Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-11-04, 15:49
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή Αντιστοιχία PC και Standard fluorocent bulbs

Σε συνέχεια της Σαβατιατικης συζήτησης

1) Μήπως κάποιος μπορει να μου πει (annivas) ποια ειναι η αντιστοιχία της ισχύος(η της φωτεινότητας) των PC με τις κανονικές λάμπες φθορισμού?
2) Από που μπορει κανεις να προμηθευτει τέτοιες λάμπες για ενυδρειο γλυκού νερου?
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-11-04, 22:18
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή

Οι λάμπες που ψάχνεις υπάρχουν σε οποιοδήποτε κατάστημα πουλάει λάμπες , και αν δεν υπάρχουν μπορεί να παραγγείλει.
Εγώ έχω της OSRAM της delux l, 2 cool white και 2 worm white, από 55 watt η κάθε μια τους.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-11-04, 00:04
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Γεια σου Ιωάννη..................λοιπόν θα σου πω για την OSRAM μιας και με αυτήν ασχολήθηκα και έχω τα περισσότερα στοιχεία...................
Μεγάλο ρόλο για την απόδοση σε lumens παίζει το CRI (βαθμίδα χρωματικής απόδοσης) και οι βαθμοί Kelvin μιας λάμπας.
Έτσι όταν λέμε πχ για daylight μοντέλο (για OSRAM μιλάμε πάντα) με CRI>90, έχουμε 5400ο Κ, με 80<CRI<90 έχουμε 6000ο Κ.
Μερικά παραδείγματα
1) Λαμπτήρας φθορισμού Daylight 36W με CRI<90, 6.000ο Κ, απόδοση σε lumens 3.250.
2) Λαμπτήρας φθορισμού Daylight 36W με CRI>90, 5.400ο Κ, απόδοση σε lumens 2.350!!!
3) Λαμπτήρας PC 36W με CRI<90, 6.000ο Κ, απόδοση σε lumens 2.750.
4) Λαμπτήρας PC 36W με CRI<90, 4.000ο Κ, απόδοση σε lumens 2.900. (θεωρείται coolwhite).
5) Λαμπτήρας PC 36W με CRI>90, 3.800ο Κ, απόδοση σε lumens 1.900 (θεωρείται coolwhite).

Σημειώνω ότι αναφέρομαι σε νέα σειρά λαμπτήρων φθορισμού (φ26mm), όπου πχ μια παλιά 18W (που είναι γεμάτη η αγορά) έχει 1.050lm, ενώ στις νέες σειρές έχει 1.300lm και μια τυπική PC 18w έχει 1.200lm. Γι’αυτό και οι αποδόσεις πλησιάζουν αυτές των PC. Aν βάλουμε μάλιστα και τις νέες Τ5 τα νούμερα βελτιώνονται ακόμη περισσότερο. Απ’ευθείας λοιπόν σύγκριση με τις κοινές (παλιές) λάμπες φθορισμού και τις PC σημαίνει ότι οι δεύτερες στα αντίστοιχα watts έχουν τουλάχιστον 20% καλύτερη απόδοση (lm/w).
Tώρα αν σκεφτείς ότι πιο πολύ μας ενδιαφέρει το φάσμα στο οποίο εκπέμπει ο λαμπτήρας, ότι οι αποδόσεις των κατασκευαστών είναι βάσει συγκεκριμένων συνθηκών (πχ σε θερμοκρασία 35ο C), ότι για τις PC (και Τ5) προβλέπονται ηλεκτρονικά ballasts………κλπ κλπ....μιλάμε για μεγάλο χάος στο θέμα της θεωρητικής απόδοσης, της πρακτικής απόδοσης και του αποτελέσματος.......
Αν δεν βρίσκεις όπως είπε κι ο Νίκος σε μαγαζί (συνήθως θέλει παραγγελία) pm me….

