Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-09-12, 19:27
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή Malawi 350+ litres project

Λοιπον, εβαλα στοχο να πουλησω το 200αρι μου ενυδρειο (και αν μπορεσω και το 125αρι) και να αγορασω ενα 350+ λιτρα και να το κανω μαλαουι. Οποτε για να το κανω ΣΩΣΤΑ απο την αρχη ως το τελος, θελω να δουμε τα κολπα!

- Ποσα και τι ψαρια μπορω να βαλω και τι πρεπει να προσεξω, αρχιζοντας με το οτι ΣΙΓΟΥΡΑ θα εχω 7 λαμπιντο μεσα (αυτες που εχω και τωρα)

- Τι φιλτρο πρεπει να του φορεσω? Αν απολυμανω και του βαλω αυτο που ειχα στα χρυσοψαρα ρισκαρω καθολου?

- θελει κυκλοφορητη η κατι αλλο? Απο φωτισμο τι χρειαζονται?

- Με το θεμα με το φελιζολ κτλ που αρχισαμε στο αλλο τοπικ τι λετε τελικα?

- Ξερει κανεις που μπορω να βρω καλες (τουλαχιστον οχι της εβδομαδας) λεντοταινιες γιατι εδω γυρω σε οποιο μαγαζι ρωταω το μετρο (μαζι με τροφοδοσια) παει κανα 20αρι.

- Γενικες αλλες συμβουλες

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-09-12, 23:19
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

mod note: όποιος θέλει και μπορεί να απαντήσει στις ερωτήσεις του Vangelis21 ας το κάνει χωρίς περιττά σχόλια.
Vangelis21 προκαλείς ένταση με κάποιο τρόπο αρκετές φορές και θέλω την προσοχή σου.
Επέστρεψα φορτσάτος πάρτε τα μέτρα σας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-09-12, 09:26
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

- Ποσα και τι ψαρια μπορω να βαλω και τι πρεπει να προσεξω, αρχιζοντας με το οτι ΣΙΓΟΥΡΑ θα εχω 7 λαμπιντο μεσα (αυτες που εχω και τωρα)
Μπορείς να βαλεις ψαρια φιλικά και με το ενυδρειο που θα εχεις μπορεις 1-2 χαρεμακια αν και δεν ξερω το μήκος που ειναι το πιο συμαντικο (Acei, Socolofi, Caeruleus, ειναι τα κλασσικά)

- Τι φιλτρο πρεπει να του φορεσω? Αν απολυμανω και του βαλω αυτο που ειχα στα χρυσοψαρα ρισκαρω καθολου?
Αμα βρεις με sumb θα ειναι τελεια, αν οχι τοτε πρεπει να βαλεις φιλτρο/α που σε μια ωρα θα πρεπει να εχει αδειάσει το ενυδρειο τουλαχιστον 5-6 φορες (πχ στο 300 πρεπει να εχει φιλτρα συνολικής κυκλοφορίας νερου 1600l/h τουλάχιστον)

- θελει κυκλοφορητη η κατι αλλο? Απο φωτισμο τι χρειαζονται?
Κυκλοφορητής αν εχεις sumb ή ειδική κατασκευει φιλτρου οπως ειχα φτιαξει εγω. Απο φωτισμο μια λαμπα μεγαλη και γυρο στα 35w θα εισαι μια χαρα (αν βαλεις βεβαια anubias και vellisneria).

- Με το θεμα με το φελιζολ κτλ που αρχισαμε στο αλλο τοπικ τι λετε τελικα?
Οτι γουσταρεις. στα malawi (γτ εκει πρεπει να πας ) δεν εχει σημασία.

- Ξερει κανεις που μπορω να βρω καλες (τουλαχιστον οχι της εβδομαδας) λεντοταινιες γιατι εδω γυρω σε οποιο μαγαζι ρωταω το μετρο (μαζι με τροφοδοσια) παει κανα 20αρι.
Κοιτα, στην ζωη οτι δινεις παίρνεις. Με ενα 20αρι νομιζω θα εισαι και ενταξει για πολλα χρονια.

- Γενικες αλλες συμβουλες
Θα σου πω ενα μυστικο, ο πιο έμπειρος να σου πει πως να το στύσεις θα δεις οτι παντα θα σου λυπει κατι. οποτε ξεκινα οπως το αγαπας και αλαξετο στην συνεχεια...γτ ετσι μαθαίνουμε.

