Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-01-09, 23:35
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή Συστήματα Υπερχείλισης

Κατ' αρχήν αν και με αρκετή καθυστέρηση εύχομαι Καλή Χρονιά σε όλους, υγεία και ευτυχία. Δυστυχώς κάτι οι επαγγελματικές υποχρεώσεις κάτι οι γιορτές δεν μου επέτρεψαν την συχνή απασχόληση με το χόμπι και το site.

Ως δώρο για την νέα χρονιά προς όλους τους συν-χομπίστες, θα ήθελα και εγώ να συμβάλλω σε κάτι που αρκετές φορές μας έχει απασχολήσει:
και εξηγούμαι : Υπερχείλιση ικανή να τραβάει μεγάλες ποσότητες νερού υπό τις ακόλουθες προυποθέσεις:
α.- Αθόρυβη
β.- Ασφαλής (μείωση μέχρι σημείου μηδενισμού της πιθανότητας απόφραξης για οποιονδήποτε λόγο)

Είναι ένα θέμα που συνεχίζω και το ψάχνω και μιας και βρήκα δύο λύσεις τις μοιράζομαι μαζί σας. Βέβαια δεν έχω υλοποιήσει καμία εξ αυτών και πολύ θα ήθελα αν κάποιος εφαρμόσει κάποια απ' αυτές να μου πεί αποτελέσματα και εντυπώσεις. Βεβαίως κάθε ιδέα ή πρόταση ή σκέψη για τα αναγραφόμενα σε κάθε μια εξ' αυτών από οποιονδήποτε με πείρα θα βοηθήσει.
Τα συνημμένα pdf αρχεία είναι από το διαδίκτυο και εξηγούν επαρκώς κάθε μια απο αυτές. Δυστυχώς είναι στην Αγγλική και δεν έχω τον χρόνο να κάνω μετάφραση για όσους φίλους δυσκολεύονται. Πιστεύω ότι οι φωτογραφίες που περιέχουν θα βοηθήσουν. Αν τώρα κάποιος έχει χρόνο και θελήσει να κάνει μετάφραση πιστεύω θα βοηθήσει αρκετούς.

Η πρώτη λύση (αρχείο silent overflow systems ) πιστεύω ότι είναι η απλούστερη στην κατασκευή και πληρεί τους παραπάνω όρους. Η δεύτερη λύση είναι σύνθετη και δυσκολότερη από πλευράς κατασκευής και αφορά όπως θα διαπιστώσετε πατέντα που έχει καταχωρηθεί επίσημα στις ΗΠΑ. (μην ρωτήσετε για δικαιώματα κλπ απλά δεν ξέρω, απλά την παραθέτω).

Περιμένω λοιπόν να ακούσω αν τις βρίσκετε καλές σαν λύσεις, προτάσεις, ιδέες και οτι άλλο νομίζει ο καθένας.

