Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-12-07, 18:43
giankyr Ο χρήστης giankyr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Θάνατος Guppy...

Κατ' αρχάς καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Είμαι νέος στον χώρο και είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με ενυδρείο. Διαβάζω το forum εδώ και κανένα 3μηνο χωρίς όμως να συμμετέχω σε κάποια συζήτηση.

Ας ξεκινήσω με τη διαδικασία που ακολούθησα. ¶ρχισα με στρώσιμο του ενυδρείου χωρητικότητας 100 λίτρων: άμμος, νερό, φίλτρο και πάμε.. 3 εβδομάδες μετά μπήκαν 2 Platys και 2 Crossocheilus siamensis (αλήθεια υπάρχει κανένα σύντομο όνομα γι' αυτά?). Όλα όμορφα κι ωραία. 3 βδομάδες αργότερα πήρα 4 Neon και 3-4 μέρες αργότερα κάνω την πρώτη αλλαγή, 25-30%. Το νερό μπήκε κατευθείαν απ' το λάστιχο στο ενυδρείο και το φίλτρο πλύθηκε με νερό του ενυδρείου. Δεν έχω κάνει καθόλου μετρήσεις ούτε χρησιμοποίησα ποτέ κάτι για το χλώριο..

Πλησιάζουμε σιγά σιγά στο σήμερα. Το Σάββατο (πριν από 3 μέρες) πήρα 4 Guppys και 2 Silvershark και τη Δευτέρα (χτες) 2 Γαρίδες. Τα
Guppys απ' την αρχή που μπήκαν στο ενυδρείο ήταν πολύ υποτονικά και χωρίς όρεξη ούτε για φαΐ ούτε για βόλτες και φαντάστηκα ότι αυτό συμβαίνει επειδή είναι αρχή.. Χτες το βράδυ βρίσκω ένα πεθαμένο και το βγάζω αμέσως. Ξέχασα να ξαναβάλω στη μπρίζα τη σόμπα (θερμαντικό) και την έβαλα σήμερα το πρωί - την βγάζω πάντα πριν βάλω το χέρι στο νερό. Πριν από καμιά ώρα βρήκα ακόμα δύο νεκρά και τα έβγαλα αμέσως.

Τώρα είμαι προβληματισμένος. Ήταν άρρωστα από εκεί που τα πήρα, παίζει να έκανα εγώ καμιά πατάτα ή αρρώστησε το ενυδρείο μου? Είναι κακό για τη βιολογία μου που πέθαναν ψάρια μέσα στο ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-12-07, 20:45
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

κατ αρχην δεν εχεις βιολογια απο την στιγμη που το νερο σου ειναι χλοριομενο. κοινος ειναι αστρωτο.
τι εκανες για να το στρωσεις?
τα ψαρακια σου υποφερουν...
εχεις καθολου μετρισεις?
παντος αν συνεχισεις ετσι θα εχεις κ αλλους θανατους

διαβασε ολο το
www.tsamisaquarium.gr

δωσε κ αλλες πληροφοριες, φιλτρο, θερμοκρασια, κλπ... (το νερο της αλαγης πρεπει να εχει την ιδια θερμοκρασια)
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-12-07, 20:57
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ωπα μην τρελαθουμε κιολας. Το οτι εβαλε μη αποχλωριωμενο νερο δεν σημαινει κι οτι κατεστρεψε τα παντα.
Ειναι πολυ πιθανο τα ζωοτοκα που πηρε να ηταν ηδη αρρωστα.

Ειναι απαραιτητο ομως να καμεις μετρησεις αμμωνιας νιτρωδων και νιτρικων, και μεχρι να προμηθευτεις τεστ, μια καλη αλλαγη νερου με νερο ιδιας θερμοκρασιας και αντιχλωριο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 18-12-07 στις 23:15
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-12-07, 00:04
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε, στην παρέα μας!
Όταν αγόρασες τα ψαράκια τους έκανες προσαρμογή θερμοκρασίας, ή τα έριξες κατ ευθείαν μέσα στο ενυδρείο? Ένας λόγος παραπάνω να γίνεται αυτό τώρα που είναι χειμώνας και πέφτει γρηγορότερα η θερμοκρασία μέσα στην σακούλα κατά την μεταφορά τους.
Καλό διάβασμα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-12-07, 00:56
giankyr Ο χρήστης giankyr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

@aaaooll Για το στρώσιμο έκανα ότι μου είπε ο φίλος απ' τον οποίο πήρα το ενυδρείο, τα ίδια άκουσα κι από εκείνον που αγόρασα τον εξοπλισμό. Για αντιχλώριο ούτε κουβένα οπότε το αμέλησα και τώρα που άρχισα να ξαναδιαβάζω σχολαστικά το συνάντησα σε συζητήσεις. Έχω μεγάλο εξωτερικό φίλτρο, το Terta EX700 (100-250 λίτρα). Η θερμοκρασία είναι στους 26 βαθμούς, μετρημένοι με θερμόμετρο ακριβείας (δηλαδή 25,9 μου δείχνει σε επαναλαμβανόμενες μετρήσεις). Το νερό της αλλαγής πως γίνεται να έχει την ίδια θερμοκρασία ρε παιδιά? Θα πρέπει να έχω μία λεκάνη 30 λίτρα και να βάλω λίγο ζεστό και λίγο κρύο? Εσείς πώς το κάνετε?

@Tolis Κάθε πότε να κάνω αλλαγές? Το αντιχλώριο είναι μία σκόνη που τη διαλύουμε στο νερό πριν το βάλουμε στο ενυδρείο πχ?