Ευχαριστω[/QUOTE]

ΥΓ. ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΘΕΙΣ...ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ. Οπως ολοι μας δηλαδη.
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-09-12, 10:09
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lans Εμφάνιση μηνυμάτων
- Ποσα και τι ψαρια μπορω να βαλω και τι πρεπει να προσεξω, αρχιζοντας με το οτι ΣΙΓΟΥΡΑ θα εχω 7 λαμπιντο μεσα (αυτες που εχω και τωρα)
Μπορείς να βαλεις ψαρια φιλικά και με το ενυδρειο που θα εχεις μπορεις 1-2 χαρεμακια αν και δεν ξερω το μήκος που ειναι το πιο συμαντικο (Acei, Socolofi, Caeruleus, ειναι τα κλασσικά)

- Τι φιλτρο πρεπει να του φορεσω? Αν απολυμανω και του βαλω αυτο που ειχα στα χρυσοψαρα ρισκαρω καθολου?
Αμα βρεις με sumb θα ειναι τελεια, αν οχι τοτε πρεπει να βαλεις φιλτρο/α που σε μια ωρα θα πρεπει να εχει αδειάσει το ενυδρειο τουλαχιστον 5-6 φορες (πχ στο 300 πρεπει να εχει φιλτρα συνολικής κυκλοφορίας νερου 1600l/h τουλάχιστον)

- θελει κυκλοφορητη η κατι αλλο? Απο φωτισμο τι χρειαζονται?
Κυκλοφορητής αν εχεις sumb ή ειδική κατασκευει φιλτρου οπως ειχα φτιαξει εγω. Απο φωτισμο μια λαμπα μεγαλη και γυρο στα 35w θα εισαι μια χαρα (αν βαλεις βεβαια anubias και vellisneria).

- Με το θεμα με το φελιζολ κτλ που αρχισαμε στο αλλο τοπικ τι λετε τελικα?
Οτι γουσταρεις. στα malawi (γτ εκει πρεπει να πας ) δεν εχει σημασία.

- Ξερει κανεις που μπορω να βρω καλες (τουλαχιστον οχι της εβδομαδας) λεντοταινιες γιατι εδω γυρω σε οποιο μαγαζι ρωταω το μετρο (μαζι με τροφοδοσια) παει κανα 20αρι.
Κοιτα, στην ζωη οτι δινεις παίρνεις. Με ενα 20αρι νομιζω θα εισαι και ενταξει για πολλα χρονια.

- Γενικες αλλες συμβουλες
Θα σου πω ενα μυστικο, ο πιο έμπειρος να σου πει πως να το στύσεις θα δεις οτι παντα θα σου λυπει κατι. οποτε ξεκινα οπως το αγαπας και αλαξετο στην συνεχεια...γτ ετσι μαθαίνουμε.

Ευχαριστω
ΥΓ. ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΘΕΙΣ...ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ. Οπως ολοι μας δηλαδη.[/QUOTE]

1) εννοεις 1-2 χαρεμακια επιπλεον ελπιζω!

2) 1 φιλτρο με 1600λιτρα την ωρα ειναι το ιδιο με 2 λιτρα με 800λιτρα την ωρα το καθενα?

3) δεν θα βαλω καθολου φυτα

4) μιλαω για το φελιζολ που και καλα θα στηριζει τις πετρες.

5) δεν την χρειαζομαι για πολλα χρονια! το ξερω οτι οτι δινεις παιρνεις για αυτο θελω και οτι φθηνοτερο!

6) αυτη τη συμβουλη που δινεις την πιστευω απλα το θεμα ειναι να ΜΗΝ αναγκαστω να αλλαξω κατι αλλα να αλλαξω κατι για προσωπικη ευχαριστηση μονο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-09-12, 12:20
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ. ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΘΕΙΣ...ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ. Οπως ολοι μας δηλαδη.
1) εννοεις 1-2 χαρεμακια επιπλεον ελπιζω! => Εννοείται, μην σου πω και παραπανω αλλα να ειναι φιλικά.

