Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 06-05-11, 12:44
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

παμε παλι

η επιθετικοτητα στα ζωα δεν εχει σχεση με την επιθετικοτητα στον ανθρωπο

αμεσα αποτελεσματα δεν υπαρχουν και ειναι λαθος να στοχευουμε στην αμεσοτητα , παμε σιγα σιγα απο το 0 , καπου πιο πριν ειπα τι θεωρω οτι ειναι σωστο να κανεις σε μια τετοια περιπτωση
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #92  
Παλιά 06-05-11, 12:45
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
παμε παλι

η επιθετικοτητα στα ζωα δεν εχει σχεση με την επιθετικοτητα στον ανθρωπο

αμεσα αποτελεσματα δεν υπαρχουν και ειναι λαθος να στοχευουμε στην αμεσοτητα , παμε σιγα σιγα απο το 0 , καπου πιο πριν ειπα τι θεωρω οτι ειναι σωστο να κανεις σε μια τετοια περιπτωση
ναι συμφωνω νικο...
αυτο που λες στην περιπτωση του χαρη το εχασα επειδη ειμαι στην δουλεια
αλλα απο το μηδεν δεν πας σε τετοια περιπτωση...
βασικα αντι να συζητησετε το πως και το γιατι αναλωνεστε σε ολα τα αλλα
  #93  
Παλιά 06-05-11, 12:48
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Χάρη, για άλλη μια φορά θα σε παρακαλέσω να ρίξεις τους τονους! Και ξαναγράφω: Δεν είπα ότι θα σε δάγκωνε το ροτβάιλερ ούτε να κ'άτσεις απραγος να σε δαγκώσει! Ειπα ότι απλά, δεν ηθελε να σε δαγκώσει και το λόγο στον εξηγησα λεπτομερώς. Εξάλλου κι εσύ ο ίδιος τωρα παραδέχεσαι ότι δεν επρόκειτο να σε δαγκώσει και οτι απλά εκανε τσαμπουκάδες! αρα το ξύλο το χρησιμοποιησες τελικά ως άμυνα ή για να του σπάσεις τον τσαμπουκά;;; γιατί με μπέρδεψες και μόνος σου αναιρείς αυτά που γράφεις...

Η επιθετικότητα ως προς τα ζώα εχει να κάνει με το κυνηγετικό ένστικτο και την ελλιπή κοινωνικοποίηση! Εσύ γιατί λες ότι την έπεσε στα ζωα;;;;

Εγώ δεν είπα πουθενά ότι δεν αγαπάς τα σκυλιά σου ούτε ότι εγώ τα αγαπώ περισσότερο από σένα. Τις προθέσεις σου δεν τις αμφισβήτησε κανείς. Τις απόψεις σου συζητάμε ως προς τη χρήση βίας.

Η ερωτηση σου είναι πολύ υποθετική! Πραγματικά δε θεωρώ ότι θα μπορουσε ποτέ ένας σκύλος να επιτεθεί και να φάει ( αδόκιμη λέξη - καλύτερη δαγκωσει-) κάποιο από τα παιδιά μου όπως δεν έχει δαγκώσει κι εμένα. Παρόλα αυτά, αν συνέβαινε κατι τέτοιο σε καμία περίπτωση δε θα ζητούσα την κεφαλή του σκύλου επί πίνακι αλλά τον ιδιοκτητη του σκύλου θα τον έσβηνα από αυτόν τον κόσμο! Αν ήμουν μπροστα, εννοειται οτι θα έκανα το παν για να προστατεύσω το παιδί μου! Πάντως μου έχει τύχει περιστατικό οπου σκύλος επιτέθηκε στο γερμανικό ποιμενικό μου το οποίο ειχα με το λουρί και κάναμε αμεριμνες βόλτα απο το πουθενά χωρίς καυγαδες και γάβγισμα και του έφαγε στην κυριολεξία το μισό αφτί! Ε, με τον ιδιοκτητη τα έβαλα οχι με το σκύλο!
__________________
  #94  
Παλιά 06-05-11, 12:48
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

