Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 28-02-13, 15:34
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Το ψαρακι ειναι θεμα χρονου να ''φυγει''.Φιλτρο στρωμενο χωρις βιολογικο υλικο δεν μπορει να υπαρξει.Μονο με σφουγγαρια δεν μπορεις να κρατησεις ψαρια,ποσο μαλλον 3 χρυσοψαρα στα 60 λιτρα.Αν μπορεις να βρεις εναν εμπειρο χομπιστα να κρατησει τα ψαρακια μεχρι να διαβασεις για τον κυκλο του αζωτου και το πως στηνουμε ενα σωστο φιλτρο θα ηταν το καλυτερο κατα την γνωμη μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 28-02-13, 15:37
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

δυστυχώς δεν μπορώ να σε καθοδηγήσω με βεβαιότητα, αν θες κοίταξε τα δύο παρακάτω λινκς και αν καταλήξεις κάπου, σε κάποια μέθοδο, ρώτησε ότι θες.
το μόνο σίγουρο είναι οτι πρέπει να κάνεις συχνές μικρές αλλαγές νερού ελπίζοντας να αποκτήσεις μια καλή ποιότητα νερού.
εύχομαι τα καλύτερα

http://www.youtube.com/watch?v=EHqjAXMfbc0
http://www.goldfish-emergency.com/vi...hp?page_id=174
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ψαρακι ειναι θεμα χρονου να ''φυγει''.Φιλτρο στρωμενο χωρις βιολογικο υλικο δεν μπορει να υπαρξει.Μονο με σφουγγαρια δεν μπορεις να κρατησεις ψαρια,ποσο μαλλον 3 χρυσοψαρα στα 60 λιτρα.Αν μπορεις να βρεις εναν εμπειρο χομπιστα να κρατησει τα ψαρακια μεχρι να διαβασεις για τον κυκλο του αζωτου και το πως στηνουμε ενα σωστο φιλτρο θα ηταν το καλυτερο κατα την γνωμη μου.
ναι σωστό, τουλάχιστον τα δύο υγιή και να κρατήσεις για θεραπεία το άρρωστο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 28-02-13 στις 15:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 28-02-13, 16:11
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

εγω θα ελεγα να τα δωσει και τα τρια,το ''αρρωστο''εχει και αυτο αναγκη απο σωστες συνθηκες νερου και φυσικα ηρεμια γιατι τελευταια κοβει βολτες σε ταπερ,λεκανες,κουβαδες και αλλα οικιακα σκευη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 28-02-13, 16:35
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω θα ελεγα να τα δωσει και τα τρια,το ''αρρωστο''εχει και αυτο αναγκη απο σωστες συνθηκες νερου και φυσικα ηρεμια γιατι τελευταια κοβει βολτες σε ταπερ,λεκανες,κουβαδες και αλλα οικιακα σκευη.
ποιος θα βάλει άρρωστο ψάρι στο ενυδρείο του? εξ άλλου στα 60λ μόνο του ίσως τα καταφέρει. τέλος πάντων το θέμα είναι υπάρχει αυτό το άτομο ?
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 28-02-13, 17:16
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Μαρια εννοω εμπειρος χομπιστας να το κρατησει σε καραντινα μηπως και το σωσει.Για αρχη ενα κινεζικο φιλτρακι με μπολι θα ηταν οτι πρεπει σε ενα δοχειο απο το ικεα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 28-02-13, 17:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ψαρακι ειναι θεμα χρονου να ''φυγει''.Φιλτρο στρωμενο χωρις βιολογικο υλικο δεν μπορει να υπαρξει.Μονο με σφουγγαρια δεν μπορεις να κρατησεις ψαρια,ποσο μαλλον 3 χρυσοψαρα στα 60 λιτρα.Αν μπορεις να βρεις εναν εμπειρο χομπιστα να κρατησει τα ψαρακια μεχρι να διαβασεις για τον κυκλο του αζωτου και το πως στηνουμε ενα σωστο φιλτρο θα ηταν το καλυτερο κατα την γνωμη μου.
Οχι Δημητρη,
Τα σφουγγαρια ειναι και βιολογικα υλικα.
Ολα τα υλικα ειναι και βιολογικα υλικα. (άλλα, πιο καλα απο άλλα)
Αναλογα ομως, που θα τοποθετηθουν στο φιλτρο και πως θα τους συμπεριφερθουμε στη συντηρηση, θα δουλεψουν και ως βιολογικα.
Τα juwel φιλτρα ειναι μια χαρα φιλτρα κι απο μονα τους (χωρις "αναβαθμιση" με κεραμικα υλικα κλπ) αν δεν κανουμε υπερβολες στην ιχθυοφορτωση και στο ταισμα.
Τα ψαρια που εχει μπορει να απαιτουν λιτρα και καλη φιλτρανση, αλλά αυτο οταν μεγαλωσουν και για να μεγαλωσουν (καλο ταισμα).
Τωρα ειναι μικρα. Δεν υπαρχει προβλημα για λιγο καιρο ακομα,
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 28-02-13, 17:35
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαρια εννοω εμπειρος χομπιστας να το κρατησει σε καραντινα μηπως και το σωσει.Για αρχη ενα κινεζικο φιλτρακι με μπολι θα ηταν οτι πρεπει σε ενα δοχειο απο το ικεα.
κατάλαβα, μακάρι να βρεθεί...
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 28-02-13, 17:38
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή Κουφετακι σε κίνδυνο

