Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-09-06, 18:45
Το avatar του χρήστη klime
klime Ο χρήστης klime δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή Τι ασθένεια είναι?

Γεια σας... έχω ένα ενυδρείο 60λ περίπου 6 μήνες με 4 σκαλαράκια 2 τιγράκια και 1 γατόψαρο... Όλα πανε μια χαρά μέχρι σήμερα που είδα το μεγάλο το σκαλάρι μου να είναι κολλημένο πίσω απο το φίλτρο και να κάθεται εκεί αρκετή ώρα... Μου έκανε εντύπωση και όπως το παρατηρούσα είδα οτι έχει βγάλει κάτι μαυρα σημαδάκια πάνω στα βράγχια του απο την αριστερή μεριά. απο την δεξιά δεν εχει κάτι... επίσης μέσα στα βράγχια του φαίνεται έχει πολύ μαυρίλα πάλι... διάβασα κάπου οτι μπορεί να είναι απο την αμωνία... δηλητηρίαση δηλαδή. Τα άλλα τα σκαλάρια και τα τιγράκια μου χαίρουν άκρας υγείας...

Παρακαλώ τα φώτα σας... Ευχαριστώ

ΥΓ. Το εν λόγω σκαλάρι έχει την κανονική του όρεξη, κολυμπάει κανονικά και δεν παρουσιάζει κανένα παραπάνω σύμπτωμα... Αλλαγή νερού γίνεται το 40% καθε 10 μέρες
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-09-06, 18:47
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αν σκευτείς οτι έχεις υπερβολικά πολλά ψάρια μέσα στο ενυδρείο σου τότε πολλές μπορεί να είναι οι αιτίες! Όταν λες μάλλον από αμωνία? Μετρήσεις έχεις να μας πεις για να μπορουμε να πούμε κάτι? Μήπως και μια φωτό του σκαλαριού αν γίνετε?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-09-06, 18:51
Το avatar του χρήστη klime
klime Ο χρήστης klime δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Ναι το γνωρίζω... αλλα δεν θέλω να δώσω κανένα πίσω...
δυστυχώς άλλα στοιχεία δεν έχω να σας δώσω αυτή τη στιγμή. τα τεστ τα έχω στο σπίτι μου στα άλλα ενυδρεία. όσο για φώτο δεν έχω την ψηφιακή μου εδώ επίσης...για να μην ρωτήσεις αν είμαι στο βουνο , σου λέω είμαι στο μαγαζί μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-09-06, 22:11
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Ενυδρείο 60λ με 4 σκαλαράκια 2 τιγράκια και 1 γατόψαρο.
Είσαι τυχερός που τόσο καιρό δεν είχες προβλήματα !!!
Και σίγουρα όλα δεν πάνε μια χαρά.
Οι λύσεις δύο :
ή αγοράζεις μεγαλύτερο ενυδρείο....ή δωρίζεις-επιστρέφεις-ανταλλάσεις τα ψάρια σου και βάζεις άλλα στο 60ρι.

