Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 14-12-09, 23:16   #1
Απορία για artemia!
 
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex
Senior Member
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος 14-12-09, 23:16
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Kαλησπέρα παιδιά. Έχω μια απορία. Εχω διαβασει πολλα αρθρα και εχω δει πολλα βιντεο σχετικα με την εκκολαψη αυγων αρτεμιας. Η απορια μου ειναι η εξης: Υστερα απο την εκκολαψη, πως μπορω να διατηρησω τις αρτεμιες και να τις μεγαλωσω, ωστε να ταιζω και μεγαλυτερα ψαρια? Τι θα χρειαστω για να το κανω αυτο?
Εμφανίσεις: 5365
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-12-09, 00:07
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Τώρα, για μεγάλα ψάρια, απ'ό,τι διάβαζα, δεν πρέπει να πολυσυμφέρει να τις εκκολάψεις και να τις μεγαλώσεις (όσοι τις μεγαλώσανε, το κάνανε περισσότερο από ενδιαφέρον για τον οργανισμό αυτόν καθ'εαυτόν, και όχι για τάισμα.. κάνε μία αναζήτηση, κάτι πρέπει να υπάρχει..) Αν δεν κάνω λάθος πάντως, πρέπει να κυκλοφορεί κατεψυγμένη αρτέμια στα πετ-σοπ (μεγάλη εννοώ, για μεγάλα ψάρια).. Εδώ ας περιμένουμε κάποιο γνώστη να απαντήσει..

απο xontros


http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E5%EC%E9%E1%F2
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-09, 00:10
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

Eυχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-12-09, 00:35
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αν θελεις να ταισεις μεγαλα ψαρια Στελιο να παρεις κατεψυγμενη της ocean nutricion η οποια αν ταιζεις 1 φορα στις τρεις μερες για τα 4-5 κιχλιδακια που θα εχεις εσυ θα την βγαλεις 4-5μηνες με 4 ευρω.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-12-09, 00:43
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

Ναι κι αυτη η λυση ειναι ωραια. Το προβλημα ομως ειναι οτι θα ειναι πολυ ενδιαφερον να την μεγαλωσω μονος μου, γι' αυτο ρωταω. Θελω να ασχοληθω με αναπαραγωγη αρτεμιας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-12-09, 03:51
Το avatar του χρήστη Aiolos-910
Aiolos-910 Ο χρήστης Aiolos-910 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Κάποιες εταιρίες, όπως η HOBBY έχει δύο σκευάσματα με βάση το φυτοπλαγκτόν.. το ένα το ρίχνεις από τη 3 μέρα μετά την εκκόλαψη και το άλλο μετά την 8-10 μέρα.

Η άλλη λύση είναι να κάνεις παραγωγή φυτοπλαγκτόν σε υγρή μορφή (προϊόν της GroTech με πολύ εύκολη διαδικασία) και να τις διατηρείς/ταΐζεις μ αυτό.
Ως ενήλικα άτομα τρέφονται και με σπιρουλίνα σε σκόνη ή με... μαγιά

Το ποσοστό επιτυχίας στην ανάπτυξή τους εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες.... αλατότητα, θερμοκρασία, φωτισμό...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-12-09, 09:53
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλησπέρα παιδιά. Έχω μια απορία. Εχω διαβασει πολλα αρθρα και εχω δει πολλα βιντεο σχετικα με την εκκολαψη αυγων αρτεμιας. Η απορια μου ειναι η εξης: Υστερα απο την εκκολαψη, πως μπορω να διατηρησω τις αρτεμιες και να τις μεγαλωσω, ωστε να ταιζω και μεγαλυτερα ψαρια? Τι θα χρειαστω για να το κανω αυτο?
1. Υπάρχουν στην αγορά αυγά αρτέμια με διαφορετικές ποσόστωσης εκκόλαψης (όσο μεγαλύτερο το ποσοστό, τόσο πιο ακριβά τα αυγά). Εγώ έχω δουλέψει με τη μεσαία κατηγορία, ούτε τα φθηνιάρικα ούτε τα πολύ ακριβά. Παίρνεις όποια θέλεις, η διαφορά είναι ότι αν πάρεις π.χ. τα φθηνά, θα ρίχνεις πιο πολλά αυγά (σε σχέση με τα ακριβά αυγά) για να έχεις τον ίδιο αριθμό αρτέμιων.