Μου φαινεται πρεπει να ανοιξει ενα νοσοκομειο-θεραπευτηριο ψαριων
Προσοχη κατοχυρωνω την σκεψη σαν πατεντα
Οποιος δεν μου πληρωσει πνυματικα δικαιωματα κ την χρησιμοποιησει αλλοιμονο του χαχα
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 28-02-13, 17:57
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moufas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου φαινεται πρεπει να ανοιξει ενα νοσοκομειο-θεραπευτηριο ψαριων
Προσοχη κατοχυρωνω την σκεψη σαν πατεντα
Οποιος δεν μου πληρωσει πνυματικα δικαιωματα κ την χρησιμοποιησει αλλοιμονο του χαχα
δηλαδή όχι μόνο θα θεραπεύουμε τζάμπα τα ψάρια θα πληρώνουμε κι απο πάνω διόδια?
-------------------------
πως πάει το κουφετάκι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 28-02-13 στις 17:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 28-02-13, 18:50
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι Δημητρη,
Τα σφουγγαρια ειναι και βιολογικα υλικα.
Ολα τα υλικα ειναι και βιολογικα υλικα. (άλλα, πιο καλα απο άλλα)
Αναλογα ομως, που θα τοποθετηθουν στο φιλτρο και πως θα τους συμπεριφερθουμε στη συντηρηση, θα δουλεψουν και ως βιολογικα.
Τα juwel φιλτρα ειναι μια χαρα φιλτρα κι απο μονα τους (χωρις "αναβαθμιση" με κεραμικα υλικα κλπ) αν δεν κανουμε υπερβολες στην ιχθυοφορτωση και στο ταισμα.
Τα ψαρια που εχει μπορει να απαιτουν λιτρα και καλη φιλτρανση, αλλά αυτο οταν μεγαλωσουν και για να μεγαλωσουν (καλο ταισμα).
Τωρα ειναι μικρα. Δεν υπαρχει προβλημα για λιγο καιρο ακομα,
Σπυρο εσυ μπορει να κρατας και 20 χροσοψαρα με σπογγοφιλτρο.Εσυ ομως ξερεις πως να το κανεις.Οι πιο πολλοι ομως ξεπλενουν τα σφουγγαρια με νερο βρυσης,πολλες φορες και ζεματιστο.Οποτε η βιολογια παει περιπατο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 28-02-13, 21:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο εσυ μπορει να κρατας και 20 χροσοψαρα με σπογγοφιλτρο.Εσυ ομως ξερεις πως να το κανεις.Οι πιο πολλοι ομως ξεπλενουν τα σφουγγαρια με νερο βρυσης,πολλες φορες και ζεματιστο.Οποτε η βιολογια παει περιπατο.
Δημητρη και σουπερ κεραμικα βιολογικα να εχει, αν τα πλενει με νερο βρυσης, παλι το ιδιο αποτελεσμα θα εχει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 28-02-13, 21:35
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

καλησπερα παιδια...!!

