Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-11-13, 00:42
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή επιλογη εξωτερικου φιλτρου

καλησπερα παιδες..θελω να μου ποσταρετε τη προταση σας για εξωτερικο φιλτρο για το 63λιτρων ενυδρειο μου το οποιο τωρα το δουλευω με 2 εσωτερικα και μεσα εχω ενα χρυσοψαρο οραντζ οραντα 12+ εκατοστων και ανουμπιες μικροσορουμ φυτα..αν νπορειτε πειτε μου τη προταση σας απο αποψη χρηματων μεχρι 70 ευρω θορυβου και υλικων ..ειμαι αναμεσα στο fluval 106 και ενα elite crystal flo model 40 αλλα θελω να ακουσω προτασεις απο εμπειροτερους
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-11-13, 00:45
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Έμπειρος δεν είμαι αλλά το crystal flow 40 το έχω χρόνια και είναι τελείως αθόρυβο και νομίζω ότι η τιμή του (53 ευρώ) είναι εξαιρετική για την δουλειά που κάνει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-11-13, 00:48
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

ωραια σε ευχαριστω πολυ μιχαλη με.βοηθας..παμε επομενος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-11-13, 00:52
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

η αποψη μου να πας σε κατι μεγαλυτερο σκεπτομενος οτι η ροη τουλαχιστον στο πρωτο(ρυθμιζομενη), οπως και σε ολα βεβαια θα πεσει οταν βαλεις υλικα ενα 20-30% απο την ονομαστικη ροη που δινει η καθε εταιρια συν οτι θα εχεις και μεγαλυτερο χωρο για υλικα φιλτρανσης!το πρωτο εχει ολα τα υλικα φιλτρανσης στο elite θα χρειαστεις να κανεις αντικατασταση σιγουρα γιατι αυτα που δινει μαζι δεν λενε!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-11-13, 00:54
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

ωραια ανοιχτος σε ολες τις προτασεις ποσταρε μου την..μη ξεφυγοιυμε στα λεφτα απλα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-11-13, 00:58
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

σκεψου και τα φιλτρα πλατης, οικονομικα και στην αγορα τους και στην καταναλωση.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-11-13, 00:59
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έμπειρος δεν είμαι αλλά το crystal flow 40 το έχω χρόνια και είναι τελείως αθόρυβο και νομίζω ότι η τιμή του (53 ευρώ) είναι εξαιρετική για την δουλειά που κάνει.
+1 για τα χρήματά του είναι τέλειο, αλλά με την προϋπόθεση να αλλάξεις το βιολογικό υλικό.
Το συγκεκριμένο φίλτρο το έχω και εγώ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, έχει αποδειχτεί σκυλί (δούλευε με κλειστά τα βανάκια για 2 ώρες χωρίς να καεί!), αλλά σε δυσκολεύει λίγο το ιδιότυπο σχήμα του στο να κόψεις κατάλληλα τα σφουγγάρια. Επίσης, έτσι όπως είναι η αντλία δεν μπορείς να φιλτράρεις απόλυτα την έξοδο (μετά το βιολογικό υλικό). Για να το καταφέρω έκανα πατέντα.
Επίσης, δεν γνωρίζω τη διαθεσιμότητα ανταλλακτικών του.
Η ροή του είναι παραπάνω από επαρκής για 60λιτρο. Την έχω μετρήσει τίγκα στα υλικά (αλλά καθαρό) στα 240λτ/ώρα - με μικρό μανομετρικό όμως (το ενυδρείο είναι μόλις 30 εκατοστά πάνω από το φίλτρο!).
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-11-13, 01:02
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
σκεψου και τα φιλτρα πλατης, οικονομικα και στην αγορα τους και στην καταναλωση.
τα ξερω αλλα στο πλαι μπαινουν; και ν κανουν δουλεια απο κει ; γτ δεν εζω πολυ χωρο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
+1 για τα χρήματά του είναι τέλειο, αλλά με την προϋπόθεση να αλλάξεις το βιολογικό υλικό.
Το συγκεκριμένο φίλτρο το έχω και εγώ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, έχει αποδειχτεί σκυλί (δούλευε με κλειστά τα βανάκια για 2 ώρες χωρίς να καεί!), αλλά σε δυσκολεύει λίγο το ιδιότυπο σχήμα του στο να κόψεις κατάλληλα τα σφουγγάρια. Επίσης, έτσι όπως είναι η αντλία δεν μπορείς να φιλτράρεις απόλυτα την έξοδο (μετά το βιολογικό υλικό). Για να το καταφέρω έκανα πατέντα.
Επίσης, δεν γνωρίζω τη διαθεσιμότητα ανταλλακτικών του.
Η ροή του είναι παραπάνω από επαρκής για 60λιτρο. Την έχω μετρήσει τίγκα στα υλικά (αλλά καθαρό) στα 240λτ/ώρα!
γοαυτο σκεφτομαι και το fluval γτ αυτα ακουσα και γω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bilaras7 : 20-11-13 στις 01:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-11-13, 01:07
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

αν εχεις χωρο για κρεμαστο http://www.petsupermarket.gr/3116/πρ...-εώς-130l.html η ακομα καλυτερα οσον αφορα τη ποσοτητα υλικου που χωραει http://www.petsupermarket.gr/3117/πρ...-εώς-210l.html σκυλια μαυρα στη κυριολεξια!!
http://www.petdiscounters.com/Hagen-...r_p_17186.html
http://www.petdiscounters.com/Hagen-...r_p_17188.html
χαρακτηριστικα και διαστασεις!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-11-13, 01:10
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
αν εχεις χωρο για κρεμαστο http://www.petsupermarket.gr/3116/πρ...-εώς-130l.html η ακομα καλυτερα οσον αφορα τη ποσοτητα υλικου που χωραει http://www.petsupermarket.gr/3117/πρ...-εώς-210l.html σκυλια μαυρα στη κυριολεξια!!
ναι αλλα μεγαλη η διαφορα στη τιμη ..ποια ειναι τα μειονεκτηματα σε σχεση με τα εξωτερικα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-11-13, 01:18
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

