Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-09, 00:24
christine1989 Ο χρήστης christine1989 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2008
Περιοχή: παλλήνη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή μαυρη αλγη SOS!!!!!!!

παιδια καλησπερα εχω ενα προβλημα με τα φυτα μου!τον τελευταιο καιρο εχει εμφανιστει στα φυτα μου μαυρη αλγη(δειτε φωτο) εχω κανει μετρησεισ στο ενυδρειο μου και ειναι ολα καλα εκτοσ απο το σιδηρο!δεν εχω σιδηρο κ βαζω ενα τησ dennerle!δεν βλεπω ομωσ διαφορα στισ μετρησεισ!εντομεταξυ η αλγη ολο και χειροτερευει!τι να κανω?ο φωτισμοσ μου ειναι 2 λαμπεσ 30W κ τισ αναβω 8 το πρωι με 9 το βραδυ!τι μπορει να βοηθησει?????
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01569.jpg
Εμφανίσεις:  376
Μέγεθος:  32,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01566.jpg
Εμφανίσεις:  334
Μέγεθος:  36,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-01-09, 00:50
christine1989 Ο χρήστης christine1989 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2008
Περιοχή: παλλήνη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

αλλη μια φωτο μηπως βοηθησει
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00118.jpg
Εμφανίσεις:  316
Μέγεθος:  42,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-01-09, 01:41
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Οι διαφορων μορφων αλγες εμφανιζονται ως αιτια πολλων διαφορετικων παραμετρων γι αυτο οταν ζητα κανεις βοηθεια θα πρεπει να δινει οσο το δυνατον περισσοτερα στοιχεια και μετρησεις για το ενυδρειο του.
Δεν λες τι χωρητικοτητα.
Δεν αναφερεις CO2, υποθετω οτι δεν εχεις;
Απο λιπανση αναφερεις μονο τον σιδηρο.
Απο μετρησεις λες οτι ειναι καλες...(για την αλγη προφανως).
Δωσε μετρησεις αν εχεις και πες μας με τι τεστ μετρας τον σιδηρο.
Χωρις ολα τα παραπανω, το μονο σιγουρο που θα σε συμβουλευα ειναι ...κομμενος ο σιδηρος προς το παρον και αμεσα μια αλλαγη 50% να φυγει η περισσεια Fe που σιγουρα εντεινει το προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-01-09, 18:46
christine1989 Ο χρήστης christine1989 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2008
Περιοχή: παλλήνη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι διαφορων μορφων αλγες εμφανιζονται ως αιτια πολλων διαφορετικων παραμετρων γι αυτο οταν ζητα κανεις βοηθεια θα πρεπει να δινει οσο το δυνατον περισσοτερα στοιχεια και μετρησεις για το ενυδρειο του.
Δεν λες τι χωρητικοτητα.
Δεν αναφερεις CO2, υποθετω οτι δεν εχεις;
Απο λιπανση αναφερεις μονο τον σιδηρο.
Απο μετρησεις λες οτι ειναι καλες...(για την αλγη προφανως).
Δωσε μετρησεις αν εχεις και πες μας με τι τεστ μετρας τον σιδηρο.
Χωρις ολα τα παραπανω, το μονο σιγουρο που θα σε συμβουλευα ειναι ...κομμενος ο σιδηρος προς το παρον και αμεσα μια αλλαγη 50% να φυγει η περισσεια Fe που σιγουρα εντεινει το προβλημα.
χωρητικοτητα ειναι 140 λιτρα CO2 δεν εχω
απο λιπανση βαζω της dennerle το Ε15 kai S7 στις ποσοτητες που γραφει το φαρμακο!αμμωνια ειναι 0 νιτρικα 0 και νιτρωδη 0!οσο για το τεστ σιδηρου χρησιμοποιω της sera αλλα εχω το εξης προβλημα ενω βαζω για παραδειγμα σημερα λιπανση αυριο που θα κανω το τεστ δεν θα δειχνει παλι τιποτα!μηπως φταιει οτι αφηνω αρκετες ωρες τις λαμπες ανοιχτες?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-01-09, 21:40
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Λοιπον...για αρχη μειωσε την φωτοπεριοδο.,13 ωρες ειναι απο μονες τους αιτια για ολων των ειδων τις αλγες.
9-10 ωρες ειναι αρκετες μιας και τα φυτα δεν φωτοσυνθετουν περισσοτερο απο 8-9 ωρες.
Σταματας τον σιδηρο και παρατηρεις τα φυτα σου μεσα στο επομενο διαστημα. Αν το ζητησουν τοτε μονο αρχιζεις προσθηκη σιδηρου παλι. Αν προσθετεις καποιο γενικο λιπασμα τυπου Seachem flourish που περιεχει και σιδηρο, μαλλον δεν θα χρειαστει να προσθεσεις εξτρα.