λοιπον πηγα σε ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ πετ σοπερ συστημενος απο φιλο... ο ανθρωπος μου ζητησε νερακι για να μετρησουμε μου ζητησε χιλια δυο... του πηγα και το ψαρακι (με δικη μου πρωτοβουλια) το ειδε και ειπε εχει προβλημα με την φουσκα του ειχε πρηστει.. μου ειπε οτι η μονη λυση αυτην την στιγμη ειναι να επεμβουμε με βελονιτσα να το ξεπρηξουμε..
του εδωσα το Οκ και το καναμε μεχρι στιγμης ζει..!! αναπνεει καλυτερα τωρα ΑΛΛΑ ειναι παρα πολυ κρισιμη η σημερινη μερα του δινει 20% να ζησει γιατι ειναι μικρο ακομα και μπορει να μην αντεξει....

αυριο θα παω παλι να του δωσω νερο να μετρησουμε κτλ και σιγα σιγα να δουμε αν εχει το ενυδρειο προβλημα...
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 28-02-13, 22:59
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moufas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου φαινεται πρεπει να ανοιξει ενα νοσοκομειο-θεραπευτηριο ψαριων
Προσοχη κατοχυρωνω την σκεψη σαν πατεντα
Οποιος δεν μου πληρωσει πνυματικα δικαιωματα κ την χρησιμοποιησει αλλοιμονο του χαχα
http://iatropedia.gr/articles/read/3249
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα παιδια...!!

λοιπον πηγα σε ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ πετ σοπερ συστημενος απο φιλο... ο ανθρωπος μου ζητησε νερακι για να μετρησουμε μου ζητησε χιλια δυο... του πηγα και το ψαρακι (με δικη μου πρωτοβουλια) το ειδε και ειπε εχει προβλημα με την φουσκα του ειχε πρηστει.. μου ειπε οτι η μονη λυση αυτην την στιγμη ειναι να επεμβουμε με βελονιτσα να το ξεπρηξουμε..
του εδωσα το Οκ και το καναμε μεχρι στιγμης ζει..!! αναπνεει καλυτερα τωρα ΑΛΛΑ ειναι παρα πολυ κρισιμη η σημερινη μερα του δινει 20% να ζησει γιατι ειναι μικρο ακομα και μπορει να μην αντεξει....

αυριο θα παω παλι να του δωσω νερο να μετρησουμε κτλ και σιγα σιγα να δουμε αν εχει το ενυδρειο προβλημα...
ενημέρωσέ μας, περιμένουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 28-02-13 στις 22:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 01-03-13, 15:08
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

δυστυχως αντεξε μεχρι τις 12 το μεσημερι σημερα....

στο πετ σοπ που πηγα νερακι μου ειπε οτι δεν εχει κανενα θεμα ειναι μια χαρα ολα....
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 01-03-13, 16:03
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

κρίμα.... λυπάμαι πολύ, ήταν το αγαπημένο σου όπως κατάλαβα, ωστόσο πρόσεξε τα άλλα δύο τώρα όσο μπορεί.
συγγνώμη που δεν μπόρεσα να βοηθήσω πιο αποτελεσματικά
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 01-03-13, 16:44
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
δυστυχως αντεξε μεχρι τις 12 το μεσημερι σημερα....

στο πετ σοπ που πηγα νερακι μου ειπε οτι δεν εχει κανενα θεμα ειναι μια χαρα ολα....
Μπορεις να μας πεις τι μετρησεις εκανε και τι τιμες βρηκε?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 01-03-13, 18:24
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
κρίμα.... λυπάμαι πολύ, ήταν το αγαπημένο σου όπως κατάλαβα, ωστόσο πρόσεξε τα άλλα δύο τώρα όσο μπορεί.
συγγνώμη που δεν μπόρεσα να βοηθήσω πιο αποτελεσματικά
μαρια και ολοι σας με βοηθησατε παρα πολυ...!! εγω πρεπει να σας ευχαριστω οχι να μου ζητατε και συγγνωμη..!!

τις μετρησεις οτι θυμαμαι (γιατι μετα τον μεσημεριανο υπνο ο εγκεφαλος μου κανει reset ) το ph 7,3 σκληροτητα ηταν καλη δεν θυμαμαι ακριβως και λιγο νιτρατες ειχα (αν το λεω καλα) οχι κατι ανησυχητικο....