2. Κάνεις (προφανώς) όλη τη διαδικασία εκκόλαψης που είναι και σε αυτό το forum καλά γραμμένη (μισό κουταλάκι της ζάχαρης το μαγειρικό αλάτι για 2 lt νερού, δουλεύει μια χαρά).

3. Ξεχωρίζεις τα ζωντανά αρτέμια με την παραπάνω διαδικασία (τα ξεπλένεις με νερό της βρύσης γιατί το νερό που ήταν με τα αυγά έχει ουσίες που δεν πρέπει να πάρεις –ούτε να ταΐσεις ψάρια εάν δεν ξεβγάλεις τα αρτέμια) και τα βάζεις σε όσο μεγαλύτερο δοχείο έχεις (δοχείο ή ενυδρείο, όσο μεγαλύτερο τόσο πιο εύκολα διατηρούνται σταθερές οι συνθήκες και τόσο πιο συχνά ταΐσματα θα μπορείς να κάνεις με μεγάλα αρτέμια στο ενυδρείο σου. Εγώ δούλευα με ένα 60ρι ενυδρείο και μου έδινε ένα καλό τάισμα την εβδομάδα για περίπου 50 Ζωοτόκα και 50 καρδινάλιους).

4. Οι συνθήκες του νερού που θα είναι τα αρτέμια προκειμένου να μεγαλώσουν: Temp 25-30C (το 25 εμένα μου δούλευε άψογα και θεωρείται ιδανικό), Salinity 30-35, Density 1.0222-1.0260, pH 8-9 (κάτω από 5 ή πάνω από 10 δεν θα ζήσουν).

5. Συγκρατημένος αερισμός στο νερό με χοντρή φυσαλίδα (χωρίς πέτρα) αλλά σε πολλά σημεία. Αλλαγές νερού (εγώ δεν κατάφερα να φτιάξω φίλτρο που να μου καθαρίζει το νερό και να μην τα τραβάει και αυτά, εσύ μπορεί να τα καταφέρεις) περίπου 20% την εβδομάδα (με κανονικό ενυδρειακό αλάτι, όχι μαγειρικό θα ψοφήσουν) απαλό φωτισμό (σε αντίθεση με την εκκόλαψη που καλό είναι να έχεις την λάμπα αναμμένη 24 ώρες την ημέρα - θα δεις πολύ μεγαλύτερα ποσοστά - στο να τα αναπτύξεις δεν θέλουν πολύ φως. Εγώ δεν άναβα λάμπα, ότι φως υπήρχε στο δωμάτιο. Τα αρτέμια έλκονται από το φως, άρα κολυμπάνε περισσότερο άρα καταναλώνουν περισσότερη ενέργεια άρα θέλουν πιο πολύ τάισμα και δεν είναι δύσκολο να τα υπερταίσεις και να χαλάσει το νερό).

6. Τάισμα: παλιά που δεν έβρισκα τροφή να ταΐσω έφερνα την σπιρουλίνα άλγη από τη Χαβάη αλλά τώρα η sera micron δουλεύει μια χαρά. Θα πρέπει το νερό να έχει συνέχεια μια μικρή πράσινη θολούρα. Το πόσο τροφή θα ρίξεις εξαρτάται από το πόσα αρτέμια έχεις και πόσα λίτρα νερό. Ρίχνεις λίγη τροφή σε ένα ποτήρι νερό (αν ρίξεις κατευθείαν μπορεί να πέσει σε γρουμπούλια και μετά απλά θα σαπίσει) ανακατώνεις απαλά να διαλυθεί και προσθέτεις στο δοχείο- ενυδρείο. Ενδεικτικά, εάν έχεις 5000 αρτέμια στο λίτρο την πρώτη εβδομάδα πρέπει να βλέπεις 15-20cm σε βάθος και τις επόμενες 20-25cm (βάζεις κάτι λευκό μέσα στο νερό σε κάποιο βάθος για να ελέγξεις τη θολούρα). Μπορεί να φαίνεται χαοτικό (άντε μέτρα εάν έχεις 5000 αρτέμια στο λίτρο) αλλά η εμπειρία λέει ότι στην αρχή θα τα υπερταίσεις μετά δεν θα τα ταΐσεις αρκετά και τελικά θα δεις ότι ας πούμε στο δικό σου σύστημα 0.5 gr την ημέρα είναι αρκετό.

