Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-10-10, 20:38
Το avatar του χρήστη ariel
ariel Ο χρήστης ariel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή καινούργιο ψαράκι....(μονομάχος)

Καλησπέρα σε όλους!!
Λοιπόν εχω διαβάσει αρκετα ποστ για τους μονομάχους αλλά και πάλι εχω μερικές ακόμα απορίες...
καταρχας ειμαι καινούργια στο club... Μου κάναν δώρο έναν πανέμορφο μονομάχο η γυάλα του ειναι μικρούλα , διαστάσεις ακριβώς δεν γνωρίζω ... είμαι φοιτήτρια κ όπως καταλαβαίνετε μου ειναι λίγο δύσκολο να πάρω ενυδρείο ή ακόμα κάτι μεγαλύτερο αυτήν την στιγμή... παρολαυτα του εχω παρει κ ενα βραχάκι με φυτά απο πάνω κ του αρέσει πάρα πολύ να κοιματε εκεί. έχω όμως πρόβλημα στην αλλαγή του νερού... του αλλάζω τα 2/3 του νερού του αλλά δυσκολεύομαι να τον βάλω στην πάλι στην γυάλα του φοβάμαι μήπως τον χτυπήσω.. επίσης είναι φυσιολογικό που βγάζει μπουρμπουλήθρες στο νερό πλάι στα φύλλα?κ τέλος η άλλη μου απορία να του πάρω θηλυκό για παρέα ?? η μήπως δεν κάνει??
αυτά... sorry αν σας φαίνονται οι απορίες μου δεδομένες αλλά όπως σας είπα είναί η πρώτη μου επαφή με ψαράκια κ θέλω όσο μπορώ να του δώσω μια άνετη ζωή!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-10-10, 20:50
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες! και μονο που μπηκες σε ενα ενυδρειοφορουμ για να το ψαξεις σημαινει ενδιαφερον..
για αρχη θα πρεπει να μετρησεις τις διαστασεις του δοχειου που τον φιλοξενεις...(ειναι στρογγυλο? τετραγωνο??) ωστε να βρουμε τα λιτρα.
απο εκει και περα...αν ο ογκος ειναι "υποφερτος" θα πρεπει να μεριμνησεις για φιλτρανση και θερμανση.
αλλαγη νερου παντα με το αναλογο αντιχλωριο και θερμοκαρσια δωματιου το φρεσκο νερο.
στρωσιματα, μπολιασμα και λοιπες λεπτομερειες θα τα βρεις ολα στα υπομνηματα και θα εχουμε χρονο να τα συζητησουμε. προεχει να μαθουμε ομως αν μπορεις να τον συντηρησεις σε επαρκη λιτρα με σωστη φιλτρανση και θερμοκρασια. διαφορετικα αν ξεπερνα τα ορια των δυνατοτητων σου θα ηταν φρονιμο να επιστρεψεις το ψαρακι.
ευχομαι να μπορεσεις να του παρεχεις ο,τι χρειαζεται.
μεταφερω το θεμα σου στην κατηγορια bettas
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-10-10, 20:55
Το avatar του χρήστη Αber
Αber Ο χρήστης Αber δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2008
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

καλως ηρθες. αν δεν μπορεις να παρεις ενυδρειο(υπαρχουν μικρα και με 20¤) καλο θα ηταν να εβγαζες την πετρα για να εχει πιο πολυ χωρο. βεβαια μια φωτογραφια θα ηταν οτι πρεπει για να δουμε σε ποσα λιτρα ζει.οταν κανεις αλλαγες νερου μην βγαζεις το καημενο το ψαρακι εψω γιατι στρεσαρεται παρα πολυ. βγαζε το νερο χωρις να γερνεις τη γυαλα και βαζε αλλο πολυ σιγα για να μην διαταρασεται πολυ η ηρεμια του. επισης προμιθευσου αντιχλωριο. μπουρμπουλιθρες ποιος βγαζει? το ψαρι? παει το καημενο. να ξερεις πως αν το κρατησεις ετσι σε λιγες μερες θα το αποχαιρετησεις. κανονικα θελει φιλτρο, θελει αναταραξη της επιφανειας για να οξυγονωνεται το νερο, θελει θερμοστατη, φως, χωρο, κλπ. ψαξε παντως για μικρα ενυδρειακια που μπορει να ειναι κομπλε σε χαμηλη τιμη.
__________________
every dog has his day
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-10-10, 20:57
Το avatar του χρήστη giotiss
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Veroia
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

