Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 21-01-12, 23:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλογεμιστο τι διαστασεις εχει;μπορει να μην ειναι ιδανικο,αλλα σιγουρα θαναι πολυ καλυτερο απτο μικρο.μπραβο που το πηρες οντως ειναι πολυς κοσμος που θα ηθελε ενυδρειο.δυστυχως οι περισσοτεροι μολις ακουσουν περι φροντιδας αλλαζουν γνωμηλες και θα τους φορεσεις αλυσιδες ενα πραγμα.αυτοι χανουν βεβαια,αλλα κριμα γιατι ειναι ομορφο χομπι.
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 22-01-12, 23:03
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Ευχαριστώ!

Οι διαστάσεις είναι 60χ30χ45 ύψος, 6αρι τζάμι, 81 μεικτά. Δηλαδή είναι σχετικά στενή και ψηλή η γυάλα. Εξω τζάμια, 2 εκ. από το χείλος και διακόσμιση, υπολογίζω περίπου 70 καθαρά.

(τελικά το προηγούμενο είναι 32 καθαρά + 7 η πλάτη για τα φίλτρα = 39 καθαρά, οπότε σχεδόν διπλασιάζω τα λίτρα..)

Πάντως τώρα που τα βλέπω δίπλα δίπλα, σίγουρα θα υπάρχει πολύ μεγαλύτερη άνεση για φυτά και ψαράκια, ανυπομονώ
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 22-01-12, 23:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλα ειναι.δεν ειναι ιδανικα,αλλα ειναι μια μεγαλη βελτιωση και σιγουρα θα σου ειναι πιο ευκολο να κρατησεις τις συνθηκες πιο σταθερες στο καινουριο.μονο μη σου φανουνε πολλα τα λιτρα τωρα που εισαι απτο μικρο και αρχισεις να αδειαζεις ψαρια μεσα αβερτααντε να βαλεις και κανα κοπαδακι μικρο απο καποιο μικροσωμο ειδος (συμβατο)και θασαι κομπλε νομιζω.ομορφο θαναι
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 23-01-12, 00:03
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα ειναι.δεν ειναι ιδανικα,αλλα ειναι μια μεγαλη βελτιωση και σιγουρα θα σου ειναι πιο ευκολο να κρατησεις τις συνθηκες πιο σταθερες στο καινουριο.μονο μη σου φανουνε πολλα τα λιτρα τωρα που εισαι απτο μικρο και αρχισεις να αδειαζεις ψαρια μεσα αβερτααντε να βαλεις και κανα κοπαδακι μικρο απο καποιο μικροσωμο ειδος (συμβατο)και θασαι κομπλε νομιζω.ομορφο θαναι
ΝΑΙΙΙΙ

αργότερα βέβαια..! λίγα τέτρας μαζί θα είναι ότι πρέπει!!

επίσης θα δείξουνε και τα φυτά και θα έχουν κι αυτά το χώρο τους γιατί είναι στριμωγμένα τώρα.. το ίδιο και τα ξύλα..
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 24-01-12, 11:16
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Καλημέρα!

Λοιπόν ήρθαν έτσι τα πράγματα που εκτός του φίλτρου που περιμένω βρέθηκα και με το παρακάτω εσωτερικό φίλτρο από μεγαλο ενυδρείο juwel (το οποίο μαλλον είναι δύσκολο να βάλω στο μεγάλο τώρα):
http://www.juwel-aquarium.de/en/aktuelle_modelle303.htm

, και λέω να το βάλω στο 80άρι.. νομίζω θα είναι παραπάνω από αρκετό, με 3 λίτρα για υλικά!

επίσης ήθελα τη γνώμη σας για το παρακάτω: αντί να ξεκινήσω από το μηδέν στρώνοντας το νερό στο 80άρι κλπ, μήπως είναι καλύτερο να στήσω μια επιχείρηση και να "μετακομίσω" τα πάντα (και τον νερό, και τα υλικά του φίλτρου) στο 80αρι? Και στο τέλος προσθήκη του υπόλοιπου νερού, κατι σαν μεγάλη αλλαγή δηλαδή. Σωστό?
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 24-01-12, 11:43
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

προσωπικα θα προτιμουσα το eheim.γιατι μου φαινεται πιο ευκολο στη συντηρηση,και νομιζω μπορεις πιο ευκολα να παιξεις με τα υλικα του.συν οτι το juwel εχω την εντυπωση πως θα πιανει περισσοτερο χωρο μεσα στο ενυδρειο.