πως και γιατι απο φορουμ δεν γινεται να λες αν δεν εχεις δει τον σκυλο , απλα πας απο το 0 για να σε εμπιστευτει ο σκυλος , φαι δηλαδη και το πως θα το κανεις εξαρταται απο τον σκυλο , μετα παιχνιδι που και αυτο εξαρταται απο τον σκυλο , μετα υπακοη μεσα στο παιχνιδι ή και με το φαγητο και οσο γινεται αποφευγεις την κοντρα
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #95  
Παλιά 06-05-11, 12:51
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
πως και γιατι απο φορουμ δεν γινεται να λες αν δεν εχεις δει τον σκυλο , απλα πας απο το 0 για να σε εμπιστευτει ο σκυλος , φαι δηλαδη και το πως θα το κανεις εξαρταται απο τον σκυλο , μετα παιχνιδι που και αυτο εξαρταται απο τον σκυλο , μετα υπακοη μεσα στο παιχνιδι ή και με το φαγητο και οσο γινεται αποφευγεις την κοντρα
τεσπα οκ...ακρη δυσκολα θα βγει απο αυτη την συζητηση anyway θα τα πουμε και το σαββατο απο κοντα
  #96  
Παλιά 06-05-11, 12:59
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

ας μιλήσω ως μόντ σε σκυλοφόρουμ που σίγουρα εχω πολύ εμπειρία
δεν θα είχε πέσει μπάν...τουλάχιστον όχι ακόμα....


τώρα κατα τα άλλα
τα σκυλιά δεν τα βαράμε
ο αρχηγός σκύλος δεν δέρνει τα κατώτερα σκυλιά
δεν χρειάζεται να τα δείρει καν
τα κοιτάει και τελειώνει η φάση
έχει φροντίσει η μάνα τους απο πολύ μικρά να τους τυπώσει με ανεξίτηλα γράμματα την υποταγή στον ανώτερο

μόνο σε περίοδο οίστρου θηλυκιάς μπορεί να ενταθούν τα πνευματα αλλά εκεί καθαρίζει η θηλυκιά που είναι και ο ουσιαστικός αρχηγός της αγέλης
και τελοσπάντων αυτό είναι άλλη φάση

τώρα
αυτό που δεν έχουν καταλάβει πολλοί είναι ότι ο άνθρωπος με τον σκύλο που θέλει να τον φάει δεν έχει ελπίδες
δεν πά να βαράει με στυλιάρια και με ότι νά ναι
ειδικά με ένα ροτβάιλερ ή αντίστοιχα μεγέθη και ταμπεραμέντα

απλά ο σκύλος δεν θέλει να σε φάει - σχεδόν ποτέ.....

για τον τσούμ
πράγματι
καλά του έκανε ο σκύλος και τον δάγκωσε
που δεν τον δάγκωσε
τον τσίμπησε που λέμε
θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί μεν
αλλά αφού δεν αποφευχθηκε -καλά να πάθει και να μάθει

είναι εμβιο ων με χαρακτήρα δικαιώματα κλπ
απλά του μίλησε με γλώσσα σώματος
δεν του επιτέθηκε να τον εξουδετερώσει
αν ήξερε ο σκύλος ότι με αυτήν του την κίνηση θα επέφερε σοβαρή βλάβη ΔΕΝ θα το είχε κάνει
μεταξύ τους τα σκυλιά τσιμπιούνται και το τρίχωμα δεν επιτρέπει βλάβες αλλά μόνο επίδειξη του σήματος που θέλουν να εκπέμψουν
στην περίπτωση του τσούμ "άραξε στο πόστο σου"

το ξύλο στα σκυλιά ξεπεράστηκε πολλά χρόνια τώρα

τα γαιδούρια και τα γατιά και τα άλλα σκυλιά δεν είναι άνθρωποι
  #97  
Παλιά 06-05-11, 13:01
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαρη σου ειπα τι να εκανες για να μην σε δαγκωνε , δεν θες να κατλαβεις δεν σου φταιω εγω

Τωρα δηλαδη τι μας λες οτι πηρες το στυλιαρι και ακουμπησες τον σκυλο ; ή οτι κολλησες την μουρη σου στην μουρη του για να τον φιλησεις και απλωσες τα χερια σου για να τον χαιδεψεις και οχι οτι κολλησες την μουρη σου για να τρομαξεις τον σκυλο σου και απλωσες τα χερια σου για να δειρεις τον σκυλο οπως ελεγες ; με το στιλιαρη θα σου πω τη εκανα του κοπανισα μια τοσο δυνατη που κοντεπσα να του σπασω το κεφαλι του στη μεση (γιατι πηγε να με φαει ) σε καλυψα ? εσυ τι θα εκανες απαντα τι θα εκανες ?

