Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-10-11, 00:20
άρια Ο χρήστης άρια δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή Φωτισμός με leds

Θα ήθελα την γνώμη σας και για τον φωτισμό του ενυδρείου μου μ99 Χ π25 Χ υ30 (είναι άδειο ακόμα αλλά θα βάλω μόνο φυτά χαμηλών απαιτήσεων, ψάρια δεν έχω αποφασίσει ακόμα) με ταινίες led. Μετά από πολύ διάβασμα, θεωρώ πως θα χρειαστώ από 1μ cold white να το φωτίζω τις ώρες 16.00 με 23.30, και 1μ blue για moonlight για τις ώρες 15.45 - 16.15 και 23.15 - 01.00.
Να επισημάνω κάτι πολύ σημαντικό, το ενυδρείο βρίσκεται στο σαλόνι απέναντι από μια μεγάλη μπαλκονόπορτα που φωτίζει με την αυγούλα , οπότε δεν νομίζω ότι χρειάζεται παραπάνω leds στην διάρκεια της ημέρας.
Φυσικά περιμένω και ελπίζω στις γνώμες σας αν έκρινα σωστά και φυσικά δεκτές και οι παρατηρήσεις σας...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-10-11, 00:31
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

καλημέρα πλέον
το moonlight μόνο για ομορφιά πιστεύω πως θα το βάλεις. Σκέφτομαι και εγώ να βάλω led αλλά κρατώντας την λάμπα που έχει το ενυδρείο. Εγώ θα έβαζα άλλη μια σειρά έτσι καλού κακού. Πόσο τα βρήκες τα led?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-10-11, 07:21
Το avatar του χρήστη alphonse
alphonse Ο χρήστης alphonse δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

εχε το νου σου,το φως απο την αυγουλα .... μη σου δημιουργισει αλγουλα .... και γινει καμια αναγουλα... και χρειαστεις τεντουλα...
καλη τυχη
__________________



Politicians, like diapers, have to be changed frequently - and for the very same reason
Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-10-11, 09:17
άρια Ο χρήστης άρια δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Καλημέρα!

Πραγματικά sopasis για ομορφιά θα το βάλω το moonlight. Δεν θέλω να είναι όμως και υπερβολικά φωτισμένο για να μην έχω πρόβλημα με άλγη, οπότε μήπως να προσθέσω μία σειρά με worm white για πιο απαλό φως; Δεν έχω δει τιμές ακόμα, γιΆαυτό ρωτάω για να ξέρω τι ακριβώς να ψάξω.
Χαχαχαχαχα!!! Ωραίο ποιηματάκι alphonse!
Τεντούλα έχουμε αλλά όχι συνέχεια κάτω. Το ενυδρείο είναι πιο μακρυά από την πόρτα, το φως της διαχέεται στο σαλόνι, δεν χτυπάει απευθείας στο ενυδρείο για να δημιουργήσει άλγη (ελπίζω). Ευχαριστώ για την ευχή!
Τι λένε οι ειδικοί εκ πείρας στα leds;; Θα δώσετε τα «φώτα σας» σε μια αρχάρια;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-10-11, 09:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alphonse Εμφάνιση μηνυμάτων
εχε το νου σου,το φως απο την αυγουλα .... μη σου δημιουργισει αλγουλα .... και γινει καμια αναγουλα... και χρειαστεις τεντουλα...

σωστος!! προσοχη στο φως του ηλιου....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-10-11, 14:14
άρια Ο χρήστης άρια δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Λοιπόν σήμερα βγήκα για λεντοταινίες και τζίφος! Zητούσα των 14,4w αλλά δεν πουλάει κανείς ένα μέτρο γιατί θα του μείνει το υπόλοιπο σε στοκ μου είπαν καθώς οι απολύτως στεγανές λεντοταινίες δεν κινούνται. Οι τιμές κυμάνθηκαν από 17 ευρώ το μέτρο έως 29 ευρώ (προτιμώ το 17 εννοείται), συν περίπου 15 ευρώ ο μετασχηματιστής συν 30 ευρώ ο κάθε χρονοδιακόπτης για κάθε ταινία ξεχωριστά μας κάνουν 156 ευρώ, συν αν θέλει και άλλους δύο μετασχηματιστές (αν θέλει κι αυτόν ξεχωριστά η κάθε ταινία για ξεχωριστό φωτισμό,δεν το ρώτησα) το σύνολο 186 ευρώ!
Τα λέω σωστά ή λάθος; Μπορώ να αλλάξω κάτι ή όχι; Help!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-10-11, 18:54
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