για να μεταφερεις τα υλικα κλπ απτο αλλο που λες,μπορεις να το κανεις.βεβαια υπαρχει το ρισκο να μεταφερεις την τυχων ασθενεια που υπαρχει -αν υπαρχει- και στο καινουριο.αν και τωρα ειναι μαλον αργα γιατι αν υπαρχει οντως ασθενεια το αρσενικο που ειναι εκει μεσα θα την εχει κολλησει μεχρι τωρα.παρε και καμια γνωμη ακομα να μη σε παρω στο λαιμο μου αλλα δε νομιζω πως εχεις κατι να χασεις πλεον.
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 24-01-12, 12:10
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Θα δω απόψε και πως φαίνεται το φίλτρο της juwel μέσα στο 80άρι.. αν και με το τετραγωνισμένο σχήμα που έχει και έτσι όπως τοποθετείται στη γωνία, συν ότι σκοπεύω να βάψω και την πλάτη μαύρη και να βάλω μπροστά του ξύλο, φυτά κλπ, πιστεύω ότι θα γίνει ικανοποιητικά "αόρατο" και αυτό. Ενώ έχει πολύ περισσότερο χώρο για υλικά, 3,1 λίτρα αντί για 0.53 που έχει το biopower.

Σχετικά με την πιθανή ασθένεια, από τη μία σήμερα θα βάλω την τελευταία δόση pimafix, και από την άλλη αφού θα μεταφερθούν όλα, ψαρράκια και φυτά, όπως το λες αν κάτι υπάρχει (ακόμα) το έχουν κι αυτά ήδη και δε νομίζω να γλυτώνω τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 24-01-12, 12:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δε θελω να σου δωσω εγω συμβουλη σε αυτο,ας πει καποιος πιο εμπειρος.κιαυτο γιατι δεν ξερω τι παραπανω θα σου προσφερουνε τα περισσοτερα λιτρα υλικων απτη στιγμη που η ισχυοσυνθεση που θα εχεις,(αναλογα τι θα εχεις τελικα)πιστευω οτι θα καλυπτεται ανετα και απτα υλικα στο eheim.συν τα πλεονεκτηματα που θα σου δινει στη συντηρηση του.οπως και ναχει δεν εχεις να χασεις κατι,το eheim ειναι καλο φιλτρακι και αν προτιμας να χρησιμοποιησεις το juwel,το κρατας να εχεις καβατζα σε περιπτωση που παθει το αλλο κατι η το πουλας.σε μενα κατα προτιμηση γιατι το χαλβαδιαζω καιρο τωρα
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 24-01-12, 14:01
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

OK κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη!

Η τελική σύνθεσή έχω σκοπό να είναι οι 2 οτόκυκλοι, 2 ραμιρέζι και ένα μικρό κοπαδάκι μαζί πχ tetras.

Ναι προφανώς το biopower αρκεί για τα παραπάνω αλλά μιας και έτυχε έτσι νομίζω οτι ο περισσότερος χώρος φίλτρανσης του juwel θα είναι πλεονέκτημα.. περισσότερα σφουγγάρια άρα ακόμα καθαρότερο νερό πιστεύω, περισσότερη βιολογία και γενικά μεγαλύτερα περιθώρια για τα υλικά. Έτσι όπως το είδα μου φάνηκε και εύκολο να ανοίγονται για καθαρισμό.

