Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-05-10, 02:04
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Φυτεμένο σκαλαροενυδρείο - Eρωτήσεις!

Γεια σας παιδιά!
Είμαι φοιτητής στη Σκωτία κι εδω και μερικες βδομάδες βρέθηκα με ένα φυτεμένο σκαλαροενυδρείο 260L που το πήρα σε πολύ χαμηλή τιμή απο ένα γνωστό που εκτάκτως αναγκάστηκε να φύγει.
Στο παρελθόν είχα εμπειρία μονο με αφρικάνες κιχλίδες (λόγω παραμέτρων νερού στην Ελλάδα) αλλα εδώ τα πράγματα είναι εντελώς αντίθετα με το νερό να είναι πολύ μαλακό και με χαμηλό pH και τα νοτιοαμερικάνικα setup έχουν μεγάλη πέραση .
Επι του πρακτέου, μιας και είναι η πρώτη μου φορά με τέτοιου είδους setup έχω πολλές απορίες (όσες δεν έχω καταφέρει να λύσω με το διάβασμα εδω μέσα) στις οποίες θα εκτιμούσα την βοήθειά σας! Λοιπόν τα στοιχεία του ενυδρείου είναι ως εξής:

Πληροφορίες

Όγκος: 260Λ (Jewel)
Διαστάσεις:120x60x44cm (M-Y-Π) με καμπυλωτο μπροστινο τζαμι
Κατηγορία: Φυτεμένο με σκαλάρια
Ψάρια: 5 σκαλάρια μεσαίου μεγεθους,6 μικρά corydoras sterbai, 4 μικρά ancistrus sp. "gold", 4 guppies (!!!)
Ερώτηση 1: Ξέρω οτι τα guppies στο συγκεκριμένο setup δεν ταιριάζουν αλλα ο τύπος τα είχε ήδη μέσα και μου μείναν αμανάτι... Δεν ξέρω τι να κάνω, να τα αφήσουν να κόβουν βόλτες? Να τα στείλω? Είναι και ομορφούλια τα άτιμα...
Φυτά (και ερωτηση/εις 2): Λοιπον, εχω σιγουρα Valisneries αλλά απο κει και πέρα όλα παίζονται... Στη δεύτερη φώτο, πίσω και δεξιά απο το ξύλο νομίζω είναι Εχινόδωροι, αλλά δεν έχω ιδέα γι αυτό πίσω και αριστερα (με λυγαριά μου μοιάζει ), η για αυτό ανάμεσά τους που έχει σουλούπι κερατόφυλλου αλλα με κανονικά φυλλαράκια (όχι βελόνες). Επίσης αγνοώ το είδος των φυτών του πρώτου πλάνου (τρίτη φώτο). Στην τέταρτη φώτο τα φυτά με τα πλατιά λογχοειδή φύλλα στη μέση είναι κρυπτοκορίνες? Αυτά είναι και τα μόνα φυτά τα οποία δείχνουν να μην πηγαίνουν καλά... (μάυροι κύκλοι-τρύπες πάνω στα φύλλα τους... τις πταίει?). Στην πέμπτη φώτο, η moss με την οποία έχω τυλίξει το ξύλο και παίζει με τα νευρα μου γιατι έχει την τάη να εξαπλώνεται είναι java moss? Χρειάζεται δέσιμο με πετονιά?
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 2 εξωτερικές λάμπες (πρώτη φώτο) τυπου energy saving των 12W (αντιστοιχούν σε 60W πυρακτώσεως - 620 Lumen έκαστη)
Ερώτηση 3: Αυτός ο εξωτερικός, μη τυπικος για ενυδρείο φωτισμός (τουλάχιστον απο τη μικρή μου πείρα) με έχει προβληματίσει... Είναι αρκετός για τους 60 πόντους ύψος του ενυδρείου?
Διάρκεια φωτισμού:14 ώρες 09:00-23:00
Ερώτηση 4: Επέλεξα ψιλομεγάλη φωτοπερίοδο για να αντισταθμίσω το γεγονός οτι δε βάζω CO2... στεκει?
Λίπανση: Pro-phyll της eSHa 20 σταγόνες με κάθε αλλαγή νερού
Παροχή CO2: Όχι
Ερώτηση 5: Επειδή είμαι λίγο μαστροχαλαστής τη φοβάμαι λίγο την ιστορία του DIY CO2. Επίσης έχω και μια φοβία για πιθανές επιπτώσεις στα ψάρια (είπαμε πρωτάρης σε φυτεμένα). Είναι αναπόφευκτο να το χρησιμοποιήσω? Δεν με ενδιαφέρει να μεγαλώνουν με τεράστιους ρυθμούς τα φυτά, απλά να είναι υγιή!
Φιλτράρισμα: εσωτερικό φίλτρο Fluval 3.
Ερώτηση 6: Έχω την αίσθηση οτι είναι λίγο για τον όγκο του ενυδρείου. Συμφωνείτε?
Θερμοστάτης: ΝΑΙ

