Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-02-14, 15:54   #1
Λιγη βοηθεια
 
Το avatar του χρήστη akilas123
akilas123
Junior Member
Εγγραφή: 15-02-2014
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 7

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
akilas123 Ο χρήστης akilas123 δεν είναι συνδεδεμένος 18-02-14, 15:54
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα σε ολους.Ειμαι νεο μελος στο aquatek και εντελως αρχαριος με τα ενυδρεια.Εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρων (100x30x40).Μετα απο την τοποθετηση υποστρωματος,οπως μου προτειναν απο το μαγαζι,φυτεψα μια anoubia mix t ενα gymnocoronis,δυο vallisneria και δυο cryptocoryne.Εβαλα αντιχλωρικο( ,το φιλτρο και ενα θερμοστατη.Το στρωσιμο το κανω με την βοηθεια ενος ψαριου black moor.Η ερωτησεις μου ειναι αρκετες ως αρχαριος.
Πρωτα απο ολα τα φυτα ταιριαζουν μεταξυ τους;
Οι μετρησεις μου γιναν με easy test της jbl
Απο οτι καταλαβα οι μετρησεις μου ειναι αυτες
NO3 0
NO2 0
Gh>14d
KH 6d
pH 7,2
Cl2 0

Ειναι καλες για το συγκεκριμενο ψαρι;Πρεπει να κανω κατι;
Τα υλικα του ενυδρειου μου ειναι τα εξης
Χαρακτηριστικα
εσωτερικο φιλτρο eheim pic
jbl proterm s 100w
jbl manado 10L

Φυτα
1x anubias mix t
1x gymnocoronis
2x vallisneria a
2x cryptocoryne

Ψαρια
1x black moor

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.n...22893015_n.jpg
Εμφανίσεις: 2748
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-02-14, 16:38
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως ηρθες για αρχη.

Τα λογια που χρησιμοποιησες για το στρωσιμο του ενυδρειου, οτι θα γινει με τη βοηθεια ψαριου, δυστυχως δε συμβαδιζουν με την ερωτηση αν ειναι σωστες οι μετρησεις για το ψαρι. Υποθετω οτι δεν χρησιμοποιησες μπολι ή καποια μεθοδο στρωσιματος του φιλτρου, οποτε θα σε συμβουλευα για αρχη να ριξεις μια ματια εδω, για να διαπιστωσεις τι συμβαινει οταν εισαγουμε ενα ψαρι σε αστρωτο ενυδρειο.

Πρωτη κινηση θα σου προτεινα να βαλεις μια αγγελια για μπολι, μεχρι να διαβασεις ολα τα υπομνηματα στον τομεα των αρχαριων, για να καταλαβεις τι γινεται. Ειναι κριμα να ταλαιπωρειται το ψαρακι. Υπαρχουν ανωδυνοι τροποι στρωσιματος, οι σωστοι.

Φυσικα, για οτιδηποτε θελεις, ρωτας.

Υ.Γ. η anubia δεν φυτευεται. Δενεται σε καποια πετρα / ξυλο, γιατι πιθανο να σαπισει αν η ριζα της ειναι στο υποστρωμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-02-14, 16:47
Το avatar του χρήστη Elenikgr
Elenikgr Ο χρήστης Elenikgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Τα λίτρα σου είναι καλά. Νομίζω ότι και οι εμπειρότεροι θα σου πουν να δώσεις περισσότερα στοιχεία για το ενυδρείο σου - υπάρχει φόρμα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για την παρουσίαση, και να δώσεις τις μετρήσεις της αμμωνίας, είναι σε αυτό το link: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42077

Επίσης, βγάλε την ανούμπια η οποία δεν φυτεύεται. Θα πρέπει να δεθεί πάνω σε μια πέτρα ή σε ξύλο - θα πρέπει να εξέχει από το υπόστρωμα το κοτσανάκι πάνω από τα ριζίδια, αλλιώς θα σου σαπίσει. Θα δείξει περισσότερο το ενυδρείο σου αν βάλεις πέτρες ή ξύλο (mopani, driftwood). Και βάλε αναλυτικά τη δυναμικότητα του φίλτρου σου, υλικά που περιέχει, κλπ.

Καλή αρχή σου εύχομαι. Φαίνεται πολύ ωραίο!!! Mακάρι να αρχίζαμε όλοι οι αρχάριοι από αυτά τα λίτρα!
__________________
"...you can put a man on trial but you can't make the guilty pay... and you can cage an animal but you can't take away the rage..."