εγω βλεπω οτι δεν ξερεις τα ενστικτα ενος σκυλου , δεν ξερεις να τον προσεγγισεις , δεν ξερεις να δεις αν ενας σκυλος αντιδρα φοβικα και δεν ξερεις να ξεχωρισεις την αμυνα απο την επιθεση , δεν εχεις δει αλλη δουλεια εκτος απο την δικη σου αλλα ξερεις να λες για την δουλεια των αλλων επειδη συνολικα τα σκυλια σου ζυγιζαν περισσοτερο

Ο νοων νοειτω
εσυ πολλα ξερεις αλλα με 2 σκυλια εμπειρια καλυτερα μη μιλας να ειχες κανενα βαρβατο εκπεδευμενο ναι να σκυψω το κεφαλι και να πω ο σκυλιος φυσαει
ο σκυλος σου ειναι 7 μηνων και δε ξερει το αστο ρε φιλε τη μας λες
αυτο ειναι σκυλι εργασιας ?
τι εργασια κανει ακριβος ?
δεν εχεις δει σκυλια εργασιας να δουλευουν κανονικα οχι να κανουν παραστση να δαγκωνουν το μπαρμπα με τη στολη και να πηδανε το φραχτη αυτα ειναι για αυτους που θελουνε να λενε οτι εχουν
εχεις δει σκυλο να κουβαλαει τσιμεντολιθους τουβλα ξυλα απο φιλοτιμο και ασ εχει φαει και της μπατσες του
εχεις δει σκυλο να πηγενει προβατα στο βουνο και να τα γυρναει το σουρουπο μονος του
αυτα ειναι σκυλια εργασιας και μεγαλοσα μεσα σε αυτα τι να μου πειτε τωρα (ασε που τα αγαπατε ποιο πολυ απο μενα )
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
  #98  
Παλιά 06-05-11, 13:02
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

"Επανάληψη μήτηρ μαθήσεως...."
__________________
  #99  
Παλιά 06-05-11, 13:03
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Χάρη, για άλλη μια φορά θα σε παρακαλέσω να ρίξεις τους τονους! Και ξαναγράφω: Δεν είπα ότι θα σε δάγκωνε το ροτβάιλερ ούτε να κ'άτσεις απραγος να σε δαγκώσει! Ειπα ότι απλά, δεν ηθελε να σε δαγκώσει και το λόγο στον εξηγησα λεπτομερώς. Εξάλλου κι εσύ ο ίδιος τωρα παραδέχεσαι ότι δεν επρόκειτο να σε δαγκώσει και οτι απλά εκανε τσαμπουκάδες! αρα το ξύλο το χρησιμοποιησες τελικά ως άμυνα ή για να του σπάσεις τον τσαμπουκά;;; γιατί με μπέρδεψες και μόνος σου αναιρείς αυτά που γράφεις...

Η επιθετικότητα ως προς τα ζώα εχει να κάνει με το κυνηγετικό ένστικτο και την ελλιπή κοινωνικοποίηση! Εσύ γιατί λες ότι την έπεσε στα ζωα;;;;

Εγώ δεν είπα πουθενά ότι δεν αγαπάς τα σκυλιά σου ούτε ότι εγώ τα αγαπώ περισσότερο από σένα. Τις προθέσεις σου δεν τις αμφισβήτησε κανείς. Τις απόψεις σου συζητάμε ως προς τη χρήση βίας.

