Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-06-09, 22:48
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή σκυρόδεμα εναντίον liner

έπεσα πάνω σε αυτό http://el.articlesbase.com/article_94772.html τυχαία και προβληματίστηκα,Η μετάφραση είναι όπως πάντα λίγο χάλια οπότε όποιος δεν ξέρει αγγλικά βάζει λίγο φαντασια
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-06-09, 12:14
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
έπεσα πάνω σε αυτό http://el.articlesbase.com/article_94772.html τυχαία και προβληματίστηκα,Η μετάφραση είναι όπως πάντα λίγο χάλια οπότε όποιος δεν ξέρει αγγλικά βάζει λίγο φαντασια
Νόημα δύσκολα βγάζεις. Πάντως, αν μιλήσεις με επαγγελματίες λιμνών, θα σου πουν ότι είναι καλό το λάινερ, αλλά αν πας για βάθος και μέγεθος, τότε η κατασκευή από μπετόν/fiberglass είναι μονόδρομος.

Εγώ προσωπικά, έχω σκύλαρο στην αυλή. Αν και του έχω απαγορεψει το μπάνιο και να πίνει από τη λίμνη, δεν είναι λίγες οι φορές που τον προκαλεί για μια βουτιά, πράγμα που μπορεί κάποτε να κάνει. Σε αυτήν την περίπτωση, αν προχωρήσω με κατασκευή λάινερ, ίσως του χρόνου να μιλάμε για ανακατασκευή από γδάρσημο σκύλου.

Παίρνεις πάντα τα δεδομένα που έχεις στο χέρι και αφού νοιώσεις ότι είσαι έτοιμος ξεκινάς. Δεν πρόκειται π.χ. να αποχωρηστώ το σκυλάκι, ή π.χ. να κλειδώσω με κλειδαριές την αυλή μου για να μην μπαίνουν παιδιά να δουν τα ψάρια (πράγμα που το έχουν κάνει 1-2 φορές τα παιδιά της γειτονιάς) ώστε να ψαρέψουν ψάρια εν αγνοία μου. Σε περίπτωση ατυχήματος, την ΑΜΕΣΗ ΕΥΘΥΝΗ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ Ο ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΗΣ ΛΙΜΝΗΣ. Πάρτε το πιο πάνω παράδειγμα ως εξαιρετικά σοβαρό και σημαντικό.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-06-09, 12:33
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

αυτό με τα παιδιά είναι μεγάλο πρόβλημα.εγω είμαι στην φάση επένδυσης με πέτρες και η λίμνη είναι άδεια και τα πιτσιρίκια έχουν κολλήσει. φαντάσου να έχει μέσα ψάρια.μάλλον πάω για ηλεκτροφόρο πλέγμα....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-06-09, 12:38
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
...Εγώ προσωπικά, έχω σκύλαρο στην αυλή....

.....ή π.χ. να κλειδώσω με κλειδαριές την αυλή μου για να μην μπαίνουν παιδιά να δουν τα ψάρια (πράγμα που το έχουν κάνει 1-2 φορές τα παιδιά της γειτονιάς) ώστε να ψαρέψουν ψάρια εν αγνοία μου. Σε περίπτωση ατυχήματος, την ΑΜΕΣΗ ΕΥΘΥΝΗ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ Ο ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΗΣ ΛΙΜΝΗΣ. Πάρτε το πιο πάνω παράδειγμα ως εξαιρετικά σοβαρό και σημαντικό.

οποτε κανεις λιμνη με σκυροδεμα , αμολας και τον σκυλαρο ελευθερο να κανει και τις βουτιες του χωρις προβλημα και φυλαει και την λιμνη απο τα παιδια.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-06-09, 12:51
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε κανεις λιμνη με σκυροδεμα , αμολας και τον σκυλαρο ελευθερο να κανει και τις βουτιες του χωρις προβλημα και φυλαει και την λιμνη απο τα παιδια.
Πρόβλημα πάντως μπορεί να προκύψει με τις βουτιές, γιατί κάθε φορά θα μισο-αδειάζει τη λίμνη.

Αντώνη,μην το λες για αστείο. Πρέπει να σκέφτεσαι τα πάντα ώστε να καλύπτεις όλα τα ενδεχόμενα. Ένας σκύλαρος στην αυλή, έστω και φιλικότατος (όπως τον δικό μου), έχει αποτρεπτικό αποτέλεσμα στα παιδιά στο να εισέλθουν μόνα τους στην αυλή, να πειράξουν τη λίμνη και το βασικότερο, να πάθουν οτιδήποτε. Σοβαρότατο ενδεχόμενο βέβαια που ίσως τότε να ψάχετε ***συντονιστή λίμνης.

***Εκτός βέβαια και αν ο Τόλης βάλει το "μέσον" του και μου επιτρέψουν υπολογιστή και διαδίκτυο στο κελλί.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-06-09, 13:30
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

εννοειται οτι το ειπα για αστειο. Σιγουρα πρεπει να 1000εξετασεις ολες τις περιπτωσεις ωστε να αποφυγεις καθε ενδεχομενο προβλημα-ατυχημα.
__________________


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μαγαζια με μεμβράνες Liner Π. Ψαρράς Γλυκό νερό - Γενικά 1 30-06-06 15:13
Νερό βρύσης εναντίον νερού από Α/Ο lasal Γλυκό νερό - Γενικά 2 09-02-06 00:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03728 seconds with 15 queries