εχει στα jumbo κατι μικρά ενυδρειάκια με λίγα χρήματα. γιατί δε κοιτάς κάτι τέτοιο? Τα είχα δει πριν καιρό και σήμερα διάβασα εδω μέσα σε ένα ποστ οτι έχουν και φιλτράκι και έχουν περίπου 15 ευρώ. Δε θυμάμαι σε ποιο ποστ το διάβασα αλλά σίγουρα έχουν κάποια μικρα. Νομίζω οτι απο τι στιγμή που δε μπορείς να διαθέσεις παραπάνω χρήματα είναι μια λύση σιγουρα καλύτερη απο τη γυάλα. Μπορείς επίσης να ψάξεις εδω μέσα για κάτι μεταχειρισμένο. Περίμενε, θα σου πουνε και τα παιδιά αλλα στη γυάλα είναι κρίμα να το αφήσεις....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-10-10, 21:08
Το avatar του χρήστη ariel
ariel Ο χρήστης ariel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

οταν λεω κανει μπουρμπουλιθρες ειναι σαν να κανει φωλίτσα μαζεμένες σε ένα σημείο μέσα στα φυτά....αν ειναι μονο 20 ευρω κατι θα μπορεσω να κανω οκ για το άλλαγμα του νερού άλλα το κακάκια του πως θα τα βγάζω από την γυάλα?? αντιχλωρικό έχω ήδη πάρει η γυάλα είναι ορθογώνια μέσα σε αυτήν μου τον έφεραν... έχει ύψος:11 πλάτος:12 και μήκος :21
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-10-10, 21:19
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Δές αυτό. Μέσα του το ψαράκι σου θα είναι βασιληάς!

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44129
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-10-10, 21:50
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το ενυδρειακι σου εχει ογκο καπου 25 λιτρα...σχεδον 20 καθαρα....μπορεις να τον κρατησεις εκει αν και το ενυδρειο που σου εβαλε λινκ ο φιλος νικος ειναι πολυ πιο ανετο και καλη ευκαιρια.
αν κρατησεις αυτο που εχεις θα πρεπει να παρεις εστω ενα κοματι τζαμι για να το χρησιμοποιησεις ως καπακι ΑΝ δεν εχει το ενυδρειο γιατι τα ψαρακια αυτα εχουν μερικες φορες μια συνηθεια να πηδανε εξω..και δε θελεις σιγουρα να τον βρεις στο πατωμα.
απο εκει και περα θα χρειαστεις ενα φιλτρακι και θερμοστατη - θερμομετρο. μολις προμηθευτεις αυτα (το συντομοτερο) μιλαμε και για στρωσιμο ..μπολι...διατροφη..διαμορφωση περιβαλλοντος και τα λοιπα.
ως τοτε αλλαγες νερου 50% καθημερινα ειναι οκ με αντιχλωριο παντα και νερο στη θερμοκρασια του δωματιου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-10-10, 22:08
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
το ενυδρειακι σου εχει ογκο καπου 25 λιτρα...σχεδον 20 καθαρα.....
Πάνο σούφυγε ένα μηδενικό! 2,7 λίτρα είναι. Πολύ μικρό
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-10-10, 22:35
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