Θα χρειαστεις CO2 για να απαλλαγεις απο την αλγη..αγορα φιαλης λοιπον ή αν εχεις ορεξη diy ,διαφορετικα excel σε υπερδοσολογια για λιγες μερες και μετα κανονικη δοση καθημερινα.
Οι μετρησεις σου τωρα: καλο που εχεις ΝΗ3/4 και ΝΟ2 μηδεν ,αλλα το ΝΟ3 =0 ειναι ο,τι χειροτερο για τα φυτα και ο,τι καλυτερο για τις αλγες. Τα φυτα χρησιμοποιουν τα ΝΟ3 σαν πηγη αζωτου που ειναι γι αυτα ο,τι το φαγητο για εμας. Χωρις αζωτο σταματουν να αναπτυσσονται.
Φοσφωρικα ΡΟ4 δεν εχεις μετρηση, ειναι βασικο να γνωριζεις ομως.
Θα πρεπει να προσεχεις ωστε να ειναι ολα τα στοιχεια παροντα και να υπαρχει Διοξειδιο εστω και σε υγρη μορφη( Excel).
To λιπασμα της dennerle δεν το γνωριζω και δεν ξερω τι περιεχει.Εγω χρησιμοποιω κυριως την σειρα της Seachem.
Και μερικοι γενικοι κανονες που βοηθουν σε καθε περιπτωση:Εφαρμογη ρουτινας ,αλλαγη νερου καθε 7 μερες 30-50%, σκουπα βυθου αν χρειαζεται με καθε αλλαγη, προσεκτικο ταισμα με μετρο,καλη λειτουργια φιλτρων με καλη κυκλοφορια και ελαφρα αναταραξη της επιφανειας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-01-09, 13:10
christine1989 Ο χρήστης christine1989 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2008
Περιοχή: παλλήνη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον...για αρχη μειωσε την φωτοπεριοδο.,13 ωρες ειναι απο μονες τους αιτια για ολων των ειδων τις αλγες.
9-10 ωρες ειναι αρκετες μιας και τα φυτα δεν φωτοσυνθετουν περισσοτερο απο 8-9 ωρες.
Σταματας τον σιδηρο και παρατηρεις τα φυτα σου μεσα στο επομενο διαστημα. Αν το ζητησουν τοτε μονο αρχιζεις προσθηκη σιδηρου παλι. Αν προσθετεις καποιο γενικο λιπασμα τυπου Seachem flourish που περιεχει και σιδηρο, μαλλον δεν θα χρειαστει να προσθεσεις εξτρα.
Θα χρειαστεις CO2 για να απαλλαγεις απο την αλγη..αγορα φιαλης λοιπον ή αν εχεις ορεξη diy ,διαφορετικα excel σε υπερδοσολογια για λιγες μερες και μετα κανονικη δοση καθημερινα.
Οι μετρησεις σου τωρα: καλο που εχεις ΝΗ3/4 και ΝΟ2 μηδεν ,αλλα το ΝΟ3 =0 ειναι ο,τι χειροτερο για τα φυτα και ο,τι καλυτερο για τις αλγες. Τα φυτα χρησιμοποιουν τα ΝΟ3 σαν πηγη αζωτου που ειναι γι αυτα ο,τι το φαγητο για εμας. Χωρις αζωτο σταματουν να αναπτυσσονται.
Φοσφωρικα ΡΟ4 δεν εχεις μετρηση, ειναι βασικο να γνωριζεις ομως.
Θα πρεπει να προσεχεις ωστε να ειναι ολα τα στοιχεια παροντα και να υπαρχει Διοξειδιο εστω και σε υγρη μορφη( Excel).
To λιπασμα της dennerle δεν το γνωριζω και δεν ξερω τι περιεχει.Εγω χρησιμοποιω κυριως την σειρα της Seachem.
Και μερικοι γενικοι κανονες που βοηθουν σε καθε περιπτωση:Εφαρμογη ρουτινας ,αλλαγη νερου καθε 7 μερες 30-50%, σκουπα βυθου αν χρειαζεται με καθε αλλαγη, προσεκτικο ταισμα με μετρο,καλη λειτουργια φιλτρων με καλη κυκλοφορια και ελαφρα αναταραξη της επιφανειας.
μπορεισ να μου πεις γιατι δεν εχω ΝΟ3?Το εχω το flourish της seachem αλλα ενω λεει δοσολογια πισω δεν αναφερει καθε ποτε να βαζω!οσο για το σιδηρο οταν δεν βαζω κιτρινιζουν τα φυλλα!και κατι ακομα εχω βαλει σε ενα τεστ το ph και το kh και μου βγαζει οτι το CO2 ειναι σε κανονικο επιπεδο!αν ειναι να παρω μπουκαλα ποιασ εταιρειας να παρω κ σε τι μεγεθος ;να παρω μεγαλυτερη για τυχον αλλαγη ενυδρειου;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-01-09, 14:20
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
μπορεισ να μου πεις γιατι δεν εχω ΝΟ3?
αν δεν ειναι λαθος οι μετρησεις (με τι μετρας; ) τοτε μπορει να το απορροφουν τα φυτα σου. Μου εχει τυχει τεστ της Sera να δινει 0 νιτρικα και αλλα τεστ (Τetra, JBL) να δειχνουν 7-10 και τελος της ΑΡΙ να δινει 12-15. Εγω δεν μετραω πια...υπολογιζω συμφωνα με την συμπεριφορα των φυτων.