Αν τελικά βάλω το juwel, ίσως βάλω το biopower στο 240ρι που έχω με τις Αφρικάνες ως 2ο (αν έχει αρκετό νόημα να μπεί κι εκεί και το βολέψω σε καλή θέση), διαφορετικά σε έχω υπόψιν!
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 24-01-12, 14:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οσον αφορα τον παραπανω χωρο που εχει το juwel για σφουγγαρια/μηχανικα υλικα συμφωνω.δοκιμασε το δεν εχεις να χασεις κατι,το μονο που σκεφτομαι ειναι ο χωρος που θα κοβει απο μεσα.αλλα αν δεις οτι σε βολευει γιατι οχι.και βαλε το eheim να δουλευει στο μεγαλο οπως λες για να το εχεις σε περιπτωση που χρειαστει.γεννες,καραντινα κλπ.καποια στιγμη θα σου χρειαστει,ειναι σιγουρο.
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 24-01-12, 22:42
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Αυτόν το λόγο που αναφέρεις για το biopower ως 2ο στο μεγάλο για τέτοιες περιπτώσεις δεν το είχα σκεφτεί, είχα στο μυαλό μου ενα δεύτερο εσωτερικό μόνο ως ενίσχυση ή ότι θα μπορούσα πχ να του βάλω περισσότερο σφουγγάρια για πιο καθαρό νερό (γι'αυτό και παρήγγειλα το εσωτ. της Juwel, αλλά στη φάση που είναι τώρα το ενυδείο βλέπω ότι είναι μάλλον αδύνατον να μπεί, ήδη υπάρχει πρόσφατη γέννα και μικρά που κρύβονται σε πέτρες οπότε δεν πρέπει να τις μετακινήσω..).

Αλλά όπως λες, ένα τέτοιο εσωτερικό σε ορισμένες περιπτώσεις θα μπορούσε να φανεί πολύ χρήσιμο ή και σωτήριο είτε για τέτοιες ανάγκες είτε ως προσωρινό backup κλπ .. δεν το είχα σκεφτεί! Επίσης αν και "λίγο" για τα λίτρα, αποτελεί και ένα φίλτρο παραπάνω, κάτι θα προσφέρει σ'ένα βαθμό κι αυτό.
-------------------------
Λοιπόν κατόπιν ωρίμου σκέψεως αλλά και της απαραίτητης αυτοψίας, στο καρφουρίσιο (το 80άρι) μόλις βάφτηκε η πλάτη με μαύρο πλαστικό και μπήκε και το φίλτρο της Juwel (Bioflow 3.0 ) !!!

Μπορώ να πώ ότι αν και ογκόδες για το ενυδρείο, μαύρο στο μαύρο έχει ήδη καμουφλαριστεί αρκετά! θα μπούνε και ξύλα/φυτά μπροστά, ενώ μέσα σ'αυτό το φίλτρο θα μπεί και ο θερμοστάτης οπότε γενικά δε θα υπάρχουν άλλα συμπράγκαλα να φαίνονται.

Αύριο το βράδυ η σιλικόνη θα έχει στεγνώσει.

Υπάρχουν καθόλου tips για το αν και πόσο διάστημα θα πρέπει πρώτα να τρέξει αλλά και για την επιχείρηση μετακόμιση? Εχω σκεφτεί τη μετακόμιση ως εξής:

-Προετοιμασία κατάλληλου νερού 30 λίτρων stand by.
-Αφαίρεση ξύλων και φυτών (τα φυτά να μπούνε αεροστεγώς σε σακουλάκι? ή μαζί με τα ψαράκια? )
-Αφαίρεση ψαριών (προμηθεύτηκα ήδη διαφανες δοχείο 8λτ για ελιές )
-Μεταφορά σε 50λιτρο δοχείο τροφίμων του νερού
-Μεταφορά του βιολογικού υλικού φίλτρανσης στο νέο φίλτρο
-Μεταφορά της άμμου (θέλω και προσθήκη λίγης νέας - είναι ίδια με το αφρικάνικο / να κλέψω λίγη? )
-Τοποθέτηση ξύλων, μερική μεταφορά νερού φύτεμα φυτών και ταμπλετών (λιπασμα), aquascaping στα γρήγορα!..
-Προσθήκη του υπόλοιπου νερού, καθώς και του νερού προετοιμασίας
-έναρξη ροής φίλτρου
-Προσαρμογή / προσθήκη ψαριών
-όχι τάισμα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_passenger : 24-01-12 στις 22:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 25-01-12, 00:43
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