νομιζω οτι οντως το κουτι που τον φιλοξενεις,(γιατι ουτε λογος για ενυδρειο!)ειναι πολυ πολυ πολυ μικρο!το "καλο σημαδι" ειναι οτι μπηκες και ψαχτηκες και πως ακομη λογο του οτι ο μονομαχος σου κανει φωλια ειναι υγειης!(μπουρμπουληθρες=φωλιτσα) για την ωρα.. Ουτε λογος γι'αλλο ψαρακι,ειδικα θυληκο!καλυτερα βαλε δυναμιτη!!αγορασε ή βρες μεσω αγγελιων,ενα ενυδρειακι πανω απο 20 λιτρα ή ακομη μεγαλυτερο!διαβασε και μαθε για το πως γινεται και τι ειναι το στρωσιμο ενος ενυδρειου,παρε θερμοστατη οπωσδηποτε και συνεχισε το ψαξιμο και τις ερωτησεις!!για τα "κακακια" του,μπορεις να παρεις μια σκουπα βυθου!οχι για το δοχειο που το εχεις,αλλα για το καινουριο που θα παρεις!και μετα σιγουρα θα δεις και θα χαρεις κατι μοναδικο!ο μονομαχος ειναι καταπληκτικο ψαρακι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-10-10, 23:20
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και από μένα, αν κοιτάξεις θα βρεις κάποιο ενυδρειάκι πάνω απο 15 λίτρα για να τον κρατήσεις χωρίς προβλήματα (αυτά από το jumbo είναι μία λύση). Θηλυκιά μην βάλεις γιατί τότε ένα από τα δύο θα κυνηγήσει το άλλο μέχρι θανάτου (όχι απαραίτητα το αρσενικό) σε τόσο μικρό χώρο. Ακόμα και σε μεγαλύτερα ενυδρεία, δε βάζουμε αρσενικό με θηλυκό παρά μόνο για αναπαραγωγή και σε ιδιαίτερες περιπτώσεις (πολύ μεγάλο ενυδρείο, κρυψώνες, ανεκτικό αρσενικό κλπ). Καλή συνέχεια και καλό διάβασμα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αber Εμφάνιση μηνυμάτων
μπουρμπουλιθρες ποιος βγαζει? το ψαρι? παει το καημενο. να ξερεις πως αν το κρατησεις ετσι σε λιγες μερες θα το αποχαιρετησεις. κανονικα θελει φιλτρο, θελει αναταραξη της επιφανειας για να οξυγονωνεται το νερο
Ας μην βιαζόμαστε και πανικοβάλλουμε τον κόσμο, οι μπουρμπουλήθρες είναι φυσιολογικές (φωλιά) και επίσης ανατάραξη της επιφάνειας δεν είναι απαραίτητη (ούτε αρέσει στους μονομάχους) καθώς αναπνέουν αέρα
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-10-10, 23:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikosm1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο σούφυγε ένα μηδενικό! 2,7 λίτρα είναι. Πολύ μικρό
ηηηηηηηηηηη...που ελεγε και η Ζουμπουλια....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-10-10, 19:55
Το avatar του χρήστη ariel
ariel Ο χρήστης ariel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

και ναι!! επιτελους τα καταφερα!! η κοπελια ειχε δικιο στα jumbo εχει ενυδρεια με 15 ευρω!! ειναι 13 λιτρα κ αυτη πηρα για τον μονομάχο μου! τωρα ομως μου δημιουργηθηκαν κιαλλα ερωτήματα....λοιπον ας αρχισω... καταρχασ μαζι με ο ενυδρειο ειχε κ φιλτρο μεχρι που μπορει να μπει το νερο??και τελος ποτε να βαλω το ψαρακι μεσα μπορω κ τωρα?το φιλτρο θα το εχω συνεχεια αναμενο?
__________________


"Η ζωή μοιάζει με βιβλίο, που οι επιπόλαιοι και οι τεμπέληδες το φυλλομετρούν αδιάφορα, ενώ οι φρόνιμοι το διαβάζουν με προσοχή γιατί ξέρουν ότι μια μονάχα φορά επιτρέπεται να το διαβάσουν."
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-10-10, 20:00
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

χμ..δε διαβασες τα πιο πανω! τα 13 λιτρα ειναι νομιζω λιγα!ακομη και για το μονομαχο! το φιλτρακι σου πρεπει να καλυφθει απο το νερο!χρειαζεται ομως "στρωσιμο" πρωτα με μπολι ή βακτηρια..και αντιχλωριο! αρα δε μπορεις ακομη και τωρα να τον βαλεις μεσα..! καπακι αυτη η γυαλα εχει?! φως..?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-10-10, 20:03
Το avatar του χρήστη ariel
ariel Ο χρήστης ariel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

ειναι λιγα αλλα κ συ αν διαβασεσ πιο πανω δεν μπορω για περισσοτερα χρηματα!!καπακι δεν εχει θα παω αυριο να παραγγειλω ομως γυαλι στα μετρα του ενυδρειου
__________________


"Η ζωή μοιάζει με βιβλίο, που οι επιπόλαιοι και οι τεμπέληδες το φυλλομετρούν αδιάφορα, ενώ οι φρόνιμοι το διαβάζουν με προσοχή γιατί ξέρουν ότι μια μονάχα φορά επιτρέπεται να το διαβάσουν."
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-10-10, 20:07
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Ζήτησε μπόλι από κάποιον από την Θεσσαλονίκη (βάλε αγγελία στο Gab), για να αποφύγεις την διαδικασία στρωσήματος.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-10-10, 20:13
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το ψαρακι θα το βαλεις ουτως η αλλως στο νεο του σπιτι...γιατι κι εκει που τον εχεις δεν υπαρχει φιλτρο...οποτε οπως λεει και ο νικος...μπολι και φυσικα το φιλτρο να δουλευει συνεχως...