2) 1 φιλτρο με 1600λιτρα την ωρα ειναι το ιδιο με 2 λιτρα με 800λιτρα την ωρα το καθενα? => Περιπου, να ξερεις οτι μετα απο καιρο σιγα σιγα χαμηλώνει η ταχύτητα ειτε ειναι φιλτρο ειτε ειναι κυκλοφοριτης. Γι αυτο καλυτερα να εχεις συνολο πανω απο 2000l/h+.

3) δεν θα βαλω καθολου φυτα => Εσυ ξερεις. Αν και θα δεις οτι θα δωσει ομορφια.

4) μιλαω για το φελιζολ που και καλα θα στηριζει τις πετρες. => Μπορεις να κανεις αυτο που εκανα και εγω. Εβαλα πετρες πλακουτσοτες αντι για φελιζολ και το fullαρα με χωμα να μην φαινεται. Αλλα το φελιζολ το εχουν κανει αρκετοι χωρις προβλημα.

5) δεν την χρειαζομαι για πολλα χρονια! το ξερω οτι οτι δινεις παιρνεις για αυτο θελω και οτι φθηνοτερο! => Δεν νομιζω να βρεις κατι πολυ φτηνότερο, αντε να κερδισεις το πολυ 3-4 ευρω...νομιζω!

6) αυτη τη συμβουλη που δινεις την πιστευω απλα το θεμα ειναι να ΜΗΝ αναγκαστω να αλλαξω κατι αλλα να αλλαξω κατι για προσωπικη ευχαριστηση μονο => Και τα δυο θα κανεις...και θα το δεις. Ακομα και εμεις που εχουμε στυσει αρκετες φορες....παλι κατι διορθονουμαι.
[/QUOTE]

ΥΓ. Πριν 2 εβδομαδες εκανα αλλαγει σε διαφορα πραγματα στο Malawi Tank.
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-09-12, 12:25
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lans Εμφάνιση μηνυμάτων
1) εννοεις 1-2 χαρεμακια επιπλεον ελπιζω! => Εννοείται, μην σου πω και παραπανω αλλα να ειναι φιλικά.

2) 1 φιλτρο με 1600λιτρα την ωρα ειναι το ιδιο με 2 λιτρα με 800λιτρα την ωρα το καθενα? => Περιπου, να ξερεις οτι μετα απο καιρο σιγα σιγα χαμηλώνει η ταχύτητα ειτε ειναι φιλτρο ειτε ειναι κυκλοφοριτης. Γι αυτο καλυτερα να εχεις συνολο πανω απο 2000l/h+.

3) δεν θα βαλω καθολου φυτα => Εσυ ξερεις. Αν και θα δεις οτι θα δωσει ομορφια.

4) μιλαω για το φελιζολ που και καλα θα στηριζει τις πετρες. => Μπορεις να κανεις αυτο που εκανα και εγω. Εβαλα πετρες πλακουτσοτες αντι για φελιζολ και το fullαρα με χωμα να μην φαινεται. Αλλα το φελιζολ το εχουν κανει αρκετοι χωρις προβλημα.

5) δεν την χρειαζομαι για πολλα χρονια! το ξερω οτι οτι δινεις παιρνεις για αυτο θελω και οτι φθηνοτερο! => Δεν νομιζω να βρεις κατι πολυ φτηνότερο, αντε να κερδισεις το πολυ 3-4 ευρω...νομιζω!

6) αυτη τη συμβουλη που δινεις την πιστευω απλα το θεμα ειναι να ΜΗΝ αναγκαστω να αλλαξω κατι αλλα να αλλαξω κατι για προσωπικη ευχαριστηση μονο => Και τα δυο θα κανεις...και θα το δεις. Ακομα και εμεις που εχουμε στυσει αρκετες φορες....παλι κατι διορθονουμαι.
ΥΓ. Πριν 2 εβδομαδες εκανα αλλαγει σε διαφορα πραγματα στο Malawi Tank. [/QUOTE]

1) εγω σκεφτομουν σε 350 λιτρα να εχω συνολικα 12-16 τετοια ψαρακια, αλλα θα περιμενω να μας πουν και αλλοι!

2) νομιζω υπερβαλουμε λιγο για ενυδρειο 250 λιτρων αλλα θα δουμε τι θα κανουμε!