#nomorebullshit
C.C. 17/05/2017
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-14, 16:58
Το avatar του χρήστη akilas123
akilas123 Ο χρήστης akilas123 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2014
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση.
Δηλαδη τωρα που οι μετρησεις μου ειναι καλες (απο οτι πιστευω) δεν εχει στρωθει το ενυδρειο;
Νομιζω διαβασα στο φορουμ οτι μπορεις ναφυτεψεις την anubia αν ο μισκος της ειναι εξω απο το υποστρωμα.Ισχυει; Αλλιως τωρα μπορω να την δεσω σε ενα ξυλο χωρις το γλαστρακι της με πετονια;
Ευχαριστω εκ των προτερων

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elenikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα λίτρα σου είναι καλά. Νομίζω ότι και οι εμπειρότεροι θα σου πουν να δώσεις περισσότερα στοιχεία για το ενυδρείο σου - υπάρχει φόρμα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για την παρουσίαση, και να δώσεις τις μετρήσεις της αμμωνίας, είναι σε αυτό το link: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42077

Επίσης, βγάλε την ανούμπια η οποία δεν φυτεύεται. Θα πρέπει να δεθεί πάνω σε μια πέτρα ή σε ξύλο - θα πρέπει να εξέχει από το υπόστρωμα το κοτσανάκι πάνω από τα ριζίδια, αλλιώς θα σου σαπίσει. Θα δείξει περισσότερο το ενυδρείο σου αν βάλεις πέτρες ή ξύλο (mopani, driftwood). Και βάλε αναλυτικά τη δυναμικότητα του φίλτρου σου, υλικά που περιέχει, κλπ.

Καλή αρχή σου εύχομαι. Φαίνεται πολύ ωραίο!!! Mακάρι να αρχίζαμε όλοι οι αρχάριοι από αυτά τα λίτρα!
Ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.Να σαι καλα.Η διακοσμηση με πετρες και ξυλα ειναι μια απο τα σχεδια μου και μαλιστα θα πραγματοποιηθουν συντομα(εντος του σκ).Οσο για τη δυναμικοτητα αλλα και τα υλικα που περιεχει υποθετω οτι αναγραφονται στο κουτι αγορας;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akilas123 : 18-02-14 στις 16:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-02-14, 17:01
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αμμωνια δεν βλεπω να μετρας, πως πιστευεις οτι ειναι καλες οι μετρησεις? Το στρωσιμο διαρκει ενα μηνα (στρωνοντας με αμμωνια ή τροφη), αν δεν μπολιασεις το φιλτρο. Εκτος αν καταλαβα λαθος, γιατι εχω την εντυπωση οτι εβαλες το ψαρι κατευθειαν. Διαβασε αυτα που εγραψα πιο πανω και θα σου λυθουν πολλες αποριες.

Για την anubia, οπως και αλλα ευκολα φυτα, μπορεις να διαβασεις εδω. Αφησε, ομως, τα φυτα προς το παρον και επικεντρωσου στη φροντιδα του ψαριου σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-02-14, 17:21
Το avatar του χρήστη akilas123
akilas123 Ο χρήστης akilas123 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2014
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Οκ ευχαριστω πολυ.Ειμαι λιγο ως πολυ μπερδεμενος γιατι απο το καταστημα μου παν να ακολουθησω αυτα τα βηματα και οτι σε μια βδομαδα θα μπορεσω να βαλω και αλλα ψαρακια μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-02-14, 17:34
mnck Ο χρήστης mnck δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2013
Περιοχή: Αμφιαλη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Φιλέ μου καλησπέρα και καλώς όρισες,

Να έχεις κάτι στο πίσω μερος του μυαλού σου!!!!!
[Τα καταστήματα που βλέπουν τα ψάρια που πουλούν σαν ΨΑΡΙΑ(ζωντανούς οργανισμού ) και όχι σαν ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ είναι πολύ λίγα στην αγορά………..]
όποτε άσε τι λένε τα διάφορα καταστήματα και διάβασε τις ενότητες για αρχάριους να δεις τι πρέπει να κάνεις για να μην χάσεις το ψαράκι σου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-02-14, 17:58
Το avatar του χρήστη akilas123
akilas123 Ο χρήστης akilas123 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2014
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Γενικα ξερω αυτη τη συμπεριφορα τους απλα νομιζω οτι αυτη την περιπτωση θα τους συμφερε να μ δωσουν υγρα και διαφορα τεστ παρα να μην μ δωσουν τπτα.Ξεχασα να πω οτι το Black moor μου το δωσε ενας φιλος μου επειδη δεν ταιριαζε με τα guppies του
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-02-14, 20:42
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς ήρθες

Στρώσιμο με ψάρι ή στρωσιμο στις πλάτες του ψαριού, σημαίνει πως γρήγορα ή ελαχιστα αργότερα το ψάρι θα το χάσεις!

