Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-01-12, 17:10
teo-95 Ο χρήστης teo-95 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Ημαθεία
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή Στησιμο Καραντινας-Βρεφοκομοιο

Σημερα θα αγορασω ενα 10λιτρο ενυδρειακι για καραντινα και βρεφοκομοιο και σκεφτομαι το στησιμο του διοτι δεν εχω φιλτρο ουτε θερμοστατη μονο μια αεραντλια εχω πρωτο ερωτημα μπορω να το στησω χωρις αυτα μονο με την αεραντλια?θα προμηθευτω φιλτρο και θερμοστατη αλλα οχι τωρα και το θεμα μου ειναι πως θα το στρωσω εφοσον το φιλτρο που θα παρω δεν χωραει βιολογικο υλικο μπορω να χρησιμοποιησω τα βακτηρια του εμποριου της seachem?(υποψιν εχω το "μεγαλο" ενυδρειο στωμενο μπορει να βοηθησει?)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-01-12, 17:15
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

α)ενυδρειο 20-30 λιτρα ειναι καλυτερο..(αν εχεις μεγαλητερα ψαρια τοτε ανεβαινεςι και σε λιτρα)...

β)φιλτρο δεν χρειαζεται ΑΝ το τρεχεις μονιμα σαν μεγαλωστρα-βρεφοκομειο..ισως ενα αεροφιλτρο για την καραντινα κ αεραντλια και θερμοστατης απαραιτητα..

γ)τα ζουμια της seachem ξεχνα τα ....την καραντινα δεν θα την εχεις γεματη...μπορεις οταν την γεμιζεις να βαζεις το φιλτρακι (Το οποιο θα το εχεις να δουλευει στο μεγαλο ενυδρειο ταυτοχρονα με τα αλλα και ετσι θα ειναι στρωμενο ανα πασα στιγμη) και να δουλευει..αλλα προσωπικη γνωμη ενα αεροφιλτρο ή αεραντλια..αν τωρα θες να κανεις στρωσιμο...προτεινω μπολι απο το μεγαλο..
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-01-12, 17:18
teo-95 Ο χρήστης teo-95 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Ημαθεία
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
α)ενυδρειο 20-30 λιτρα ειναι καλυτερο..(αν εχεις μεγαλητερα ψαρια τοτε ανεβαινεςι και σε λιτρα)...

β)φιλτρο δεν χρειαζεται ΑΝ το τρεχεις μονιμα σαν μεγαλωστρα-βρεφοκομειο..ισως ενα αεροφιλτρο για την καραντινα κ αεραντλια και θερμοστατης απαραιτητα..

γ)τα ζουμια της seachem ξεχνα τα ....την καραντινα δεν θα την εχεις γεματη...μπορεις οταν την γεμιζεις να βαζεις το φιλτρακι (Το οποιο θα το εχεις να δουλευει στο μεγαλο ενυδρειο ταυτοχρονα με τα αλλα και ετσι θα ειναι στρωμενο ανα πασα στιγμη) και να δουλευει..αλλα προσωπικη γνωμη ενα αεροφιλτρο ή αεραντλια..αν τωρα θες να κανεις στρωσιμο...προτεινω μπολι απο το μεγαλο..
μικρα ψαρακια εχω ζωοτοκα θα εχω προβλημα πιστευεις στα 10λ και επισης θελω να το τρεχω γιατι το να το γεμιζω και να το αδειαζω δεν παιζει θα ειναι οκ με την αεραντλια μονο ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-01-12, 17:19
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Την ιδια μ$@#$% εχω κανει κι εγω, και οχι 10 λιτρα οπως λες αλλα 20 ....
Γνωμη μου, ΜΗΝ το κανεις, ειναι εντελως αβολο. (ουτε για νοσοκομειο κανει ουτε για νεογεννητα ειναι το οτι καλυτερο)
Καλυτερα ενα 40-50 λιτρα, ειτε σωστο ενυδρειο ειτε στην αναγκη τα διαφανη ή εστω και τα λευκα χμμμμ (ταπερ? η οπως αλλιως λεγονται τεσπα) του ΙΚΕΑ η του Πρακτικερ που ειναι καμποσα λιτρα.
Τα 10 και τα 20 λιτρα ειναι το πολυ για καμια red cherry...