Η ερωτηση σου είναι πολύ υποθετική! Πραγματικά δε θεωρώ ότι θα μπορουσε ποτέ ένας σκύλος να επιτεθεί και να φάει ( αδόκιμη λέξη - καλύτερη δαγκωσει-) κάποιο από τα παιδιά μου όπως δεν έχει δαγκώσει κι εμένα. Παρόλα αυτά, αν συνέβαινε κατι τέτοιο σε καμία περίπτωση δε θα ζητούσα την κεφαλή του σκύλου επί πίνακι αλλά τον ιδιοκτητη του σκύλου θα τον έσβηνα από αυτόν τον κόσμο! Αν ήμουν μπροστα, εννοειται οτι θα έκανα το παν για να προστατεύσω το παιδί μου! Πάντως μου έχει τύχει περιστατικό οπου σκύλος επιτέθηκε στο γερμανικό ποιμενικό μου το οποίο ειχα με το λουρί και κάναμε αμεριμνες βόλτα απο το πουθενά χωρίς καυγαδες και γάβγισμα και του έφαγε στην κυριολεξία το μισό αφτί! Ε, με τον ιδιοκτητη τα έβαλα οχι με το σκύλο!
μπουμπουλα μιλαω απο την αρχη για 2 διαφορετικα σκυλια αλλα εχει περασει στα ψηλα γραμματα το εχετε παρει χαμπαρι ?

δεν καταλαβες την ερωτηση αν ο σκυλος ηταν δικος σου λεω τη θα εκανες θα πηγενες τον εαυτο σου στο δικαστηριο ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
  #100  
Παλιά 06-05-11, 13:06
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

7 μηνων ειναι πολυ νωρις να βαλεις εναν σκυλο στο αστο

η εργασια των σκυλων που σου εδειξα ειναι η προστασια και η καταστολη παρεμφερη με την χρηση που εχουν αυτοι οι σκυλοι στην αστυνομια και στον στρατο , με περισσοτερη υπακοη

Ειδες που δεν ξερεις ; ο σκυλος δεν βλεπει διαφορα μεταξυ ενος ανθρωπου που φοραει φορμα και ενος που δεν φοραει , απλα αντε αν εχει μαθει να δαγκωνει και να περνει το μανικι να δαγκωσει εναν που δεν φοραει μανικι και να του τραβαει το χερι μεχρι να του το βγαλει

Α ! οτι δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια που λενε
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #101  
Παλιά 06-05-11, 13:07
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
εσυ πολλα ξερεις αλλα με 2 σκυλια εμπειρια καλυτερα μη μιλας να ειχες κανενα βαρβατο εκπεδευμενο ναι να σκυψω το κεφαλι και να πω ο σκυλιος φυσαει
ο σκυλος σου ειναι 7 μηνων και δε ξερει το αστο ρε φιλε τη μας λες
αυτο ειναι σκυλι εργασιας ?
τι εργασια κανει ακριβος ?
δεν εχεις δει σκυλια εργασιας να δουλευουν κανονικα οχι να κανουν παραστση να δαγκωνουν το μπαρμπα με τη στολη και να πηδανε το φραχτη αυτα ειναι για αυτους που θελουνε να λενε οτι εχουν
εχεις δει σκυλο να κουβαλαει τσιμεντολιθους τουβλα ξυλα απο φιλοτιμο και ασ εχει φαει και της μπατσες του
εχεις δει σκυλο να πηγενει προβατα στο βουνο και να τα γυρναει το σουρουπο μονος του
αυτα ειναι σκυλια εργασιας και μεγαλοσα μεσα σε αυτα τι να μου πειτε τωρα (ασε που τα αγαπατε ποιο πολυ απο μενα )
εσενα αγαπαμε μου αγορινα μου μην μου στεναχωριεσαι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 06-05-11 στις 15:26
  #102  
Παλιά 06-05-11, 13:09
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Επισης εσυ που εχεις εκπαιδευσει τα πολλα σκυλια μαθε , οτι φυλη σκυλου " αμερικανικο αστερι για ιστοσελιδα " ( αμερικαν σταρ φορσαιτ ) που λες δεν υπαρχει
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #103  
Παλιά 06-05-11, 13:11
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Η εργασία που κάνει το μαλινουά είναι σε καθήκοντα προστασίας.
Οι ποιμενικοί που λες εσύ σε καθηκοντα άλλα.
Υπάρχουν διαφορες κατηγορίες εργασιών στην εκπαίδευση των σκύλων.