17 το μέτρο???? ebay θα σου βγει κάτω από 10
μετασχηματιστής αν πας σε ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά δε θα σου βγει περίπου 5 άντε 10ε(και πάρα πολλά σου λέω)
χρονοδιακόπτες βρίσκεις από 3ε
σύνολο βαριά βαριά 20ε
ψάξιμο θέλει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-10-11, 19:55
άρια Ο χρήστης άρια δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Ναι, αλλά μέσω ίντερνετ θα πρέπει να περιμένω άλλες 10 μέρες και βάλε, συν τα μεταφορικά συν ότι δεν ξέρω και τι ακριβώς να παραγγείλω, ενώ εδώ στην Αθήνα στα μαγαζιά τους ψιλοεξηγώ τι θέλω και με βοηθούν "λέμε τώρα" , αλλά βλέπουν άσχετη και λένε φυσικά τα πιο ακριβά. Και πόσο άλλο να ψάξω, όλο το πρωί έφαγα και τίποτα, απελπίστηκα! Μήπως ζητάω και πολλά watt; Μήπως δεν χρειάζονται καν 3 σειρές leds;
Θα γράψω ακριβώς από την αρχή τι έχω κάνει και φτιάξει στο diy, νομίζω εκεί ταιριάζει καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-10-11, 20:31
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

βιάζεσαι τόσο και δε μπορείς να περιμένεις μερικές μέρες?
Αν σου περισσεύουν 186ε και κουράστηκες με μια μέρα ψάξιμο αγόρασε τα από εδώ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-10-11, 21:31
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Δες εδω ειναι στεγανη και χωρις μεταφορικα:
http://www.ebay.com/itm/1M-SMD-60-LE...item2a14628f35