νομιζω θα σε βολεψει περισσοτερο αν αφου βγαλεις ψαρια,φυτα και νερο, με αυτη τη σειραβαλεις την αμμο απτο παλιο στο καινουριο συν προσθηκη αν χρειαστει,βαζεις λιγο νερο και φυτευεις τα φυτα στην αμμο στο καινουριο,βαζεις τα υλικα απτο παλιο στο καινουριο φιλτρο,γεμιζεις,αφηνεις να τρεξει λιγο να καθαρισει και βαζεις τα ψαρια.αν το κανεις λιγο μεθοδικα και προσεχτικα και λιγο γρηγορα δε θα εχεις ουτε σκονες ουτε θολουρες ουτε τιποτα.το εχω κανει 3-4 φορες και δεν ειχα ποτε προβλημα.(ενοειται οτι το δε θα εχεις προβλημα που λεω ισχυει εφοσον δεν υπαρχει καποιο αλλο προβλημα στη βιολογια κλπ)

εγω θα εβαζα και ανθρακα για μερικες μερες στο καινουριο φιλτρο μετα τη μετακομιση.και αεραντλια να δουλευει.
και κανε μετρησεις να δεις τι γινεται.και ναι καλυτερα οχι ταισμα για κανα δυο μερες η ελαχιστο,μεχρι να δεις τι γινεται.εχε και το prime μαζι,μπορει να χρειαστει.
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 25-01-12, 11:02
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστώ! ΟΚ θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου!

Κάποιες ερωτήσεις για τα υλικά του φίλτρου:

Σκέφτηκα να βάλω από σήμερα κάποια από τα σφουγγάρια του νέου φίλτρου στο νερό που είναι στο τελευταίο διαμέρισμα του ενυδρείου, να αρχίσουν να αποκτούν βιολογία, καλή ιδέα; Επίσης, να αντικαταστήσω το προτελευταίο σφουγγαράκι (από κάτω):

http://www.aquado-zoo.de/fotos/aquad...Bioflow3-0.jpg

με επιπλέον substrat pro σε δυχτάκι, ή το τελευταίο κάτω κάτω με μακαρόνι, οπότε το επιπλέον substrat να μπεί πάνω από τη θέση που υπάρχει ήδη για το βιολογικό υλικό? (δηλαδή η σειρά που ακολουθούν τα μεγάλα φίλτρα)

Καμιά άλλη ιδέα για τη διάταξη των υλικών στο φίλτρο αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 25-01-12, 13:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μη βαλεις κατω κατω βιολογικο υλικο(substrat pro,siporax κλπ).ασε τα μπλε σφουγγαρια που εχει και το βιολογικο απο πανω για να μη μπουκωνει πολυ.βασικα νομιζω οτι το καλυτερο ειναι οπως το δινει η juwel το στησιμο του.αν εχει και το σφουγγαρι ανθρακα πανω πανω (μαυρο)αστο μεσα καμια βδομαδα δεκα μερες τωρα οταν το ξεκινησεις και μετα μπορεις να το αλλαξεις με απλο ψιλοτρυπο σφουγγαρι.πανω απο αυτο βαζε τη βατα που δινει η juwel η απλη ενυδρειακη βατα απο πετσοπ.λεπτη στρωση και αραιη γιατι με το νερο σφιγγει,οποτε να μη μπουκωνει πολυ γρηγορα.στο juwel που ειχα την εβαζα χοντρη και αναγκαζομουνα να την αλλαζω καθε βδομαδα σα χαζος μεχρι που ειδα ο δελτα που ελεγε να μπαινει ξασμενη/αραιη
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 25-01-12, 15:02
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστώ για τα tips!

Ναι έχω άνθρακα και θα τον βάλω σίγουρα λόγω και του νέου ενυδρείου

κουβέντα να γίνεται αλλά η απορία μου του να έβαζα πρώτο υλικό το μακαρόνι (όχι substrat pro) έγινε βάσει του εξ. φίλτρου που έχω στο μεγάλο και έχει (έχω) την παρακάτω διάταξη την οποία σκέφτηκα μήπως ακολουθούσα:
http://a1272.g.akamai.net/7/1272/112...ProII_2028.jpg

απλά το ένα από τα δύο κάτω μπλέ σφουγγάρια μάλλον πρέπει να το αντικαταστήσω με βιολογικό γιατί έχω ήδη αρκετό βιολογικό στο μικρό και θέλω να το μεταφέρω όλο ωστε να μη χασω βιολογία !

