Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 12-04-13, 13:54
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

αν φύγεις όπως τα λέει η maria p, ρίξε και επιπλέον δόση prime αν χρησιμοποιήσεις αυτό για αντιχλώριο που δεσμεύει αμμωνία.
αν δε φύγεις παρακολούθηση κάθε μέρα με τεστ και αναλόγως αλλαγές νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 12-04-13, 14:10
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ ευχαριστω βρε μαρια...!!
ειναι τοσο μεγαλη η αμμωνια στο 0,05 ?? και πεφτει μονο με αλλαγες νερου ε? χμμ δε ξερω βρε μαρια ισως να φταιει το φιλτρο αλλα δεν ξερω γιατι δεν ειχα κανει μετρησεις πριν αλλαξω το φιλτρο ειχαν τελειωσει τα στικακια... το ph που ειναι λιγο παραπανω δεν πειραζει?
σ αυτή την φάση το ΡΗ είναι το λιγότερο που έχεις να σκεφτείς. αλλαγές - αλλαγές και όχι τροφή. γυρνάς αλλαγή. αν υπάρχει αρακάς ας φάνε ελάχιστο αύριο.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 12-04-13, 14:10
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

δυστυχως πρεπει να φυγω.... κανω τωρα αλλαγη..! ετοιμαζω το νερο. αντιχλωριο εχω ενα της tetra aquasafe..! οποτε λεω να μην τα ταισουν κι ολας... με τα 3-4 στιγματα που εμειναν στο ψαρι τι κανω θα υπαρχει προβλημα? (αυτο και να φυγω μπορουν να το κανουν στο σπιτι τους ειπα πως και τι)
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 12-04-13, 14:13
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
δυστυχως πρεπει να φυγω.... κανω τωρα αλλαγη..! ετοιμαζω το νερο. αντιχλωριο εχω ενα της tetra aquasafe..! οποτε λεω να μην τα ταισουν κι ολας... με τα 3-4 στιγματα που εμειναν στο ψαρι τι κανω θα υπαρχει προβλημα? (αυτο και να φυγω μπορουν να το κανουν στο σπιτι τους ειπα πως και τι)
εφ όσον σταμάτησες από την τετάρτη το φάρμακο και θ αλλάξεις τώρα το νερό λέω άστο στην ησυχία του. είναι και στρεσσαρισμένο και αυτός είναι ένας λόγος για το ικ εκτός όλων των άλλων. κάποια στιγμή πρέπει να δεις το θέμα φίλτρο θερμαντήρας. τόσα λεφτά για φάρμακα θα είχες το κεφάλι σου ήσυχο.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 12-04-13, 21:16
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

οκ θα το βαλω στο προγραμμα..!! λοιπον ειμαι σε διαδικασια αλλαγης. σας αφηνω θα τα πουμε αργοτερα το βραδυ λογικα..! ευχαριστω παρα πολυ καλη συνεχεια θα σας κραταω ενημερους
-------------------------
καλησπερα παιδια μολις με ενημερωσαν οτι το ψαρακι ειναι καθετα και εχει βγαλει νεα στιγματα.... τι κανουμε τωρα?? φοβαμαι πολυ για την υγεια των αλλων ψαριων...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 12-04-13 στις 21:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 12-04-13, 21:34
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

αν έχεις την καλοσύνη, κάνε μια περίληψη στις θεραπείες που έχεις κάνει το τελευταίο δίμηνο (γιατί είχες κάνει και λιγο πριν αν θυμάμαι), για να μπορέσει να σε συμβουλεύσει κάποιος έμπειρος γιατί ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου πω
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 12-04-13, 21:38
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

τις ασθενιες που περασε το ψαρι? οι γενικα το ενυδρειο?

