Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 21-11-14, 04:42
antegeia7 Ο χρήστης antegeia7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: Australia :0
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Καλησπερα απο εμενα Καλημερα για εσας.
Λοιπον ξεκηνησα θεραπεια με πιμαφιξ. Ηταν το μονο που ειχε και απο αυτα που προτεινες ζησε Μαι μου να φας τριφυλλι επρεπε να τα παραγγειλουμε και μετα απο καμια βδομαδα θα ερχοντσουσαν. Οδηγιες λενε 1 καπακι ανα 40 λιτρα καθε μερα φανταζομαι ε_
Το ΠΗ μου αυτος με το ηλεκτρονικο του το εβγαλε 6,7. Το νερο που τον ρωτησα μιας και ξερει καλυτερα επειδη ειναι χροοονια εδω που ειπε να μεν ειναι ποσιμο αλλα δεν ειναι οτι καλυερο και συνιστατε να χρησιομοποιουμε φιλτρο οταν το πινουμε. αλλα ετσι δεν ειναι και ελλαδα_
Τα πρασσινα κοπρανα συνχεχιζονται και σε μεγαλο ρυθμο, διακοπτω εντελως να φανταστω το ταισμα ε_
Οταν εβρασα το μακαονιο ναι το εβρασα ολο δεν ειχε μεινει κατι.
Ευχαριστω για τον χρονο σου φιλε Δελτα. Αν εχεις κατι αλλο πες μου σε παρακαλω. Σπαω το κεφαλι μου να βρω το λαθος. πως μπορει να μπηκαν οι μυκητες στο ενυδρειο.Τα φυτα οποτε που πεφτουν τα φυλλα τους ειναι απο του μυκητες. Εγω νομιζα οτι τα δαγκωνανε και τα κοβανε
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 21-11-14, 10:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απο το τιποτα κατι ειναι και το pimafix.
Δεν κανει ομως για σοβαρες περιπτωσεις.
Ειναι ηπιο φαρμακο απο βοτανα.
Σε συνδυασμο με melafix κανει καλυτερη δουλεια.
Βαζε και αλατι σε δοσολογια οπως εγραψα πιο πανω


Το pH ειναι χαμηλο για αυτα τα ψαρια.
Καλο θα ηταν να μετραγες και το νερο της βρυσης για να το συγκρινεις με του ενυδρειου.
Αν πεφτει πολυ στο ενυδρειο, κατι δεν παει καλα.
Επιισης χρειαζεται μετρηση και για τις αλλες παραμετρους GH, KH, NH3/4, NO2, NO3.
Και στο ενυδρειο και στης βρυσης.

Η τροφη που δινεις τι χρωμα εχει?
Τρωνε φυτα απο το ενυδρειο?
Τα φυτα μπορει να τα τρωνε και τα βλεπεις κομμενα.
Απο τα φυτα μπορει να προερχεται και το χρωμα των κοπρανων.
Δεν ειναι κακο.
Μπορει ομως να χαλανε και απο κακη ποιοτητα νερου.

Αν εβρασες ολα τα βιολογικα, κατεστρεψες ολη τη βιολογια.
Απο εκει μπορει να ξεκινησαν ολα.
Ανεβηκαν αμμωνιες νιτρωδη κλπ.

Ο μυκητας δεν μπαινει.
Υπαρχει παντου και περιμενει να αναπτυχθει.
Οπως οταν αφηνεις ενα λεμονι και χαλαει, μουχλιαζει.
Αν δεν υπαρχει βιολογια και αλλοι ωφελιμοι μικροοργανισμοι στο ενυδρειο (δεν υπαρχουν μονο στο φιλτρο αλλα και στο βυθο και σε ολες τις επιφανειες) να ανταγωνιστουν τους μυκητες (τρωγωντας του την τροφη δλδ, τους ρυπους, τα σκουπιδια κλπ) τα εκμεταλευονται οι μυκητες.
Οι ιδιοι μυκητες που τρωνε τα σκουπιδακια, τρωνε και ψαρι.