Γενικα αν ψαξεις για led strip θα βρεις πολυ πραμα.
Αν συμπληρωσεις και rgb, θα βρεις τριων χρωματων (κικκινο πρασινο μπλε) που μπορεις να επιλεξεις μεσω τηλεχειριστηριου πολλους συνδυασμους χρωματων που ειναι κοντα στο φασμα που προτιμουν τα φυτα, καθως και moonlight.
π.χ. εδω:
http://www.ebay.com/itm/1M-100CM-505...item27bbe7899d
To μονο που πρεπει να παρεις απο εδω ειναι ενα τροφοδοτικο 12V
Αν βρεις κατι που σου κανει, μπορεις να ζητησεις διευκρινησεις και βοηθεια εδω.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-10-11, 22:04
άρια Ο χρήστης άρια δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Προς Sopasis
Εσύ αυτό κατάλαβες, ότι το ψάξιμο με κούρασε; Τις ερωτήσεις μου για το αν αυτά που λέω να βάλω είναι τα σωστά και που κανένας δεν μου απάντησε ακριβώς σε αυτές (και που φυσικά κανένας δεν είναι υποχρεωμένος) δεν τις είδες;;;;;;;
Εδώ ρωτάω στα μαγαζιά και με κοιτάνε απορημένοι, στο ebay τι να παραγγείλω έξυπνε; Ή και εδώ ακόμα; Αφού δεν ξέρω ακόμα τίποτα ούτε για τα απαιτούμενα watt, ούτε για τα χρώματα ούτε για τίποτα το ηλεκτρονικό που θα χρειαστώ!!!
Και αν μου περισσεύανε 186 ευρώ για ένα καπάκι δεν θα μέτραγα μόνη μου να φτιάξω σε τζαμά ενυδρείο με 55 ευρώ ούτε θα κολλούσα μόνη μου τις κόντρες, ούτε θα έβαφα το καπάκι μόνη μου μαύρο εξωτερικά να μην φεύγει το φως όοοοοοοοοοοοταν θα κολλήσω πάλι μόνη μου τις λεντοταινίες! Κι αν βιαζόμουν δεν θα περίμενα ακόμα εδώ και δυο εβδομάδες το φίλτρο μου για να ξεκινήσω να στήσω το ενυδρείο μου! Θα τα είχα πάρει όλα έτοιμα και τώρα θα το καμάρωνα χωρίς να ρωτάω κανέναν!
ΓιΆ αυτό σε παρακαλώ αν δεν έχεις κάτι άλλο να κάνεις απάντησε σε άλλον, εμένα πάντως μην με ειρωνεύεσαι, δεν με ξέρεις και δεν σε ξέρω!
-------------------------
klipitiklopos επεξεργαζόμουν την απάντησή μου και δεν είδα νωρίτερα το δικό σου post, φυσικά χίλια ευχαριστώ για την βοήθειά σου, θα τα κοιτάξω αμέσως !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη άρια : 11-10-11 στις 22:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-10-11, 22:35
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από άρια Εμφάνιση μηνυμάτων
Προς Sopasis
Εσύ αυτό κατάλαβες, ότι το ψάξιμο με κούρασε; Τις ερωτήσεις μου για το αν αυτά που λέω να βάλω είναι τα σωστά και που κανένας δεν μου απάντησε ακριβώς σε αυτές (και που φυσικά κανένας δεν είναι υποχρεωμένος) δεν τις είδες;;;;;;;
Εδώ ρωτάω στα μαγαζιά και με κοιτάνε απορημένοι, στο ebay τι να παραγγείλω έξυπνε; Ή και εδώ ακόμα; Αφού δεν ξέρω ακόμα τίποτα ούτε για τα απαιτούμενα watt, ούτε για τα χρώματα ούτε για τίποτα το ηλεκτρονικό που θα χρειαστώ!!!
Και αν μου περισσεύανε 186 ευρώ για ένα καπάκι δεν θα μέτραγα μόνη μου να φτιάξω σε τζαμά ενυδρείο με 55 ευρώ ούτε θα κολλούσα μόνη μου τις κόντρες, ούτε θα έβαφα το καπάκι μόνη μου μαύρο εξωτερικά να μην φεύγει το φως όοοοοοοοοοοοταν θα κολλήσω πάλι μόνη μου τις λεντοταινίες! Κι αν βιαζόμουν δεν θα περίμενα ακόμα εδώ και δυο εβδομάδες το φίλτρο μου για να ξεκινήσω να στήσω το ενυδρείο μου! Θα τα είχα πάρει όλα έτοιμα και τώρα θα το καμάρωνα χωρίς να ρωτάω κανέναν!