7. Γενικές πληροφορίες: τα αρτέμια αρχίζουν να τρώνε περίπου 12 ώρες μετά την εκκόλαψη. Για να ενηλικιωθούν θέλουν περίπου 8 ημέρες, σε ιδανικές συνθήκες θα ζήσουν 3 μήνες, η θηλυκιά δίνει περίπου 75 μικρά αρτέμια την ημέρα, το χρώμα τους μπορεί να είναι αμυδρό ροζ ή κίτρινο ή πράσινο (αν τρώνε πολύ άλγη), όσο πιο μικρά τα είναι τόσο πιο πολλές πρωτεΐνες έχουν , όσο μεγαλώνουν χάνουν πρωτεΐνες και έχουν περισσότερο λίπος (αλλάζει η ποιότητα δηλαδή της τροφής των ψαριών σου).

Ελπίζω να βοήθησα, ότι ξέχασα με ρωτάς.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-12-09, 16:45
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

Αυτά είναι. Ευχαριστώ πολύ. Και έχω ακούσει οτι για τροφη μπορω να αφησω ενα δοχειο με νερο στον ηλιο, ωστε να πιασει αλγες και μετα να ταιζω με αυτο. Κατα τ' αλλα μπορω μετα την εκκολαψη να τις βαλω σε ενα μεγαλο μπολ και να τις μεγαλωσω εκει (μαζι με φωτισμο, θερμοστατη και αερα και εννοειται ανοιχτο μπολ)?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-12-09, 16:49
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Κανε κατι ... αναλογο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33377
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-12-09, 19:11
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά είναι. Ευχαριστώ πολύ. Και έχω ακούσει οτι για τροφη μπορω να αφησω ενα δοχειο με νερο στον ηλιο, ωστε να πιασει αλγες και μετα να ταιζω με αυτο. Κατα τ' αλλα μπορω μετα την εκκολαψη να τις βαλω σε ενα μεγαλο μπολ και να τις μεγαλωσω εκει (μαζι με φωτισμο, θερμοστατη και αερα και εννοειται ανοιχτο μπολ)?
Όπου θες τις βάζεις (ας πούμε οι αμερικάνοι τα μεγαλώνουν σε κάδους για σκουπίδια), προτίμησε κάτι διαφανές (πλαστικό ή γυαλί). Αν έχεις κάτι διαφανές:

1. Βλέπεις καλύτερα τη συμβαίνει μέσα (π.χ. τη θολούρα από το τάισμα).

2. Μπορείς να φωτίσεις όποια περιοχή θέλεις (π.χ. το βράδυ φωτίζεις με φακό μια γωνία, μαζεύονται τα αρτέμια και τραβάς με σωληνάκι του αέρα από άλλη μεριά από τα αρτέμια από τον πάτο που είναι οι βρωμιές για αλλαγή νερού).

3. Θερμοκρασία 25C, λίγες ώρες φως, χοντρές φυσαλίδες.

