Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-04-13, 10:20
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή οχι παλι.....

καλημερα
χθες το βραδυ ειδα οτι το ψαρι μου εχει Ich...!!

ΠΡΙΝ απο οτιδοιποτε

No2 0
No3 ~30ppm (κανω μικρες αλλαγες νερου αλλα δε πεφτει παιδια εδω και 1 βδομαδα)
Αμμωνια 0
ph 7,8 (Τωρα με το φαρμακο εφτασε 8...!!)
Θερμοκρασια 25 αυτη την στιγμη (την ανεβαζω για την θεραπεια που κανω με esha EXIT )


Ειναι δυνατον..!! πριν 2 βδομαδες εχασα το αλλο ψαρι ετσι τι γινεται ρε παιδια ενω οι μετρησεις ειναι καλες να νοσουν τα ψαρια??
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το πως ενα ψαρι στρεσαρεται απο τι?
Αλλαγες νερου ΠΑΝΤΑ με σωστη θερμοκρασια με το prime μεσα του με ενα μικρο σωληνακι ολα τα κανω αψογα πιστευω.

Το ψαρι μια χαρα ειναι ζωηρο ζωηρο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-04-13, 11:20
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα, μήπως το παρενοχλεί το cae?
τα προηγούμενα φάρμακα τα είχες αφαιρέσει με άνθρακα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-04-13, 11:40
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

το cae εχει βγει απο τοτε που πεθανε το αλλο χρυσοψαρο.
τα φαρμακα αναγραφουν πανω οτι δεν ειναι απαρετητο να χρησιμοποιηθει ανθρακας μονο εαν θελουμε να βγει ταχιστα. βεβαια ειχα μεσα ενα μαυρο σφουγγαρι αλλα ειναι τοσο παλιο που σιγα μην κανει δουλεια.
-------------------------
εχει γινει και σκουπα και αλλαγες νερου μεσα στις εβδοαμδεσ αυτες 2 κανονικες (εβδομαδιαιες ) αλλα και μιρκες 20% γιατι επρεπε να ριξω τα νιτρικα (μερα παρα μερα για 1 βδομαδα )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 28-04-13 στις 11:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-04-13, 12:21
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

τι να πω, δεν ξέρω.
ίσως πρέπει να το απολυμάνεις. βέβαια περίμενε να σου πει κάποιος άλλος.
σε έχει ταλαιπωρήσει πολύ....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-04-13, 12:48
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

και αν πουμε οτι το απολυμενω το ενυδρειο πεταω ολο το νερο και το καθαριζω ή με ξυδι και νερο ή με χλωρινι και νερο.
Το φιλτρο ? τις πετρες? το φυτο??
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-04-13, 13:03
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

κι αυτά με χλωρίνη αλλά θα θέλεις μετά πάλι στρώσιμο, γι αυτό είπα περίμενε και κάποιον άλλο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-04-13, 13:33
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
κι αυτά με χλωρίνη αλλά θα θέλεις μετά πάλι στρώσιμο, γι αυτό είπα περίμενε και κάποιον άλλο
ωχ....

Βοηθεια χριστιανοιιιιι...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-04-13, 13:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πολλα προβληματα συνεχως.
Εχεις τσεκαρει το νερο που χρησιμοποιεις?
Ειναι ποσιμο?
Εχει αμμωνια, νιτρικα, βαρεα μεταλλα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-04-13, 15:42
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Εγω παλι νομιζω οτι φταιει το diy φιλτρο σου.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-04-13, 15:46
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παλι νομιζω οτι φταιει το diy φιλτρο σου.
Γιατι;; Οι μετρησεις δειχνουν οτι δουλευει. Για επεξηγησε λιγο το συμπερασμα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-04-13, 16:07
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι;; Οι μετρησεις δειχνουν οτι δουλευει. Για επεξηγησε λιγο το συμπερασμα σου.
Οταν εχει ΝΟ3 30 και 50 οταν εχασε το προηγουμενο ψαρι κανοντας μαλιστα
συνεχης αλλαγες νερου εσυ πιστευεις οτι αυτο το φιλτρο λειτουργει σωστα;
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-04-13, 16:26
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν εχει ΝΟ3 30 και 50 οταν εχασε το προηγουμενο ψαρι κανοντας μαλιστα
συνεχης αλλαγες νερου εσυ πιστευεις οτι αυτο το φιλτρο λειτουργει σωστα;
Δεν ξερω τι φυτα εχει και τι ψαρια σε τι λιτρα. Εφοσον εχει νιτρικα και δεν εχει αμμωνια η νιτρωδη τοτε ναι το φιλτρο μια χαρα ειναι. Αν ειναι μεγαλη η ιχθυοφορτιση με πολυ ταισμα και λιγα φυτα (η κανενα μιας και διαβαζω για χρυσοψαρα) ταχειας αναπτυξης, μονο πολλες αλλαγες θα τα ριξουν. Εκτος αν πιστευεις οτι υπαρχει φιλτρο που ριχνει τα νιτρικα, να το παρω και εγω.