Βαλε και αεραντλια να αναταρασει την επφανεια.
Η εξτρα οξυγονωση καλο θα κανει στην περιπτωση σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 21-11-14, 16:33
antegeia7 Ο χρήστης antegeia7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: Australia :0
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

ωραια οποτε μελαφιξ και πιμαφιξ. ελπιζω να σωθουν. οκ η αεραντλια. τροφη δινω καφε fakes. να σου πω την αληθεια δεν τα εχωδει ποτε να τρονε φυτα.
ηβιστορια με το μακαρονι αρχισε τοτε που ειχα ανεβασμενη αμμωνια λογο μικρων αλλαγων νερου και τα σαινια στο πετ σοπ μου ειπανε βγαλτα και ελα παρε αλλα. μετα σας ρωτησα , αφου τα ειχα εξω ηδη τρεις μερες τα εβρασα τα εβαλα πισω και πλεον ειναι περιπου ενα μηνα μεσα. το νερο φιλε ειναι πεχα7. ο πετσοπας μου ειπε οτι βαζει παντα buffer για να το κραταει στο 7.

για τους μυκητες πολυ σωστα δεν ειχα σκεφτει οτι το ενυδρειο λειτουργει βιολογικα οπως κ εμεις με την χλωριδα μικροβιων μας. να ρωτησω αν θα κανρι δουλεια το stability? για να αναπτυχθουν μικροβια πιο γρηγορα..?
ευχαριστω και παλι Γιωργος.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 21-11-14, 16:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antegeia7 Εμφάνιση μηνυμάτων
. να ρωτησω αν θα κανρι δουλεια το stability? για να αναπτυχθουν μικροβια πιο γρηγορα..?
ευχαριστω και παλι Γιωργος.
Βρε Γιώργο ποτέ δεν τα εμπιστεύτηκα αυτα τα υγρά και τα ματζούνια, τους τα έχω σκάσει γερά στις αρχές που έτρεχα να στρώσω το ενυδρείο μου , και αποτέλεσμα ΜΗΔΕΝ, πεταμένα λεφτά, όταν έστρωσε το 1ο και έπερνα μπολι απο αυτό και έστρωσα τα υπόλοιπα κανένα πρόβλημα, το μπολι θεωρώ πως είναι η μοναδική λύση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-11-14, 16:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antegeia7 Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια οποτε μελαφιξ και πιμαφιξ. ελπιζω να σωθουν. οκ η αεραντλια. τροφη δινω καφε fakes. να σου πω την αληθεια δεν τα εχωδει ποτε να τρονε φυτα.
ηβιστορια με το μακαρονι αρχισε τοτε που ειχα ανεβασμενη αμμωνια λογο μικρων αλλαγων νερου και τα σαινια στο πετ σοπ μου ειπανε βγαλτα και ελα παρε αλλα. μετα σας ρωτησα , αφου τα ειχα εξω ηδη τρεις μερες τα εβρασα τα εβαλα πισω και πλεον ειναι περιπου ενα μηνα μεσα. το νερο φιλε ειναι πεχα7. ο πετσοπας μου ειπε οτι βαζει παντα buffer για να το κραταει στο 7.

για τους μυκητες πολυ σωστα δεν ειχα σκεφτει οτι το ενυδρειο λειτουργει βιολογικα οπως κ εμεις με την χλωριδα μικροβιων μας. να ρωτησω αν θα κανρι δουλεια το stability? για να αναπτυχθουν μικροβια πιο γρηγορα..?
ευχαριστω και παλι Γιωργος.
Γιατι χωρις το μπαφερ ποσο ειναι το πεχα???
Το μπαφερ μπορει να κανει κακο αντι καλο με τα φωσφορικα που περιεχει συνηθως.
Ποιο μπαφερ βαζει?
Το βαζεις κι εσυ?