Στο ποστα 2 ο nazgul στα εγραψε ΟΛΑ

Εφόσον αγαπας το χομπι και τα ζωντανα, βαλε άμεσα αγγελία για μπόλι μηπως και τη γλυτώσει το ψαράκι

Διάκοσμηση κλπ...τα συζητάμε μόλις στρώσει το ενυδρείο και σωθει το ψάρι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elenikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνε αν θες μια ολοκληρωμένη παρουσίαση χρησιμοποιώντας την παραπάνω φόρμα - Ολα γίνονται αρκεί να υπάρχει διάθεση και υπομονη
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 18-02-14 στις 20:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-02-14, 21:40
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αφιερωσε λιγο χρονο στο διαβασμα των υπομνηματων που σου προτεινα και μονο κερδισμενος θα βγεις εσυ και το ψαρακι σου. Δυστυχως, οσοι απο εμας ακουσαμε τις συμβουλες του πετσοπ στο ξεκινημα μας, αργησαμε να στησουμε ενα σωστο ενυδρειο, με συνεπεια να χασουμε τα πρωτα ψαρακια μας (ή και πολλα επομενα). Στο χερι σου ειναι το επομενο θεμα σου να μην ειναι στις ασθενειες, επιλεγοντας το σωστο δρομο το συντομοτερο. Πληροφοριες υπαρχουν ατελειωτες.

Καλη συνεχεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-02-14, 21:51
Το avatar του χρήστη akilas123
akilas123 Ο χρήστης akilas123 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2014
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας.Βρηκα μπολι τελικα απλα εχω αλλη μια ερωτηση.ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να βαλω το σιποραξ στο συγκεκριμενο φιλτρο που εχω;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-02-14, 23:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.
Καταρχην πριν μπολιασεις κλπ, τι θερμοκρασια εχει το νερο σου και τι θερμοκρασια του δοτη??
Το ενυδρειο θα γινει χρυσοψαραδικο ή το ψαρι μπηκε για το στρωσιμο μονο?
-------------------------
Μη ειμαστε των ακρων.
Σε τετοιων διαστασεων ενυδρειο και με ενα μικρο ψαρι μεσα, με καταλληλο ταισμα, με βοηθεια απο βακτηρια και prime και μετρησεις ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3 γινεται το στρωσιμο και τελειως ανωδυνα για το ψαρι.
Ισως μονο ο συντηρητης του ενυδρειου παιδευτει λιγο, αν ξεφυγουν λιγο οι τιμες και χρειαστει να κανει καποιες ποσοστιαιες αλλαγες νερου κατα το στρωσιμο.
(Θα επρεπε μονο, να τρεξει μερικες μερες το ενυδρειο χωρις ψαρι).
Απλα οι περισσοτεροι αρχαριοι, εχουν μικρο ενυδρειο, βαζουν πολλα ψαρια στην αρχη μαζεμενα, ταιζουν αβερτα, δεν μετρανε το νερο και γιαυτο χανουν τα ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 18-02-14 στις 23:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-02-14, 23:19
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akilas123 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ ευχαριστω πολυ.Ειμαι λιγο ως πολυ μπερδεμενος γιατι απο το καταστημα μου παν να ακολουθησω αυτα τα βηματα και οτι σε μια βδομαδα θα μπορεσω να βαλω και αλλα ψαρακια μεσα.
@Σπύρο...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-02-14, 23:20
Το avatar του χρήστη akilas123
akilas123 Ο χρήστης akilas123 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2014
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Την θερμοκρασια του δοτη δεν την ξερω ακριβως.Η δικια μου ειναι γυρω στους 25-26.Το ψαρι μπηκε μεσα για στρωσιμο και επειδη μου το εδωσε ενας φιλος μου γιατι δεν ταιριαζε με τα guppies του
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-02-14, 23:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η θερμοκρασια νερου δοτη και ληπτη μπολιου, πρεπει να ειναι σχεδον ιδια, αφου και τα καλα νιτροποιητικα βακτηρια (που βρισκονται στο μπολι) ειναι ευαισθητα στις αποτομες αλλαγες παραμετρων.
Στις παραμετρους αυτες, εκτος της θερμοκρασιας, συμπεριλαμβανονται οι τιμες pH και GH (αλλα αν εχετε και οι δυο νερο βρυσης δεν θα απεχουν σημαντικα - ενω η θερμοκρασια μπορει να διαφερει πολυ).