ΓιΆ αυτό σε παρακαλώ αν δεν έχεις κάτι άλλο να κάνεις απάντησε σε άλλον, εμένα πάντως μην με ειρωνεύεσαι, δεν με ξέρεις και δεν σε ξέρω!
-------------------------
Σ' ευχαριστώ πολύ klipitiklopos, θα τα κοιτάξω αμέσως !
σε καμία περίπτωση δε πήγα να στο παίξω έξυπνος λυπάμαι αν κατάλαβες κάτι τέτοιο.
Εγώ μόνο να βοηθήσω ήθελα από την αρχή. Δε σου απάντησε κανείς γιατί κανείς δε ξέρει ακριβώς. Αλλιώς δουλεύουν τα led αλλιώς η κοινές λάμπες. Τα watt δεν είναι μονάδα μέτρησεις εντάσεις φωτός αλλά η ενεργεία που καταναλώνετε απο μια συσκευή στο χρόνο. πχ τα led που σου είπε ο φίλος klipitiklopos καταναλώνουν (χωρίς να είμαι βέβαιος) περίπου 7watt. Όλοι τόσα χρόνια χρησιμοποιούν λάμπες φθορίου και ξέρουμε οτι θέλουμε περίπου 0.5watt/λίτρο στο ενυδρείο μας για να είμαστε σε καλά επίπεδα. Στα led όμως δεν ισχύει το ίδιο (δεν γράφουν όλοι πόσα lumens βγάζει το κάθε led ή πόσα lumen/λίτρο θέλει ένα ενυδρείο) σίγουρα και μακάρι να βγει κάποιος να με διορθώσει γιατί και εγώ σκοπεύω να βάλω led. Γιαυτό αν δεις σου είχα πει στην αρχή εγώ πως θέλω να βάλω αλλά θα κρατήσω και την λάμπα που εχω τώρα γιατί δε ξέρω κατά πόσο θα κάνουν σωστή δουλεία.
Ρωτώντας και ψάχνοντας φτιάχνονται όλα, για να μη φεύγει το φως μπορείς να βάλεις ανακλαστήρες πάνω από τα led(αν και είναι σχετικά κατευθυντηκα όλα τους)πχ.
Όσο για το ηλεκτρονικό που θα χρειαστείς είναι μόνο ενα τροφοδοτικό 12 ή 24 volt (ανάλογα τα led) το χρονοδιακόπτη τον έγραψες από μόνη σου
Ελπίζω να είσαι πιο ήρεμη με όσους θέλουν να βοηθήσουν (όσο μπορούν)
φιλικά Μιχάλης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-10-11, 22:43
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Να αναφερω μονο οτι επειδη εχω την λεντοταινια την rgb, αλλα εχω και την λαμπα για τα φυτα (grolux 1x25w), η λαμπα ειναι κατα πολυ φωτεινοτερη.
Δεν ξερω τι θα γινει αν μπει και δευτερη λεντοταινια. εγω την εχω μονο για το moonlight.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-10-11, 23:02
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Να αναφερω μονο οτι επειδη εχω την λεντοταινια την rgb, αλλα εχω και την λαμπα για τα φυτα (grolux 1x25w), η λαμπα ειναι κατα πολυ φωτεινοτερη.
Δεν ξερω τι θα γινει αν μπει και δευτερη λεντοταινια. εγω την εχω μονο για το moonlight.
για moonlight είναι ιδανικές έχουν μικρή κατανάλωση και είναι διακριτικές.
Σε φυτεμένο θέλω να τις δω. Έχω βαλισνεριες που δε παίρνουν μπόι και πιστεύω οτι φταίει το φως αν με 100 led που θα βάλω δω βελτιώσει θα το γράψω αμέσως
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-10-11, 13:52
άρια Ο χρήστης άρια δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παιδιά συγνώμη για το ξέσπασμα.....
Μιχάλη ήταν στιγμή δύσκολη, πρέπει να με !!!!