υ.γ. βαλε κατι απο πανω μεχρι να παρεις καπακι γιατι μπορει να την "κανει" ο ψαρης..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-10-10, 20:20
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Αφού υπάρχει οικονομική στενότητα (κρίση είναι αυτή) θα κάνεις λίγο συχνότερα αλλαγές νερού και θα είναι οκ Αν έβαζες και μία φωτογραφία του ενυδρείου και του φίλτρου ειδικότερα θα βοηθούσε να δώσουμε πιο σωστές συμβουές... Το φίλτρο πρέπει να δουλεύει συνεχώς και -αν είναι όπως το φαντάζομαι- πρέπει να είναι όλο κάτω από το νερό. Πρέπει να σκεφτείς κάτι για φωτισμό και αντίσταση με θερμοστάτη (υπάρχουν γύρω στα 12-14e στα 25Watt). Μπόλι απαραίτητο (δες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934) αφού έχεις ήδη το ψάρι και περιμένει. Βάλε από τώρα νερό (αποχλωριωμένο) να ετοιμάζεται και να δουλεύει το φίλτρο. Καλή συνέχεια και καλό διάβασμα
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-10-10, 21:39
Το avatar του χρήστη ariel
ariel Ο χρήστης ariel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

οταν λες πιο συχνα καθε ποτε εννοεις?? ακομα ενα παιδι αό δω μου ειπε πως θα μου δωσει αυριο μπολι οποτε ποτε να τον βαλω μεσα? και ειναι ασφαλες να παρω μπολι απο αλλον η να το στρωσω καλυτερα μονη?το καινουργιο ενυδρειο το χω κατω οπως κ τον παιδαρο μου στην τελευταια φωτο φαινετε κ η φωλιτσα που εχει κανει!!!δειτε πλζ και το φιλτρο να με πειτε!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  CIMG1245.jpg
Εμφανίσεις:  3639
Μέγεθος:  53,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  CIMG1239.jpg
Εμφανίσεις:  1090
Μέγεθος:  81,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  CIMG1250.jpg
Εμφανίσεις:  806
Μέγεθος:  50,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  CIMG1255.jpg
Εμφανίσεις:  805
Μέγεθος:  42,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  CIMG1256.jpg
Εμφανίσεις:  1420
Μέγεθος:  46,2 KB  
__________________


"Η ζωή μοιάζει με βιβλίο, που οι επιπόλαιοι και οι τεμπέληδες το φυλλομετρούν αδιάφορα, ενώ οι φρόνιμοι το διαβάζουν με προσοχή γιατί ξέρουν ότι μια μονάχα φορά επιτρέπεται να το διαβάσουν."
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-10-10, 21:53
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Εννοώ τουλαχιστον 30% αλλαγή 1 φορά την εβδομάδα (εννοείται με νερό αποχλωριωμένο και ίδιας θερμοκρασίας).. Αφού βάλεις το μπόλι περίμενε να απορροφηθεί από το φίλτρο και να ξεθαμπώσει λίγο το νερό και μετά βάλτον μέσα. Λογικά το νερό στα δύο ενυδρεία έχει την ίδια θερμοκρασία, σωστα? Το φίλτρο απ'ότι βλέπω είναι σωστά τοποθετημένο. Οι φυσαλίδες που βγάζει δεν είναι απαραίτητες καθώς οι μονομάχοι αναπνέουν κατευθείαν αέρα, αλλά άμα σου αρέσουν no problem. Τώρα η διακόσμηση θα μπορούσε να είναι πιο φυσική (λίγη ενυδρειακή άμμος, ένα μικρό κομμάτι ξύλο και 2-3 εύκολα φυτά, αλλά τα φυτά θέλουν και σωστό φωτισμό). Ρίξε μία ματιά στις παρουσιάσεις ενυδρείων να πάρεις ιδέες αν θες Ο μονομάχος σου είναι ωραιότατος και έχει κάνει και μεγάλη φωλιά (και την προσέχει κιόλας όπως φαίνεται στην τελευταία φώτο)!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-10-10, 22:00
Το avatar του χρήστη ariel
ariel Ο χρήστης ariel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