Απο το τιποτα (μπολι αληθινο) κατι ειναι και τα βακτηρια.
Ειναι ακομα αστρωτο το φιλτρο???
Αμμωνια και νιτρωδη εχεις μετρησεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-11-14, 18:01
antegeia7 Ο χρήστης antegeia7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: Australia :0
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

ευχαριστω για το ενδιαφερον σας ρε παιδια ειληκρινα.
Δελτα το μπαφερ 7 χρησιμοποιει αυτος και δεν ροσπαθησε να το πουλησει. το νερο της βρυσης ειναι 7. τωρα εγω εχω 6,7 . Πως το ανεβαζω? Μπολι ειναι αδυνατο να βρω αυτην στιγμη.
Σημερινη συμπτωματολογια μετα απο δυο μερες πιμαφιξ, εχουν καθιζανει και ο μαυρος μου εβγαλε και αυτος μια ασπριλα την πλατη.
εχω μπερδευτει λιο με το αλατι. καθε μερα πρεπει να βαζω την δοδολογια που ποανεφερες?
Τα ευχαριστα ειναι οτι δεν εχω χασει αλλο ψαρακι .
Σ.Σ. προσφατα ο φιλος που μου χαρησε το ενυδρειο ειχε προβλημα και εχασε ενα μαυρο φαντασμα 1 γκουραμι και 4 κλοουν. κατι γινετε με το νερο φανταζομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 22-11-14, 18:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν εχεις 7, τι χρειαζεται το μπαφερ 7?
Καμια αναγκη εκτος αν εχεις αποσταθεροποιητικους παραγοντες, που και παλι ειναι καλυερο να πας στην πηγη του πρβληματος της αποσταθεροποιησς και να λυσεις το προβλημα παρα να βαλεις μπαφερ.
Το προβλημα της αποσταθεροποιησης του πεχα, "χτυπαει" κι αλλου, εκτος απο το πεχα.
Εσυ δεν φαινεται αν εχεις καποιο προβλημα και αν ο πετσοπας εχει το ιδιο πεχα με σενα μαλλον ουτε κι αυτος το χρειαζεται.
Αλλα δεν μας ενδιαφερουν αυτα τωρα.


Θα ηθελα και μια αξιοπιστη μετρηση GH και ΚΗ πριν σου δωσω οδηγιες για το pH.
Aναλογα τα αποτελεσματα των μετρησεων, μπορει να χρειαστει αλλη αντιμετωπιση.
Προς το παρον ουτε αυτο ειναι εκτακτη αναγκη.
Μας ενδιαφερει περισσοτερο να ειναι σταθερο το πεχα και να μην εχει αποτομες αποκλισεις πανω απο 0.2.
Αποτομες εννοουμε μεσα σε λιγα λεπτα ή λιγες ωρες.
Και καλο ειναι να μην εχει πανω απο 0.5 αποκλιση μεσα στο 24ωρο.
Μπορει το 6.7 να μην ειναι ιδανικο αλλα δεν ειναι και αμεσος κινδυνος.


Αλατι βαζεις μια φορα και μετα σε καθε αλλαγη συμλπηρωνεις αυτο που αφαιρεθηκε για να κρατησεις στα ιδια επιπεδα τη δοσολογια,
Πχ αν εχεις βαλει στην αρχη 100 γρ αλατι και κανεις αλλαγη 30%, εχεις αφαιρεσει και 30% αλατι, δλδ 30 γρ αλατι.
Στην αλλαγη λοιπον βαζεις τα 30 γρ που αφαιρουνται.
Το αλατι που εβαλες στην αρχη δεν φευγει μονο του.
Με τις αλλαγες νερου φευγει σιγα σιγα.
Εσυ θελεις να κρατας τη δοσολογια στο επιπεδο που πρεπει για οσο διαρκει η θεραπεια.
Μετα, με τις αλλαγες θα φυγει σιγα σιγα.