Σίγουρα κάτι θα ξέρει η juwel αλλά έχω την εντύπωση ότι ο χώρος που έχει υπολογίσει για βιολογικό υλικό είναι λίγος (έχει βέβαια και καποια από τα σφουγγάρια για αυτό) σε σχέση με τον όγκο του φίλτρου. Πάντως ακόμα και όπως ήδη είναι έχω περιθώριο να βάλω κι άλλο βιολογικό.
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 25-01-12, 18:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μπορεις να βαλεις περισσοτερο βιολογικο απλα προτιμησε να το βαλεις πιο πανω και οχι κατω κατω.εμενα οταν το ειχα δοκιμασει με βιολογικο χαμηλα μπουκωνε ευκολα.βεβαια εξαρταται και απτο ενυδρειο...αν εχεις και substrat Προτιμησε να βαλεις to μακαρονι απο κατω και to substrat πιο πανω.το μακαρονι βουλωνει δυσκολοτερα λογω σχηματος και θα σου σπαει και τη ροη ωστε να πιανει περισσοτερη επιφανεια στο επομενο υλικο.και μην βαλεις τα δυο υλικα μαζι μπερδεμενα,γιατι το substrat μπορει να βουλωνει τις τρυπες του μακαρονιου

παντως βιολογια θα εχεις σε ολα τα υλικα οπως και ναχει.
οσον αφορα το φιλτρο που εχεις στο μεγαλο δεν ισχυουνε τα ιδια για ολα τα φιλτρα.καθε εταιρεια πολλες φορες εχει διαφορετικη διαταξη υλικων που εκεινη θεωρει βελτιστη.θελω να πω ενα στησιμο που δουλευει καλα στο eheim δεν ειναι απαραιτητο οτι θα ειναι το ιδιο καλο και σε ενα fluval η ενα juwel.ποσο μαλον οταν προκειται και για διαφορετικα φιλτρα.(το ενα εξωτερικο και το αλλο εσωτερικο.)
παντως αποσο εχω δει με τα φιλτρα που εχω δοκιμασει,-λιγα αλλα εχω παιξει πολυ-συνηθως το καλυτερο στησιμο ειναι αυτο που προτεινει ο κατασκευαστης.η καλυτερη βελτιωση που μπορεις να κανεις ειναι νομιζω να χρησιμοποιησεις καλυτερα υλικα σε καποιες περιπτωσεις.ισως να κανω και λαθος αλλα εμενα ετσι μου "καθονται" καλυτερα τα φιλτρα.παρε ομως και καμια δευτερη γνωμη γιατι δεν ειμαι και κανας προφεσορας της φιλτρανσης
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 25-01-12, 23:38
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

και πάλι σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Πάντως ειδικά αυτό το φίλτρο με μπερδεύει για το πού κινείται το νερό:
http://csimg.webmarchand.com/srv/FR/...bioflow-60.jpg

ενώ σε όλα τα φίλτρα ο άνθρακας είναι το πρότελευταίο και τελευταίο το βαμβάκι, εδώ είναι λίγο ανάποδα τα πράγματα, τουλάχιστον για το νερό που μπαίνει από την υπερχείλιση! αλλά μπαίνει και από το πλάι και από κάτω νερό! μπέρδεway...

Οπότε ας βασιστώ και εγώ στη διάταξη του κατασκευαστή ειδικά για το φίλτρο αυτό.. απλά επειδή θέλω να μεταφέρω όλο το βιολογικό υλικό μου θα αντικαταστήσω μόνο το προτελευταίο μπλέ σφουγγάρι με extra βιολογικό και τα υπόλοιπα ως έχουν.

Θα προσέξω και το διαχωρισμό κατά τη μεταφορά γιατί με τα συνεχή μπολιάσματα έχω λίγο μπλέξει μακαρόνι με substrat!
-------------------------
edit: Λοιπόν μετά από μελέτη διορθώνω:

Το νερό εισέρχεται από πάνω (υπερχείλιση), και η αντλία είναι συνδεδεμένη και τραβάει το νερό από δύο σημεία των υλικών:
1) από το κέντρο περίπου του φίλτρου (εκεί που είναι το κενό όπως βλέπουμε τις δύο ομάδες υλικών), και
2) από τον πυθμένα του φίλτρου