Εγω για αρχη θα επερνα φιλτρα στερεων και ανθρακα να περναω το νερο απο εκει για ναμαι πιο σιγουρος (οχι οτι ειναι πανακεια αυτα τα φιλτρα αλλα κατι θα κανουν αν εχει θεμα το νερο του). Και φυσικα θα τσεκαρα με μετρησεις στο νερο της βρυσης γιατι πχ εδω σερρες εγω μετρουσα 40-80 νιτρικα στη βρυση. Το παιδι μενει ξανθη, δεν το αποκλειω ουτε αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-04-13, 17:09
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

λοιπον το νερο της βρυσης εχει τα εξης (τα ειχα κανει πριν 1 βδομαδα) ph 7,4 αμμωνια 0 νιτρικα δεν εκανα τωρα θα το μετρησω.

Οσο αναφορα τα φυτα εχω 1 μεγαλη ανουμπια και αυριο θα μου φερουν αλλο ενα φυτο (μαζι με αυτα που πηραμε για το ενυδρειο betta που θα κανουμε στην δουλεια μου με το αφεντικο) ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ οπως δούλευε παλια (δηλαδη πριν το diy) ετσι δουλευει και τωρα για να σας εξηγησω 100% απλα αντι για το πλαστικο περιβλημα που ειχε το φιλτρο μιας και ο κυκλοφορητης που ειχε το φιλτρο ειχε χαλασει πριν 4-5 χρονια και αγοραζοντας τοτε καινουργιο δεν ταιριαζε, επρεπε να μπει κατω ο κυκλοφορητης ενω στο "κουτι" τον ηθελε πανω... Καναν λαθος και μου στειλαν νεου τυπου κυκλοφορητη. οποτε για να κουμπωνει γαντι απλα εβαλα οτι ειχα μεσα σε ενα σωληνα PVC με καπακι http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71267

Τα νιτρικα ηταν 40ppm και μετα απο 1βδομαδα μερα παρα μερα αλλαγες (4 αλλαγες 20%) επεσαν στο ~30ppm τωρα που εχω βαλει το φαρμακο παλι 40 ειναι... :/
-------------------------
και κατι ακομα το προηγουμενο ψαρι εχει 2 βδομαδες που εφυγε και ειχε ich (και οχι μονο) ειχε και αυτο το ψαρι τοτε 1 σημαδι αλλα με το που εβαλα φαρμακο το απογευμα κιολα ειχε φυγει.
Παντως δεν βγαζει νεα στιγματα απο χθες αυτο νομιζω ειναι καλο ΑΛΛΑ το ψαρι τι μπορει να το στρεσαρισε και να επαθε ich και τι μπορει να ειναι αυτο ή αυτα που στρεσαρουν τα ψαρια και νοσουν. γιατι δε μπορω να καταλαβω ενω ολα ειναι κομπλε νοσουν τα ψαρια ή εστω στρεσαρονται

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 28-04-13 στις 17:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-04-13, 17:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν εχει ΝΟ3 30 και 50 οταν εχασε το προηγουμενο ψαρι κανοντας μαλιστα
συνεχης αλλαγες νερου εσυ πιστευεις οτι αυτο το φιλτρο λειτουργει σωστα;
Το βιολογικο φιλτρο παραγει νιτρικα, δεν τα μειωνει.
(ή τα μειωνει ελαχιστα σε καποιες περιπτωσεις, και σε σχεση παντα με αυτα που παραγει).
Γιαυτο ρωτησα αν εχει αμμωνια στη βρυση (που γινεται νιτρικα απο το φιλτρο στο ενυδρειο και μαζι σκοτωνει τα ψαρια) ή εχει απευθειας νιτρικα στη βρυση (που κι αυτα σε μεγαλη ποσοτητα ευθυνονται για ασθενειες κλπ).