το ψαρακι ειχε chilodonella στο ματι (πριν 2,5-3 βδομαδες )esha 2000 απο την 2 μερα κι ολας ειχε εξαφανιστει αυτη την βδομαδα ich και chilodonella στο αλλο ματι και συνεχιζουμε ακομα με ich.... το ψαρι τωρα εχει σχισμενη ουρα (τα 2 απο τα 4 ουραια πτερυγια) στραβωμενο στομα...!! και το ich esha 2000 + esha exit

το ενυδρειο ειχε περασει και ενα dropsy (με το "κουφετο" )
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 12-04-13, 21:41
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
τις ασθενιες που περασε το ψαρι? οι γενικα το ενυδρειο?

το ψαρακι ειχε chilodonella στο ματι (πριν 2,5-3 βδομαδες ) αυτη την βδομαδα ich και chilodonella στο αλλο ματι και συνεχιζουμε ακομα με ich.... το ψαρι τωρα εχει σχισμενη ουρα (τα 2 απο τα 4 ουραια πτερυγια) στραβωμενο στομα...!! και το ich

το ενυδρειο ειχε περασει και ενα dropsy (με το "κουφετο" )
τότε με το dropsy ηταν μέσα φλεβάρη νομίζω, δεν είχες βάλει φάρμακο σε όλο το ενυδρείο? τι φάρμακο είχες χρησιμοποιήσει?
ναι γενικά για το ενυδρείο και αυτά τα ψάρια που έχεις τώρα τι φάρμακα έχουν πάρει το τελευταίο δίμηνο, τρίμηνο
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 12-04-13, 21:47
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι τα σφουγγαρια τα αλλαζω μολις πιασουν εστω και λιγο βρωμια. με το "παλιο" μετα απο 1 μηνα ηθελαν αλλαγμα, πιο μπροστα βγαιναν οπως τα εβαζα. τωρα στο καινουργιο θα φανει ποσο συχνα θελουν αλλαγες.
-------------------------
μαιστα.... κοιτα και γω πιστευω οτι οι μικροοργανισμοι που ηταν στο φιλτρο μεσα πηγαν περιπατο με το καινουριο οποτε ισως να φταιει οντως αυτο....
τι να πω και αυτα τα υγρα την ψυχη μου βγαλαν....την αλλη βδομαδα λογικα θα τα εχω
-------------------------
Καλημερα στην παρεα...!!

Λοιπον εχθες μετα απο προτροπη του discus fun εβαλα πισω το αρρωστο ψαρακι και απο την ωρα που τον εβαλα δεν εχει κατσει κατω κολυμπαει κτλ ΑΛΛΑ εχει ακομα 3-4 σημαδια ich και την θεραπεια την σταματησα την τεταρτη (τελευταια μερα που εβαλα σταγονες) τι κανω τωρα που τα σημαδια δεν εχουν φυγει απο πανω του? Ακομα η ουρα του τα 2 απο τα 4 ουριαια πτερυγια εχουν ψαλιδιστει λιγο και το στομα του ειναι ακομα στραβο απο την μια μερια, προς τα μεσα εχει μπει για την ακριβεια.
Πρεπει να ξαναβαλω φαρμακο ή οχι ? εστω και την μικρη δοσολογια της "επεκτασης της θεραπειας" που λενε οι οδηγιες

Το κακο ειναι οτι σημερα πρεπει να φυγω εκτακτως εκτος πολης για 3 μερες και τουλαχιστον να ξερω και να δωσω σαφεστατες οδηγιες να το φροντησουν το ψαρακι. Μην ξαναρρωστησει και κολλησουν και τα αλλα παλι (γιατι το αλλο χρυσοψαρο ειχε και αυτο 1-2 σημαδια αλλα εφυγαν απο την πρωτη μερα αγωγης κι ολας )