Παράμετροι (υγρά τεστ της aquili):

pH: 6,5-7
Γενική σκληρότητα (GH): 4
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 1
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Αλλαγές νερού: καθε 7 μερες γύρω στο 30%
Θερμοκρασία:27

Το ενυδρείο αυτό έτρεχε ενάμισι χρόνο πριν το πάρω εγώ, αρχικά μόνο με guppies και τους τελευταίους 5 μήνες με τα σκαλάρια μαζί με 4 guppies (τι ιδέα κι αυτή!). Τα περισσότερα φυτά είναι επίσης του αρχικού setup. Εγώ μες στον τελευταίο μήνα που το πήρα έχω προσθέσει τα κορυς και τα ανσιστρους καθώς και μερικές βαλισνέριες. Όλα τα ψαράκια φαίνονται υγιή και χαρωπά και τρώνε με μεγάλη όρεξη...
Ιδέες που έχω και θα ήθελα τη γνώμη σας:
Πιστεύω οτι αν βελτιώσω τη φίλτρανση (ένα δευτερο fluval 3 σκέφτομαι που υπάρχει διαθέσιμο απο ένα φίλο) ίσως να μπορώ να προσθέσω κανά ψαράκι ακόμα. Σκέφτομαι για κανα ζεύγος ραμ και ίσως ένα παρεάκι ροδόστομους, τι λέτε? Επίσης αν αποφασίσω (αποφασίσουμε ) να φύγουν οπωσδήποτε τα guppies, σκεφτόμουν μήπως να τα αντικαταστούσα με κανα παρεάκι hatchetfish...

Σας ζάλισα... Περιμένω εναγωνίως απαντήσεις-υποδείξεις!

P.S. Πολλά χαιρετίσματα στον halvas και στα άλλα παιδιά απο την Πάτρα!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5290077.jpg
Εμφανίσεις:  392
Μέγεθος:  35,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5280047.jpg
Εμφανίσεις:  333
Μέγεθος:  49,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5280048.jpg
Εμφανίσεις:  334
Μέγεθος:  70,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5280049.jpg
Εμφανίσεις:  334
Μέγεθος:  68,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5290129.jpg
Εμφανίσεις:  315
Μέγεθος:  58,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-05-10, 13:33
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Για πολλους θεωρεισαι τυχερος με τετοιο νερο δικτυου!

Ας τα παμε ενα-ενα τα θεματα του ενυδρειου σου και λεω να ξεκινησουμε με τη συνθεση των ψαριων σου.

Επειδη δεν ειναι η καλυτερη των γκαπι να ζουν σε μαλακο νερο, γι' αυτο το λογο θα σου προτεινα να βρεις εναν φιλο να τα δωσεις και να φροντισει/ετε εκει που θα μετακομισουν να ζουν σε λιγο πιο σκληρο νερο για να ειναι πιο ευτυχισμενα.

Εφοσον βγαλεις τα γκαπι, μπορεις οντως να βαλεις ενα μικρο κοπαδι hatchetfish (6-7 ατομα ειναι καλα) αλλα να φροντισεις να ειναι ολα του ιδιου ειδους (πχ. να ειναι ολα Gasteropelecus sternicla ή ολα Carniagella strigata, οχι να τα αναμιξεις) και να προσεξεις το καπακι σου να μην εχει κενα. Τα συγκεκριμενα ψαρια ειναι τρομεροι αλτες και χωρανε απο ανοιγματα που δεν θα το περιμενες!