Ένα μαλινουα 7 μηνών είναι ακόμα πολύ κουτάβι και έχει πάρα πολύ χρόνο να βελτιωθεί και να μάθει!

Κι εγώ άμα με δερνεις όλη μέρα όχι τσιμεντόλιθα αλλά ολόκληρη μαντρα σου κουβαλάω και όχι από φιλότιμο! Στην πρώτη καλή ευκαιρία θα σε σφάξω στο γόνατο!

Αφου δεν άνοιξε το κεφάλι του σκύλου στη μέση πάλι καλα!!!!!!!!!!! Κάποια βλάβη πάντως θα την προκάλεσες δεν μπορεί!

Μα καλά βρε Χάρη, θα μας τρελλάνεις τελείως;;;
-------------------------
δεν καταλαβες την ερωτηση αν ο σκυλος ηταν δικος σου λεω τη θα εκανες θα πηγενες τον εαυτο σου στο δικαστηριο ?

Ε, τότε σου λεώ με βεβαιότητα ότι δικό μου σκυλί δεν υπήρχε περίπτωση να δαγκώσει, ούτε καν να επιτεθεί σε καποιο από τα παιδιά μου!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mpoumpoula : 06-05-11 στις 13:11 Αιτία: Automerged Doublepost
  #104  
Παλιά 06-05-11, 13:14
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
ας μιλήσω ως μόντ σε σκυλοφόρουμ που σίγουρα εχω πολύ εμπειρία
δεν θα είχε πέσει μπάν...τουλάχιστον όχι ακόμα....


τώρα κατα τα άλλα
τα σκυλιά δεν τα βαράμε
ο αρχηγός σκύλος δεν δέρνει τα κατώτερα σκυλιά
δεν χρειάζεται να τα δείρει καν
τα κοιτάει και τελειώνει η φάση
έχει φροντίσει η μάνα τους απο πολύ μικρά να τους τυπώσει με ανεξίτηλα γράμματα την υποταγή στον ανώτερο

μόνο σε περίοδο οίστρου θηλυκιάς μπορεί να ενταθούν τα πνευματα αλλά εκεί καθαρίζει η θηλυκιά που είναι και ο ουσιαστικός αρχηγός της αγέλης
και τελοσπάντων αυτό είναι άλλη φάση

τώρα
αυτό που δεν έχουν καταλάβει πολλοί είναι ότι ο άνθρωπος με τον σκύλο που θέλει να τον φάει δεν έχει ελπίδες
δεν πά να βαράει με στυλιάρια και με ότι νά ναι
ειδικά με ένα ροτβάιλερ ή αντίστοιχα μεγέθη και ταμπεραμέντα

απλά ο σκύλος δεν θέλει να σε φάει - σχεδόν ποτέ.....

για τον τσούμ
πράγματι
καλά του έκανε ο σκύλος και τον δάγκωσε
που δεν τον δάγκωσε
τον τσίμπησε που λέμε
θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί μεν
αλλά αφού δεν αποφευχθηκε -καλά να πάθει και να μάθει

είναι εμβιο ων με χαρακτήρα δικαιώματα κλπ
απλά του μίλησε με γλώσσα σώματος
δεν του επιτέθηκε να τον εξουδετερώσει
αν ήξερε ο σκύλος ότι με αυτήν του την κίνηση θα επέφερε σοβαρή βλάβη ΔΕΝ θα το είχε κάνει
μεταξύ τους τα σκυλιά τσιμπιούνται και το τρίχωμα δεν επιτρέπει βλάβες αλλά μόνο επίδειξη του σήματος που θέλουν να εκπέμψουν
στην περίπτωση του τσούμ "άραξε στο πόστο σου"