Οσο για στρωσιμο, ειδικα αφου προκειται για ειδικο ενυδρειο ΑΜΜΩΝΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ουτε παραμυθο-ζουμια ουτε μπολι ουτε τροφες ουτε τιποτα που να μπορει να ειναι φορεας οτιδηποτε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-01-12, 17:26
teo-95 Ο χρήστης teo-95 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Ημαθεία
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Την ιδια μ$@#$% εχω κανει κι εγω, και οχι 10 λιτρα οπως λες αλλα 20 ....
Γνωμη μου, ΜΗΝ το κανεις, ειναι εντελως αβολο. (ουτε για νοσοκομειο κανει ουτε για νεογεννητα ειναι το οτι καλυτερο)
Καλυτερα ενα 40-50 λιτρα, ειτε σωστο ενυδρειο ειτε στην αναγκη τα διαφανη ή εστω και τα λευκα χμμμμ (ταπερ? η οπως αλλιως λεγονται τεσπα) του ΙΚΕΑ η του Πρακτικερ που ειναι καμποσα λιτρα.
Τα 10 και τα 20 λιτρα ειναι το πολυ για καμια red cherry...

Οσο για στρωσιμο, ειδικα αφου προκειται για ειδικο ενυδρειο ΑΜΜΩΝΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ουτε παραμυθο-ζουμια ουτε μπολι ουτε τροφες ουτε τιποτα που να μπορει να ειναι φορεας οτιδηποτε
Επομενως δεν λεει ενα τετοιο βημα?!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-01-12, 17:36
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για στρωσιμο, ειδικα αφου προκειται για ειδικο ενυδρειο ΑΜΜΩΝΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ουτε παραμυθο-ζουμια ουτε μπολι ουτε τροφες ουτε τιποτα που να μπορει να ειναι φορεας οτιδηποτε
Μπορεις να εξηγησεις αυτη σου την αποψη???.
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-01-12, 18:29
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teo-95 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επομενως δεν λεει ενα τετοιο βημα?!
ειναι πολυ λιγα τα λιτρα και θα δεις πως θα εχεις προβληματα και στο να κρατησεις την ισορροπια του νερου, αλλα και στο οτι δε θα σε φτανει και θα εχεις απωλειες.


Παράθεση:
Μπορεις να εξηγησεις αυτη σου την αποψη???.
Φυσικα, μιλαμε για ενυδρειο που πρεπει να ειναι αποστειρωμενο αφου προκειται για καραντινα ή για γεννητουρια. Αν παρεις μπολι απο αλλο ενυδρειο ποτε δε μπορεις να εισαι βεβαιος πως δε θα κουβαλησεις καποια ασθενεια ή παρασσιτο η οτιδηποτε οποτε γιατι να μην παμε στην ασφαλεστερη λυση?
Τωρα μερικοι λενε το φιλτρο της καραντινας να τρεχει μεσα στο main ενυδρειο, ομως αν εκει εκδηλωθουν ασθενειες αυτες θα μεταφερθουν μεσω του φιλτρου κ στην καραντινα (ξερω πως το να τρεχει καπου ειναι πολυ πιο βολικο απο το να εχουμε ενα αδειο ενυδρειο και να ταιζουμε καθημερινα τα βακτηρια χωρις λογο, αλλα ειναι ο πιο ασφαλης τροπος διατηρησης καραντινας) Απο κει και περα ο καθε ενας επιλεγει το βαθμο ασφαλειας που νομιζει.
Τροφες παλι δε συνιστανται για τον ιδιο λογο (χωρια που θα γεμισει πλαναρια, σαλιγκαρια και ποιος ξερει τι αλλα παρασσιτα εκει μεσα)
Οσο για τα παραμυθοζουμια... οκ οποιος νομιζει πως κανουν κατι ας παιζει σε ενα στρωμενο ενυδρειο μαζι τους, οχι ομως στην καραντινα που θα φιλοξενησει ενα αρρωστο ψαρι με σκοπο να το κανει καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-01-12, 18:43
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εγω ΕΙΠΑ...Α) στην καραντινα ΔΕΝ βαζουμε φιλτρο....(προσωπικη εκτιμηση) ισως μια αεραντλια ....β) το βρεφοκομειο-μεγαλωστρα ΔΕΝ μπορει να ειναι ΚΑΙ καραντινα ,για ευνοητους λογους γ) απο την στιγμη που το μπολι ειναι απο το δικο σου ενυδρειο με την προυποθεση οτι ειναι υγιες δεν υπαρχει φοβος(ετσι πιστευω εγω)...αυτα...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-01-12, 19:04
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μπορει να εχεις και δικιο, εξ αλλου παραδεχομαι πως και το δικο μου ειναι λαθος (ειναι καραντινα και βρεφοκομειο μαζι, αν και δεν ειχα ποτε καποια σοβαρη αρρωστια ωστε να χρησιμοποιηθει σαν νοσοκομειο, αλλα χρησιμοποιειται ως καραντινα για οτι νεο-εισαγομενο) και τωρα εχει 32 ημερων μονομαχακια
Ισως με το διαχωρισμο που λες να ειναι σωστοτερο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-01-12, 19:31
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

ρε αδερφε μα τι λες?