3) δεν ασχολουμε με φυτα πια. καλως η κακως το πηρα αποφαση!

5) Εχω βρει (ενα παιδι βασικα και μου την εδωσε) πολυ καλη λεντοταινια 1 μετρο ΜΕ τροφοδοσια για 10 ευρω. τετοια ψαχνω αλλα δε βρισκω μαγαζι

6) Οι αλλαγες ειναι της αρεσκειας μου. Μου αρεσει να πειραζω πραγματα αλλα το θεμα ειναι να το κανεις απο ευχαριστηση. Αν κανω 10 λαθη τωρα και καθε βδομαδα ειμαι, φτιαχνε παλι τις πετρες, αλλαζε φιλτρο, αλλαζε αμμο, βαλε ψαρια, βγαλε ψαρια κτλ, δεν λεει
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-09-12, 13:01
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ. Πριν 2 εβδομαδες εκανα αλλαγει σε διαφορα πραγματα στο Malawi Tank.
1) εγω σκεφτομουν σε 350 λιτρα να εχω συνολικα 12-16 τετοια ψαρακια, αλλα θα περιμενω να μας πουν και αλλοι! => Αν θα εχεις απο απο 1,80 μετρα μηκος εχεις επιλογες να βαλεις αρκετα.

2) νομιζω υπερβαλουμε λιγο για ενυδρειο 250 λιτρων αλλα θα δουμε τι θα κανουμε! => 350+ δεν ειπες οτι θα παρεις?

3) δεν ασχολουμε με φυτα πια. καλως η κακως το πηρα αποφαση! => Οπως αγαπας. και φυτα να μην βαλεις για τα ψαρια δεν εχει μεγαλη διαφορα. Οτι σου αρεσει εσενα.

5) Εχω βρει (ενα παιδι βασικα και μου την εδωσε) πολυ καλη λεντοταινια 1 μετρο ΜΕ τροφοδοσια για 10 ευρω. τετοια ψαχνω αλλα δε βρισκω μαγαζι => Τοτε να κοιτας στης αγγελιες μπας και βρεις τοσο φτηνα ή κοιτα στο xe.gr μηπως.

6) Οι αλλαγες ειναι της αρεσκειας μου. Μου αρεσει να πειραζω πραγματα αλλα το θεμα ειναι να το κανεις απο ευχαριστηση. Αν κανω 10 λαθη τωρα και καθε βδομαδα ειμαι, φτιαχνε παλι τις πετρες, αλλαζε φιλτρο, αλλαζε αμμο, βαλε ψαρια, βγαλε ψαρια κτλ, δεν λεει => Δικιο εχεις, αλλα ποιος δεν τα εχει τραβήξει μεχρι να κατασταλάξει καπου.
[/QUOTE]
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-09-12, 13:04
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lans Εμφάνιση μηνυμάτων
1) εγω σκεφτομουν σε 350 λιτρα να εχω συνολικα 12-16 τετοια ψαρακια, αλλα θα περιμενω να μας πουν και αλλοι! => Αν θα εχεις απο απο 1,80 μετρα μηκος εχεις επιλογες να βαλεις αρκετα.

2) νομιζω υπερβαλουμε λιγο για ενυδρειο 250 λιτρων αλλα θα δουμε τι θα κανουμε! => 350+ δεν ειπες οτι θα παρεις?

3) δεν ασχολουμε με φυτα πια. καλως η κακως το πηρα αποφαση! => Οπως αγαπας. και φυτα να μην βαλεις για τα ψαρια δεν εχει μεγαλη διαφορα. Οτι σου αρεσει εσενα.

5) Εχω βρει (ενα παιδι βασικα και μου την εδωσε) πολυ καλη λεντοταινια 1 μετρο ΜΕ τροφοδοσια για 10 ευρω. τετοια ψαχνω αλλα δε βρισκω μαγαζι => Τοτε να κοιτας στης αγγελιες μπας και βρεις τοσο φτηνα ή κοιτα στο xe.gr μηπως.