ερωτηση....!!! τι φυτο μπορω να βαλω και με ποιους τροπους τα βαζω... (δε μπορεσα να βρω τοπικ για χρυσοψαρα και φυτα ....) ξερω οτι τα χρυσοψαρα ειναι χορτοφαγα θα τα μαδισουν τα φυτα αλλα καποιοι τα εχουν συνδιασει γιατι οχι και γω....
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 01-03-13, 18:34
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

προσωπικά έχω στα χρυσόψαρα ανούμπιες, εχινόδορους και κάποια που δεν θυμάμαι. δεν τα πειράζουν καθόλου αλλά τουλάχιστον 2φορές την βδομάδα και τρεις, βράζω σ ένα μπρικάκι, κολοκυθάκι, αρακά (ξεφλουδισμένο) ,καρότο (αρκετά βρασμένο), αγγούρι (απλά το ζεματάω λίγα λεπτά για να βυθίζεται), μαρούλι (κομμένο κομματάκια και ζεματισμένο επίσης), λάχανο (το ίδιο), σπανάκι (το ίδιο), ότι έχεις με λίγα λόγια. έτσι δεν τους λείπει το χορταρικό και δεν ακουμπάνε τίποτα . πρόσεχε μην ρίχνεις μεγάλες ποσότητες και σαπίζουν μέσα στο ενυδρείο. θα μάθεις πόσο τρώνε. είναι μια καλή λύση που τα κάνει και χαίρονται και ασχολούνται όλη μέρα μασουλώντας.
-------------------------
αν βάλεις ανούμπιες τις δένεις με μια κλωστή σ ένα ξύλο και ώσπου να σαπίσει η κλωστή έχουν ακουμπήσει οι ρίζες πάνω του. αν βάλεις οτιδήποτε που φυτεύεται απλά το παραχώνεις στο χαλίκι και καλό είναι την πρώτη φορά να βάλεις κοντά στην ρίζα μια παστίλια λιπάσματος. τίποτ άλλο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 01-03-13 στις 18:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 02-03-13, 09:45
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

καλημερα μαρια ευχαριστω που μπαινεις στο κοπο καθε φορα και απαντας...!!

ωραια γιατι απ οτι καταλαβα και το λιγο χορταρακι κανει καλο στον οργανισμο τους ξεφρακαρει και το στομαχακι τους κτλ...

κατσε τωρα να γκουγκλαρο τις ανουμπιες και τους εχινοδορους διοτι δεν εχω ξαναδει ποτε πως ειναι...!!

για τις ανουμπιες λες βαζω ενα ξυλακι το μπιγω στο χαλικι?? παραλληλα με το φυτο? την κλωστη που την βαζω δε καταλαβα.. (το ενυδρειο μου εχει μονο χαλικι για βυθο τιποτα αλλο ουτε χωματα ουτε τιποτα..)
η παστιλια λιπασματος τι παστιλια ? απο πετ σοπ την περνω?
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 02-03-13, 10:06
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

οταν λες "νιτρατες",εννοεις νιτρωδη η νιτρικα?
γιατι δεν παιρνεις υγρα τεστ να ελεγξεις το νερο να υπαρχει μια ξεκαθαρη κατασταση ?
το ενυδρειο τωρα γι αυτα τα δυο ψαρακια που ειναι μικρα,ειναι οριακο μεν,αλλα οχι απαγορευτικο,οποτε μπορεις να το φροντισεις καλα και σωστα και να το χαρεις,αλλα προεχουν οι μετρησεις και να διορθωθουν καποια λαθη και οχι τα φυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 02-03-13, 10:35
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
κατσε τωρα να γκουγκλαρο τις ανουμπιες και τους εχινοδορους διοτι δεν εχω ξαναδει ποτε πως ειναι...!!

για τις ανουμπιες λες βαζω ενα ξυλακι το μπιγω στο χαλικι?? παραλληλα με το φυτο? την κλωστη που την βαζω δε καταλαβα.. (το ενυδρειο μου εχει μονο χαλικι για βυθο τιποτα αλλο ουτε χωματα ουτε τιποτα..)
η παστιλια λιπασματος τι παστιλια ? απο πετ σοπ την περνω?
για να δεις τα φυτά πάτα εδώ .
για να στερεώσεις τις ανούμπιες, παίρνεις ένα από τα διακοσμητικά ξύλα του ενυδρειου σου, την δένεις με κλωστή (το δέσιμο χρειάζεται για να μην ανεβαίνει στην επιφάνεια) και αφήνεις τις ρίζες ελεύθερες, δεν φυτεύεις καθόλου. για τους εχινόδωρος, τους παραχώνεις στο χαλίκι, να σκεπαστούν οι ρίζες τους. δεν χρειάζεται χώμα, υπόστρωμα κτλ. τις παστίλιες λιπάσματος τις πωλούν τα πετ σοπς ναι. εγώ έχω και κρυπτοκορίνες επίσης, φυτεύονται όπως ο εχινόδωρος. για σένα επειδή είναι κάπως μικρός ο χώρος, και δυο ανούμπιες είναι καλές, είναι ωραία φυτά εμένα μου αρέσουν
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 02-03-13, 10:42
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

