Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 15-08-15, 19:09
Caede Ο χρήστης Caede δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2010
Περιοχή: Αργυρούπολη, Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Απορίες φυτών και ψαριών νέου ενυδρείου 130lt

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν.

Σκοπεύω να ξεκινήσω ενυδρείο 130 Lt με νερό που δε θέλω να το επεξεργαστώ ιδιαίτερα (σκληρό και pH ελαφρώς βασικό). Δε θα βάλω υπόστρωμα για φυτά, παρά μόνο λευκή, μετρίου πάχους άμμο και 3 πέτρες λάβας. Από φυτά έχω καταλήξει σε ceratophyllum demersum, anacharis (egeria densa), anubia nana, vesicularia montagnei (Xmas moss). Από ψάρια λέω να βάλω guppies. Και ήρθε η ώρα για τις ερωτήσεις μου

Σχετικά με τα φυτά, σκέφτομαι να βάλω φυτεμένα στο έδαφος το κερατόφυλλο και την anacharis. Θα χρειάζεται να κόβω και να αφαιρώ το φυτεμένο κομμάτι τους διότι θα σαπίζει, και αν ναι, πόσο συχνά; Το xmas moss θέλω να το κάνω σα χαλί, τί υλικό να χρησιμοποιήσω για να το πετύχω; Είναι προτιμότερο το xmas moss από το java moss;


Στα ψάρια τώρα, ήθελα να βάλω ένα κοπάδι ανάμικτο neon και cardinal tetra, εκτός από τα guppies. Μετά από πολυήμερη μελέτη, άκρη δεν έβγαλα. Αλλού διάβαζα ότι δε ταιριάζουν διότι τα tetra θέλουν ελαφρώς όξινο και μαλακό νερό, αλλού ότι ταιριάζουν διότι είναι ψάρια γεννημένα σε αιχμαλωσία και έχουν συνηθίσει σε ευρύτερο φάσμα τιμών, εξαιτίας του νερού στα ενυδρεία. Τελικά μπορώ να βάλω και tetra με το νερό ως έχει; Αν όχι, τί άλλα ψάρια μπορώ να ταιριάξω με guppies; Επίσης πώς μπορώ να αντιμετωπίσω τις πολλές γέννες των guppies; Μπορώ να βάλω μόνο αρσενικά;

Ελπίζω να μη σας κούρασα πολύ,
Αριστοτέλης
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος και με απορίες christosRHO Αρχάριοι γλυκού νερού 6 16-03-13 01:33
Απορίες Νέου Ενυδρείου skotsio Χρυσόψαρα 25 15-03-13 17:42
νέος με απορίες... olympus Αρχάριοι γλυκού νερού 2 10-12-12 17:24
Αγορά νέου ενυδρείου-Απορίες vrillgr Αρχάριοι γλυκού νερού 15 29-09-10 22:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04050 seconds with 14 queries