'Η καπου στην αλυσιδα υπαρχει μεγαλη παραγωγη ρυπων.
'Η το φιλτρο ειναι πολυ βρωμικο κατι που μπορει να το μεταβαλει σε εστια παραγωγης νιτρικων. Αυτο ομως θελεις μηνες για να μπορει να συμβει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-04-13, 17:19
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

παιδια σε 2 λεπτα θα ξερω αλλα βλεπω οτι εχει τουλαχιστον 25ppm νιτρικα η βρυση
-------------------------
40 ppm η βρυση............. ποοο τι κανουμε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 28-04-13 στις 17:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-04-13, 17:20
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Iδια φαση με εμενα λοιπον.... οσμωση μονοδρομος, πρωτα για σενα να πινεται νερο μιας και δεν ειναι ποσιμο, και δευτερον για το ενυδρειο....με τις σκληροτητες ομως....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-04-13, 17:23
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

το prime τα ριχνει ομως απο οτι διαβασα ετσι δεν ειναι ή καταλαβα λαθος? γιαυτο και επεσαν λιγο στο νερο μου τα νιτρικα
-------------------------
οσμωση τι ειναι αυτο? γιατι το νερο δεν πινεται?? εγω το πινω 6 χρονια !! :Ο
-------------------------
και κατι ακομα τους δοκιμαστικους σωληνες τους ριχνω λιγο νερο και μετα με χαρτοπετσετα που βαζω μεσα τους καθαριζω.? καλα κανω ή μενει τιποτα μεσα και δειχνει οτι να ναι στις μετρησεις (σορρυ παιδια που ρωταω οτι μου κατεβει)

Αυτο που εχουμε νιτρικα σημαινει οτι μπορει να προκαλεσει ich ? ή οτιδοιποτε αλλο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 28-04-13 στις 17:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-04-13, 17:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
το prime τα ριχνει ομως απο οτι διαβασα ετσι δεν ειναι ή καταλαβα λαθος? γιαυτο και επεσαν λιγο στο νερο μου τα νιτρικα
-------------------------
οσμωση τι ειναι αυτο? γιατι το νερο δεν πινεται?? εγω το πινω 6 χρονια !! :Ο
-------------------------
και κατι ακομα τους δοκιμαστικους σωληνες τους ριχνω λιγο νερο και μετα με χαρτοπετσετα που βαζω μεσα τους καθαριζω.? καλα κανω ή μενει τιποτα μεσα και δειχνει οτι να ναι στις μετρησεις (σορρυ παιδια που ρωταω οτι μου κατεβει)

Αυτο που εχουμε νιτρικα σημαινει οτι μπορει να προκαλεσει ich ? ή οτιδοιποτε αλλο?
Το Prime δεν κανει τιποτα σημαντικο με τα νιτρικα.

Για τα νιτρικα στο ποσιμο πχ στην τυχη με ενα γρηγορο googling διαβασε αυτα
http://www.naturamedica.gr/purolux/f...x/faq-purolux5
http://www.hydragcom.com/el/waterpid...-alata-a-ygeia
https://www.google.gr/search?q=%CE%BD%CE%B9%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B 1+%CF%8

Για οσμωση (ΑΟ) διαβασε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35633

Τα μπουκαλακια, πριν την μετρηση τα ξεπλενεις καλα με νερο απο αυτο που θα μετρησεις, και μετα μετα τα γεμιζεις με το νερο για μετρηση
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-04-13, 17:43
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