Όλα τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα και δεν θα λύσουν το πρόβλημα απλώς θα δώσουν μια παράταση μέχρι να αναγκαστείς - εκ των πραγμάτων - να βάλεις άλλα ψάρια γιατί θα έχεις ένα άδειο ενυδρείο.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-10-06, 10:01
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klime
Ναι το γνωρίζω... αλλα δεν θέλω να δώσω κανένα πίσω...
Mια και έχω περάσει κι εγώ απο το στάδιο :"θέλω και τα 3000 ψάρια μου μέσα στο ενυδρείο μου", θέλω να σου δώσω μια συμβουλή, όχι σαν ειδική, αλλά απλά σαν κάποιον που την έχει πατήσει.
Είναι λογικό να μη θέλεις να διώξεις κάποιο από ψαράκια σου, αλλά η κατάληξη θα είναι να έχουν πρόβλημα και ολα τα ψαράκια, αλλά και εσύ, γιατί δε θα βλέπεις το υγιές ενυδρείο που όλοι θέλουμε να έχουμε.
Είναι καλύτερα να βλέπεις τα μισά ψάρια από αυτά που έχεις, αλλά υγιή, παρά να έχεις πολλά αλλά στην κατάσταση που είναι τώρα το σκαλάρι σου.
Είναι κρίμα και για σένα και τις ώρες που αφιερώνεις στη φροντίδα του ενυδρείου σου, αλλά κυρίως για τα ίδια τα ψάρια.
Αλλωστε φροντίζουμε το ενυδρείο μας να έχει το πιο κατάλληλο δυνατόν περιβάλον για τους κατοίκους του.....
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-10-06, 13:36
Το avatar του χρήστη klime
klime Ο χρήστης klime δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απόψεις σας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-10-06, 19:48
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Οταν εχεις προβλημα να αποχωριστεις καποιο ψαρι να ξερεις οτι η φυση εχει τον τροπο της (και ειναι θλιβερος) να σε αναγκασει να τα αποχωριστεις.... Αν αγαπας τοσο πολυ τα ψαρια σου προσφερε τους το περιβαλλον που τους αξιζει.... Αγγελοψαρα με τιγρακια ειναι συνταγη αποτυχιας αφου τα τιγρακια τρελαινονται να τσιμπανε τα μακρια πτερυγια των αργοκινητων σκαλαριων..... Το στρες που τους προκαλει αυτο το κυνηγι σε συνδιασμο με το επιβαρημενο νερο σου θα δημιουργησει και αλλα προβληματα στα σκαλαρια σου.......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-10-06, 19:05
Το avatar του χρήστη klime
klime Ο χρήστης klime δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Να στε καλα και πάλι... πήρα την απόφαση τελικά να πάρω ένα κατοσταρι ενυδρειο για αυτά τα μωρά μου. Όσο για τα τιγράκια με τα σκαλάρια τα πάνε πολύ καλά εδώ και 6 μήνες... Δεν ξέρω παιδια γιατί αλλα υπάρχουν και εξερέσεις πιστεύω στους κανόνες και όπως παντού έτσι και εδώ. Η αδερφή μου να φανταστείτε έχει βάλει σκαλάρια σε κατοστάρι ενυδρείο μαζί με Neon ξυφοφόρους και καρδινάλιους, παρ' όλο που εγώ της είπα να μην το δοκιμάσει κάτι τέτοιο, αλλα τελικά μετά απο 6 μήνες όχι μονο ολα πάνε κατ' ευχήν αλλα μεγαλώνουν κιολας... Επίσης θα ήθελα να πώ οτι σχετικά με το post που έκανα φύγαμε εκτώς θέματος πιστεύω γιατι εγώ ρώτησα ποιά ασθένεια μπορεί να έχει το σκαλάρι μου και όχι αν τα 60 λίτρα φτάνουν για τα ψάρια που ανέφερα.. το γνώριζα και το γνωρίζω αυτό... οτι 60 λ είναι λίγα. Σε καμιά περίπτωση δεν πάω ψάρια πίσω στον petshopα μου γιατί ο άνθρωπος όχι μονο δεν αγαπάει το αντικείμενο... είναι και άσχετος. Μια προηγούμενη φορά που πήγα με ένα φίλο μου δύο ψάρια πίσω γύρισε και μας είπε "τι μου τα φέρατε.. πετάξτε τα στην λεκάνη της τουαλέτας". φρύκαρα. Οπότε πήρα την απόφαση να πάρω μεγαλύτερο. Επίσης το σκαλάρι μου πάει καλύτερα μετά την αλλαγή νερού γύρο στο 40% που έκανα αλλα εξακολουθεί να φέρει τα σημάδια στα βράγχια του. Καταλαβαίνω οτι ίσως να μην φύγουν ποτέ ή ακόμα και να αργήσουν να φύγουν... Πάντως ευχαριστώ τους πάντες για τα λόγια τους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klime : 06-10-06 στις 20:13