Επισης, μπορεις να βαλεις ενα κοπαδι ροδοστομους (15 ατομα), η οποιαδηποτε αλλα τετρα (ή nannostomus) και ετσι να προσθεσεις περισσοτερη κινηση στο ενυδρειο σου.

Μονο καλο θα εκανες αν προσθετες αλλο ενα φιλτρο.

Η φωτοπεριοδος που εχεις, 14 ωρες, ειναι υπερβολικη. Ξεκινησε να την μειωνεις σταδιακα, δηλαδη να κοβεις 15-20 λεπτα ανα 10-15 ημερες εως οτου φτασει η φωτοπεριοδος στις 11-12 ωρες συνολικα.

Τα φυτα σου δεν ειναι στην καλυτερη δυνατη κατασταση. Οπως επισης ειναι λαθος να λιπαινεις χωρις να εχεις παροχη CO2. Αυτο ειναι πιο πιθανο να σε οδηγησει σε προβληματα αλγης παρα σε καλυτερη αναπτυξη των φυτων σου. Αλλα για το θεμα "φυτα", καλυτερα να ανοιξεις ενα καινουριο θεμα στην κατηγορια "Ενυδρεια με φυτα". Πρεπει λοιπον να αποφασισεις τι ακριβως θελεις να κανεις. Να εχεις ενα ενυδρειο φυτεμενο "high tech" (πραγμα που σημαινει οτι ριχνεις το μεγαλυτερο βαρος στα φυτα με λιπασματα, CO2 και ο,τι αλλο συνεπαγεται) ή προτιμας ενα ενυδρειο που να προσομοιωνει τον αμαζονιο και οπου θα ριξεις το μεγαλυτερο βαρος στα ψαρια σου; Αν επιλεξεις το φυτεμενο οποιονδηποτε απαιτησεων, τοτε θα συνεχισουμε να μιλαμε με αυτη τη βαση και πως θα μπορεσεις να καλυτερεψεις την οψη των φυτων σου και το αρχιτεκτονικο στησιμο του ενυδρειου σου. Αν προτιμησεις το δευτερο, θα συνεχισουμε σε αυτη τη νοτα. Αυτο πρεπει να μας το πεις εσυ.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-05-10, 13:37
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Αχ βρε τυχερέ "Σκωτσέζε", εμείς για να πετύχουμε αυτό το νερό, σκοτωνόμαστε στα έξοδα και την προσπάθεια.

Η γνώμη μου είναι να αυξήσεις (οπωσδήποτε) την φίλτρανση, με το δεύτερο φλουβαλ θα είσαι ΟΚ- και τον φωτισμό.
Αν δεν μπορείς να αντικαταστήσεις τις υπάρχουσες λάμπες με φθορισμού, πρόσθεσε τουλάχιστον 1 (καλύτερα 2) ίδια και θα είσαι ΟΚ.
Βέβαια με την αύξηση του φωτισμού, θα ανέβει η θερμοκρασία και ίσως χρειαστείς ανεμιστηράκια (δεν έχω περάσει καλοκαίρι στη Σκωτία).
Το διοξείδιο δεν είναι απολύτως απαραίτητο για την περίπτωσή σου, συνέχισε με υγρό λίπασμα και καμία ταμπλέτα βυθού.
Τα φυτά σου μπορούν να συνέρθουν και να διατηρηθούν σε αρκετά καλή κατάσταση με περισσότερο φως και καλύτερη λίπανση.

Εγώ θα έβγαζα τα γκαπάκια (όχι ότι δεν ζουν σε τέτοιες τιμές, απλά δεν είναι τρισευτυχισμένα) και θα πρόσθετα ροδόστομους,
ή κι ένα ζευγαράκι ραμ, αφού σου αρέσουν, απλά μειώνεις τις πιθανότητες επιτυχημένης αναπαραγωγής των σκαλαριών.
Τα μαχαιρόψαρα θα τα απέφευγα, νομίζω ότι δεν ταιριάζουν στη σύνθεση που προσπαθείς να πετύχεις, άντε καλή συνέχεια.