μήπως βάζεις νερό από βρύση του μπάνιου κι έχεις τίποτα χαλκοσωλήνες? από τον νεροχύτη που πίνετε να βάζεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-04-13, 17:51
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

delta66 ευχαριστω για τα νιτρικα..!! μια ερωτησουλα τα 40ppm ποσα mg ειναι? (γιατι να πω την αληθεια ppm δεν εχω ιδεα τι ειναι)

Οσο αναφορα την αντιστροφη οσμωση καλο το αρθρο αλλα δεν εξηγει καθολου τι κανει η οσμωση απλα δειχνει την συσκευη,πως δουλευει και πως προστατευει τις μεμβρανες το τι ειναι οσμωση δεν καταλαβα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
μήπως βάζεις νερό από βρύση του μπάνιου κι έχεις τίποτα χαλκοσωλήνες? από τον νεροχύτη που πίνετε να βάζεις.
απο τον νεροχυτη της κουζινας μετρησα νιτρικα 40ppm (mg δηλαδη ποσα ειναι να τσεκαρουμε αν ειναι και καλο για την υγεια μας..! )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 28-04-13 στις 17:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-04-13, 18:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
delta66 ευχαριστω για τα νιτρικα..!! μια ερωτησουλα τα 40ppm ποσα mg ειναι? (γιατι να πω την αληθεια ppm δεν εχω ιδεα τι ειναι)
Το ιδιο ειναι ppm και mg/Lt

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο αναφορα την αντιστροφη οσμωση καλο το αρθρο αλλα δεν εξηγει καθολου τι κανει η οσμωση απλα δειχνει την συσκευη,πως δουλευει και πως προστατευει τις μεμβρανες το τι ειναι οσμωση δεν καταλαβα...
Δεν διαβασες πορσεκτικα. Και φυσικο ειναι με μια αναγνωση να μη μπορεσεις.
Ενα φιλτρο ειναι η ΑΟ, που κραταει τα παντα απο το νερο σε ποσοστο 0-5%.
Μεσα στα "παντα" ειναι και τα μεταλλικα αλατα οπως ασβεστιο και μαγνησιο που αυτα ειναι ουσιαστικα τα συστατικα της GH. Γιαυτο και την χρησιμοποιουν οσι θελουν να μαλακωσουν το νερο (δλδ να ριξουν την GH)
Eπισης ομως, κραταει αμμωνια, νιτρικα, μικροβια κλπ κλπ
Εδω λεει τι κατακρατα η μεβρανη της ΑΟ. http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...32&postcount=9


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
απο τον νεροχυτη της κουζινας μετρησα νιτρικα 40ppm (mg δηλαδη ποσα ειναι να τσεκαρουμε αν ειναι και καλο για την υγεια μας..! )
Καθε χωρα εχει δωσει τα δικα της ορια. πχ Αμερικη που ειναι πιο αυστηρα 10ppm, αλλου 20, αλλου 30
Το σωστο για την υγεια ειναι ... ΜΗΔΕΝ.
Ιδιως στα παιδια (οπως και στα νεαρα ψαρια των αναπαραγωγων μας) απαραιτητα μηδεν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-04-13, 18:10
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Να πω και κατι ακομα γιατι απογοητευτικα... δυστυχως βλεπω οτι δε θα μπορεσω ποτε να δωσω 100% καλες συνθηκες στα ψαρια μου. Οχι οσμωση οχι θερμοκρασια οχι φωτισμος οχι χλωρια οχι τα παραθυρα που ειναι απεναντι απο το ενυδρειο (τυχαια τα λεω καποια) οχι το να οχι το αλλο ε δεν υπαρχει περιπτωση να βρουμε καλες συνθηκες. Τα χρηματα δε περισσευουν για να αγοραζω συνεχεια εξοπλισμους εδω για μας δε ξοδευουμε τοσα....