το ξύλο στα σκυλιά ξεπεράστηκε πολλά χρόνια τώρα

τα γαιδούρια και τα γατιά και τα άλλα σκυλιά δεν είναι άνθρωποι
αμα ποτε σε δαγκωσει ο σκυλος σου σε παρακαλω να το κανεις θεμα εδω ετσι για να σου πω κι εγω και ο τσουμ καλα σου εκανε
οπως και να εχει η φαση δεν εχουμε κοφτερα δοντια και τρυχομα και δε μπορουμε να αφυνουμε ενα ζωο που ειναι μεσα στο σπιτι μας να μας δαγκωνει επιδει γουσταρει για μενα ειναι απαραδεκτο και αν με δαγκωνε στο ασχετο η 1 κινηση μου θα ηταν να του χωσο κι εγω μια μπουφλα η να τον ποισω με μεγαλη δυναμη απο τα μαγουλα για να μαθει να φερετε και λετε εσεις οτι θελετε
μου θυμισετε μια οικογενια που εκανε οτι ηθελε ο σκυλος αμα ηθελε συκωνοταν απο τον καναπε να κατσουν αν δεν ηθελε τους εριχνε και καμια δαγκωνια μαλλον το καιμενο ειχε ανασφαλιες
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
  #105  
Παλιά 06-05-11, 13:23
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
μου θυμισετε μια οικογενια που εκανε οτι ηθελε ο σκυλος αμα ηθελε συκωνοταν απο τον καναπε να κατσουν αν δεν ηθελε τους εριχνε και καμια δαγκωνια μαλλον το καιμενο ειχε ανασφαλιες

Δηλαδή απο όσα έχουμε γράψει εσύ αυτό καταλαβες;;;; Εγώ παραιτουμαι! Δικα σου είναι τα σκυλιά, ενήλικος είσαι, κανε ο,τι γουστάρεις! Κι αν αργότερα κάνεις παιδιά ριχνε τους κι από καμιά μπούφλα, δε βλάπτει!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 06-05-11 στις 15:27
  #106  
Παλιά 06-05-11, 13:23
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

παμε παλι
μιλαμε για 2 διαφορετικα σκυλια
ενα το οποιο ειναι κουταβι και τον ειχα μεχρι περιση
και ενα το οποιο το πηρα 2 χρονον πραγματικα αγριο και μου επιτεθηκε

αμα θελετε το λεω και συλαβηστα


7 μηνων ειναι πολυ μικρο ???????? το αστο ειναι απο τα βασικα που πρεπει να ξερει ενας σκυλος απο κουταβι 3-4 μηνων το αστο το φερτο το κατσε στο παιχνιδι πανω τα μαθαινει αυτα ..
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 06-05-11 στις 15:19
  #107  
Παλιά 06-05-11, 13:27
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

το εχουμε καταλαβει οτι μιλας για δυο σκυλους

το αστο σου ειπα στο παιχνιδι το δουλευουμε , οσον αφορα ομως τον κακο ακομα ειναι νωρις να του βαλουμε του κουταβιου το αστο , ακομα τον ανεβαζουμε τον σκυλο για να φτασει την μεγιστη μαχητικοτητα που μπορει να βγαλει , καταλαβες τωρα ;
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #108  
Παλιά 06-05-11, 13:27
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
...για αυτό δεν μου βγάζει τίποτα από το πρωί....

απαίσιε τύπε


αν δεν κανω λαθος ειναι το staffordshire
  #109  
Παλιά 06-05-11, 13:27
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula Εμφάνιση μηνυμάτων
μου θυμισετε μια οικογενια που εκανε οτι ηθελε ο σκυλος αμα ηθελε συκωνοταν απο τον καναπε να κατσουν αν δεν ηθελε τους εριχνε και καμια δαγκωνια μαλλον το καιμενο ειχε ανασφαλιες
Παράθεση:
Δηλαδή απο όσα έχουμε γράψει εσύ αυτό καταλαβες;;;; Εγώ παραιτουμαι! Δικα σου είναι τα σκυλιά, ενήλικος είσαι, κανε ο,τι γουστάρεις! Κι αν αργότερα κάνεις παιδιά ριχνε τους κι από καμιά μπούφλα, δε βλάπτει
σε αυτο συμφωνο απολυτα χρειαζεται και οχι μια μονο μπασ και γινουν σωστοι ανθρωποι γιατι εχει γεμισει ο κοσμος κακομαθημενα ..... ξερεις τι λεει μια παριμια οσοι δε με σεβεστε θα με φωβαστε
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 06-05-11 στις 15:21
  #110  
Παλιά 06-05-11, 13:31
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