4. Τα artemia είναι non selective filter feeders τρώνε οτιδήποτε είναι σε διάμετρο που να μπορούν να φάνε (ανάλογα με την ποσότητα του οξυγόνου που έχει το νερό: αν έχει λίγο οξυγόνο τρώνε βακτήρια, detritus και yeast cells αλλά όχι άλγη. Από την τροφή που τρώνε εξαρτάται και το χρώμα που έχουν. Για αυτό θέλεις χοντρές φυσαλίδες και αλλαγές νερού, για να τρώνε άλγες. Αλλιώς και βακτηρίδια να πετάς μέσα όπως stress zyme της AP θα ζήσουν. Μπορούν να φάνε μαγιά για ψωμί, κρέας, κρόκο αυγού και πολλά άλλα. Με κρόκο αυγού είναι εύκολο να τα ταΐσεις: βράζεις ένα αυγό, παίρνεις ένα πολύ μικρό κομμάτι του κρόκου και το βάζεις π.χ. σε τούλι και κάνεις βυθίσεις σε ένα ποτήρι. Ότι βγει σαν ζουμί μέσα στο ποτήρι το πετάς για φαί και τον υπόλοιπο κρόκο στο ψυγείο για μελλοντική χρήση. Αν δεν θέλεις να έχεις κάποιον αριθμό από μεγάλα αρτέμια, αλλά αρκετό αριθμό για να ταΐζεις, να κάνεις καλλιέργεια κανονική, οι άλγες είναι το καλύτερο φαί). Μπορείς να τα ταΐσεις και με την άλγη που βγάζεις από το ενυδρείο σου που πιάνει στα τζάμια, απλά ότι ταΐζεις θα πρέπει να είναι σε μορφή σκόνης του ταλκ, πάρα πολύ ψιλό δηλαδή για να μπορούν να το φάνε.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-12-09, 23:56
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

OK φιλε μου σ' ευχαριστω παρα παλυ. Οι πληροφοριες σου ηταν πολυ κατατοπιστικες. Οτι αλλο χρειαστω θα σε ρωτησω!
-------------------------
Κατι αλλο....Οταν θα τα βγαλω απο την γεννηστρα (μολις δηλαδη εκκολαφθουν) οταν θα τα βγαλω για να τα πλυνω δεν θα ψωφησουν? Επισης μπορω απο την δευτερη μερα να ταιζω με αυγο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη StelMex : 15-12-09 στις 23:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-12-09, 08:21
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
OK φιλε μου σ' ευχαριστω παρα παλυ. Οι πληροφοριες σου ηταν πολυ κατατοπιστικες. Οτι αλλο χρειαστω θα σε ρωτησω!
-------------------------
Κατι αλλο....Οταν θα τα βγαλω απο την γεννηστρα (μολις δηλαδη εκκολαφθουν) οταν θα τα βγαλω για να τα πλυνω δεν θα ψωφησουν? Επισης μπορω απο την δευτερη μερα να ταιζω με αυγο?
Πάντα πάντα πάντα (είτε είναι για να ταΐσεις τα ψάρια είτε για να τα μεταφέρεις αλλού) τα ξεπλένεις με νερό τις βρύσης. Το αυγό τους που σπάει για να βγούνε έχει ουσίες που δεν πρέπει να μεταφερθούν.
Όχι, δεν ψοφάνε max 2' ξέπλυμα το αντέχουν (αυτό είναι το max που έχω κάνει εγώ, δεν έχω χρονομετρήσει πόσο θέλουν για να ψοφήσουν, δεν υπάρχει λόγος, αλλά κανά 45'' είναι καλά). Δεν θα ανοίξεις την βρύση τέρμα, με απαλή ροή. Πρέπει να έχεις καλή απόχη (ειδική για αρτέμια) για να μην τα βλέπεις να γλιστράνε από την απόχη με το ξέβγαλμα. (Επίσης, υπάρχουν απόχες για αρτέμια που πιάνουν τα μεγάλα και ο γόνος περνάει από μέσα, εγώ με τέτοια έπιανα τα μεγαλωμένα για να τα δώσω στα ψάρια).
Τάισμα θέλουν 12 ώρες μετά που θα έχουν εκκολαφθεί, τότε έχουν καταναλώσει τη δική τους τροφή και αναζητούν. Επειδή στην αρχή είναι μικροσκοπικά και δεν έχουν μεγάλα αποθέματα ενέργειας, καλό είναι να μην τα αφήσεις νυστικά. Ρίξε την τροφή ας πούμε στις 10 ώρες.
Με κρόκο δεν έχω ταΐσει τόσο νωρίς, πιστεύω ότι θα το δεχθούν σαν φαγητό (κανονικά τρώνε άλγες αλλά σε χαμηλό οξυγόνο δέχονται και τις άλλες τροφές). Θέλει προσοχή το αυγό γιατί εάν μείνει μέσα στο νερό δεν θα μπορείς να μείνεις εσύ μέσα στο δωμάτιο (από την βρώμα).
Προτείνω να ξεκινήσεις με άλγες, μέχρι να δεις πόσο πρέπει να ταίζεις το δικό σου σύστημα και μετά να πας σε πιο προχωρημένες τεχνικές.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων

7. Γενικές πληροφορίες: τα αρτέμια αρχίζουν να τρώνε περίπου 12 ώρες μετά την εκκόλαψη. Για να ενηλικιωθούν θέλουν περίπου 8 ημέρες, σε ιδανικές συνθήκες θα ζήσουν 3 μήνες, η θηλυκιά δίνει περίπου 75 μικρά αρτέμια την ημέρα, το χρώμα τους μπορεί να είναι αμυδρό ροζ ή κίτρινο ή πράσινο (αν τρώνε πολύ άλγη), όσο πιο μικρά τα είναι τόσο πιο πολλές πρωτεΐνες έχουν , όσο μεγαλώνουν χάνουν πρωτεΐνες και έχουν περισσότερο λίπος (αλλάζει η ποιότητα δηλαδή της τροφής των ψαριών σου).

Ελπίζω να βοήθησα, ότι ξέχασα με ρωτάς.
Έγραφα από μνήμη και τα έγραψα ανάποδα (τσέκαρα τα δευτέρια μου).
Μικρά έχουν λίπος 23% που όταν μεγαλώσουν πέφτει στο 16% ,ενώ οι πρωτείνες στα μικρά είναι 45% που όταν μεγαλώσουν πάνε 63
%.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη almost : 16-12-09 στις 08:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-12-09, 13:47
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

Ωραια. Ευχαριστω! Εχω και μια πλαστικα γυαλα περιπου 4 λιτρα που την ειχα αγορασει σε ενα πανηγυρι για ενα χρυσοψαρο. Μαλλον εκει λεω να αρχισω να τις μεγαλωνω.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-12-09, 14:08
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Εκεί μπορείς να τις μεγαλώσεις και να τα δεις να ζευγαρώνουν και να σου γεννήσουν αλλά είναι πολύ λίγα τα λίτρα για να μπορείς να ταίζεις τα ψάρια σου ζωντανή τροφή (δεν πιστεύω ότι θα σου ζήσουν τελικά πάνω από 100 ενήλικα αρτέμια εκεί. Εκτίμηση δική μου από προσωπική πείρα γιατί στα βιβλία μέχρι και 5.000 το λίτρο λένε ότι ζούνε).

Είναι όμως ένα ξεκίνημα για να δεις αν σε ενδιαφέρει να το συνεχίσεις.

(Μόλις στήσω το θαλασσινό θα φτιάξω ένα 60lt με αρτέμια. Δεσμεύομαι για φώτο για όσους έχουν υπομονή).
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-12-09, 02:39
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