-----
Έγραφα ταυτόχρονα με τον Γιώργο, αυτά που σου είπα δεν αποτελούν αντίρρηση σε όσα σου έγραψε, απλά διαφορετική εκτίμηση.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-05-10, 13:39
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
η οποιαδηποτε αλλα τετρα
Τα σκαλάρια δεν τρώνε τα neon; Cardinal ας πούμε μπαίνουν;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-05-10, 13:41
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Exelix, εχεις δικαιο. Τρομερα μεγαλη παραλειψη μου! Γενικος κανονας με τα σκαλαρια ειναι να αποφευγονται να μικροσωμα τετρα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-05-10, 13:43
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Εχω χρόνια κάρντιναλ (μεγάλα όμως) με σκαλάρια χωρίς πρόβλημα, με νέον δεν θα το επιχειρούσα (ούτε και με μικρούς καρδινάλιους),
υποθέτω όμως ότι κι ο Γιώργος δεν εννοούσε νέον, αλλά τα υπόλοιπα, πιο μεγαλόσωμα τέτρα.

----
Ε δεν ξαναγράφω, όλο 2ος έρχομαι, αμάν πια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-05-10, 13:51
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Οντως, γραφαμε ταυτοχρονα με τον Κωστα.

Αυτο που θελω να πω για το μεγαλο θεμα της λιπανσης ειναι οτι χρειαζεται πολυ προσοχη (ειδικα εφοσον δεν χρησιμοποιειται CO2) για να υπολιγισεις τις αναγκες των φυτων (παντα αναλογως του ειδους και τις απαιτησεις των φυτων που εχει ο καθενας και εννοειται αναλογως τον ογκο των φυτων που υπαρχουν στο ενυδρειο) και να βρεις την ισορροπια μεταξυ αναπτυξης φυτων, φωτισμου και λιπανσης (και CO2 οφοσον υπαρχει) στο ενυδρειο.

Γι' αυτο εκλεισα την προηγουμενη μου δημοσιευση λεγοντας στον φιλο μας οτι πρεπει πρωτα να αποφασισει τι θελει να κανει και στη συνεχεια να συνεχισουμε με το θεμα του.

ΥΓ. Εννοειται οτι η απαντηση του Κωστα ειναι απολυτα σωστη, αλλα οπως ειπε η διαφορα στις απαντησεις μας απλα δειχνουν την διαφορετικη αντιληψη που εχουμε στο θεμα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-05-10, 14:17
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Κατ' αρχην σας ευχαριστώ όλους πάάρα πολυ για τις υποδείξεις!

Ανακεφαλαιόνοντας τις συμβουλές του Κώστα και του Γιώργου:
1.Μπαίνει δεύτερο φίλτρο.
2.Τα γκαπάκια φεύγουν και αντικαθίστανται απο hatchetfish. Κώστα γιατί διαφωνείς με την ιδέα; (αν με τα μαχαιρόψαρα εννοείς τα hatchetfish που δεν είμαι σίγουρος ). Ψαράκια επιφανείας, Αμαζονίου και φιλειρηνικά νομίζω οτι είναι, γιατί να μην ταιριάζουν στη σύνθεση?
3. Ροδόστομοι συμφωνούμε! Αν κα με προβληματίζει λίγο αυτό : "Το pH δεν πρέπει να είναι πάνω από 6.5 και η γενική σκληρότητα μικρότερη από 10 °dGH. " απο το tsamisaquariums. Είμαι στους 4 βαθμούς σκληρότητα max εγώ ...
4. Ένα ζευγαράκι ραμ, που μου αρέσουν και ιδιίτερα θα το βάλω
5. Για τα φώτα: Εντάξει, θα τη ρίξω τη φωτοπερίοδο σταδιακά στις 12 ώρες και θα δω αν θα μπορέσω να βάλω κι άλλη λάμπα. Για ανέβασμα θερμοκρασίας δεν τίθεται θέμα , η μέγιστη θερμοκρασία που έχει παρατηρηθεί στην πόλη που είμαι (Aberdeen) τα τελευταία 60 χρόνια είναι 27oC (τώρα έχει καμμια δεκαπενταριά).
6. Για τα φυτά: Γιώργο νομίζω οτι ως... φωτοχάλιας μάλλον δεν τις πέτυχα πολύ τις φωτογραφίες - τα φυτά δεν είναι σε τόσο άσχημη κατάσταση. Εκτός απο τις κρυπτοκορίνες (εάν είναι τέτοιες) που όντως έχουν πρόβλημα και τις βαλισνέριες που μπήκαν πριν 4 μέρες και ταξίδευαν μια βδομάδα απο Γερμανία οπότε είναι σε φάση ανάνηψης, όλα τα υπόλοιπα χαίρουν άκρας υγείας. Παρεπιπτόντως θα με βοηθούσατε αν μου λέγατε κανένα όνομα απο τα φυτα, για να μη μιλάω περιγραφικά!