ειδες πως δικαιολογουνται καποιες αντιληψεις ;
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #111  
Παλιά 06-05-11, 13:36
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης εσυ που εχεις εκπαιδευσει τα πολλα σκυλια μαθε , οτι φυλη σκυλου " αμερικανικο αστερι για ιστοσελιδα " ( αμερικαν σταρ φορσαιτ ) που λες δεν υπαρχει
πατα american pitbull τοτε φανταστικε εκπεδευτη
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 06-05-11 στις 15:25 Αιτία: Automerged Doublepost
  #112  
Παλιά 06-05-11, 13:37
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

προφανως το ξερω , επισης το πιτ μπουλ ειναι πιτ μπουλ το αμ σταφ ειναι η αναγνωρισμενη απο την διεθνη κυνολογικη ομοσπονδια " και καλα " απαλαγμενη απο τι κυνομαχιες εκτροφη του πιτ μπουλ
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #113  
Παλιά 06-05-11, 13:58
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

τελος παντων εγω ουτε εκπαιδευτης το παιζω ουτε καποιος , για αυτο και δεν λεω τι ακριβως θα εκανα σε καποιον σκυλο

Πανο καλυτερα να βρει ο φιλος σου εναν σοβαρο εκπαιδευτη και να μην περιμενει την τελεια δουλεια με ενα βιβλιο , αν παντως δεν ζηταει κατι τρελο μπορει και μονος του να κανει κατι
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 06-05-11 στις 15:24
  #114  
Παλιά 06-05-11, 15:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σβηνω τα ασχετα. ο σκυλος θα παει σε εκπαιδευτη...απλα ο ιδιοκτητης ηθελε και καποιο βιβλιο να μελετησει.
__________________
  #115  
Παλιά 06-05-11, 15:27
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

Μα γιατι??
  #116  
Παλιά 06-05-11, 15:28
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

πάλι καλά που δεν ανοίχθηκε θέμα για εκπαίδευση δίσκων.... με το ψαροντούφεκο θα τους παίρναν.....
  #117  
Παλιά 06-05-11, 15:33
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Χάρη, ράτσα pit bull αναγνωρισμενη απο τη Διεθνη Κυνολογική Ομοσπονδία (FCI) δεν υπάρχει. Οι αναγνωρισμενες φυλές είναι οι εξης δύο:

1. Staffordshire Bull Terrier με χωρα καταγωγής τη Μεγάλη Βρετανία και έτος καταχώρησης προτύπου φυλής το 1987
2. American Staffordshire Terrier με χώρα καταγωγής την Αμερική και έτος καταχώρησης προτύπου φυλής το 1996.

Όσο για το ''αφού δε με σέβεστε θα με φοβάστε'', τί να πω! Αν δε μπορείς με άλλο τρόπο να κάνεις τα σκυλιά σου, τα παιδιά σου και εν γένει τους γυρω σου να σε σεβαστούν και σου μενει η βία και η προκληση φόβου προκειμένου να έχεις τη συμπερισφορά που επιθυμείς, τότε ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ! Εκτός από όλα τα άλλα θα είσαι και ένας αποτυχημενος γονιος! Λυπάμαι που προφανώς εχεις φάει πολύ ξύλο ως παιδι και λυπάμαι ακόμα περισσότερο που είσαι νέος άνθρωπος και αντί να ανοίξεις το μυαλό σου και να πας λίγο παραπέρα υιοθέτησες την τακτική του ξύλου που είναι και η μόνη που διδάχτηκες. Λυπάμαι αλλά το πρόβλημα το έχεις εσύ...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
σβηνω τα ασχετα. ο σκυλος θα παει σε εκπαιδευτη...απλα ο ιδιοκτητης ηθελε και καποιο βιβλιο να μελετησει.
Ελπίζω να παει σε κάποιον σωστό εκπαιδευτη και οχι σε κανεναν που δαγκωνει αυτιά....
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mpoumpoula : 06-05-11 στις 15:33 Αιτία: Automerged Doublepost
  #118  
Παλιά 06-05-11, 15:43
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Χάρη, ράτσα pit bull αναγνωρισμενη απο τη Διεθνη Κυνολογική Ομοσπονδία (FCI) δεν υπάρχει. Οι αναγνωρισμενες φυλές είναι οι εξης δύο:

