την μπαμπου τη βλεπω πιο χαλαρη μετα την αλλαγη που εκανε και γενικα τη βλεπω ναχει καλη διαθεση,εχει κρυψωνες και τρωει απτο νερο με τα οργανα-παγιδες που εχει(το λεω γιατι διαβαζα για τη νορμαλ συμπεριφορα της σενα λινκ που βρηκα εδω μεσα)οποτε καλα τη βλεπω.τις αλλες δυο αν τις δω ειναι φευγαλεα συνηθως κρυβονται πισω απτις εγγεριες.τροφη ριχνω μια φορα τη μερα απο 4-5 πελετς της sera to shrimp natural αυτο: http://www.sera.de/en/news/the-new-c...r-shrimps.html
θα τις κανω 10 τις ρεντ και θα δειξει,τι να πω.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το προβλημα που μπορει να συναντησει με την μπαμπου ειναι οτι θελει δυνατη ροη φιλτρου (για να τρεφεται), ενω ο μονομαχος πολυ χαμηλη.
τη ροη την εχω κοψει και την εχω στα μισα,επισης η εξοδος ειναι γυρισμενη στο τζαμι κιεχει κοψει αρκετα.η γαριδα τρωει απτο νερο και ο μονομαχος κανει βολτες ανετα(εκτος απο το σημειο ακριβως μπροστα απτην εξοδο)οποτε μου φαινεται να ειναι και οι δυο ευχαριστημενοι με αυτο το setup.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 28-03-11 στις 12:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-03-11, 12:54
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

δε βλεπω καπου λαθος
ποιος ειπε οτι οι μονομαχοι δε πανε σε χαρεμι ?
αφου δεν εχεις κυνιγητα και σχησμενα πτεριγια αστα οπως εχουν
με της ρεντ δε θα εβαζα και ο λογος ειναι οτι αμα βγουν γαριδακια τα ψαρια θα τα τρωνε σα χαπακια

μια συμβουλη βρες φυτακια που να ανεβαινουν μεχρι την επιφανια για να χωριζουν περιοχες ετσι δε θα βλεποντε πολυ συχνα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-03-11, 12:57
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