θα μεταφερει νεογεννητα απο το μεγαλο ενυδρειο και υπαρχει προβλημα με το μπολι μηπως μεταφερει καμια ασθενεια?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-01-12, 21:33
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οχι για τα νεογεννητα, για το νοσοκομειο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-01-12, 22:46
teo-95 Ο χρήστης teo-95 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Ημαθεία
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

παιδια τελικα δεν αγορασα αλλα μου εφερε ενας φιλος ενα παλιο δικο του μικρο (10λ) (γλητωσα τα λεφτα ) θα βαλω μεσα αεραντλια και θερμοστατη και θα το χρησιμοποιησω για βρεφοκομοιο (ακομα δεν μετεφερα τιποτα)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-01-12, 00:08
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Στα 10 λιτρα να προσεχεις την αμμωνια και τα ταισματα οταν θα εχεις μωρα.
Θελει πολυ προσοχη....ενα peak αμμωνιας φτανει για να γινει η στραβη,την πατησα και στο λεω....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-01-12, 02:22
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Με περίπου 20¤ εχεις ενυδρείο 60 λίτρων για αυτη τη δουλεια. 6¤ πλαστικό κουτί απο ΙΚΕΑ, 6-7¤ κινεζικο φιλτρακι, >10¤ κινεζικος θερμοστάτης απο ebay.

Χαλίκι δεν πρεπει να μπαίνει γιατι μαζευει βρωμια. Ισως κερατόφυλλο, eggeria densa και moss για γεννηστρα. Καμια κρυψωνα για καραντίνα-νοσοκομείο. Επισης πολλοι προτιμούν αερόφιλτρα γιατί καθαρίζονται πιο ευκολα και δεν εχουν μεγάλη ροή ωστε να ενοχλουν τα ψαρια και δεν ρουφανε τα μικρα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για στρωσιμο, ειδικα αφου προκειται για ειδικο ενυδρειο ΑΜΜΩΝΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ουτε παραμυθο-ζουμια ουτε μπολι ουτε τροφες ουτε τιποτα που να μπορει να ειναι φορεας οτιδηποτε
Συνήθως ενα νοσοκομείο ή μια γεννηστρα χρειάζονται εκ του απροοπτου. Ξερείς ποσο χρονο χρειαζεται η αμμωνία... ( ; )
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-01-12, 15:15
teo-95 Ο χρήστης teo-95 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Ημαθεία
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

εβαλα αεραντλια μεσα περιμενω τον θερμοστατη και μεταφερω τα μικρα
γινετε να βαλω καμια γαριδουλα μεσα ετσι για να μην ειναι αδειο σε περιοδους υπογεννητικοτητας?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-01-12, 00:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν ειναι για γεννητουρια μονο καλυτερα βαλε κανενα apple snail να τρωει και τα υπολειματα των τροφων αλλα θελει προσοχη να βλεπεις καθημρινα πως ειναι ζωντανο γιατι αν πεθανει εκει μεσα και το αφησεις η αμμωνια θα εκτοξευτει στα υψη
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-01-12, 00:10
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

και υποψιν οτι το apple snail μετριεται σαν ενηλικο ψαρι αναλογα με το μηκος του''κορμου'' του.. και ειναι ρυπαρο..
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-01-12, 00:23
teo-95 Ο χρήστης teo-95 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Ημαθεία
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

μπα δεν θελω apple snail εχω ασχημες εμπειριες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στησιμο απο την αρχη???? nikosn Αρχάριοι γλυκού νερού 5 25-03-11 18:43
ΣΤΗΣΙΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ROULAMID Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 37 27-01-11 12:14
ενυδρειο καραντινας - νοσοκομειο nhreas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 11-03-04 21:50
Ενυδρειο καραντινας "Νοσοκομειο". Τι και πως? mikenuke Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 21-09-03 17:07
Ενυδρειο καραντινας με φυτα...γινεται? mikenuke Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 26-05-03 18:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06222 seconds with 15 queries