leda αυτο που δεν ειναι "κακο" ή λιγοτερο κακο δεν θυμαμαι ακριβως τι μου ειπε...πρεπει να ηταν νιτρωδη αλλα δε θυμαμαι.... ε τα υγρα ειναι πιο ακριβα και για να σου πω και την αληθεια πρωτη φορα στη ζωη μου εκανα τεστ στο νερο...
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 02-03-13, 10:50
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
leda αυτο που δεν ειναι "κακο" ή λιγοτερο κακο δεν θυμαμαι ακριβως τι μου ειπε...πρεπει να ηταν νιτρωδη αλλα δε θυμαμαι.... ε τα υγρα ειναι πιο ακριβα και για να σου πω και την αληθεια πρωτη φορα στη ζωη μου εκανα τεστ στο νερο...
το μόνο σίγουρο είναι οτι πρέπει να κάνεις συχνές αλλαγές νερού, στην ίδια θερμοκρασία, με αντιχλώριο. σ αυτή τη φάση όσο πιο συχνά τόσο καλύτερα, καλύτερα πιο μικρές ποσότητες πιο συχνά από το αραιά και μεγαλύτερες.
όταν ξαναπάς για μετρήσεις, σημείωσε σ ενα χαρτάκι τα αποτελέσματα να μας τα πεις και να πάρεις καλύτερες γνώμες. επίσης τσέκαρε τι γίνεται με το φίλτρο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 02-03-13, 10:51
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

αν ηταν νιτρωδη,πρεπει να ειναι μηδεν .
μπορεις να τα βρεις και φθηνοτερα,αλλα πρεπει να κανεις,εαν σε ενδιαφερουν τα ψαρια σου.
εαν οχι και τοσο,κανε οτι νομιζεις...
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 02-03-13, 10:59
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

δε ξερω παιδια παντως μου ειπε οτι δεν ειναι προβλημα...οτι για το νερο της περιοχης ειναι πολυ καλα... ναι μου ειπε και ο ιδιος να κανω μετρησεις σχετικα τακτικα.

σιγα σιγα θα τα τακτοποιησουμε ολα. οσο αναφορα το φιλτρο του ειπα τι γινεται και μου ειπε πως ουσιαστικο προβλημα δεν εχει αλλα οχι οτι δεν θα χρειαστει αλλαγη, ειναι το επομενο που θα αλλαξω....

το καλοκαιρι που το νερο αρχιζει και βραζει μεσα στο σπιτι κανουμε κατι πατεντες με ανεμιστηρεσ που ειδα στο DIY ή κατι αλλο? γιατι θα φτασει το νερο σιγουρα τους 27-28 εκει μεσα...
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 02-03-13, 11:41
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

ναι πρέπει να το δροσίζεις με κάποιο τρόπο, το καλύτερο αυτό με τ ανεμιστηράκια των pc.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 02-03-13, 12:05
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Πρεπει να καταλαβεις τι ζηταμε απο το φιλτρο μας,τι ακριβως κανει ενα φιλτρο.
Διαβασε για τον κυκλο του αζωτου.Πληροφοριες θα βρεις στα υπομνηματα αρχαριων.Αν δεν κατανοησεις αυτο θα εχεις προβληματα μονιμως.
Ο πετσοπας τα λεει μπερδεμενα λιγο.Τι σχεση εχει η ποιοτητα νερου στην περιοχη σας με τις μετρησεις???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 02-03-13, 13:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Nitrate = Νιτρικα = ΝΟ3 http://en.wikipedia.org/wiki/Nitrate
Nitrite = Νιτρωδη = ΝΟ2 http://en.wikipedia.org/wiki/Nitrite
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ρωγμή στον πάτο!!! Efh DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 29-08-12 03:07
Αρσενικό Μolly στον πάτο endymion Ζωοτόκα 15 23-06-10 12:16
Απορία για φελιζόλ στον πάτο! StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-02-10 17:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08346 seconds with 13 queries