αντιστροφη οσμωση ενα 60αρι το θελει για να αγοραστει... πφφφ


GH τι ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-04-13, 18:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω και κατι ακομα γιατι απογοητευτικα... δυστυχως βλεπω οτι δε θα μπορεσω ποτε να δωσω 100% καλες συνθηκες στα ψαρια μου. Οχι οσμωση οχι θερμοκρασια οχι φωτισμος οχι χλωρια οχι τα παραθυρα που ειναι απεναντι απο το ενυδρειο (τυχαια τα λεω καποια) οχι το να οχι το αλλο ε δεν υπαρχει περιπτωση να βρουμε καλες συνθηκες. Τα χρηματα δε περισσευουν για να αγοραζω συνεχεια εξοπλισμους εδω για μας δε ξοδευουμε τοσα....

αντιστροφη οσμωση ενα 60αρι το θελει για να αγοραστει... πφφφ


GH τι ειναι?
Ο εξοπλισμος (ΑΟ) ετσι κι αλλιως ειναι χρησιμος για να πινεις ΕΣΥ καθαρο νερο.
Η θερμοκρασια δεν ειναι τιποτα τρελλο ουτε ακριβο για να το φτιαξεις. Λιγο μελετη στα dιy θεματα.
Το απευθειας ηλιακο φως, διορθωνεται βαζωντας κουρτινα και μειωντας τη φωτοπεριοδο, ή αλλαζεις θεση στο ενυδρειο
Το χλωριο? τι? ή βαζεις αντιχλωριο ή περνας το νερο απο προφιλτρα ανθρακα (κατι που δεν χρειαζεται αν εχεις ΑΟ αφου εχει προφιλτρα ανθρακα) ή το αφηνεις και εξατμιζεται 24 ωρες σε βαρελι με αεραντλια.

GH δεν ξερει τι ειναι?
Μετρησεις δεν κανεις? μεσα εχει και GH
Δεν εχεις διαβασει τα προφιλ των ψαριων σου? Λενε μεσα και σε τι GH ζουν.
Δες εδω http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34 εκει που λεει "οι λογοι που κανουμε μετρησεις", λεει και για τη GH
Και διαβασε ολα τα υπομνηματα για αρχαριους.
Χωρις τις βασικες γνωσεις δεν στηνεις ουτε νερολακο για κουνουπια.

Σε μια κουταλια νερο πνιγεσαι.
(μονο που εχει πολλα νιτρικα )

Απο την αλλη δεν τρεχει και τιποτα, αν βαριεσαι να μελετησεις, ή σου φαινεται ακριβο το σπορ, παρατα το και ασχολησου με κατι αλλο.
(Την ΑΟ ομως παρτη για την υγεια σας, ειναι και πιο οικονομικο μακροχρονα, απο αλλες προτασεις, για καθαρο νερο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-04-13, 18:30
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

τα υγρα τεστ που εχω API εχει ph ammonia NO2 NO3 τι αλλο να χει δηλαδη?

Εχω διαβασει τοσα που τοσα δε διαβασα οταν πηγαινα σχολειο και πανεπιστημιο μαζι. Καθε ποσταρισμα και αλλη γνωμη...

Τι να πω...

Αν γιατρευτει το ψαρι απο το ich μπορει να δωσω το ενυδρειο οσο και αν το γουσταρω αλλα λυπαμαι δε μπορω μαλλον να τα παρεχω σωστη διαβιωση. εδω και 2 μηνες μονο διαβαζω η γυναικα μου θα με διωξει στο τελος πιο πολυ σημασια δινω στα ψαρια και για το διαβασμα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-04-13, 18:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Διαβαζε τα υπομνηματα, Αυτα ειναι πιο εγκεκριμενα απο το φορουμ.
Τα ποστ περιεχουν προσωπικες αποψεις και αυτες μπορει να διαφερουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-04-13, 22:46
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Λοιπον βλεπω οτι τα σημαδια ατονουν... αυριο θα ριξω και την αλλη δοση. θερμοκρασια να ανεβασω κι αλλο? 25 26 ειναι και αν ναι για ποσο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ cathyki Αρχάριοι γλυκού νερού 7 25-01-11 15:41
API και παλι API diaton101 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 04-12-10 19:33
Παλι απο την αρχη... cherry Αρχάριοι γλυκού νερού 1 09-11-09 19:28
ΟΧΙ ΠΑΛΙ ... binational Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 28-12-06 14:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08160 seconds with 13 queries