6) Οι αλλαγες ειναι της αρεσκειας μου. Μου αρεσει να πειραζω πραγματα αλλα το θεμα ειναι να το κανεις απο ευχαριστηση. Αν κανω 10 λαθη τωρα και καθε βδομαδα ειμαι, φτιαχνε παλι τις πετρες, αλλαζε φιλτρο, αλλαζε αμμο, βαλε ψαρια, βγαλε ψαρια κτλ, δεν λεει => Δικιο εχεις, αλλα ποιος δεν τα εχει τραβήξει μεχρι να κατασταλάξει καπου.
[/QUOTE]

1) δεν εχω βρει ενυδρειο με 1,80 μηκος. το πολυ 1,70 εχω βρει

2) ναι λαθος το εγραψα. 350

3) Αν βρω καποιον τροπο να μπορεσω σε μαλαουι να βαλω καποια λιγα φυτα που ΔΕΝ θα τα ακουμπανε και ΔΕΝ θα μου βρωμιζουν το ενυδρειο, πολυ ευχαριστως

5) δεν εχω δει κατι
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-09-12, 13:36
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

1) δεν εχω βρει ενυδρειο με 1,80 μηκος. το πολυ 1,70 εχω βρει => Μια χαρα ειναι και το 1,70.

2) ναι λαθος το εγραψα. 350

3) Αν βρω καποιον τροπο να μπορεσω σε μαλαουι να βαλω καποια λιγα φυτα που ΔΕΝ θα τα ακουμπανε και ΔΕΝ θα μου βρωμιζουν το ενυδρειο, πολυ ευχαριστως => Εχω Anubies & Vellisneria Gigantea και ισα ισα μου τις τσιμπολογανε (που ειναι καλο αυτο) και ολα μια χαρα. Και νομιζω οσοι εχουν βαλει αυτα τα φυτα σε Malawi δεν εχουν προβλημα.

5) δεν εχω δει κατι => Η υπομονή ειναι αρετη [/QUOTE]
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-09-12, 15:08
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Ότι σου έχει πει ο lans(που χάθηκες ρε συ;;; ) πιο πάνω +1000...

Για ledoταινίες πολύ φτηνές δες στο e-bay...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-09-12, 15:56
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Ότι σου έχει πει ο lans(που χάθηκες ρε συ;;; ) πιο πάνω +1000...

Για ledoταινίες πολύ φτηνές δες στο e-bay...
Έλειψαν οι συμβουλές μου???
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-09-12, 09:58
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Λοιπον μαλλον θα βαλω το 2217 φιλτρο στο μεγαλο ενυδρειο η αν δεν το παρω τελικα θα το βαλω στο 200αρι με τις λαμπιντο.

Θα θελα να μου πειτε 2 πραγματα

1) δεν εχει καλαθακια μεσα . Θα πρεπει αναγκαστικα να το φουλαρω με υλικο η οχι;

2) καθως το απολυμαινω με χλωρινη, μπορει να του κανω κακο αν βαλω πολυ χλωρινη;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-09-12, 11:39
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Εχει ένα καλαθακι νομίζω μέσα που μπαίνουν τα υλικά του με σειρά!

Για ποιον λόγο να το απολυμανεις με χλωρινη;;Απο που θα το πάρεις;Βόθρο φιλτραρε;;;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-09-12, 12:43
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Μπροστα μου το εχω. Δεν εχει καλαθακια. Κι εκτος απο το αν ειναι αναγκη να το γεμισω μεχρι πανω θελω να ρωτησω κι αν η χρηση διχτακιων (!) ειναι απαραιτητη για τα υλικα.

Φιλτραρε το ενυδρειο μου με τα χρυσοψαρα που ειχε αρρωστιες
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-09-12, 13:03
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει ένα καλαθακι νομίζω μέσα που μπαίνουν τα υλικά του με σειρά!

Για ποιον λόγο να το απολυμανεις με χλωρινη;;Απο που θα το πάρεις;Βόθρο φιλτραρε;;;
xaxaxaxax...!!! Mod edit: Πιπέρι!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπροστα μου το εχω. Δεν εχει καλαθακια. Κι εκτος απο το αν ειναι αναγκη να το γεμισω μεχρι πανω θελω να ρωτησω κι αν η χρηση διχτακιων (!) ειναι απαραιτητη για τα υλικα.