Ευχαριστω παρα πολυ για τον κοπο,το ενδιαφερον και τον χρονο που δειχνετε σε μενα και στα ψαρια μου..!!
-------------------------
Ηρθαν και τα υγρα τεστ...!! το μεσημερι θα γινει μετρηση
Εδώ κάτι πάει στραβά και ΙΣΩΣ να εντοπίζουμε την αιτία.... για τα δεινά!!!!!!!!!!!!!!!!!
1. Τι εννοείς.... μόλις πιάσουν έστω και λίγη βρωμιά;
2. Τι εννοείς... μετά από 1 μήνα;
3. Ποίος σου έχει πει.... να τα αλλάζεις;
Το ότι φεύγεις για 3 μέρες μπορεί να είναι καλό... αλλά και κακό.
Καλό γιατί ΔΕΝ θα είσαι μπροστά στο ενυδρείο, με τον κίνδυνο να φανταστείς ότι συμβαίνει κάτι και να κάνεις κινήσεις πανικού (και λάθος... όπως η έξοδος του ψαριού).
Κακό γιατί αυτός που θα τα κοιτάει... ΔΕΝ είναι σίγουρο ότι θα βλέπει και θα καταλαβαίνει.
Όπως και να έχει εναλλακτική ΔΕΝ έχεις οπότε... χαλάρωσε.
Κάνε ΠΡΙΝ φύγεις μια προσεκτική αλλαγή νερού... και ΑΝ το φάρμακο σου προτείνει παράταση της θεραπείας με διάρκεια 3 ημερών... κάνε την ώστε όταν γυρίσεις να κάνεις τις επόμενες κινήσεις.
Τα ψάρια ας ΜΗΝ φάνε αυτές τις μέρες... ΔΕ υπάρχει πρόβλημα.-
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 12-04-13, 21:51
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

στο dropsy τιποτα δεν ειχα φαρμακο και δεν το ειχα προλαβει κιολας ηταν στα τελευταια του το ψαρι... οτι εχει μπει στο ενυδρειο απο την αρχη του κιολας ειναι οτι μπηκε τωρα με το ψαρακι που εχω αρρωστο αυτην την στιγμη.....

ΣΟΣ

κινδυνευουν τα αλλα ψαρια?? γιατι τολμαω να πω οτι αν ειναι να παθουν ζημια και τα αλλα τοτε το αρρωστο με τοσα που εχει τραβιξει δεν την βλεπω να την βγαζει καθαρη και περναει η ευθανασια απο το μυαλο μου οσο και αν δεν θελω να το σκεφτομαι αλλα αμα ειναι να χασω και τα αλλα...

Δε ξερω εχω λιγο πανικοβληθει μακαρι να μην χασω κανενα ψαρακι αλλα αμα ειναι να θυσιασω αυτο για την υγεια των αλλων υπαρχει μια περιπτωση να το κανω... οσο και αν δεν το δεχομαι γιατι ελπιζω οτι θα γινει καλα.
-------------------------
discus αντι τα σφουγγαρια ηθελα να πω το ενυδρειακο βαμβακι συγγνωμη... μολις γινει καφε το ενυδρειακο βαμβακι το αλλαζω.. λαθος ειναι αυτο??

ναι το φαρμακο δινει παραταση στην θεραπεια του για αλλες 2 μερες...
αρα μπορω να βαλω εστω και αν την τελευταια δοση την εριξα την τεταρτη?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 12-04-13 στις 21:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 12-04-13, 21:55
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω στα χερια μου τα αποτελεσματα...!!

ΛΟΙΠΟΝ

ph ~7,8
ΑΜΜΟΝΙΑ 0,00 - 0,25 (Εαν ειχε χρωμα για το 0,05 θα ελεγα οτι ηταν αυτο )
NITRITE NO2- 0pm
NITRATE NO3- 40pm

το ph βλεπω οτι ειναι 0,3 παραπανω απο το οριο (δινει 7,5 για χρυσοψαρα)
την αμμωνια 0,05 ή 0,10 που δεν υπαρχει στο χρωματολογιο
το NITRATE που ειναι 40pm που το δινει μαξιμουμ..