Παράθεση:
Το εχω το flourish της seachem αλλα ενω λεει δοσολογια πισω δεν αναφερει καθε ποτε να βαζω!
Λεει στην ιστοσελιδα της, 5ml/250lit 1-2 φορες την εβδομαδα. Εσυ ξεκινα με το μισο της προτεινομενης δοσολογιας και "σπασε" τις δοσεις σε ημερησιες.
http://www.seachem.com/Products/prod.../Flourish.html

Παράθεση:
οσο για το σιδηρο οταν δεν βαζω κιτρινιζουν τα φυλλα!
Το Ε15 της Dennerle που βαζεις ειναι ταμπλετες με υψηλη περιεκτικοτητα σε σιδηρο οποτε ειναι απιθανο να εχεις ελλειψη σιδηρου. τον επιπλεον σιδηρο που συσσωρευεται, απλως τον απορροφουν οι αλγες για να θεριευουν !
Η χλωρωση στα φυλλα μπορει να εμφανιστει και απο ελλειψη Καλιου, αλλα και κυριως απο ελλειψη αζωτου-κι εκει μπαινουν τα ΝΟ3=0 που εχεις.
Δες εδω:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5033

Παράθεση:
και κατι ακομα εχω βαλει σε ενα τεστ το ph και το kh και μου βγαζει οτι το CO2 ειναι σε κανονικο επιπεδο
Εννοεις οτι πας στον πινακα ΚΗ/ΡΗ και υπολογιζεις ποσο CO2 εχεις..Ουτε σ αυτο μπορεις να βασιστεις απολυτα για τον λογο του οτι αν αστοχησουν τα τεστ θα παρεις λαθος μετρηση και για το CO2. Παντως απο την στιγμη που δεν εχεις παροχη CO2 το βλεπω πολυ απιθανο να εχεις επαρκη ποσοστα διοξειδιου.