1. Staffordshire Bull Terrier με χωρα καταγωγής τη Μεγάλη Βρετανία και έτος καταχώρησης προτύπου φυλής το 1987
2. American Staffordshire Terrier με χώρα καταγωγής την Αμερική και έτος καταχώρησης προτύπου φυλής το 1996.

Όσο για το ''αφού δε με σέβεστε θα με φοβάστε'', τί να πω! Αν δε μπορείς με άλλο τρόπο να κάνεις τα σκυλιά σου, τα παιδιά σου και εν γένει τους γυρω σου να σε σεβαστούν και σου μενει η βία και η προκληση φόβου προκειμένου να έχεις τη συμπερισφορά που επιθυμείς, τότε ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ! Εκτός από όλα τα άλλα θα είσαι και ένας αποτυχημενος γονιος! Λυπάμαι που προφανώς εχεις φάει πολύ ξύλο ως παιδι και λυπάμαι ακόμα περισσότερο που είσαι νέος άνθρωπος και αντί να ανοίξεις το μυαλό σου και να πας λίγο παραπέρα υιοθέτησες την τακτική του ξύλου που είναι και η μόνη που διδάχτηκες. Λυπάμαι αλλά το πρόβλημα το έχεις εσύ...
-------------------------
Ελπίζω να παει σε κάποιον σωστό εκπαιδευτη και οχι σε κανεναν που δαγκωνει αυτιά....
με λες αποτυχημενο και προβληματικο νομιζω τοση ωρα σου μιλαω πολυ ομορφα και δε σε προσβαλα αλλα αμα θες μπορω.....
ξερεις κατι τουλαχιστον εγω ειμαι μικρος ακομα και μπορει να αλλαξω εσυ που εισαι και μεγαλη γυναικα δεν ...
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
  #119  
Παλιά 06-05-11, 15:48
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Κι εγώ ομορφα σου μιλάω... Δε σε είπα αποτυχημενο σου είπα ότι θα γίνεις αποτυχημενος γονιος αν λειτουργείς όπως είπες (με το ξύλο) και δεν καταφέρεις να εμπνεύσεις στα παιδιά σου σεβασμό! Τόσο παράλογο σου ακούγεται αυτό;;;;

Επισης δε σε είπα προβληματικό! Σου είπα ότι αν δεν καταφέρνεις να εμπνεύσεις σεβασμό τότε το πρόβλημα το έχεις εσύ όχι εκείνοι που δε μπορούν να σε σεβαστούν. Μην καταλαβαίνει ό,τι θέλεις!

Ευχομαι να αλλάξεις στο μέλλον... όσο για μένα να αλλάξω και να αρχίσω να κοπανάω σκυλιά και παιδια... δύσκολο το βλέπω! Είμαι και μεγάλη γυναίκα!
__________________
  #120  
Παλιά 06-05-11, 16:01
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

το θέμα βλέπω αρχίζει να περνάει σε προσωπικό επίπεδο και δεν το βλέπω για πολύ ώρα ακόμα ανοιχτό
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
On Line Βιβλιο ahar Βιβλιογραφία θαλασσινού νερού 13 09-03-09 15:21
ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΨΑΡΙΟΥ g-pavl Αρχάριοι γλυκού νερού 9 02-11-08 12:54
Βιβλιο για δισκους Pritanis Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 72 19-08-08 06:02
προταση για καλο βιβλιο giamaios Βιβλιογραφία θαλασσινού νερού 9 26-10-04 10:38
ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟ ΒΙΒΛΙΟ?? sbravos Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 12 22-03-03 16:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10355 seconds with 15 queries