για πειτε? τι κανουμε? να κανω αλλαγη νερου γιατι σε 2 ωρες θα φυγω απο το σπιτι και θα επιστρεψω δευτερα πρωι.
1. Ποίας εταιρίας... είναι τα test που αγόρασες;
2. Τις πληροφορίες για τα χρυσόψαρα σου... από που τις έχεις πάρει (βάλε κάποιο link);
3. Φαντάζομαι πως ήδη γνωρίζεις ότι ο χώρος σου είναι μικρός (έστω και για αυτά τα δύο)... άσχετα με το τι ΙΣΩΣ να έχεις διαβάσει... η προσωπική μου άποψη είναι 100 το λιγότερο. Αυτό όμως... ΔΕΝ είναι το μείζον επί του παρόντος.
4. Επίσης κάπoιο link... για τις πληροφορίες επί της chilodonella.
5. Τι sos και ιστορίες γράφεις... είπαμε να ΧΑΛΑΡΩΣΕΙΣ... και να κάνεις τις απαραίτητες κινήσεις... ήρεμος.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 12-04-13, 21:56
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

ειναι της API και εχει οδηγιες για χρυσοψαρα και για αλλα ειδη μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 12-04-13, 22:11
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
στο dropsy τιποτα δεν ειχα φαρμακο και δεν το ειχα προλαβει κιολας ηταν στα τελευταια του το ψαρι... οτι εχει μπει στο ενυδρειο απο την αρχη του κιολας ειναι οτι μπηκε τωρα με το ψαρακι που εχω αρρωστο αυτην την στιγμη.....

ΣΟΣ

κινδυνευουν τα αλλα ψαρια?? γιατι τολμαω να πω οτι αν ειναι να παθουν ζημια και τα αλλα τοτε το αρρωστο με τοσα που εχει τραβιξει δεν την βλεπω να την βγαζει καθαρη και περναει η ευθανασια απο το μυαλο μου οσο και αν δεν θελω να το σκεφτομαι αλλα αμα ειναι να χασω και τα αλλα...

Δε ξερω εχω λιγο πανικοβληθει μακαρι να μην χασω κανενα ψαρακι αλλα αμα ειναι να θυσιασω αυτο για την υγεια των αλλων υπαρχει μια περιπτωση να το κανω... οσο και αν δεν το δεχομαι γιατι ελπιζω οτι θα γινει καλα.
-------------------------
discus αντι τα σφουγγαρια ηθελα να πω το ενυδρειακο βαμβακι συγγνωμη... μολις γινει καφε το ενυδρειακο βαμβακι το αλλαζω.. λαθος ειναι αυτο??

ναι το φαρμακο δινει παραταση στην θεραπεια του για αλλες 2 μερες...
αρα μπορω να βαλω εστω και αν την τελευταια δοση την εριξα την τεταρτη?
Το ενυδρειακό βαμβάκι (πόσο χαίρομαι που επιτέλους κατάφερα μετά από τόσα χρόνια "πόλεμο"... να πειστεί ο κόσμος, να το γράφει πιο σωστά)... θέλει αλλαγή ΚΑΘΕ φορά που ανοίγεις το φίλτρο. Τα σφουγγάρια τα ξεπλένεις με νερό από το ενυδρείο.... και επανατοποθέτηση.
Κάνε την επαναληπτική θεραπεία... και όταν γυρίσεις, κάνε αλλαγή νερού.
Μετά φάρμακα τέλος.... για να έρθει το ενυδρείο σε ισορροπία.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι της API και εχει οδηγιες για χρυσοψαρα και για αλλα ειδη μεσα
Αξιόπιστα είναι.-
Τι γράφει για τα χρυσόψαρα;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 12-04-13 στις 22:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 12-04-13, 22:20
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

discus ερωτηση : καθε ποτε δηλαδη να καθαριζω το φιλτρο ?

για τα χρυσοψαρα γραφει οτι το ph = 7,5 το NO3- >= 40 τα υπολοιπα δεν τα θυμαμαι και εχω φυγει απο το μεσημερι οποτε δε μπορω να το δω....