Ισως το ενυδρειο σου να εχει παθογονα απο τα ψαρια του φιλου σου.
Αν πχ ειχε τα ψαρια του αρρωστα στο ενυδρειο σου και μετα τα μετεφερε στο καινουριο του, κι εσυ το πηρες και δεν του εκανες απολυμανση, τοτε τα ψαρια σου κολλησαν απο εκει.
Ακομα κι αν χρησιμοποιουσε κοινα εργαλεια στα ενυδρεια (πχ αποχη θερμομετρο κλπ) μπορει να μεταφερθει παθογονο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 22-11-14, 18:55
antegeia7 Ο χρήστης antegeia7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: Australia :0
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Αν εχεις 7, τι χρειαζεται το μπαφερ 7?
Καμια αναγκη εκτος αν εχεις αποσταθεροποιητικους παραγοντες, που και παλι ειναι καλυερο να πας στην πηγη του πρβληματος της αποσταθεροποιησς και να λυσεις το προβλημα παρα να βαλεις μπαφερ.
Το προβλημα της αποσταθεροποιησης του πεχα, "χτυπαει" κι αλλου, εκτος απο το πεχα.
Εσυ δεν φαινεται αν εχεις καποιο προβλημα και αν ο πετσοπας εχει το ιδιο πεχα με σενα μαλλον ουτε κι αυτος το χρειαζεται.
Αλλα δεν μας ενδιαφερουν αυτα τωρα.
Δεν πολυκαταλαβα τι γινεται με το νερο μου ειπε το χρησιμοποιει για να το διατειρει βασικο γιατι στο ενυδρειο πεφτει.


Παράθεση:
Θα ηθελα και μια αξιοπιστη μετρηση GH και ΚΗ πριν σου δωσω οδηγιες για το pH.
Aναλογα τα αποτελεσματα των μετρησεων, μπορει να χρειαστει αλλη αντιμετωπιση.
Προς το παρον ουτε αυτο ειναι εκτακτη αναγκη.
Μας ενδιαφερει περισσοτερο να ειναι σταθερο το πεχα και να μην εχει αποτομες αποκλισεις πανω απο 0.2.
Αποτομες εννοουμε μεσα σε λιγα λεπτα ή λιγες ωρες.
Και καλο ειναι να μην εχει πανω απο 0.5 αποκλιση μεσα στο 24ωρο.
Μπορει το 6.7 να μην ειναι ιδανικο αλλα δεν ειναι και αμεσος κινδυνος.
Θα παω αν οχι αυριο την δευτερα στο αλλο πετσοπ να κανω ον πληρη ελεγχο και θα σου πω.


Παράθεση:
Αλατι βαζεις μια φορα και μετα σε καθε αλλαγη συμλπηρωνεις αυτο που αφαιρεθηκε για να κρατησεις στα ιδια επιπεδα τη δοσολογια,
Πχ αν εχεις βαλει στην αρχη 100 γρ αλατι και κανεις αλλαγη 30%, εχεις αφαιρεσει και 30% αλατι, δλδ 30 γρ αλατι.
Στην αλλαγη λοιπον βαζεις τα 30 γρ που αφαιρουνται.
Το αλατι που εβαλες στην αρχη δεν φευγει μονο του.
Με τις αλλαγες νερου φευγει σιγα σιγα.
Εσυ θελεις να κρατας τη δοσολογια στο επιπεδο που πρεπει για οσο διαρκει η θεραπεια.
Μετα, με τις αλλαγες θα φυγει σιγα σιγα.
ΟΚ το ποιασα.

Παράθεση:
Ισως το ενυδρειο σου να εχει παθογονα απο τα ψαρια του φιλου σου.
Αν πχ ειχε τα ψαρια του αρρωστα στο ενυδρειο σου και μετα τα μετεφερε στο καινουριο του, κι εσυ το πηρες και δεν του εκανες απολυμανση, τοτε τα ψαρια σου κολλησαν απο εκει.
ΟΛΑητανε καλα στα ενυδρεια μας μεχρι που για διαφρετικους λογους ο καθενας μας αποφασισαμε να αλλαξουμε πετ σοπ. με το που εβαλε μεσα τους δυο κοουν την αλλη μερα του πεθαναν, το μαυρο φαντασμα του πεθανε μετα απο τρες τεσσερις μερες, μετα του εδωσε τζμπα αλλους 2 κλοουν οι οποιοι αντεξαν μετα βιας μια μερα και τελικα του πεθανε και ενα γκουραμι. Ασχετα ολα αυτα απλα πληροφοριακα. Αμωνια 0 PH 7 eixe.

Παράθεση:
Ακομα κι αν χρησιμοποιουσε κοινα εργαλεια στα ενυδρεια (πχ αποχη θερμομετρο κλπ) μπορει να μεταφερθει παθογονο.
κατα τα λεγομενα σου λοιπον το μονο που μπορω να φανταστω ειναι οτι απο αυτον πηραμε το παθογονο. εγω με τα ψαρακια που αγορασα και τα φυτα και ο φιλος μου με τους κλοουν.