γιατί άραγες τόσοι δρόμοι? μάλλον υπάρχει κάποιο "κέρδος" αφήνοντας τη μισή (ας πούμε χοντρικά) μόνο ποσότητα του φιλτραρισμένου νερού να περάσει και από τα κάτω φίλτρα, ενώ από τα επάνω περνάει όλη.. μάλλον για καλύτερη βιολογία

Κάποιες πλαινές γρύλιες αλλά και κάτω τρύπες είναι για την κυκλοφορία του νερό μέσα στο χωρισμένο κομάτι όπου έιναι η αντλία και θέση για το θερμοστάτη, προφανώς για να υπάρχει κυκλοφορία λόγο διαφοράς θερμοκρασίας όταν λειτουργεί ο θερμοστάτης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_passenger : 25-01-12 στις 23:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 26-01-12, 08:14
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

λογικα γιαυτο δινουν το βιολογικο στη μεση με μηχανικα και απο πανω και απο κατω,για να μην μαζευει πολυ βρωμα το βιολογικο.αρα προφανως βασιζεται στο καλο μηχανικο φιλτραρισμα και στην αυξημενη κυκλοφορια μεσα στο φιλτρο.προσωπικα προτιμω την προσεγγιση που υποχρεωνει το νερο να περναει απο ολα τα υλικα σε καθε περασμα (με πολλα περασματα)αλλα θα ειχε ενδιαφερων να βλεπαμε μια συγκριση του juwel και του eheim που ειναι μεν παραπλησιο αλλα οχι ακριβως.βεβαια οσο περισσοτερο καθεται το νερο μεσα στο φιλτρο καλυτερα ειναι,αλλα δεν εχει τυχει να διαβασω κανενα συγκριτικο ακομα.η τουλαχιστον δε θυμαμαι να εχω διαβασει κατι.βεβαια και οι δυο τροποι εχουν τα υπερ και τα κατα τους.απτη μια λογικα θα χανεις στο φιλτραρισμα γιατι η ροη σπαει σε διαφορετικες μεριες και απτην αλλη μπορει να εμφανιστει "channeling" αν το λεω σωστα.στην πρωτη περιπτωση εξισωνουν καπως τη διαφορα με την πολυπλοκη διαδρομη του νερου στο φιλτρο και στη δευτερη με χρηση υλικων που μειωνουν το φαινομενο του να ακολουθει το νερο μια συγκεκριμενη διαδρομη μονο.και παλι προτιμω το δευτερο,αλλα δεν ξερω αν εχω δικιο και οντως δουλευει καλυτερα
και υπαρχει και ο παραγοντας της οξυγονωσης της βιολογιας...
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 26-01-12, 10:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν καταλαβα, εχεις καποια αμφιβολλια οτι δεν κυκλοφορει το νερο καλα στο εσωτερικο της juwel?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 26-01-12, 10:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το αντιθετο.λεω οτι ειναι αυξημενη η κυκλοφορια.ισως ειναι και καλυτερη απο αρκετα αλλα εσωτερικα φιλτρα.απλα λεω οτι αυτο πρεπει να εχει καποιο τιμημα καπου.και αποτι καταλαβαινω,αυτο ειναι η "μειωμενη"επαφη με τα υλικα.που ομως εξισωνεται καπως με καθε περασμα του νερου απτο φιλτρο.απλα (οπως μου φαινεται εμενα τουλαχιστον) το νερο δεν υποχρεωνεται να περασει απο ολα τα υλικα σε καθε περασμα του απτο φιλτρο,αλλα η ροη σπαει εσωτερικα.ετσι με επαναλαμβανομενα περασματα του καταληγει να περναει απο ολα,αλλα μονο ετσι.