λοιπον ακου να δεις τι γινεται...
ο αρσενικος αυτη την στιγμη στρεσαρετε πιο πολυ απο τις 3 μονομαχινες και κανει (λογικα) ολη την ωρα επιδηξη στις θηλυκιες ωστε να διαλεξη νυφη...
απο την αλλη οι θυληκες μεταξυ τους συναγονιζονται για το πια θα διαλεξει ο αρσενικος "αφεντης".... γενικα δλδ αυτη την στιγμη στο ενυδρειο σου επικρατει ενα χαος απο τις συμπεριφορες των ψαριων σου....και ΑΝ ακομα δεν εχουνε αρχισει τα αιματα, ανεμεναι.....θα αρχισουν και τα αποτελεσματα θα ειναι θλιβερα!
εχε το νου σου απλα,δεν θελω να σε τρομοκρατησω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
δε βλεπω καπου λαθος
ποιος ειπε οτι οι μονομαχοι δε πανε σε χαρεμι ?
αφου δεν εχεις κυνιγητα και σχησμενα πτεριγια αστα οπως εχουν
ρε χαρη, τι λες του παιδιου?
σε 10-20 μερες που ο αρσενικος θα ζευγαρωσει με την μια τι θα γινει?
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zapatas : 28-03-11 στις 12:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-03-11, 15:03
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zapatas Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον ακου να δεις τι γινεται...
ο αρσενικος αυτη την στιγμη στρεσαρετε πιο πολυ απο τις 3 μονομαχινες και κανει (λογικα) ολη την ωρα επιδηξη στις θηλυκιες ωστε να διαλεξη νυφη...
απο την αλλη οι θυληκες μεταξυ τους συναγονιζονται για το πια θα διαλεξει ο αρσενικος "αφεντης".... γενικα δλδ αυτη την στιγμη στο ενυδρειο σου επικρατει ενα χαος απο τις συμπεριφορες των ψαριων σου....και ΑΝ ακομα δεν εχουνε αρχισει τα αιματα, ανεμεναι.....θα αρχισουν και τα αποτελεσματα θα ειναι θλιβερα!
εχε το νου σου απλα,δεν θελω να σε τρομοκρατησω
-------------------------
μπορει ναχεις και δικιο δεν ξερω.ελπιζω βεβαια να κανεις λαθος,αλλα θα δειξειδεν τον βλεπω και πολυ επιθετικο ομως σε γενικες γραμμες και με βαση αυτο το γεγονος προχωρησα κιεβαλα και θηλυκα και γαριδες.ο γονος της γαριδας ειναι ενα θεμα που σκεφτομαι,αλλα εχω φυτα μεσα και κρυψωνες οποτε ελπιζω να μην εχουνε προβλημα.οι εγγεριες που εχω εχουνε μεγαλωσει και φτανουνε σχεδον μεχρι την επιφανεια.-ασχετο-πολυ φοβερο φυτο αυτο πολυ το γουσταρωσημερα εβαλα και δυο μπαλιτσες αλγης μεσα και ταμπλετες seachem flourish.απτην αλλη αν προσθεσω γαριδες και συμπεριφερονται οπως αυτες οι δυο που εχω τωρα αμφιβαλω οτι θα δω γεννα.οποτε λυνεται το προβλημα με το γοννο.απτην αλλη παλι
αν δε δω γεννα παει να πει οτι κατι τρεχει και ειναι κριμα να τις ταλαιπωρω.πολυ μπερδεμα η υποθεση!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-03-11, 18:28
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zapatas Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον ακου να δεις τι γινεται...
ο αρσενικος αυτη την στιγμη στρεσαρετε πιο πολυ απο τις 3 μονομαχινες και κανει (λογικα) ολη την ωρα επιδηξη στις θηλυκιες ωστε να διαλεξη νυφη...
απο την αλλη οι θυληκες μεταξυ τους συναγονιζονται για το πια θα διαλεξει ο αρσενικος "αφεντης".... γενικα δλδ αυτη την στιγμη στο ενυδρειο σου επικρατει ενα χαος απο τις συμπεριφορες των ψαριων σου....και ΑΝ ακομα δεν εχουνε αρχισει τα αιματα, ανεμεναι.....θα αρχισουν και τα αποτελεσματα θα ειναι θλιβερα!
εχε το νου σου απλα,δεν θελω να σε τρομοκρατησω
-------------------------


ρε χαρη, τι λες του παιδιου?
σε 10-20 μερες που ο αρσενικος θα ζευγαρωσει με την μια τι θα γινει?
τι θα γινει ?
θα τα χωρισει για να μεγαλωσει τα μωρα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-03-11, 02:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χαχαχα,δεν παιζεστε! ευχαριστω για τις απαντησεις και τους δυο,μπηκανε εξτρα γαριδες,συνολο 10 τωρα και ειδα και μια που δεν ξερω τι ειδος ειναι,αν την ξαναδω θα προσπαθησω να βγαλω φωτο.διαφανη με μαυρες γραμμες στη ραχη.τη βαλανε καταλαθος μαλον.μικρη ομως ακομα.τωρα θα δειξει...εβαλα και φυλλα καταπα σημερα.θα δουμε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι γινεται...??? tedy069 Malawi 2 03-03-10 11:42
πως γινεται? prospathw Γλυκό νερό - Γενικά 6 06-01-10 22:48
betta με γαριδες Δημητρης89 Bettas 6 17-07-09 19:53
τι γινεται???????? GP250381 Δίσκοι 1 27-08-06 20:54
BETTA IMPELLIS vs BETTA SPLENDENS newfish Bettas 0 22-12-02 19:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05220 seconds with 15 queries