Επίσης, μου άρεσε πως το έθεσες εδώ:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρεπει λοιπον να αποφασισεις τι ακριβως θελεις να κανεις. Να εχεις ενα ενυδρειο φυτεμενο "high tech" (πραγμα που σημαινει οτι ριχνεις το μεγαλυτερο βαρος στα φυτα με λιπασματα, CO2 και ο,τι αλλο συνεπαγεται) ή προτιμας ενα ενυδρειο που να προσομοιωνει τον αμαζονιο και οπου θα ριξεις το μεγαλυτερο βαρος στα ψαρια σου; Αν επιλεξεις το φυτεμενο οποιονδηποτε απαιτησεων, τοτε θα συνεχισουμε να μιλαμε με αυτη τη βαση και πως θα μπορεσεις να καλυτερεψεις την οψη των φυτων σου και το αρχιτεκτονικο στησιμο του ενυδρειου σου. Αν προτιμησεις το δευτερο, θα συνεχισουμε σε αυτη τη νοτα. Αυτο πρεπει να μας το πεις εσυ.
Με δεδομένο οτι ελάχιστη πείρα έχω σε φυτεμένα δε νομίζω οτι θέλω να πάω σε πολύ high tech καταστάσεις. Προτιμώ μια βιοτοπική νοτιοαμερικάνικη προσομοίωση, με εύκολα φυτά που να μην πεθαίνουν! Οπότε συνεχίζω τη λίπανση ως έχει, και αφήνω το CO2 στην άκρη? Τα χαμηλά νιτρικά πρέπει να με ανησυχήσουν?

Και πάλι ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-05-10, 16:32
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Ωραια. Αφου επελεξες τον δρομο του βιοτοπικου ενυδρειου, θα σε ρωτησω. Εχεις μερικα φυτα που δεν ανηκουν στο περιβαλλον που προσομοιωνεις. Δεν υπαρχει κατι κακο με αυτο, αλλα εσενα σε ενοχλει; Δηλαδη, θελεις να το κανεις μονο με φυτα που θα συναντουσες σε καποιον παραποταμο του Αμαζονιου ή σου αρκει να εχεις καποια (ευκολα) φυτα κι ας μη συναντωνται στη Ν. Αμερικη;

Παμε στα φυτα σου (οσο μπορω να βοηθησω). Γενικα, καλο ειναι να φυτευουμε τα φυτα σε ομαδες και οχι ριζες του ιδιου φυτου σκορπια στο ενυδρειο. Βλεπω οτι εχεις καποιες "βαλισνεριες απο δω κι απο κει". Το ιδιο ισχυει και με καποια αλλα φυτα. Προσπαθησε λοιπον να οργανωσεις τα φυτα σου σε ομαδες.