ΥΓ. Discos (σε συνέχεια της κουβέντας μας), η OSRAM βγάζει στους 6.500o K τη σειρά 72-965 BIOLUX.
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-11-04, 02:28
Vlachos Stamatis Ο χρήστης Vlachos Stamatis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2004
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 57
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Vlachos Stamatis Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Vlachos Stamatis
Προεπιλογή

Τελικά εγώ που έχω ένα φυτεμένο ενυδρείο 80 Lit, με φυτά μέσης ανάγκης σε φωτισμό, τι λάμπες να βάλω και πόσες;

Καλή η θεωρεία, να σας δω και στην πράξη τώρα!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-11-04, 14:08
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Μετά από διάβασμα στο site της OSRAM λέω να βάλω δυό LUMINUX DE LUXE Daylight 950 με colour rendering Ra=90-100 και T=5400
και 2 Biolux Light colour 965 Ra=90-100 και T=6500

P.S. To Ra πρεπει να έχει την ίδια σημασια με το CRI.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-11-04, 14:05
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Να σημειώσω επιπλέον ότι και η Philips(περα από την OSRAM) βγάζει μία λάμπα που λέγεται

TL-D GRAPHICA PRO 58W/965 SLV

που ισχυρίζεται ότι δίνει CCT of 6500K με Ra=9 και άρα κατάλληλη για φυτεμένο.

Σημειώνω ότι τις βρήκα αυτές τις λάμπες στο μαγαζί που΄λέγεται EBH TATOIOY 46 Μεταμόρφωση.

Παράθεση:
Εγώ έχω της OSRAM της delux l, 2 cool white και 2 worm white, από 55 watt η κάθε μια τους.
Ποιες ακριβώς όμως; Τις 860, τις 950 από daylight; Μετά τις 840, η τις 940 από coolwhite?
Όλες οι παραπάνω λάμπες ανηκουν στην κατηγορία OSRAM DULUX L
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-11-04, 17:56
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από annivas2000
ΥΓ. Discos (σε συνέχεια της κουβέντας μας), η OSRAM βγάζει στους 6.500o K τη σειρά 72-965 BIOLUX.
Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες, ευχαριστω!

Για να βαλω και ενα ακομα ζηζανιο, στην αμερικη οι δινουν τις PC σε αναλογια ουσιαστικης αποδοσης 3 προς 1 σε σχεση με τις κανονικες φθοριου, αλλα η διαφορα δεν εγκειται στα lumen μονο αλλα στον τροπο με τον οποιο διαπερναει το νερο και του φασματος που εχει. Παραδειγμα ειναι οι VHO - Very Hi Output. Οι VHO εχουν παραπανω watt χανουν απο τις PC οχι σε lumen αλλα σε οτι ειπα πριν. Ακριβως δεν ξερω πως παει, αλλα θεωρειται σε ολα τα fora στην αμερικη στανταρ.

Οι οποιες αναλογιες που δινουν ειναι:

110 watt VHO = 65 watt PC
65 watt PC = 180 watt NO (Normal output floursent - Κοινες φθορισμου)

Σαν παραδειγμα αναφερω πως στο δικο μου "φυτεμενο αλμυρου νερου" - ριφ , ειχα 150 wat φθορισμου aktinick μπλε και 12.000κ ημερας, εβαλα την πρωτη dual PC 65w που παρελαβα και ηταν ποιο φωτεινη απο ολες τις αλλες μαζι! Και δεν ειχαν προλαβει να πεσουν , ηταν σε χρηση για 5 μηνες μονο. Ξερω πως το ματι δεν βλεπει αναλογικα αλλα εχει την δικη του κλιμακα. Διαφορα ειδα και στην πραξη βεβαια στα φωτοσυνθετικα ζωντανα.

Ακουγεται ολο περιεργο αλλα την αποροια για το πως δουλευει ακριβως τις εχω εδω και καιρο, λενε πως καθε τυπος λαμπας διαπερνα το νερο διαφορετικα οποτε και εκει υπαρχουν διαφορες.