Παράθεση:
αν ειναι να παρω μπουκαλα ποιασ εταιρειας να παρω κ σε τι μεγεθος ;να παρω μεγαλυτερη για τυχον αλλαγη ενυδρειου;
Για την αγορα φιαλης, κανε μια αναζητηση, εχουν γραφτει πολλα. Για οικονομια ψαξε για φιαλη CO2 απο πυροσβεστικα. Το μεγεθος της φιαλης δεν εχει σημασια, απλως οσο πιο μεγαλη τοσο πιο πολυ κραταει μεχρι να ξαναθελει γεμισμα. Απο 3-5κιλα ειναι μια χαρα.

Οσο για το S7 της Dennerle http://www.dennerle.info/EN/HG27UG02.htm
δεν ειναι ακριβως λιπασμα..δεν αναφερει συστατικα,τουλαχιστον απ οτι ειδα στο Site της εταιρειας , παρα μονο κατι αινιγματικα περι ωφελιμων βιταμινων για την γενικη υγεια των ψαριων και των φυτων, χωρις να εξηγει τι ακριβως περιεχει και πως το κανει Κλασσικη συνταγη: "Πιστευε και μη ερευνα"..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-01-09, 20:15
christine1989 Ο χρήστης christine1989 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2008
Περιοχή: παλλήνη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δεν ειναι λαθος οι μετρησεις (με τι μετρας; ) τοτε μπορει να το απορροφουν τα φυτα σου. Μου εχει τυχει τεστ της Sera να δινει 0 νιτρικα και αλλα τεστ (Τetra, JBL) να δειχνουν 7-10 και τελος της ΑΡΙ να δινει 12-15. Εγω δεν μετραω πια...υπολογιζω συμφωνα με την συμπεριφορα των φυτων.

Λεει στην ιστοσελιδα της, 5ml/250lit 1-2 φορες την εβδομαδα. Εσυ ξεκινα με το μισο της προτεινομενης δοσολογιας και "σπασε" τις δοσεις σε ημερησιες.
http://www.seachem.com/Products/prod.../Flourish.html

Το Ε15 της Dennerle που βαζεις ειναι ταμπλετες με υψηλη περιεκτικοτητα σε σιδηρο οποτε ειναι απιθανο να εχεις ελλειψη σιδηρου. τον επιπλεον σιδηρο που συσσωρευεται, απλως τον απορροφουν οι αλγες για να θεριευουν !
Η χλωρωση στα φυλλα μπορει να εμφανιστει και απο ελλειψη Καλιου, αλλα και κυριως απο ελλειψη αζωτου-κι εκει μπαινουν τα ΝΟ3=0 που εχεις.
Δες εδω:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5033

Εννοεις οτι πας στον πινακα ΚΗ/ΡΗ και υπολογιζεις ποσο CO2 εχεις..Ουτε σ αυτο μπορεις να βασιστεις απολυτα για τον λογο του οτι αν αστοχησουν τα τεστ θα παρεις λαθος μετρηση και για το CO2. Παντως απο την στιγμη που δεν εχεις παροχη CO2 το βλεπω πολυ απιθανο να εχεις επαρκη ποσοστα διοξειδιου.

Για την αγορα φιαλης, κανε μια αναζητηση, εχουν γραφτει πολλα. Για οικονομια ψαξε για φιαλη CO2 απο πυροσβεστικα. Το μεγεθος της φιαλης δεν εχει σημασια, απλως οσο πιο μεγαλη τοσο πιο πολυ κραταει μεχρι να ξαναθελει γεμισμα. Απο 3-5κιλα ειναι μια χαρα.