Για να ειναι πιο εγκυρες οι ταυτοποιηση των φυτων σου, καλυτερα βαλε τις φωτογραφιες σου (κι αν μπορεις, προσπαθησε να βγαλεις μερικες πιο καθαρες και ισως χωρις φλας) στην κατηγορια Ενυδρεια με φυτα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-05-10, 18:53
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Κοίτα όχι δεν καίγομαι τόσο πολύ για σώνει και καλά Αμαζονιακά φυτά... Μου αρκεί να έχω ψάρια με κοινές απαιτήσεις και σημειο αναφοράς τη νότια Αμερική (δε θα βαζα γκουράμι ξέρω γω παρά το οτι ταιριάζουν σε παρέα και συνθήκες), και εύκολα φυτά να συμπληρώνουν το ντεκόρ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικα, καλο ειναι να φυτευουμε τα φυτα σε ομαδες και οχι ριζες του ιδιου φυτου σκορπια στο ενυδρειο. Βλεπω οτι εχεις καποιες "βαλισνεριες απο δω κι απο κει". Το ιδιο ισχυει και με καποια αλλα φυτα. Προσπαθησε λοιπον να οργανωσεις τα φυτα σου σε ομαδες.
Αυτό ομολογώ οτι με προβλημάτισε και δεν το ήξερα! Το "καλό είναι" αναφέρεται στο καλό για την ανάπτυξη των φυτών? Καλό αισθητικά? Ή κάτι άλλο? Θέλω να πω οτι (χωρίς να έχω κάνει snorkelling στον Αμαζόνιο ) θα περίμενα στη φύση φυτά γενικώς όχι και πολύ αυστηρά ομαδοποιημένα αλλά περισσότερο "ατακτως εριμμενα". Αν λέω κουταμάρες, μη διστάσεις να μου πεις "λες κουταμάρες!" .
Για τους ροδόστομους που ρώτησα στο προηγούμενο ποστ ποια ειναι η γνώμη σου?
Τη συμβουλή σου για την αναγνώριση των φυτών θα την ακολουθήσω οσονούπω!
Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-05-10, 22:20
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Κοιταξε, εχω αρκετα χρονια να ασχοληθω εντατικα με φυτα, οποτε δεν θα ελεγα πως ειμαι ο καταλληλοτερος να σου απαντησω για αυτα τα θεματα. Μπορω ομως να σου πω οτι με το "καλο ειναι" εννοω οτι πρωτον φαινεται πιο φυσικο να ειναι ομαδοποιημενα και δευτερον εχω παρατηρησει οτι αναπτυσσονται καλυτερα οταν ειναι ομαδοποιημενα (τουλαχιστον το εχω δει σε εχινοδορους και βαλισνεριες).

Οι ροδοστομοι ειναι μια χαρα συγκατοικοι για τα σκαλαρια, εφοσον δεν ειναι πολυ μικρα οταν τα βαλεις στο ενυδρειο σου.

Επισης, και τα hatchet ειναι ιδανικοι κατοικοι.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-05-10, 22:36
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

κοιτα ..οσον αφορα αυτο που ειπε ο γιωργος..οι βαλισνεριες ειναι φυτα ψηλα κι οχι τοσο πυκνα ...συνηθιζεται λοιπον να τις φυτευουμε στο πισω μερος του ενυδρειο για να γεμιζουν ενα μεγαλο χωρο...τη μια διπλα στην αλλη με διαστημα 4εκ ωστε να μην μπλεχτουν οταν πυκνωσουν..γενικα τα σκορπια φυτα δεν δινουν και μια τοσο ευχαριστη εικονα...αν εχεις καποιο ειδος συγκεκριμενο στο μυαλο σου απλα ρωτα να σου πουμε ..
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-05-10, 22:51
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ippokampos Εμφάνιση μηνυμάτων
2.Τα γκαπάκια φεύγουν και αντικαθίστανται απο hatchetfish. Κώστα γιατί διαφωνείς με την ιδέα; (αν με τα μαχαιρόψαρα εννοείς τα hatchetfish που δεν είμαι σίγουρος ). Ψαράκια επιφανείας, Αμαζονίου και φιλειρηνικά νομίζω οτι είναι, γιατί να μην ταιριάζουν στη σύνθεση?
Γράψε λάθος, εγώ μπερδεύτηκα, καμιά σχέση τα hatchetfish με μαχαιρόψαρα, έχεις δίκιο, τα hatchetfish ταιριάζουν και σόρρυ για το "μπουρδούκλωμα".
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-05-10, 23:21
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Θα απαντήσω και εγώ κι ας μην το συνηθίζω σε θέματα εκτός της κατηγορίας μου, επειδή ο ippokampos τυγχάνει να είναι φίλος μου και χαίρομαι ιδιαίτερα που έγινε ενεργό μέλος του φόρουμ Πιστεύω οι απόψεις των παιδιών να σε κάλυψαν, απλά θα προσθέσω κι εγώ την άποψή μου..