ΑΡΑ να πω στο σπιτι να βαλει τις σταγονες που πρεπει για την επεκταση της θεραπειας για 2 μερες και απο δευτερα αν ολα πανε καλα βλεπουμε

Ξαναρωταω τα αλλα κινδυνευουν? σορρυ αλλα δε θα το αντεξω να αρρωστησει κι αλλο εχω αρρωστησει ο ιδιος τοσες μερες...!
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 12-04-13, 22:40
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Για το βαμβάκι... αλλαγή κάθε 20 μέρες, ΔΕΝ θα ήταν κακή ιδέα... τα σφουγγάρια και να τα καθαρίζεις ελαφρά κάθε δεύτερο άνοιγμα... μια χαρά το βρίσκω. Αυτά σε ένα κανονικό φίλτρο... το δικό σου είναι πατέντα και το τι θα εφαρμόσεις... θα στο λένε οι μετρήσεις σου.
Είπαμε να χαλαρώσεις.... αλλά ΔΕΝ το βλέπω.
Για τις κινήσεις... μην με βάζεις να τα ξαναγράφω!!!

ΥΓ. Βάλε στα σχέδια την αγορά ενός μεγαλύτερου ενυδρείου... και ενός καλού εξωτερικού φίλτρου (από αγγελίες... γεμάτος ο τόπος με μεγάλες ευκαιρίες πλέον)... θα σου λύσει προβλήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 12-04-13, 22:46
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

ok ευχαριστω πολυ discus....!!
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 12-04-13, 23:06
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παρακαλώ.-
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 15-04-13, 20:44
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Καλησπερα..!
εχω νεα δυστυχως ασχημα... χθες το ψαρακι εφυγε....

Πριν απο λιγο μπηκα σπιτι και το πρωτο πραγαμα που εκανα ηταν μετρησεις στο ενυδρειο...

ph 7,8+
ammonia 0 ...!!!
nitrite 0
nitrate 40+

τι πρεπει να κανω για να ριξω το ph και nitrate (τι ακριβως ειναι το nitrate τα νιτρικα?)
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 15-04-13, 21:07
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

πιο συχνές αλλαγές νερού για τα νιτρικά.

nitrate = νιτρικα
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 16-04-13, 11:44
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

ok για το ph καμια ιδεα?
-------------------------
τα νιτρικα τι προκαλουν?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 16-04-13 στις 11:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 16-04-13, 12:31
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

κρίμα
μην πάρεις άλλο τώρα, φρόντισε το θέμα του φίλτρου κατά την γνώμη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 17-04-13, 10:20
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Λυπάμαι πολύ για το ψάρι σου.
Κάνε αυτό που σου προτάθηκε πιο πάνω... μικρές και συχνές αλλαγές για το Nitrate.
Από τα συμφραζόμενα θεωρώ ότι... πρέπει να το ρίξεις και λίγο στο διάβασμα... πριν προχωρήσεις σε περαιτέρω κινήσεις.
Το νερό που χρησιμοποιείς... είναι από την βρύση;
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 17-04-13, 16:15
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

μαλιστα, ναι το νερο ειναι βρυσης και γω βρυσης πινω εδω πανω εχουμε καλο νερο..!
discus πραγματικα διαβαζω καθε μερα και κατι αλλα για να ειμαι ειλικρινης με τοσα που εχω διαβασει περαν των βασικων εχω μπερδευτει.....
Ξερω για τις αλλαγες και για τα καθαρισματα αλλα στα υπολοιπα χοντιρκα το λεω καθε ποστ και αλλη αποψη..
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 17-04-13, 19:49
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Λόγω των λίτρων, του προβληματικού και μη στρωμένου φίλτρου και των πολλών ψαριών, είχες πρόβλημα με την ποιότητα του νερού σου.
Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να παρουσιστούν ασθένειες και δυστυχώς και απώλειες.
Χάλασες πολλά χρήματα σε φάρμακα, τόσα όσα θα είχες πάρει ένα σωστό φίλτρο για τα λίτρα σου.
Εντάξει η απώλεια χρημάτων πες οτι είναι δίδακτρα, αλλά δυστυχώς χάσαμε και ψαράκια.
Τι θα έκανα εγώ τώρα αν ήθελα να το πάω σιγά σιγά για να μην ξοδευτώ με μιας και εφ όσον ήθελα να συνεχίσω με τα ενυδρεία.
Συχνές και σχολαστικές αλλαγές νερού, να ζήσουν τα δύο ψαράκια που έχεις. Είναι μεταξύ τους ασύμβατα δες πως θα δώσεις και ποιό.
Πρώτη προτεραιότητα ένα σωστό φίλτρο, ικανό για περισσότερα από τα λίτρα σου ώστε να μην αχρηστευθεί αν βάλεις στο πρόγραμμα ένα μεγαλύτερο ενυδρείο.
Το λειτουργείς παράλληλα για να διατηρήσεις την όποια βιολογία έχει το παλιό.
Στην συνέχεια παρακολουθείς τις αγγελίες και βρίσκεις ένα φθηνό μεγαλύτερο μεταχειρισμένο να το φτιάξεις σωστά και να το χαρείς.
Περίμενε και τους έμπειρους μήπως μου διαφεύγει ή δεν γνωρίζω κάτι.