Φιλτραρε το ενυδρειο μου με τα χρυσοψαρα που ειχε αρρωστιες
Βαγγο, βαλεις δεν βαλεις δυχτακι δεν πειραζει απλοσ στον πατο και στην κορυφη βαλε σφουγγαρι.
Ουτε για αστειο μην ριξει χλωρινη, απλα απολυμανετο με νερο.
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GAB team : 06-09-12 στις 13:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-09-12, 13:07
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lans Εμφάνιση μηνυμάτων
xaxaxaxax...γαμισες!!!
-------------------------


Βαγγο, βαλεις δεν βαλεις δυχτακι δεν πειραζει απλοσ στον πατο και στην κορυφη βαλε σφουγγαρι.
Ουτε για αστειο μην ριξει χλωρινη, απλα απολυμανετο με νερο.
Η χλωρινη ειναι κοινη πρακτικη, εχει συζητηθει πολλες φορες κι εχει χρησιμοποιηθει. Φιλτρο που δουλευε μεσα σε αρρωστιες δεν μπορει απλα να πλυθει με νερο και να μπει να δουλεψει σωστα. Οι αρρωστιες και τα μικροβια περνουν πολυ ευκολα.

ξερει κανεις ποσο πανε τα σφουγγαρια? Α και ο ανθρακας κι αν ειναι καλο να βαλω
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-09-12, 13:59
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η χλωρινη ειναι κοινη πρακτικη, εχει συζητηθει πολλες φορες κι εχει χρησιμοποιηθει. Φιλτρο που δουλευε μεσα σε αρρωστιες δεν μπορει απλα να πλυθει με νερο και να μπει να δουλεψει σωστα. Οι αρρωστιες και τα μικροβια περνουν πολυ ευκολα. => Οινοπνευμα...λεω εγω!!!

ξερει κανεις ποσο πανε τα σφουγγαρια? Α και ο ανθρακας κι αν ειναι καλο να βαλω => Δες εδω (http://www.petcumulus.gr/) και μπορεις να παρεις χυμα και να το κοψης. Επισεις ανθρακα βαζουμε συνηηηθως απο καναμε αγωγη για καποιο ψαρι και θελουμε να καθαρισουμε το νερο αφου τελειωσαμε την αγωγη.
MOD=> => lans...για την κακη λεξη!!!
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-09-12, 14:05
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lans Εμφάνιση μηνυμάτων
MOD=> => lans...για την κακη λεξη!!!
το οινοπνευμα δεν κανει τοσο καλη δουλεια οσο η χλωρινη! τυχαινει να εχω και συζυγο γιατρο!

ναι ξερω για τον ανθρακα και τις αγωγες/θεραπειες, απλα πολλοι λενε οτι παντα κανει καλο, κι ειπα να ρωτησω
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-09-12, 14:34
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
το οινοπνευμα δεν κανει τοσο καλη δουλεια οσο η χλωρινη! τυχαινει να εχω και συζυγο γιατρο! => Αν το λεει η Doctor...δίκιο θα εχει.

ναι ξερω για τον ανθρακα και τις αγωγες/θεραπειες, απλα πολλοι λενε οτι παντα κανει καλο, κι ειπα να ρωτησω => Σωστα
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-09-12, 14:35
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lans Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα η doctor το λεει για τους ανθρωπους (μην πεταχτει και πει κανεις οτι βαζουμε χλωρινη στους ανθρωπους!)

Απλα και στα φορουμ πολλοι το κανουν.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-09-12, 17:00
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Αν βάλεις χλωρίνη,βάλε πολύ λίγο και ξέπλυνε το μετά πάρα πολύ καλά με άπειρο νερό...

¶νθρακα ειδικά στην αρχή καλό είναι να βάλεις..η μόνιμη χρήση του αν δεν σου φαίνεται περιττό έξοδο τότε χρησιμοποίησε τον..

Για το φίλτρο κάνε αυτό που είπε κ ο lans..πάνω κάτω σφουγγάρια και ανάμεσα βιολογικό..αν θες και πάνω πάνω βάλε και filterwool
Aν και ο κατασκευαστής νομίζω δίνει αυτή την σειρά...
https://encrypted-tbn0.google.com/im...vaXbGCiC4oeniA
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-09-12, 17:08
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

εβαλα αρκετη χλωρινη (καλως η κακως) αλλα τα πλενω ΚΑΛΑ! το εχω κανει ηδη σε ενα αλλο ενυδρειο και δουλευει μια χαρα εδω και 1+ μηνα.

