Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-05-04, 23:11
bazz! Ο χρήστης bazz! δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2004
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή στην αναμονη για την γεννα !!!

εχω δυο γκαπινες φουσκομενες του σκασμου αλλα αναρωτιεμαι ποτε θα βγουν τα babies?ειναι η πρωτη μου φορα και δεν εχω ιδεα ποτε ειναι ετοιμες.ακομη βλεπω οτι σε μια απο τις δυο της εχουν φαει λιγο την ουρα,και σε εναν αρσενικο το ιδιο, γιατι γινετε αυτο?δωστε μου τα φωτα σας ,σε ενα πρωταρη πατερα (στα γκαπυ πρωταρης!!!)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-05-04, 00:37
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Συνήθως οταν μια γκαπίνα είναι έτοιμηνα γεννήσει βλέπεις την κοιλιά της φουσκομένη και σχεδόν τετράγωνη. Διακρίνεις μαύρο το κομμάτο κοντά στο anal fin και αυτό οφείλετε στα μάτια από τα μικρά guppies (fries).
Συχνά η γκαπίνα μια μέρα πριν γεννήσει αρχίζει να διαγράφει κύκλους στο τζάμι.
Προσοχή όμως μην την αφήσεις μεσα στο ενυδρείο να γεννήσει γιατί οι πιθανότητες να ζήσουν τα μικρά είναι ελάχιστες. Τα 80-90% θα φαγωθούν από τα άλλα guppies-ψαρια που έχεις μέσα στο ενυδρείο ή κι από την ίδια την μητέρα αφού μετά την γέννα είναι πολύ πινασμένη. Όσα καταφέρουν να ξεφύγουν από τους γιγάντιους κυνηγούς τους θα βρεθούν κολημένα στο φίλτρο καθώς δεν μπορούν να αντισταθούν στην ροή του νερού του φίλτρου.
Για το λόγο αυτό χρησιμοποίησε μια γεννίστρα που θα βρεις σε pet-shop που όμως να χωρίζει την μάνα από τα μωρά.

Τώρα όσο για τις ουρές πρέπει να ξέρεις ότι μερικά είδη έχουν μια ιδιαίτερα εύγευστη για τα άλλα guppie ουρά η οποία σε συνάρτηση με τα ζωντανά χρώματα έλκει τους επείδοξους καλοφαγάδες του ενυδρείου σου.

Άντε και καλή λευτερία στις 2 γκαπίνες σου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-05-04, 00:59
Markos Ο χρήστης Markos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2004
Περιοχή: Εκάλη
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Το έντονο μαύρο στην κοιλιά μπορεί να το βλέπεις για πολλές ημέρες (διακρίνεται από τις πρώτες ημέρες της εγκυμοσύνης).

Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς εύκολα να διακρίνει από την κοιλιά πότε θα γεννήσει η γκαπίνα...

Μπορείς όμως να το δεις από την έντονη κυκλική της κίνηση (όπως ανέφερε και ο προηγούμενος φίλος) σε διάφορα σημεία του ενυδρείου...

Όσο για την γεννήστρα υπάρχουν δύο απόψεις μέσα στο board (υπερ και κατά) όπου μπορείς να τις διαβάσεις σε άλλο post (πάλι εδω στα ζωοτόκα).

Προσωπικά είμαι υπέρ της ελεύθερης γέννας για διάφορους λόγους (σε ενυδρείο με αρκετές κρυψώνες είναι αδύνατο να μην καταφέρει να επιβιώσει έστω και ένα μωρό)...

Με το καλό τα γεννητούρια...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-05-04, 09:53
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Συμφωνώ με το Μάρκο. Εάν το ενυδρείο σου έχει μια σχετική χλωρίδα, είναι καλύτερα να έχεις ελεύθερες γέννες.
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-05-04, 11:13
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω απόλυτα με τους 2 φιλους οτι η ελεύθερη γέννα είναι ότι καλύτερο και για τα μωρά αλλά και για την γκαπίνα η οποία φυσικά δεν στρεσάρετε καθόλου με τον αποκλισμό της σε μια μικρή και άβολη γεννήστρα. Φυσικά προυπόθεση είναι να έχουμε ενα καλά φυτεμένο ενυδρείο με φύτά που έχουν λεπτά και πυκνά φύλλα και πιθανότατα κάποια φυτά επιφανείας για να μπορούν να βρουν κρυψώνες τα μικρά.
Μην ξεχνάμε όμως οτι "σχεδόν" όλοι την πρώτη φορά δοκιμάσαμε την γεννήστρα(στα ζωοτόκα) μόνο και μόνο από την λαχτάρα μας να αποκτήσουμε όσο το δυνατόν περισσότερα μωρά.
Μιά καλή περίπτωση αν αρχίσεις να ασχολείσε με γεννες σε guppy θα είναι αυτό που έχω κάνει και εγώ, ένα μικρο ενυδρείο και αυτό βεβαια πολύ καλα(πυκνά) φυτεμένο το οποίο θα παίζει το ρόλο του μαιευτηρίου. Εκεί θα βάζει την γκαπίνα μερικές μέρες πριν γεννήσει και φυσικά μετά την γέννα θα την μεταφέρεις και πάλι στο κανονικό σου ενυδρείο. Στο μικρό ενυδρείου θα μπορείς να έχεις τις κατάλληλες συνθήκες για να μεγαλώσουν τα μικρά και να τα ταίζεις ποιο συχνά από ότι στο μεγάλο ενυδρείο σου. Φυσικά δεν θα πρέπει να ξεχνάς να κάνεις συχνές και μικρές αλλαγές νερού για να έχεις όσο το δυνατόν καθαρότερο το περιβάλλον για τα μικρά σου.
Και μιας και αναφέρουμε τα fries έχετε δοκιμάσει να τα ταίσετε κρόκο αυγού διαλυμένο σε νερό? Κάνουν σαν τρελά. Έχω διαβάσει οτι βοηθάει στην γρηγορότερη ανάπτυξη τους μαζί την υψηλή θερμοκρασία (29C) και ενισχύει τα χρώματά τους.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-05-04, 15:51
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Μία από τις guppiνες μου (ξανά)γέννησε το Σάββατο...
Αυτό λοιπόν που παρατήρησα εγώ ήταν το ότι τις προηγούμενες ημέρες καθόταν σε μια γωνιά του ενυδρείου μόνη... Επίσης κολυμπούσε στα "κάτω πατώματα" του ενυδρείου μου, ενώ συχνά μου έδινε την εντύπωση ότι ξεκουράζοταν σχεδόν ακίνητη.

Είχα φτάσει σε σημείο να νομίζω ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με αυτή, ώσπου το Σάββατο είδα καμιά δεκαριά guppakia να κρύβονται μέσα στα φυτά και την κοιλιά της φανερά "ξεφούσκωτη"...

Lasal, μιας και έχεις μεγάλη εμπειρία με guppies, είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά?
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-05-04, 01:18
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

φυσιολόγικοτατη,, η συμπεριφορα που αναφερεις.
κλασικο συμπτωμα θυληκου guppies που ετοιμαζεται να γεννησει,,,
δεν συντρεχει λογος ανυσηχιας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03782 seconds with 14 queries