Η θερμοκρασια που εχεις ειναι σχετικα υψηλη για χρυσοψαρο.
Αν βαλεις τροπικα ψαρια, το ψαρι αυτο (αφου ειναι κρυου νερου) πρεπει να δωθει αλλου.
Δεν αποκλειεται επισης να εχουν μεταφερθει στο ενυδρειο, παθογονα ή παρασιτα των οποιων ειναι φορεις τα χρυσοψαρα, αλλα λογω ανοσιας που εχουν αναπτυξει, να μην εμφανιζουν ασθενεια. Ασθενεια οπως που μπορει να περασει ευκολα στα τροπικα ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-02-14, 00:40
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Μπολι θα δωσω εγω στον Ακιλα. Η θερμοκρασια μου ειναι 19 με ~21 ( 19 το πρωι και σχεδον 21 οταν πια κλεινουν οι λαμπες το βραδυ )

Ph : 7.5
Kh : 6 - 7 ( καποιες φορες μετραει 6 καποιες 7 )
Gh : 11

Αυτες ειναι μετρησεις απο το ενυδρειο. Το νερο βρυσης μετραει το ιδιο εδω στην περιοχη.

Απορια δικη μου. Ποσο σιποραξ χρειαζεται για ενα καλο μπολιασμα? Ποσο ειναι πολυ, ποσο ειναι λιγο ?

@ Delta66. Σπυρο, σιποραξ απο αυτο που εχω παρει απο εσενα ( ειναι μεσα στο φιλτρο απο την μερα που το πηρα - περιπου 2 βδομαδες ) ειναι σε καλη κατασταση ή να βγαλω ενα σακουλακι σιποραξ μινι που ειναι μεσα μηνες?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-02-14, 00:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πρεπει να αφησει κι ο akilas123 να πεσει σταδιακα θερμοκρασια απο τους 26 στους 21.
1C καθε 6 ωρες. (ειναι μεγαλη η πτωση 5C για χρυσοψαρα, αλλα δεν γινεται αλλιως αν θελει να μπολιασει σε 30 ωρες)


Αν ειναι στρωμενο το υλικο, δεν εχει τοση σημασια ποιο υλικο θα του δωσεις, η βιολογια πλεον εχει μοιραστει σε ολο το υλικο ομοιομορφα.

ΥΓ Μπολι σου ειχα δωσει ή καινουριο σιποραξ?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-02-14, 01:01
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Σιποραξ καινουριο ειχα παρει. οχι μπολι.



Αυτη ειναι η απορια μου.. Αν ειναι 2 βδομαδες αρκετες για να πεις οτι εχει αναπτυχθει βιολογια στο φρεσκο σιποραξ που μπηκε σε ηδη στρωμενο φιλτρο.

( Το φιλτρο δουλευε 6+ μηνες. Απο αυτο εβγαλα τα δευτερα σφουγγαρια που δεν εκαναν ουσιαστικα δουλεια και εβαλα το σιποραξ που πηρα απο εσενα. Το σιποραξ που υπηρχε ηδη μεσα δεν το εβγαλα )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Michali[s] : 19-02-14 στις 01:02 Αιτία: Διευκρίνηση
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-02-14, 01:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κατι θα γινει, αν γινει σωστα το μπολιασμα τουλαχιστον. .... (θερμοκρασια)
Δεν εχει και πολλους ρυπους να καλυψει το φιλτρο, στο αστρωτο ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-02-14, 01:13
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Okay. Αρα περιμενουμε να πεσει η θερμοκρασια του και βγαζω απο το παλιο siporax.

Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-02-14, 17:07
Το avatar του χρήστη akilas123
akilas123 Ο χρήστης akilas123 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2014
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Εχω παρατηρησει ότι το νερο του ενυδρείου μυριζει ασχημα. Διαβασα καπου ότι μπορει να ναι υδροθειο.Οταν κουνάω το υπόστρωμα βγαινουν μικρες φυσσαλιδες (σαν της σοδας ) Διαβασα επισης ότι για την απομακρυνση του πρεπει να γινει αλλαγη νερου (50%) και σκουπα βυθου.Η ερωτηση μου είναι αν πρεπει να κανω κατι τετοιο στην περιοδο στρωσίματος και αν ναι πως μπορω να καταφερω να μην ρουφηξει η σκουπα το υπόστρωμα(είναι ελαφρυ)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λιγη βοηθεια ΜΠΕΤΥ Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 2 17-05-12 17:26
λιγη βοηθεια! drak7family Γλυκό νερό - Γενικά 3 09-10-10 21:26
λιγη βοηθεια christine1989 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 14-12-08 14:05
λιγη βοηθεια harilaos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 05-12-06 17:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17281 seconds with 15 queries