Σας ευχαριστώ πολύ και μόνο για τον χρόνο σας που ξοδεύετε να απαντάτε στο θέμα μου….
Πολύ δειλά λέω να δοκιμάσω για αρχή με δύο λεντοταινίες των 14.4w, με μια θερμού λευκού να δουλεύει 16.00 με 22.00 και μία RGB να δουλεύει 14:00 – 16:30 και 21:30 - 00:30. ¶ρα σετ πάνε δύο χρονοδιακόπτες αναλογικοί και δύο μετασχηματιστές, και βλέπουμε....
Φιλικά φιλάκια!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-10-11, 14:47
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Για τροφοδοτικο μπορεις να βρεις εδω για ενταση 1Αmpere (γραφει στο site που θα το παραγγειλεις τα ampere η τα Watt της λεντοταινιας που θα διαλεξεις), και εχει και διακοπτη πανω στο καλωδιο για να το κλεινεις..
http://www.e-anagnostou.gr/%CF%85%CF...--p-14507.html

Η εδω για ενταση 1,5 Αmpere:
http://www.e-anagnostou.gr/%CE%AF%CE...--p-14508.html

Στον ιδιον μπορεις να βρεις και μεγαλυτερο, αν συνδεσεις πολλες λεντοταινιες, τα ampere πανε αθροιστικα, οπως και τα Watt.
Χονδρικα, σημασια εχει να συμφωνουν τα Volt.
Aν δηλαδη διαλεξεις 3 λεντοταινιες που δουλευουν στα 12V και ο κατασκευαστης μιλαει για 1Αmpere η καθε μια, εχουμε 1+1+1=3 Ampere.
Στην πραξη βεβαια σπανια να χρειαστει τοσο πολυ.
Η δικη μου που ειναι rgb, με φουλ αναμενα ολα τα χρωματα "τραβαει" ρευμα 0,65 Αmpere.
Aν σε εμπλεξα βαζεις εδω τα λινκ των ταινιων που διαλεξες, και σε βοηθαμε
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-10-11, 15:17
άρια Ο χρήστης άρια δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Χα χα χα!! Να με έμπλεξες; Όχι καλέ! Μπλέκει όποιος καταλαβαίνει, εγώ απλά δεν κατάλαβα τίποτα, χαχαχαχαχαχα!!!
Δεν έχω διαλέξει ταινίες από ίντερνετ γιατί δεν ξέρω τίποτα περί του θέματος, συν ότι προτιμώ να τα πάρω από μαγαζί για να μου δείξουν και πως να συναρμολογήσω καλώδια με καλωδιάκια και παρακαλώδια....
Απλά θα ήθελα να καταλάβω τι να ζητήσω ακριβώς...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-10-11, 15:24
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από άρια Εμφάνιση μηνυμάτων
Χα χα χα!! Να με έμπλεξες; Όχι καλέ! Μπλέκει όποιος καταλαβαίνει, εγώ απλά δεν κατάλαβα τίποτα, χαχαχαχαχαχα!!!
Δεν έχω διαλέξει ταινίες γιατί δεν ξέρω τίποτα περί του θέματος, συν ότι προτιμώ να τα πάρω από μαγαζί για να μου δείξουν και πως να συναρμολογήσω καλώδια με καλωδιάκια και παρακαλώδια....
ο.κ. εδω ειμαστε, διαλεγεις και λες
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-10-11, 15:25
nikos gn Ο χρήστης nikos gn δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: Ωραιοκαστρο Θεσσαλονικης
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Αμα ενδιαφερεσαι για ταινια λεντ με το μετρο εχει εδω www.ledmegastore.gr σε 4-5 μερες θα ειναι στα χερια σου και εδω www.houseofled.gr για πιο ψαγμενα συστηματα θα ειναι στα χερια σου σε 2-3 μερες και με αψογη εξυπηρετηση και τα δυο
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-10-11, 15:36
άρια Ο χρήστης άρια δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Τι λέτε γι' αυτήν;
http://www.houseofled.gr/str-220.html
Εφόσον είναι και 220V δεν χρειάζεται μετασχηματιστή, σωστά;
..............................
Σκέφτομαι, εάν πάρω ένα μέτρο από την ψυχρού λευκού και ένα μέτρο RGB με ένα ρυθμιστή χρωμάτων
( http://www.houseofled.gr/rgb-controller.html) θα είμαι κομπλέ;

Ευχαριστώ nikos gn!

Δείτε κ αυτό!http://www.digital-inngr.com/led-strips.html
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-10-11, 19:32
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δείτε κ αυτό!http://www.digital-inngr.com/led-strips.html
Αυτη εχει καποια ενδιαφεροντα χαρακτηριστικα:
http://www.digital-inngr.com/led-strip-60-smd-1m.html

Ποσότητα LED: 60 Leds/μέτρο (εχει και με 30 led/μετρο λιγοτερο φωτεινες)
SMD 5050
(εχει μεγαλα led 50Χ50 χιλιοστα αρα πιο φωτεινα)

Μήκος Κύματος: 2500-3200K 6400-7000Κ
(πολυ κοντα στο απαιτουμενο για φυτεμενο)

Αλλα εχει και ενα περιεργο:
Φωτεινότητα (LM / Meter): 180-240Lm (τα θεωρω λιγα)




-------------------------
Λοιπον για να μην σε γεμιζω με πολλα τεχνικα, εχω καταληξει στο εξης:
Αν δεν σε ενδιαφερει το χρωμα (moonlight), oi ασπρες η οι κιτρινωπες, εχουν μεγαλυτερη φωτεινοτητα απο τις rgb, που πετυχαινουν να δημιουργησουν ασπρη αποχρωση αναβοντας ταυτοχρονα 3 χρωματα, αρα και μεγαλυτερη καταναλωση.
Χωρις να το εχω δοκιμασει, εχω την γνωμη οτι για να κανεις δουλεια με τα φυτα, πρεπει να βαλεις 2 η 3 λεντοταινιες coolwhite και warmwhite σε συνδυασμο.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klipitiklopos : 12-10-11 στις 19:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-10-11, 00:19
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Απλά να επιστήσω εγώ την προσοχή σου, στην ποιότητα. ΜΗΝ διαλέξεις την πιο οικονομική. Κοίτα προς κάτι μεσσαίο. Στο λέω γιατί είμαι παθών, αφού μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας, είχα αρκετές απώλιες. Βέβαια κοίταξα τότε και πήρα τις πιο οικονομικές.
Πρόσεξε το λιγάκι αυτό, εκτός και αν δεν θα στηριχτείς για φωτισμό μόνον στις λεντοτενίες, οπότε και να "χάσεις" κάποια δεν θα τρέχει και τίποτα.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φωτιστικο με spot-leds thanasis76 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 184 28-01-11 20:32
LEDS golf4470 Φωτισμός 1 20-01-11 01:06
Leds vs T5 για full φυτεμένο panaghs Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 11-09-10 10:18
ερευνα για leds golf4470 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 29-01-10 17:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08044 seconds with 13 queries