Συνεχιζω λοιπον θεραπεια, αν προλαβω αυριο θα σου δωσω αναφορα. Και παλι σας ευχαριστω παιδια
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 22-11-14, 19:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antegeia7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πολυκαταλαβα τι γινεται με το νερο μου ειπε το χρησιμοποιει για να το διατειρει βασικο γιατι στο ενυδρειο πεφτει.

ΟΛΑητανε καλα στα ενυδρεια μας μεχρι που για διαφρετικους λογους ο καθενας μας αποφασισαμε να αλλαξουμε πετ σοπ. με το που εβαλε μεσα τους δυο κοουν την αλλη μερα του πεθαναν, το μαυρο φαντασμα του πεθανε μετα απο τρες τεσσερις μερες, μετα του εδωσε τζμπα αλλους 2 κλοουν οι οποιοι αντεξαν μετα βιας μια μερα και τελικα του πεθανε και ενα γκουραμι. Ασχετα ολα αυτα απλα πληροφοριακα. Αμωνια 0 PH 7 eixe.
Αυτο λέω.
Αν πεφτει κατι δεν παει καλα.
Με το μπαφερ ειναι σαν να βαζεις τα σκουπιδια κατω απο το χαλι.


Αυτο μου ακουγεται σαν ωσμοτικο σοκ ή ...
Αλλαγες νερου κανει ο φιλος σου και ποσο συχνα? ΝΟ3 εχει μετρησει?
Ποσα λιτρα και ποσα ψαρια στο ενυδρειο του?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 23-11-14, 11:41
antegeia7 Ο χρήστης antegeia7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: Australia :0
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

επιστροφη με δυσαρεστα και φαινομενικα ευχαριστα νεα. Το ασημενιο ψαρακι δυστηχως δεν τα καταφερε σημερα το πρωι. Παρα ητανε υποτονο και υποσητισμενο το καημενο.
Στα ευχαριστα τωρα ο ασπρουλης νομιζω δειχνει σημαδια ανακαμψης οι κοκκινιλες αρχιζουν να φευγουν σιγα σιγα και σαν να ζωηρεψε κιολας.
Το αλλο το μπρουτζινο που εχω παραθεση στην φωτο με την ασπρηλα στο κεφαλι ζωηρεψε π+αλι υστερα απο δυο μερες αλλα ειναι σταθερο το σημαδι.
Το blak moore εχει μια διακριτη θαμπαδα.
Γενικα τα βλεπω παλι ζωηρα σημερα.

Οσον αφορα το μπαφερ το πεταξα ηδη.

Ο φιλος ειναι εμπειρος καθως εχει χρονια ενυδρειο. ειχε ανοιξει και ενα ποστ πριν κανα 2 εβδομαδες οταν προσπαθουσε να σωσει το μαχαιροψαρο.
Μηδεν αμωνια και PH 7 είχε , εν τελει σημερα απο μετρηση σε αλλο πετ σοπ του ειπανε οτι εχει αμωνια 0,25 και του ελειπε αλλατι.

Πλεον εχει μεινει με 5 αγγελοψαρα και 1 γκουραμι. Παντα μαζι ειχε 2 γκουραμι το μαχαιροψαρο και τα αγγελοψαρα. Και οπως ειπα ολα ξεκινησαν απο τοτε που εβαλε μεσα τα κλοουν. Σχεδον ταυτοχρονα πηγαμε σε αυτο το πετ σοπ και σχεδον ταυτοχρονα ξεκινησανε αμφοτερα τα προβληματα μας.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 23-11-14, 13:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ποιος ειχε αμμωνια και του ελειπε αλατι? του φιλου ή το δικο σου?
Αλατα του ελειπαν τι εννοεις?
Αλατι κανονικο ή άλατα (μεταλλικα) που ανεβαζουν την GH? (μετρησε GH Και του το ειπε?)
Γιατι πολυ τα λενε αλατι (salt), τα μεταλλικα αλατα (minerals) και γινεται μπερδεμα.