ναι... καθεται απο κατω! συνεχεια!! λες να θελει κοριτσακι? χιχι αλλα κ ρωτησα ειναι πιο ασφαλε παρω απο αλλον μπολι?να το στρωσω εγω?
__________________


"Η ζωή μοιάζει με βιβλίο, που οι επιπόλαιοι και οι τεμπέληδες το φυλλομετρούν αδιάφορα, ενώ οι φρόνιμοι το διαβάζουν με προσοχή γιατί ξέρουν ότι μια μονάχα φορά επιτρέπεται να το διαβάσουν."
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-10-10, 22:08
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Πάρε μπόλι, δεν έχεις χρόνο να το στρώσεις μόνη σου. Αν δεν είχε προβλήματα με αρρώστιες ο "δωρητής" δε θα έχεις κανένα πρόβλημα
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-10-10, 23:52
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

αχου βγαλε το αθλιο χαλικι του τζαμπο βασικα ολα να μπορουσες να τα βγαλεις κρατα το φιλτρακι και το χαρτονακι για προσωρινο καπακι...βαλε ζωντανο φυτο και χαλικακι φυσικο κατω.σκουροχρωμο....καλα βρε θεσσαλονικεις ουδεις δεν φιλοτιμηθηκε??? και κατι αλλο 15 ενυδρειακι +6 το τζαμακι =21 οκ αλλα 9 ευρω και επερνες κατι ποιο αξιοπρεπες!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-10-10, 01:10
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

συγνωμη για την απαντηση,ισως να μην εδωσα την απαιτουμενη προσοχη στο οικονομικα σου και να εστιασα στις συνθηκες του μονομαχου περισσοτερο!Το να εδινες πολυ λιγα ευρω παραπανω, τις ταξεως των 30 ευρω δε νομιζω πως θα ηταν και πολλα! μπορεις και απο αγγελιες να βρεις κατι φτηνο!παντως νιωθω την αναγκη σου και τη λαχταρα σου να δεις το αγαπημενο σου ψαρακι να κολυμπαει κι εσυ να το θαυμαζεις,αλλα πιστεψε με πως αληθεια σου λεω..θα τον χαρεις περισσοτερο σε κατι καλυτερο απο το 13λιτρο,με τις σωστες συνθηκες δημιουργημενες γι'αυτον!αν παλι δε θελεις τις συμβουλες μου κανε οπως αγαπας! φιλικα!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-10-10, 10:26
posidwnas Ο χρήστης posidwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Μαύρη άμμο έχω να της δώσω αν θέλει και μπόλι
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-10-10, 10:43
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Ωραια ... ενα σοϊκο φιλτρακι θελει και μια μεγαλυτερη γυαλα και θα ειναι οκ !!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-10-10, 18:30
Το avatar του χρήστη ariel
ariel Ο χρήστης ariel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 18
Cool

''και κατι αλλο 15 ενυδρειακι +6 το τζαμακι =21 οκ αλλα 9 ευρω και επερνες κατι ποιο αξιοπρεπες!!!''καλε... δεν υπηρχε οταν πηγα...
"Μαύρη άμμο έχω να της δώσω αν θέλει και μπόλι"μμπολι βρηκα τηχ αλλα λιγη μαυρη αμμο δεν θα μελεγα οχι!!
"βαλε ζωντανο φυτο και χαλικακι φυσικο κατω." απο αυτο δεν γνωριζω... προφανος πρεπει πρωτα να παρω αμμο κ μετα τα φυτα...
__________________


"Η ζωή μοιάζει με βιβλίο, που οι επιπόλαιοι και οι τεμπέληδες το φυλλομετρούν αδιάφορα, ενώ οι φρόνιμοι το διαβάζουν με προσοχή γιατί ξέρουν ότι μια μονάχα φορά επιτρέπεται να το διαβάσουν."
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-10-10, 19:01
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Στα Jumbo δεν εχεις και πολλες επιλογες για ενυδρειο!πηγαινε σε καποιο pet shop!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-10-10, 20:16
Το avatar του χρήστη ariel
ariel Ο χρήστης ariel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