Ξερω οτι σας ζαλησα αλλα εχω αυτη την αποροια αυτη και μια θιξατε το θεμα θα ηθελα εαν μπορειται να με βοηθησεται.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-11-04, 18:51
stergios Ο χρήστης stergios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2004
Περιοχή: Thessalonikh
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παιδια θα μπορουσε να μου πει αν θα μπορουσα να βαλω pc σε Θαλλασινο??Ειναι 60 λιτρα το ενυδρειο μου.Υπαρχουν pc στα 60-80 watt? Και σε τι θερμοκρασια βγαινουν (Κ)?Κ μια +- τιμουλα θα ηταν καλα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-11-04, 19:19
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stergios
Παιδια θα μπορουσε να μου πει αν θα μπορουσα να βαλω pc σε Θαλλασινο??Ειναι 60 λιτρα το ενυδρειο μου.Υπαρχουν pc στα 60-80 watt? Και σε τι θερμοκρασια βγαινουν (Κ)?Κ μια +- τιμουλα θα ηταν καλα....
Εχω PC στο δικο μου θαλλασινο αλλα δεν ξερω ακομα εαν οι Osram π.χ. κανουνε, Μαλλον καποια στιγμη θα το δοκιμασω, σαν ενα μπουσουλα στο refugium οι 5300k κανουν πολυ καλυτερη δουλεια απο τις 12000κ τις sera...Με τις sera ειχα αλγη τριχωειδη, ενω με την 5300κ η μακροαλγη απλα απογειωθηκε. Οι αλγες αυτες ειναι πολυ κοντα στις απαιτησεις ενως φυτεμενου γλυκου. Το κοστος για εμενα ηταν 9 ευρω η λαμπα, και 25 ευρω το ηλεκτρονικο ballast. Μου ειπαν ομως πως μαλλον τις εβρισκα και φθηνωτερα.

Βρηκα μονο προς το παρον την 5300κ, και αυτη απο σποντα, νομιζω εχει τον κωδικο Οsram 950 55 watt και κατι ψιλα που δεν τα θυμαμαι. Οποτε η συμβουλη του annivas2000 οτι μπορω να τις βρω (6500κ) ειναι πολυ χρησιμοτατη. Καποιο μαγαζι στο κεντρο η στα νοτια προαστια υπαρχει? Οπου ρωτησα ή πρεπει να παρω πακετο με 25 λαμπες παραγγελια οπωτε εχουν η φερουν η ειχαν αγνοια.

Σκεφτομαι και εγω για ενα φυτεμενο και ειμαι στη μελετη στα παλια τοπικ. Εδω βλεπεις ειμαι καινουργιος... Οποτε καθε συμβουλη και γνωμη ειναι καλοδεχουμενη...
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-11-04, 20:23
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Να σημειώσω επιπλέον ότι και η Philips(περα από την OSRAM) βγάζει μία λάμπα που λέγεται

TL-D GRAPHICA PRO 58W/965 SLV

που ισχυρίζεται ότι δίνει CCT of 6500K με Ra=9 και άρα κατάλληλη για φυτεμένο.

Σημειώνω ότι τις βρήκα αυτές τις λάμπες στο μαγαζί που΄λέγεται EBH TATOIOY 46 Μεταμόρφωση.
Αυτό βέβαια μονο για απλές φθορισμού

Τωρα όσον αφορα την απορία σου
Παράθεση:
Βρηκα μονο προς το παρον την 5300κ, και αυτη απο σποντα, νομιζω εχει τον κωδικο Οsram 950 55 watt και κατι ψιλα .
Αυτα ειναι τα ψιλα

Παράθεση:
Ποιες ακριβώς όμως; Τις 860, τις 950 από daylight; Μετά τις 840, η τις 940 από coolwhite?
Όλες οι παραπάνω λάμπες ανηκουν στην κατηγορία OSRAM DULUX L
Δεν με παρακοπουθείς Φιλαράκο μου
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-11-04, 20:36
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Ενοειται άμα ειναι να αρχίσεις ενυδρειο γλυκου νερου κάνω για σένα οτι θες
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-11-04, 21:11
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Μολις ακουσες οτι θα κανω κατι περα απο αφρικανες και reef τοτε μου λες πως θα κανεις οτι θελω! Παλιοχαραχτηρα!

Πηρα τηλ. μολις τωρα και μου λεει πως δεν υπαρχει καμοια τετοια λαμπα στην Ελλαδα σε στοκ και μονο εαν παραγγειλουμε κουτα θα μας ελθει και παντα εαν εχει το εργοστασιο. Η κουτα ειναι απο 10 εως 20 κοματια δεν ηξερε σιγουρα να μου πει. Μαλλον ομως δεν βλεπω να ασχολητε. Μου ειπε να παρω την δευτερα τηλ. Οσοι πιστοι προσελθεται μπας και φερουμε καμοια κουτα να κανουμε την δουλεια μας. Οχι κουτα με τσιγαρα duty free ετσι? :P
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05429 seconds with 12 queries