Πολύ ωραία θα περιμένουμε πως και πως φωτογραφίες. Πάντως σχετικά με το ενυδρείο μου, θα έχει μονο 4 ψαράκια (μούλτι). Οπότε δεν θελω να έχω και πολύ μεγάλο αριθμό από αρτέμιες. Ευχαριστώ!
-------------------------
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς τα αβγά αρτέμιας της hobby? Αν ναι μπορείται να μου πείτε εντυπώσεις ως προς την ποιότητα στην εκκόλαψη?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη StelMex : 17-12-09 στις 02:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-12-09, 12:49
Το avatar του χρήστη Aiolos-910
Aiolos-910 Ο χρήστης Aiolos-910 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Όσον αφορά της Hobby αυτά που είναι μαζί με το αλάτι.... και σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή εκκολάπτονται σε 48 ώρες και με όχι μεγάλο ποσοστό επιτυχίας.
Τα Sera (φακελάκι) με αλάτι και αυτά εκκολάπτονται σε 24-30 ώρες και (εμπειρικά πάντα) το ποσοστό εκκόλαψης είναι μεγαλύτερο..
Φυσικά με το μάτι όλα αυτά.. δεν τα μέτρησα !!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-12-09, 13:11
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Η συσκευασια της hobby με το αλατι ειναι λοττο. Πηρα μια που δεν εκκολαφθηκε ουτε ενα αυγο ! η δευτερη ειχε τρομερη επιτυχια και μεγαλα ποσοστα εκκολαψης, και η τριτη ειχε μικρα ποσοστα..
Τα φακελακια της sera δεν συμφερουν παρα μονο αν θες να βγαλεις 1-2 φορες αμεσα και οχι για μακροπροθεσμη χρηση.
Τελικα προτιμω την Ocean nutrition με τα σκετα αυγα και προσθετω αλατι εγω. Και καλα ποσοστα εκκολαψης και συμφερει πολυ περισσοτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-12-09, 15:44
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Αυτό τι είναι ρε παιδιά?
Συγγενικό?Το έχει πάρει καποιος?

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.d...STRK:MEBIDX:IT
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-12-09, 15:44
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Αυγά αρτέμιας είναι και αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-12-09, 15:53
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ αβγά της Ocean nutrition στην Αθήνα? Και πόσο κάνουν?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-12-09, 16:03
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Χθες πήρα απο water inn το premix 6 ευρώ.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-12-09, 19:02
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

Αυτό έχει μαζί και αλάτι??
-------------------------
Δεν γίνεται να βρω χωρίς αλάτι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη StelMex : 17-12-09 στις 19:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-12-09, 19:07
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Star fish στην Ν. Φιλαδελφια εχει ocean nutrition
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-12-09, 21:56
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

OK ευχαριστώ πολύ!
-------------------------
Βρηκα στο aqua club design εναν θερμοστατη που λενε οτι ειναι ο πιο μικρος που υπαρχει. Ειναι για 2 εως 20 λιτρα και ειναι για θερμοκρασια στους 26 βαθμους. Κανει να τον χρησιμοποιησω σε μικρο ενυδρειακι περιπου 8 λιτρων που θα μεγαλωνω τις αρτεμιες? (θερμοκρασια 26 βαθμοι Κελσιου)
-------------------------
Και κατι αλλο. Αν εχει χρησιμοποιησει κανεις αυτα τα αβγα που θα παραθεσω στον παρακατω λινκ μπορει να μου πει για ποσες περιπου εκκολαψεις ειναι? (στο περιπου).

http://s7d5.scene7.com/is/image/Pets.../T710495_56354

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη StelMex : 17-12-09 στις 21:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-12-09, 22:31
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

ριξε και μια ματια εδω κατι μπορει να σε βοηθήσει
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-12-09, 22:55
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