τα εξωτερικα σιγουρα ειναι καλυτερα δεν το συζηταμε καλυτερη φιλτρανση περισσοτερη χωρητικοτητα υλικων,απλως με το ψαρι που εχεις τωρα στο ενυδρειο μια καλη και οικονομικη επιλογη ειναι και αυτα εφοσον μπορεις να το τοποθετησεις πισω η στο πλαι!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-11-13, 01:20
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

ναι σιγουρα απλα επειδη δε θελω να τον αφησω μονο του και θα χρειαστω δυνατη φιλτρανση
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-11-13, 01:22
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bilaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι σιγουρα απλα επειδη δε θελω να τον αφησω μονο του και θα χρειαστω δυνατη φιλτρανση
δεν θα σου συνιστουσα να βαλεις κατι αλλο το ψαρι σου ειναι μεγαλο και το ενυδρειο μικρο!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-11-13, 01:24
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θα σου συνιστουσα να βαλεις κατι αλλο το ψαρι σου ειναι μεγαλο και το ενυδρειο μικρο!
ναι το σκεφτηκα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-11-13, 01:30
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

καλυτερα να προσφερεις στο ψαρι σου τις καλυτερες συνθηκες για να το χαρεις πολλα χρονια μια και το προσδοκιμο ζωης του ειναι πολυ μεγαλο!παρα να βαλεις και κατι αλλο μεσα με οτι συνεπαγεται αυτο.ξερω ο πειρασμος ειναι μεγαλος αλλα....!καλη φιλτρανση καθαρο καταλληλο νερο και θα χαιρεσαι το ψαρακι σου για πολλα πολλα χρονια!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-11-13, 01:36
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

ναι αυτο θελω γτ μολις αυτη τη βδομαδα καταφερα να στρωσω το φιλτρο που εχω ενα fluval u2 και μετρησα προχθες αμμωνια 0 και no2 0 αλλα σημερα εκανα μετρησεις και ειχα παλι αμμωνια 0 αλλα no2 0.25 και δε ξερω γτ αλλα τελοςπαντων πιστευω θα πεσει και αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-12-13, 22:44
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

καλησπερα παιδια..τλκ πηρα το fluval 106 ..αν καποιος το χει ας μου στειλει εντυπψσεις τι να προσεξω και τετοια δε υο χω εγκαραταστησει ακομα περιμενω να το στησω μαζι με καποιον που ξερει και θα βοηθησει
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-12-13, 22:49
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μια χαρα ειναι. Εχω το 105 (παλιοτερο μοντελο αλλα ιδιο ουσιαστικα εκτος απο μερικα εξωτερικα χαρακτηριστικα) και ειναι πολυ καλο φιλτρο. Ευκολο στη χρηση και κυριως, ρυθμιζομενης ροης, αν εχεις ψαρια που δεν τους αρεσουν τα ρευματα.

Καλη εγκατασταση!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-12-13, 22:52
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

εχω ενα χρθύσοψατο μεσα μεγαλο 10cm και καμοα φορα παει και κολυμπαει αντιθετα στη ροη του εξωτερικου ξερεις αν εχει spray bar; και αν πρεπει να κανω αυτο με τη βαζελινη καθε φορα που θα το ανοιγω;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-12-13, 23:46
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οχι, spray bar δεν εχει στη συσκευασια. Πρεπει να κανεις πατεντα ή να παραγγειλεις απο ebay (ακριβουτσικα και αν βρεις πλεον).

Για τη βαζελινη στο λαστιχο, παντα σε ολα τα εξωτερικα φιλτρα. Φυσικα βαζελινη χωρις προσθετα και αρωματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-12-13, 23:50
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

ειδα ενα βιντεο στο γιουτουμπι και εδειχνε εκει που ειναι η εξοδος του φιλτρου μεσα στο ενυδρειο ειχε ενα διαφανο πλαστικο το οποιο πεταγε το νερο κανονικα μεσα στο ενυδρειο και η αλλη ακρη του πλαστικου αν την αφησεις εκτος νερου πεταει μπουρμπουληθρες αυτο δεν ειναι το spray bar? γτ αυτο το χει στη συσκευασια νομιζω
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-12-13, 23:57
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

To spray bar ειναι προεκταση για την εξοδο του φιλτρου, ωστε να διαχεει το νερο προς διαφορα σημεια. Εχει μορφη ακαμπτου σωληνα, διαφανη στα fluval. Αυτο που εννοεις δεν ξερω αν ειναι το ιδιο. Δε νομιζω να ειναι στη συσκευασια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ iordanisdr DIY . Φτιάχτο μόνος σου 22 19-11-12 14:33
χαμηλη ροη εξωτερικου φιλτρου ινα Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 26-01-12 12:17
υλικα εξωτερικου φιλτρου nikosn Αρχάριοι γλυκού νερού 7 28-02-11 14:23
συντηρηση εξωτερικου φιλτρου georot1981 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 01-05-10 19:29
Τοποθετηση εξωτερικου φιλτρου tasos-alex/polis Αρχάριοι γλυκού νερού 13 08-07-09 10:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06702 seconds with 13 queries