Τα βαζω σε μεγαλη λεκανη με διαλλειμα νερου και χλωρινης.
Μετα τα βγαζω και τα περναω με καποιο σφουγγαρι, μπατονετα κτλ εμ χλωρινη.
μετα τα ξεπλενω με πολυ νερο τα παντα.
Μετα τα βαζω σε λεκανη με νερο και αντιχλωριο.
Μετα θα τα αφησω να στεγνωσουν 1-2 μερες και εντωμεταξυ θα ξαναξεπλενω με πολυ νερο. Ε ποσο πια!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-09-12, 17:43
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Μια χαρά μου ακούγεται η διαδικασία σου...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-09-12, 17:49
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ρε παιδια αν δεν κανω λαθος και το νερο της βρυσης χλωριο εχει για να σκοτωνει μικροβια.γιατι δεν το πλενεις μονο με πολυ νερο βρυσης να σκοτωθουν τα τυχον μικροβια απο τις αρρωστιες?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-09-12, 17:56
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρά μου ακούγεται η διαδικασία σου...
Ατα χετακια μου πες το που εχουν παπαριασει!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδια αν δεν κανω λαθος και το νερο της βρυσης χλωριο εχει για να σκοτωνει μικροβια.γιατι δεν το πλενεις μονο με πολυ νερο βρυσης να σκοτωθουν τα τυχον μικροβια απο τις αρρωστιες?
Ναι φιλε μου μπορει να εχεις δικιο αλλα δεν μπορω να το διακινδυνευσω. Αυτο το φιλτρο εχει σκοτωσει πανω απο 30 ψαρια και φυσικα οχι ολα δικα μου αλλα και απο τον προηγουμενο χρηστη. Δεν μπορω να ξερω τι εχει μεσα.

Ασχετο αλλα επιασα, απλα επιασα, το πλαστικο προατατευτικο της εισοδου κι εγινε θρυψαλα!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-09-12, 18:03
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

30 ψαρια??Καλα κανεις και ριχνεις χλωρινη.Κατι παιζει με το φιλτρο.Ξεβγαλε το και με ζεστο νερο μετα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-09-12, 19:42
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Όταν ξεπλένεις την χλωρίνη, βάλε 5+ φορες την κανονική δόση αντιχλωρίου..

Παράθεση:
Ασχετο αλλα επιασα, απλα επιασα, το πλαστικο προατατευτικο της εισοδου κι εγινε θρυψαλα!
Ποιο εννοείς?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-09-12, 19:49
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

κατω δεξια

Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-09-12, 20:08
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Εντάξι μικρό το κακό..
Υπάρχουν πάντως σε πετ σοπ.. δεν ξερω αν υπαρχουν μόνα τους, η αν πρέπει να πάρεις και το μπαστούνι..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-09-12, 20:52
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

τελειωσα με την χλωρινοκατασταση και εστησα το καινουριο φιλτρο στα 200 λιτρα λαμπιντο. Η ροη ειναι σουπερ αν και μου βγηκε η πιστη στο κοψε ραψε με σωληνες για να τα φτιαξω ωραια μιας και να δινω λεφτα για εξαρτηματα δε με παιρνει. Ας ελπισουμε να πανε ολα καλα.

Τωρα, θα ηθελα να μου πειτε

1) εχω γεμισει μονο τα 3/4 του eheim 2217 με υλικο (κατω κατω μπλε σφουγγαρι, απο πανω 2 στρωσεις βιολογικο και πανω 2 στρωσεις υαλοβαμβακα. Πειραζει που δε το φουλαρα η οχι? Μην εχουμε αλλα...

2) Πειραζει που εβαλα 2 στρωσεις υαλοβαμβακα και μαλιστα χοντρες?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Led project 96L+13L GiWrGoS198 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 31-03-12 21:29
DIY co2 project platy DIY . Φτιάχτο μόνος σου 43 26-04-10 08:24
malawi 360 litres odin79 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 13 05-05-08 22:11
Neo project! vasilakis Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 10-02-08 16:18
Jojo's 5500 litres saltwater tank Tolis Παραλία - Beach Bar 0 14-12-02 04:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10574 seconds with 13 queries