Τα γκάπις καλύτερα να τα δώσεις μιας και δεν ταιριάζουν με το όλο εγχείρημα..
Δεν είχες ένα eheim 2213 στο ενυδρείο με τις κιχλίδες? Ή αυτό έχει παραμείνει σε εκείνο το ενυδρείο? Πιστεύω με ένα τέτοιο μαζί με το υπάρχον φίλτρο (ή ακόμα καλύτερα το 2215 αν είσαι πιο large με τα λεφτά) και με τη ρουτίνα που ακολουθείς μέχρι τώρα (30%/εβδομάδα) θα είσαι μιά χαρά..
Μου αρέσει η ιδέα των "τσεκουρόψαρων" αν μπορέσεις να τα βρεις (εδώ δεν τα βλέπω και τόσο συχνα στα πετ σοπ)...
Σχετικά με τα φυτά, έχω ελάχιστη πείρα οπότε δεν μπορώ να σου πω κάτι παραπάνω.. Πάντως αν δεις ότι δε σου βγαίνει με τα πολλά, μπορείς να πας σε μία λύση μόνο με βαλισνέριες και εχινόδορους (και όχι ανούμπιες όπως είχα γράψει εκ παραδρομής) που σε συνδυασμό με τα ξύλα σου (και μερικά ακόμα αν προσθέσεις) να δώσουν ένα πολύ ωραίο αποτέλεσμα βιοτοπικού ενυδρείου Αμαζονίου

Καλή συνέχεια φίλε, τα υπόλοιπα τε λεμε σε πμ
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maverick : 30-05-10 στις 23:38
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-05-10, 23:43
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ippokampos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ομολογώ οτι με προβλημάτισε και δεν το ήξερα! Το "καλό είναι" αναφέρεται στο καλό για την ανάπτυξη των φυτών? Καλό αισθητικά? Ή κάτι άλλο? Θέλω να πω οτι (χωρίς να έχω κάνει snorkelling στον Αμαζόνιο ) θα περίμενα στη φύση φυτά γενικώς όχι και πολύ αυστηρά ομαδοποιημένα αλλά περισσότερο "ατακτως εριμμενα".
απ οτι εχω δει σε καποια βιντεο εχω κι εγω αυτη την εντυπωση, η καλυτερα οτι υπαρχουν ορισμενες συσταδες φυτων και πολλα σκορπια.
συμφωνω ομως κ εγω οτι ομαδοποιημενα ισως να δειξουν πιο ομορφα.
-------------------------
για την αναγνωριση των φυτων σου δεν μπορω να σου πω πολλα αλλα νομιζω οτι στη 2η φωτο αριστερα το πλατυφυλλο ειναι hygrophila polysperma η corymbosa,εχεις και καποιο ειδος κρυπτοκορινας ενω αυτα με τα μικρα φυλλα
ισως ειναι Rotala rotundifolia
αλλα παιζει να μην πετυχα και τιποτα!!θα σου πουν οι πιο εμπειροι!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris vas : 30-05-10 στις 23:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-05-10, 01:27
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Σχετικα με τα φυτα, βλεπω οτι το κυριοτερο προβλημα, μαυρα φυλλα κλπ εχουν οι java ferns. Και δεν ειναι παραδοξο αφου ειναι φυτεμενες βαθια στην αμμο. Οι φτερες αυτες θελουν ο κονδυλος να ειναι εκτος βυθου , και ακομα καλυτερα τα πανε αν δεθουν πανω σε ξυλα /πετρες και μπουν σε σημιειο που υπαρχει καποιο ρευμα νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-05-10, 13:15
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ποπο αυτό δεν το ξερα! (Βασικα δεν ήξερα καν οτι πρόκειται για java ferns!). Θα το φροντίσω άμεσα! Ευχαριστώ!
-------------------------
Raven μιας και σε πήρε ο δρόμος σου απο το thread και μόλις έσωσες τις java fern μου μπορείς να μου πεις και τι είδη είναι τα υπόλοιπα φυτα για τα οποία ρωτάω και (το κυριότερο) εαν είναι σωστα φυτεμένα, μην έχω κάνει καμμιά βλακεία όπως με τη java fern! Μην ανοίξω δεύτερο thread στα "Ενυδρεία με φυτά" μόνο γι αυτό... σπατάλη χώρου!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ippokampos : 31-05-10 στις 13:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-05-10, 14:04
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Απο τις πιο κοντινες φωτος μπορω να διακρινω, Hygrophila siamensis, Rotala green, Echinodorus osiris, Sagittaria subbulata, Valisneria nana. Η moss δεν μου φαινεται για java moss...(δεν ειναι και στα καλα της) ...μαλλον stringy ή spiky moss μου κανει.
Τα υπολοιπα μια χαρα τα εχεις φυτεψει. Μονο την φτερη φροντισε να μην ειναι φυτεμενη.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-06-10, 12:46
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ! Τα έψαξα λίγο τώρα που έχω ονόματα και είδα οτι γενικά δεν είναι πολύ απαιτητικά φυτα... Πιστεύεις οτι θα μπορέσω να τα κρατήσω υγιή (κι ας μην μεγαλώνουν με τεραστιους ρυθμούς) χωρίς CΟ2 αλλά με λίπανση και ψιλοενισχυμένη φωτοπερίοδο (13 ώρες)?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-06-10, 12:56
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