αυτο λεω,οτι δεν ξερω ποιος τροπος εχει το καλυτερο αποτελεσμα τελικα στο νερο που καταληγει παλι στο ενυδρειο."πιστευω" οτι θα ητανε καλυτερο το αποτελεσμα αν το νερο περναγε υποχρεωτικα απο ολα τα υλικα με πολλα περασματα.δεν εχω διαβασει ομως καποια συγκριση των δυο μεθοδων.
ισως ο τροπος της juwel να ειναι πιο "efficient" με την παροδο του χρονου και τη λειτουργια αλλα εξακολουθω να πιστευω οτι το νερο θα καθαριζε καλυτερα αν περναγε απο ολα τα υλικα σε καθε περασμα απτο φιλτρο.
βεβαια υπαρχει και το θεμα της βιολογιας που χρειαζεται να οξυγονωνεται σωστα,οποτε συνολικα ισως η λυση της Juwel ειναι καλυτερη,αλλα θα μπορουσε αυτο να επιτευχθει πιστευω με αλλους τροπους χρησιμοποιωντας την αλλη μεθοδο.

και να παρουμε και υποψιν οτι η juwel ακολουθει αυτη τη μεθοδο φιλτραρισματος και λογω χωρου.πρεπει να περασει και απτο θερμαντικο το νερο,που το κρυβουν εκει μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 26-01-12, 10:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γιατι να εχει αυξημενη κυκλοφορια? Και γιατι να ειναι κακο αυτο δλδ?
Γιατι να εχει μειωμενη επαφη με τα υλικα?

Οι μονες διαφορες που εχει το εσωτερικο φιλτρο της juwel ειναι οτι εχει πολλες εισοδους του νερου και απο διαφορετικα μερη (κατω πανω) (για να υπαρχει σωστη κυκλοφορια στο ενυδρειο μεσα) και οτι στη μεση του καδου του εχει μια εξτρα τρυπα για να φευγει νερο απευθειας στην εξοδο, ετσι ωστε να περναει λιγοτερο νερο στα χαμηλο τμημα του καδου με τα λεπτοτρυπα σφουγγαρια και θεωρητικα με τη μικροτερη οξυγονωση, να γινεται καποιο ειδος απο νιτροποιησης (!!!??)
Επισης εχει το "καλο", οτι εχει πανω πανω (και ευκολο να βγει μονο του και να πλυθει), το βαμβακι (που κραταει περισσοτερα σκουπιδια -απο οτι τα αλλα μηχανικα υλικα- πριν πανε στα βιολογικα υλικα), που σε αλλα φιλτρα λογω αναποδης ροης νερου (απο κατω προς τα πανω) ειναι στο τελος των υλικων (πανω πανω δλδ) για να μπορει και παλι να βγαινει μονο του για καθαρισμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 26-01-12, 11:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

την μειωμενη επαφη με τα υλικα(σε καθε περασμα) νομιζω οτι την εχει ακριβως λογω των πολλων εισοδων-εξοδων που εχει το φιλτρο.δηλαδη σε καθε ενα περασμα, καποια ποσοτητα νερου περναει και φτανει μεχρι τη μεση.απτα υπολοιπα υλικα θα περασει αργοτερα σε επομενο περασμα.στη θεση του στα υπολοιπα υλικα(απτη μεση και κατω)περναει αλλο "κομματι" νερου,ταυτοχρονα με το πρωτο λογω της αναπληρωσης που γινεται στο κενο που αφηνει το νερο που φευγει απτην τρυπα στη μεση του καδου οπως ειπες.
δεν ξερω,ισως να το κουραζω κιολας το θεμα και να εχω αδικο.μεχρι να διαβασω κατι παραπανω πανω σε αυτο λεω μονο οτι μπορω να σκεφτω.
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 26-01-12, 13:12
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

αυτό που καταλαβαίνω από τη σχεδίασή του είναι ότι

- Το νερό εισέρχεται στα φίλτρα από επάνω (υπερχείλιση)
- περνάει όλο από το πρώτο σετ φίλτρων (μηχανικός κυρίως καθαρισμός)
- ένα μέρος, και λογικά με μειωμένη ροή περνάει από το δεύτερο σετ φίλτων (βιολογικός καθαρισμός, εξ ού και το "biofilter". απ'ότι έχω διαβάσει θεωρείται πλεονέκτημα η χαμηλή ροή στο βιολογικό καθαρισμό.)
- Το αποτέλεσμα επιστρέφει στο ενυδρείο ως ένα από την έξοδο του φίλτρου

Μου φαίνεται σα να έχουμε να τρέχουν παράλληλα δύο φίλτρα, ένα γρήγορο (μηχανικό) και εν μέρει ένα πιό αργό (βιολογικό).