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-10-06, 20:13
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Tελικα ειδες οτι βρηκαμε τη θεραπεια για τα ψαρια σου, που δεν ηταν αλλη απο το να παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο ..... Γιατι θα ηταν ευκολο να σου πουμε βαλε ζουμια, βαλε φαρμακα και ακομα και αν το ψαρι προσκαιρα θεραπευοταν συντομα θα ειχες και αλλα προβληματα........Να ξερεις επισης κατι απλο, ενα σωστα στημενο και στρωμενο ενυδρειο δεν σημαινει μονο ενυδρειο χωρις προβληματα , αλλα και ενα περιβαλλον οπου τα ψαρια σου θα μπορεσουν να αναπτυχθουν σωστα να δωσουν τα χρωματα τους και να αναπαραχθουν.....Εχε ολα αυτα στο νου σου και διαμορφωσε αναλογα το νεο σου ενυδρειο......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-10-06, 20:22
Το avatar του χρήστη klime
klime Ο χρήστης klime δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Ναι πιστεύω με ένα κατοστάρι θα είμαστε σχετικα καλά.. βασικά έχω στα σχέδια να κατασκευάσω ένα 800αρι. Μεγάλο εγχείρημα με πολλούς παραμέτρους. Θέλει πολύ διάβασμα πολύ κόπο και δεν το βιάζομαι... Σε κανα χρόνο αν καταφέρω και το έχω σε λειτουργία θα είναι καλά... Θα είναι το 4ο στη σειρά μετά απο 1 κοινωνικό με αληθινά φυτά 100αρι, ένα 60αρι ( θα γίνει κατοστάρι ) χωρίς αληθινά φυτά και ένα 60αρι που έχω τις γκαπίνες μου μέσα . Ο στόχος είναι το 800άρι να γίνει το κοινωνικό και το 100άρι αν μπορέσω να το κάνω Μαλάουι. Θα δείξει... ορεξη υπάρχει να δούμε αν θα υλοποιηθούνε κιόλας.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-10-06, 22:56
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klime
Ο στόχος είναι το 800άρι να γίνει το κοινωνικό και το 100άρι αν μπορέσω να το κάνω Μαλάουι.
Αναποδα τα λες μαλλον!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-10-06, 23:26
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klime
... ένα 60αρι ( θα γίνει κατοστάρι ) ....
Αυτό πως θα γίνει?!!! θα το τραβήξεις για να πάρει τα μπόσικα?? Πες μου γιατί θέλω και εγώ να μεγαλώσω το δικό μου.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-10-06, 10:20
Το avatar του χρήστη klime
klime Ο χρήστης klime δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOKORAS
Αυτό πως θα γίνει?!!! θα το τραβήξεις για να πάρει τα μπόσικα?? Πες μου γιατί θέλω και εγώ να μεγαλώσω το δικό μου.
χαχα φίλε μου θα σου πώ ένα μυστικό... με κανα δυο κατοστάευρα αν δείξεις, 100άρι ενυδρείο θα αποκτείσεις

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Αναποδα τα λες μαλλον!!!
φιλε τάκη έτσι όπως σου είπα το σκέφτομαι... οχι στα 800 το μαλάουι. για πες περισσότερα σε παρακαλώ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-10-06, 10:53
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

100 λίτρα Μαλάουι....δεν...
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-10-06, 11:52
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
100 λίτρα Μαλάουι....δεν...
Αυτο ακριβως...
800 λιτρα για Μαλαουι ειναι ιδανικο, αλλα 100 ειναι πολυ λιγο και θα αντιμετωπισεις προβληματα με την επιλογη ψαριων κλπ....
Μηπως να το ξανασκεφτεις;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Όλα τα απαραίτητα στοιχεία μιας λίπανσης lasal Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 22-06-05 23:11
To Q&A του dph.nl (κάποιο μέρος του δηλαδή) Fonamstel Δίσκοι 0 19-02-05 20:37
Tridanca Giant Clam Discos Μαλάκια (Όστρακα, clams κλπ) 0 21-10-04 11:48
Oscar newfish ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 0 22-12-02 19:26
Corydoras aeneus newfish Γατόψαρα Ν. Αμερικής 0 14-12-02 15:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07601 seconds with 13 queries