Οσο για το S7 της Dennerle http://www.dennerle.info/EN/HG27UG02.htm
δεν ειναι ακριβως λιπασμα..δεν αναφερει συστατικα,τουλαχιστον απ οτι ειδα στο Site της εταιρειας , παρα μονο κατι αινιγματικα περι ωφελιμων βιταμινων για την γενικη υγεια των ψαριων και των φυτων, χωρις να εξηγει τι ακριβως περιεχει και πως το κανει Κλασσικη συνταγη: "Πιστευε και μη ερευνα"..
εγω θα κανω τωρα τις μετρησεισ μου παλι!θα κανω κ φωσφορο και θα σου πω τι εχω τωρα!τα test NO3 KAI NO2 ειναι τησ tropic marine,τα NH4 και Fe ειναι τησ sera
-------------------------
λοιπον εκανα μετρησεις και ειναι οι εξης(τεστ της sera):
GH:13
KH:7
NH3/NH4:0mg/l
NO2:0mg/l
NO3:10mg/l
PH:7
PO4:2 mg/l (ειναι στο τερμα)
Fe:0,1mg/l
CO2:26mg/l (http://www.aquazone.gr/index.php?pid=20 το υπολογιζω απο εδω)
με βαση αυτα πεσ μου τι να κανω για αρχη κ τι να κανω πιο μετα που θα ξανα κανω μετρησεις!χρειαζεσαι να κανω και τεστ για Cu??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christine1989 : 27-01-09 στις 20:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-01-09, 20:29
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