Καλή Χρονιά και πάλι σε όλους !!!
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf SILENT OVERFLOW SYSTEMS.pdf (213,2 KB, 1026 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: pdf US6770194.pdf (1,09 MB, 483 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-01-09, 10:06
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Η πρωτη ειναι πολυ καλη πατεντα και ουσιαστικα ειναι ενας εσωτερικος durso.Με προβληματιζει το εξης:
Σε περιπτωση που το χρησιμοποιησεις στην πλατη ενος μεγαλου ενυδρειου,που δεν μετακινειτε ευκολα, αν πουμε οτι αρχιζει να σταζει εστω και μια ενωση (βανακια κλπ), ειναι απιθανο να βαλεις χερι να κανεις καποια επιδιορθωση.Καλυτερα για μενα οι σωληνες να ειναι μεσα σε θαλαμο ωστε οτι και να γινει απο διαρροη να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Μου αρεσε η ιδεα των 3 σωληνων αν και η σωληνα ασφαλειας μου φενεται περιττη.Ειναι αποθανο να βουλωσουν ταυτοχρονα 2 σωληνες της 1'' και να πλυμμηρισεις.Ασε που αν εχει γινει σωστη μελετη απο την αρχη ειναι εντελως απιθανο να πλυμμηρισεις απο βουλωμμενη υπερχειλιση.
Π.χ. στο δικο μου ενυδρειο σε περιπτωση που σταματησουν να κατεβαζουν νερο και οι 2 σωληνες που εχω( κλεισω τα βανακια τους) ,το νερο στο σαμπ που θα ανεβει απο τις αντλιες δεν επαρκει για να ξεχιλισει το ενυδρειο.Πιο πιθανο ειναι να καουν οι 2 αντλιες που εχω στο σαμπ,παρα να πλυμμηρισω.
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-01-09, 15:26
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η πρωτη ειναι πολυ καλη πατεντα και ουσιαστικα ειναι ενας εσωτερικος durso.Με προβληματιζει το εξης:
Σε περιπτωση που το χρησιμοποιησεις στην πλατη ενος μεγαλου ενυδρειου,που δεν μετακινειτε ευκολα, αν πουμε οτι αρχιζει να σταζει εστω και μια ενωση (βανακια κλπ), ειναι απιθανο να βαλεις χερι να κανεις καποια επιδιορθωση.Συμφωνώ αλλά, λέμε αν, οι 3 σωλήνες είναι σέ μία πλαινή πλευρά του ενυδρείου τότε το μόνο θέμα είναι το θέμα αισθητικής, αλλά αυτό εύκολα λύνεται με ένα εξωτερικό κάλυμα όλης της πλευράς με ιδιοκατασκευή και πρόβλεψη για εύκολη πρόσβαση για τυχόν συντήρηση. Καλυτερα για μενα οι σωληνες να ειναι μεσα σε θαλαμο ωστε οτι και να γινει απο διαρροη να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Μου αρεσε η ιδεα των 3 σωληνων αν και η σωληνα ασφαλειας μου φενεται περιττη.Ειναι αποθανο να βουλωσουν ταυτοχρονα 2 σωληνες της 1'' και να πλυμμηρισεις.Ναι μεν αλλά ποτέ μην λές ποτέ, άσε που με αυτή την λύση των 3 σωλήνων ακόμα και σε περίπτωση που μια βουλώσει έχεις backup και δεν θα έχεις ούτε απώλειες αντλιών ούτε αν τυχόν απουσιάζεις πχ για διακοπές θα μείνει χωρίς φίλτρανση το ενυδρείο. Ασε που αν εχει γινει σωστη μελετη απο την αρχη ειναι εντελως απιθανο να πλυμμηρισεις απο βουλωμμενη υπερχειλιση. Η σωστή αρχική μελέτη είναι το Α και το Ω συμφωνώ απόλυτα, αλλά ένας καλός κυκλοφορητής για τις ποσότητες νερού που μιλάμε έχει γύρω στο 300 Euro, γιατί να ψηθεί ?
Π.χ. στο δικο μου ενυδρειο σε περιπτωση που σταματησουν να κατεβαζουν νερο και οι 2 σωληνες που εχω( κλεισω τα βανακια τους) ,το νερο στο σαμπ που θα ανεβει απο τις αντλιες δεν επαρκει για να ξεχιλισει το ενυδρειο.Πιο πιθανο ειναι να καουν οι 2 αντλιες που εχω στο σαμπ,παρα να πλυμμηρισω.
Κανένα σχόλιο για την 2η λύση ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-01-09, 15:47
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Οι πιθανοτητες να καει ενας καλος κυκλοφορητης ειναι πιο πολυ απο εξατμιση παρα απο βουμωμενη υπερχειληση.Οχι πες μου,τι ακριβως μπορει να βουλωσει μια τρυπα 1 ιντσας???Μονο αν φτγει μεσα κανα οσκαρ πχ...
Στην δευτερη λυση απο τι καταλαβα η σωληνα που οδηγει το νερο στο σαμπ ειναι μεσα στο ενυδρειο ,κατι που θεωρω αντιαισθητικο γιαυτο δεν την πολυκαλομελετησα.
Αθανατο συστημα durso ξερεις τι θα πει??
Εγγυηση ειναι και δεν πολυψαχνω αλλες μεθοδους.
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-01-09, 22:19
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι πιθανοτητες να καει ενας καλος κυκλοφορητης ειναι πιο πολυ απο εξατμιση παρα απο βουμωμενη υπερχειληση.Οχι πες μου,τι ακριβως μπορει να βουλωσει μια τρυπα 1 ιντσας???Μονο αν φτγει μεσα κανα οσκαρ πχ...
Στην δευτερη λυση απο τι καταλαβα η σωληνα που οδηγει το νερο στο σαμπ ειναι μεσα στο ενυδρειο ,κατι που θεωρω αντιαισθητικο γιαυτο δεν την πολυκαλομελετησα.
Αθανατο συστημα durso ξερεις τι θα πει??
Εγγυηση ειναι και δεν πολυψαχνω αλλες μεθοδους.
Και εγώ με μία durso 1" μια χαρά είμαι αλλά το γουργουρισματάκι του το έχει για να πώ την αλήθεια. Και μην ξεχνάμε εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Οχι ότι θα κάτσω να ανοίξω και άλλες 2 τρύπες αλλά για να πώ την αλήθεια σαν λύση αν στο μέλλον στήσω κανένα 1500 άρι θα το σκεφτώ σοβαρά το θέμα με τις 3 σωλήνες. Οσο για την 2η λύση της USA πατέντας, θεωρητικά φαίνεται ότι αξίζει, οι σωλήνες όλο και κάποιος τρόπος θα βρεθεί να κρυφτούν, αλλά πολύ βαβούρα / σύνθετη κατασκευή και δεν είμαι και καλός στις ιδιοκατασκευές, ίσως όμως αποτελέσει την αρχή για κάποιον άλλον από εδώ που θα θελήσει τυχόν να ασχοληθεί.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευή υπερχείλισης σε ενα JUWEL 240 ? ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 14-10-14 16:26
Υπερχεiληση KOKOBAS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 25-02-08 13:27
Κατασκευή υπερχείλισης. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Γλυκό νερό - Γενικά 3 17-01-06 00:46
Οικολογικά συστήματα Riparian zones lasal Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 27-08-05 11:36
Συστήματα UV ΓιαγκΤ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 01-11-03 10:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07934 seconds with 16 queries