Το άλλο πως το βλέπεις? Μην αγοράσεις ψαράκι σ αυτή την φάση.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 17-04-13, 23:29
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

μαλιστα
Ομως βλεπω πως οι μετρησεις αρχιζουν και βελτιωνονται δηλαδη το ph πεφτει τα νιτρικα κι αυτα.. αρα νομιζω οτι τουλαχιστον παμε καλα ε? δε ξερω αν το φιλτρο εχει θεμα διοτι ετσι δουλευε και πριν απλα αντι του πλαστικου περιβληματος που ειχε μπηκε ενα αλλο απο σωληνα δεν αλλαξε κατι...

λεω την γνωμη μου ετσι μην παρεξηγηθω μαθενουμε με καθε κουβεντα ...!!
-------------------------
τα νιτρικα ηταν λιγο πανω απο το οριο οπως και το ph 0,3 πανω απο το ιδανικο... (τωρα εχουν πεσει κι αλλο)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 17-04-13 στις 23:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 18-04-13, 07:49
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα,
εντάξει, μείνε όπως είσαι αν νομίζεις πως είναι εντάξει το φίλτρο, κάνε συχνοτερες αλλαγές μέχρι να ωριμάσει το ενυδρείο και όταν αποφασίσεις οτιδήποτε τα λέμε.
αργότερα όταν πάρεις άλλο ψαράκι χρυσόψαρο, να φροντίσεις να είναι φάνσυ όχι κόμον ή κομετ που χρειάζονται πολλά λίτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 18-04-13, 10:01
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

οκ μαρακι σημερα θα κανω παλι μια αλλαγη και θα γραψω παλι τις τιμες..!! ναι μονο φανσυ ουτως η αλλως ειναι πιο ομορφα ..!! χεχε
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 18-04-13, 12:15
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλιστα, ναι το νερο ειναι βρυσης και γω βρυσης πινω εδω πανω εχουμε καλο νερο..!
discus πραγματικα διαβαζω καθε μερα και κατι αλλα για να ειμαι ειλικρινης με τοσα που εχω διαβασει περαν των βασικων εχω μπερδευτει.....
Ξερω για τις αλλαγες και για τα καθαρισματα αλλα στα υπολοιπα χοντιρκα το λεω καθε ποστ και αλλη αποψη..
Δυστυχώς έτσι γίνεται... κάποιες φορές γράφουν πχ. 30 και άντε μετά εσύ να καταλάβεις, ποία άποψη είναι η σωστή!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ασπρα στιγματα χρηστος13 Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 6 03-02-12 00:21
ασπρα στιγματα drypes Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 03-11-09 07:56
Ασπρα στιγματα kdros Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 10-10-07 17:01
ασπρα στιγματα? tzimakos Αρχάριοι γλυκού νερού 8 17-07-07 11:26
Ασπρα στιγματα και ICK stydio Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 04-11-04 02:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08916 seconds with 13 queries