παράλληλα οταν ανάβει ο θερμοστάτης δημιουργεί στο διπλανό διαμέρισμα (με εισόδους κάτω, μέση και πάνω) μια ροή απο κάτω προς τα πάνω λογω της διαφοράς θερμοκρασίας. έτσι υποθέτω οτι η υπερχείλιση που είναι κοντά, με αυτό το "ανακάτεμα" τραβάει νερό πλέον και από τα κάτω και από τα μεσαία στρώματα του ενυδρείου. αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν και πως συμβαίνει αυτό με κλειστό το θερμοστάτη. ίσως κάποιο τέτοιο ρεύμα δημιουργείται από τη ροή στιν έξοδο του φίλτρου?

Δεν ξέρω αν τα έχω καταλάβει σωστά όλα
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 26-01-12, 13:39
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ουφ δεν ξερω,κουραστηκα να το σκεφτομαι σταματαωμια χαρα ειναι το juwelαμα βρω κανα αναλυτικο διαγραμμα της ροης του και τη λογικη της σχεδιασης του θα το μελετησω.βαλτο μεσα και ενταξει θα εισαι,μια χαρα θα την κανεις τη δουλεια σου
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 26-01-12, 13:44
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

χαχα σίγουρα θα γίνει η δουλειά, κουβέντα κάνουμε..

επίσης, δεν έγραψα ότι η αντλία τραβάη από κάτω από τη μισή η και λιγότερο διατομή σε σχέση με αυτή που τραβάει από το κέντρο των υλικών.. άρα έτσι εξασφαλίζει τη μειωμένη ροή στα κατω υλικα.. πιστεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 26-01-12, 14:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
την μειωμενη επαφη με τα υλικα(σε καθε περασμα) νομιζω οτι την εχει ακριβως λογω των πολλων εισοδων-εξοδων που εχει το φιλτρο......
Τσαμπα σκεπτικο εστησες. Ολες οι εισοδοι καταληγουν πανω στο βαμβακι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 26-01-12, 15:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εχεις δικιοδεν ειναι τοσο πολυπλοκο.δε μπορω ομως να καταλαβω ποιος ο λογος υπαρξης των σφουγγαριων στο κατω μερος.αν ειναι οπως ειπες για να υπαρχει σημειο χαμηλης ροης,ποιο σκοπο εξυπηρετει αυτη?η απονιτροποιηση πως θα βοηθηθει απαυτο δηλαδη?με το να μεινει περισσοτερη ωρα το νερο σ'εκεινο το σημειο?αυτο δε μπορω να καταλαβω.εκτος αν αυτο εχει να κανει και με τα σφουγγαρια της juwel που εχουν τις ταμπλετες στο εσωτερικο τους.αν θυμαμαι καλα το συζηταγαμε μια φορα καπου εδω μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 26-01-12, 15:25
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις δικιοδεν ειναι τοσο πολυπλοκο.δε μπορω ομως να καταλαβω ποιος ο λογος υπαρξης των σφουγγαριων στο κατω μερος.αν ειναι οπως ειπες για να υπαρχει σημειο χαμηλης ροης,ποιο σκοπο εξυπηρετει αυτη?η απονιτροποιηση πως θα βοηθηθει απαυτο δηλαδη?με το να μεινει περισσοτερη ωρα το νερο σ'εκεινο το σημειο?αυτο δε μπορω να καταλαβω.εκτος αν αυτο εχει να κανει και με τα σφουγγαρια της juwel που εχουν τις ταμπλετες στο εσωτερικο τους.αν θυμαμαι καλα το συζηταγαμε μια φορα καπου εδω μεσα
εχουν ταμπλέτες μέσα τους τα σφουγγάρια?
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 26-01-12, 15:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι.τουλαχιστον τα πρασινα (αν θυμαμαι καλα)γιαυτο ειναι και συσκευασμενα σε πλαστικο.
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 26-01-12, 15:32
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

καλά αυτό είναι το φίλτρο του μέλλοντος!!

( υγ: ή τί σκέφτηκαν για να σε κάνουν να αλλάζεις το σφουγγάρι πιο γρήγορα )
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συμβουλές για φυτά RGPOL Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 19-02-04 19:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10850 seconds with 13 queries