παλι το ιδιο με πανω κανεις........αλλα αφου τοσο πολυ θελεις να παρω μεγαλυτερο ενυδρειο μηπως μπορεις να μου παρεις ενα??? γιατι οπως σου ειπα και παραπανω μεχρι εκει μπορω! παραπανω δεν εχει!
__________________


"Η ζωή μοιάζει με βιβλίο, που οι επιπόλαιοι και οι τεμπέληδες το φυλλομετρούν αδιάφορα, ενώ οι φρόνιμοι το διαβάζουν με προσοχή γιατί ξέρουν ότι μια μονάχα φορά επιτρέπεται να το διαβάσουν."
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-10-10, 20:42
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Στειλε μου ενα αριθμο λογαριασμου,ωστε να σου στειλω 10-15 ευρω,γιατι για τετοιο ποσο μιλαμε! Αν ομως, οπως σου ξαναειπα οπως κι εσυ λες παραπανω,εψαχνες τις αγγελιες http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44930
θα εβρισκες κατι πολυ φτηνο! κι εξαλλου εγω σου απαντησα.. στην απαντηση σου: ''και κατι αλλο 15 ενυδρειακι +6 το τζαμακι =21 οκ αλλα 9 ευρω και επερνες κατι ποιο αξιοπρεπες!!!''καλε... δεν υπηρχε οταν πηγα.. " Επιμενω στο οτι: με αρκετες πληροφοριες απο το foroum και πολυ λιγα ευρω παραπανω, πολυυυ λιγα, θα εκανες τελεια δουλεια!αλλα οπως σου ειπα,αν δεν ακους συμβουλες..θα βρεθεις σιγουρα πιο μπλεγμενη!! και σεβομαι απολυτα την οικονομικη σου δυσχερεια!μη νομιζεις μια απο τα ιδια ειμαι κι εγω! φιλικα!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-10-10, 21:05
Το avatar του χρήστη ariel
ariel Ο χρήστης ariel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

1) την αγγελια την ειδα και αν προσεξες βγηκε χτες το βραδυ ενω εγω ηδη το ειχα παρει!!!
2)το ποσο σεβεσε το καταλαβαινω απο τον τροπο που μιλας!!!ποσο μαλλον σε μια γυναικα!!! "Στειλε μου ενα αριθμο λογαριασμου,ωστε να σου στειλω 10-15 ευρω,γιατι για τετοιο ποσο μιλαμε! " χαλαρωσε!!!!
3) το αν και το ποσο νοιαζομαι για το ψαρι μου ασε με να το ξερω εγω ! δεν το παιζω ειδικος! ξερω ομως οτι θα τον εχω ευτυχισμενο προσφερονατς του την αγαπη μου και οτι μπορω να του προσφερω με τα οικονομικα που διαδετω πραγμα που δεν αφορα κανεναν απο εδω μεσα! τις συμβουλες που μου δινουν ολοι τις ακουω κ τις σεβομαι και προσπαθω να τις υλοποιησω οσσο ειναι αυτο δυνατον για να του προσφερω ενα καλυτερο περιβαλλον!αλλα δεν δεχομαι να μου μιλα κανεις με αυτον τον τροπο!!! ειδικα αυτοι που δεν με γνωριζουν!
4)και τελος επειδη μαρεσει πολυ αυτο που βαζεις καθε φορα στο τελος γιαυτο θα το βαλω και γω!
ΦΙΛΙΚΑ!!
__________________


"Η ζωή μοιάζει με βιβλίο, που οι επιπόλαιοι και οι τεμπέληδες το φυλλομετρούν αδιάφορα, ενώ οι φρόνιμοι το διαβάζουν με προσοχή γιατί ξέρουν ότι μια μονάχα φορά επιτρέπεται να το διαβάσουν."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καινούργιο ενυδρείο Manolis Αρχάριοι γλυκού νερού 14 03-01-10 10:40
Κανένα κόλπο; Ψαράκι στο φίλτρο persival Αρχάριοι γλυκού νερού 3 12-10-09 19:25
Πάει το ψαράκι μου... :( andreasp Χρυσόψαρα 24 04-06-07 11:26
Καινούργιο μονομάχοενυδρείο dimitrisgiannoulakis Bettas 18 21-03-07 10:56
Ψαράκι το ... ελληνικόν ! fighterfish Ψάρια και φυτά Ελλάδας και Ευρώπης 13 23-01-03 01:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10823 seconds with 14 queries