@Basillis Σε όλα τα ψάρια έκανα προσαρμογή όπως μου είπε ο πωλητής στο μαγαζί. Έβαζα 4 ποτηράκια νερό (1 κάθε 5 λεπτά) με τη σακούλα βυθισμένη μέσα στο ενυδρείο και μετά τα έριχνα μέσα.

Κάτι ακόμα. Ο φωτισμός μου δεν είναι με τη λάμπα φθορίου του ενυδρείου γιατί αγόρασα το ενυδρείο όταν ο πωλητής μετακόμιζε και είχε τα καλώδια μέσα σε κούτα. Μου τα έστειλε αλλά προφανώς λόγω Χριστουγέννων δεν έφτασαν ακόμα. Έχω ένα φωτιστικό γραφείου να φέγγει απ' το πλάι, είναι με λάμπα αλογόνου. Το αναφέρω γιατί δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση..

Επίσης η έξοδος του φίλτρου είναι βυθισμένη στο νερό και φυσάει προς την επιφάνεια. Έχω και μία αεραντλία Eheim με 2 εξόδους - η μία είναι κάτω από ένα κοράλι και οι φυσαλίδες γίνονται μεγάλες. Μήπως είναι θόρυβος για τα ψάρια?

Ίσως λέω περιττά πράγματα πιό πάνω αλλά δεν ξέρω τι έχει σημασία και τι όχι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-12-07, 12:42
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωπα μην τρελαθουμε κιολας. Το οτι εβαλε μη αποχλωριωμενο νερο δεν σημαινει κι οτι κατεστρεψε τα παντα.
Ειναι πολυ πιθανο τα ζωοτοκα που πηρε να ηταν ηδη αρρωστα.
Καλημερα παιδια, γεια σου τολη
σε καμια περιπτωση δεν ειπα οτι τα κατεστρεψε ολα, για την βιολογια ειπα...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-12-07, 13:51
giankyr Ο χρήστης giankyr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Σήμερα ήταν ζαβλακωμένο και το τέταρτο Guppy και το έβγαλα με την απόχη γιατί έτσι ήταν και τα προηγούμενα πριν τα κακαρώσουνε..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-12-07, 03:04
giankyr Ο χρήστης giankyr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Έκανα μετρήσεις λοιπόν. Αγόρασα ένα Tetra 5in1, έβαλα σ' ένα ποτηράκι νερό απ' το ενυδρείο κι ακολούθησα τις οδηγίες. Τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

NO3 25 mg/l
NO2 0 mg/l
GH >16 d
KH 10 d
pH 7.6

Τι σημαίνουν όμως αυτά? Δεν βρήκα κάποια σελίδα που να λέει ποιές τιμές είναι ΟΚ και ποιές όχι..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-12-07, 09:00
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Σημαινει οτι το ενυδρειο ειναι στρωμενο, οτι δεν κανεις οσες αλλαγες χρειαζονται, και οτι κατα ταλλα το νερο ειναι μια χαρα για guppies, οχι για neon oμως...
Κατα 99% τα ψαρια σου πηγαν απο θερμικο σοκ κατα την αλλαγη νερου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-12-07, 14:04
giankyr Ο χρήστης giankyr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Αναζητώντας online για να καταλάβω τι σημαίνουν τα αποτελέσματα απ' τα tests κατάλαβα ότι αυτό που πήρα είναι για τελείως πρόχειρες μετρήσεις. Επειδή όμως δεν βρίσκω κάπου λεπτομέρειες και συγκριτικά για τα υγρά tests, μπορείτε να μου προτείνετε εσείς μάρκες και tests?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-12-07, 18:34
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Καλύτερα κάποια επώνυμα (sera, tetra κτλ) και σύγουρα υγρά, σε μπουκαλάκια...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-12-07, 18:48
Το avatar του χρήστη rita
rita Ο χρήστης rita δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην rita
Προεπιλογή

sera μπορει να ναι πιο οικονομικα αλλα δεν ειναι κ απο τα καλυτερα...
προτιμησε της API η της tetra κατα τη γνωμη μου.
__________________
"Μη λογομαχήσεις ποτέ με ένα βλάκα.Θα πέσεις στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας

"Το ¶ουσβιτς ξεκινά κάθε φορά που κάποιος κοιτά ένα σφαγείο και σκέφτεται: είναι απλά ζώα." ~ Θεοντoρ Αντόρνο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-12-07, 19:54
Το avatar του χρήστη iogi
iogi Ο χρήστης iogi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2007
Περιοχή: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

API Θεωρούνται από πολλούς τα καλύτερα. Και το θέμα της οικονομίας είναι σχετικό, αφού τα ml τους είναι πολύ περισσότερα από τις άλλες μάρκες.
Οσον αφορά την θερμοκρασία του νερού για την αλλαγή προσωπικά χρησιμοποιώ (τώρα τον χειμώνα) δύο θερμαντήρες σε δύο κοινούς κουβάδες.
Τέλος Crossocheilus siamensis = SAE
ΥΓ. Επίσης αν τα silvershark είναι αυτά:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/baland.htm
τότε τα λίτρα σου είναι λίγα...
__________________
Ioannis Giannakopoulos - iogi
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αιφνίδιος Θάνατος Θανάσης Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 3 06-06-07 13:13
Θάνατος ψαριών!!! MiziGr Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 01-05-07 06:59
Εντός Θέματος ? halvas69 Greek Aquarist's Boards 5 29-05-06 13:35
Θάνατος GALAHER epistimon Γλυκό νερό - Γενικά 8 03-12-05 14:04
S.O.S. ! - Θάνατος guppies ! Fonamstel Ζωοτόκα 10 09-05-04 16:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05581 seconds with 13 queries