Αν μιλας για το φιλο σου και εννοουσε αλατι κανονικο, ηταν λαθος, γιατι το μαχαιροψαρo (oπως και αλλα ψαρια χωρις κανονικα λέπια, οπως και οι clown) δεν θελει καθολου αλατι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 24-11-14, 02:59
antegeia7 Ο χρήστης antegeia7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: Australia :0
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Ποιος ειχε αμμωνια και του ελειπε αλατι? του φιλου ή το δικο σου?
Αλατα του ελειπαν τι εννοεις?
Αλατι κανονικο ή άλατα (μεταλλικα) που ανεβαζουν την GH? (μετρησε GH Και του το ειπε?)
Γιατι πολυ τα λενε αλατι (salt), τα μεταλλικα αλατα (minerals) και γινεται μπερδεμα.
δεν ξερω ακριβως θα σε παραπληροφορησω, μετα τις μετρησεις που εκανε του δωσανε αλατι νομιζω και το νερο του εχει γινει μπλε. Εχουμε μπλεξει οπως καταλαβαινεις με επιστημονες.

Παράθεση:
Αν μιλας για το φιλο σου και εννοουσε αλατι κανονικο, ηταν λαθος, γιατι το μαχαιροψαρo (oπως και αλλα ψαρια χωρις κανονικα λέπια, οπως και οι clown) δεν θελει καθολου αλατι.
Το μαχαιροψαρο παιθανε πριν το αλατι με αμμωνια μηδεν και PH7. μερες μετα απο τα πρωτα κλοουν. στο ενυδρειο. με εμενα εγινε παρομοι θεμα μια εβδομαδα μετα τα φυτα στο ενυδρειο μου και τα ψαρακια αρχισανε ολα.... Απλα στα αναφερω ολα μπας και βρουμε την πηγη του κακου.
...................
-------------------------
Να μην το ματιασω αλλα μαλον το ασπρο σωθηκε. ολα τα σημαδια εξαφανιστικαν. Σταθεη η κατασταση του μπρουντζινου και νομιζω εχει και στην ουρα του μικροκοκινιλες αλλα ειναι πολυ μικρες. η ουρα τυου ειναι σε πρωιμα σταδια μυκητιασης να το πω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antegeia7 : 24-11-14 στις 02:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 24-11-14, 08:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Συνεχισε τοτε pimafix melafix αλατι και μικρες συχνες αλλαγες νερου με την αναλογη αναπληρωση των φαρμακων και αλατιου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 24-11-14, 14:11
antegeia7 Ο χρήστης antegeia7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: Australia :0
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνεχισε τοτε pimafix melafix αλατι και μικρες συχνες αλλαγες νερου με την αναλογη αναπληρωση των φαρμακων και αλατιου.
Τωρα αυτο θα σε ρωτουσα πρεπει να κανω αλλαγη? Οι οδηγιες του φαρμακου λενε οχι για 7 ημερες και μετα 25%. αν ναι ποσο να αλλαξω?
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 24-11-14, 14:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

20% αλλαγη με προσθηκη στο φρεσκο νερο της δοσης φαρμακου που του αναλογει.
(Παρακαμπτουμε δλδ λιγο τις οδηγιες, για φρεσκαριμα του νερου χωρις να μειωθει η δοσολογια στο ενυδρειο).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 24-11-14, 14:22
antegeia7 Ο χρήστης antegeia7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: Australia :0
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
20% αλλαγη με προσθηκη στο φρεσκο νερο της δοσης φαρμακου που του αναλογει.
(Παρακαμπτουμε δλδ λιγο τις οδηγιες, για φρεσκαριμα του νερου χωρις να μειωθει η δοσολογια στο ενυδρειο).
ok ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φαγωμένη ουρα guppy Pan_ Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 29-06-14 14:45
Φαγωμένη ουρά john99 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 23-09-13 01:29
βοήθεια φαγωμένη ουρα nikos1973 Δίσκοι 31 28-09-12 09:26
θάνατος χρυσόψαρου emiako Αρχάριοι γλυκού νερού 9 17-01-12 22:58
Φαγωμένη anubia galant Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 22-06-07 12:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07616 seconds with 14 queries