Ευχαριστω! Σχετικα με τον θερμοστατη και τα αβγα που παραθεσα τι εχετε να πειτε?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-12-09, 00:54
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Συγνώμη που παρεμβαίνω στο θέμα του φίλου αλλά...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντα πάντα πάντα (είτε είναι για να ταΐσεις τα ψάρια είτε για να τα μεταφέρεις αλλού) τα ξεπλένεις με νερό τις βρύσης. Το αυγό τους που σπάει για να βγούνε έχει ουσίες που δεν πρέπει να μεταφερθούν.
... μου δημιουργήθηκε απορία στο θέμα που παραθέτω. Όταν εκκολάπτω αρτέμια για να ταΐσω τα ψαράκια, δεν μπορώ να αποφύγω να μεταφέρω και κάποια αυγά που δεν έχουν εκκολαφθεί ή και τσόφλια. Βάζω μια πηγή φωτός και μαζεύονται αυτά που μόλις έχουν εκκολαφθεί και μετά τα ρουφάω με σύριγγα. Όση ώρα όμως και να περάσει, συνεχίζουν να αιωρούνται στη στήλη του νερού αυγά που δεν έχουν εκκολαφθεί ή/και τσόφλια οπότε αναπόφευκτα ρουφάω κι από αυτά... Είναι βλαβερά; Έχω διαβάσει ότι είναι δύσπεπτα για το γόνο αλλά είναι βλαβερά και για τα ενήλικα ψάρια; Και ποιός είναι ο τρόπος να σιφωνάρω αποκλειστικά και μόνο τα ζωντανά; Μήπως αν τα αφήσω περισσότερη ώρα θα καθίσουν όλα τα αυγά στον πυθμένα; Πόση ώρα όμως ζουν χωρίς οξυγόνωση; Συγνώμη για την άσχετη παρέμβαση αλλά νομίζω ότι χρήζει διεκρίνησης..
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-12-09, 01:08
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neos Εμφάνιση μηνυμάτων
... μου δημιουργήθηκε απορία στο θέμα που παραθέτω. Όταν εκκολάπτω αρτέμια για να ταΐσω τα ψαράκια, δεν μπορώ να αποφύγω να μεταφέρω και κάποια αυγά που δεν έχουν εκκολαφθεί ή και τσόφλια. Βάζω μια πηγή φωτός και μαζεύονται αυτά που μόλις έχουν εκκολαφθεί και μετά τα ρουφάω με σύριγγα. Όση ώρα όμως και να περάσει, συνεχίζουν να αιωρούνται στη στήλη του νερού αυγά που δεν έχουν εκκολαφθεί ή/και τσόφλια οπότε αναπόφευκτα ρουφάω κι από αυτά... Είναι βλαβερά; Έχω διαβάσει ότι είναι δύσπεπτα για το γόνο αλλά είναι βλαβερά και για τα ενήλικα ψάρια; Και ποιός είναι ο τρόπος να σιφωνάρω αποκλειστικά και μόνο τα ζωντανά; Μήπως αν τα αφήσω περισσότερη ώρα θα καθίσουν όλα τα αυγά στον πυθμένα; Πόση ώρα όμως ζουν χωρίς οξυγόνωση; Συγνώμη για την άσχετη παρέμβαση αλλά νομίζω ότι χρήζει διεκρίνησης..
Εχεις δικιο ... Για τα μικρα ειναι δυσπεπτα τα αυγα ... Μπορεις να αφαιρεσεις το κελυφος απο τα αυγα ετσι ωστε αν τα τρωνε να μην εχουν προβληματα τα μικρα σου αλλα αντιθετα ειναι πιο θρεπτικα απο τις αρτεμιες τις ιδιες - ενω εχουμε συγχρονα και καλυτερο ποσοστο εκκολαψης! Εγω ολο ξεχναω να παρω χλωρινη χωρις αρωματικα για αυτο δεν το κανω ... και ολο λεω κατι ξεχασα... κατι ξεχασα! Εδω Ελλαδα ειμαστε λιγο τεμπεληδες αφου δεν μπαινουμε στη διαδικασια αυτη!! Ειναι απλο: http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=51
Παιρνω το θαρρος να βαλω λινκ απο τους δισκοτρελοπαρεα ... ()μια που δεν εχω δει κατι εδω παρομοιο.
Τα μεγαλα ψαρια δε νομιζω να εχουν το ιδιο προβλημα (στη πεψη) ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-12-09, 01:20
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Ευχαριστώ...

... πολύ για το χρήσιμο σύνδεσμο
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-12-09, 01:51
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Αυτο ηταν που μου ελεγες Γιωργο για αποκελυφοποιηση? πηρα χτες καθαρη χλωρινη και στην επομενη εκκολαψη θα το εφαρμοσω.
Ευχαριστω κι εγω για το link
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
artemia Σπύρος Μ Γλυκό νερό - Γενικά 7 22-02-09 16:19
Απορία για artemia!! Perazzi Γλυκό νερό - Γενικά 9 21-11-08 18:44
Hobby Artemia Artemia breeder deMetrIs Γλυκό νερό - Γενικά 4 21-08-06 15:12
artemia sakis! Γλυκό νερό - Γενικά 23 29-04-06 18:07
Artemia lasal Γλυκό νερό - Γενικά 0 03-02-05 11:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09951 seconds with 15 queries