10ωρες φωτοπεριοδος λιπανση σωστη (με προγραμμα) και co2 diy http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9723
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-06-10, 14:19
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Η φωτοπερίοδος δεν πρέπει να είναι ενισχυμένη νομίζω επειδή δεν έχουν επιπλέον CO2, δεν αντικαθιστά το ένα το άλλο
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-06-10, 14:29
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Κατ αρχην δεν εχεις αρκετο φωτισμο και οι λαμπτηρες ισως δεν ειναι και οι καλυτεροι για φυτεμενο.
Μια φωτοπεριοδος 8-10 ωρες γενικα ειναι παντα αρκετη για τα φυτα.
Μια αναβαθμιση που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις λαμπες φθοριου Τ5 με ανακλαστηρες.
Αν μεινεις με αυτο το φωτισμο πολυ φοβαμαι οτι καποια φυτα ισως να μην πανε καλα.
Λιπανση με αυτο το φως δεν χρειαζεσαι. Μονο αν δεις οτι το χρειαστουν τα φυτα θα προσθεσεις τα αναλογα στοιχεια.
Με συχνες αλλαγες νερου και μια επιλογη απο πολυ ευκολα φυτα δεν θα χρειαστεις ουτε CO2 ουτε και ιδιαιτερη λιπανση.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-06-10, 15:25
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις! θα ρίξω τη φωτοπερίοδο σταδιακά στο 10ωρο και θα δω τι μπορώ να κάνω με τις λάμπες! Συνεχίζω φειδωλή λίπανση και αφήνω το CΟ2 για την ώρα. Μόλις διόρθωσα και το θέμα των java ferns. Ελπίζω σύντομα να κάνω μια κανονική παρουσίαση!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
100 l φυτεμένο Teo1 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 21 03-01-11 15:49
75 lt φυτεμένο nikosm1 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 17 12-03-10 13:54
Φυτεμένο ριο 125 MINA Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 28 26-02-10 20:40
Eρωτήσεις! panosx Αρχάριοι γλυκού νερού 12 12-05-07 16:56
Ich σε φυτεμένο! binational Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 13 17-11-06 10:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10956 seconds with 14 queries