Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-03-08, 12:29
Το avatar του χρήστη Irwan
Irwan Ο χρήστης Irwan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή Ick σε Hatchet

Μόλις παρατήρησα ότι σε όλα μου τα Hatchet (7) υπάρχουν στην ουρά και σε κάποια πτερύγια αυτά τα άσπρα σημάδια. Βάζω μιά φωτό που είναι λίγο κουνημένη, αλλά είναι η μόνη στην οποία φαίνονται τα στίγματα. Όλα τα Hatchet είναι στην ίδια περίπου κατάσταση.

Θέλω τη βοήθειά σας γενικώς! Απ'ότι βλέπω όλα τα άλλα ψάρια (6 black phantom tetras, 6 cardinal tetras, 4 ramirezi, 4 corydoras) είναι μιά χαρά. Ετοίμασα το 80άρι μου για νοσοκομείο και σκέφτομαι να τα μεταφέρω εκεί μόλις πιάσει η σωστή θερμοκρασία (το έβαλα 28, δεν είναι καλύτερα?).

Έχω κάποιες αμφιβολίες όμως. Στο ενυδρείο νοσοκομείο έβαλα στο μικρό εξωτερικό του ένα κομμάτι υαλοβάμβακα απο το εσωτερικό του 300αριού. Είναι αρκετό αυτό για να ξεκινήσει κάποια βιολογία?
Σκέφτομαι να ξεκινήσω με αλάτι, αλλά ίσως πρέπει να πάω σε φάρμακο, μιας και το ενυδρείο αυτό είναι νοσοκομείο και δεν θα ανησυχώ για τίποτα άλλο. Τί ειναι προτιμότερο?
Πόσο καιρό θα πρέπει να μείνουν στο νοσοκομείο? Γιατί διαβάζω για κάτι χρονικά διαστήματα όπως 4 εβδομάδες για να ολοκληρωθεί η θεραπεία.
Τέλος, είναι καλό όντως να τα μεταφέρω στο ενυδρείο-νοσοκομείο ή να τα αφήσω στο μεγάλο ενυδρείο και να κάνω εκεί τη θεραπεία? Σκέφτομαι ότι εφόσον δέν βλέπω κάποιο σημάδι στα υπόλοιπα ψάρια καλύτερα να τα βγάλω μήν μολυνθούν και τα υπόλοιπα. Είναι σωστό αυτό ή πρέπει να "θεραπεύσω" το ενυδρείο ούτως η άλλως για να μην υπάρχει μέσα το παράσιτο?

Συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων, αλλά έχω αγχωθει και τα ψάρια είναι μόλις 10 ημερών!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P32803951.JPG
Εμφανίσεις:  270
Μέγεθος:  190,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-03-08, 12:38
Το avatar του χρήστη KOKOBAS
KOKOBAS Ο χρήστης KOKOBAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2007
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

Από την εμπειρία που είχα με αλάτι και υψηλή θερμοκρασία, περνάει το ick. Φάρμακο εγώ έβαλα ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ. Εμένα πέρασε σε 4-5 μέρες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-03-08, 12:47
Το avatar του χρήστη Irwan
Irwan Ο χρήστης Irwan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Αυτό είναι πολύ καλό. ¶ρα καλύτερα να τα βάλω στο νοσοκομείο για να μπορώ να ανεβάσω τη θερμοκρασία. Πόσο ψηλά να την πάω? στους 30 πχ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-03-08, 14:14
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Το να τα μεταφέρεις ΟΛΑ στο μικρό θα σου δημιουργήσει πολλά προβλήματα όπως έντονο στρες. Στα 80 λίτρα θα στριμωχτούν είναι και άρρωστα.....

Στο μεγάλο 1 γρ αλάτι ανά λίτρο νερού και θερμοκρασία 30 βαθμούς για 10 μέρες και ick τέλος.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-03-08, 12:26
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

3 γραμμάρια ανά λίτρο....γράψε λάθος
__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παγιδευμένο Hatchet.. Irwan Γλυκό νερό - Γενικά 13 25-03-08 14:26
ick σε fishonly χοχλακας φωτης Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 6 20-06-06 14:58
Ick σε Ξιφοφόρους karalioman Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 13 05-12-05 09:37
Ick help, σε ένα guppy ! Dina Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 23-11-05 21:38
Ick σε ψάρι ick και στο νερό? moogy Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 09-04-04 11:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03703 seconds with 14 queries