1. Μειωσε φωτοπεριοδο
2. Ταισμα με μετρο γιατι τα ανεβασμενα Φοσφωρικα μαλλον οφειλονται σε υπερβολικο ταισμα.
3.Κρατα αναλογια για καθε 1ppm ΡΟ4 να εχεις 12-15ppm ΝΟ3.
4. Χλωμο το ποσοστο CO2 χωρις καμια παροχη. Οπως σου ειπα τα τεστ αστοχουν ευκολα και παραπλανουν.
5. Παρε φιαλη , αν σου αρεσουν τα φυτα και θες να ασχοληθεις σοβαρα...η τουλαχιστον φτιαξε diy με μαγια και ζαχαρη.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-01-09, 20:38
christine1989 Ο χρήστης christine1989 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2008
Περιοχή: παλλήνη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Μειωσε φωτοπεριοδο
2. Ταισμα με μετρο γιατι τα ανεβασμενα Φοσφωρικα μαλλον οφειλονται σε υπερβολικο ταισμα.
3.Κρατα αναλογια για καθε 1ppm ΡΟ4 να εχεις 12-15ppm ΝΟ3.
4. Χλωμο το ποσοστο CO2 χωρις καμια παροχη. Οπως σου ειπα τα τεστ αστοχουν ευκολα και παραπλανουν.
5. Παρε φιαλη , αν σου αρεσουν τα φυτα και θες να ασχοληθεις σοβαρα...η τουλαχιστον φτιαξε diy με μαγια και ζαχαρη.
to 1ppmPO4 με 12-15ppm NO3 πωσ θα το κανω αφου δεν αναιβαζει NO3?
οσο για το ταισμα ταιζω 1 φορα ανα 2 μερεσ δεν ταιζω πολυ!
και κατι ακομα!(σε εχω ζαλισει αλλα ειμαι αρχαρια!!)να βαλω καθολου λιπασμα τησ flourish?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-01-09, 20:54
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Κατεβαζεις τα φοσφωρικα με τακτικες αλλαγες νερου και αυξανεις τα ΝΟ3 με προσθηκη Seachem Nitrogen ,ειτε ΚΝΟ3 σε σκονη.
Flurish τα ειπαμε, θα ριχνεις το μισο απ οτι λεει :
Παράθεση:
Λεει στην ιστοσελιδα της, 5ml/250lit 1-2 φορες την εβδομαδα. Εσυ ξεκινα με το μισο της προτεινομενης δοσολογιας και "σπασε" τις δοσεις σε ημερησιες.
http://www.seachem.com/Products/prod.../Flourish.html
----------------------------
Και δεν με εχεις ζαλισει...με ευχαριστηση σου απανταω.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-01-09, 21:03
christine1989 Ο χρήστης christine1989 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2008
Περιοχή: παλλήνη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατεβαζεις τα φοσφωρικα με τακτικες αλλαγες νερου και αυξανεις τα ΝΟ3 με προσθηκη Seachem Nitrogen ,ειτε ΚΝΟ3 σε σκονη.
Flurish τα ειπαμε, θα ριχνεις το μισο απ οτι λεει : ----------------------------
Και δεν με εχεις ζαλισει...με ευχαριστηση σου απανταω.
ευχαριστω πολυ!αν χρειαστω κατι θα ξανα μιλισουμε!
http://www.seachem.com/Products/prod...urishIron.html αυτο εχω εγω!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-01-09, 00:16
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ωπαα.. αυτο ειναι σιδηρος, για αυτο που λεει σκετο flourish που ειναι γενικο λιπασμα μιλαγαμε.
Αφου βαζεις τις ταμπλετες σιδηρου της dennerle δεν θα χρειαστει να προσθεσεις σιδηρο για 2-3 μηνες τουλαχιστον.Κρατα το μπουκαλι να το εχεις στο μελλον, και παρε και ενα γενικο λιπασμα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-01-09, 12:21
christine1989 Ο χρήστης christine1989 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2008
Περιοχή: παλλήνη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωπαα.. αυτο ειναι σιδηρος, για αυτο που λεει σκετο flourish που ειναι γενικο λιπασμα μιλαγαμε.
Αφου βαζεις τις ταμπλετες σιδηρου της dennerle δεν θα χρειαστει να προσθεσεις σιδηρο για 2-3 μηνες τουλαχιστον.Κρατα το μπουκαλι να το εχεις στο μελλον, και παρε και ενα γενικο λιπασμα.
επειδη εβαζα τις ταμπλετες και δεν εβλεπα καποια βελτιωση συμφωνα με τα τεστ σιδηρου που εκανα γιαυτο πηρα κ το flourish της seachem!αν παρω το γενικο να χρησιμοποιω μονο αυτο;και να σταματησω τις ταμπλετες;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-01-09, 12:45
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Koψε το σιδηρο. Γιαυτο εχεις πηξει στην αλγη.
Κανε αυτα που σου λεει raven.
Τι λαμπες εχεις? (μαρκα, τυπο, χρωμα) Ποσο καιρο?

Αλλο το flourish excel, αλλο το flourish και αλλο το flourish iron
και ολα μαζι ειναι προιοντα seachem.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-01-09, 15:58
christine1989 Ο χρήστης christine1989 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2008
Περιοχή: παλλήνη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Koψε το σιδηρο. Γιαυτο εχεις πηξει στην αλγη.
Κανε αυτα που σου λεει raven.
Τι λαμπες εχεις? (μαρκα, τυπο, χρωμα) Ποσο καιρο?

Αλλο το flourish excel, αλλο το flourish και αλλο το flourish iron
και ολα μαζι ειναι προιοντα seachem.
αν και εχω πει τι λαμπες εχω λοιπον ειναι 2 philips 30 W λευκεσ κ τισ εχω απο τοτε ποθ πηρα το ενυδρειο!δηλαδη απο 28 οκτωμβριου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
SOS ΜΑΥΡΗ ΑΛΓΗ?????? CHRIS4204 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 13-12-08 15:15
μαυρη τριχωειδης αλγη thu vu Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 16-03-08 22:16
Ιδεα για μαυρη πλατη του ενυδρειου Mitsos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 16-03-06 10:42
Αλγη γκρι-μαυρη scalare Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 39 25-12-05 21:02
ΑΛΓΗ ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ Γλυκό νερό - Γενικά 6 29-06-04 12:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07728 seconds with 16 queries